Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 392 857
115 online
42 283 VIPy

Dieta a stres, 5 pokarmów, które mogą pogłębiać Twoją depresję

Jeśli cierpisz z powodu depresji i chronicznego niepokoju, miewasz napady paniki albo nieuzasadnionego lęku, warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Sposób odżywiania może pomóc Ci redukować stres, ale także być tym co go wyzwala. Poznaj 5 nieoczywistych pokarmów, które mogą pogłębić stres i obniżyć Twoje samopoczucie.

Dieta a obniżony nastrój, depresja i stres

Istnieje wiele sposobów wsparcia terapii depresji, nerwicy i chronicznego stresu. Dieta jest jednym z nich. Może ona jednak stanowić nie tylko pomoc w leczeniu, ale także przeszkodę. Z tego powodu warto prześledzić zawartość swojego talerza i dowiedzieć się jakie jedzenie może aktywować stres. Wynika to z faktu, że niektóre pokarmy mogą nadmiernie stymulować układ nerwowy prowokując reakcję, która w efekcie przyczynia się do obniżenia samopoczucia.

5 pokarmów wywołujących stres

Rafinowany cukier

Zaleca się ograniczenie spożycia cukrów rafinowanych do mniej niż 5% w codziennej diecie. W Europie przyjmuje się średnio 2 razy tyle, w stanach aż 3 razy więcej. ¾ cukru w diecie pochodzi ze słodyczy i napoi, reszta ze sztucznej żywności takiej jak ketchup. To, że cukier szkodzi wiadomo już od dawna i potwierdzają to liczne badania.

Badanie przeprowadzone w Baylor College, opublikowane w 2002 roku, analizowało spożycie cukru w 6 krajach. Naukowcy odkryli, że im większa średnia spożycia cukru, tym wyższa zachorowalność na depresję. W Hiszpanii odkryto współzależność pomiędzy konsumpcją fast-foodów i słodyczy, a częstotliwością występowania depresji. Naukowcy odkryli, że uczestnicy należący do grupy z najwyższym spożyciem przetworzonej żywności wykazują znacznie większą tendencję do obniżonego nastroju i depresji w porównaniu do tych, którzy konsumują najmniejsze ilości chemii. Inne badanie z 2014 roku wykazało bezpośrednie połączenie pomiędzy cukrem i depresją. Badano spożycie określonych typów produktów na 260 000 uczestników, którzy uważają (nie musieli mieć diagnozy), że mają depresję. Uznano, że częsta konsumpcja słodyczy, szczególnie napoi dietetycznych typu zero z dużą zawartością węglowodanów, może znacznie podnieść ryzyko depresji. W 2015 roku w USA przeprowadzono badanie, w którym u 70 000 kobiet sprawdzono oddziaływanie dużych stężeń cukru na organizm. Konkluzje były proste – im więcej cukru w diecie, tym więcej symptomów depresji.


Soki owocowe

Nie taki sok dobry jak go malują. Soki owocowe nie są szczególnie znane od tej strony. W końcu są z owoców, a owoce są zdrowe, tak? Rzecz w tym, że błonnik w całych, nieprzetworzonych owocach syci, podczas gdy sok to w zasadzie cukrowa woda wzbogacona w substancje odżywcze. I właśnie z cukrem jest problem. Cukru istnieją różne typy: glukoza, fruktoza i sacharoza. Owoce i warzywa są naturalnym źródłem fruktozy, w związku z czym picie samych soków w dużych ilościach może narazić ciało na nadmierną konsumpcję cukru. Z tego powodu należy pić soki „strategicznie” lub zjeść wytłoki z soków.

Nabiał i gluten

U niektórych osób poziom stresu wzrasta po spożyciu produktów mlecznych i glutenu. Wynika to z faktu, że około 10% dorosłych cierpi na nietolerancję laktozy i 8-10% na nietolerancję glutenu. To substancje silnie prozapalne, co może negatywnie wpływać na całe ciało, z układem pokarmowym na czele. Jelita natomiast, jako drugi mózg, znany pod techniczną nazwą jelitowego układu nerwowego, odgrywają ogromną rolę w zarządzaniu stresem. Naukowcy byli w niemałym szoku, kiedy odkryli, że 90% włókien pierwotnego nerwu trzewnego przenosi informacje z jelit do mózgu, a nie – jak uważano wcześniej – na odwrót. Oznacza to, że nie mózg umożliwia pracę jelit, a jelita wspierają liczne procesy, których motorem jest mózg. Mityczne motyle w brzuchu są tego doskonałym przykładem, stanowiącym o zdolności naszej fizjologicznej reakcji na stres. Nie jest to oczywiście jedyny przykład. Depresję chociażby niekiedy leczy się stymulując elektrycznie nerw błędny, który jest bezpośrednio połączony z jelitami i wpływa na ogólne poczucie relaksu i odprężenia. Tak samo zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą wpływać negatywnie na nastrój.

Żywność bogata w sód

Dieta bogata w sól może wpłynąć negatywnie na emocje ze względu na wysoką zawartość sodu, który może nienaturalnie stymulować układ nerwowy. Sód w nadmiarze pobudza układ sympatyczny wywołując reakcję typową dla sytuacji zagrożenia.

Kofeina

Kawa to jeden z pokarmów, które mogą zwiększyć stres, prowadząc do obniżenia nastroju i zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia ataków paniki. Kofeina wspiera uwalnianie kortyzolu, czyli hormonu stresu, uaktywniając mechanizmy odpowiedzialne za reakcję na stres w Twoim ciele. U niektórych osób symptomy tej reakcji to między innymi panika, niepokój, huśtawki nastrojów i drażliwość. I często, o ile przy jednej kawie są one niepozorne, jej większa ilość może znacząco obciążać organizm. Kawa jest stymulantem, a w nadmiarze wyzwala w ciele reakcję „uciekaj albo walcz”. Może przyczynić się także do mdłości, przyśpieszonego bicia serca, bólu głowy i nadwrażliwości na światło.

uściski:)

Źródła: ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2257922/ readcube.com/articles/10.1038/s41598-017-05649-7 bcm.edu/news/molecular-and-human-genetics/simple-sugar-delays-type-of-neurodegeneration

(Visited 4 662 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Niki 3 czerwca 2019 o 16:33

  Ożeż co mi teraz przyszło do głowy… że pić kawę codziennie w ilości niepoprawnie na wyrost i w uzależnieniu potrzebują ludzie nieszczęśliwi. Przy czym nieszczęśliwi w rozumieniu ciągłego stanu, wiecznie tęskniący za czymś czego dawno już nie ma i nawet siwy dym po tym nie pozostał, a nie chwilowego smutku, który łatwo zrekompensować lustrzanym szczerym uśmiechem wprost od ludzi z ulicy. I to jak widać stoi w zależności – silna chęć na kawę podnosząca na chwilę hormon szczęścia serotoninę już przy pierwszym kawowym dymku w nozdrza ciepło rozlewa się po wnętrzu po mózgu i już człowiek czuje się lekki uwolniony pozornie odstresowany, ale złapany w klatkę, strach=stres wkrótce się pojawia.

 2. avatar Nutka 3 czerwca 2019 o 20:08

  To po prostu straszne o tej kawie

  1. avatar Jarmush 3 czerwca 2019 o 20:16

   luzik, poszukaj artykułów, ktore mówią, ze zapobiega rakowi jelit, i zobacz, że w błękitnych strefach morza śródzeimnego popija się kawę często i z dużą przyjemnością, a jakby co mamy kawkę unikat do nespreso, bez kofeiny, BIO i do tego z biodegradowalną kapsułką 🙂

 3. avatar mikko 3 czerwca 2019 o 21:53

  Tak się zastanawiam… A co z kawą gotowaną, która to ponoć ma znacznie niższą zawartość kofeiny i według TCM działa wręcz terapeutycznie?

  1. avatar Jarmush 4 czerwca 2019 o 05:16

   nikt tutaj nikogo nie zamierza straszyć, dobrze zaparzona kawa jest cudownym napojem pełnym antyoksydantów, to co podają w coffee shopach polskich i amerykańskich to nie jest kawa, to wyrób czekoladopodobny, dżołk, kawa włoska zaparzona w sposób włoski, jest genialna, żyjmyż, cieszmy się życiem

 4. avatar Nutka 10 czerwca 2019 o 14:53

  Dzięki za komentarz,jestem b usatysfakcjonowana,jednakże takiego ekspessu do kapułek nie posiadam a jedynie przelewowy,pozdrawaiam wszystkich kawoszy serdecznie

  1. avatar Jarmush 10 czerwca 2019 o 17:34

   proszę nie spamować 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum