Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
217 854 682
172 online
44 953 VIPy

Dlaczego masz chrapkę na coś słonego, słodkiego, a może kwacha?

Na pewno zauważyliście pewną zależność: świat dzieli się na ludzi, którzy są typem „słodkim” albo „słonym” i nie chodzi tu o usposobienie, a o ulubiony typ przekąsek.

Skąd to właściwie się bierze i co w ten sposób komunikuje organizm? Czy można ze słodkiej osoby zmienić się w słoną i odwrotnie?

Co przyczynia się do objadania się słonymi przekąskami?

Większość zachcianek na słone przekąski sugeruje, że organizmowi brakuje podstawowych, niezbędnych minerałów. Dzieje się tak, ponieważ ciało kontroluje spożycie soli, a kiedy ma jej niedomiar, robi wszystko abyś uzupełniła ją z zewnątrz (tak samo działa mechanizm pragnienia kiedy powinnaś napić się wody). To mechanizm, który powstał dziesiątki milionów lat temu aby móc zapobiec śmierci z powodu niedoboru soli.

Przyczyn takiego stanu jest wiele. To picie kawy, przyjmowanie niektórych leków (tj. leków moczopędnych, leków przeciwcukrzycowych, leków przeciwpsychotycznych, przeciwpadaczkowych, a nawet przeciwdepresyjnych może powodować utratę soli lub niski poziom sodu we krwi), przebywanie w upale lub intensywny wysiłek fizyczny, warunki zdrowotne takie jak niektóre choroby nerek, niedoczynność tarczycy oraz niewydolność kory nadnerczy mogą również prowadzić do utraty soli i zwiększonego zapotrzebowania na sól.

Innymi słowy, Twoja chęć jedzenia soli może wynikać z trybu życia lub stanu zdrowia. W większości przypadków te zachcianki wynikają z potrzeby ciała by uregulować poziom substancji mineralnych do optymalnego poziomu.

Problemem jest jedynie sposób, w jaki tę sól sobie zapewniasz

Podczas słonych zachciewajek może wydawać Ci się, że zjadłabyś chipsy lub fastfoody. Tymczasem świetnym sposobem jest po prostu dodanie szczypty (1 gram) soli himalajskiej lub nieoczyszczonej morskiej do2giej szklanki w terapii 4 szklanek!

Odpowiedź na pytanie co się stanie, gdy dodasz soli himalajskiej do terapii 4 szklanek znajdziesz w tym artykule.


Co przyczynia się do objadania się słodyczami?

W porównaniu do soli, chęć na słodycze zazwyczaj nie świadczy o niedoborach i nie ma dietetycznej potrzeby aby spożywać przetworzone cukry. Zachcianki na słodycze zazwyczaj oznaczają, że Twoje ciało stało się od nich zależne.

Rzeczywiście, po kilku tygodniach spożywania dużych ilości cukru organizm może stać się oporny na insulinę, co oznacza, że komórki, które otrzymują insulinę są zablokowane, co utrudnia proces przetwarzania cukru.

Kiedy twoje ciało staje się oporne na insulinę, Twój poziom insuliny zaczyna się wciąż podwyższać, a wysoki poziom insuliny może zablokować tłuszcz i białko w organizmie, więc nie masz dostępu do tych składników odżywczych, a co za tym idzie nie możesz produkować energii. Kiedy tak się dzieje, jedynym makroskładnikiem odżywczym, który Twój organizm może z łatwością wykorzystać dla energii, jest glukoza (która tworzy cukier). Innymi słowy, przejadanie się cukrem może sprawić, że ciało staje się zależne od jego ciągłego przyjmowania.

Po spożyciu dużych ilości cukru jego poziom we krwi może spaść zbyt nisko, a niski poziom cukru we krwi jednocześnie sygnalizuje mózgowi zwiększenie apetytu na cukier, które ma na celu regulację jego poziomu. To sprawia, że wciąż masz ochotę na więcej.

Wywołane wyższym spożyciem cukru skoki dopaminy, jeśli występują wystarczająco często, mogą prowadzić do niedoboru dopaminy w mózgu – co oznacza, że gdy nie jesz cukru, wciąż masz na niego ochotę. To może wiązać się z większym rozdrażnieniem, zamgleniem umysłu, huśtawką nastrojów i obniżonym nastrojem.

Co więcej, zachcianki związane ze słodyczami mogą być pożywką dla pasożytów zamieszkujących organizm lub oznaczać niedobory magnezu albo chromu.

Co robić żeby poradzić sobie z cukrowymi zachciankami?

Jeść wysokiej jakości białko, namoczone wcześniej orzechy, daktyle i owoce (nie łącząc ich z tłuszczem!). W razie potrzeby dosładzać żywność lucumą oraz regularnie oczyszczać organizm. W ostateczności możesz sięgnąć po kostkę dobrej jakości, organicznej gorzkiej czekolady.

uściski:)

(Visited 3 664 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Anna 20 maja 2019 o 09:16

    A co z zachciankami na kwaśne? Jaki jest powód, że organizm domaga się kwaśnego, najlepiej takiego, który aż wykręca?

    1. avatar Jarmush 20 maja 2019 o 10:15

      może braki kwasu w żołądku, nie zaszkodzi zrobić domowy test na zakwaszenie żołądka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum