Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 842 607
48 online
35 406 VIPy

Czy szkodzą Ci węglowodany? Czy można nie tolerować węglowodanów?

Nietolerancja węglowodanów to szara strefa. Ilość tego makroskładnika, która będzie odpowiednia dla metabolizmu jednej osoby, niekoniecznie będzie odpowiadała innym. To nie tylko kwestia naszych predyspozycji, ale także składowa przeróżnych czynników związanych z wyborami zdrowotnymi, trybem życia, chorobami, nietolerancjami i innymi czynnikami. Nie ma na nie jednej reguły, tym bardziej, że węglowodany węglowodanom nierówne. W piosence Kombajnu do Zbierania Kur po Wioskach, znaczy się takiego zespołu, pojawia się fraza”mam przyjazną materię i jem węglowodany”. Gorzej jest, kiedy po zjedzeniu węglowodanów materię ma się nieprzyjazną. Trudno powiedzieć komu węglowodany w nadmiarze w ogóle szkodzą. Są osoby, które wyeliminowały rafinadę wszelkiej maści: białą mąkę i cukier, słodycze, przetworzoną żywność i im podobne. Jeśli do tego ilość węglowodanów w diecie jest pieczołowicie bilansowana, a one i tak mierzą się z problemami takimi jak otyłość, zmęczenie, zamglenie umysłu i złe samopoczucie, to w przypadku braku chorób sprawa jest dosyć jasna. Inaczej, kiedy ciężko określić co wywołuje złe samopoczucie, bo czynników prawdopodobnie pogarszających samopoczucie i zdrowie może być wiele. Istnieją też nietolerancje specyficznych węglowodanów: laktozy, fruktozy, galaktozy, węglowodanów fermentujących i glukozy. To co Ci dolega może być kombinacją genetycznych predyspozycji, stresującego, siedzącego trybu życia, braku odpowiedniej higieny snu i innych czynników. Jeśli dodamy do tego dekady diety bazującej na przetworzonej żywności, leki, podwyższony poziom cukru we krwi i zaburzoną mikroflorę jelit, otrzymamy mieszankę wybuchową, w której nie bardzo wiadomo gdzie jest początek a gdzie koniec naszego zdrowia. Zanim więc orzekniemy, że nawet dobre węglowodany nam szkodzą, warto najpierw przyjrzeć się swojemu organizmowi pod lupą i zastanowić się, czy szukamy odpowiedzi w dobrej części talerza.

Ile węglowodanów mi służy?

Za wskaźnik można przyjąć poziom cukru we krwi. Kiedy węglowodany Ci szkodzą, ciało daje o tym znać zmęczeniem, ospałością, problemami trawiennymi i osłabieniem. Nie oznacza to, że musisz wyeliminować wszystkie węglowodany. Ogranicz je i zastąp nieskrobiowymi warzywami, hojną dawką zdrowych tłuszczy i owocami o niskiej zawartości cukru. Jeśli nie wiesz ile to jest za dużo, zacznij korzystać z darmowej aplikacji typu cronometer, która wyliczy niezbędne makro- i mikroskładniki na podstawie Twojej wagi, wzrostu i poziomu aktywności fizycznej. Bierz też na serio sen, troszcz się o zdrowie jelit i zwiększ ilość ruchu. Zadbaj również o prawidłowe łączenie pokarmów i ich wysoką jakość. Tak naprawdę dieta eliminacyjna ograniczająca węglowodany jest ostatecznością, chyba że jesz te przetworzone i niezdrowe. Tym bardziej gwałtowne przejście na dietę wysokotłuszczową nie jest wskazane i może zaszkodzić Twojemu samopoczuciu. Jeśli natomiast na diecie z „czystą michą” nadal nie czujesz się dobrze, warto odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie:

Czy źle znoszę nadmiar węglowodanów?

Żeby się tego dowiedzieć, rozwiąż węglowodanowy Quiz poniżej: 1. Czy masz nadwagę? 2. Odczuwasz często zmęczenie, które jest szczególnie dokuczliwe po posiłku pełnym węglowodanów? 3. Masz siedzący tryb życia? 4. Trudno Ci kontrolować apetyt? 5. Często masz ochotę na słodycze, słone przekąski, chleb, makaron, ziemniaki lub strączki? 6. Czy kręci Ci się w głowie i czujesz osłabienie w chwilach głodu? 7. Twój poziom cukru we krwi jest w górnej granicy normy lub powyżej? 8. Czy odczuwasz niepokój lub masz tendencję do spadków nastroju? 9. Bolą Cię mięśnie i stawy? 10. Masz problemy skórne? 11. Masz problemy hormonalne? 12. Miewasz problemy ze snem i nie możesz się wyspać mimo długiego snu albo, przeciwnie, masz bardzo lekki sen? 13. Opcjonalnie: jeśli masz ostatnie badania krwi sprawdź stężenie hemoglobiny glikowanej czyli HbA1c. To obraz twojego średniego poziomu cukru we krwi w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Czy w Twojej diecie nie było przetworzonej żywności, a liczba A1c wciąż przekracza 5,5? Jeśli odpowiedziałaś tak na 4 lub więcej pytań, na 14 dni wyrzuć z diety wszystkie zboża, strączki (fasolę i groszek), warzywa skrobiowe (marchew, kukurydzę, ziemniaki, bataty itp.) i wysokocukrowe owoce oraz wszelkie słodziwa, włączając syrop klonowy, syrop z agawy czy daktyli i tym podobne. Po upływie tego czasu wróć do pytań 2, 5, 6, 8, 9, 10 i 11. Jeśli doświadczasz załagodzenia symptomów faktycznie masz problem z węglowodanami i przyda się parę zmian!


Węglowodany mi nie służą. Co teraz?

Tak dla jakości

Nie dla rafinady

Wyeliminuj biały cukier i mąkę z diety. Do tego zwiększ ilość zielonek i warzyw krzyżowych w każdym posiłku i ogranicz skrobiowe warzywa, strączki i „pseudo-zboża” jak komosa do 3-4 porcji w tygodniu.

4 szklanki

Terapię 4 szklanek stosujesz codziennie rano, zaraz po przebudzeniu. Niech wejdzie Ci w nawyk i stanie się częścią codziennej rutyny, ponieważ doskonale energetyzuje, oczyszcza i wspiera całe ciało.

Tak dla zdrowych tłuszczy

Jeśli chcesz zmniejszyć znacząco ilość węglowodanów w diecie, musisz zwiększyć podaż tłuszczu. Nie zapominaj o proporcji omega-3, omega-6 i omega-9 i na zdrowie wcinaj zdrowe tłuszcze. „Terapia 4 szklanek” oczyszcza wątrobę, usuwa pasożyty, odtruwa inne organy jak nerki, przy okazji dotleniając ciało.Tu znajdziesz przepis na jej przeprowadzenie!

Ogranicz nabiał

Jedz niskocukrowe owoce: pyszne jagody, zielone jabłka i cytrusy

Nie pij soków

Jedz owoce w całości.

Wyeliminuj alkohol

uściski:)

Źródła: mindbodygreen.com/articles/are-you-carbohydrate-intolerant

(Visited 4 370 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Rose 16 sierpnia 2019 o 08:26

    Pepsi, co polecasz na lordozę lędźwiową? Jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać?

    1. avatar Jarmush 16 sierpnia 2019 o 09:51

      maksymalnie wzmacniać mięśnie brzucha, i ćwiczenia izometryczne, łatwo je wygooglasz

  2. avatar Niki 16 sierpnia 2019 o 09:46

    Powiedziałabym wręcz, że nabiał – jakiekolwiek wspomnienia z nim związane z domu rodzinnego pielęgnujemy, to są wspomnienia strefy komfortu niestety – należy od razu wyrzucić z diety w całości, nie zostawiając sobie furtki odwrotu w postaci delektowania się kefirami/ jogurtami, francuskimi ęą serami pleśniowymi, bo jestem zagranicą i muszę spróbować lokalnego jedzenia zachwalanego przez producentów dla zysków przemysłu mleczarskiego, bo inaczej wycieczka się nie liczy (ale sobie potrafimy wmawiać fałszywych przekonań i sabotować się, wiedząc, że wypiciu czy zjedzeniu sera czujemy się ciężko, z zapchaną tkanką tłuszczową i zatokami przez zielono-zółte flegmy) – to nie jest dobre i nie chodzi tu o smak na języku, to nam szkodzi na poważnie. Wydzieliny zwierząt należą do zwierząt, to dla ludzi ciała obce, ich mleko i pochodne oraz ich podroby i rzecz jasna ich mięso. Fakt spożywania przez ludzi mięsa, mleka i pochodnych oraz glutenu i cukru rafinowanego pod wszelką postacią czyli głównych alergenów i destabilizatorów organizmu – bądźcie pewni, że jest nad wyraz uwidoczniony w twarzy, w ciele, sposobie bycia, chodzie, postawie lekkiej lub ciężkiej, stanie nerwów, wypływa na wierzch każdy błąd żywieniowy, mając skutki nie tylko poważne zdrowotne, także odbija się w codziennym samopoczuciu, odbieraniu ludzi jako spokojnych zrównoważonych lub nerwowych oraz jako jeden z czynników mający wpływ na tworzenie relacji z ludźmi.

  3. avatar Olivka 16 sierpnia 2019 o 16:55

    Pepsi czy Ty zanim przeszlas całkiem na 811 całkowicie to oczyszczalas jakoś organizm? Jak tak to w jaki sposób?

    1. avatar Jarmush 16 sierpnia 2019 o 20:06

      nie musiałam się oczyszczać, wcześniej byłam wegetarianką przez 23 lata

      1. avatar Olivka 16 sierpnia 2019 o 20:15

        Ach tak, no przecież ja to wiem ?a czy jak się je w przewadze warzywo owocowo i tylko czasem jakieś tylko białe mięso i czasem pieczywo to jak się chce przejść całkiem na 811 to radzilabys się oczyścić wcześniej w jakiś sposób? ?

        1. avatar Jarmush 16 sierpnia 2019 o 20:20

          dieta 811 jest dość trudna nawet w lecie, a co dopiero zimą, i przede wszystkim dla wytrzymałościowców, albo dla ludzi chorych, więc zdeterminowanych. Przechodzisz, gdy czujesz, że rezonujesz z tym. Trzeba wiedzieć gdzie się będziesz zaopatrywać, nauczyć korzystać cz cronometer ile jakiś surowy pokarm ma tłuszczu, białka i węglowodanów, w tym błonnika. Czy zapewnisz sobie zielone liście, etc. Tom jest dieta roślinna, ale raczej trzeba się czymś odzwierzęcym suplemntować. Najpierw wegetarianizm, i wprowadzać jak najwięcej surowych pokarmów w ciągu dnia. Na blogu masz masę podpowiedzi . Witarianizm krok pierwszy i następne, FAQ, to są stare wpisy sprzed 6,7 lat, ale można je śmiało wykorzystać, w tym względzie niewiele się zmieniło. <3

          1. avatar Olivka 16 sierpnia 2019 o 20:42

            Strasznie Ci dziękuję za odpowiedź, czytam Cię od wielu lat, kupuję od dawna Twoje suple,mimo że mieszkam w UK, zawsze długo czekam na paczuszkę, a jak przyjdzie zawsze schludnie zapakowana mąż się cieszy i mówi masz już wszystko co Ci potrzeba z? Hehe a i odkąd zaczęłas nagrywać to subskrybuje i oglądam każdy Twój filmik, więc Twoje zdanie i porady są dla mnie ważne ?lofciam i pozdrówka ?

          2. avatar Jarmush 17 sierpnia 2019 o 08:36

            z miłością do Olivka

  4. avatar Aśka 16 sierpnia 2019 o 19:41

    Pepsi o czym może świadczyć wynik tsh w 1,39 anty-tpo i anty – tg w normie a ft3 i ft4 niewiele poza dolną granicą? Jak się wspomóc?

    1. avatar Jarmush 16 sierpnia 2019 o 20:02

      Przy obniżonym, bądź utrzymującym się w granicach normy stężeniu TSH , niskie fT4 może wskazywać na wtórną lub trzeciorzędową niedoczynność tarczycy, co pasowałoby do Twojego przypadku. Obserwacja i kontrola, zdrowa dieta wraz ze zdrową suplementacją

      1. avatar Aśka 17 sierpnia 2019 o 08:11

        A czy może to mieć coś wspólnego z tym, że aplikuję jod na skórę, dodatkowo piję wodę z jodem i do kąpieli używam soli z jodem? Może robię coś nie tak? Za dużo? Wcześniej ft4 miałam dobre. Jod zaczełam suplementować po wzroście tsh do poziomu 3,tsh super spadło anty tpo o anty tg również, ale również spadło ft3 i ft4.

        1. avatar Jarmush 17 sierpnia 2019 o 08:56

          odczekaj, ujmij jodu i zobacz

          1. avatar Aśka 17 sierpnia 2019 o 09:33

            Tak zrobię. Dziękuję Ci ?

  5. avatar Vetala 18 sierpnia 2019 o 21:07

    Bardzo pomocny wpis, wiele rozjaśnia w kwestii moich problemów z samopoczuciem po wdrożeniu wegańskiej diety, bazującej głównie na produktach „do wykluczenia.”

  6. avatar TommY 5 kwietnia 2021 o 17:41

    Dziekuje za wspanialy artykul, wlasnie tego szukalem

  7. avatar Marcinez 9 sierpnia 2023 o 00:24

    Hej Pepsi, a czy niedokwaszenie żołądka, które wyszło na teście z soda, może być też przyczyną nadmiernych gazów, głównie po spożyciu węglowodanów? Testy na Sibo/imo ujemne.

    1. avatar Pepsi Eliot 9 sierpnia 2023 o 06:36

      oczywiście, źle trawisz cokolwiek

      1. avatar Marcinez 9 sierpnia 2023 o 08:45

        Dzięki, a wyjaśnij mi proszę, czy sokiem z cytryny zmienię pH żołądka czy jedynie stworzę więcej HCL? A może trzeba zastosować betainę, Bolotowa albo inny sposob? Wdrożyłem na razie 4 szklanki, przeczytałem Twój artykuł na temat metod zakwaszania, ale nie bardzo wiem co z tej listy zastosować i jak długo żołądek powinien dochodzić do siebie. Miłego dnia, dzięki że jesteś 😊👍

        1. avatar Pepsi Eliot 9 sierpnia 2023 o 12:37

          z sokiem z cytryny będzie podobnie, jak z octem jabłkowym, podsyłam artykuł https://www.pepsieliot.com/ocet-jablkowy-zakwasza-zoladek-czy-to-sciema/ pozdro

          1. avatar Marcinez 9 sierpnia 2023 o 13:41

            Tak, czytałem ten artykuł wcześniej. Wniosek jest z niego taki, że cytryna czy ocet jabłkowy wypity przed posiłkiem zwiększy ilość kwasu żołądkowego. Ale jednej rzeczy nie rozumiem – co jest naszym celem, dokwaszenie żołądka (osiągnięcie niższego pH soku żołądkowego) czy zwiekszenie ilości kwasu żołądkowego? A może oba? Poza tym czy żołądek z czasem zacznie produkować samoczynnie więcej kwasu albo bardziej kwaśny HCl? Czy to co robimy to jakaś stymulacja czy powinniśmy robić coś więcej, żeby uzyskać trwały efekt – np stosować Bolotowa, HCl w kapsułkach? Chciałbym zrozumieć co chcemy finalnie osiągnąć i jakimi metodami. Dzięki z góry za odpowiedź 🙂

          2. avatar Pepsi Eliot 9 sierpnia 2023 o 14:39

            soki żołądkowe składają się głównie z kwasu solnego i enzymów trawiących białka, czyli pepsyny. Gdy zwiększa się ilość wydzielanych kwasów to są one wystarczająco kwaśne. Ale często wydziela się za mało. Do tego nie wszystko działa książkowo, dlatego w uzasadnionych wypadkach, po prostu dostarcza się ten kwas, i/albo prowokuje jego produkcję – co czyni Betaina HCL Dzięki Betainie HCl wzrasta stężenie kwasu chlorowodorowego w żołądku.

          3. avatar Pepsi Eliot 10 sierpnia 2023 o 12:32

            naszym celem jest poprawa trawienia białka

  8. avatar Marcinez 9 sierpnia 2023 o 15:01

    Pepsi, a dlaczego w Waszym sklepie nie można kupić Betainy? Możesz polecić jakąś konkretną?

    1. avatar Pepsi Eliot 10 sierpnia 2023 o 12:32

      No bo nie produkujemy jej, ale miewamy niekiedy w ofercie inną firmę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum