logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
97 299 084
270 online
32 712 VIPy
Reklama

MOC WITAMINY C
DZIKA RÓŻA This is BIO®

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Dieta a endometrioza. Co jeść i czego unikać?

endometrioza, pepsi eliot, this is bio

Statystyki wskazują, że endometrioza dotyczy co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym, czyli między 15 a 50 rokiem życia. Na tej podstawie lekarze szacują, że w Polsce może na nią cierpieć ponad milion kobiet.

Endometrioza to choroba chroniczna, która często nie jest diagnozowana lub diagnozowana jest błędnie. Lekarze zrzucają jej objawy na karb przymiotów ciała („taka Twoja uroda”), wieku i posiadanego potomstwa („przejdzie Ci jak urodzisz dziecko”). Generalnie wiele symptomów endometriozy zostało znormalizowanych przez naszą kulturę, unosząc się nad parasolem z etykietą „kobiece problemy”, pod którym wszyscy stoimy.

W przebiegu endometriozy endometrium, zamiast zostać wydalone z krwią menstruacyjną, trafia do jajowodów, skąd może przedostać się do jamy brzusznej. Stamtąd komórki endometrium docierają na przykład do otrzewnej, jajników, ścian pęcherza lub jelit, gdzie wszczepiają się i narastają, powodując powstawanie guzów, torbieli, zrostów.

To z kolei może powodować objawy takie jak:

– silne bóle menstruacyjne,
– długie miesiączki,
– ból podczas penetracji,
– ból miednicy,
– chroniczne zmęczenie,
– ból dolnej części pleców, pachwin i podbrzusza,
– wzdęcia,
– zaburzenia układu pokarmowego i moczowego,
– ból klatki piersiowej.

Jeśli te objawy u Ciebie występują nie ignoruj ich i wprowadź w życie zmiany, które pomogą Twojemu zdrowiu.

Endometrioza. Co jeść i czego nie jeść?

Jedz

Orzechy i nasiona

Migdały, orzechy, nasiona konopii, nasiona chia czy świeżo zmielony len to świetne źródła witamin z grupy B. Są także bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które działają przeciwzapalnie. Jedz jedną albo dwie porcje dziennie jako przekąskę.

Omegę-3

Jedz tłuściutkie ryby pełne tych niezbędnych kwasów tłuszczowych, pamiętaj o regularnym spożywaniu owoców morza i ryb albo wysokiej jakości suplementu.

Owoce

Nie jest to szczególne zaskoczenie, ale moc owoców w diecie przy endometriozie jest nieoceniona. A to wszystko dzięki bogactwu przeciwutleniaczy. Szukaj owoców intensywnie naładowanych witaminą C, a także tych z niskim indeksem glikemicznym.

Warzywa

Są niezbędne dla każdej zdrowej, zbilansowanej diety. Działają przeciwzapalnie, są pełne substancji odżywczych i pomogą ciału uregulować swój wewnętrzny „system zarządzania”, włączając hormony. Postaw szczególnie na wszelkiej maści zielone liście, buraki, brokuły, groszek, marchew, brukselki i kalafior. Stwórz pełen kolorów talerz ze szczególną dawką witamin A, E i C.

Reklama

Tu znajdziesz 100% organiczny jarmuż KALE This is BIO®, idealny dodatek do 4 SZKLANKI


Tłoczone na zimno oleje roślinne

Oleje bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze i tłuszcze jednonienasycone. Zadbaj o to żeby te, które spożywasz, były zimnotłoczone i w miarę możliwości nie poddawaj ich obróbce cieplnej. Zamiast tego użyj ich na przykład do sałatki albo skrop nimi już przygotowane, parowane warzywa.

Ogranicz lub całkowicie wyeliminuj

Nabiał

Wyeliminuj z diety nabiał albo maksymalnie go ogranicz, zawsze czytając składy. Stosuj też produkty organiczne i pozbawione dodatków. Powód jest prosty.

Zgodnie z badaniem z 2014 roku, opublikowanym w magazynie the European Journal of Clinical Nutrition, nabiał zawierający wariant A1 betakazeiny wykazał zdolność zwiększania stanów zapalnych i symptomów endometriozy w stopniu znacznie większym niż wariant A2 beta-kazeiny.

Kazeina A2 to kazeina, która występuje powszechnie w przyrodzie i jest jedynym wariantem kazeiny-beta u wszystkich ssaków, w tym oczywiście ludzi. Jakiś czas temu jednak zaszła mutacja genetyczna, która wpłynęła na bydło hodowlana. Mutacja, wywołująca min. większą mleczność krów, zmieniła strukturę białkową beta-kazeiny. W ten sposób powstały krowy dające mleko z wariantem kazeiny A1 zamiast A2.

Gluten

W grudniu 2012 roku opublikowano w magazynie Minerva Chirurgica journal badanie, w którym wykazano, że u 75% badanych kobiet odstawienie glutenu na 12 miesięcy znacząco zmniejszyło bolesne symptomy endometriozy.

Słodycze

Jedni gdy widzą słodycze to kwiczą, inni jedzą je tylko od święta. Przy endometriozie lepiej jest być w drugiej grupie, ponieważ cukier jest silnie prozapalny, w związku z czym im go mniej, tym łagodniejsza endometrioza.

Mięso, szczególnie czerwone

Czerwone mięso jest nie tylko prozapalne ale, jak wykazały badania, może także zaburzać równowagę hormonalną.

Jeśli musisz, jedz mięso organiczne i karmione trawą.

Alkohol

Uważa się, że alkohol pogarsza czynność jajników i objawy PMS oraz negatywnie wpływa na płodność. Ponadto napoje alkoholowe zwykle zawierają cukier, który może zmniejszyć wchłanianie innych ważnych składników odżywczych.

uściski:)

Źródła: sheknows.com/health-and-wellness/articles/1137816/endometriosis-diet/

(Visited 4 500 times, 2 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *