Oczywiście polecam Ci, to co we wpisie, a więc chociaż na 10 dni wejście na detoks hormonalny dietą, i potem…
Dorośli nie ganiają w berka, raczej nie rzucają frisbee i zdecydowanie nie skaczą na gumie. Chociaż są tacy, co to sport uprawiają dla czystej przyjemności płynącej z nagłego skoku zawartości endorfin w ciele, większość ma w tym jakiś cel. Celem tym ponadprzeciętnie często jest gubienie zbędnych kilogramów.
Wówczas ćwiczenia stają się przymusem i katorgą, którą odpuszcza się sobie przy pierwszym przypływie niechcenia. A przecież ćwiczenia są super!
Jeśli 40 lat to nowe 20, to 75 to nowe 40. Nie pytajcie skąd wzięła się ta pokrętna kalkulacja, grunt, że jest słuszna. Podobno.
W badaniu opublikowanym w magazynie Journal of Applied Physiology naukowcy porównali grupę osób w wieku 70 lat, które są aktywne całe życie do dwóch grup: ich niećwiczących rówieśników i aktywnych 20-latków. 70-latkowie ćwiczący całe życie wykazali zdrowie serca porównywalne do 40-45 latków oraz mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci i wyższą jakość życia.1
Jak podaje badanie opublikowane w British Journal of Sports Medicine, ćwiczenia mogą być tak efektywne jak leki obniżające ciśnienie krwi u osób, które już wykazują wysokie skurczowe ciśnienie krwi.2
Kiedy ćwiczysz uszczęśliwiasz nie tylko serce i mózg, ale także mikroflorę Twoich jelit. Dowód w sprawie? Wykazano, że kobiety z nadwagą, które ukończyły 6-tygodniowy trening wytrzymałościowy, na który składały się trzy treningi na rowerze w tygodniu, doświadczyły zmiany w kompozycji mikroflory jelitowej. Zmiana obejmowała redukcję potencjalnie prozapalnych mikrobów i wzrost ilości dobrych bakterii.3
To nie tajemnica, że Twoja pikawka zyskuje na ćwiczeniach. Bycie fit może ukrócić ryzyko ataku serca o połowę, przynajmniej według autorów badania opublikowanego w European Heart Journal. Chociaż większość osób utożsamia trening aerobowy ze zdrowiem serca, także ten siłowy będzie dla niego korzystny.4
Chcesz nauczyć się jak grać ulubioną piosenkę na gitarze albo poznać 20 nowych słówek w obcym języku? W takiej sytuacji warto poświęcić chwilę na szybki trening po nauce!
W badaniu przeprowadzonych na Uniwersytecie McGilla w Montrealu wykazano, że osoby, które zaraz po nauce nowych umiejętności przy komputerze ćwiczyły, miały lepsze zdolności motoryczne już po 24 godzinach od upływu ćwiczeń. Naukowcy uważają, że może to być spowodowane przyśpieszeniem metabolizmu. Wystarczy 15 minut ćwiczeń!5
Stowarzyszenia diabetyków z całego świata rekomendują ruch jako jedną z metod prewencji przeciwko cukrzycy typu 2. Nie tylko osoby, które nie ćwiczą, ale także te, które mają siedzący tryb życia (9 godzin w przypadku mężczyzn, 8 u kobiet) są w grupie ryzyka.6
Chudnięcie i zdrowie będzie skutkiem ubocznym ruchu. Dla odchudzania możesz zrobić coś zupełnie innego!
Zaczynając odchudzanie po pierwsze należy porzucić wszystkie wyobrażenia na temat diety i odchudzania. Nie ma już Ciebie odchudzającej się. Jesteś Ty troszcząca się o swoje ciało.
Nie chcesz zmniejszyć rozmiaru, chcesz otoczyć się troską i jesteś gotowa na to, że skutki tej troski nie pojawią się natychmiast. Być może nie do lata ani nie po 3 tygodniach cudownej diety gwiazd.
Odchudzanie to już nie żaden cel, bo w ogóle nie ma odchudzania. Jest droga do bliskości ze sobą. Wydaje się być mało kuszące, bo nie ma natychmiastowych efektów, wiem. Jenak diety, które obiecują natychmiastowe efekty najczęściej także zawodzą.
Istnieje zjawisko przyrostu masy ciała spowodowanego dietą. Powaga! Wiele badań potwierdza, że osoby, które były na diecie odchudzającej mają większą tendencję do tycia niż te, które nigdy się nie odchudzały.
Potwierdza to nawet badanie na bliźniakach!7 Zespół naukowców z UCLA dokonał przeglądu 31 długoterminowych badań dotyczących skuteczności diet odchudzających. Wynikło z niego, że dieta jest spójną zmienną objaśniającą przyrost masy ciała. Nawet dwie trzecie osób odzyskuje większą masę ciała niż straciło! 8
Naukowcy z Uniwersytetu w Mediolanie udowodnili, że niedobory witaminy D mogą być przyczyną nadwagi.
Każda komórka Twojego ciała potrzebuje witaminy D, także komórka tłuszczowa. To dzięki tej witaminie specjalne receptory w Twoim organizmie sygnalizują, czy zgromadzony tłuszcz należy magazynować czy się go pozbyć. Dodatkowo witamina D3 odgrywa niesamowicie ważną rolę w kontrolowaniu poziomu łaknienia, czyli tego kiedy i ile jesz.9
Witamina K2, która działa synergicznie z D3, pomaga z kolei w tworzeniu osteokalcyny, białka niezbędnego do mineralizacji kości. Z kolei osteokalcyna pobudza apiponektynę (hormon stymulujący metabolizm kości), która pomaga utrzymać normalną wagę.10
Kiedy Twoja waga wzrasta zupełnie niespodziewanie, często pierwszą samodzielnie postawioną diagnozą są problemy z hormonami tarczycy. Czasem jest to diagnoza słuszna, czasem niekoniecznie.
Chociaż hormony tarczycy grają istotną rolę w kontroli metabolizmu, istnieją też inne, które wpływają na spadki i wzrastanie wagi.
Są to na przykład insulina, glukagon, leptyna, kortyzol, adrenalina i hormony płciowe: estrogen, progesteron i testosteron. Na które hormony powinnaś zwrócić szczególną uwagę?
Ten hormon jest wydzielany przez trzustkę, aby pomóc w dostaniu się glukozy do komórek (w tym komórek wątroby i mięśni, dzięki czemu masz energię by poruszać się i ćwiczyć, oraz do komórek tłuszczu). Jeśli gromadzisz na ciele nadmierną tkankę tłuszczową i robisz się senna po jedzeniu, warto sprawdzić czy winna nie jest insulina.
Jeśli tłuszcz gromadzi się u ciebie na udach i pośladkach, prawdopodobnie estrogen jest Twoim dominującym hormonem. Zazwyczaj oznacza to, że organizm nie oczyszcza estrogenu tak skutecznie, jak powinien, a nadmiar węglowodanów powoduje krążenie bardziej dostępnego estrogenu w organizmie. Im więcej masz komórek tłuszczowych, tym więcej estrogenu w organizmie, ponieważ komórki tłuszczowe wydzielają estrogen. Najlepszą poradą jest tu spożywanie co najmniej szklanki warzyw krzyżowych dziennie, ponieważ te zawierają indolo-3-karbinol, fitoskładnik, który pomaga metabolizować estrogen.
Jeśli tłuszcz zbiera się u Ciebie na brzuchu, kortyzol, hormon stresu, może być temu winny.
Najczęstszą przyczyną stanów zapalnych jest Twoja dieta, wrażliwy układ pokarmowy i brak równowagi bakteryjnej w układzie pokarmowym. Często namierzenie stanu zapalnego i pozbycie się go robi ogromną różnicę. Po pierwsze zmień swoją dietę: włącz do niej więcej warzyw, wywal śmieciową i prozapalną szamę. Posiłkuj się przeciwzapalną kurkumą, jedz algi, jak najszybciej rozpocznij 4 szklanki i uzdrawiaj swoje ciało.
Zamiast dzikich restrykcji, wprowadź do życia prosty program odżywiania, który pozwoli Ci osiągnąć zamierzone rezultaty w sposób najbardziej odpowiadający Twojej intuicji. Ot, trzymając się kilku podstawowych zasad, będziesz mogła dostosować tę skuteczną, rewolucyjną dietę do swoich potrzeb i oczekiwać realnych rezultatów w naprawdę niedługim czasie. Chcesz wiedzieć więcej? Tu znajdziesz calusieńki program diety Jem… i chudnę.
uściski:)
Emanuela Urtica
Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.
Źródła:
Powiązane artykuły
Komentarze
Świetny wpis? właśnie o to chodzi, żeby każdy najpierw pomyślał o tym, że chce być po prostu sprawny, chce móc wziąć głęboki oddech i żeby w głowie się nie kręciło, chce biegać i jeździć rowerem z własnymi dziećmi, chce być szczęśliwy, bo ruch to endorfiny cudowne? Pokochajmy nasze ciała w ruchu, a efektem 'ubocznym’ będzie fajny look♥️
fajnie, że napisałaś <3
z przyjemnością