Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 991 620
180 online
35 457 VIPy

Czy przypadkiem zaniedbujesz swoje mitochondria? Sprawdź to!

Zacznijmy od początku: czym właściwie są mitochondria?

Mitochondria to takie elektrownie dla naszych komórek, które pożywienie zmieniają w energię w formie ATP, czyli adenozynotrifosforanu. Ich definicję większość z nas schowała w tej samej szufladzie, co całą resztę ciekawostek z lekcji przyrody. A szkoda! Mitochondria bowiem to bestie nie tylko niezwykle ciekawe, ale także życiodajne.1

Po co mi te mitochondria?

Pomyśl o nich jak o pracownikach elektrowni, która oświetla planetę Twojego ciała. Im mniej pracowników, albo im gorzej są traktowani, tym mniej energii jest produkowane. W niektórych rejonach brakuje przez to prądu. Zarząd elektrowni, bezlitośnie nastawiony na zyski, musi decydować gdzie odciąć dostawy prądu.

Jeśli Twoje mitochondria nie działają prawidłowo, Twoje ciało i mózg będą funkcjonowały gorzej i czuły się bardziej zmęczone. Ba! Zestarzejesz się szybciej. Narazisz się też na chorobę serca, cukrzycę i choroby neurodegeneracyjne, jak choroba Alzheimera. Do tego dopadnie Cię chroniczne osłabienie.1

Skąd mam wiedzieć, czy moje mitochondria dobrze pracują?

Nie ma testu, który określa funkcjonowanie mitochondriów. Z mitochondriami jest jednak trochę jak z florą bakteryjną układu pokarmowego: każdy zyskuje na trosce o nie.

Właściwie i mitochondria i zdrowie jelit są sposobami na poprawę swojego funkcjonowania, samopoczucia i ogólnego zdrowia.

Jak w takim razie zoptymalizować pracę mitochondriów?

Mitochondria, aby tworzyć ATP, potrzebują węglowodanów lub tłuszczu, dlatego szczególnie istotna dla usprawnienia ich pracy jest dieta.

Jak jeść dla mitochondriów?

  • zoptymalizuj spożycie cukru i zbóż,
  • jedz zdrowe tłuszcze,
  • jedz kolorowe, pełne przeciwutleniaczy rośliny,
  • jedz warzywa bogate w siarkę,
  • przyjmuj glutation, czyli super potężny przeciwutleniacz wspomagający te organelle.2

Dieta wysoko-tłuszczowa i wysoko-węglowodanowa jednocześnie?

Niekoniecznie. Jeśli jesz zarówno dużo węglowodanów, jak i dużo tłuszczu, Twoje komórki najpierw wykorzystają energię z węgli, prowadząc tym samym do przyrostu wagi. Dlatego postaw albo na roślinną dietę z dużą ilością węglowodanów albo na dietę wysokotłuszczową.

Zdrowie to nie tylko to co jesz

Ćwicz

Wykazano, że trening siłowy zwiększa liczbę mitochondriów.3

Śpij

Sen jest ważny dla Twojego układu glimfatycznego, czyli systemu usuwania odpadków z mózgu, który działa tylko kiedy śpisz. Kiedy nie śpisz wystarczająco, toksyny zostają i tworzy się ich nadmiar, wpływając na pracę mitochondriów.4

Suplementy

Mitochondria wspiera glutation, magnez, koenzym Q10 i omega-3.

Inne, miłe rzeczy

Medytuj, wejdź na post przerywany, kiedy masz taką możliwość przebywaj na słońcu. Troszcz się o siebie i żyj jak najczęściej w rytmie slow.

uściski:)


Emanuela Urtica

Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.

Źródła:

  1. medicalnewstoday.com/articles/320875#1
  2. mindbodygreen.com/articles/what-are-mitochondria-and-why-are-they-important
  3. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31674658/
  4. sciencedirect.com/science/article/pii/S2468867319301609

(Visited 2 073 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar IkaMonika 2 czerwca 2020 o 20:54

    Pepsi ratuj…od kilku dni biorę zwiekszone dawki witamin B, żeby uregulować hormony, B-complex 3-4 razy dziennie + B6 2 razy po100mg i B3 100mg, oczywiście wszystko G&G. Wszystko fajnie bo widać efekty, ale czy to mozliwe ze gigantycznie zwiększyło mi sie zapotrzebowanie ma magnez? Codziennie psikałam skórę plus jablczan do drugiej szklanki wiadomo. Teraz całe dnie skacze mi powieka, więc psikam sie tez w ciągu dnia, mocze nogi, nawet osmielilam sie wypic chlorek magnezu i nic….dalej skacze, nie wiem co sie dzieje

    1. avatar Jarmush 2 czerwca 2020 o 21:29

      zbadaj potas przy okazji, i weź jeszcze 2 wapnie G&G, magnez wypłukuje wapń

      1. avatar IkaMonika 2 czerwca 2020 o 21:34

        Love You 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum