Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
208 420 856
40 online
32 988 VIPy

Dlaczego „jem i chudnę” z przerywanym postem jest najlepszą dietą na świecie?

Siedzimy, siedzieliśmy ostatnio sporo, nerwy, nerwy, obawy, trochę śmiechu na netflix i ponownie podjadanie strachu. Ranniej, nawet gdy nie było biegania, to było latanie po sklepach, łotewer, a teraz tylko do lodówy i pichcenie, i znowu straszenie. A oba ścieki, główny i alternatywny jak oszalałe straszą, więc znowu przekąska i się porobiło 3, albo 5 kilo.

Na szczęście jest moje „jem i chudnę”

Dieta, którą dopracowałam w ciągu ostatnich kilku lat, jest połączeniem najbardziej prozdrowotnych trendów pozwalających przenieść ciało na tryb spalania tłuszczu.

Jest tak potężnym narzędziem, że słowo dieta samo z siebie zamienia się w styl życia. Tak po prostu należałoby żyć, żeby uporać się z kompulsywnym jedzeniem, bulimią, nawarstwionym tłuszczem, efektem jo-jo, oraz bezsilnością i rozpaczą z powodu silnego uzależnienia od jedzenia.

Jednak nie uderzyłam się metalową sztabką w czoło, nie twierdzę, że wymyśliłam tę dietę, absolutnie nie, ona istniała dla homo sapiens od zawsze. Był przymusowy post, i było obżeranie się, gdy tylko nadarzyła się okazja, a nie było nadwagi i pewnych okropnych choróbsk.

Dlatego na podobny pomysł wpadło też współcześnie wielu naturopatów, ba nawet dochtore, chociaż te ostatnie, jak i te pierwsze, najczęściej obstajo jeno przy wysokim tłuszczu ze zwierzyny hodowlanej, gorzej, zaś dzikiej, lepiej. Tak czy siak, pewnie dzięki temu jest szereg popartych badaniami danych, co do nieprawdopodobnych rezultatów diety zwanej na salonach „okresowym postem”.

Program „Jem i… chudnę” wspiera się na mocnym fundamencie, i nie tylko jest nim codzienny okresowy post przeplatany najedzeniem się do syta bez liczenia kalorii (czym, to już indywidualna świadoma decyżyn), ale przede wszystkim jego właściwości przeciwzapalne i antyrakowe.

Dieta dr Mosleya

Z podobnego nurtu, okresowego postu wypłynęła dieta dr Michaela Mosley’a, który sugeruje, że najlepszym sposobem, aby schudnąć, jest jeść normalnie przez 5 dni w tygodniu. Natomiast pościć przez 2 dni, czyli przyciąć kalorie do około 600 dla mężczyzn i 500 dla kobiet, oraz w tym samym czasie pić duże ilości wody i niesłodkiej herbaty.

Sam dr Mosley twierdzi, że realizując te zalecenia stracił 19 kilogramów w ciągu dwóch miesięcy. Do tego wszystkiego dr Mosley’owi przydarzyła się rzecz ciekawa, że w wyniku okresowego postu, stracił chęć na jedzenie niezdrowej żywności, w tym słodyczy i nie odczuwa już wilczego głodu.

Obecnie, dr. Mosley traktuje swoją dietę jak styl życia, na lewo i prawo promuje zdrowotne korzyści wypływające z przerywanego postu i ogranicza swoje jedzenie każdego dnia do okna sześciu, czy siedmiogodzinnego.

W wywiadzie dla BBC dr Mosley wskazuje także na znaczenie codziennego ruchu, szczególnie w połączeniu z postem. Przedstawia zagrożenia wynikające z za długiego siedzenia i zaleca wstawanie co 15, czy 20 minut od biurka, czy sprzed komputera, aby uniknąć poważnego zagrożenia dla zdrowia.

w didaskaliach

Sama stosuję i doradzam tę taktykę, co 45 minut, max co godzinę wstawać od kompa i wykonywać 10 kangurków, albo któreś z ćwiczeń rytuałów tybetańskich (z pominięciem pierwszego, czyli wirowania). Szczególnie mężczyźni narażeni są na poważne konsekwencje zdrowotne, gdy nie odrywają się od swoich komputerów. Bezwzględnie należy wstać i udać się do lodówki, żart, ale nawet to jest lepsze niż siedzenie w bezruchu parę godzin.

U Davida Zinczenko i Petera Moore (podobno na tę chwilę najlepiej sprzedających się autorów o zdrowym odchudzaniu pp) czytamy, że Amerykanie nigdy nie zmniejszą swojego kolosalnego obwodu w pasie, dopóki nie zaczną zwalczać nawyków jedzenia przez 24 godziny na dobę. Natomiast ograniczenie czasu jedzenia do ustalonych 8 godzin na dobę, jest w stanie wszystkich wyleczyć z otyłości i jej skutków.

Dieta Zinczenko i Moore jest to kolejna wersja przerywanego postu, w którym po prostu musisz ograniczyć codzienne jedzenie do określonego okna czasowego. Zinczenko i Moore polecają okno 8 godzin, co jest stosunkowo łatwo wykonalne i wygodne dla większości ludzi, ale można ograniczyć się jeszcze bardziej. Do 6, 4, a nawet 2 godzin dziennie, jeśli tylko potrafisz dostarczyć sobie wszelkich składników odżywczych w tak krótkim czasie. Jednak wielu stosujących post przerywany wybiera maksymalne okno jedzeniowe, czyli 8 godzin. To zresztą jest warunek, aby dietę można było w ogóle nazwać przerywanym postem.

w didaskaliach

Z moich długoletnich doświadczeń z klientami (lekarze mają pacjentów) wynika, że przy dużej nadwadze, rozciągniętym żołądku, jest to opcja idealna, natomiast dla osób stawiających na rzeźbę, lub z zaburzeniami hormonalnymi (prawie każda panna po 35), jest to być może zbyt długie okno kontaktowania się z pokarmem, aby osiągnąć spektakularny skutek.

Zasada jest niezmienna, ciało regeneruje się, gdy pości

Należy tylko zadbać, aby ciału nie zabrakło makro i mikro składników odżywczych, witamin, minerałów, w tym elektrolitów, gdyż dobrze nawodnienie ciała, obok dotlenienia to kolejny punkt na drodze do zdrowia. 4 szklanki są nadal świetną opcją uzupełniającą.

Nie ma więc mowy o żadnym głodzeniu się w czasie okna jedzeniowego, dlatego w programie „Jem i… chudnę” proponuję 1 lub 2 duże posiłki ze zdrowego najlepiej organicznego i chociaż w lekkiej przewadze surowego pokarmu roślinnego.

Nie upieram się, że koniecznie ma to być witarianizm niskotłuszczowy 811 (80% kalorii z węglowodanów, i po 10% z białka i tłuszczu), jednak powinnaś mieć świadomość, czym jest łączenie cukrów prostych (np. słodkie owoce) z tłuszczami (np. awokado).

Nie mówię też „nie” tym, którzy rezonują z wysokotłuszczówką, gdzie ilość tłuszczu w diecie, głównie zwierzęcego zbliża się do 70%, węglowodanów 10%, i ponad 20% białka.

Zasada jest taka, w oknie żywieniowym nie jedz złomu, jedz wspaniałe jedzenie najlepiej organiczne, jak najmniej przetworzone, a jak już to z wdziękiem kuchni śródziemnomorskiej i łap słońce, zarówno w pokarmie, jak i w okolicznościach przyrody. Wracając do węglowodanów i smalcu, faktycznie może być tylko albo, albo. Bowiem dieta roślinna, czy jakakolwiek wysoce węglowodanowa, automatycznie wyklucza dietę wysokotłuszczową. To nigdy nie może iść w parze.

Oczywiście można również inaczej bilansować dietę, tak jak większość ludności miast i wsi, oraz półwsi zwierzynieckich, ale chodzi przecież o to, aby sprowokować pobór energii z tłuszczu na brzuchu, a nie ze świeżo dostarczonych węglowodanów, stąd wybory wysokotłuszczowej diety.

Ludzie wciąż nie mają pojęcia o prozdrowotnej roli surowych węglowodanów

Surowe węgle to oczywiście coś zupełnie innego niż rafinowane, gotowane, fatalna opcja, pryskane glifosatem, żeby szybciej podeschły, czy też okropna opcja, smażone węglowodany, przypiekane, zrumieniane, zabrązawiane.

No dopsz Pepsi, ale jak to pp w ogóle działa?

Dlaczego, gdy zjem 3000 kalorii w ciągu 4 godzin, to przejdę na tryb spalania tłuszczu, a rzecz nie będzie miała miejsca, gdy rozłożę te 3000 kalorii na cały dzień, nie mówiąc o kawałku nocy?

Najpierw przeczytaj o tym badaniu niedowiarku:) W 2007 roku American Journal of Clinical Nutrition przedstawiło bardzo interesujące wyniki pewnych studiów. Naukowcy podzielili uczestników badania na dwie grupy i każda z nich miała jeść tę samą liczbę kalorii, odpowiednią dla ich wagi. Jedyna różnica, między grupami była taka, że jedni jedli tę samą ilość kalorii rozłożoną na 3 posiłki w ciągu całego dnia, a drudzy tę samą ilość kalorii, ale w ograniczonym czasie, a poza tym okresowo pościli.

Ci co jedli posiłki w konkretnym oknie czasowym, a później pościli, nie tylko, że schudli, ale jeszcze skład ich ciała uległ znacznej modyfikacji, bowiem zredukowali ilość yyy… tłuszczu.

Po prostu, w okresie postu organizm poszukuje życiowej energii i w końcu znajduje ją na brzuchu, więc zaczyna tę akurat tkankę pożerać, czyli palić fat. Toż to keto w czystej postaci:)

Ale są też inne zaskakujące info, i według badań Panda, gdy ograniczysz czas w którym ładujesz w siebie kalorie, sprawiasz, że ciało zaczyna spalać więcej kalorii w ciągu dnia, gdyż Twój metabolizm przyspiesza. Co jest dość dziwaczne, bo zawsze mówiono, chcesz schudnąć, jedz często i mało, najlepiej garsteczką. Akurat! Tak się przecież tuczy dzieci!

Już od dawna wiem, że dużo, ale w krótkim czasie, daje wymarzony klekot kości przy każdym siadaniu na krześle. No a teraz mała rundka po banana, parę przysiadów i wracam.

Okazuje się do tego wszystkiego, że utrata wagi to tylko jeden z bonusów przerywanego postu. Bowiem rzecz może mieć o wiele większy wydźwięk zdrowotny.

A może jesteś sportowcem, albo nawet kimś z elity sportu?

Może to Cię zaskoczy, ale naprawdę nie można osiągnąć maksymalnej sprawności i maksymalnej żywotności wraz z maksymalną płodnością w tym samym czasie. Każdy cel wymaga innej strategii i nie dostarczy Ci takich samych wyników końcowych.

Elitarne zawodniczki sportowe mają zazwyczaj trudności z zajściem w ciążę, ponieważ ich nastawienie na maksymalizację kondycji, odbywa się kosztem płodności. Żeńskie hormony (estrogeny) bardzo zależą od dostatecznej ilości tkanki tłuszczowej, w tym na brzuchu.

Ponadto, należy pamiętać, że prawidłowe odżywianie staje się jeszcze ważniejsze, gdy stosujesz przerywany post, więc zajęcie się tym co jesz, powinno być nadrzędne. Zdrowy rozsądek podpowie Ci, że post przerywany w połączeniu ze skażonym, wysok oprzetworzonym złomem, bogatym, ale w toksyny, może zrobić więcej szkody niż pożytku. Będziesz niedożywiona, a to początek wszelkich problemów zdrowotnych.

Niedożywienie to początek wszelkich problemów zdrowotnych

No dobra, ale w jaki sposób jedzenie tylko w określonych widełkach czasowych ma promować ogólne zdrowie i długowieczność? Nie ma w tym przesady?

Post przerywany, nazywany dalej kryptowitaminą PP normalizuje wrażliwość na insulinę i leptynę, co jest kluczem do optymalizacji zdrowia.

Insulinooporność (to jest to, co akurat ma się, gdy spada wrażliwość na insulinę) jest podstawowym czynnikiem przyczyniającym się do prawie wszystkich przewlekłych chorób, od cukrzycy, poprzez choroby serca, do raka.

w didaskaliach

Przy okazji zachęcam Cię, aby przy robieniu zwyczajowych badań na cukier we krwi na czczo, zbadać też poziom insuliny na czczo i oczekiwać, że obok cukru w normie, insulina osiągnie poziom między 2,5 do 4,5 a nie cieszyć się, że zawiera się w widełkach, które ustaliło laboratorium, podobnie jest z homocysteiną.

PP normalizuje poziom greliny, znany również jako „hormon głodu”. Promuje produkcję ludzkiego hormonu wzrostu HGH, odgrywającego arcy ważną rolę dla zdrowia, kondycji, też spowalniając proces starzenia się Obniża poziom trójglicerydów Zmniejsza stan zapalny i zmniejsza ilość wolnych rodników

Nie dziwota, że mamy również wiele badań wykazujących, że przerywany post ma korzystny wpływ na długowieczność zwierząt. Jest szereg mechanizmów, które się do tego przyczyniają, w tym znowu normalizacja wrażliwości na insulinę jest poważnym mechanizmem stymulującym proces starzenia.

Jest również faktem, że przerywany post zmniejsza liczbę markerów chorobowych silnie przyczyniających się do ogólnego stanu zdrowia.

Ciemniejsza strona księżyca

W jednym z ostatnich badań okazało się, że w wyniku diety opartej na przerywanym poście wzrosła ilość cholesterolu całkowitego o 16 %, w tym HDL, czyli dobrego o 6%. Jak do tego doszło?

Dr Benjamin D. Horne, dyrektor Instytutu Układu Krążenia i Epidemiologii Genetycznej i główny autor badania, przedstawia następujące wyjaśnienie, że post wywołuje głód, albo stres. Z kolei w odpowiedzi na to, organizm uwalnia więcej cholesterolu, co pozwala na wykorzystanie tłuszczu jako źródła paliwa zamiast glukozy. Jednocześnie taka akcja przyczynia się do zmniejszania liczby komórek tłuszczowych w organizmie.

Czyli czarno na białym mamy, że pp uaktywni fat, który zgromadziłaś w pasie na niewiadomo jakie ciężkie czasy. Cholesterol trochę podskoczy, ale im mniej masz komórek tłuszczowych w naddatku, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że doświadczysz niezdrowej oporności na insulinę lub nawet cukrzycy. Dlatego post przerywany pomimo tej miny, jest naprawdę w porzo.

Jeszcze bardziej niezwykłe są wyniki badań, które pokazały, że post wywołał gwałtowny wzrost ludzkiego hormonu wzrostu HGH, aż o 1300 % u kobiet, i zdumiewające 2000 % u mężczyzn! Jedyną rzeczą, która może konkurować w tej dziedzinie z postem przerywanym są regularne ćwiczenia fizyczne.

Bowiem HGH, powszechnie określany jest jako „hormon fitness” odgrywający niezwykle ważną rolę w utrzymaniu zdrowia, sprawności i kondycji, w tym promocji wzrostu mięśni i zwiększaniu spalania tłuszczu, napędzając metabolizm. Fakt, że HGH pomaga budować mięśnie, a jednocześnie promuję utratę tłuszczu wyjaśnia dlaczego sportowcy, którym zależy na suchej masie mięśniowej powinni stosować post przerywany.

Czy będąc na PP jesteś w stanie uchronić się od chorób cywilizacyjnych?

W badaniu z 2005, aż 5 duńskich badaczy wykazało, że przerywany post istotnie zwiększa szybkość wchłaniania glukozy, bardziej niż insuliny. Ośmiu zdrowych mężczyzn, pościło po 20 godzin co drugi dzień przez 15 dni. Okazało się podczas końcowych badań, że ich insulina wykazywała większą skuteczność w zarządzaniu cukrem we krwi, niż zaledwie przed 2 tygodniami.

Autorzy badania twierdzą, że dzieje się tak (co potwierdza oświadczenia zajmującego się tematem doktora Richarda Johnsona) z powodu zespołu metabolicznego występującego podczas postu, co w rzeczywistości jest zdrowym warunkiem adaptacyjnym. I, że zwierzęta właśnie dlatego przechowują tłuszcz, aby pomógł im przetrwać okresy głodu.

Oczywistym problemem jest to, że Ty masz akurat ciągły dostęp do biesiady. Jednak Twoje ciało wcale nie jest do tego dostosowane, dlatego idealnie reaguje dopiero wtedy, gdy masz do czynienia z okresowym postem.

Oporność na insulinę jest aktualnie głównym problemem zdrowotnym

Duńscy naukowcy kontynuują złowieszczą tyradę, że oporność na insulinę jest aktualnie głównym problemem zdrowotnym. Ciągle więcej jemy, a coraz mniej się ruszamy. Ten styl życia zderza się z naszym genomem, który prawdopodobnie został określony pod koniec epoki paleolitu (50 000-10 000 pne), gdzie uprzywilejowani przetrwaniem żyli w środowisku charakteryzującym się wahaniami pomiędzy okresami uczty i głodu. Teoria oszczędnych genów zakłada, że wahania te są wymagane dla optymalnego funkcjonowania naszego metabolizmu.

Gdy decydujemy się na taką dietę, prawdopodobnie najbardziej zbliżamy się do schematu idealnego dla naszego metabolizmu. I z tego właśnie powodu poprawiają się nasze wyniki badań, a przede wszystkim oddalamy od siebie insulinooporność.

W jednym z badań opublikowanych w czerwcu 2012, okazało się, że ci którzy regularnie pościli mieli 58% niższe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej w porównaniu do tych, którzy nigdy nie pościli. Regularne posty były również związane z niższym poziomem glukozy i niższymi indeksami masy ciała BMI.

Przerywany post może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie mózgu

Washington Post doniósł, że przerwy w dostawie szamy chronią mózg przed demencją. Mark Mattson z National Institute on Aging wypowiedział się na papierze, że wiele badań na modelach zwierzęcych pozwala na ostateczne stwierdzenie, że dieta oparta na przerywanym poście zastosowana u osób w wieku średnim może istotnie opóźnić początek choroby Alzheimera i Parkinsona.

Jaki jest klucz do tego mechanizmu? Uważa się, że 10 do 12 godzin po posiłku, gdy już wykorzystasz wszelką glukozę dostępną we krwi, rozpoczynasz konwersję glikogenu (przechowywanego w komórkach wątroby i mięśniach) do glukozy, aby mieć energię. Jednocześnie następuje stopniowe przejście w kierunku podziału przechowywanej tkanki tłuszczowej.

Wątroba w wyniku tego produkuje „ciała ketonowe,” czyli krótkie cząsteczki, które są produktem ubocznym rozpadu kwasów tłuszczowych. A te kwasy tłuszczowe mogą być wykorzystywane przez mózg jako paliwo.

To w tym dzikim procederze tkwi istota tego, czego chwytają się, nie powiem, że jak tonący brzytwy, bo póki co mają się nieźle, wyznawcy paleo, czy innych diet wysokotłuszczowych, w kontrze do wysokowęglowodanowców twierdzących, że mózg żywi się cukrem, ale jak widać, może też żywić się kwasami tłuszczowymi.

Badania Mattson’a sugerują, że post co dwudniowy, w którym ograniczamy się do około 600 kalorii na dzień, wpływa na zwiększenie produkcji białka w mózgu od 50 do 400% z czynnikiem neurotroficznym BDNF, w zależności od regionu mózgu. BDNF aktywuje komórki macierzyste mózgu przekształcając je w nowe neurony i wyzwalając wiele innych substancji chemicznych, promujących neuronowe zdrowie. Owe białko także chroni komórki mózgu od zmian związanych z chorobą Alzheimera i Parkinsonem.

U myszy, u których występowały już objawy podobne do Alzheimera w wieku średnim, post co drugi dzień opóźnił wystąpienie problemów z pamięcią o pół roku. To bardzo poważny efekt, mówi dr. Mattson dla Washington Post, bo taki okres odpowiada 20 lat u ludzi.

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że zarówno przerywany post, jak i ćwiczenia wyzwalające geny i czynniki wzrostu, odmładzają mózg, mięśnie i tkanki.

Program „Jem i… chudnę™”, jako forma przerywanego postu jest najlepszym programem odchudzającym na świecie, gdyż działa nie tylko odchudzając, ale również uzdrawia, przedłuża życie i odmładza. Moim skromnym zdaniem jest to jedyna droga do wyjścia z matni dla wszelkich bulimików, kompulsowców, wilczych apetytów i innych chorych na głowę z powodu nieopanowanego jedzenia.

Brakujące ogniwo w przerywanym poście?

To (moim skromnym zdaniem) jedzenie w oknie anabolicznym wielkiej ilości surowych owoców i warzyw.

Człowiek, tak jak zwierzę nie może od razu obudzić się i pędzić do szamy. Najpierw powinien się nawodnić i odtruć 3 szklankami, po wielu godzinach postu. Następnie wykonać trening cardio. Dopiero wtedy po wypiciu 4 Szklanki, może przystąpić do pierwszego dużego posiłku w postaci owoców i zielonych liści, bardzo sprawdzają się zielone szejki. A potem ciąg dalszy, do wyboru, do koloru, byle w krótkim oknie.

Jeśli pragnie zjeść dzienną porcję ulubionego tłuszczu niech człowiek nie miesza go z cukrem (słodkie owoce, fruktoza, czy coś w tym guście), ale z węglowodanami złożonymi, i generalnie tłuszcz na zakończenie okna jedzeniowego. Jeśli masz wątpliwości, czy jesz dostateczną ilość białka, są na to sposoby roślinne, jak organiczne białka groszku, z brązowego ryżu, hemp protein, ten ostatni przy okazji jest świetnym dostawcą Omegi 3 i 6 w proporcjach zbliżonych do tłuszczu w naszym mózgu, a dla nie wegan, idealną opcją jest szejk białkowy ze 100% izolatu serwatki otrzymywanego w drodze wymiany krzyżowej CFM.

Jeśli jesteś na diecie wysoko tłuszczowej i przestajesz chudnąć, świetnym pomysłem jest technika zmienności diety 511, o czym piszę tutaj. Na diecie Paleo szczególnie, ale też na diecie wysoko tłuszczowej zachodzi niebezpieczeństwo jedzenia zbyt dużej ilości białka, dlatego są to (moim skromnym zdaniem) diety dla ludzi o sporej masie mięśniowej.

Głodnym bym był?

Po pewnym czasie magicznie znika uczucie głodu w poście, znikają oskomy na słodycze, jest za to wielka energia do ćwiczeń i bardzo oczyszczony awatar, nie mówiąc o krnąbrnym saganie z ego, też wyciszonym.

Suplementacja D3 w protokole z witaminą K2 w naszej szerokości geograficznej jest konieczna. Na brakach metabolitu D nie schudniesz. Witaminy, minerały w postaci suplementów, pomijając superfoodsy też są niezbędne, a jeśli sądzisz, że suplementy to niezła ściema raczej nie opuszczaj tego wpisu.

Inną magiczną korzyścią z przerywanego postu jest fakt, że w wyniku tej diety radykalnie poprawia się ilość pożytecznych bakterii w jelitach, co następnie skutkuje zwiększoną odpornością. Przestajesz się przeziębiać, szczególnie, gdy odpowiednio suplementujesz naszą dietę witaminami D3 z K2, C, chlorellą, oraz przezacnym Greens & Fruits. Zaczynasz lepiej spać, robisz się bardziej energetyczna, chce Ci się robić coitus, gdy jesteś z tej paczki, stajesz się mniej egotyczna, a w zamian coraz bardziej świadoma.

Budzisz się ze snu

Program „Jem i… chudnę™” jako przerwa w codziennym poście to najpotężniejsze narzędzie do walki z otyłością, przedwczesnym starzeniem się i centralnie osobistą słabością. Jesteś przecież w stanie trochę popościć każdego dnia, aby móc bez ograniczeń najeść się też każdego dnia.

Jest jeszcze prozdrowotna sprawa autofagii.

owocek

(Visited 28 936 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. Monika 16 lutego 2020 o 11:55

  No dobrze. Zastanawiałam się od miesięcy ale dziś przekonałas mnie ostatecznie. Chudne i tak powolutku na weganie ale potrzeba mi dużo energii.

 2. Aga 16 lutego 2020 o 12:33

  Pepsi jak z tym tłuszczem? Czy do koktajli mogę dodać banana i awokado i mleko roślinne?

  1. Jarmush 16 lutego 2020 o 13:49

   moim zdaniem nie, jak tłuszcz, to owoce typu kwaśne jagody, truskawki, nie banany, nie mango, nawet nie słodkie pomarańcze, ananasy też bywają bardzo słodkie.

 3. Mefi 16 lutego 2020 o 13:56

  Jak w krótkim oknie żywieniowym dostarczyć sobie pokarm o odpowiedniej kaloryczności i gęstości? Szczególnie w jednym bądź dwóch posiłkach. Czy jeżeli tak rzadko jemy nie dochodzi do zastoju żółci a co za tym idzie w przyszłości problemów z kamieniami w woreczku żółciowym?

  1. Jarmush 16 lutego 2020 o 17:35

   Jeśli masz jakiś problem zdrowotny idziesz, badasz i podejmujesz decyzję. Praskie badanie wykazuje że nawet w przypadku diabetyków dobrze działa post przerywany. Piszę o tym w mojej książce Leczenie Dobrą dietą, piszę na blogu. Są pewne problemy zdrowtne, które wykluczają taką dietę, np przy refluksie żółciowym mają być posiłki częste i malutkie. Jestem dziesiątki lat na poście przerywanym, nie mam takich problemów, ale ludzie są różni, spotkałam wiele przypadków, że mogą jeść frytki z colą a nie mogą surowych jabłek, przynajmniej tak twierdzą.
   Tak naprawdę wszyscy dobrze wiedzą, że prawdziwie regenerujący sen jest wtedy, gdy nie zje się kolacji.

   1. darek 20 lutego 2020 o 13:17

    Ja mam akurat problemy z refluksem żółciowym i rozpocząłem tą dietę 16/8 szukając rozwiązania problemu i póki co jakby mi pomaga, gdyż nie mam już tak notorycznych problemów jak wcześniej, niezależnie co jadłem, nawet po małych porcjach dostawałem ataków zgagi takich że myślałem często że się uduszę. Pewnie to też kwestia że jem teraz też zdrowiej i odstawiłem pszenicę i inne zboża poza ryżem.

 4. waraszka 17 lutego 2020 o 12:48

  Droga Pepsi, pytanie ni stąd ni zowąd…co myślisz o orgonitach??

 5. zaanka 17 lutego 2020 o 13:48

  Pepsi, robię tak że PP od 16 do 9 rano Rano (o 6godz. rytuały tyb, kilka asan, co mi w duszy gra) wieczorem około 19-20 bieganie/kije/interwały. Robię to dla oczyszczania limfy, medytacji pobudzania czakr itp. Magłabym trochę schudnąc max 5 kg zwłaszcza na nogach i tu pytanie czy dobrze dla mnie robi bieganie wieczorem? Czyli 3 godz po posiłku w czasie postu przerywanego (po biganiu już nic nie jem ) Czy ogólnie dla kształtowania sylwetki powinnam białko po bieganiu czy powinnam uzupełniać jakieś minerały? Te rozkład dopasowałam do możliwości i sprawdza się już 8 miesięcy 🙂 Z góry dziękuję za info zwrotne

  1. Jarmush 17 lutego 2020 o 17:01

   biegać możesz zawsze, w oknie postu nie jedz niczego, ale pij, możesz zrobić sobie kurację Greens & Fruits TiB, a jaki masz poziom 25(OH)D? bierzesz D3 z K2?

 6. zaanka 17 lutego 2020 o 19:15

  Czyli taki system dla organizmu jest ok ? D3 mam 120 jednostek Brałam przez miesiąc po 50 jed żeby szybko podnieść, bo miałam 23 🙂 )Zrobiłam sobie badania z listy podstawowych twoich badań) Z końcem roku skończyłam Green&Friuts wzięłam całe opakpowanie I biorę omega od Ciebie na stałe 4 szklanki 🙂 Ale ciągle problem mam z trądzikiem (38 lat) wzdłuż lini żuchwy i coś na ciele jakby łupiesz pstry w na kilku miejscach i bardzo silny kamień na zębach mimo, iż uzębienie piękne naturalnie białe i tyko jedno wypełnienie z bardzo dawnych czasów:)

  1. Jarmush 17 lutego 2020 o 19:44

   trądzik wzdłuż linii żuchwy to typowe zaburzenia hromonalne, jak tam u Ciebie z nadnerczami, jakie TSH? Bierzesz do tego D3, również K2?

   1. zaanka 20 lutego 2020 o 16:57

    Pepsi w nawiązaniu do powyższej naszej korespondencji to zrobiłam dziś „badania tarczycy” anty – tpo będzie jutro, a rT3 nie robiłam bo bardzo drogie Co mogę zrobić z tym trądzikiem? D3 z K2 oczywista oczyswistość Nadnercza zmęczone z pewnością (stres) Pięknie dziekuję wiosennie pozdrawiam
    TSH TSH 0,707 µIU/ml 0,350 4,940 N
    FT3 FT3 4,18 pmol/l 2,63 5,70 N
    FT4 FT4 0,90 ng/dl 0,70 1,48 N

    1. Jarmush 20 lutego 2020 o 18:17

     Wydaje się , że tarczyca w porządku

 7. Omega 18 lutego 2020 o 06:58

  No ok. Wszystko pieknie opisane. A jaki wplyw ma post przerywany na tarczyce, np u osob z niedoczynnoscia lub Hashimoto? Poza tym jak PP dziala na kobieca gospodarke hormonalna? Czy nie rozregulowuje jej? W tych kwestiach mam duze watpliwosci, bo temat jest pomijany.

  1. Jarmush 18 lutego 2020 o 14:53

   Nie pomijany, absolutnie, wielokrotnie o tym piszę. Przy tarczycy wszystko świetnie, tutaj naprawdę nadwaga i brak autofagii robi złą robotę. Natomiast przy Hashi odradzam te długie posty 20 godzinne, ale wczesna kolacja jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Po prostu przy Hashimoto okno postu musi być dostosowane do odczuwalnych skutków zdrowotnych <3

   1. Omega 18 lutego 2020 o 22:33

    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź

   2. Marze 19 lutego 2020 o 07:37

    Pepsi, możesz sprecyzować, jakie skutki uboczne są nie wskazane? uczucie głody wystąpi, czy nie podbije kortyzolu zbyt wysoko przy Hasi? jaka jest optymalna długość postu przy w takiej konfiguracji?

    1. Jarmush 19 lutego 2020 o 10:04

     nie ma czegoś takiego, jak optymalna długość postu, Ty to ustalasz, widzisz, że chudniesz, lepiej śpisz, masz więcej energii, to znaczy, że jest ok. Taki post nie spowalnia metabolizmu, jak długie posty, wręcz przeciwnie.

 8. Marta 20 lutego 2020 o 02:58

  Czy pijąc przed shape shake szklankę z 4greens mogę tu dodać babkę płesznik, czy wpłynie to na działanie szejka proteinowego?

  1. Jarmush 20 lutego 2020 o 06:48

   spowolni szybkie białko

 9. darek 20 lutego 2020 o 10:11

  Od 3 tygodni przestrzegam diety 16/8 oraz porannych 4 szklanek i jestem na tak, przede wszystkim zauważam że zaczynam jeść coraz mniej kompulsywnie, szanuję bardziej jedzenie i przykładam większą wagę do tego co jem, na zasadzie rzadziej ale lepiej. Podoba mi się to że jedzenie bardziej smakuje, cieszę się w sposób naturalny posiłkiem i delektuję się smakami, zwykła niezwykła kapustka albo rukola z oliwą super smakuje.
  Mam tylko stale pewien dylemat co do węglowodanów, które po wielu latach przewęglowodanowania (na weganiźmie bazującym na zbożach i kaszach) mocno ograniczam obecnie i czuję że wychodzi mi to na zdrowie, m.in. gdyż nie odczuwam gwałtownych spadków energetycznych i senności w trakcie dnia (chyba już zahaczałem o insulinooporność). Ale tak sobie nieraz myślę, że mówi się że kuchnia włoska i grecka to najzdrowsze kuchnie europejskie, a przecież oni tak na prawdę bazują głównie na białej mące pszennej (wiadomo, mnóstwo makaronów i pizze, przeciętny Włoch potrafi jadać 3 posiłki makaronowe dziennie) plus sery, czyli dieta która teoretycznie powinna chyba uchodzić za najgorszą na świecie. No chyba że sytuacje ratuje że dorzucają do tego kilka oliwek i leją oliwę, ale tu z kolej przychodzi niekorzystne łączenie węgli z tłuszczem, czyli też nie tak kolorowo.

  1. Jarmush 20 lutego 2020 o 16:34

   cieszę się Darku, nie mówi się, że grecka i włoska kuchnia jest najzdrowsza, mówi się, że śródziemnomorska, a to jednak nie to samo

 10. Alicja Bielecka 22 lutego 2020 o 16:13

  Treść została usunięta

  1. Jarmush 22 lutego 2020 o 21:32

   Jesteś na przerywanym poście? O której kończysz jedzenie? Ile jesz kalorii? Jak jesz za mało, to spowolnisz metabolizm. Wysypiasz się? Jakie masz TSH i 25(OH)D?

 11. Paulina 26 lutego 2020 o 21:15

  Witaj

  1. Jarmush 27 lutego 2020 o 06:12

   cześć Kochanie

   1. Paulina 27 lutego 2020 o 20:11

    Witaj Pepsi

    1. Jarmush 27 lutego 2020 o 22:38

     Hej Paulina

 12. Paulina 28 lutego 2020 o 06:48

  O matko, bardzo Cię przepraszam ale z moich komentarzy zostaje tylko hej i witaj , dziwna sprawa ! Mam pytanie, pije 4 szklanki i czasami dodaje shape shake oczywiście do ostatniej szklanki ale czuje się po nim mega wydęta i nie mogę normalnie pójść do toalety, czemu tak reaguje na białko? I co zrobić ? Jak żyć

 13. Maria 1 marca 2020 o 20:23

  Pp dzień po dniu czy na przykład 2 dni jedzenia i 1 dzień pp

  1. Jarmush 2 marca 2020 o 08:16

   pp to też jedzenie, najlepiej wejść w rytm, czyli codziennie. Można zrobić wyjątek np na ślub przyjaciółki 🙂

 14. Natasza 18 marca 2020 o 08:30

  Pepsi mam pytanie, a co jesli rano po 3 szklankach zrobie czwarta z shape shake ale na mleku roslinnym? I dodam jakies owoce kwasne np. Czy jak pozniej zrobie 3 h przerwy do kolejnego posilku to tez bedzie efekt? Chodzi mi o odchudzanie. Mam 170 cm wzrostu i waże 75kg, chcialam okno zywieniowe miec od 9 do 17 i o 9 wypic szejka na mleku i pozniej o 12 jakis kolejny posiłek. Boję się ze na samym szejku na wodzie nie wytrzymam tyle czasu ale chce wiedziec czy tez bedzie efekt.

  1. Jarmush 18 marca 2020 o 09:47

   a ile będzie miało kalorii to co dodasz? moim zdaniem będzie efekt regeneracyjny, budulcowy i odżywczy, ale możesz nie skorzystać z właściwości spalania tłuszczu, jeśli wraz z białkiem dostarczysz energię, garstka kwaśnych owoców i woda, moja propozycja

   1. Natasza 18 marca 2020 o 10:19

    Ok faktycznie będzie to lepszy pomysł, wrzuce kilka malin i już podziała na mój mózg że niby coś więcej zjadlam ? a gdybym tak rano normalnie zjadla pierwszy posilek o 9 , a szejk na koniec jako kolacja np o 17 i pozniej juz nic, bedzie gorszy efekt??

    1. Jarmush 18 marca 2020 o 13:17

     zobacz, przecież to model życia, szejki są przede wszystkim na początku, a potem, będziesz sobie z tą idealną wagą żyła.

   2. Natasza 18 marca 2020 o 10:23

    Jeszcze jedno – czy w ogóle to moje okno ma sens w przypadku odchudzania? Nie za długie? Chce to potraktowac jako sposob na zycie a nie jako jednorazowa akcje odchudzajaca dlatego pytam. Czy lepiej byloby skrócić okno do czasu zeszczuplenia i pozniej trzymac 8/16? Głupie pytanie ale w jakim czasie mogę spodziewac sie ubytku cm i kg? Tak dla motywacji 🙂 dodam że nadwaga wynika tylko i wyłącznie z mojego wieczornego podjadania bo jakies 3 lata temu bylam super laska:)

    1. Jarmush 18 marca 2020 o 13:16

     Najgorsze z możliwych pytań, jeśli sama nie umiesz się zmotywować, nie potrafisz być cierpliwa i konsekwentna, nic Ci to nie da. a jak nie schudniesz tyle, co powiem, to zaczniesz znowu objadać się na noc? Uważasz, że to się nie odbije na Twoim zdrowiu kiedyś? A jak schudniesz więcej niż Ci powiem, to co, wejdziesz w nałóg chudnięcia?
     Zobacz, poczekaj, skoro ma to być zmiana na całe życie, dobierzesz sobie okno takie, żeby dobrze zaspokajało osdżywianie i skutkowało idealną wagą. Dla każdego coś innego, zależy też od wieku i aktywności sportowej. To się może zmieniać.

 15. kasia 20 marca 2020 o 21:08

  Cześć Pepsi, czy wypicie złotego mleka (mleko roślinne, ashwaganda, kurkuma, cynamon i odrobina lucumy) ok. godziny po shape shake’u zniweczy jego odchudzające działanie?
  Czy przerywa post przerywany?

  1. Jarmush 20 marca 2020 o 22:49

   Tak, mleko roślinne ma sporo kalorii

 16. Edyta 24 marca 2020 o 18:34

  Witaj Pepsi, czy do porannego shape shake’a (będącego 4 szklanką) można dodać macę? Pytam pod kątem jego działania odchudzającego : )

  1. Jarmush 24 marca 2020 o 19:46

   maca ma kalorie, ale jak dasz tylko łyżeczkę, możesz dodać, ile masz do schudnięcia? jest aktywność? jaka długość postu?

   1. Edyta 24 marca 2020 o 21:10

    Do schudnięcia 5 kg, trening cardio co dwa dni, długość postu – 16 h : )

    1. Jarmush 25 marca 2020 o 06:49

     możesz dodawać łyżeczkę macy. ale okno niejedzenia dość krótkie, a przynajmniej wcześniej zaczynaj i wcześniej kończ

 17. izabeladomanska 29 marca 2020 o 14:04

  Witaj Pepsi. Komentarz prywatny.
  Mam pod opieką Stowarzyszenia Sue Ryder chłopaka 18 lat waga 296kg w Bydgoszczy. Ostatnio byłam z nim Klinice leczenia otyłością w Gadańsku u dr Kaski. Niestety w każdej chwili może umrzeć. Niestety zaburzone psychicznie matka i babka doprowadziły do tak tragicznej sytuacji. To jest bardzo zaburzony dom. Kacper ma wykluczone choroby genetyczne. Matka niweczy wszelkie próby ratowania mu życia od kilku lat. Przejęliśmy go pod opiekę miesiąc temu. Póki szaleje wirus nie mamy szans na uruchomienie psychiatry psychoterapeuty fizjoterapeuty dietetyka. Postanowiłam wysyłać mu Twoje artykuły ze strefy jem i chudnę. Jest świetnym chłopakiem, pięknie maluje, chce zrobić prawo jazdy. Ma wiele chęci w życiu. Czy masz jakieś wskazów jak dotrzeć do jego świadomości i małymi krokami zmieniać jego nawyki?

  1. Jarmush 29 marca 2020 o 21:42

   Post przrywan, czyli najpierw skrócić czas jedzenia, do 6 godzin . Niech je co chce ale tylko w ciągu 6 godzin. W tym jak najwięcej surowych pokarmów. Da radę? Nie jestem lekarzem, ani dietetykiem

 18. Basia 6 kwietnia 2020 o 07:07

  droga pepsi,
  czy pp jest odpowiedni dla osób z zespolem jelita drażliwego? od 10 dni stosuje pp w godzinach 10-14, musze sporo schudnąć. odkąd przeszłam na ten tryb odżywiania, odezwały sie moje jelita i jedyne co moge powiedzieć to ciagly ból i ból jelit. cierpię na to od lat, ale teraz i sa skurcze żołądka i tych jelit i jest okrutnie. jem co zwykle, chleba unikam, słodyczy tez, mięsa nie jadam od lat. stosuje twoje suplementy, ale moje jelita sa niesforne i dla mnie ten czas gdzie mam Czuc sie że mam wciągnięty brzuch, jest czasem męki. na wadze nie ubyło ani grama, co jeszcze bardziej wkurza 🙁

  1. Jarmush 6 kwietnia 2020 o 08:47

   na pewno nie powinien być stosowany przy refluksie żółcziowym, gdy trzeba jesć mało i często, czyli nie doprowadzać do głodu, ani sytości. Zaczęłaś zbyt radykalnie, na jakiej jesteś diecie tak w ogóle? co jesz? bierzesz ten probiotyk? jest dedykowany przy IBS i przy SIOBO https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html
   Czytałaś te wpisy?
   https://www.pepsieliot.com/4-szklanki/12266/masz-ibs-zrob-te-4-kroki-i-pozbadz-sie-zespolu-jelita-wrazliwego.html
   https://www.pepsieliot.com/badania-i-interpretacje/12458/sibo-czyli-wszystko-co-by-wiedziec-o-zespole-rozrostu-bakteryjnego-jelita-cienkiego.html

   1. Basia 6 kwietnia 2020 o 10:41

    zakupie sobie ten probiotyk. o tych dwóch wpisach czytałam wczoraj. jadłam wczoraj w oknie 8godzinnym, bolało mniej, ale stan zapalny jest i duży dyskomfort. może zejdę do okna 6godzinnego, bo zależy mi aby schudnąć.. rano twoje szklanki pijam. potem wciągam banany bo bardzo dużo ulgi mi przynoszą, a po godzinie jem jakieś kasze, surówki, jajko sobie zrobie. staram sie jest tych 2000 kalorii, owoce zawsze rano, ale to boli tak jakby mi ktoś kwas solny po jelitach rozlał

    1. Jarmush 6 kwietnia 2020 o 21:21

     martwię się o Ciebie, jelito cienkie musi być jałowe, zrób sobie powolutku to co napisałam, koniecznie kuracja kolagenowa, czy glutaminowa, żeby uszczelnić jelita, odbudować,

 19. Dorota 6 kwietnia 2020 o 13:49

  Hej Pepsi,
  Od dwóch miesięcy jestem na PP, okno żywieniowe od 11 do 17. Stosuje 4 szklanki, pierwszy posilek to sniadanie o 11, potem jeszcze 1lub 2 posilki. Czasami zdarza mi sie zjeść słodycze. Na początku Pp na 1 posilek pilam polecanego przez Ciebie shaka. Moja waga stoi jak zaklęta, nie zmniejsza się też obwody. Co robię nie tak,że nic nie chudne.

  1. Jarmush 6 kwietnia 2020 o 21:10

   przesuń okno na 9-15, co jesz napisz

   1. Dorota 7 kwietnia 2020 o 07:22

    Na snadanie jem dwie kromki chleba z ziarnami z bialym lub zóltym serem + pomidor,ogorek….
    Obiad to czasami tylko zupa np pmidorowa z makaronem, ogórkowa czy tez grochowa , jeżeli drugie danie to tez staram się jesc bez miesa, np zapiekanka z ziemniakow z cukinia, lub makaron z sosem serowym z brokulami.
    Czasami jem tradycyjnie filet z kurczaka z ziemniakami i surowka.

    1. Jarmush 7 kwietnia 2020 o 14:49

     nie mogłabyś czasami coś zjeść zdrowego? nieprzetworzonego? jakiś zielony szejk, kilo bio jabłek?

     1. Dorota 8 kwietnia 2020 o 14:50

      Ok, teraz przygotowuje się do oczyszczania jelit więc będą zielone szejki. Po oczyszczaniu postaram się wprowadzac więcej „surowych” posiłków, naan nadzieje ,ze zadziala.

  2. Bea_2206 21 kwietnia 2020 o 08:07

   Też nie chudłam na PP, może masz insulinooporność jak ja i ma znaczenie duże co się je, jak najmniej cukrów, nie że od razu keto? i nigdy same węgle, w połączeniu z tłuszczem bądź białkiem, wtedy nie ma tak gwałtownego wyrzutu insuliny. Ale to gdy ma się IO a nactym schudnąć jest ciężko. Nawet przez zbyt intensywny trening można przestać chudnąć

 20. Natasza 8 kwietnia 2020 o 12:34

  Witaj pepsi, stosuje program i chudne, rano bialkowy szejk o 10 i max do 17 cos zjem, potem nic. I tu moje pytanie – co z czerwonym wytrawnym winem? Lampka przerywa post? Chcialabym czasem w weekend napic sie z mezem dobrego wina a nie wiem jak to wplesc, czy po prostu musze wtedy zrobic sobie dzien przerwy od pp

  1. Jarmush 8 kwietnia 2020 o 15:41

   nie, wypij wieczorem na głodnego, lepiej działa:) nie bądź ortodoksyjna, to może doskonale wpłynąć na Twoją psychikę, 2 kieliszki wieczorem w piąteczek

   1. Natasza 8 kwietnia 2020 o 15:45

    You made my day 🙂
    Nie dość, że taka 'dieta’ bardzo mi pasuje to jeszcze winko nie zabronione ? w to mi graj! A z ciekawości mogę zapytać czy ty pijesz alkohol? Prowadzisz tak zdrowy tryb życia a niektórzy twierdzą ze to sie wyklucza (ja nie z tych, ja akurat doceniam zalety dobrego wytrawnego wina).

    1. Jarmush 8 kwietnia 2020 o 17:56

     jak mam ochotę piję kieliszek bardzo dobrego szampana, ale rzadko mam ochotę 🙂

 21. Angela 8 kwietnia 2020 o 16:16

  Dzien dobry. Mam pytanie o soki warzywne. Jem pomiędzy 10 a 16, pozniej juz poszcze. Czy moge wieczorem wypic sok marchewkowy czy to zaburza post?

 22. Olkaw 21 kwietnia 2020 o 12:11

  Hej Pepsi, uwielbiam być poście. Nie mam problemów z poszczeniem, posiłki komponuje tak aby były zdrowe, mam odpowiednią ilość błonnika w diecie. Ogolnie to czuję się na nim świetnie. Problem w tym że mam wtedy mam problemy z zatwardzeniem. Nie stosuje terapii szklanek bo nie mogę na czczo, masz jakiś pomysł jak rozwiązać mój problem?

  1. Jarmush 21 kwietnia 2020 o 15:56

   jesteś odwodniona, , tylko 4 szklanki, a druga z chlorkiem zwykle załatwia sprawę

 23. Arielka 21 kwietnia 2020 o 14:19

  Peps, jestem w klasie przedmaturalnej, mieszkam z ojcem. Irytuje mnie to, ze nie szanuje mojej prywatności (potrafi nonstop włazić mi do pokoju, nienawidzę tego) – co myślisz o zamykaniu pokoju na klucz? Generalnie rozmawiałam z nim o tym z nim i nie dociera, nie akceptuje tego. Marze o tym by w najbliższym czasie wyfrunąć z tego gniazda, ogólnie nie mam nic do niego, ale mnie wkurza na dłuższa mete i są często spięcia.

  1. Jarmush 21 kwietnia 2020 o 15:02

   brakuje mu zasad dobrego wychowania, zawsze pukamy, zawsze wchodzący kłania się pierwszy bez względu na wiek etc, zamknij się

   1. Arielka 21 kwietnia 2020 o 15:41

    tak, wiem, masz racje. Jemu bardzo brakuje kultury, beka na cały głos żeby wszyscy sąsiedzi słyszeli, lubi się napić i robić z siebie durnia. Wstyd nie raz za niego było mi, nie ma mowy mieć gości w domu, gdy on jest. Ale nie chce oceniać, wolałam zapytać takiej dobrej duszyczki jak Ty czy coś złego robić będę, zamykając się w pokoju. Dzięki dzięki

 24. Beata 21 kwietnia 2020 o 21:51

  No dobra, a teraz tak mysie, po przeczytaniu tego posta, ze stwierdzili u mnie IO i zalecenia są takie aby jeść 4 posiłki dziennie w ostępach 4h…. co „wyklucza” możliwość takiego poszczenia. Czy przy IO faktycznie są to dobre zalecenia ??? Z tego co czytam to nie. Kiedyś przed dzieckiem 🙂 stosowałam post przerywany i było git, teraz kiedy przez zaniedbanie i brak czasu nabawiłam się tego gowna, dostaje zupełne inne zalecenia. Czy przy IO całe to jedzenie które kalorycznie zostało mi wyliczone powinnam zjeść w konkretnym oknie ??? Jak tak to w jakim oknie ? Trenując rano ,..
  plisssss

  1. Jarmush 22 kwietnia 2020 o 07:00

   Odpisałam Ci już, tylko nie wiem gdzie to jest

   1. Beata 22 kwietnia 2020 o 20:08

    Mam dziękuje 🙂

 25. Beata 22 kwietnia 2020 o 05:12

  Czy przy IO , wskazane są okna? Czy regularność posiłków . Np 4 posiłki co 4h?

  1. Jarmush 22 kwietnia 2020 o 06:56

   Jeśli poczytasz o moim programie, zechce Ci się, rozkminić badani, ktore przytaczam, pojmiesz, że porzerywany post działa również przy IO, ba, nawet przy cukrzycy typu 2. Mniej posiłków, i w kró†szym oknie bprzy takiej samej ilości kalorii, zadziała o wieke lepiej niż więcej posiłków w długim oknie jedzeniowym. W mojej książce Leczeni dobrą dietą przytaczam praskie badanie kliniczne przeprowadzone przez profesorów od diabetologii, ale od tego czasu powstało wiele innych badań potwierdzającyh to co mówię.

   1. Beata 22 kwietnia 2020 o 20:10

    Potrzebowałam tylko potwierdzenia. Dzięki

  2. Beata 22 kwietnia 2020 o 20:14

   I powiedz prosze co robić kiedy 15-16 jest taki zjaaaazd i spanie . Godzinę po cardio rano to nic tylko dajej iść spać. Jak to opanować :(?

   1. Jarmush 23 kwietnia 2020 o 07:22

    Jakie TSH, jaki poziom cukru i insuliny na czczo?

    1. Beata 23 kwietnia 2020 o 13:19

     Insulina 9, glukoza 86 tsh 1,030

     1. Beata 23 kwietnia 2020 o 19:46

      Coś wcisnęłam przepraszam:) i co z ta insulina najlepiej….??

     2. Jarmush 24 kwietnia 2020 o 09:48

      aktywność fizyczna i post przerywany i zaraz się poprawi

     3. Beata 25 kwietnia 2020 o 01:27

      Dziękuje 🙂

 26. MamaNaDiecie 22 kwietnia 2020 o 10:42

  A czy mamy karmiące mogą zacząć taką dietę nie martwiąc się o laktacje?

  1. Jarmush 22 kwietnia 2020 o 14:01

   Tak, tylko najdłuższe okno postu, czyli 8 godzin, nawet mamie karmiącej lepiej się śpi, jak się nie obje na kolacje.

 27. Gabii 23 kwietnia 2020 o 09:18

  Super, konkretny post, lubię takie!
  Pepsi, jak dziecko zje o 8.00 na śniadanie pół avocado to, o której mogę mu dać mango czy banana?

  1. Jarmush 23 kwietnia 2020 o 10:28

   najpierw słodkie owoce, potem tłuszcz, ale u przeciętnego dziecka nie trzeba aż tak przestrzegać tych zasad w przypadku zdrowych produktów, możesz mu nawet zmiksować dojrzałego banana z awokado i trochę surowego kakao, i dosłodziż Lucumą np, albo wręcz miodem. Bardziej tu chodzi o nabieranie zdrowych nawyków, żeby smakowało dziecku proste jedzenie, własnie banan solo, czy jabłko.

 28. Emilia Świątek 30 kwietnia 2020 o 19:35

  Pepsi, cztery tematy, które mnie dotyczą

 29. Emilia Świątek 30 kwietnia 2020 o 19:44

  Pepsi, cztery sprawy:
  1. Hashimoto
  2. Poranna sztywność dłoni (RZS wykluczony)
  3. Kamienie w woreczku żółciowym
  4. Nadwaga (na moje oko ok 30 kg:()

  Rozpoczęłam pięć dni temu PP 8/16 oraz kurację 4 szklanek (do drugiej dodaje MSM a do czwartej kolagen)
  Próbowałam soku z czarnej rzepy ale ciężko było po 3 dniach znieść koszmarny zapach unoszący się w całym domu po otworzeniu butelki. NIe chcę wycinać woreczka żółciowego ale trochę mam obawy, że PP może te kamienie poruszyć albo pogorszyć sprawę.
  Czy doradziłabyś jeszcze coś do powyższych 4 przypadłości? Rozważam protokół autoimmunologiczny jeszcze…
  I co z tą sztywnością dłoni zrobić? Czy oprócz MSM jeść miód z cynamonem?
  Emiliaa.Milaa

  1. Jarmush 30 kwietnia 2020 o 20:30

   To może być od Hashimoto
   Nie podałam Ci rozpiski na Hashimoto z programem jem i chudnę?

   1. Emiliaa Milaaa 30 kwietnia 2020 o 20:39

    Mnie nie podałaś:) pierwszy raz tu napisałam.
    Zapomniałam dodać, że ćwiczę, co drugi dzień ok 50 min. Jak się rozruszam to zacznę codzienne treningi.
    I tylko te kamienie jeszcze mnie martwią…

    1. Jarmush 1 maja 2020 o 07:47

     kamienie w żołądku nie zadziały się bez tego wszystkiego co się dzieje w Twoim życiu, pokarm, styl życia, zanieczyszczona wątroba. To co Ci podam oczyszcza też ciało, uwalnia od toksyn, poprawia pracę wątroby i innych narządów, nadwaga też Cię dociąża wewnętrznie, nadwaga oznacza, że wątroba źle zarządza gospodarką tłuszczową, etc. Specjalnie dla Ciebie odświeżyłam straszy wpis w temacie https://www.pepsieliot.com/badania-i-interpretacje/12605/oczyszczanie-woreczka-zolciowego-z-kamieni-w-domu-rili.html

     Tutaj jest z kolei program Jem i chudnę z przerywanyum postem , w którym uwzględniam 4 szklanki, dobrze byłoby połączyć to z suplemnetacją stricte na Hashimoto, ale tak naprawdę to się ze sobą zazębia:
     https://www.pepsieliot.com/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-rewolucyjnej-diecie-jem-i-chudne-z-przerywanym-postem/

     Podstawowa suplementacja i trochę rozszerzona przy Hashimoto:

     Witamina D3 (w protokole z K2)
     Badanie 25(OH)D obowiązkowe i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom chociaż 80). 

     Po śniadaniu:
     Bierz 2-3 kapsułek D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html?search_query=D3&results=8 wraz z 1 kapsułką K2 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3933-witamina-k2-60kaps-tib–5905344040789.html
     oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html
     Jeśli masz niski poziom 25(OH)D dołożyć należy jeszcze 2 lub 3 D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html oraz 1 kapsułkę K2 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3933-witamina-k2-60kaps-tib–5905344040789.html
     Selen
     SELEN, niedobór selenu upośledza pracę tarczycy. 
     Bierz  1 kapsułkę selenu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3930-selen-60kaps-tib–5905344040772.html?search_query=selen&results=20(nie łącz go z cynkiem, ale bierz go z witaminą E i C) około 17
     dopóki nie zbadasz poziomu selenu, raczej trzeba będzie brać 2 kapsułki, czyli 200 mcg

     Witamina C albo kwas askorbinowy TiB  
     Witamina C (kalibracja i suplementacja)  https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
     albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

     Braki witaminy C i przewlekłe i ostre stany zapalne
     Witamina C (kalibracja i suplementacja)  https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html

     KALIBRACJA na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
     Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
     Następnie należy przyjmować codziennie 2 gramy kwasu askorbinowego TiB, albo przejść na Witaminę C 1000+TiB raz dziennie https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html
     Witamina E naturalna  https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html
     jest jeszcze druga tej firmy, też naturalna

     Cynk
     1-2 kapsułki https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3929-cynk-60kaps-tib–5905344040741.html?search_query=cynk&results=31 , lub 1 gdy nie badałaś miedzi i cynku ( nie łącz cynku go z selenem) rano tuż przed śniadaniem, albo wieczorem przed snem wraz z kąpielą z dodatkiem chlorku magnezu, lub soli Epsom TiB
     B complex
     Do śniadania dobry B complex G&G, albo z niacyną https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html, albo z nikotynamidem https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2678-super-balanced-b-complex-50mg-w-nicotimade-120k-5060040820490.html, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.

     cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

     Jod
     Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
     Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

     Magnez
     MAGNEZ jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu
     np. chlorek magnezu TiB  https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–254475917428.html łyżeczka do szklanki wody zvcytryną w godzinach rannych. Gdyby okazało się , że Cię rozwalnia bierz łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib-254475917442.html
     Zbadaj też przy okazji prolaktynę

     NIESZCZELNOŚĆ JELITA:

     Domowy test kwasowości żołądka:
     WYPIJASZ 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej
     Czasy „odbicia”:
     Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia mikstury, to nadkwasota. Małe prawdopodobieństwo, ale oczywiście istnieje.
     Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
     Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka
     Jeśli od 90 do 3 minut, to słabe (im bliżej 3 minut, tym gorzej)
     Jeśli nie bekniesz powyżej 180 sek lub wcale, co się też zdarza, yyy … nie jest dobrze.
     Co robić więc?
     PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego, lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.
     Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit

     Glutamina
     Glutamina np. Amix  https://thisisbio.pl/aminokwasy/140-l-glutamine-micro-powder-500g-amix–8594159531673.html?search_query=glutamina+&results=7
     albo Fit Max ( z B6) https://thisisbio.pl/aminokwasy/2528-base-l-glutamine-4000-300g-fitmax–5908264416511.html?search_query=glutamina+&results=7

     1 opcja

     Dawkowanie według protokołu przy celiakii- Naprawdę świetne wyniki działania tego silnego antykatabolika i budulca  dostrzeżemy podczas dawek 20 do maksymalnie 40 gramów dziennie
     JEŚLI jednak ktoś nie poczuje się dobrze, zawsze będzie miał możliwość po drodze przerwać suplementację. Tak samo jak w przypadku testowania chlorelli. Tu jest stosowny artykuł o glutaminie https://www.pepsieliot.com/l-glutamina-czyli-protokol-testowania-glutaminy-przy-nieszczelnym-jelicie/
     Poniżej podaję przykład protokołu testowania opracowanego przez Stevena Wrighta, współautora popularnej strony o zdrowiu i zdrowym stylu życia – SCD Lifestyle, który sam borykał się przez wiele lat z chorobą autoimmunologiczną jaką jest celiakia dorosłych
     TEST:
     Dzień 1 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
     Dzień 2 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
     Dzień 3 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
     Dzień 4 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
     Dzień 5 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
     Dzień 6 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
     Dzień 7 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
     Dzień 8 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
     Dzień 9 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
     Dzień 10 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
     Dzień 11 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
     Dzień 12 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
     Dzień 13 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
     Dzień 14 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem

     JAK widać, pod koniec drugiego tygodnia będziesz już mogła przyjmować maksymalną dawkę 40g dziennie, czyli taką, przy której zarówno badania, jak i większość ludzi doświadcza bardzo dobrych rezultatów.
     Najlepiej, gdy ten aminokwas zostanie podany tuż po posiłku, gdyż będzie jeszcze lepiej wchłaniany wraz z innymi aminokwasami, które są obecne w jedzeniu.

     2 opcja

     ZAMIAST protokołu z dużą dawką glutaminy można, a nawet wskazane byłoby stosować szejk białkowy składający się z jednej miarki odtłuszczonego izolatu serwatki CFM Shape Shake TiB, (zawiera wszystkie aminokwasy proteogenne, w tym glutaminę), dodatkowo wraz z 1 miarką glutaminy w proszku, 2 bananów, oraz garści truskawek. Uwaga
     https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html

     To jest ten sam szejk, który idzie do programu „Jem i chudnę”

     GLUTAMINĘ testujemy powoli, najpierw zaczynamy od małej dawki tego aminokwasu (na przykład od 1/4 miarki), żeby powoli odbudowywać jelita, a nie zaszkodzić sobie

     Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo.  https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

     Kolagen
     https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–254475917435.html

     Białko izolat serwatki CFM https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html
     Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

     Chlorella 100% Organik This is Bio
     https://thisisbio.pl/chlorella/46-chlorella-100-organic-410tab-254475917299.html

     3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw i daj przyjaciółce. Jeśli decydujesz się na terapię 4 szklanek nie musisz brać jeszcze dodatkowo chlorelli,

     Kurkuma
     Kurkuma 100% Organik This is Bio
     https://thisisbio.pl/kurkuma/108-kurkuma-100-organic-110g-this-is-bio-254475917343.html
      1, 5 grama dziennie z piepr. czarnym ( albo cayenne) i olejem kokosowym (możesz sobie dodać jeszcze octu balsamicznego i czosnek, oraz trochę soli himalajskiej i będziesz miała świetny sos winegret do sałatki), albo tak jak w pierwszej szklance w kuracji 4 szklanek.
     Olej kokosowy https://thisisbio.pl/oleje-oliwy-oliwki/976-olej-kokosowy-virgin-bio-400ml-bio-planete-4260355580572.html
     Używaj bio olej kokosowy surowy, olej kokosowy zwiększa biodostępność kurkumy. Czarny pieprz 20 razy zwiększa biodostępność kurkuminy z kurkumy.

     Siarka organiczna MSM TiB można stosować wraz z witaminą C kwasem askorbinowym TIB, zgodnie z tym protokołem Lasta:
     Witaminę C i MSM najlepiej jest stosować razem
     Walter Last zaleca 10 g witaminy C (kwas askorbinowy, lub askorbinianu sodu) i 10 g MSM. Można rozpuścić te proszki w 1 litrze wody lub świeżego soku i sączyć w ciągu dnia. W razie biegunki przerwać, albo zmniejszyć dawkę

     Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
     1 kapsułka po śniadaniu (razem z D3 i K2) 

     Ashwaghandha  https://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

     Ogólne zalecenia uzupełniające:
     Zero cukru z cukiernicy
     Zero kazeiny
     Zero glutenu
     Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności
     Codziennie dużo chodzenia, kup krokomierz, gdyż 10 000 kroków byłoby idealnie
     Dużo surowych owoców i warzyw (nie przesadzaj z ilością krzyżowych, ale jedz je)
     Długo śpij, liczy się bardzo prozdrowotnie sen przed 12 w nocy, śpij 8 godzin, jak możesz.
     Całkowicie odstaw kofeinę
     Nie jestem lekarzem
     http://www.pepsieliot.com/o-najlepszych-dietach-dla-hashimoto-cz-i/

     1. Emiliaa Milaaa 1 maja 2020 o 15:33

      Dziękuję Pepsi, sporo tego 🙁

     2. Jarmush 1 maja 2020 o 16:23

      Hashimoto to poważna sprawa.

     3. Emiliaa Milaaa 18 maja 2020 o 19:41

      Pepsi, zaczęłam już 19 dzień 4 szklanek i PP okno mam od 10-18 jest ok? Znalazłam gdzieś w komentarzach jak polecałaś na bolące kolano do drugiej szklanki pół łyżeczki MSM natomiast w postach o MSM zalecasz dodać siarkę do 4 szklanki. Czy to ma znaczenie do której dodam? Obecnie mieszam z magnezem. Dodam, że codziennie mnie przeczyszcza po tych szklankach w tempie błyskawicznym od razu po wypiciu

     4. Jarmush 19 maja 2020 o 06:26

      nie ma znaczenia, ale możesz jeszcze dosypać kolagen Pepstan F i szczyptę C

 30. Edyta 3 maja 2020 o 05:53

  Pytanko mam. Nie łączymy cukrów z tłuszczami. Przykładowo po posiłku węglowym (owsianka z miodkiem) po jakim czasie można zjeść fat? Chyba że trzymamy się tylko proporcji (tj. % udział tłuszczu/węglowodanów w diecie na dzień) i jemy to w oknie żywieniowym ? 🙂

  1. Jarmush 3 maja 2020 o 06:20

   możesz zjeść tłuszcz zaraz po cukrach

   1. Edyta 3 maja 2020 o 06:35

    Dziekuję

   2. Meryl 4 sierpnia 2020 o 05:21

    Ale w artykule powyżej napisane jest, żeby cukrów z tłuszczem nie łączyć. No to jak to jest?:) Jeśli jem 2 posiłki przez 7h to co zjeść z czym? Myślałam ze białko z tłuszczem a węglowodany osobno

    1. Jarmush 4 sierpnia 2020 o 09:56

     Nie to jest napisane w artykule. Mówimy tutaj o przypadku diety wysokowęglowodanowej (80% węglowodanów) i niskotłuszczowej. ( 10% max). Ty mówisz o zwykłej/zrównoważonej diecie, gdzie normalnie je się warzywa, sałaty z tłuszczem, i generalnie patrzysz głownie na to, aby nie jeść fastfoodu i unikać pokarmów wysokoprzetworzonych.

 31. emika 6 maja 2020 o 09:17

  Pepsi czy w tym oknie PP gdzie już nie jemy można pić np. wodę czy herbatę zieloną ?

  1. Jarmush 6 maja 2020 o 13:35

   trzeba, woda, zielona herbata, wszystko bez kalorii za wyjątkiem pepsi light 🙂

 32. Karolina 1 lipca 2020 o 19:35

  Mam pytanie stosuje okno 18/6 , zaczynam o 12 kończę o 18 , wiadomo teraz pora grillowa itp . Jak ugryźć temat wizyt u znajomych oczywiście od czasu do czasu czy np mogę w takie dni zmienić godziny postu czy to raczej mija się z celem i wszytko nam rozleguluje ?

  1. Jarmush 1 lipca 2020 o 20:39

   to jest kwestia wyborów, generalnie kolacja jest opcją, którą nikomu się nie poleca, a już grill jest chyba najsłabszą formą posiłku, ale wybór należy do Ciebie. Opcją może być ewentualnie dieta wysokotłuszczowa z 7% węglowodanów, i wtedy cały dzień nic nie jesz i wieczorem jesz tłuszcz, robią tak ludzie na ketozie

  2. Jarmush 1 lipca 2020 o 20:39

   to jest kwestia wyborów, generalnie kolacja jest opcją, którą nikomu się nie poleca, a już grill jest chyba najsłabszą formą posiłku, ale wybór należy do Ciebie. Opcją może być ewentualnie dieta wysokotłuszczowa z 7% węglowodanów, i wtedy cały dzień nic nie jesz i wieczorem jesz tłuszcz, robią tak ludzie na ketozie

  3. Jarmush 1 lipca 2020 o 20:39

   to jest kwestia wyborów, generalnie kolacja jest opcją, którą nikomu się nie poleca, a już grill jest chyba najsłabszą formą posiłku, ale wybór należy do Ciebie. Opcją może być ewentualnie dieta wysokotłuszczowa z 7% węglowodanów, i wtedy cały dzień nic nie jesz i wieczorem jesz tłuszcz, robią tak ludzie na ketozie

 33. Kasandra 20 lipca 2020 o 10:02

  Droga Pepsi – mam agorafobie – rodzaj nerwicy lękowej objawiającej się silnymi atakami paniki poza miejscem zamieszkania. Niestety terapia półroczna mi nie pomogła, leki miały za duzo skutkow ubocznych. Badania wit D – po suplemntacji na dobrym poziomie, 4 szklanki stosuje, 3 razy w tyg rower, 2 razy bieganie. Mąż się na mnie flustruje, że do znajomych, do rodziny czy na wakacje nie jeździmy. Mam 36 lat. Nerwice od 10 lat. Strasznie mnie to dołuje. Kochana co zrobić ? Zacząć brać psychotropy podobnie. To uczucie lęku w moim żołądku mnie zabija.

  1. Jarmush 20 lipca 2020 o 10:07

   Wydaje mi się, że już Ci odpowiadałam na to. Mnie się pytasz, czy zacząć brać psychotropy? To zwykła nerwica lękowa. Nowa dieta, 4 szklanki, suple, oddychanie na 4, no i codzienne bieganie. <3

   1. Kasandra 20 lipca 2020 o 14:17

    Pepsi ja to robie, staram się, dołączyłam medytacje którą mi zaproponowałaś. Jednak mój cholerny mózg nie chce się przeprogramować, zapomnieć o tym lęku bo nie ma niebezpieczeństwa.

    1. Kasandra 21 lipca 2020 o 07:08

     Pepsi odebrałam wyniki badań – wit. D – 48, kwas foliowy – 5,2 (4,6-18,7), ferrytyna – 10,30 (10-291). Czy może mieć to związek z nerwicą?

     1. Jarmush 21 lipca 2020 o 09:33

      bardziej z niedożywieniem, oczywiście cykl metylacji może być zaburzony z powodu niskiego kwasu foliowego. Na już: 4 szklanki + do śniadania 1 Greens & Fruits TiB + 1 kwas foliowy + po śniadaniu 5 D3 TiB i 1 K2 TiB, oraz 1 Omega 3 TiB. Za 2 miesiące odstawić suplemnety na 5 dni i zbadać 25(OH)D, kwas foliowy, B12 i homocysteinę, oraz żelazo. Ferrytyna może być niska, gdy jest w normie.

 34. Adriana 31 lipca 2020 o 17:31

  Pepsi, a co zrobić z tym głosem w głowie, który Ci mówi żebyś zjadła? Miałam anoreksję i wpadłam w kompulsy. Chciałabym spróbować postu, ale cały czas moja głowa pracuje i mnie ogranicza…

  1. Jarmush 31 lipca 2020 o 19:42

   wszyscy mają takie same głowy, jak jeden może jeść w oknie, to inny też może.Pomyśl, przynajmniej w oknie możesz się najeść, a na innych dietach cały czas małe porcyjki. Biegaj codziennie.

 35. Agnieszka 2 sierpnia 2020 o 07:32

  Witam Pepsi!Prosze o radę ,bo już nie wiem co robic.Mam 51 lat ,Haszimoto ,otyłość ,zgaga ,bolące stawy,ból łokcia okropny,stwierdzony łokieć tenisisty ,zmęczenie i ogólna niechęć do życia !Czytam wszystko co piszesz ,ale pogubiłam się w tym wszytkim i chyba potrzebna mi taka informacja ,jak mam sobie pomoc i co zarzywac,żeby było lepiej .Prosze i pomoc !?

  1. Jarmush 2 sierpnia 2020 o 08:01

   To wszystko się razem łączy, jesteś bardzo młoda i jednocześnie w wieku, gdy u kobiety wszystko się nawarstwia i kumuluje. Trzeba się temu troszkę pokłonić, ustąpić, nie walczyć, uśpić czujność i rozpocząć działanie. Pierwszy krok ze skrzyżowania zrobiłaś, napisałaś do mnie. To co Ci podam to jest moje opracowanie dla przypadku Hashimoto z nadwagą. Nie znaczy to, że musisz odrazu wprowadzić wszystko, ale na spokojnie sobie przeczytaj, i zacznij wdrażać, to co akurat do Twojej sytuacji pasuje. Np nie wiem jaką masz homocysteinę, B12, kwas foliowy, 25(OH)D, kreatyninę, cukier i insulinę na czczo, USG etc, podam Ci też link do wpisu z listą podstawowych badań, no i jeśli jesz gluten, to trzeba go odstawić, a niekiedy nawet białka gluteno-podobne, jak owies, kukurydza.
   Tutaj jest program Jem i chudnę z przerywanym postem https://jemichudne.com , w którym uwzględniam 4 szklanki, dobrze byłoby połączyć to z suplementacją stricte na Hashimoto, ale tak naprawdę to się ze sobą zazębia:
   https://www.pepsieliot.com/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-rewolucyjnej-diecie-jem-i-chudne-z-przerywanym-postem/

   Podstawowa suplementacja i trochę rozszerzona przy Hashimoto:

   Witamina D3 (w protokole z K2)
   Badanie 25(OH)D obowiązkowe i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom chociaż 80). 

   Po śniadaniu:
   Bierz 3 kapsułki D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html wraz z 1 kapsułką K2 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3933-witamina-k2-60kaps-tib–5905344040789.html
   oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html
   Jeśli masz niski poziom 25(OH)D dołożyć należy jeszcze 3 lub 4 D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html oraz 1 kapsułkę K2 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3933-witamina-k2-60kaps-tib–5905344040789.html
   Selen
   SELEN, niedobór selenu upośledza pracę tarczycy. 
   Bierz  1 kapsułkę selenu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3930-selen-60kaps-tib–5905344040772.html (nie łącz go z cynkiem, ale bierz go z witaminą E i C) około 17
   dopóki nie zbadasz poziomu selenu, raczej trzeba będzie brać 2 kapsułki, czyli 200 mcg

   Witamina C albo kwas askorbinowy TiB  
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
   albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

   Braki witaminy C i przewlekłe i ostre stany zapalne
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html

   KALIBRACJA na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
   Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
   Następnie należy przyjmować codziennie 2 gramy kwasu askorbinowego TiB z wodą z cytryną, lub z drugą, czy 4 szklanką., albo przejść na Witaminę C 1000+TiB raz dziennie https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html
   Witamina E naturalna https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html
   jest jeszcze druga tej firmy, też naturalna

   Cynk
   1-2 kapsułki https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3929-cynk-60kaps-tib–5905344040741.html?search_query=cynk&results=31 , lub 1 gdy nie badałaś miedzi i cynku ( nie łącz cynku go z selenem) rano tuż przed śniadaniem, albo wieczorem przed snem wraz z kąpielą z dodatkiem chlorku magnezu, lub soli Epsom TiB
   B complex
   Do śniadania dobry B complex G&G, albo z niacyną https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html, albo z nikotynamidem https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2678-super-balanced-b-complex-50mg-w-nicotimade-120k-5060040820490.html, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.

   cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

   Jod
   Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
   Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

   Magnez
   MAGNEZ jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu
   np. chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–254475917428.html łyżeczka do szklanki wody zvcytryną w godzinach rannych.

   Jeśli masz częściej rozwolnienia z powodu jelita drażliwego, do drugiej szklanki bierzesz 2 Cytryniany magnezu TiB (połykasz 2 kapsułki) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html a chlorek magnezu używasz tylko jako oliwa magnezowa.

   Probiotyki

   Idealne probiotyki przy IBS, to S.bulardii to https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html

   Jeśli cierpisz z powodu zatwardzeń, możesz brać chlorek magnezu do drugiej szklanki, pomimo, że jest do użytku zewnętrznego, to według dr Sircusa, też Waltera Lasta znanego naturopaty jest to jakby skrystalizowana woda morska i można prozdrowotnie używać chlorku doustnie. Gdy bierzesz chlorek magnezu do drugiej szklanki, nie bierzesz już doustnie więcej magnezu.

   NIESZCZELNOŚĆ JELITA:

   Zrób domowy domowy test kwasowości żołądka https://www.pepsieliot.com/badania-i-interpretacje/4657/prosty-test-czy-masz-nadkwasote-czy-raczej-niedokwasote.html

   ZAMIAST protokołu z dużą dawką glutaminy można https://www.pepsieliot.com/diety/4706/l-glutamina-czyli-protokol-testowania-glutaminy-przy-nieszczelnym-jelicie.html , a nawet wskazane byłoby stosować szejk białkowy składający się z jednej miarki odtłuszczonego izolatu serwatki CFM Shape Shake TiB, (zawiera wszystkie aminokwasy proteogenne, w tym glutaminę), dodatkowo wraz z 1 miarką glutaminy w proszku, 2 bananów, oraz garści truskawek. Uwaga
   https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html

   To jest ten sam szejk, który idzie do programu „Jem i chudnę” https://jemichudne.com

   GLUTAMINĘ testujemy powoli, najpierw zaczynamy od małej dawki tego aminokwasu (na przykład od 1/4 miarki), żeby powoli odbudowywać jelita, a nie zaszkodzić sobie

   Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo. https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

   Kolagen
   https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–254475917435.html

   Białko izolat serwatki CFM https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html
   Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

   Chlorella 100% Organik This is Bio
   https://thisisbio.pl/chlorella/46-chlorella-100-organic-410tab-254475917299.html

   3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw i daj przyjaciółce. Jeśli decydujesz się na terapię 4 szklanek nie musisz brać jeszcze dodatkowo chlorelli,

   Kurkuma
   Kurkuma 100% Organik This is Bio
   https://thisisbio.pl/kurkuma/108-kurkuma-100-organic-110g-this-is-bio-254475917343.html
    1, 5 grama dziennie z piepr. czarnym ( albo cayenne) i olejem kokosowym (możesz sobie dodać jeszcze octu balsamicznego i czosnek, oraz trochę soli himalajskiej i będziesz miała świetny sos winegret do sałatki), albo tak jak w pierwszej szklance w kuracji 4 szklanek.
   Olej kokosowy https://thisisbio.pl/oleje-oliwy-oliwki/976-olej-kokosowy-virgin-bio-400ml-bio-planete-4260355580572.html
   Używaj bio olej kokosowy surowy, olej kokosowy zwiększa biodostępność kurkumy. Czarny pieprz 20 razy zwiększa biodostępność kurkuminy z kurkumy.

   Siarka organiczna MSM TiB można stosować wraz z witaminą C kwasem askorbinowym TIB, zgodnie z tym protokołem Lasta:
   Witaminę C i MSM najlepiej jest stosować razem
   Walter Last zaleca 10 g witaminy C (kwas askorbinowy, lub askorbinianu sodu) i 10 g MSM. Można rozpuścić te proszki w 1 litrze wody lub świeżego soku i sączyć w ciągu dnia. W razie biegunki przerwać, albo zmniejszyć dawkę

   Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
   1 kapsułka po śniadaniu (razem z D3 i K2) 

   Ashwaghandha https://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

   Ogólne zalecenia uzupełniające:
   Zero cukru z cukiernicy
   Zero kazeiny
   Zero glutenu
   Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności
   Codziennie dużo chodzenia, kup krokomierz, gdyż 10 000 kroków byłoby idealnie
   Dużo surowych owoców i warzyw (nie przesadzaj z ilością krzyżowych, ale jedz je)
   Długo śpij, liczy się bardzo prozdrowotnie sen przed 12 w nocy, śpij 8 godzin, jak możesz.
   Całkowicie odstaw kofeinę
   Nie jestem lekarzem
   <3

 36. Asuss 2 sierpnia 2020 o 20:44

  Hejo Pepsi.Jestem na poście 2 miesiąc,mam IO.Wybrałam godzinę 14-21.Doradź mi proszę,czy te godziny są ok,czy powinnam przesunąć na wczesniejsze godziny?
  Drugie pytanie;czy 1 i 2 wydanie Twojej książki są takie same?Czy 2 wydanie jest poszerzone?
  Pozdrawiam

  1. Jarmush 3 sierpnia 2020 o 04:08

   Dla mnie NIE ok, za późno kończysz jeść i do tego bardzo długie okienko z jedzeniem.
   Książki są takie same, różnią się tylko nową okładką. To pomysł wydawcy, który kupił ode mnie tę książkę, czyli pisałam ją na zamówienie i przez 7 lat wydawca jest właścicielem treści.

 37. PolaNa 19 listopada 2020 o 19:03

  Hej Pepsi! Czy twoja guarana z rana przerywa post?

  1. Jarmush 19 listopada 2020 o 20:45

   nie, to znikoma ilość kalorii:)

 38. Kasia 21 listopada 2020 o 19:11

  Czy poza oknem żywieniowym można pic napój z kurkumy na mleku roślinnym z przyprawami bez słodziwa, na który podawałas przepis ?

  1. Jarmush 21 listopada 2020 o 22:18

   nie, to masa kalorii

 39. Maja6 23 grudnia 2021 o 07:19

  Droga Pepsi, jutro Wigilia, jestem na poście przerywanym i nie jem wieczorem. Możesz powiedzieć jak Ty sobie z tym radzisz gdy wszyscy wkolo jedzą a Ty nie? Co wtedy robisz? Czy w święta rezygnujesz z postu? Dziękuję!

  1. Pepsi Eliot 23 grudnia 2021 o 07:41

   nie rezygnuję z postu, tylko zmieniam czas, nie jem nic od rana do wigilii, i dopiero wtedy otwieram okno. Ale już w kolejne dni świąt wszystko wraca do moich rytuałów. Rano biegnę na długi trening i otwieram okno jak zwykle.
   Możesz też na czas świąt odejść od pp, jeśli znasz siebie i wiesz, że na bank wrócisz po świętach do zwyczajów na codzień. Ważniejsze jest, żeby za bardzo nie mieszać cukru z tłuszczem, ale jakieś ciasto musi wpaść :))) <3

 40. […] przerywany, a przy nadwadze program jem i chudnę z przerywanym postem to najprostsza droga do wyleczenia się z zaburzeń jedzenia, Jest tak potężnym narzędziem, że […]

 41. […] się z programem Jem i chudnij z przerywanym postem, po czym […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum