Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 389 549
96 online
42 282 VIPy

Czy post przerywany to dieta odchudzająca tylko dla szaleńców i bez mięśniowców?

Post przerywany? WTF?

Przecież tak się nie robi, gdy chcesz jakoś wyglądać, czyli mieć rzeźbę, czytaj mięśnie. Przecież nikt tak nie robi, bo to katabolizm dla mięśni, a jak wiadomo, bez mięśni nie ma jak spalać tłuszczu i efekt jojo gotowy.

Dietetycy i panie od fitnessu to prawie, jak dochtore, uparte to to, nażarte rozumem, a nieczułe na logos wszechświata i dzielą się na dwie szkoły.

 1. Jedni mówio, jedz królewskie śniadanie, książęcy obiad, a kolację żebraczą, stare przysłowie ma być poparciem tezy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Że gdy chcesz schudnąć, upewnij się, czy zaczynasz dzień od dużego i zdrowego śniadania, które odpali Ci metabolizm jak rakieta.
 2. Drudzy gadajo, że gdy chcesz stracić na wadze, to masz jeść 5, a najlepiej 6 małych posiłków (garstek), które sprawią, że Twój metabolizm będzie działał cały dzień na maksymalnych obrotach.

I wkrótce zaczynasz żyć w nieżyciowym kieracie, gdzie wszystko kręci się wokół jedzenia i liczenia, i zaciąga Cię do matni, dociska do ściany, i pojawia się on, impas efektu yo-yo.

Jednak zalecenie komuś na diecie odchudzającej, czy bez niej, pominięcie śniadania może być uznane za wstęp do dreszczowca, coś jak bluźnierstwo. Tymczasem, chcąc zyskać optymalną wagę, zachować mięśnie i spalić tłuszcz, czyli rzeźbić ciało, powinnaś nabrać luźnego stosunku do „obowiązkowego zespołu śniadaniowego”, nie mówiąc o ciągłym jedzeniu małych posiłków, co ma niby napędzić Twój metabolizm.

Nie wychodzą Ci już te małe garstki jedzenia uszami?

Na szczęście jest post przerywany. To nie jest żadna dieta, to raczej rodzaj algorytmu dla diety.

Podejmujesz świadomą decyzję, aby wywalić pewne posiłki, za to te, które zjadasz znacznie powiększasz. Post przerywany polega na tym, że kalorie jesz tylko w wyznaczonym oknie doby, a przez pozostałe godziny pościsz, popijając w tym czasie dowolne ilości wody i bezkalorycznych, zdrowych napojów. Czyli Cola Zero wypad.

Ale są też tacy, którzy jedzą raz dziennie, w tym samym czasie, gdy je ich pies

Niektórzy jedzą w 8 godzinnym oknie, i jest to maksymalnie długie okno, aby ta dieta mogła nazywać się postem przerywanym. Inni w 6 godzinnym, a jeszcze inni w 4, czy w 3 godzinnym oknie, poszcząc, jak widać, przez ogromną część doby.

Zasada jest taka, że teoretycznie nie musisz pomijać śniadania, możesz zamiast tego pominąć kolację, a nawet obiad i kolację, byleby zachować minimum 16 godzin postu, pomiędzy ostatnim posiłkiem dnia wczorajszego, a pierwszym dnia następnego. Ale miej świadomość, że z pełnym żołądkiem będzie się gorzej spało, gorzej regenerowało, a co za tym idzie chudnięcie będzie wolniejsze.

Chodzi przede wszystkim o zachowanie długiego postu, jednak im mniej kontrolujesz to, co jesz w oknie jedzeniowym, tym o wcześniejszej porze powinnaś kończyć jedzenie.

Czy zaczynasz chudnąć, bo jesz mniej kalorii?

Nie, gdyż od teraz nie liczysz kalorii, i zapewne będziesz jadła więcej, jakbyś nie była na żadnej diecie odchudzającej. Podczas posiłku jesz dużo, tyle tylko, że jest bardzo mało posiłków. Oczywiście zawsze zalecam, aby na talerzu kłaść jedzenie, zamiast złomu, bo jego miejsce jest na złomowisku. Zasada jest taka, nie jesz i nie pijesz raka.

Jak działa „post przerywany”?

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że ciało działa inaczej podczas uczty, a inaczej, gdy lecisz na czczo. Ale to raczej nie jest dla nikogo tajemnicą.

Gdy zjesz posiłek, ciało spędzi kilka godzin na przetwarzaniu tej żywności, w tym spalaniu jej w celu skorzystania z energii, którą żywność dostarczyła. To jest oczywiste, że ciało będzie korzystać w pierwszej kolejności z energii, którą mu dostarczysz w formie jedzenia, zamiast mozolić się do aktywacji zapasów tłuszczu na brzuchu.

Inaczej rzecz się ma, gdy jesteś na czczo. Nie ma niedawno spożytego posiłku do wykorzystania jako energii, więc jest bardzo prawdopodobne, że ciało sięgnie po swoje zapasy zgromadzone na brzuchu, zamiast glukozy z krwi, czy glikogenu z mięśni i wątroby.

Spalanie tłuszczu równa się wygrana

Gdy przed treningiem zjesz posiłek, raz, że będziesz ćwiczyć mniej wydajnie, dwa, energia na trening będzie czerpana z tego co zjadłaś.

Twoje ciało jest najbardziej wrażliwe na insulinę po okresie postu

Bowiem zapasy glikogenu (przechowywanego w mięśniach i wątrobie, które ciało może spalić jako paliwo w razie potrzeby) są zawsze zubożone podczas snu (lub, gdy jesteś na czczo) i będą wyczerpane. Gdy jeszcze do tego w oknie postu pojawi się trening, wrażliwość na insulinę zwiększy się jeszcze bardziej.

To oznacza, że posiłek zjedzony zaraz po treningu (gdy jesteś baaardzo na czczo) z pewnością nikogo nie utuczy, a zostanie najbardziej efektywnie przechowany, głównie jako uzupełnienie zapasu glikogenu w (pustych w glikogen) mięśniach.

Jeżeli porównasz taki posiłek do normalnego dnia, gdy zawsze masz coś w żołądku, to pojmiesz dlaczego w tym drugim przypadku nadmiar cukru wkrótce odłoży się w postaci tłuszczu na brzuchu.

Oczywiście surowa dieta 811 działa jeszcze inaczej, bowiem surowe węglowodany wymuszają ogromny pobór energii w zwykłej termo-genezie po posiłkowej.

Wyobraź sobie tylko, jak taka dieta może odtłuścić osobnika, gdy zastosuje ją wraz z przerywanym postem?

To samo dotyczy niezdrowych (nerki!) dla większości (aby jeść więcej białka niż 1 – 1,1 grama na 1 kg beztłuszczowej masy ciała, należy mieć poważne powody, jak ogromna ilość mięśni, wiek pacholęcy, czy wiek starczy, co łączy się z atrofią) diet wysoko białkowych, gdzie termo-geneza po spożyciu białka jest jeszcze wyższa niż po zjedzeniu surowych węglowodanów.

Należy pamiętać, że zarówno podczas snu, jak i podczas postu zwiększa się hormon wzrostu, zmniejsza się produkcja insuliny (tym samym rośnie wrażliwość na insulinę), co zasadniczo mobilizuje ciało do yyy … budowania mięśni i jednoczesnej utraty masy tłuszczowej.

Na czczo rośnie poziom testosteronu, więc nawet dla zdrowych kobiet jest to bardzo atrakcyjna rzecz, bowiem, kobiety współczesne mają najczęściej zbyt mało testosteronu. Nie mówię o osobach z PCOS, czy innym tego typu odbieganiem od równowagi.

Dochodzi do pewnego absurdu, że post przerywany pozwala Ci skorzystać z tej samej ilości pokarmu o wiele bardziej efektywnie.

Dlaczego w takim razie prawie wszędzie czytamy o tych 5 lub 6 małych garstkach posiłków? Że to miałoby być dla nas najlepsze?

Dietetycy nie są skończonymi nieukami, czy tylko debilami, są logiczne powody

 • Jedząc 2000 kalorii rozłożone na 6 posiłków w ciągu dnia, ciało będzie wciąż łaknęło kalorii, co ma przyspieszyć metabolizm przez cały dzień

Dobrze jednak, że nie jest to prawdą. Czy zjesz 2000 kalorii rozłożone na 6 posiłków, czy zjesz te kalorie w małym oknie, ciało spali i tak, taką samą ilość kalorii.

I chociaż to rozłożenie kalorii na wiele posiłków brzmi dość rozsądnie, to jednak rzeczywistość opowiada inną historię. Natura tak nie działa.

 • Jedząc mniejsze posiłki prawdopodobnie nie będziesz się przejadała

I jest w tym sporo prawdy, jednak każdy przyzna, że jest to też kłopotliwe, nie mówiąc, że drażniące. Dodatkowo jest jeszcze przeciwpancerna mina, bo fakt, że nie czujesz się pełna, niejako zachęca Cię do podjadania. I to ciągłego.

Gdybyś cofnęła się w czasie i pomyślała o sobie, jak o troglodycie (troglodytek nie ma:), byłabyś mocno zniechęcona do szykowania szamy co 2,5 godziny. Cały dzień schodzi na myśleniu o żerowisku. Trochę inaczej ma się rzecz z 811, gdyż posiłki są najprostsze z najprostszych, zero pichcenia.

2 ważne cytaty z badania opublikowanego kiedyś w New York Times:

“… założenia leżące u podstaw niniejszego badania miały na celu dowieść, że częste spożywanie posiłków doprowadzi ostatecznie do regulacji apetytu. Ponadto uznano, że będzie to miało korzystny wpływ na profil dobrych peptydów, co miałoby prowadzić do większej utraty wagi. Zgodnie z warunkami opisanymi w niniejszym opracowaniu, owe hipotezy zostały odrzucone. „

i druga cytata

“… Częste posiłki przyczyniają się do zwiększenia zgodności diety z naturalnym wydatkowaniem energii, co prowadzi do większej utraty wagi. Wyniki obecnego badania nie obsługują tej hipotezy. „

Oczywiście, że ograniczenie kalorii powoduje chudnięcie, ale częstotliwość posiłków nie odgrywa aż takiej roli, jak sądzono. Liczy się najbardziej jakość pokarmów i oczywiście ilość. Przy czym na surowej diecie 811, stworzonej wręcz dla wytrzymałościówki, należy jeść dużo kalorii ze względu na wspomnianą już termo-genezę po posiłkową.

Przyjmuje się nawet 10g węglowodanów na kilogram masy ciała, a reszta zgodnie z proporcjami kalorycznymi 80% węgle, i po 10% białko i tłuszcz, co właśnie odpowiada 1 g białka na kilogram beztłuszczowej masy.

Dlaczego „przerywany post” działa?

Wszystko sprowadza się do tego, że rośnie wrażliwość na insulinę, i rośnie hormon wzrostu, a są to 2 klucze otwierające sezam budowania komórek mięśniowych i spalania w nich tłuszczu. Chociaż może wydawać się nieprawdopodobne, aby ktoś budujący suchą masę mięśniową nie chodził z przytroczoną do paska miską ryżu i piersi z kurczaka, konsumując jak niemowlę, to jednak przyjrzyj się koniowi wyścigowemu, czy hartowi, zrozumiesz.

Yyy … jakie są więc wady diety z „przerywanym postem”?

Znalazłam bardzo niewiele negatywnych skutków ubocznych. No może to, że trzeba mieć trochę samozaparcia, ale świadomość, że następny posiłek, który w końcu nadejdzie, nie będzie głodową racją drażniącą osobę uwielbiającą jeść, ale dużym, satysfakcjonującym posiłkiem, dodaje mocy do przetrwania.

Dla ludzi, którzy jedzą stale, rzeczywiście te kilkanaście godzin bez jedzenia może być szokiem, w tym kulturowym.

Jednak ciało przystosowuje się do tego trybu jedzenia zadziwiająco szybko. Bowiem szczególnie dawni bulimicy, czy ludzie jedzący w sposób kompulsywny o wiele łatwiej radzą sobie z niejedzeniem wcale, niż z jedzeniem mało.

Zwierzę, za wyjątkiem Twojego mopsia, wstaje rano i musi zatroszczyć się o wodę, pędzi więc do wodopoju, a następnie dopiero wtedy zaczyna zdobywać pożywienie, czyli pracować. Zwierzę nigdy nie zaczyna dnia od żarcia. Tak działa natura.

Oczywiście człowiek robi wszystko, aby jego życie jak najmniej współgrało z naturą. Kładzie się późno, jak tylko może stara się wstać również jak najpóźniej, tak czy siak nie wysypiając się ostatecznie. Je wysoko przetworzone pokarmy. Ciągle spala energię dostarczaną jak do lokomotywy. Ale po pewnym czasie post przerywany staje się dla niego bodźcem do nowego życia. Bardziej zwierzęcego, z większą ilością użytecznej tkanki mięśniowej, i mniejszego balastu w postaci otyłości brzusznej, wyznacznika fatalnego zespołu metabolicznego.

Będąc mieszczuchem środkowoeuropejskim (południowcy zaczynają na poważnie jeść o 12), przekonania będą zmuszały Cię do jedzenia zaraz po przebudzeniu. Gdy odkryjesz w sobie zwierzę, zrozumiesz, że jest to irracjonalne.

Jedzenie nie powinno po prostu czekać w lodówce. Posiłek to wyzwanie. Palacze często są chudzi, nie tylko z tego powodu, że mają przyspieszony metabolizm darciem faj, ale również z tego, że dla nich faja z rana jest bardziej atrakcyjna niż croissant. Tak czy siak chodzi o programy głowy, czyli ego.

Co do tych rosnących mięśni i redukcji tłuszczu, czy to rzeczywiście prawda?

To brzmi absurdalnie przecież. Co innego mówił 100 razy guru na siłowni.

Absolutnie!

Pomimo, że Ci się to nie mieści w głowie, absolutnie prawda. Masz wielkie zyski dla mięśni, gdy tylko zechcesz je dodatkowo stymulować treningiem. To nie jest robienie wyglądu przed wakacjami, to stały dobry wygląd. Szczególnie, gdy dodasz do tego wycinający tłuszcz trening obwodowy dla początkujących dajmy na to.

Czy „post przerywany” działa identycznie na kobiety i na mężczyzn?

Niektórzy twierdzą, że działa różnie. Na przykład odżywiająca się paleo, mówi, że kobiety na diecie paleo objęte badaniami nie doświadczyły w wyniku przerywanego postu zwiększonej wrażliwości na insulinę, ale wręcz przeciwnie doświadczyły spadku tolerancji. Co oznacza tylko jedno, że metabolizm kobiecy podobno cierpi w wyniku przerywanego postu. Kobieta ma rozchwiane hormony, nieregularny okres, oraz dostaje trądziku bez względu na wiek. W tym absolutny brak młodzieńczego.

Muszę w takim razie zripostować, że widocznie kobiety na paleo „coś” robią szczególnie nie tak, bowiem poważne praskie badanie kliniczne, przeprowadzone przez profesorów diabetologii, które przytaczam w mojej rewolucyjnej książce „Leczenie dobrą dietą” dowiodło (rzecz dotyczyła zarówno chorych kobiet, jak i mężczyzn na tak zwanej zrównoważonej diecie), że mała ilość posiłków, a przez to znacznie większych objętościowo przyczyniła się do spektakularnie lepszych wyników badanych diabetyków z zaawansowaną cukrzycą (sic!).

Podobno mężczyźni i kobiety mają różne doświadczenia z postem przerywanym, jednak nie znalazłam na to dowodów. Ale owszem, ludzie różnią się od siebie, dlatego bez względu na to, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną moja rada jest taka, że powinnaś się badać i śledzić swoje wyniki, czy wszystko idzie ku lepszemu.

Czy nie będę okropnie głodna?

Organizm z czasem (dość szybko) przyzwyczai się do jedzenia w stosunkowo wąskich widełkach czasowych i będzie sobie cenił wydłużony czas na regenerację, a po 12 godzinach postu włączy się cudotwórcza autofagia. Szczególnie, gdy „okno z jedzeniem” będzie wypadało mniej więcej w podobnych godzinach.

Skąd wezmę energię na trening na czczo?

Ciało nie tylko może, ale będzie się jeszcze rozwijać, gdy pójdziesz na trening z pustym żołądkiem. Jednakże w oknie anabolicznym, czyli do 30 minut po treningu, gdy priorytetem jest budowanie masy mięśniowej radziłabym zjeść szejk białkowy na bazie 100% izolatu serwatki CFM wraz z jakąś energią w postaci słodkich owoców, na bazie mleka roślinnego, lub wodzie, co stanowi idealny regeneracyjny posiłek, uzupełniający aminokwasy i glikogen w mięśniach.

w didaskaliach

Jest też kwestia oczyszczania wątroby i glutationu, który wspiera wszystkie etapy detoksu wątroby. Możesz dostarczyć go do swojego organizmu wykorzystując izolat serwatki. Badania wykazują, że komórki nafaszerowane alkoholem można szybko oczyścić poprzez spożywanie białka serwatki!

Czy będąc na czczo nie tracę mięśni?

Powiedziano Ci kiedyś, że gdy co kilka godzin nie zjesz 30 g białka mięśnie wejdą w silny katabolizm, zaczną się rozpadać i służyć jako źródło energii. Nieprawda, nie ma żadnego znaczenia kiedy zjesz swoją codzienną porcję białka, chociaż liczy się wspomniane okno anaboliczne do 30 minut po treningu.

Czy ciało nie spowolni metabolizmu z powodu postu?

Są dowody na to, że obniżenie metabolizmu spoczynkowego w odpowiedzi na post występuje dopiero po 60 godzinach (+- 8%). Inne badania wykazują, że metabolizm obniża się po 72-96 godzinach postu.

Natomiast mamy tutaj do czynienia z pozornie paradoksalnym zjawiskiem, bowiem w krótkotrwałym poście metabolizm yyy … przyspiesza. Określono wzrost o 3,6% do 10% po 36-48 godzin postu.

Adrenalina/noradrenalina wyostrza umysł i sprawia, że chcesz się poruszać. Są to bardzo pożądane cechy dla pierwotnego myśliwego, i zachęcały go do poszukiwania żywności, długiego tropienia i w końcu zdominowania ofiary.

Kiedy to zadziała?

Odczekaj troszkę, daj się mu przyzwyczaić, a potem tylko go wysłuchaj, swojego mądrego ciała

Zmierz poziom tkanki tłuszczowej przed i po miesiącu diety z przerywanym postem. Sama zobaczysz. Gdy spodziewasz się cudów, siły równoważące dadzą Ci pstryka w nos, jednak gdy po prostu chcesz schudnąć będziesz usatysfakcjonowana. Bowiem post przerywany ma wielki potencjał prozdrowotny i odtłuszczający.

Gdy słabo idzie, raz w tygodniu możesz zrobić dłuższy post, przykładowo zjadając ostatni posiłek w niedzielę wieczorem, a dopiero następny we wtorek rano.

Wybitnie polecany dla Ciebie wpis: Dlaczego jem i chudnę z przerywanym postem jest najlepszą dietą na Świecie?

Post przerywany posiada wszelkie zalety postu klasycznego, ale nie zawiera jego wad.

 • Nie grozi Ci spadek energii, możesz codziennie ćwiczyć
 • Nie grozi Ci niedożywienie, ciało codziennie dostaje zastrzyk dóbr
 • Nie zakwaszasz ciała, co ma miejsce w długich postach

owocek

Źródła (badania):

Odchudzanie:

 • www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0303720715300800?via%3Dihub
 • jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2623528 utm_campaign=articlePDF&utm_medium=articlePDFlink&utm_source=articlePDF&utm_content=jamainternmed.2017.0936
 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5872764/ https://insights.ovid.com/crossref?an=01938924-201802000-00016

Zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2:

 • www.sciencedirect.com/science/article/pii/S193152441400200X#bib24
 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3017674/
 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29754952 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4079942/

Poprawa zdrowia układu krążenia:

 • www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180319091120.htm https://academic.oup.com/ajcn/article/90/5/1138/4598070

Wpływ postu przerywanego na zdrowie i procesy chorobotwórcze:

 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5411330/

Poprawa zdrowia mózgu:

 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16011467
 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/term=Neuroprotection+provided+by+dietary+restriction+in+rats+is+further+enhanced+by+reducing+glucocortocoids
 • www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0197458015001517
 • journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0066069

Zmniejszenie ryzyka nowotworów:

 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22323820 https://www.cell.com/cancer-cell/fulltext/S1535-6108(16)30265-3

Ogólne zwiększenie odporności:

 • www.cell.com/cell-stem-cell/pdf/S1934-5909%2814%2900151-9.pdf
 • www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0271531712001820?via%3Dihub

Regeneracja komórek i autofagia:

 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30172870
 • news.mit.edu/2018/fasting-boosts-stem-cells-regenerative-capacity-0503
 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5942780/

Korzystny wpływ postu przerywanego i restrykcji kalorycznych na układ sercowo-naczyniowy i mózgowo-naczyniowy:

 • www.sciencedirect.com/science/article/pii/S095528630400261X

Nobel za autofagię:

 • www.nobelprize.org/prizes/medicine/2016/press-release/

Wsparcie funkcji biologicznych ciała:

 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5783752/
 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC329619/

Rola pp w poprawie zdrowia i zmniejszaniu zachorowalności:

 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4257368/

Zdrowie jelit i układu pokarmowego:

 • www.annualreviews.org/doi/full/10.1146/annurev-nutr-071816-064634?url_ver=Z39.88 2003&rfr_id=ori%3Arid%3Acrossref.org&rfr_dat=cr_pub%3Dpubmed

(Visited 4 676 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Zagubiona 1 sierpnia 2020 o 13:08

  Pepsi czy jeśli zjem zbyt mało to zaburzy cały proces? 4 szklanka jest moim śniadaniem razem z porcją izolatu serwatki CFM + 1 bananem, czasem dodatkowo 1 kiwi. Po 3 godzinach zaczynam odczuwać głód i to czas na mój główny posiłek, najchętniej same owoce i warzywa, bo nie lubię i nie potrafię gotować. Zazwyczaj tak się nimi zapcham, że już nic więcej nie daję rady zjeść, ale jak policzyłam, to dostarczam tym posiłkiem max 500kcal.
  Chcę zrzucić balast, więc ograniczam się do 6godzinnego okna, jednak efektów nie ma, a nawet waga potrafi iść w górę. HELP!

  1. avatar Jarmush 1 sierpnia 2020 o 13:15

   za mało jesz, ciało spowolni, dołóż owoców, zjedz pół awokado <3

 2. avatar Basia 1 sierpnia 2020 o 19:10

  Hej Pepsi,
  kończę jeść ok. 15.
  Czy shake o 20 (zamiast rano) to dobry pomysł? Czy nie zaburza autofagii?
  Dzięki i pozdrawiam 🙂

  1. avatar Jarmush 1 sierpnia 2020 o 20:48

   można chudnąć, ale autofagia się nie pojawi, pozdro

 3. avatar Anastacia D 1 sierpnia 2020 o 21:04

  Ja z kolei jestem od miesiąca na poście przerywanym 20 godzin 4 godzin okno posiłków surowo warzywny, dużo mi zeszło tłuszczu, waze tylko 47 kilo przy wzroście 163, ok się z tym czuje ale boje się ze będę nadal chudnąc a nie chce, nie mam weny na ćwiczenia ale mózg dobrze pracuje i ogólnie jestem aktywna przy pracach domowych,… czy jest możliwości ze jak nie będę ćwiczyć to będę nadal chudnąc ? Tzn mięśnie nie będą w budowie ?

  1. avatar Jarmush 2 sierpnia 2020 o 08:25

   a wiesz w ogóle po co to robisz? dlaczego wybrałaś tak restrykcyjne okno? jaki cel przyświeca Twojemu działaniu?

   1. avatar Anastacia D 2 sierpnia 2020 o 16:15

    Nie miałam pojęcia o tej diecie do momentu kiedy zaczęły mi jakiś czas temu puchnąć stawy w dłoni, z przerażeniem zaczęłam szukać prawdziwej przyczyny, znalazłam post przerywany i z wiara i determinacja ze potrzebuje detoksu i hormonu wzrostu zaczęłam stosowac ten sposób odżywiania, troszkę stawom ulżyło ale teraz widzę ze prawdziwa przyczyna było niedokwaszenie żołądka, odkąd pije 4 szklanki stawy czuja ogromna ulgę, trochę się uzależniłam od postu przerywanego, widzę ze mi służy, czy sugerujesz wydłużyć okno żywieniowe ? Dzięki

    1. avatar Jarmush 2 sierpnia 2020 o 17:59

     sama to musisz stwierdzić, widzisz jak się czujesz, jaka waga, jak wyniki i podejmujesz świadome decyzje. Moja podpowiedź, gdy Cię nie widzę, może być mniej precyzyjna.

 4. avatar Patii 1 sierpnia 2020 o 22:11

  3 dni na samych owockach i ból w obu pachwinach. Efekt detoksu? Czy zagryźć czymś gotowanych lub mniej zdrowym :D:D ?

  1. avatar Jarmush 2 sierpnia 2020 o 08:19

   Bio owoce? Jakie? Dlaczego miałyby boleć pachwiny? Po 3 dniach detoks? Pachwiny bolą Cię, bo może przeciążyłaś kręgosłup lędźwiowy np.

   1. avatar Patii 3 sierpnia 2020 o 22:29

    Banany i arbuzy, nie BIO.
    Nie przeciążyłam. Raczej spokojne dni, leniwe.

   2. avatar MarKul 5 sierpnia 2020 o 06:24

    Jak z 4 szklankami przy poście?
    Czy np spirullina po 2 treningu w trakcie dnia przerywa post?

    1. avatar Jarmush 5 sierpnia 2020 o 12:25

     nie, to tylko błonnik, 5 tabletek łyknij

     1. avatar MarKul 5 sierpnia 2020 o 21:47

      Dziękuję
      Czyli uzupełni aminokwasy po treningu.
      LoVeU!

 5. avatar Joanna 1 sierpnia 2020 o 22:30

  Witaj. Czy wiesz może czemu wieczorem robi mi się zimno, a w nocy często budzę się i lunatykujac prawie muszę coś zjeść, żeby na powrót zasnąć. Ponadto d czasu jak zrobiłam oczyszczanie wątroby wg. Moritza dziwnie się pocę, wzmaga to też kawa. Od 25, lat jestem wegetarianką, na diecie surowej latem czułam się dobrze, ale jesienią mam wrażenie że potrzebuję ciepła w posiłku.

  1. avatar Jarmush 2 sierpnia 2020 o 08:17

   Co Cię skłoniło do oczyszczania wątroby taką metodą, zamiast codziennych łagodnych 4 szklanek? Co jesz, że przyszło Ci do głowy, że Twoja wątroba nie oczyszcza się i nie regeneruje na bierząco? „Roślinożercy” nie mają zanieczyszczonej wątroby, chyba, że zjedzą truciznę. Ciało jest dotlenione, zalkalizowane, na bierząco oczyszczane. Jadłaś sery, nabiał, frytki, smażone warzywa?

 6. avatar lukrecja 2 sierpnia 2020 o 11:27

  czesc pepsi ,w srode wymiotowalam po alko albo po wodzie z jeziora i nigdy nie mialam takich skorczow ze do tej pory mam obolale wnetrznosci jakby ktos mnie bejsbolem od srodka okladal. zoladek spoko ale na wysokosci pepka 5cm w prawa strone czuje cos w rodzaju kolki,klucia . w sumie bol jest ciagly czasem tylko ostrzejszy zaleznie jak sie ukladam ale przy oddychaniu tez boli. generalnie po jeziorze 39 stopni goraczki ,poty itd ( 3 dni arbuzy melony ,kwas askorbinowy z msm, kolagen tib na czczo, shape shake z woda tez na jelita, lukrecja, rumianek kurkuma ) dzis juz spoko ale bebechy bola mnie calyczas tak samo 🙁 pomoz :*

 7. avatar Joanna 2 sierpnia 2020 o 21:48

  Witaj Pepsi.
  Proszę doradź na co powinnam zwrócić uwagę, do jakiego lekarza się udać, może polecisz kogoś w Krakowie.
  Od dłuższego czasu mam problem z paznokciami u rąk. Zażywałam Greens & Fruits, teraz 4 Greens, B complex G&G, maca, hemp protein, d + k – ostatnie badanie na poziomie 55, sól epsom, chlorek magnezu (choć ten musiałam przerwać z powodu rozwolnienia), dużo piję (woda z cytryną, octem jabłkowym, ziołowe herbaty). Nie choruję, nie pamiętam kiedy byłam ostatnio u lekarza, nie zażywam przeciwbólowych, nie boli mnie głowa. Od lat żadnego cukru, białej mąki, sporadycznie gluten, jeszcze rzadziej mięso, ostatnio w cale, dużo warzyw i owoców, kiszonki, tłuszcze to orzechy awokado, czasem oliwka z oliwek czy olej kokosowy, tahina, od święta masło orzechowe. Co może mi brakować, cynk, wapń (nie jem nabiału ale też nie suplementuję wapnia – czy wg Ciebie to niezbędne?), jod, selen? Czy badanie krwi wykaże tu miarodajne niedobory? Ostatnio robiłam sobie post wg … – 6 tygodni, miałam nadzieję, że może to zaskoczy. Nie powiem po takim kilkutygodniowym odstawieniu praktycznie wszystkich owoców, nawet banan wydawał mi się za słodki 🙂 Pozytywny skutek jest taki, że przestałam pić kawę, która była, wstyd przyznać, codziennym rytuałem od wielu lat. Nie miałam żadnych kryzysów ozdrowieńczych, może początkowo lekkie osłabienie – efekt braku kawy. Na wygląd paznokci to jednak nie pomogło. Z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień mam wrażenie, że jest coraz gorzej. Zastanawiam się czy to kwestia niedoborów, czy jakiś głębszy problem, który w ten sposób daje o sobie znać. Nie mam pojęcia do jakiego lekarza powinnam się z tym udać. Mój rodzinny odpada. A jak pisałam dotąd nie miałam potrzeby szukać, korzystać z porad innych. Myślałam żeby spróbować HAIR, SKIN & NAILS G&G czy CALCIUM CITRATE G&G. Jak myślisz. Co może być powodem, że paznokcie są kruche, często mają bruzdy poprzeczne, czasem podłużne, zanikają im skórki, oddzielają się przy krawędzi. Obawiam się, że wizyta u dermatologa skończy się jakimś antybiotykiem a taki chyba brałam ostatnio w dzieciństwie. Będę wdzięczna za jakąkolwiek poradę.

  1. avatar Jarmush 3 sierpnia 2020 o 04:04

   Jeśli nie jesz nabiału, wapń jest niezbędny w suplemnetacji, a gdy jeszcze bierzesz magnez to mus, bo magnez i wapń to antagoniści, magnez wypłukuje wpań z moczem. 2 kapsułki cytrynianu wapnia, 2 kapsułki cytrynianiu magnezu, chlorek jako oliwa zewnętrznie, kuracja Beauty G&G (ten preparat, który wymieniłaś), i bardzo ważne moczenie paznokc. Do 4 szklanki dołóż KOlagen TiB (łyżeczka) i szczypta (ok 2 gramy ) MSM TiB (to jest siarka) i oczywiscie wieczorem gdy będziesz moczyła ręce jeszcze 1 kapsułka Cynku TiB.

   Rób codzienne moczenie rąk (i ewentualnie stóp, jakby paznokcie u nóg też były nieładne) rozpuść 1/4-1/2 szklanki soli szarej morskiej, lub himalajskiej, na miedniczkę.
   Sól wsyp najpierw, potem zalej na dnie zimną wodą, łatwiej się rozpuści niż w ciepłej, a dopiero potem dolej ciepłej wody, żeby miała przyjemną temperaturę.
   Należy dolać jeszcze 1/2 buteleczki wody utlenionej z apteki i 1/2 szklanki boraksu (tego do szorowania)
   Codziennie wieczorem mocz ręce/ paznokcie. Możesz do tej kąpieli dosypać jeszcze soli Epsom TiB, bo dostarczy siarki. Teoretycznie dość szybko powinno być po problemie, napisz jak się spray mają.

 8. avatar OlaS 3 sierpnia 2020 o 09:58

  a ja mam takie pytanko Pepsi- mama z nowotworem wyniki 25ohd ma 103, dalej brac tyle co bierze d3 czy zmniejszyc dawke? dziekuje

  1. avatar Jarmush 3 sierpnia 2020 o 13:23

   dobry wynik przy nowotworze, tak trzymać, oczywiście magnez, beta caroten i K2 brane,

   1. avatar OlaS 3 sierpnia 2020 o 14:20

    ok czyli dawka uderzeniowa taka jaka bierze, super dzieki. tak tak k2 bierze

    1. avatar Jarmush 3 sierpnia 2020 o 15:27

     podtrzymująca ten poziom

 9. avatar MatkaWpotrzebie 6 sierpnia 2020 o 11:21

  Droga Pepsi,
  Synek ma 6 lat i lekko podwyższone erytrocyty i hemoglobine, czasem tez hematokryt. I tak od kilku lat. Nie robilam mu żadnych dodatkowych badan, kiedys tylko żelazo i glukoze i byla ok. Chodzimy do hematologa co pol roku i tylko morfologie zleca.
  Od malego poci mu sie tez głowa w nocy. Ale tez za dnia jak duzo biega. Od 3 roku zycia sie jąka. Moze mu cos przekazalam z genami ? Mam hashimoto, celiakię. Ostatnio bolą mnie tez palce u rąk, jakby stawy i nadgarstek. Moze to RZS? Mam tez problem z nadżerką, w styczniu mialam grupę 3a, dostalam globulki z antybiotykiem. Bylam wczoraj u lekarza i bez zmian. Jakby przewlekłe zapalenie…wszystko zaczerwienione w środku. Dodatkowo mam mutacje mthfr. Pobolewa mnie i kłuje tez pod prawym zebrem ale usg ok. Juz mam prawie depresje od mojego stanu zdrowia. Biore Multivitamine z metylowanymi Wit plus dałam, cynk, wit d plus k2. Od tygodnia stosuje 4 szklanki. Nie jem nabialu, syn je wszystko. Dodatkowo mam ph moczu 5… jak pomoc sobie i synowi ? Wiem dużo tego ale juz wariuje z niemocy…

  1. avatar Jarmush 6 sierpnia 2020 o 19:07

   zbadaj dziecku 25(OH)D, bo na przykład u małego dziecka, niemowlęcia, pocenie się głowy często związana z brakiem metabolitu D.
   tu jest stary wpis https://www.pepsieliot.com/witaminy-i-suplementy/3608/co-nasze-antenatki-robily-gdy-piekly-swedzialy-i-bolaly-je-waginy.html
   szkoda że masz mutację, bo Greens & Fruits TiB byłby iddealny dla Twojej odporności.

   Zaczynaj dzień od oczyszczającej wątrobę i ciało, nawadniających i odżywiających 4 szklanek https://www.pepsieliot.com/4-szklanki-poznaj-najprostszy-z-prostych-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/,

   Chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–5905344040246.html używaj jako oliwa magnezowa (trochę rozrób z wodą) i smaruj nadgarstki, kostki i łydki, oraz wieczorem do kąpieli. Wraz z drugą szklanką bierz albo płaską łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib–5905344040277.html?search_query=jablczan&results=3, albo 2 kapsułki cytrynianu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html.
   na marginesie
   Jeśli cierpisz z powodu zatwardzeń, możesz brać chlorek magnezu do drugiej szklanki, pomimo, że jest do użytku zewnętrznego, to według dr Sircusa, też Waltera Lasta znanego naturopaty jest to jakby skrystalizowana woda morska i można prozdrowotnie używać chlorku doustnie, podobnie jak soli Epsom w uzasadnionych przypadkach, tylko ta druga już bardzo bardzo rozwalnia, Last zaleca stosowanie jej na koniec 5 dniowego oczyszczania jelit z przerostu caandida. Gdy bierzesz chlorek magnezu do drugiej szklanki, nie bierzesz już doustnie więcej magnezu.

   Uwaga: Przy wysokiej HOMOCYSTEINIE!

   Wraz z drugą szklanką 1 foliany TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3922-foliany-90kaps-tib–5905344040734.html oraz 1 B12 G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2498-sublingual-vitamin-b12-50g-gg–5060040820117.html
   WAŻNE, przy podwyższonej homocysteinie po kuracji G&F TiB i Folianami TiB za 2 miesiące ponów badanie homocysteiny, i zrób jeszcze kwas foliowy i B12, na 5 dni przed badaniem odstaw suplemntację.

   Jeśli nie jesz nabiału, bo jest silnym alergenem, ale ma dużo wapnia, bierz także 2 kapsułki cytrynianu wapnia G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3318-calcium-citrate-100mg-120kaps-gg–5060040827079.html?search_query=wapn&results=84. Ważne żeby brać ten wapń przy suplementacji magnezu.

   do 4 szklanki dodatkowo pół łyżeczki Kelp This is BIO (jod) https://thisisbio.pl/kelp/3621-kelp-100-organic-180g-this-is-bio-5905344040581.html?search_query=kelp&results=6,

   Do 4 szklanki dodatkowo Maca This is BIO – regulacja hormonów https://thisisbio.pl/maca/101-maca-100-organic-110g-this-is-bio-5905344040178.html

   Do śniadania B12 metylokobalaminę G&G i 1 foliany TiB , jaki masz poziom B6?
   a po śniadaniu bierz przez miesiąc (chyba że wiadomo jaki jest poziom 25(OH)D i jest wysoki) 8 kapsułek D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html?search_query=D3&results=8 wraz z 2 kapsułki K2 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3933-witamina-k2-60kaps-tib–5905344040789.html

   chodzi o to, abyś osiągnęła szybko jak najwyższy poziom metabolitu D, 25(OH)D, (a na 5 dni przed badaniem odstaw D3
   oraz bierz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html
   Po miesiącu zmniejsz o połowę dawkowanie D3 i K2.

   Bierz probiotyki najwcześniej z pierwszym kęsem jedzenia, nie naczczo.
   https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html?search_query=probiotyki&results=3
   Jeśli nie decydujesz się na kurację 4 szklanek, która zawiera w sobie szklankę z magnezem i tak powinnaś brać magnez. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html?search_query=magnez&results=94

   Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo. https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

   A tu jest taka ogólna lista badań, którą zalecam i w miarę możliwości dobrze byłoby zrobić https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/
   Mężczyzna wystarczy jak zrobi tylko kontrolnie TSH, nie musi robić wszystkich tarczycowych, chyba że coś podejrzewa.

   Na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw D3 i K2

   Jak wypada domowy test na zakwaszenie żołądka? https://www.pepsieliot.com/prosty-test-nadkwasote-raczej-niedokwasote/
   Nie jestem lekarzem, nie mogę radzić <3

   1. avatar MatkaWpotrzebie 7 sierpnia 2020 o 14:53

    Dziekuje. A jak z dietą na choroby autoimmunologiczne? Co jest zabronione ?
    Skad u syna mogą byc podwyższone erytrocyty, hemoglobina, hematokryt ?

    1. avatar Jarmush 7 sierpnia 2020 o 17:28

     Jaki ma poziom żelaza i ferrytyny? Przy okazji B12, kwas foliowy, homocysteina, i 25(OH)D?

 10. avatar Rybka 29 listopada 2020 o 02:47

  Czesc Pepsi,
  Juz kiedys pytalam, ale draze temat dalej 🙂 Jestem bardzo szczupla, zawszebylam, przy wzroscie 1,63 waze 43 kg. Czuje sie dobrze i jestem jak to mowia zdrowa. Rano nie za bardzo mi sie chce jesc i lubie sobie robic post przerywany, nie codziennie, ale kila dni w tygodniu. Mam jednak kilka pytan dlatego, ze szukajac informacji na temat postu przerywanego jest mowa w wiekszosci o odchudzaniu i zlamaniu nawyku ciaglego jedzenia. Mnie to nie dotyczy, raczej nie podjadam miedzy posilkami i jem roslinne jedzenie niskotluszczowe, witarianka nie jestem, czasem zjem tez dobra rybe ale jednak glownie moja dieta jest warzywna. Natknelam sie tez na porady, w ktorych mowia, ze osoby z niedowaga lub bardzo szczuple nie powinny robic tego postu. Zawsze mialam dobry metabolizm, zastanawiam sie, czy u takich osob jak ja post nie dziala szybciej. Tzn czy to co sie dzieje u kogos kto chce sie odchudzic w 16 godzinie u mnie sie nie dzieje w 14 na parzyklad? Czy metabolizm i waga ciala nie ma nic w poscie do rzeczy? Bo ja nie chce tracic zadnego tluszczu, ktory mi jeszcze pozostal! Mysle o tym poscie tylko w kategorii zdrowotnej, detoxu itd. Co sadzisz o tym droga Pepsi i napomnij prosze co myslisz o poscie przerywanym przy mojej wadze.

  1. avatar Pepsi Eliot 29 listopada 2020 o 05:10

   na poście przerywanym z krótkim oknem nie da się przytyć, a większość ludzi bardzo chudnie, dlatego w krótkim oknie trzeba dużo jeść. Jeśli Tobie zależy tylko na autofagii, to po prostu stosuj OBFITE w jedzenie okno 8 godzinne, i 16 godzin pość, raczej nie schudniesz, a doświadczysz autofagii. Rób 4 szklanki. <3

   1. avatar Rybka 29 listopada 2020 o 06:32

    4 szklanki robie oczywiscie. Jeszcze jedno pytanko, po jakim czasie radzisz jesc od 4 szklanki? Czy mozna zjesc 10 po 4 szklance czy trzeba odczekac jakis konkretny czas?

    1. avatar Pepsi Eliot 29 listopada 2020 o 13:36

     nie ma powodu odczekiwać, chociaż są szkoły, żeby algi jeść na kwadrans przed posiłkiem rannym, lub lanczem <3

 11. avatar HawAnkA 29 kwietnia 2021 o 13:15

  Witaj Pepsi!
  Jeszcze się z Tobą nie witałam, to mój pierwszy raz 🙂
  Powiedz proszę, czy 4 szklanki wchodzą już w czas żarcia pomiędzy postem przerywanym?

  1. avatar Pepsi Eliot 29 kwietnia 2021 o 18:39

   w czystej/podstawowej formie można uznać, że nie przerywają postu, mało kalorii i do tego głownie z błonnika

 12. avatar Urszula 2 czerwca 2021 o 12:09

  Pepsi ja juz dlugo na poscie jestem! Czy to mozliwe zeby zmarszczki na ciele zmniejszyly sie i jakby wiecej miesni sie zrobilo??

  1. avatar Pepsi Eliot 2 czerwca 2021 o 12:43

   tak 🙂

 13. avatar Justa 8 stycznia 2022 o 14:03

  Pepsi jestem na poscie juz 2 laat, 5 dni w tyg post 16-18 a weekendy to normalne! Waga leciala ale teraz juz nie od 3 miesiecy nic, i jeszcze przybieram!! Moze czasami jem proste posilki ale staram sie odzywiac zdrowo! Sport tez uprawiam i codziennie 10000 tys krokow jest! Co robie nie tak?? Pzd

  1. avatar Pepsi Eliot 8 stycznia 2022 o 14:20

   przenieś okno jedzeniowe na wcześniejsze godziny, no i pewnie za mało jesz w oknie, więc metabolizm spowalnia. Mała ilość kalorii sprzyja niedoczynności tarczycy, spowalnia metabolizm

 14. avatar Ewelina 26 marca 2022 o 16:15

  Cześć. Pepsi. Czy moglabys powiedzieć, czy post przerywany u kobiety 20:4 mogl spowodowac bezsenność? Czy w przypadku kobiet jest jakis inny protokół?

  1. avatar Pepsi Eliot 27 marca 2022 o 17:42

   jeśli jest głodna, wymarznięta, to może mieć związek, a przy niektórych schorzeniach to jest za krótkie okno postu, lub wcale nie można stosować postów, jak przy refluksie żółciowym, ale to nie ten przypadek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum