Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 303 702
198 online
41 800 VIPy

Czy wiesz dlaczego witamina E jest super potężnym antyoksydantem?

Witamina E to nie tylko pojedyncza substancja odżywcza – występuje ona w naturze w postaci ośmiu (OŚMIU!) różnych antyoksydantów.

Antyoksydanty to substancje, które chronią zdrowe komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez toksyny i zanieczyszczenia

W przypadku witaminy E, tłuszcze w membranach komórek są chronione przez ten wyjątkowy, rozpuszczalny w tłuszczach, antyoksydant. Przeciwutleniacze pełnią także ogromną rolę w niszczeniu chorych komórek, na przykład komórek nowotworowych. Niestety wielu dochtore wciąż nieprzychylnie spogląda na pacjentów, którzy wspierają terapię przeciwnowotworową antyoksydantami, w zgodzie z błędnym, przestarzałym poglądem jakoby te chroniły nie tylko zdrowe, ale także chore komórki. Szczęśliwie to założenie w medycznym świecie odchodzi do lamusa. Badania niejednokrotnie udowodniły, że antyoksydanty takie jak witamina E są koniecznością przy walce z nowotworami, szczególnie kiedy leczy się owe z pomocą chemioterapii, która wymiata także zdrowe komórki.

Niedobory witaminy E

Brak witaminy E wiąże się często z nieodpowiednią dietą, niedożywieniem i problemami z absorpcją tłuszczu. Niedobór tej witaminy objawia się przede wszystkim problemami neurologicznymi, włączając zaburzenia równowagi i koordynacji, uszkodzenie nerwów czuciowych – neuropatię, słabość mięśni i uszkodzenia tkanki oczu. Wiele leków może obniżyć wchłanianie witaminy E i przyczynić się do niedoborów. Warto monitorować poziom witaminy E i ewentualne niedobory podczas przyjmowania leków przeciwdrgawkowych i preparatów zawierających substancje takie jak fenytoina, fenobarbital, karbamazepina, kolestyramina, kolestypol, izoniazyd, oleje mineralne, czy sukraflat.

Funkcje witaminy E w organizmie

– Utrzymuje integralność błon komórkowych w całym ciele i chroni tłuszcze w lipoproteinach o niskiej gęstości (LDL nazwane również „złym cholesterolem”) przed utlenianiem. – Poprawia przepływ krwi. – Zmniejsza ryzyko zawału serca zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. – Chroni przed kataraktami. – Może mieć wpływ na leczenie chorób serca, przede wszystkim na chorobę wieńcową. – Wspomaga proces odpowiedzi immunologicznej, który obniża się wraz z wiekiem. – Obniża tak zwany „zły” cholesterol. – Obniża proliferację i wspomaga zaprogramowaną śmierć komórki w przypasku komórek nowotworowych. – Według niektórych badań zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, przede wszystkim trzustki i prostaty. – Zmniejsza stres oksydacyjny. – Spowalnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Zdrowe roślinne źródła to między innymi: oliwa z oliwek tłoczona na zimno, migdały, orzechy laskowe, szpinak, awokado i marchewka.

Tolerancja

Poniżej przedstawiam jak plasują się dopuszczalne według badań, orientacyjne dawki witaminy E. Oczywiście maksymalna dawka zależy od wskazań zdrowotnych i poziomu witaminy E w organizmie. – noworodki do 12 miesiąca życia: brak odpowiednich badań – dzieci pomiędzy 1 a 3 rokiem życia: 200 mg (300 IU) – dzieci pomiędzy 3 a 9 rokiem życia: 300 mg (450 IU) – dzieci pomiędzy 9 a 13 rokiem życia: 600 mg (900 IU) – nastolatki pomiędzy 13 a 19 rokiem życia: 800 mg (1200 IU) – dorośli powyżej 19 roku życia: 1000 mg (1500 IU)

Toksyczność i przeciwwskazania

Co prawda nieczęsto, ale mogą pojawić się niewskazane reakcje na witaminę E, włączając: problemy z krzepliwością krwi (przy dawkach powyżej 1000 mg u dorosłych). Nieodpowiednia suplementacja może być problemem dla osób zaburzeniami krzepnięcia krwi, osób przyjmujących leki przeciwkrzepliwe na receptę i osób z krwią typu „0”. Zbyt duże dawki mogą także zwiększyć deficyt witamin K1 i K2.

Konkluzjonix

Suplementacja witaminy E jest niezwykle istotna, szczególnie, że ze źródeł spożywczych nie przyjmuje się jej najwięcej. Zależnie od stanu zdrowia i indywidualnych wymagań organizmu optymalna dawka waha się pomiędzy 400 a 1200 IU dziennie. Skonsultuj z naturopatą lub dobrym lekarzem dawkę, szczególnie jeśli przyjmujesz inne leki. Źródła:

uściski:)

(Visited 8 258 times, 2 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar grzegorzadam 17 grudnia 2017 o 20:35

  ”Otóż Big Pharma wydała 6 miliardów USD, pochodzących od amerykańskich podatników na badanie tajemniczych Tocochromanoli w kwestii leczenia i zapobiegania nowotworom. W nagrodę złożyli sobie kilka wniosków patentowych, bo efekty działania tych substancji są nie tylko rokujące, ale wręcz zachwycające. To wszystko było sporo czasu temu.
  Okazało się, że Tocochromanole przede wszystkim skutecznie zapobiegają przerzutom różnych nowotworów. Od dawna znają mechanizm przerzutów, ma charakter wirusowy, zdrowe komórki są zakażane przez tzw. microville, mają sposób, ale zarabiają miliardy USD na chemoterapii. Nie będę wiecej opisywał, bo informacja powinna być krótka.
  Więc krótko napiszę, że Tocochomanole to inaczej są Tocotrienole, które zawiera poczciwa witamina E.”

  1. avatar Krysiak 17 grudnia 2017 o 21:26

   Jakie dawkowanie przeciwprzerzutowe? Czy wiadomo?

   1. avatar grzegorzadam 18 grudnia 2017 o 08:38

    ”Witamina E (tokotrienol) – 2500 IU 1x dziennie. Tokotrienole wpierają wprowadzenie nowotworu w proces apoptozy, hamują angiogenezę (wzrostu nowych naczyń krwionośnych w guzie), hamują enzym reduktazy HMG-CoA, zmniejszają ekspresji genów powodujących powstanie nowotworów.”

    Dawkowanie jest zawsze dyskusyjne.
    Jestem zwolennikiem dawek uderzeniowych i bardzo mocnego podniesienia poziomu wit.D.
    Tylko dr Czerniak podaje takie recepty ze znanych:
    od min 50:45:00
    https://youtu.be/mJYQ_lXu3jI

    Zdenerwował się na szczepienia w ciąży :D.
    Równy gość.

    1. avatar Krysiak 26 grudnia 2017 o 23:39

     Dziękuję za odpowiedź i link oraz oczywiści za artykuł Pepsi. Dawka udeżeniowa jest zmienna w zależności od stopnia „wtajemniczenia” ;). 2 lata temu ostrożnie dawkowanie 2 tyś. jedn. D3, potem 5000, z marnym efektem. Obecnie co najmniej 10000 iu w nieznacznie ruchomej dawce. Ze względu na karmienie piersią boję się podjąć „mega leczniczej dawki”. Czas na wspaniałą E…

     1. avatar grzegorzadam 27 grudnia 2017 o 09:03

      ”Leczenie raka – zastrzyk z witaminy E

      Brytyjscy naukowcy twierdzą, iż zastrzyk z ekstraktu witaminy E zaaplikowany dożylnie ma natychmiastowy efekt. Już w przeciągu 24 godzin nowotwory zaczynają się kurczyć, a po 10 dniach leczenia prawie całkowicie znikają… ****Do tej pory skupiono się na zdolności wspomnianej witaminy do niszczenia raka skóry, ale naukowcy z University of Glasgow i University of Strathclyde, którzy prowadzili powyższe badanie twierdzą, iż terapia powinna zadziałać również na inne nowotwory.

      1. Działanie witaminy E
      Witamina E, która jest bogata w przeciwutleniacze, jest niezbędna dla organizmu, jako że pomaga zwalczać choroby, jest obecna w zielonych warzywach, olejach roślinnych, orzechach, zbożach i jajkach.
      W ostatnich latach jeden szczególny związek znajdujący się w witaminie przyciągnął uwagę naukowców, jako potencjalny lek, który atakuje komórki rakowe. Chodzi tu o Tocotrienol — wyciąg z witaminy E, który jest obecny w dużych ilościach w oleju palmowym, maśle kakaowym, jęczmieniu i kiełkach pszenicy.

      W połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. badacze odkryli zdolności Tocotrienolu do hamowania wzrostu komórek raka piersi, od tego czasu przeprowadzono serię badań, mających na celu sprawdzenie, czy wstrzyknięcie wspomnianego wyciągu do organizmu pomoże kobietom cierpiącym na nowotwory. Jednak większość z nich nie odniosła skutku z kilku przyczyn.
      Po pierwsze, większość z ekstraktu nie trafiało do zainfekowanego rakiem miejsca, bowiem naukowcy nie umieli umiejętnie skierować go na komórki nowotworowe. Po drugie, bardzo duże ilości Tocotrienolu mogą być toksyczne nie tylko dla samego nowotworu, lecz także dla zdrowych tkanek. Istnieje również obawa, że suplement witaminy E jest związany ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka płuc.

      Na szczęście najnowszy przełom badawczy ominął wyżej wspomniane przeszkody, przemycając wyciąg z witaminy do chorych komórek, omijając zdrowe tkanki.
      Zdaniem Cancer Research UK nowa metoda leczenia musi zostać gruntownie zbadana pod względem bezpieczeństwa, zanim dopuści się ją do szerokiego stosowania.
      Badania te są na wczesnym etapie i konieczne są dalsze prace w tej dziedzinie, zanim upewnimy się, że stanowi ono skuteczne narzędzie terapeutyczne, wyjaśnia dr Jodie Moffat.”

      Z; WP.

 2. avatar elami 17 grudnia 2017 o 22:48

  Pepsi czy mogę prosić o dobranie dawek D3 i k2. Poziom w organizmie metabolit 25(OH)25,8 ng/ml Właśnie przyszły suple ale nie ma w sklepie 2 w jednym tylko oddzielnie (ostatnio samą K2 radziłaś 2 tabl.)
  Poza tym cholesterol 347( w tym HDL 76mg/dl, nie-HDL 271mg/dl, LDL.256mg/dl); Trójglicerydy 75; TSH 2,372 uIU/ml; FT4 (na Lertoxie 62,5 od czterech lat) CRP ilościowo 1,7mg/l OB11, sód,potas,wapn, magnez, żelazo w normie
  glukoza 79 mg/dl i dużo innych niby w normie poza bazofile za mało niby bo 0,01tys/ul (norma 0,0 – 0,1). Reszta czyli neutrofile 3,7tys/ul limfocyty 2,66,monocyty o,56, eozynofile 0,24 w normie.
  Poza witaminami D3 i K2mam jeszcze witE, Complete Beauty,G&G, Kolagen TiB, ashwagandhe, mace,acai berry i brokuł. Z 4 szklanek piję 2, nieraz 3. Co radzisz i jak to wszystko brać?

  1. avatar Jarmush 18 grudnia 2017 o 04:36

   6 tabletek D3 i 2 K2 po śniadaniu razem z Omega 3 TiB (teraz nie ma, ale zadbaj żeby było coś tłustego)
   Comp Beuty do śniadania wraz E. Maca, acai, i brokuł po łyżeczce do 4 szklanki, na koniec oprósz łyżeczką kolagenu i dokładnie wymieszaj, żeby Ci glut nie został na łyżeczce. Nie masz magnezu, koniecznie z drugą szklanką płaska łyżeczka chlorku magnezu TiB, a jak masz tendencje do rozwolnień to jabłczanu magnezu TiB. Łyżeczka ashwagandhy wieczorem przed snem do herbaty. Nie jest pyszna.

   1. avatar elami 18 grudnia 2017 o 20:23

    Dzięki. Ale ja już piję w 2 szklance łyżeczkę chlorku magnezu (na pewno ponad miesiąc). To za mało? Na śniadanie po szklankach (bez czwartej) jem przeważnie 2 banany i 2 kiwi z kilka rodzynek i łyżeczką babki płesznik. To może być tyle tłuszczu? Ten mix acai, maca i brokuł w jednej szklance wody to eksperymentalny mocno smak możne być. Ashwagandhe wieczorem znoszę spoko.A co z tym cholesterolem? Odkąd badam(z 5 lat systematycznie 1-2 razy w roku) to mi oscylował dookoła 300. Nie przejmować się? Czy masz może jakiś pomysł? Pozdrawiam wieczorowo na ranek bo Ty widzę ranna ptaszyna 🙂

 3. avatar Moniaaaa 18 grudnia 2017 o 11:05

  Dlaczego osoby z grupą krwi 0 mogą mieć problemy z nieodpowiednia dawką witaminy E?

 4. avatar Krysiak 26 grudnia 2017 o 23:53

  Mój ginekolog zaleca naturalną witaminę E również ampułkę miejscowo, na noc. Wspaniale łagodzi, nawilża, regeneruje.
  A że cudownie jest zastosować na skórę twarzy, pewnie wiadomo. Również zewnętrznie ochronnie przed słońcem i po podrażnieniu słonecznym tokoferol ma wielką moc.

  1. avatar grzegorzadam 27 grudnia 2017 o 09:05

   tokoferol ma wielką moc.”

   Leczniczo ”masywniejsze” są tokotrienole, ale powinien być komplet ośmiu.

 5. avatar Jurek 4 marca 2018 o 13:28

  Z ulotki info:
  Vit. E 50 + Se Pro Inj., (50 Mg + 0,5 Mg)/Ml, Roztwór Do Wstrzykiwań Dla Bydła, Koni, Świń, Owiec (50 Mg + 0,5 Mg)/Ml

  „Niedobór witaminy E, jak również nadmiar w paszy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych sprzyja ujawnieniu się u zwierząt objawów chorobowych”

  Moje pytanie : Czy ten pyszny olej kokosowy jednak wyrzucić z patelni i wrócić do starego poczciwego smalcu?
  ——————-
  Bez pytania ale z powodu ciekawej informacji, zapodaję czytelnikom.

  Z książki Jak zachować swoje zdrowie – s.451

  „Dla polepszenia wchłaniania oleju z nasion wiesiołka i witaminy E jest wskazane podawanie enzymów trzustkowych, siarczanu magnezu i preparatów żółciopędnych. Powodem upośledzonego wchłaniania witaminy E może być bowiem oprócz zaniku kosmków również niedobór enzymu lipazy lub zaburzenia w wydzielaniu żółci ułatwiającej wchłanianie tłuszczu”

  pozdro

  1. avatar grzegorzadam 4 marca 2018 o 15:50

   ” niedobór enzymu lipazy lub zaburzenia w wydzielaniu żółci ułatwiającej wchłanianie tłuszczu””

   Tak może być:
   http://www.health-science-spirit.com/lipase.html

 6. avatar Anna 5 lipca 2018 o 16:21

  Zażywam witaminę E w dawce 800 , ale stłuszczenie wątroby po pół roku ani drgnęło. Oczywiście z selenem 200.Czy mogę podnieść dawkę do 1200? Wskaźnik INR 0,89.

  1. avatar Jarmush 5 lipca 2018 o 18:11

   Kalibracja witaminą C kwas askorbinowy TiB, a następnie należy 2 gramy dziennie razem z E, ale nie podnoś dawki. Ostropest bierzesz?
   Codzienna kuracja 4 szklanek, https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/

   Jeśli masz nadwagę polecam spalacz tłuszczu Bikini Burn TiB. Bierz miarkę 100 % izolatu serwatki CFM TiB. Zielona herbata, bio kawa, awokado, i jeszcze trochę pokarmów https://www.healthline.com/health/fatty-liver-diet , są tutaj wymienione. Jaki masz poziom 25(OH)D? Bierzesz D3 z K2 TiB?

 7. avatar Anna 5 lipca 2018 o 18:46

  Ostropest biorę i karczoch też.Wagę mam w normie.Jem zdrowo.Poziom D3 36. Zażywam D3 z K2MK7, Tylko to polekowe stłuszczenie wątroby, które nie chce się cofnąć. Lekarka zaakceptowała wit. E jako pomocną w leczeniu. Ale wyniki nie chcą być lepsze. Dlatego zastanawiałam się czy nie podnieść dawki wit.E. Wolałabym to niż iść w jakieś leki.

  1. avatar Jarmush 5 lipca 2018 o 19:11

   napisałam Ci co robić

 8. avatar Anna 5 lipca 2018 o 18:52

  Dodam jeszcze,że nie mogę zażywać alg ani chlorelli ( wymiotuje , bo chlorofilu jakimkolwiek). Rano piję szklankę wody z cytryną, ale tylko jedną. Wg Ciebie trzeba pić aż 4 szklanki w tej Twojej kuracji?

  1. avatar Jarmush 5 lipca 2018 o 19:10

   czytaj bloga, szczególnie posty o konieczności nawadniania ciała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum