Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 978 884
34 online
35 455 VIPy

Czy to naprawdę zły pomysł używać miodu do pieczenia? DIY

Można znaleźć alternatywę dla większości przepisów. Można przygotować znane potrawy bez mąki, masła i cukru, bez alergenów albo zgodnie z preferencjami dietetycznymi. Może i nie będą tak dekadenckie jak te z babcinej kuchni, ale odpowiednio przygotowane mogą być równie satysfakcjonujące.

Kiedy mowa o substytutach, wiele osób wybiera miód zamiast cukru. Czy jednak jest to najlepsze alternatywne słodziwo?

Czy to zawsze dobry pomysł używać miodu zamiast cukru?

Według ajurwedyjskich praktyk podgrzewanie miodu wyzwala jego „toksyczne” właściwości i powinno się go unikać. Zawarta w miodzie substancja, znana jako hydroksymetylofurfural (HMF) występuje w miodzie naturalnie i, w niskiej dawce, ma wiele pozytywnych właściwości.

Jeśli jednak miód jest przechowywany przez bardzo długi czas albo gotowany, HMF jest naturalnie generowany, a jego nadmiar może być toksyczny dla ciała. Co więcej, chemiczny proces, nazywany Reakcją Maillarda przyczynia się do tego, że aminokwasy i cukry reagują pod wpływem temperatury. Ta sama reakcja przyczynia się do „brązowienia” jedzenia.

Także ortodoksyjni weganie nie uznają miodu jako godnej alternatywy, w końcu jest produktem pochodzenia zwierzęcego.

Można zamienić go na syrop klonowy, syrop daktylowy, czy nawet jak musisz, syrop z agawy i inne alternatywy.



Co więc z tym miodem?

Miód jest naturalnym słodziwem ze świetną wartością odżywczą. Jeśli jednak ufać ajurwedyjskim zaleceniom, odradza się korzystanie z niego w przypadku podgrzewanych potraw. Żadne takie, żeby dodawać go do gorącej herbaty z cytryną.

Amerykańskie „kukurydziane muffinki” bez kukurydzy

Niektórzy nie są jednak tak skrupulatni i czasem z miodu przy pichceniu na ciepło korzystają, w końcu to wciąż lepszy dodatek niż biały cukier. Czas uroczego obżarstwa już się zbliża, wrzucam więc przepis, tyle, że nie dla wegan, na kukurydziane mufinki bez kukurydzy, ale za to z miodem.

Miodzio.

Przygotowuje się je prosto i szybko, należy jednak pamiętać, że to pyszne połączenie cukru i tłuszczu, więc ten tego, Candida i insulina na czczo, oraz trójglicerydy mogą się ożywić. Ale co fakt, to fakt, są słodkie, idealne na obrazoburcze śniadanie i mogą być jedzone prosto z piekarnika.

Potrzebujesz:

  • 4 dużych jajek, w pokojowej temperaturze,
  • ½ szklanki (120 ml) pełnotłustego mleka kokosowego, w pokojowej temperaturze lub delikatnie podgrzanego chwilę przed dodaniem,
  • 1 łyżki stołowej świeżego soku z cytryny,
  • 6 łyżek stołowych (128 g) surowego miodu,
  • ¼ szklanki (60 ml) rozpuszczonego ghee, czyli klarowanego masła bez kazeiny
  • 1 ¾ szklanki (168 g) mąki z migdałów,
  • ¼ szklanki (32 g) mąki kokosowej
  • 1 ½ łyżeczki (3g) proszku do pieczenia,
  • ½ łyżeczki sody oczyszczonej,
  • ½ łyżeczki dobrej soli morskiej, lub himalajskiej

Przygotowanie:

  1. Podgrzej piekarnik do 160 stopni i przygotuj 12 foremek na babeczki.
  2. W dużej misce zmiksuj razem jajka, mleko kokosowe, sok z cytryny, miód i ghee do uzyskania jednolitej masy.
  3. W osobnej misce średniego rozmiaru zmieszaj mąkę kokosową i z migdałów, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną i sól. Po zmieszaniu dodaj do mikstury mokre składniki i miksuj do połączenia.
  4. Z pomocą łyżki wypełnij foremki do ¾ wysokości. Piecz przez 22 minuty albo do zezłocenia. Sprawdzaj wykałaczką czy masa jest sucha w środku.
  5. Wyciągnij z piekarnika i studź przez 10 minut. Dobrze zakryte muffinki możesz przechowywać do 4 dni.

(Visited 1 103 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar habor 4 grudnia 2020 o 18:34

    Jeślim uważasz, że jakakolwiek potrawa musi być słodka, jesteś uzależniona od słodziwa i pisz się na odwyk! Choć osobiście powodzenia tej słodko odwykowej kuracji nie przewiduję. Bowiem wszelkie zamienniki słodko białej trucizny jedynie cię w tym uzależnieniu podtrzymują. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego kulinarnego mankamentum i kulinarnej skazy w opcji zatwardziałej /nie mylić z zatwardzeniem/ cukromanki!

    1. avatar Pepsi Eliot 30 grudnia 2022 o 10:07

      jak znam życie, to zapewne jesteś tłuszczo maniakiem 🙂
      tak, że też Cię wysyłam do lekarza, jakby co

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum