fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 495 226
68 online
46 232 VIPy

Dlaczego BIO nie zawsze jest BIO. Jak rozpoznać produkt ekologiczny z certyfikatem EKO?

Bycie człowiekiem oznacza bycie częścią ekosystemu, którego tkanki przeplatają się i wpływają na siebie nawzajem. Aby troszczyć się o siebie, musimy troszczyć się również o środowisko, aby żyć w warunkach sprzyjających naszym ciałom i naszemu dobrostanowi.

Czy udział w tym procesie mają produkty BIO? Jeśli tak, to jak zweryfikować ich AUTENTYCZNOŚĆ?

Wielkie uprawy i hodowle żywności mają zaspokoić potrzeby rynku, a nie człowieka. Liczy się to aby stworzyć i sprzedać jak najwięcej, jak najszybciej i z jak największą korzyścią. Hodowcom i producentom z pomocą przychodzą nawozy, dodatki, sztuczne światła i cała gama narzędzi, które z pokarmu tworzą produkt.

Produkt, który nadal można sprzedać dzięki wydłużonej trwałości. A nawet jeśli się nadpsuje, można wyrzucić go do zamykanego na klucz śmietnika, z którego nikt go nie wyjmie i szybko zastąpić nowym. Ta mnogość marnowanej żywności nie przekłada się jednak ani na zmniejszenie ilości niedożywionych ludzi, ani na jakość tego co ląduje na naszych talerzach. 

Jedzenie powinno być prawem, nie towarem.

I powinno być dostępne dla wszystkich, w możliwie najlepszej dla ciała postaci. Ekologiczny pokarm to właśnie taki, którego produkcja opiera się nie tylko na ilości, ale też na jakości. Ekologiczny pokarm jest przyjazny naturze i przyjazny ciału.

Dotyczy to także superpokarmów i suplementów diety.

Dlaczego warto kupować produkty bio z certyfikatem?

Miejmy jasność – certyfikat eko nie zawsze oznacza, że produkty są zdrowe.

Bio mogą być również słodycze, słone przekąski i gotowe dania. Wciąż jednak są alternatywą dla produktów z masowych upraw.

Powstają z zachowaniem odpowiednich, szczegółowych norm i procedur. NIE MAJĄ STYCZNOŚCI Z SUBSTANCJAMI, którymi wspomagana jest żywność z masowych upraw. I istnieje narzędzie do weryfikacji ich jakości: CERTYFIKAT BIO.

Warto kupować organiczną żywność oraz organiczne superpokarmy i certyfikowane suplementy diety, bo dzięki nim mamy pewność, że procedura uprawy podlega ścisłym normom i nie ma tam miejsca na ściemę.

Do pierwszej porannej szklanki z cytryną i szczyptą pieprzu 100% organik ekologiczna Kurkuma This is BIO z bardzo prawdziwym unijnym eko listkiem:)


Sama gwarancja i kolor zielony nie wystarczają

Zielony kolor stał się symbolem “zdrowia”, a twórcy reklam prześcigają się w wyliczaniu potencjalnych właściwości jedzenia, które NIE STAŁO obok tego ekologicznego.

Certyfikaty i laboratoryjne testy są jedynym namacalnym potwierdzeniem faktycznej jakości.

Producenci superpokarmów na przykład z chęcią reklamują je wyliczając ich potencjalne działanie i wartości odżywcze. Nie wspominają jednak, że są to uśrednione cechy tych superpokarmów – nie cechy ich produktów samych w sobie.

Za niższą ceną i brakiem certyfikatów kryć mogą się masowe uprawy, opryski, tańsze przetwarzanie obniżające jakość (z użyciem sztucznych dodatków, w wysokich temperaturach, itd.) i brak szczegółowych badań produktów oraz brak potwierdzenia ich klasy.

Na czym polega ekologiczna produkcja pokarmu?

Ekologiczna uprawa roślin to znacznie więcej niż zastępowanie chemicznych nawozów i środków ochrony roślin naturalnymi preparatami. To gest zrozumienia dla otaczającej nas natury – uprawa to w końcu nie tylko rośliny, ale mały ekosystem, który tworzą również zwierzęta i mikroorganizmy czy gleba.

Produkcja ekologiczna wg. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE

“Produkcja ekologiczna jest ogólnym systemem zarządzania gospodarstwem i produkcji żywności, łączącym praktyki najkorzystniejsze dla środowiska i klimatu, wysoki stopień różnorodności biologicznej, ochronę zasobów naturalnych oraz stosowanie wysokich norm dotyczących dobrostanu zwierząt i upraw. (…)

Produkcja ekologiczna pełni zatem podwójną funkcję społeczną: z jednej strony w odpowiedzi na zapotrzebowanie konsumentów dostarcza na rynek produkty ekologiczne, a z drugiej strony dostarcza powszechnie dostępne dobra, przyczyniając się do ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt, jak również do rozwoju obszarów wiejskich.”

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych

Ekologiczna produkcja pokarmu zakłada stosowanie tylko naturalnych nawozów (obornik, kompost, nawozy zielone, sproszkowane skały naturalne np. wapienne czy magnezowe, odchody ptaków np. guano). W produktach ekologicznych nie można też stosować nawozów syntetycznych. Zamiast tego stosuje się mechaniczne metody ochrony przed chwastami na polu, dobiera się odpowiednie odmiany i terminy wysiewu i wspiera się naturalne sposoby regulacji plonów.

Również ochrona roślin na polu czy drzew w sadzie może odbywać się wyłącznie bez zastosowania pestycydów. 

Do tego żywność ekologiczna poddawana jest minimalnej obróbce termicznej oraz nie można utrwalać jej przez zastosowanie sterylizacji, czy promieniowania radioaktywnego. W suszarnictwie nie wolno stosować przeciwutleniaczy w postaci kwasu siarkowego, sorbinianu potasu. 

Czego nie można stosować w produkcji ekologicznej?Co zamiast tego stosuje się w produkcji ekologicznej?
  • nawozów sztucznych,
  • pestycydów,
  • chemicznych środków ochrony roślin,
  • antybiotyków,
  • emulgatorów,
  • glutaminianów,
  • barwników,
  • sztucznych dodatków do pasz,
  • szkodliwych przeciwutleniaczy.
  • naturalne nawozy (obornik, kompost, nawozy zielone, sproszkowane skały naturalne np. wapienne czy magnezowe, odchody ptaków np. guano),
  • mechaniczne metody ochrony przed chwastami na polu,
  • dobiera się odpowiednie odmiany i terminy wysiewu,
  • wspiera się naturalne sposoby regulacji plonów,
  • zamiast sztucznych dodatków w przetwórstwie produktów rolnictwa ekologicznego wolno stosować około 50 substancji dodatkowych dozwolonych, takich jak soda do pieczenia, drożdże, kwasek cytrynowy, kwas mlekowy, kwas winowy.

Jak rozpoznać produkty ekologiczne BIO w sklepie?

Wielu producentów używa słów takich jak “naturalny”, “organiczny”, “prosto z ogrodu”, „na lokalnym ryneczku”, „prosto od chłopa”, “z regionu czystego ekologicznie”, jednak TYLKO WŁAŚCIWE ODZNACZENIE jest dowodem namacalnym, a nie marketingową ściemą. 

Produkty bio muszą spełniać RESTRYKCYJNE wymagania dla tej metody produkcji żywności. Dowodem odpowiednich warunków upraw i jakości pokarmu jest:

  • unijne logo żywności ekologicznej – tak zwany Euroliść, czyli listek z białych gwiazdek na zielonym tle, 
  • oznaczenie miejsca wytworzenia surowców, 
  • numer jednostki certyfikującej. 

Te wszystkie informacje stanowią gwarancję, że produkt spełnia wymagania rolnictwa ekologicznego, jest poddawany regularnym badaniom i kontroli. 

bio, eko, euroliść

Jak wygląda certyfikat bio? To oficjalne europejskie logo produkcji ekologicznej – Euroliść.

Czy certyfikat eko jest autentyczny – jak to sprawdzić?

Jeśli nie kupujesz ekologicznego produktu z ZAUFANEGO źródła, sprawdź jego pochodzenie. Kontrole przeprowadzone w 2013 roku wykazały, że nawet co piąty produkt oznakowany jako ekologiczny, wcale taki nie był. Za nieuczciwość i nieprzestrzeganie norm grozi co prawda kara i utrata certyfikacji, ale niektórych przedsiębiorców nie zniechęca to do wątpliwych etycznie praktyk. 

Jak sprawdzić czy certyfikat eko jest naprawdę autentyczny?

Aby sprawdzić czy certyfikat produktu jest aktualny i autentyczny, należy wejść na stronę firmy certyfikującej. Numer oznaczający firmę powinien znajdować się pod zielonym listkiem na opakowaniu (np. PL-EKO-03).

Na stronie firmy trzeba wpisać nazwę firmy (lub nazwisko rolnika) oferującego produkt, który kupujemy. Zobaczymy wtedy, czy firma posiada certyfikat, na jakie produkty bio (czy znajdziemy tam to, co zamierzamy kupić) i czy jest on aktualny.

Jak uzyskać certyfikat BIO, czyli Euroliścia, na produkty bio?

Euroliść to znak przyznawany przez Komisję Europejską za pośrednictwem jednostek akredytowanych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Jednostka certyfikująca działa bezstronnie, niezależnie, z zachowaniem poufności i nie dyskryminując finansowo – to gwarancja łatwej dostępności dla wszystkich producentów żywności ekologicznej bądź chcących taką żywność produkować.

Jednostka wydająca certyfikat ocenia szereg czynników, od uprawy i produkcji, przez przechowywanie, transport i wpływ przetwarzania na jakość gotowego produktu. W przypadku pozytywnego wyniku kontroli gospodarstwo otrzymuje certyfikat. To jednak nie koniec – producent, który otrzymał certyfikat, jest poddawany regularnym kontrolom, mającym miejsce nawet do kilku razy do roku. Oprócz tego, przez cały okres ważności certyfikatu (który nie jest wydawany dożywotnio) kontrolowana i sprawdzana jest także dokumentacja.

Jednostki wydające certyfikat eko – jak zdobyć certyfikat ekologiczny w Polsce?

Upoważnione Jednostki Certyfikujące w Rolnictwie Ekologicznym w Polsce muszą spełniać szereg wymagań określonych w rozporządzeniach i dokumentach prawnych. Listę organów kontrolnych, upoważnionych do przeprowadzania kontroli i certyfikacji w systemie rolnictwa ekologicznego, można znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju Rolnictwa i Wsi oraz na stronie internetowej UE. 

W tej chwili w Polsce taki certyfikat przyznaje 13 podmiotów:

  • PL-EKO-01 EKOGWARANCJA PTRE Sp. z o.o.
  • PL-EKO-02 PNG Sp. z o.o.
  • PL-EKO-03 COBICO Sp. z o.o.
  • PL-EKO-04 BIOEKSPERT Sp. z o.o.
  • PL-EKO-05 BIOCERT MAŁOPOLSKA Sp. z o.o.
  • PL-EKO-06 Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. S.A.
  • PL-EKO-07 AGRO BIO TEST Sp. z o.o.
  • PL-EKO-08 TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o.
  • PL-EKO-09 Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o.
  • PL-EKO-10 SGS Polska Sp. z o.o.
    PL-EKO-11 DQS Polska Sp. z o.o.
  • PL-EKO-12 Bureau Veritas Polska Sp. z o.o.
  • PL-EKO-13 Krajowe Centrum Badań i Certyfikacji „Gwarantowana Jakość” Sp. z o.o.

Każdy rolnik lub przedsiębiorca po otrzymaniu certyfikatu kontrolowany jest kilka razy w roku, w celu zapewnienia najwyższych standardów i wiarygodności. 

Postaw na eko

Ekologiczne rolnictwo łączy nowoczesną naukę i innowacyjność z poszanowaniem przyrody i bioróżnorodności. Zapewnia zdrową uprawę i zdrową żywność. Chroni glebę, wodę i klimat. Nie zanieczyszcza środowiska środkami chemicznymi w sposób, w jaki robią to masowe uprawy. A w centrum, przynajmniej z założenia, stawia ludzi i rolników – konsumentów i producentów, a nie korporacje, które teraz kontrolują naszą żywność.

Wybór eko to niestety kwestia przywileju i nie zawsze jest dostępny na wyciągnięcie ręki, także dlatego, że za jakością idzie cena. Czasem się nie da, a czasem po prostu nie trzeba rezygnować z łatwo dostępnych produktów. 

Kiedy jednak szczególnie warto postawić na opcje ekologiczne?

  • w przypadku parszywej 12, czyli grupy warzyw i owoców najbardziej naładowanych pestycydami w konwencjonalnych uprawach oraz produktów, o których wiadomo, że są szczególnie narażone na wpływ stosowanych w konwencjonalnych uprawach środków chemicznych (na przykład przez krótki okres świeżości),
  • w przypadku superpokarmów i suplementów, aby mieć pewność, że jakość produktów, które przejechały cały świat aby do nas trafić, jest zgodna z obietnicami na etykiecie i nie została naruszona przez nieetyczny łańcuch uprawy, produkcji i przetwarzania,
  • kiedy masz dostęp do lokalnych, ekologicznych produktów,
  • kiedy możesz wybrać sprawdzoną, wyspecjalizowaną mniejszą markę, która robi to na czym się zna, a nie tworzy produkty wyłącznie pod potrzeby rynku.

Na szczęście dzięki rosnącej popularności produkty bio są coraz bardziej dostępne. 

owocek (ma się rozumieć bio:)


***

Artykuł powstał na podstawie żmudnego opracowania naszej Emanueli Urtici! Dziękujemy!

(Visited 2 477 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Sylwia 1 sierpnia 2022 o 07:26

    Pepsi, zrobiłam przed chwilką próbę sodową na zakwaszenie żołądka. Mam refluks od lat (żółciowy, jeziorko żółci w żołądku i notoryczne stany zapalne żołądka). Odbiło mi się po 5 min. i 34 sek.

    Jak teraz zakwaszać żołądek, który zapewne gdzieś jest w stanie zapalnym od zawsze? Octu jabłkowego nie mogę, źle mi po nim.

    Chcę zrobić enzymy Mołotowa i ssać sól, ale nie wiem, jak tę ssać? Czytałam też o wódce carskiej.

    1. avatar Pepsi Eliot 1 sierpnia 2022 o 10:57

      Na końcu tego wpisu masz 20 rzeczy, które warto zrobić w Twoim przypadku https://www.pepsieliot.com/refluks-trzustkowy-czyli-jak-opuscic-zakwaszony-organizm/

  2. avatar Sylwia 1 sierpnia 2022 o 16:52

    Pepsi,
    Już piję Twoje 4 szklanki. Do wody dodaję acerolę zamiast cytryny (robię to ostrożnie). Wprowadzić szklankę ,,0″?

    Nie mam złomu na talerzu. Piję wodę ze studni głębinowej.

    1. Czy mogę pić enzymy Mołotowa, by zakwasić żołądek lub ssać kryształki soli?
    2. Co powiesz na wódkę carską, nim powstaną mi enzymy?
    3. Skąd brać naturalny potas?
    4. Piję świeżutki, wyciskany z maszyny olej lniany – wystarczą 2 łyżki dziennie? Muszę jeszcze przyjmować Omegę3 z ryb?
    5. Przyjmuję lugola na skórę – 3x w tygodniu – wystarczy?
    6. Pić wodę z solą, np. 1 l, poza 4 szklankami rano?

    Mam nerwicę lękową i zauważyłam, że w stresie refluks wybija jak źródełko wody 🙁

    Pomóż proszę!

    1. avatar Pepsi Eliot 1 sierpnia 2022 o 17:04

      Kuracja Greens & Fruits TiB, tam masz wszystko oprócz żelaza (celowo)
      Możesz zacząć od soli, jeśli nie odczuwasz pieczenia
      Płyn Lugola na skórę kładziesz tyle razy ile poprzednia plama znika
      Jedz banany, dużo potasu

  3. avatar esaaa 1 sierpnia 2022 o 21:49

    Co tam bio czy eko. Ayn Rand to dopiero przewidziała co nieco 🙂 „Źródło” jeszcze lepsze. I żółwik za J.Bretza. Konkubent mówi, że możemy zamieszkać z Brigitte M. bo mo gust.

    1. avatar Pepsi Eliot 2 sierpnia 2022 o 04:51

      Ayn Rand jest mi bardzo bliska, żeby nie było 🙂 kłaniam się konkubentowi, Ciebie ściskam

  4. avatar Przemko :-) 2 sierpnia 2022 o 12:24

    Dzięki Emanuela 🙂
    Taka ciekawostka wyczytana w necie, że na projekt tego znaczka był rozpisany konkurs. I wygrał jakiś niemiecki student wzornictwa. Nawet pomysłowo to wymyślił. A szczególnie tymi gwiazdkami, to na 100% rozkrochmalił wysokich komisarzy 😁🌱

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

100% organiczny 4GREENS This is BIO

bio, eko, euroliść

Ze znakiem zielonego listka:)

Idealny do 4 szklanki i do każdego zielonego szejka!

4 Greens This is BIO Twój ZIELONY DETOKS

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum