logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
101 652 555
449 online
32 881 VIPy
Reklama

DAJEMY CYNK
NA ŚWIETNY
CYNK TiB®

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Czy znasz popularne błędy przy suplementacji? Uniknij ich!

vege/pepsieliot.com

Suplementacja zdaje się być prostą sprawą: ot, wrzucasz kilka tableteczek z rana albo przed snem i już, sprawa załatwiona. Niedobory uzupełnione, zdrowie postawione na nogi. Czego więcej trzeba? Otóż okazuje się, że sprawa nie jest wcale taka prosta jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Skomplikowana maszyneria ciała, w połączeniu z biochemicznymi zawiłościami substancji, które a to niwelują, a to potęgują wzajemnie swoje działanie, nie jest taka oczywista. Łatwo popełnić popularne błędy przy suplementacji, dlatego porozmawiamy o nich i zastanowimy się jak ich uniknąć.

Popularne błędy przy suplementacji

Multiwitamina

Preparaty multiwitaminowe zawierają cały wachlarz substancji odżywczych, od witamin, przez minerały i aminokwasy. Witaminy zawarte w Twojej multiwitaminie mogą być rozpuszczalne w tłuszczach (jak witaminy A, D, E i K) albo w wodzie (jak na przykład witaminy z grupy B albo witamina C). Te pierwsze nie są przechowywane przez organizm i trzeba uzupełniać je na bieżąco, nadmiar drugich magazynuje wątroba.

Czego nie robić?

Nie przyjmuj multiwitaminy do poduszki. Witaminy B12 i C, znajdujące się w większości preparatów multiwitaminowych, mogą działać stymulująco, zaburzając sen. Nie przyjmuj ich na czczo.

Co robić?

Ponieważ składają się one z wielu witamin, zarówno rozpuszczalnych w wodzie jak i w tłuszczach, najlepiej jest przyjmować ½ zalecanej dawki ze śniadaniem i ½ zalecanej dawki z obiadem.

Reklama

Poznaj moc totalnego odżywienia: idealną kurację uodporniającą i silne odżywianie GREENS & FRUITS TIB® minerałowo-witaminowy, w tym bogate źródło B COMPLEX plus 50 warzyw, owoców, ziół, enzymów i probiotyków


Witamina D i witamina K

Naturalnym źródłem witaminy D jest słońce, jednak warunkiem jej pozyskiwania jest odpowiednia aura. W naszym klimacie jest to w związku z tym niemal niewykonalne i, po wykonaniu odpowiedniego badania, 25(OH)D, najczęściej trzeba ją suplementować. Wspiera działanie całego organizmu, przede wszystkim układu nerwowego, serca i odporności, a także kości. Jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach.

Inna rozpuszczalna w tłuszczach witamina, która wzmacnia kości i wzrok, to K2. Witamina K2 dba też o to, aby wapń dostawał się do kości i zębów, zamiast tworzyć zwapnienia tkanki miękkiej i kamień nazębny. Warto przyjmować ją w duecie z D3.

Koniecznie sprawdź świetną D3 TiB® i K2 TiB®!

Czego nie robić?

Nie przyjmuj jej na czczo. Bliskość posiłku, najlepiej porannego i zawierającego tłuszcz, może zwiększyć jej wchłanialność. Przyjmując witaminę D, nie należy zapominać o przyjmowaniu jej w protokole z witaminą K2, ponieważ działają synergicznie i przyjmowane razem zapobiegają tzw. paradoksowi wapnia.

Co robić?

Zarówno D3 jak i K2 dobrze jest przyjmować po śniadaniu podczas, którego jadło się tłuszcz. Dlatego szczególnie dobrze jest przyjmować D3 w protokole z K2 wraz z kwasami tłuszczowymi omega-3.

Wapń

Suplementy wapnia długo były uważane za super zdrowe: miały pomagać w alergiach, wzmacniać kości, zapewniać zdrowie mięśni i serca. Do tego niskie spożycie wapnia i witaminy D może prowadzić do osteoporozy, bez względu na płeć. Szczególnie narażone na jego niedobór są osoby powyżej 65 roku życia i dzieci i młodzież pomiędzy 9 a 18 rokiem życia, w tej grupie częściej dziewczynki.

Czego nie robić?

Nie przyjmować wapnia w większych ilościach jeśli nie ma uzasadnionej, medycznej potrzeby. Jeśli dieta jest bogata w wapń możesz poprzestać na niewielkich ilościach wapnia. Jeśli przyjmujesz inne leki, skonsultuj suplementację wapnia ze specjalistą.

Unikaj też przyjmowania cynku z wapniem i/lub żelazem, ponieważ zawarte w nich substancje odżywcze mogą negatywnie wpłynąć na przyswajanie cynku.

Co robić?

Rozdzielić dzienną dawkę na mniejsze.

vege/pepsieliot.com

Magnez

To jeden z najbardziej niedocenianych, niezbędnych minerałów. Jest potrzebny dla całego mnóstwa reakcji zachodzących w ciele. Wspiera zdrowie kości, oczyszcza organizm, wspomaga metabolizm energii i syntezę glutationu. Jego absorpcja zmniejsza się z wiekiem.

Czego nie robić?

Nie przyjmować go z innymi minerałami.

Co robić?

Przyjmować go z D3+K2.

Sprawdź Cytrynian magnezu TiB®.

Probiotyki

Pomagają zachować zdrową florę bakteryjną jelit, która jest niezbędna nie tylko dla zdrowia układu pokarmowego, ale także dla funkcjonowania całego organizmu.

Czego nie robić?

Nie przyjmować ich przed snem i nigdy po posiłku.

Co robić?

Nie przyjmować probiotyków też na czczo, najwcześniej razem z pierwszym kęsem śniadania i tak jest najlepiej.

Reklama

Tu znajdziesz kwas foliowy nowej generacji, czyli Foliany TiB® będące gwarantem bezpieczeństwa i najwyższej przyswajalności, dostarczający w każdej porcji 400µg folianów w postaci L-metylofolianu wapnia L-5-MTHF, no i w szkle:)


Żelazo

Niedobór żelaza należy potwierdzić badaniem krwi i skonsultować suplementację ze specjalistą. Anemia może być powiązana także z niedoborem witaminy B9, znanej jako kwas foliowy lub foliany. Tu znajdziesz doskonałe Foliany TiB®

Czego nie robić?

Nie należy suplementować samego żelaza. Suplementacja żelazem na własną rękę, albo tylko z mylnego założenia, że trzeba się nim suplementować, bo mamy niedokrwistość faktyczną, lub domniemaną, właśnie może być niebezpieczna. Raz, że tak zwana niedokrwistość jest objawem, który może być spowodowany innymi warunkami. I owszem, warunki te jak najbardziej obejmują niedobór żelaza, ale też niedobór witaminy B12, niedobór witaminy C, niedobór witaminy E, niedobór witaminy B6, oraz zaburzenia tarczycy. Oznacza to, że suplementując żelazo można mieć wysoki poziom żelaza we krwi i mimo to cierpieć na niedokrwistość.

Tymczasem poziom żelaza w górnej granicy normy lub powyżej, może skutkować między innymi znacząco zwiększonym ryzykiem zawału serca, zaburzeniami flory jelitowej i szybszym starzeniem się wywołanym nadprodukcją wolnych rodników.

Żelazo jest nam niezbędne do życia, ale jednocześnie to silny marker prozapalny.

Co robić?

Jeśli chcesz zwiększysz przyswajanie żelaza, jedz żywność bogatą w żelazo, jak algi, czy trawy i przyjmuj w towarzystwie witaminy C, na przykład ze sproszkowaną dziką różą, jak Rosehip This is BIO®. Jeśli samodzielnie decydujesz się na suplementację żelaza, badaj jego poziom, oraz poziom ferrytyny i akurat w przypadku żelaza trzymanie się pierwszej połowy normy jest bardziej wskazane.

uściski:)

Źródła:
alive.com/health/taking-supplements-wrong/

(Visited 4 177 times, 33 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Marta 9 stycznia 2020 o 09:33

  Świetny artykuł! Dziękuję za niego! Ale dlaczego probiotyków nie przyjmować na czczo? Do tej pory byłam uczona żeby właśnie dostarczać je na czczo, kwasy żołądkowe nie są wtedy pobudzone i szczepy mają szansę dostać się do jelita cienkiego. Jak to z tym jest?

  1. Pepsi Eliot 9 stycznia 2020 o 10:27

   To ja poprawiłam tego, bardzo dobrego wpisa Emanueli i zmieniłam, gdyż ja radzę jedzenie ich z pokarmem, najwcześniej z pierwszym kęsem.

   Odpowiedzenie na pytanie, czy lepiej brać probiotyki przed, po lub w trakcie posiłku nie jest tak łatwe jak się może wydawać. Widać to chociażby po opisach na opakowaniach z probiotykami. Jedni producenci deklarują, że należy łykać w trakcie, inni że po jedzeniu, a kolejni polecają na czczo. Podobnie brak jest jednego głosu wśród ekspertów. Powodem jest to, że badania nad probiotykami to dość młody obszar oraz istnieją trudności w przeprowadzaniu doświadczeń i analiz. Główny problem polega na tym, że skład bakteryjny kału nie odpowiada ilościowo i jakościowo florze bakteryjnej w jelicie. Wynika to z tego, że część organizmów probiotycznych przylega do śluzówki jelit. Jest to bardzo korzystne zjawisko, jednak nie pozwala łatwo ocenić składu flory. Co prawda można przeprowadzać biopsję, ale ze względu na dużą uciążliwość dla badanych zazwyczaj się tego nie robi. Szczególnie jeśli badanie wymagałoby kilkukrotnego powtórzenia w różnych warunkach. Dlatego też takich badań na ludziach brakuje.

   Całe szczęście istnieją takie maszynerie jak Digestive System, czyli model ludzkiego układu pokarmowego in vitro, który w bardzo dużym przybliżeniu jest nam w stanie odtworzyć, jak wygląda sytuacja w przewodzie pokarmowym w każdym jego odcinku. Grupa badaczy postanowiła wykorzystać ten sprzęt i zbadać, w jakich warunkach probiotyki najlepiej przetrwają. Do urządzenia podawano mleko o 1% zawartości tłuszczu, owsiankę, wodę lub sok. Każdy produkt badano w 3 konfiguracjach, podając probiotyki 30 minut przed, w trakcie lub 30 minut po posiłku. Każdą próbę powtarzano 4 krotnie. Jak widzicie powtarzanie biopsji tyle razy byłoby koszmarem dla badanych.

   Okazało się, że bakterie probiotyczne najlepiej radzą sobie z przetrwaniem, kiedy są podawane RAZEM z mlekiem lub owsianką. W miarę ok, ale gorzej radziły sobie, kiedy podano je na 30 minut przed posiłkiem. Natomiast jedynie minimalna ilość probiotyków była w stanie przetrwać, jeśli podano je z wodą, sokiem lub 30 minut po posiłku. Wynika to z faktu, że niskie pH żołądka niszczy osłonkę kapsułki z probiotykiem, a później uszkadza organizmy w niej zawarte. Posiłek buforuje soki żołądkowe i działa ochronnie. Badacze ocenili też, że najważniejszą kwestią jest podanie probiotyków z chociaż niewielką ilością tłuszczu (5 g), jednak pewną rolę może odgrywać też białko lub inny komponent mleka. Co ciekawe, drożdże probiotyczne (Saccharomyces cerevisiae boulardii) użyte w tym doświadczeniu były znacznie bardziej dporne na niskie pH i przetrwały niezależnie od warunków.

   Aby wydłużyć czas przetrwania drobnoustrojów w jelitach, rozsądne jest podanie probiotyku z produktami bogatymi w błonnik! Płatki owsiane, babka plesznik, genralnie bogata 4 szklanka ze względu na swoje właściwości prebiotyczne są bardzo dobrym wyborem!

   1. Niki 9 stycznia 2020 o 19:12

    Obecnie zaczęto produkować probiotyki, które nie poddają się działaniu kwasu w żołądku, same bakterie mają już wzmocnioną ścianę komórkową a kapsułka otwiera się dopiero w jelicie grubym, czyli tam gdzie ma docelowo trafić jej zawartość

 2. Ojtekwoj 9 stycznia 2020 o 10:34

  Czegoś tutaj nie rozumie: w terapii 4 szklanek Mg jest przyjmowany na czczo a tutaj w artykule jest sugestia aby przyjmować z k2d3 które z kolej przyjmować w trakcie posiłku więc mam magnez brać w 4 szklanych? czy mam czekać do posiłku z odrobiną tłuszczu? bo już sam nie wiem taki mam mętlik a chce żeby było najlepiej

  1. Pepsi Eliot 9 stycznia 2020 o 16:01

   Magnez miże być przyjmowany w dowolnym czasie i w dowlny sposob, doustnie, przezskórnie i w kąpieli, najlepiej będzie wyciszał i usypiał wieczorem i to z cynkiem i B6 , rano po prostu uzupełni braki, wcale nie mysi być na czcxo, łączymy go z 4 szklankami podczas nawadniania zeby miec to z głowy w ramach rytualu

 3. m. 9 stycznia 2020 o 15:15

  a ja mam inne pytanie …

  1. Pepsi Eliot 10 stycznia 2020 o 13:24

   Hej m. odpowiedź od osoby zajmującej się takim sprawami w naszej firmie dostaniesz na mejla, pozdro

 4. Nat 10 stycznia 2020 o 14:50

  Hej Pepsi, co robic jesli poziom zelaza jest za wysoki (205 ug/dl norma: 37 – 145)? Homocysteina (11.36) i kwas foliowy (29.9 – norma 4.6-18.7) rowniez za wysokie. Nie suplementuje zelaza ani folianow, mieso jem sporadycznie, tzn raz na kilka miesiecy, nie jem glutenu. Odzywiam sie zdrowo i zbilansowanie, duzo owocow i warzyw. Unikam soi i nabialu. Suplementuje min. Wit B complex, Omega 3, selen z Waszego sklepu. Poziom wit D to 37 czyli za niski, na 5 dni przed badaniem odstawilam suplementacje (przyjmuje witamine D3+K2 z waszego skepu do ssania i zwykla D3). Martwi mnie to zbyt wysokie zleazo i kwas foliowy. Mam niedoczynnosc tarczycy ale nie przyjmuje hormonow tarczycowych – TSH 3.19, Ft3 4.7 (norma 3.1 – 6.8) ft4 15.1 (norma 12 – 22). Stosuje ashwagandhe i jod przezskornie ale przed badaniem odstawilam. A ponadto cynk, Wit C w proszku, kolagen, four greens, rosehip – wszystko z Waszego sklepu. Bede wdzieczna za wskazowki gdzie szukac przyjczyny tego zbyt wysokiego zelaza i kwasu foliowego, bo niewiele jest informacji na temat zbyt wysokich poziomow tegoz. Pozdrawiam cieplo!

  1. Pepsi Eliot 10 stycznia 2020 o 15:19

   B complex zawiera B9, więc suplemnetujesz kwas foliowy, ale i tak masz za wysoką homocysteinę. Może być mutacja genu, należy jeszcze zbadać B12 i B6, oraz bardzo ważne w tym wypadku ferrytyna. Na już:
   Zalecania suplementacja
   Przed śniadaniem:
   Zaczynasz dzień od oczyszczająco/odżywiającej kuracji 4 szklanek 
   https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/

   Do 4 szklanki nie dodawaj na razie alg, ani traw, ani kale (żelazo!), tylko antyoksydanty, czyli acai, dziką różę, albo antyzapalny Baobab, możesz też dodać Maca Tis is BIO, co sugeruję poniżej.

   do 4 szklanki dodatkowo pół łyżeczki Kelp This is BIO (jod) https://thisisbio.pl/kelp/3621-kelp-100-organic-180g-this-is-bio-5905344040581.html?search_query=kelp&results=6

   opcjonalnie
   Do 4 szklanki kopiatą łyżeczkę Maca This is BIO https://thisisbio.pl/maca/101-maca-100-organic-110g-this-is-bio-5905344040178.html?search_query=maca&results=13

   Chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–5905344040246.html używaj jako oliwa magnezowa (trochę rozrób z wodą) i smaruj nadgarstki, kostki i łydki, oraz wieczorem do kąpieli. Wraz z drugą szklanką bierz albo płaską łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib–5905344040277.html?search_query=jablczan&results=3, albo 2 kapsułki cytrynianu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html.

   Jeśli nie jesz nabiału, bo jest silnym alergenem, ale ma dużo wapnia, bierz także 1-2 kapsułki cytrynianu wapnia G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3318-calcium-citrate-100mg-120kaps-gg–5060040827079.html?search_query=wapn&results=84.

   Na marginesie.
   Jeśli masz zaparcia wg Lasta i dr Sircusa możesz użyć do drugiej szklanki chlorku magnezu , pomimo, że ma przeznaczenie do użytku zewnętrznego. Łyżeczka do 2 szklanki wody z cytryną, dawkowanie dobierz do siebie, czy pełniejsza, czy mniej pełna. Nie jestem lekarzem i to nie jest porada, tylko sugestia ww naturopatów.

   Do śniadania:
   1-2 kapsułek cynku do śniadania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3929-cynk-60kaps-tib–5905344040741.html?search_query=cynk&results=31  
   cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę i/albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

   Po śniadaniu:
   Bierz 8 kapsułek D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html?search_query=D3&results=8 wraz z 2 kapsułkami K2 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3933-witamina-k2-60kaps-tib–5905344040789.html
   oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

   Popołudniu:

   Selen 1 kapsułka https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3930-selen-60kaps-tib–5905344040772.html?search_query=selen&results=20 (po zbadaniu poziomu selenu być może należy brać 2 kapsułki), nie łącz wyizolowanego selenu z cynkiem, bo też są antagonistami, co jest dziwne, bo w naturze występują często razem w pokarmach, ale natura rządzi się innymi prawami), ale bierz go z 1 naturalną witaminą E G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.htmljest jeszcze druga tej firmy, też naturalna
   i 1 C 1000+ TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html, np. około godziny 17.

   KALIBRACJA (wykonujesz ją w razie nasilenia stanów zapalnych nie częściej niż 1 raz w miesiącu)
   kalibracja kwasem askorbinowym https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html, na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
   Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
   Następnie należy przyjmować codziennie ok. 2 gramy kwasu askorbinowego TiB, lub 1 Witamina C 1000 + TiB

   Jod
   Przy selenie konieczne jest branie jodu.
   Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o średnicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)
   albo bardzo dobra opcja co już doradziłam wyżej, bierz Kelp BIO G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2177-organic-kelp-120kaps-gg-5060040821770.html?search_query=kelp&results=5
   dodajesz pół łyżeczki do 4 szklanki w kuracji 4 szklanek

   Bierz probiotyki
   https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html?search_query=probiotyki&results=3
   Jeśli nie decydujesz się na kurację 4 szklanek, która zawiera w sobie szklankę z magnezem i tak powinnaś brać magnez. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html?search_query=magnez&results=94

   Nie denerwuj się byle czym, rozważ jakieś suplementy na nadnercza, dlatego na już zalecam kurację do śniadania 1 Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib-5905344040000.html zawierający bardzo dużo minerałów i witamin, w tym z grupy B., co już zaleciłam na początku.

   Usprawnij pracę jelit, zero wzdęć (pozbądź się dysbiozy i przeciekania jelit) – zakwaś żołądek, poniżej prosty test na ilość kwasu w żołądku

   WYPIJASZ 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej
   Czasy „odbicia”:
   Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia mikstury, to nadkwasota. Małe prawdopodobieństwo, ale oczywiście istnieje.
   Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
   Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka
   Jeśli od 90 do 3 minut, to słabe (im bliżej 3 minut, tym gorzej)
   Jeśli nie bekniesz powyżej 180 sek lub wcale, co się też zdarza, yyy … nie jest dobrze.
   Co robić więc?
   PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego, lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.
   Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit. Nie dopuść do tego, bo skutkiem tego mogą być choroby autoimmunologiczne, w tym właśnie Hashimoto.
   Nie jestem lekarzem
   <3

 5. Ulaimateo 10 stycznia 2020 o 17:14

  Czy 14 latek może brać kurkume w kapsułkach do obiadu. Rano nie może. Nie chce łykac 4 szklanek, a rano przy pobraniu krwi ma często zageszczona krew, mimo że pije dużo wody ok. 3 l. Kurkume i inne przyprawy dodaję też podczas gotowania, a mimo tego ta krew jest gęsta. Kiedy najlepiej podać, a może coś innego.

 6. Tomek 10 stycznia 2020 o 18:37

  A co myślicie o wieczornej miksturze MSM, kwasu askorbinowego i cytrynianu magnezu?? 🙂

  1. Pepsi Eliot 10 stycznia 2020 o 18:39

   proponuję na wieczór cytrynian magnezu TiB, B6 G&G i cynk TiB, czyli słynne ZMA, regeneracja, sen

 7. Tess 11 stycznia 2020 o 20:06

  Emi, a jak na sniadanie nie jem tluszczu, to d3 i k2 wziac dopiero po obiedzie? czy po prostu dolozyc omega3? buziaki

  1. Pepsi Eliot 12 stycznia 2020 o 10:37

   wystarczy dołożyć 1 Omega 3 TiB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *