Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 387 525
33 online
42 282 VIPy

Dlaczego flegma zmienia kolor? Pomocny model graficzny

Angielska flegma, to spokój, opanowanie, anielska cierpliwość, nie w rosole gotowanie, czyli całkiem do naśladowania, ale nie. Też nie o safandulstwie i ciapowatości, ale o flegmie w kształcie bliżej angielskiego splinu, chandrze z powodu wydzieliny, którą błony śluzowe tworzą aby chronić i wspierać Twój system oddechowy.

Uwaga, pomimo krotochwili we wstępie, wpis bardzo na poważnie

Flegma (teraz niczego nie przekąszaj)

Zazwyczaj flegmy nie produkujesz ilości dużych na tyle żeby były zauważalne. Zupełnie inaczej kiedy zachorujesz, wówczas wydzielina zalegająca w gardle gęstnieje i może sprawiać dyskomfort. A przy okazji zmieniać kolor.

Co oznacza kolor flegmy?

dolegliwośćżółtawa lub zielonkawa   brązowa  biała   czarna   przejrzysta   czerwona bądź różowa
alergiczny nieżyt nosa
zapalenie oskrzeli
przewlekła obturacyjna choroba płuc
zastoinowa niewydolność serca
mukowiscydoza
zakażenie grzybicze
choroba refluksowa przełyku (GERD)
ropień płucny
rak płuc
zapalenie płuc
pneumokonioza
zatorowość płucna
zapalenie zatok
palenie

Z kolei gruźlica skutkuje czerwonym, bądź różowym kolorem flegmy.

Co oznaczają kolory flegmy?

Co oznacza zielonkawa lub żółtawa flegma?

Ten kolor flegmy oznacza, że Twoje ciało zwalcza infekcję. Kolor pochodzi z białych krwinek. Flegma najczęściej na początku jest żółtawa, ale zmienia kolor na zielony w trakcie przebiegu infekcji.

Może powodować ją:

 • zapalenie oskrzeli,
 • zapalenie płuc,
 • zapalenie zatok,
 • mukowiscydoza.

Co oznacza brązowa flegma?

Brązowa bądź „rdzawa” flegma, to flegma zawierająca starą krew. Najczęściej pojawia się po tym jak flegma miała czerwonawe bądź różowe zabarwienie.

Może powodować ją:

 • bakteryjne zapalenie płuc
 • mukowiscydoza,
 • pneumokonioza,
 • ropień płucny.

Co oznacza biała flegma?

Biała flegma jest najczęściej występującym rodzajem flegmy i nie powinna być powodem do obaw. Może powodować ją jednak kilka schorzeń.

Może powodować ją między innymi:

 • wirusowe zapalenie oskrzeli,
 • choroba refluksowa przełyku,
 • przewlekła, obturacyjna choroba płuc.

Co oznacza czarna flegma?

Czarna flegma może oznaczać, że Twoje drogi miały styczność z jakimś rodzajem pyłu, na przykład pyłem węglowym. Może to również oznaczać, że masz infekcję grzybiczą, która wymaga konsultacji medycznej.

Może powodować ją:

 • palenie,
 • pneumokonioza,
 • zakażenie grzybicze.

Co oznacza przejrzysta flegma?

Twoje ciało codziennie wytwarza czysty śluz i flegmę. W większości jest wypełniona wodą, białkami, przeciwciałami i niektórymi rozpuszczonymi solami, które pomagają nawilżać układ oddechowy. Zwiększenie ilości klarownej flegmy może oznaczać, że organizm próbuje wypłukać czynnik drażniący, taki jak pyłek lub jakiś rodzaj wirusa.

Może powodować ją:

 • alergiczny nieżyt nosa,
 • wirusowe zapalenie oskrzeli,
 • wirusowe zapalenie płuc.

Co oznacza różowa bądź czerwona flegma?

Krew jest prawdopodobnie przyczyną pojawienia się jakiegokolwiek odcienia czerwonej flegmy. Róż to jeden z odcieni czerwieni, więc może również wskazywać, że we flegmie jest krew, zazwyczaj w mniejszej ilości.

Może powodować ją:

 • zapalenie płuc,
 • gruźlica,
 • niewydolność serca,
 • zatorowość płucna,
 • rak płuc.

W tym wypadku skontaktuj się z dochtore szczególnie jeśli produkujesz więcej flegmy niż zwykle, masz intensywne napady kaszlu lub zauważysz inne objawy, takie jak utrata masy ciała lub zmęczenie.

Czy jest jednocześnie czerwona i spieniona?

To połączenie może oznaczać, że występuje u Ciebie zastoinowa niewydolność serca w późnym stadium. Jeśli pojawia się u Ciebie ten stan wraz ze skrajnymi dusznościami, poceniem się i bólem w klatce piersiowej, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Co się stanie, jeśli zmieni się tekstura flegmy?

Konsystencja Twojej flegmy może się zmienić z wielu powodów. Skala waha się od śluzowatej (spienionej) przez śluzowo-ropną do ropnej (gęsta i lepka). Twoja flegma może stać się gęstsza i ciemniejsza w miarę postępu infekcji. Może być również gęstsza rano lub w przypadku odwodnienia.

Czysta flegma, która jest związana z alergiami, na ogół nie jest tak gęsta ani lepka, jak zielona plwocina, którą widzisz przy bakteryjnym zapaleniu oskrzeli lub czarna flegma z infekcji grzybiczej.

(Visited 5 124 times, 2 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Alis78 7 października 2020 o 05:40

  Zastanawiam się nad jednym od lat jak śpię czuje ściekająca flegmę po gardle, w ciągu dnia również ale w mniejszym stopniu. Częściowo widzę zależność między glutenem, nabiałem a ilością śluzu, jak jem gluten jest tego więcej. Nie da się tego odpluć. Co robić co jeść, jak się suplementować , nie wiem z czego to wynika, może ktoś doradzi, bo bardzo mi to przeszkadza.Do tego czuję, że wysiada mi żołądek.

  1. avatar Jarmush 7 października 2020 o 20:11

   Jak wypada domowy test na zakwaszenie żołądka? Co jesz? Jesteś rocznik 78?

   1. avatar Alis78 8 października 2020 o 12:28

    nie robiłam testu, muszę zrobić, dużo warzyw surowych owoców, kasza jaglana, gryczana, piekę chleb z kaszy gryczanej, czasami płatki owsiane bezglutenowe, ale zdarzają się wpadki drożdżówkowe, słodyczowe , chociaż unikam glutenu i nabiału, mięsa nie jem, wędlin od dawien dawna.Jak jogurty czy mleko to tylko roślinne.Poszłam do irydolog i mam zioła na żołądek(prawoślaz, malwa, oman, lukrecja, poratt, rumianek, nagietek,szałwia, mięta, krwawnik, tatarak), twierdzi, że zapalenie.Ale średnio przechodzi, teraz nasiliła mi się ta wydzielina, może to wynika z tych ziół i do tego gardło podrażnione, jak kichnę to chce mi wyrwać migdały .Zaczęłam od wczoraj kurację marchewką z Twojego polecenia. Tak cudowny rocznik 78.I jestem aktywna sportowo i to bardzo- bieganie, ćwiczenia, waga 61 kg,pozdrawiam

   2. avatar Alis78 8 października 2020 o 12:32

    zapomniałam dodać, że irydolog powiedziała, że mam również nerwicę,ale to dalsze leczenie, wszystkiego na raz nie można, chyba taka wewnętrzna nerwica , nie wiem może zależna od hormonów, bo życia mam spokojne , pozdrawiam
    PS. muszę przeczytać po raz kolejny Twoją książkę, bo chyba się pogubiłam gdzieś po drodze

   3. avatar Alis78 13 października 2020 o 05:01

    Witam, zrobiłam test sody pierwsze odbicie lekkie po 28 sekundach, kolejne po 42 sekundach. Zakupiłam 4 szklanki silver z jabłczanem magnezu, co pić, jak pić, co pominąć, jak jeść , co jeszcze dodać, co zakupić ,proszę o pomoc Peps. Czytam bloga od dawna, ale za dużo tego nie wiem już co z czym łączyć przy dolegliwościach żołądkowych , refluks też czuję. Gula w gardle, gardło podrażnione, przełyk, masakra jakaś. Nie brałam i nie biorę żadnych leków.

    1. avatar Jarmush 13 października 2020 o 07:18

     octu w 3 szklance nie pij teraz. Trzeba dojść do przyczyny refluksu, na jakiej jesteś diecie?, a teraz zastosować którąż z metod, która zadziała https://www.pepsieliot.com/4-szklanki/10331/kuracja-marchewka-i-5-innych-prostych-metod-naturalnego-leczenia-wrzodow-zoladka.html

     1. avatar Alis78 13 października 2020 o 09:09

      Robię teraz kurację marchewką, dzisiaj przerwałam bo robiłam test sodą.Jem sporo warzyw surowych-I posiłek koło 9.00 sałata, pomidor,szpinak, jarmuż,kiszonki,rzodkiewki,kalarepa, II posiłek 12.00 owoce- banany, jabłka, gruszki, ananas, sezonowe śliwki itd, potem obiad często kasza z warzywami, czasami coś duszonego, ryby, mięsa zero chyba, że swojskie,zupy warzywne, piekę chleb gryczany z kaszy – zjem co kilka dni 2 kromki, lubię hummus, pastę ze słonecznika, na kolację często sałatki, kasza jaglana na słodko, lub płatki owsiane bezglutenowe, teraz się pilnuję ale wcześniej słodycze , drożdzówki i inne syfy, fast foodów ,chipsów nie jadam. Piję sporo wody z cytryną , wcześniej z imbirem, ale on chyba podrażnia. Askrobinowy dodawać normalnie do szklanek?

     2. avatar Alis78 13 października 2020 o 09:21

      Spirulinę mam też zakupioną u Ciebie czy ją zażywać?

     3. avatar Jarmush 13 października 2020 o 19:16

      brać

     4. avatar Alis78 14 października 2020 o 05:53

      ok czyli 4 szklanki bez octu plus spirulina, coś jeszcze suplementować? jak jeść ,co jeść?czego unikać? Bo najlepiej się czuję jak nie jem nic.
      pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum