Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 566 506
39 online
35 307 VIPy

Dlaczego nie należy suplementować żelaza?

Suplementacja żelazem, na własną rękę, albo tylko z mylnego założenia, że trzeba się nim suplementować, bo mamy niedokrwistość faktyczną, lub domniemaną, właśnie może być niebezpieczna.

Gdzieś rzuciłam ostatnio hasło, żeby nie suplementować się żelazem od czapki i zaraz odezwały się głosy, żebym przybliżyła zagadnienie. W związku z tym przybliżam. Ktoś się słabo czuł, ktoś był blady, komuś było zimno, ktoś wolniej artykułował słowa i zaraz się mówiło, że to taki anemik i żeby dać mu żelaza. W ciągu ostatnich kilku dekad suplementy żelaza były rozdawane na lewo i prawo rutynowo jak cukierki. Ponieważ żelazo jest podstawowym warunkiem wzrostu komórek, a co za tym idzie ich długowieczności, często zakłada się, że ludzie powinni uzupełniać dietę dodatkowym żelazem. Jednak to błędne przekonanie może nieść poważne zagrożenie dla zdrowia. Raz, że tak zwana niedokrwistość jest objawem, który może być spowodowany mnóstwem warunków. I owszem, warunki te jak najbardziej obejmują niedobór żelaza, ale też niedobór witaminy B12, niedobór witaminy C, niedobór witaminy E, niedobór witaminy B6, oraz zaburzenia tarczycy.

Należy dokładnie zbadać poziom żelaza i ewentualnie po konsultacji z mądrym lekarzem i zmianą diety, gdyż należy przede wszystkim wprowadzić pokarmy bogate w żelazo. Dla wegan najlepszym rozwiązaniem jest pokarm chlorella, albo spirulina. Dostarczony w formie sprasowanego proszku (nie czuć wtedy kontrowersyjnego smaku), lub zwykłego. Dopiero wtedy, czyli na podstawie badań krwi pod kątem żelaza, wraz z lekarzem można rozważyć konieczność wprowadzenia naturalnego suplementu z żelazem.

Chodzi o to, że akurat przy suplementacji żelazem nie należy postępować pochopnie. Tak jak do każdego specyfiku minerałowego dla ludzi starszych i mocno reklamowanego stale, a w okolicach świąt nieumiarkowanie dokładane jest a priori żelazo, którego takie naturalne braki najczęściej dotyczą wegetarian i kobiet w wieku rozrodczym, a nie ludzi starszych.

Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego, czyli mogą pojawić się spadki żelaza u tych ludzi, ale nie można tego z góry zakładać, że będzie to występowało u każdego starszego człowieka nagminnie. A nawet jakby był w niskich strefach żelaza, to czy wskazane jest mu koniecznie go podwyższać? Należy wszystko robić świadomie. Jednym słowem mieć jasność w temacie – za i przeciw. To dotyczy zresztą wszystkich życiowych wyborów.

Bowiem suplementacja żelazem, na własną rękę, albo tylko z mylnego założenia, że trzeba się nim suplementować, właśnie może być niebezpieczna

W jednym z fińskich badań obejmującym ponad 2000 osób, naukowcy stwierdzili, że nagromadzenie żelaza, już nawet w górnej skali normy, nie mówiąc o ponad nią, silniej związane jest z ryzykiem zawału serca, niż każdej innej osoby, u której stwierdzono wysokie ciśnienie krwi lub wysoki poziom cholesterolu.

Uważa się, że kobiety, które regularnie miesiączkują są mniej narażone na ataki serca, ponieważ zwykle mają w związku krwawieniami obniżony poziom żelaza. Logicznie rozumując, właśnie z tych powodów ludzie, którzy regularnie są dawcami krwi doświadczają statystycznie mniej ataków serca.

Tymczasem wysoki poziom żelaza związany jest z prawdopodobieństwem większej ilości kłopotów zdrowotnych niż tylko ryzykiem ataku serca

Jedno z badań wykazało, że suplementacja żelaza zakłóciła równowagę flory jelitowej u dzieci. U dzieci, którym podawano suplementy żelaza odnotowano, na podstawie badania wzrost szkodliwych bakterii i zmniejszenie korzystnych bakterii.

Badania wskazują, że niższy poziom żelaza może być rzeczywiście ochroną przed chorobą zakaźną, białaczką i nowotworami limfatycznymi

Inne badania pokazują, że żelazo wytwarza wolne rodniki, które przyspieszają proces starzenia się. Jeżeli często kontaktujesz się z przetworzonym jedzeniem z hipermarketu, to możesz mieć pewność, że dodawane jest do niego nagminnie żelazo. Na przykład w Stanach prawo federalne wymaga od producentów wzbogacania dodatkiem żelaza każdego pieczywa, makaronów i płatków zbożowych. Ponadto żelazo jest obecne w wielu preparatach multiwitaminowych i mineralnych. Dochodzi do tego, że ludzie mogą cierpieć na niedokrwistość i jednocześnie mieć wysoki poziom żelaza we krwi, gdyż to nie żelazo było tego powodem. Oczywiście świadomi weganie zdają sobie sprawę, że jak nie suplementują B12, to mogą doświadczyć groźniejszej w skutkach anemii niż z powodu niedoborów żelaza, ale z drugiej strony żelazo niehemowe, czyli nie pochodzące ze źródeł zwierzęcych/czerwone mięso jest gorzej wchłaniane.

Ale trzeba również mieć na uwadze następujące wieści:

Białko zwierzęce jest źródłem zarówno żelaza hemowego, jak i niehemowego. Tymczasem żelazo hemowe znajdujące się w białkach zwierzęcych stwarza pewien problem, ponieważ jest czynnikiem zapalnym. Owoce i warzywa są sprawdzonymi przeciwutleniaczami, ale żelazo hemowe jest uznawane jako pro zapalne. Żelazo hemowe zawarte w czerwonym mięsie stwarza większy/poważny stres oksydacyjny w organizmie, co prowadzi do uszkodzenia DNA. Dodatkowo żelazo hemowe jest związane z rozwojem cukrzycy i otyłości. A te dwa warunki predysponują osobnika/kobietę do rozwoju raka endometrium. Czyli bifteka jej na pół krwisto podać, raczej nie jest najlepszym rozwiązaniem, ani dla byka, ani dla osobnika/kobiety. Źródła  https://www.people.com/people/archive/article/0,,20109194,00.html , 23

Wpływ diety na przyswajalność żelaza:

Związki zwiększające wchłanianie żelaza: witamina C może zwiększyć wchłanianie 2-3 krotnie, Tak zwany czynnik mięsny (prawdopodobnie chodzi o cysteinę). Jednak miejmy na uwadze to o czym pisałam powyżej. Związki zmniejszające wchłanianie żelaza: Kompleksy fitynianów i polifenoli, Kawa redukuje wchłanianie Fe o 40%, Herbata redukuje wchłanianie Fe o 60%, Czerwone wino redukuje wchłanianie Fe o 75%, Wapń, Białko jaja kurzego (jeżeli jesteś owowegetarianinem, to radzę spożywać samo żółtko, bogate w żelazo) Kazeina, Białka roślin strączkowych.

Konkludując:

Niech Socjeta raczej nie suplementuje na własną rękę żelaza, a przynajmniej nie z czapki. Najpierw upewnij się, że naprawdę brakuje Ci żelaza (badanie krwi, obok żelaza należy zbadać poziom ferrytyn), a potem podejmij decyzję. W tym akurat wypadku być może należałoby w pierwszej kolejności sięgnąć po dietę bogatą w żelazo, w tym po chlorellę, lub spirulinę niż brać suplement żelazowy.

Delikatnie uczulam również na problem kwasu foliowego, który to problem teoretycznie witarian nie powinien dotyczyć, ale jednak, bywa, że dotyczy i znowu przychodzi z pomocą pokarm, w tym chlorella. Pisałam o tym  Tutaj

Oczywiście jestem tylko samozwańczym felczerem, który uprawia znachorkę, dlatego nie można mi ufać i należy udać się do lekarza. Napisałam to bez żadnego cynizmu, gdyż akurat w przypadku żelaza zapytałabym się światłego lekarza. Przy najbliższej okazji podam Socjecie teścik, któremu należy poddać lekarza, aby stwierdzić, czy jest światły. Właśnie jestem na etapie układania algorytmu.

Owocek:)


Blog pepsieliot.com, nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.

Rzuć też może gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym Wellness Sklep


Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.


 

(Visited 87 677 times, 1 visits today)

Komentarze

 1. avatar Edyta 4 marca 2014 o 14:44

  O, to ciekawe.
  Byc moze dlatego upuszcznanie krwi pijawkami uwazane bylo od zarania dziejow za srodek leczniczy?
  Co do witaminy c w mojej nutroksiedze jest informacja ze dawki do 1000 mg/dobe powoduja wzrost wchlaniania zelaza o 400 %. Ale! Powyzej tej dawki, uwazanej za bezpieczna (tj. 1000 mg c vit) witaminka C powoduje wyplukiwanie zelaza i to w duzych ilosciach.

 2. avatar pepsieliot 4 marca 2014 o 14:47

  Tak to prawda z pijawkami, one miały na celu obniżanie ciśnienia krwi, ale właśnie poprawiały również inne parametry. Edyta mądrych ksiąg jest wiele.

  1. avatar kurkur 4 marca 2014 o 21:22

   peps a jak z tą wit. C? Ostatnio zostałem zarażony jakimś podłym choróbskiem a i pogoda też taka głupia i przez ostatni tydzień piję około 8g kwasu l-askorbinowego dziennie w dawkach po 1g. Rzeczywiście wypłukuje żelazo?

 3. avatar sylwia 4 marca 2014 o 16:04

  A propo suplementacji: czy taki suplement jaki ostatnio się pojawił- multi code, zawierający witaminy i sproszkowane warzywa jest wart uwagi?

  1. avatar pepsieliot 4 marca 2014 o 16:20

   polecam life vitality, ze strony This is Bio

  2. avatar Jaspis 4 marca 2014 o 16:51

   Jak na witaminy mainstreamowej farmacji to skład bardzo ciekawy.Nic nie piszą , kto to tak na prawdę robi dla nich ? Użyte wyciągi roślinne nie są organic, chociaż w Amixie też nie są organic.
   Może doczekamy się TiB w pełni organicznego, czego Pepsi i sobie bardzo życzę.

 4. avatar Klaudia 4 marca 2014 o 16:35

  moja mama nabawiła sie anemi (hemo 9), a żelazo ma na poziomie 3, gdzie norma jest od 20.
  oczywiście lekarz od razu z grubej rury, dwie tabletki żelaza dziennie, na co mama źle reaguje. sama nie wiem, teraz czy spróbować, żeby brała tylko jedną tabletkę żelaza czy w ogóle przestała i przezrucic sie na multi code. nadmienie, że od razu przyjrzałam się jej diecie (zgroza!), i choć do witarianizmu jej daleko, to chociaż kiełkami ją karmię.

  1. avatar pepsieliot 4 marca 2014 o 17:07

   Podaj jej chlorellę, a minimalne żelazo to 7, a nie 20

   1. avatar odpisz plis 13 lipca 2017 o 12:51

    o! 7 to minimum? to dlaczego na wyniku pisze że 50 do 170? ja mam 18 i doktorka chciała dać żelazo. magnez mam 1,28. CRP 2,85. b12 131,4. i też mam dwa źródła dolnych granic tj. 118 lub 145. ferrytyna 36,09. homocysteina 16.10

    1. avatar Eniena 8 lutego 2018 o 07:07

     Nie no… Po pierwsze to coś około 15tu to norma, a po drugie to to wcale nie sprawia, że człowiek czuje się dobrze. Po rocznym zjadaniu buraczkow i popijaniu naturalnym sokiem z porzeczki żelazo podskoczylo mi do 39. I nadal zasypiam od razu po pracy. Walczę z anemia już 5 lat, bez skutku

  2. avatar Jagoda 7 marca 2014 o 09:02

   Nie wiem jaki preparat przepisał Twojej mamie lekarz, ale jeśli źle się po nim czuje to może niech zapyta lekarza o jakieś tabletki żelazem hemowym, które jest lepiej wchłaniane i lepiej tolerowane przez organizm / mam tu na myśli zaparcia, lub biegunki /

 5. avatar laluna 8 marca 2014 o 22:05

  Oczywiście, że nie można suplementować żelaza na własną rękę. Musi się to odbywać pod kontrolą lekarza! Podpowiem, o czym trzeba jednak pamiętać i niestety czasem trzeba o tym przypomnieć lekarzowi, że jeśli już żelazo suplementujemy, to należy stosować preparaty z żelazem hemowym, bo dużo lepiej się wchłania, można stosować niższe, a przez to bezpieczniejsze dawki!

 6. avatar Kinga 9 marca 2014 o 13:50

  Ja przyjmuje biofer i wiadomo, że każdy organizm inaczej reaguje na leki, czy suplementy, ale mi bardzo odpowiada. Żadnych dolegliwości żołądkowych, więc może niech mama skonsultuje ze swoim lekarzem ten preparat.

 7. avatar Romek 30 kwietnia 2014 o 08:14
 8. avatar Lil 3 maja 2014 o 11:07

  no, muszę to napisać.. teraz się spsiłam i jestem do niczego, ale to z innego powodu.. ale, kiedy byłam małym dzieckiem, a było to dawno miałam anemię i właściwie mam ją całe życie, niekiedy tak silną , że mi lekarze skierowanie do szpitala wypisują, bez sensu bo nie pokrwawiam nigdzie i raka też nie mam, ot brakuje mi czegoś i tyle. Był jednak taki czas 2 lata, że wyniki miałam idealne, co wtedy robiłam (a nie robię teraz?), ano zawsze co rano wypijałam pokrzywę i zawsze do obiadu piłam kieliszek czerwonego wina, to były jedyne zmiany w mojej diecie, po 5-6 miesiącach wyniki były idealne i trwało to 2 lata, potem sobie odpuściłam i jest jak zawsze.. anemia

  1. avatar pepsieliot 3 maja 2014 o 20:17

   Kieliszek czerwonego wina do obiadu, to przyjemność:)

 9. avatar Mintaka 28 marca 2015 o 09:23

  Szukam u Ciebie info na temat anemii. Generalnie wszystko u mnie w porządku, poza okresowym niewielkim zmęczeniem. Zrobiłam sobie morfologię i skonsultowałam z lekarką (przyjemność badań fundowanych przez NFZ okraszona jest przyjemnością konsultacji z dochtorami) i na podstawie zbyt niskiej hemoglobiny, neutrofilów i za wysokich RDW, PDW i monocytów (z jednoczesnym bardzo prawidłowym MPV) wypisała receptę na żelazo i skierowanie na… gastroskopię, bo podejrzewa chorobę wrzodową. WTF? Szperam w necie i nie mogę się doczytać, jak ona do cholery na to wpadła, zwłaszcza, że nawet mnie nie zapytała o dolegliwości ze strony układu pokarmowego… Zaufania do dochtorów nie mam od dawna, więc na -skopię się nie wybieram. Owszem, z anemią się zgodzę, ale żelaza nie wykupię, za to popijam więcej pokrzywy i ashwagandhy. Ot, taki niepokorny pacjent się trafił… Wiesz, chciałabym, żeby powstał jakiś „algorytm” testujący lekarzy, a wyniki niech będą upublicznione. Nie wiem, na fejsbuku może? I niech to będzie nakazane ustawowo.

  1. avatar pepsieliot 28 marca 2015 o 09:59

   rzeczywiście sensu stricte o anemii nie pisałam

 10. avatar Ola 28 lipca 2015 o 19:10

  Witam;-)
  ja właśnie borykam się z problem zbyt wysokiego żelaza, chociaż praktycznie jestem witarianką ( nie jem mięsa od lat) a za to przyjmuję cały czas chlorellę i w związku z tym mam pytanie czy powinnam odpuścić ja sobie żeby nie dostarczać go sobie jeszcze więcej ? i tak samo z wit c – są sytuacje kiedy przyjmuje jej sporą dawkę ?proszę o jakieś wskazówki, bo trochę się pogubiłam w tym
  Pozdrawiam 😉

  1. avatar pepsieliot 28 lipca 2015 o 19:36

   Oczywiście, że masz odstawić chlorellę, a nawet rozważyć oddanie krwi, oczywiście gdy zbadasz żelazo i ferrytynę i będzie nadal u góry

 11. avatar Bożena 22 grudnia 2015 o 14:50

  chlorellę przy dużej ferrytynie nie stosować, a co z witaminą C. Jak wypłukać z organizmu nadmiar żelaza.

 12. avatar witaminka 1 stycznia 2016 o 10:30

  Witam,wpadlam na wasza strone dosc niedawno,poniewaz poszukuje bezpiecznych sposobow suplementowania mineralow.Chcialam znalezc bezpieczne dla calej rodziny i tu pojawiaja sie watpliwosci…znalazlam preparat naturalny o nazwie Schindele Minerals,ogolnie dosc dobrze opiniowany,ale zawiera w skladzie duze dawki zelaza .I tu moje pytanie do was,suplementowac czy nie,dodam,ze raczej nikt z nas nie ma zdiagnozowanej anemii a mineralow poszukuje dobrych,aby wyrownac braki….moze poradzicie,prosze?

  1. avatar pepsieliot 1 stycznia 2016 o 13:18

   Nie suplementować, weź spirulinę, albo chlorellę, jest to dobre źródło żelaza dla wegan

  2. avatar grzegorzadam 1 stycznia 2016 o 16:32

   Rozrzut cenowy mielonej skały wulkanicznej jest nielogiczny..
   400 g za 108 zł, 1000 g za 99….. ?

 13. avatar witaminka 1 stycznia 2016 o 14:10

  OK,dzieki za odpis!niestety dalej nie rozumiem dlaczego nie suplementowac tych mineralow…
  rozumiem ,ze zamiast polecasz spiruline lub chlorelle,a co jesli chodzi o witaminy,ktore witaminy suplementujesz kazdego dnia?
  Mam jeszcze pytanie co polecasz na stany zapalne w jelitach,jesli aloes (weglug ciebie)przereklamowany?
  Dzieki wielkie i zdrowka zycze!

  1. avatar pepsieliot 1 stycznia 2016 o 20:38

   witaminy i minerały nie zawierają żelaza

 14. avatar Jula 15 stycznia 2016 o 10:59

  A co zrobić jeżeli wynik ferrytyny to 11 (dolna granica/ niedobór wg różnych norm) a żelazo 176 (czyli powyżej normy)??? Gdzieś czytałam, że to może być utajony niedobór żelaza. Moja dieta faktycznie jest uboga w żelazo ale ciężko będzie mi ją zmodyfikować. Czy chlorella na początek nie zaszkodzi mi dodatkowo?

 15. avatar AdusiaMotylusia 10 lutego 2016 o 15:29

  Podbijam pytanie! u mnie ferrytyna 7, a żelazo 185. Za to B12 jest 411. O i o! Co robić -jak żyć???

 16. avatar sunflare 5 kwietnia 2016 o 09:05

  Uczyłam sie kiedys do egzaminu z angielskiego i tam był taki tekst o żelazie. Nie paiętam dokładnie ale co mnie uderzyło to fakt że żelazo powoduje krwawienie jelit-takie minimalne ale ciągłe krwawienie i korozję. Muszę ten tekst odnaleźć.

  1. avatar pepsieliot 5 kwietnia 2016 o 10:59

   żelazo powoduje stany zapalne, ma go być w dolnej granicy normy

 17. avatar adzia281186 15 czerwca 2016 o 09:53

  Peps powiedz kochana a jak jest z młodym jęczmieniem i żelazem w nim, tzn ma go sporo ? i jak z przyswajalnością? Bo niestety rodzinny ostatnio stwierdził że mam wyniki krwii wskazujące na potrzebę jej przetoczenia 🙁 tzn zaniżony poziom hemogloginy, hemakrotytu, mcv, mch, mchc. ale nie wiem jak to jest naprawdę…

  1. avatar pepsieliot 15 czerwca 2016 o 17:47

   Chlorella 100% Organic This is Bio i żółtka jaj zerówek ( białko obniża wchłanianie żelaza) zbadaj koniecznie B12 i kwas foliowy, oraz homocysteinę

 18. avatar adzia281186 19 czerwca 2016 o 15:38

  Dziękuję ci za odpowiedź 😀 niestety mam nietolerancję jajek a na chlorellę i spirulinę miałam kiedyś najsilniejszą reakcję alergiczną z jaką przyszło mi się zmierzyć 🙁 stąd pytanie o jęczmień bo to też takie zielone i niesmaczne 😀 😀 😀 niestety nie mogę tabletek z żelazem bo mam silne strasznie zaparcia a ono to zaostrza.
  Dziękuję na pewno zbadam co zalecasz 🙂 choć dohtore mnie wyśmiał jak o tych badaniach powiedziałam….ignoranci cholerni :/

  1. avatar pepsieliot 19 czerwca 2016 o 18:30

   Adziu szklaneczka soczku ponmarańczowego pół łyżeczki kwasu askorbinowego TiB, i zaraz nie wiesz co to zaparcie 🙂

 19. avatar adzia281186 20 czerwca 2016 o 16:20

  Pepsi kochana, jestem wdzięczna za rady. pewnie wygląda to że odżucam, czy nie chcem czegoś ale tak nie jest. Jednak niestety mam zapalenia jelit, podejżewają crohna/wrzodziejące lub coś w ten deseń 🙁 dlatego niestety żadnych kwasów moje flaczki nie tolerują. Zrobilam podejście do kwasu askorbinowego i to tylko troszkę zastosowałam= szczyptę i myślałamże przeżre mi jelita 🙁 taka o kiszka blada 🙁
  No ale jak to jest z tym jęczmieniem zielonym i ponoć papryka też dla krwii dobra, ale dlaczego to nie wiem tak zaslyszałam ostatnio???

  1. avatar pepsieliot 20 czerwca 2016 o 18:02

   kurkuma też, poczytaj moje posty o jelitach

 20. avatar adzia281186 24 czerwca 2016 o 13:43

  Siem zabieram 😀
  Cholerka no nie do nadrobienia jest czytanie twojego bloga…tyle ważnych informacji i cennych rad, a ja nie tak dawno dopiero cię odnalazłam.
  Jesteś wielka :***
  Dziękuje ci za każdy wpis 😀
  Może (choć niebardzo umim w to wierzyc….) i moje życie sie odmieni na dobre kiedyś :*
  Ściskam <3

  1. avatar pepsieliot 24 czerwca 2016 o 22:25

   Adzia <3

 21. avatar Graźyna Zegadło Weglowska 5 lipca 2016 o 12:39

  Przeczytałam dokładnie cały tekst i nagle mam mętlik w głowie.Najlepiej jak podam moje wyniki badań a na koniec zadam pytanie. Żelazo 114 przy normie 50-166, wapń całkowity 10,36 norma 8,40-10,20, homocysteina 9,10 kwas foliowy 18,97 norma4,60-18,70, ferrytyna 305 norma 13-150, MCH 31,50 norma 27-31,2, RDW 11,10 norma 11,6-14,8 , pozostałe wyniki w normie.Przez miesiąc stosowałam Wit B-50,póżniej B12+kwas foliowy+Wit B6, oraz chlorellę.Czy to mogło spowodować tak wysoki poziom ferrytyny a zarazem żelaza w normie, czy to raczej coś poważniejszego?Bardzo proszę o sugestie i pozdrawiam.

  1. avatar pepsieliot 5 lipca 2016 o 17:40

   chlorella i żelazo,ale pytaj tam, gdzie kupowałaś suplementy. Radzę szybko wziąć D3+K2 TiB oraz magnez.

 22. avatar Grażyna 17 lipca 2016 o 12:41

  …Witamina D 25(OH)-wynik badania 46,8 ng/ml.W tej chwili odstawiłam inne suple,czy może to pomóc w obnizeniu ferrytyny,czy problem może tkwić w czymś innym?

  1. avatar pepsieliot 17 lipca 2016 o 13:33

   Wysoki poziom ferrytyny może być związany z za dużą ilością żelaza hemowego w pokarmach pochodzenia zwierzęcego.Ale też w chlorelli, spirulinie jest sporo łątwo przyswajalnego, pomimo, że nie jest hemowe, przy tym, gdy kobieta ma skąpe menstruacje, albo jest w okresie menopauzy wówczas żelazo może być podwyższone. Ponieważ akurat w przypadku żelaza powinniśmy „siedzieć” w dolnych granicach normy, gdyż jest to czynnik niezbędny do życia, ale również silnie prozapalny, dlatego powinnaś wykluczyć rodzinne skłoonności do hemochromatozy. Jeżeli usunięcie takich pokarmów z diety, jak żółtka jaj, czerwone mięso i tak dalej nic nie daje, często jedynym wskazaniem jest tak jak dawno temu, upuszczanie krwi, a obecnie raczej krwiodawstwo.

 23. avatar Ewelina 26 sierpnia 2016 o 09:08

  Miałam problem z niedoborem żelaza, a odpowiednia dieta bogata w żelazo, i odpowiednie witaminy nic nie dawał, a tarczyca ok. Mój organizm ich po prostu nie wchłania przez pożywienie… Odnośnie leków przepisanych przez lekarza albo nie było efektów, albo wywoływało okropne skutki uboczne, większość na nic się nie nadaje. Farmaceutka mi poleciła Chela Ferr bio complex i udało się. Po miesiącu brania morfologia była znacznie lepsza, a po dłuższym czasie wyzbyłam się anemii. Co więcej, nie odczułam żadnych skutków ubocznych. Ten suplement tak dobrze działa, bo jest wzbogacony witaminami, które są kluczowe przy wchłanianiu żelaza.

 24. avatar bega 5 września 2016 o 10:18

  Pepsi sory jak powieliłam coś znowu ale skoro kwas foliowy w suplementach jest be tzn że suplementowanie się witaminami z grupy B poprzez witaminę B complex 100 nie jest najlepszym pomysłem? tam jest B9 – 400 mcg…

  1. avatar pepsieliot 5 września 2016 o 10:28

   musi być taki kwas foiliowy jak w Greens& Fruits TiB, tyle, że przy poważnych brakach powinno się go brać więcej, w chlorelli też oczywiście jest sporo B9 naturalnej a tu masz mój artykuł: http://www.pepsieliot.com/slyszales-o-kwasie-foliowym-ktory-leczy-depresje/

   1. avatar bega 5 września 2016 o 11:28

    Pepsi czyli jak będę zażywać Green & Fruits Tib oraz Chlorellę i Spirulinę Tib no i b12 TiB to czym uzupełnic pozostałe z grupy B..chyba że przy tym zestawie już nie musze bo wiadomo w chlorelli i spirulinie to jest tylko czy wystarczajaco?

    1. avatar pepsieliot 5 września 2016 o 12:13

     nie musisz, zresztą jak bierzesz G&F to nie musisz brać B12 dodatkowo, zostaw sobie na kurację późniejszą, chyba, że masz potężne braki

 25. avatar bega 5 września 2016 o 12:30

  nie mam braków, czyli green and fruits i chlorella ze spiruliną i eta wsjo, oczywiscie plus pozostałe witaminy c..e..magnezy i te sprawy:)

  1. avatar pepsieliot 5 września 2016 o 12:32

   & jod, tak

 26. avatar EmCa 15 listopada 2016 o 15:19

  Zagadkę mam dla Was. Po tym, jak zaczęłam zdrowo się odżywiać, suplementowac i brać chlorellę! Poziom ferrytyny spadł mi zamiast wzrosnąć. W ciągu 2 miesięcy z marnych 16% do jeszcze marniejszych 13… pomocy, bo ręce mi opadły do kolan…

  1. avatar Jarmush 15 listopada 2016 o 15:27

   co to znaczy zdrowo się odżywiać? ile masz lat?

 27. avatar Maja Maja 2 grudnia 2016 o 12:43

  Cześć. Lekarz zapisał mi żelazo + witaminy bo byłam bliska anemii. W każdym razie wymienione w tytule art. żelazo było 5. W sklepie zielarskim kupiłam oczywiście hlorellę, ale to proszek, więc akurat mi nie odpowiadał. Drugie podejście to … Po około 2 tygodniach żelazo wzkoczyło mi na dużo wyższy poziom. Przy okazji polecam wyjście z domu do lasu. U mnie właściwie wprowadziłam rewolucję w stylu życia, bo z apatią nie każdemu do twarzy:)

 28. avatar karolina 10 grudnia 2016 o 19:06

  Pepsi a jak ktoś ma żelazo i hemoglobinę w normie ale ferrytyna niska (20, norma od 13,5) to powinien suplementować żelazo? Dodam, że lecą mi włosy, dlatego zainteresowałam się tematem ferrytyny…

  1. avatar Jarmush 10 grudnia 2016 o 21:09

   chlorella dobrze się sprawdza

 29. avatar Sandra 11 stycznia 2017 o 17:06

  Dzień dobry, przejdę od razu do rzeczy: rozpoznanie Hashimoto i niedoczynność tarczycy ( TSH 4,60 FT3 FT4 w normie a ANTY TG i ANTY TPO 4 x pow. normy) do tego niedobór wit d3 oraz nadmiar żelaza przy dużym niedoborze UIBC 5,70 a norma zaczyna się od 40; TIBC w normie; Ferrytyna w normie, transferyna nie była robiona; % saturacji89%

  Chcę brać chlorellę i KELB, w związku z tarczycą ale mam za wysoki poziom żelaza przy niedoborze UIBC i nie wiem jak to pogodzić. Jakie badanie jeszcze wykonać?

  1. avatar Jarmush 11 stycznia 2017 o 18:12

   Chlorelli i kelpu nie bierz, natomiast weź to:
   Podstawowa suplementacja przy Hashimoto i taka trochę większa:

   Podstawowa suplementacja przy Hashimoto obejmuje 6 najważniejszych suplementów związanych z zapobieganiem przewlekłym stanom zapalnym.
   Witamina D
   Badanie 25(OH)D obowiązkowe i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom około 60 – 70, czyli zawsze w drugiej połowie normy, a przy raku nawet w granicach 90)
   D3 TiB http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/57-vitamin-d3-1500iu-100tabl-tib-254475917305.html
   Na razie przyjmuj 3 tabletki D3 TiB p śniadaniu (4 500 jednostek) i 1 kapsułkę K2 (póki co mamy Swansona, ale wkrótce pojawi się TiB, razem z D3, lub osobno), oraz 1 kapsułkę Omnega 3 TiB.
   Na 5 dni przed badaniem 25(OH)D nie bierz D3
   Selen
   Selen, niedobór selenu upośledza pracę tarczycy. Selen Scitec (naturalny z drożdży selenowych)http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/27-selenium-100tabl-scitec-728633102532.html , lub bardzo dobry selen G&G http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2176-selenium-200mcg-120kaps-gg-5060040820971.html?search_query=selen&results=10
   Selen przyjmuj popołudniu 200, do tego witaminę C (pół grama) i naturalną E 1 kapsułka (mamy NutriOne)
   Cynk http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2184-zinc-citrate-50mg-120kaps-gg-5060040827116.html 1 kapsułka do śniadania
   (ponieważ cynk jest antagonistą miedzi, zjadaj trochę bio rodzynek, czy daktyla)
   Jod. 
   Okazuje się, że nawet przy nadczynności Gravesa-Basedowa może brakować jodu. Przy Hashimoto wskazana jest ostrożność, dlatego suplementacja jodem pierwiastkowym powinna odbywać się przez skórę za pomocą płynu Lugola. 2-3 krople upuszczamy na nadgarstek od wewnątrz, robimy kółko o średnicy 2,5 do 3 centymetrów i obserwujemy kiedy się wchłonie. Im szybciej zniknie, tym mamy większe braki jodu. Ponawiamy suplementację przez skórę dopiero wtedy, gdy plama zniknie. Nie bierz kelpu.
   Magnez
   Magnez jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu. Jabłczan magnezu http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib–254475917442.html płaska łyżeczka rano.
   Dodatkowo możesz stosować zewnętrznie oliwę magnezową zrobioną z chlorku magnezu, lub lepiej przy Hashimoto z soli epsom (którą możesz też używać do kąpieli)
   http://www.pepsieliot.com/3-wskazowki-jak-zwiekszyc-wchlanianie-magnezu-oraz-jak-w-minute-zrobic-oliwe-magnezowa/
   http://www.pepsieliot.com/jak-po-co-i-ile-brac-magnezu-czyli-mega-wazne-porady-doktora-sircusa/
   B complex
   Witaminy z grupy B, można brać Greens & Fruits TiB, który jest szerokim suplementem minerałowo-witaminowym generalnie bardzo wspierającym odporność i działającym przeciwzapalnie 2 razy dziennie po 1 tabletce do śniadania i obiadu (jest to kuracja) http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib-254475917121.html, lub jakiś suplement zawierający jedynie B complex.
   Gdy mamy alergię na któryś ze składników G&F TiB należy brać tylko B complex http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2496-sub-lingual-vitamin-b-complex-50g-gg-5060040820216.html
   .
   Nieszczelność jelita przy Hashimoto:
   Glutamina
   Glutamina – leczenie nieszczelności jelit
   Odstawienie glutenu, oraz kazeiny i kuracja glutaminą
   http://thisisbio.pl/aminokwasy/140-l-glutamine-micro-powder-500g-amix–8594159531673.html
   według protokołu http://www.pepsieliot.com/l-glutamina-czyli-protokol-testowania-glutaminy-przy-nieszczelnym-jelicie/,
   Ewentualnie dla wszystkojedzących bulion z kości.
   Kolagen
   Oprócz tego kuracja kolagenem http://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–254475917435.html
   10 gramów do jakiegokolwiek płynu, świeży sok, woda
   Białko izolat serwatki CFM
   Posiłek z szejka Shape Shake http://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib-.html#/26-smak-truskawka
   Braki witaminy C i przewlekłe i ostre stany zapalne, Hashimoto
   Witamina C (kalibracja i suplementacja)
   Witamnina C – kwas askorbinowy TiB http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib–254475917398.html?search_query=kwas&results=890  następnie zrób kalibrację tak : http://www.pepsieliot.com/kwas-askorbinowy-alez-to-chemia-to-trujace/
   Po kalibracji możesz brać 2 gramy dziennie tej, albo przejść na witaminę C 1000+TiB http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html 2x po 1 tabletce rano i wieczorem.

   Żywność wszech czasów (Hashimoto, stany zapalne wszelkie, raki, niedoczynność, mózg – cukrzyca typu 3, chudnięcie)
   Kurkuma
   Kurkuma http://thisisbio.pl/kurkuma/108-kurkuma-100-organic-110g-this-is-bio-254475917343.html – 1, 5 grama dziennie z pieprzem cayenne i olejem kokosowym (możesz sobie dodać jeszcze octu balsamicznego i czosnek, oraz trochę soli himalajskiej i będziesz miała świetny sos winegret do sałatki)
   Hashimoto, niedoczynność, mózg (cukrzyca typu 3), chudnięcie
   Olej kokosowy
   Używam ten http://thisisbio.pl/oleje-oliwy-oliwki/963-olej-kokosowy-virgin-bio-200ml-bio-planete-4260355580558.html
   Siarka organiczna i przewlekły stan zapalny
   MSM
   Ponieważ Hashimoto to choroba autoimmunologiczna należy przede wszystkim unikać stresu i stosować preparaty antyzapalne. Dlatego do witaminy C (kwasu askorbinowego TiB http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib–254475917398.html?search_query=kwas&results=890 ) należy dosypać gram (czubek noża) MSM TiB http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1686-msm-siarka-organiczna-110g-tib–254475917404.html

   Omega 3
   Omega 3 TiB http://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
   Poprawa składu bakterii w jelitach (Hashimoto trudności z chudnięciem)
   Inulina
   Inulina (oligosacharydy) http://thisisbio.pl/trawienie/309-inulin-powder-227g-swanson-87614025209.html
   Insulinooporność, cukrzyca, psyche, Hashimoto
   Ashwaghanda http://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html?search_query=ashwa&results=2
   Super antyoksydanty
   Witamina E
   Do witaminy C bardzo dobrze jest dołączyć naturalną witaminę E http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/136-vitamin-e-60kaps-nutrione–8436035238194.html lub/i glutation

   Glutation
   http://thisisbio.pl/antyoksydanty/130-l-glutathione-60kaps-nutrione–8436035237395.html

 30. avatar Matkapolka 24 lutego 2017 o 01:57

  Witaj, potrzebuje pomocy! Juz Ledwo zipie! Od ponad 5lat ciagle jestem w ciazy,albo karmie.. ostatnie pol roku najmłodsza córkę. Po żadnej z 3 ciazy nie zregenerowałam organizmu, brałam i dalej biorę tylko multiwitamine dla ciężarnych… i żelazo. Żelazo w 1 ciazy zaleciła doktor, w 2 i 3 sama kupiłam(health visitor pochwaliła i kazała kontynuować). Za każdym razem juz po tygodniu czułam ogromna poprawe(czyli skończyło sie zasypianie gdzie usiadłam). Poza tym staram sie zdrowo odżywiać(co różnie wychodzi), nie jem nabiału, czekolady,jajek i orzechów (corka ma alergie).
  Wypadło mi mnóstwo włosów, po każdej ciazy chudłam do 45kg teraz jest 50,ale czyje ze tracę apetyt i juz sie boje.
  Biegam pomiędzy trójka małych dzieci, nie mam juz siły i przestaje mnie to cieszyć 🙁
  Proszę o pomoc co powinnam suplementowac, jakie badania zrobić? Mieszkam w UK i cieżko sie tu doprosic, ale moze sie uda. Wysyłacie suplementy do uk?

  1. avatar Jarmush 24 lutego 2017 o 06:53

   oczywiście, że wysyłamy, powinnaś zrobić sobie kurację Greens & Fruits TiB, oraz zacząć przyjmować D3 TiB + K2 TiB, dobrze byłoby zbadać 25(OH)D

 31. avatar Malgosia 71 26 lutego 2017 o 17:57

  A ja od zawsze mam problemy z zelazem. Tyle co wiem to:
  Niedokwasnosc zoladka – nie wchlania sie zelazo
  Bedac dzieciakiem czesto bywalam w szpitalu lykajac tzw sonde. Taki wredny pomaranczowy wezyk z podzialkami.
  W parze z Fe powinien isc kwas foliowy
  Znikomo jadam mieso
  No i wiem ze jak robi sie badanie poziomu Fe trzeba zrobic ferrytyne aby miec dokladniejszy oglad
  Poziom B12 u mnie gorna granica normy.

  A wogole to mam czasem dziwne objawy. Ja to nazywam problem z wytworzeniem temp. Jestem w pidzamie okryta koldra i 2 kocami a mi zimno od gornej czesci plecow MIMO, iz jestem okryta.
  ??????
  Jakas rada na mocne podbicie Fe?

 32. avatar grzegorzadam 14 lipca 2017 o 16:01

  Anemia przyczyny:
  Okazuje się, że braki żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego często wynikają z… zakażenia pasożytami! Jeszcze kilka lat temu temat pasożytów był dla większości z nas obcy, nikt nie wierzył, że możemy mieć w sobie robaki, które nas zjadają. A jednak – dzięki działaniom amerykańskich i rosyjskich specjalistów świat dowiedział się, że 80% procent ludzi jest zakażonych pasożytami i odpowiadają one za wiele współczesnych chorób – w tym anemię.
  Pasożyty są organizmami żyjącymi w naszych organizmach i żywiącymi się tym, co my zjemy. Nie jest to jednak dodatkowy „kolega” do jedzenia, który pomoże nam schudnąć – jak błędnie jakiś czas temu myślały panie stosujące tabletki z larwami tasiemca. Pasożyt zjada nasze substancje odżywcze, które organizm wydobył z jedzenia. Czyli pasożyty zjadają nasze żelazo, naszą hemoglobinę, nasze witaminy. W tym kontekście staje się oczywiste, że każda osoba chorująca na anemię powinna sprawdzić, czy ma pasożyty, ponieważ jeśli okaże się, że jest nimi zakażona to jedynie odpowiednio dobrana kuracja antypasożytnicza może trwale przywrócić ją do zdrowia.”

 33. avatar Aga 25 lipca 2017 o 07:45

  A jak mam pytanie, co może być przyczyną podwyższonego żelaza u 14 latka. Wynik 202 przy normie 170. Wyniki morfologii w normie, OB 2,
  Odżywianie bez chemii sklepowej. Intensywny wysiłek fizyczny, codzienne treningi piłkarskie.
  Gdzieś przeczytałam, że wysoki poziom żelaza może powodować stany zapalne.
  Ostatnio ma częste bóle pod kolanem.
  Jest jakiś sposób na obniżenie żelaza?

  1. avatar Jarmush 25 lipca 2017 o 07:51

   przyczyną nadmiernej ilości żelaza we krwi, może okazać się dieta obfitująca w ten pierwiastek, która oparta jest w głównej mierze na czerwonym mięsie, ponieważ bogate jest ono w żelazo hemowe, stanowiące najlepiej przyswajalną formę pierwiastka.Żółtka jaj też. Drugą, bardzo istotną przyczyną pojawienie się nadmiaru żelaza jest choroba metaboliczna – hemochromatoza, która związana jest z nadmiernym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego, pochodzącego z pożywienia. Wyróżnia się dwie postacie tej choroby: pierwotną i wtórną.

 34. avatar Aga 25 lipca 2017 o 08:00

  Pierwszą przyczynę wykluczam, czerwone mięso; dwa razy w roku.
  Co proponujesz? Jakieś badania dodatkowe powinnam mu zrobić?

  1. avatar Jarmush 25 lipca 2017 o 08:22

   wygooglaj hemochromatozę,

 35. avatar Aga 25 lipca 2017 o 08:11

  Czy codzienne picie, na czczo wody z cytryną i miodem, może być przyczyną podwyższonego poziomu żelaza?

  1. avatar Jarmush 25 lipca 2017 o 08:20

   nie

 36. avatar Monia_Monka 27 września 2017 o 08:51

  Witaj.
  Proszę o pomoc. Właśnie wróciłam od lekarza, który po obejrzeniu wyników badania krwi mojego 3-letniego syna, stwierdził u niego lekką anemię i zalecił kurację preparatem zawierającym żelazo elementarne (docelowo 40mg żelaza/dobę). Zastanawiam się czy nie spróbować czegoś naturalnego + zastosować dietę prożelazową.
  Ponadto, od września chodzi do przedszkola (dwa razy był już przeziębiony) i ma afty (jedna/dwie sztuki), których do tej pory nigdy nie miał.
  Syn od urodzenia ma alergię na białko mleka krowiego – jest na diecie.

  Wyniki (sprzed 2 miesięcy):
  WBC – 6,33 10^3/uL [norma 4-10]
  LYM% – 58,6 % [20-50]
  LYM – 3,7 10^3/uL [1-3,7]
  MON% – 9 % [0-14]
  MON – 0,6 10^3/uL [0-0,7]
  NEU% – 27,8 % [37-72]
  NEU – 1,8 10^3/uL [1,5-7]
  EOS% – 4,3 % [0-6]
  EOS – 0,3 10^3/uL [0-0,4]
  BAS% – 0,3 % [0-1]
  BAS – 0,0 10^3/uL [0-0,1]
  RBC – 4,69 10^6/uL [4,5 – 5,9]
  HGB – 12,2 g/dl [13-17]
  HCT – 35,2 % [41-53]
  MCV – 75,1 fl [86-110]
  MCH – 26 pg [26-38]
  MCHC – 34,7 g/dl [31-37]
  RDW-C – 12,5 % [11-16]
  RDW-S – 33,7 fl [37-54]
  PLT – 220 10^3/uL [140-440]
  PDW – 14,3 fl [9-17]
  MPV – 11,9 fl [9-13]
  P-LCR – 41 % [13-43]
  PCT – 0,26 % [0,17-0,35]
  Glukoza – 73 mg/dl [60-100]
  CRP – 0,05 mg/l [0,10-5]
  Wapń – 9,7 mg/dl [7,6-10,4]
  Magnez – 2,2 mg/dl [1,9-2,5]
  Fosfor – 4,6 mg/dl [3,3-5,6]
  Żelazo – 129,2 ug/dl [33-193]
  Fosfataza alkaliczna – 260,7 U/l [<=231]
  TSH – 3,05 mlU/l [0,27 – 4,2] (skontrolowane, bo sama mam Hashimoto)
  FT4 – 16,9 pmol/l [12-22]

  Będę wdzięczna za wskazówki.
  Pozdrawiam 🙂

 37. avatar Livia 3 października 2017 o 22:08

  Moja dwuletnia córeczka ma bardzo niski poziom ferrytyny-2 gdzie normy zaczynają się od 7. Poza tym wszystkie czerwonokrwinkowe parametry obniżone mocno i hemoglobina też. Mam żelazo ferrum lek, ale nie jestem w stanie jej go podać. Pluje, wymiotuje robi cyrki jakbym obdzierała ją ze skóry. Czy są jakieś preparaty żelaza zjadliwe, chociaż trochę smaczne? Próbowałam wcześnie z pokrzywą, to samo. Kapsułki z buraczkiem raz na parę dni pozwoli sobie podać. Nie wiem już co robić. Pietruszkę wyskubuje z jedzenia i wyrzuca. Co mogę jej próbować podawać???

  1. avatar Jarmush 4 października 2017 o 05:32

   ile ma lat córeczka, 1 roczne dziecko może przyjmować 1 gram Chlorelli 100% Organic This is BIO, około 3 latek 1,5 g, około 6 latek 2 gramy,
   należy zacząć podawać nowy pokarm od 1/4 tabletki półgramowej, i co kilka dni zwiększać dzienną dawkę o 1/4. To dziwne, ale dzieci chętnie to chrupią.

  2. avatar grzegorzadam 4 października 2017 o 16:38

   córeczka ma bardzo niski poziom ferrytyny-2 gdzie normy zaczynają się od 7. Poza tym wszystkie czerwonokrwinkowe parametry obniżone mocno i hemoglobina też.”

   Czy sugerował ktoś przyczyny patogenne?
   Dla pewności wykonałbym dokłądny biorezonans:
   http://www.pepsieliot.com/przepis-na-herbate-leczaca-ponad-60-chorob-i-zabijajaca-pasozyty/

 38. avatar Madlen 12 października 2017 o 06:44

  Czy suplementacja zelazem jest niebezpieczna dlatego,ze to w suplementach jest syntetyczne?Mam zelazo w normie ale ferrytyny niedobor.Najpierw 17.8.Zaczelam wiec jesc mieso.Podnioslam do 23,7.Po 6 miesiacach niestety spadla do 19 chociaz nadal jem mieso.Nie za duzo bo mam zapalenie.Zelazo w normie.Ostatnio zaczelam sie zastanawiac nad zakupem garnka zeliwnego ale nie wiem czy to jest bezpieczne bo czytalam ,ze do potrawy przechodzi sporo a ja nie wiem czy ten rodzaj zelaza z gara jest naturalny czy syntetyczny?
  Mysle tez nad tym co Grzegorzadam powiedzial czyli o zwalczniu ewentualnych pasozytow.Juz zakupilam pestki dyni w calosci.Bede tez probowac z gozdzikami no i moze z miodem i koniakiem w nocy chociaz nie lubie pic takich trunkow.

  1. avatar Jarmush 12 października 2017 o 08:21

   polecam chlorellę 100% organic This is BIO, lub 4 Greens This is BIO, żelazo należy utrzymywać w pierwszej połowie normy, bo jest to czynnik prozapalny
   Gdy do obiadu z mięsem dołożysz witaminę C TiB podniesiesz wchłąnianie żelaza, same żółtka też będą lepsze niż z białkiem w takim celu

   Zbddaj B12 i kwas foliowy, oraz homocysteinę i zawsze konieczne 25(OH)D

  2. avatar grzegorzadam 12 października 2017 o 18:45

   Juz zakupilam pestki dyni w calosci.Bede tez probowac z gozdzikami no i moze z miodem i koniakiem w nocy”

   To są skomplikowane sprawy, poczytaj najpierw te tematy:
   http://www.pepsieliot.com/przepis-na-herbate-leczaca-ponad-60-chorob-i-zabijajaca-pasozyty/
   http://www.pepsieliot.com/twojej-solniczce-juz-witamina-c-czyli-prosto-zgladzic-plesn-2/

   spróbuj też przeczytać Clark lub Siemionową, mają swoje protokoły

   1. avatar Madlen 13 października 2017 o 10:59

    Dzieki za linki.Zakupilam tez ksiazki ”Szkoła zdrowia. Uwolnij się od pasożytów i żyj bez nich”i ”Kuracja zycia”Zaczne studiowac w pracy bo w domu brak czasu.Zakupilam tez sporo mlynkow do mielenia przypraw na swiezo.Nie bede musiala siegac do zamrazarki po siemie czy czarnuszke.

    1. avatar grzegorzadam 14 października 2017 o 07:05

     Zakupilam tez ksiazki ”

     Napisz po lekturze.

     1. avatar Madlen 15 października 2017 o 17:52

      Napisze.W miedzyczasie zaczelam juz stosowac siemie z gozdzikami na czczo i pestki dyni.

   2. avatar Madlen 13 października 2017 o 11:16

    Nie pije wody z sola.Kiedys pilam ale zaniedbalam sie od kiedy zaczelam pic soki warzywne co najmniej litr dziennie.Ale jak tylko przeczytalam Twoje pytanie to polecialam przefiltrowac wode i sypnac sola.:-)Postaram sie pic codziennie.Magnez mam w normie ale czytalam tu gdzies ze test krwi i tak jest niemiarodajny.Smaruje sie olejkiem z chlorku magnezu.PH moczu nie pamietam chyba 8.5.W sobote przyjda paski.A o sodzie slyszalam juz jak tu prawicie ale nigdy nie mialam odwagi sie tego napic.Boje sie chyba dlatego,ze za dziecka mi powiedziano ze to trucizna, na surowo.W kazdym razie przeczytam artkul i postudiuje na ten temat.

    1. avatar grzegorzadam 14 października 2017 o 07:15

     A o sodzie slyszalam juz jak tu prawicie ale nigdy nie mialam odwagi sie tego napic”

     A ja boję się antybiotyków, i innych protez aptecznych, chemii przemysłowej, ”kosmetyków”, fluoru, naprawdę. Nie boję się sody, potasu, jodu, soli, boraksu, H2o2….
     Żyję bez lekarzy ze 20 lat i mam zamiar tak postępować.
     Prof. Ivan Nieumywakin – ”biez tablietok” 😉 Polecam:
     https://youtu.be/EcnYdgH_t2c Grypa 🙂 https://youtu.be/bSWLp2yE2bI

     Poczytaj o sodzie:
     http://www.pepsieliot.com/jak-pic-sode-na-3-sposoby-aby-spektakularnie-poprawic-swoje-zdrowie/
     http://www.pepsieliot.com/krotka-kuracja-leczenia-raka-prostaty-wg-vernona-johnstona/
     http://www.pepsieliot.com/soda-popiol-boskiego-ognia-czyli-lek-na-potrzeby-calej-ludzkosci/

     1. avatar Madlen 15 października 2017 o 18:47

      No ja tez nie biore antybiotkow ale do lekarza chodze jak musze.Tylko ich nie slucham tzn nie zgadzam sie na zadne tabletki.Bardziej interesuje mnie diagnoza ,zeby wiedziec jak dzialac.Dzieki za linki.A moze znasz jeszcze jakichs autorow ksiazek godnych uwagi,takich piszacych prawde?

     2. avatar grzegorzadam 16 października 2017 o 07:40

      Bardziej interesuje mnie diagnoza ,zeby wiedziec jak dzialac.”

      Blog pokazuje, że te diagnozy często są mylne.

      ”znasz jeszcze jakichs autorow ksiazek godnych uwagi,takich piszacych prawde?”
      A jakich znasz?

     3. avatar Madlen 16 października 2017 o 13:05

      Wstyd przyznac ale prawie nikogo nie znam chyba ze za czasow kiedy jeszcze czytalam ksiazki.Jak kompy popularne jeszcze nie byly.To przeczytalam ksiazki Tombaka i Normana Walkera.Nabardziej to mnie interesuja praktycy tacy co maja hopla na punkcie badan ze sie tak wyraze jak HClark.

     4. avatar grzegorzadam 16 października 2017 o 13:26

      Clark już masz 🙂
      Jeszcze Last, Sircus, Nieumywakin, Bołotow, Siemionowa, Saul, Hoffer….
      Jest książka o diecie Pepsi, jest tego sporo, naprawdę
      I inni, te lektury naprawdę powinny wystarczyć na początek i nie tylko 😉

 39. avatar Madlen 12 października 2017 o 11:35

  Dzieki za wskazowki.B12 kwas foliowy w normie.Homocysteine z 13 obnizylam do 9 dzieki zaprzestaniu wchlaniania masy masla orzechowego jak mi tu radziliscie raz.Nawet babka w laboratorium zapytala z ciekawoscia w jaki sposob obnizylam.Wit D z 16 podbilam na razie do 42.A teraz jeszcze na dokladke walcze z bezsennoscia i przegrywam.Marzy mi sie co najmniej 5 godzin snu a u mnie jest do 2 do 3 godzin co noc.Wiem jak to sie moze zle skonczyc.Krople walerianowe niezbyt pomagaja.Herbatki ziolowe troszke.No ale dalej musze szukac przyczyn.

  1. avatar Jarmush 12 października 2017 o 11:40

   no nie żartuj, 6 lat powtarzam jak katarynka, żeby ograniczyć do 10 % tłuszcze, a szczególnie roślinne !!!!

 40. avatar Madlen 12 października 2017 o 14:44

  No widzisz ale ja Cie tak dlugo nie znam i nic nie wiedzialam.Mama mi za to kaze wiecej jesc tluszczow haha bo widzi w tym przyczyne moich zaparc.

  1. avatar grzegorzadam 12 października 2017 o 18:47

   Stosuj sodę (jakie pH moczu ?) oraz magnez, zaparcia się skończą na zawsze
   http://www.pepsieliot.com/jak-pic-sode-na-3-sposoby-aby-spektakularnie-poprawic-swoje-zdrowie/

   Ile wody wypijasz dziennie, z solą?

 41. avatar Plinkaaa 22 października 2017 o 21:15

  Witam.Żelazo w normie hemoglobina też. Ale Ferrytyna niska od jakiegoś czasu. Kiedy pierwszy raz badalam bo szukałam przyczyny wyglądających włosów była 9 przy suplementacji skoczyla na 20. Teraz spadek znowu na 9. Suplementacja nie trawala długo bo stwierdziłam że jeśli się wchlania to powoli będę ja podnosić poprzez lepsze odżywianie.. niestety…pasożyty badalam dwukrotnie w specjalnym labie parazytologicznym nic nie wykazały. Rok temu miałam problem z helicobacter dostałam antybiotyk. Zoladek okej nie ukrywam ze czuje ze moje jelita , ze nie jest nimi okej. Czy to przez to ta Ferrytyna na takim poziomie ? Badalam tarczyce tsh ft3, 4 w normie Ale przeciwciala podwyższone przy normie 30 wynik 60. Gdzie szukać przyczyny ??

  1. avatar Jarmush 22 października 2017 o 21:46

   za mało kwasu w żołądku, złe trawienie aminowasów, zła dieta, być może przeciekające jelita

 42. avatar edyta 23 października 2017 o 12:49

  Witam ,ciekawy art .MAM PYTANIE moja ferrytyna mimo suplementacji zelazem spada…. co moze byc tego powodem ? Dodam ze robilam rtg pluc ,miesiaczki raczej nie obfite ,testy na robale tez nic nie wykazaly,tarczyca bez hashimoto …Co moze byc powodem takiego stanu rzeczy ?

  1. avatar grzegorzadam 23 października 2017 o 19:14

   testy na robale tez nic nie wykazaly,”

   Jakie testy?

 43. avatar Madlen 1 listopada 2017 o 10:50

  A wlasnie co do testow.Czy w Polsce wykonuje sie test metoda Volla bez terapii?Bylam na urlopie i chcialam sie zbadac i okazalo sie,ze bez terapii nic z tego.Rozumiem,ze chca zarobic ale nie rozumiem,ze nie wolno sie dowiedziec czy ma sie robale.Czy to norma,ze terapie sa obowiazkowe?

  1. avatar grzegorzadam 1 listopada 2017 o 20:17

   i okazalo sie,ze bez terapii nic z tego.”

   Nieprawda, zmień gabinet.

   1. avatar Madlen 1 listopada 2017 o 21:41

    Wybralam akurat ten bo w moim miescie byl niestety jedynym.Test nie jest chyba popularny.Bede musiala wyruszyc do wiekszego miasta

    1. avatar grzegorzadam 2 listopada 2017 o 07:57

     Nie są popularne, nic to nie zmienia.
     Spróbuj.

 44. avatar Dota 11 grudnia 2017 o 18:32

  Czy przy namiarze żelaza można przyjmować wit,C?

  1. avatar Jarmush 11 grudnia 2017 o 18:49

   Last twierdzi, że mało nie można, ale już 10 gram dziennie tak, nie jestem lekarzem

 45. avatar Plinkaaa 14 grudnia 2017 o 15:06

  Co z natural na SIBO ??

  1. avatar Matkapolka 21 grudnia 2017 o 02:48

   Inulina swietnie działa na jelita i pomaga sie pozbyć sibo

 46. avatar Dorota 15 stycznia 2018 o 22:12

  3 miesiące temu zakończyłam 30 dniową kurację Chlorellą. Od 2 miesięcy lekkie bóle pod prawym żebrem, bóle stawów. Wyniki prawie ok. Crp, kreatynina, mocznik w normie. Żelazo 217 ? pomocy

 47. avatar Anja 19 stycznia 2018 o 10:03

  Mam podwyższone zelazo o 50 pkt.. Pije juz spory czas duża ilość soku z buraka. Dzien przed badaniem również sporo zakwasu. Czy to oznacza, ze musze przestać?A ja tak uwielbiam… A co z innymi warzywami. 🙁

 48. avatar beksa99 1 lutego 2018 o 09:51

  A dzieci? Obnizony poziom ferrytyny…przepisane zelazo…co robic?

  1. avatar Jarmush 1 lutego 2018 o 11:42

   Chlorella This Is Buo dla dzieci jest idealna , tylko trzeba zacząć od malutkiej dawki 1/4 tabletki. I powoli zwiększać ilość do poziomu odpowiedniego dla wieku dziecka, przy okazji dostanie wiele innych dóbr i detoks. Dobrze byłoby też zrobić dziecku biorezonans, bo bywa ze niskie żelazo to pasożyty. Jaki dziecko ma poziom 25(OH)D?

   1. avatar beksa99 1 lutego 2018 o 22:05

    Dziecko ok 2 lat. D3 ma 68:)

    1. avatar Anonim 2 lutego 2018 o 07:27

     ma dobry poziom, dawka podtrzymująca 400 jednostek dziennie, lub 1000 co drugi/trzeci dzień.

  2. avatar grzegorzadam 1 lutego 2018 o 17:34

   przepisane zelazo…co robic?”

   Pisarze… Nie podawać.

 49. avatar Adriana 5 lutego 2018 o 23:19

  Dziecko 18 miesięcy, żelazo 33 ug/dl, ferrytyna <7,5 ng/ml, b12 514 pg/mL, D 25 OH 54,3 – takie wyniki, do tego zmiany skórne typu azs, zatkany nos – bardzo duży i utrzymujący się obrzęk błony śluzowej nosa, Świszczący oddech, prawie nie używa nosa, oddech plytki i bardzo szybki; Alergolog sugeruje astmę wczesnodziecięcą – Berodual plus Pulmicort…ratunku…oraz suplementacje żelazem (Ferrum lek). Mamy umówiony biorezonans, podejrzewam pasożyty… Czy chlorella w dawce zalecanej tu w komentarzach – tj. 1g na dzień bedzie ok? Syn ma dużo nietolerancji, czy chlorella nie będzie powodować reakcji alergicznej? Idę robic badania krwi ponownie – jakie jeszcze wykonać? W jakim kierunku szukać przyczyn? Czy pasożyty czy coś może jeszcze?

  1. avatar Jarmush 6 lutego 2018 o 07:32

   pasożyty na pewno, dziecko w tym wieku może brać 1 gram chlorelli This is BIO, należy zacząć podawanie od 1/4 tabletki i zwiększać co tydzień o 1/4 aż dojdzie do 2 tabletek, czyli 1 grama. Dziecko lubi chrupać chlorellę

 50. avatar Adriana 6 marca 2018 o 18:54

  zrobiłam poziom żelaza teraz jest chora 4 dzień temperatura wysoka, jest osłabiona, blada i swędzi ją skóra, bolą nogi brzydki oddech z buzi i mówi, ze ślina ma niedobry smak. Żelazo 11.5 ug/dl norma od 49 do 120. Ferrytyna 54,2 norma od 10 do 291. Morfologia w normie. Co się dzieje. Dzisiaj przyszło zamówienie, troche zaszalałam u Ciebie: chlorella, spirulina, witaminy, omega, magnez, sporo tego. APW wykazała, ze ma żelaza nawet za dużo. Co jest grane :(( jest alergiczką więc spiruline musze jej podawać po malutku. Jak jej uzupełnic taki brak i skąd on sie?? na języky ma lekki biały nalot i cuchnie jej z buzi:( czy to może byc jakas powazna choroba:( crp w normie ob 10 norma do 12/ Help Próbowałam podawac jej najpierw 2 tygodnie sok z kiszonej kapusty kieliszek rano i wieczorem a potem zsiadłe mleko nie pasteryzowane od krowy karmionej przyzwoicie. Takie baki sadziła, ze nie dało się obok niej wytrzymać a temperatura wzrastała. Wczoraj dostała węgiel aktywowany zalecony po APW i do teraz brak kupy.Je dużo żółtek.

  1. avatar grzegorzadam 6 marca 2018 o 20:58

   na języky ma lekki biały nalot i cuchnie jej z buzi:( czy to może byc jakas powazna choroba:”

   Grzybica, wykrzywi jakiekolwiek badania, z żelazem na czele.

   1. avatar Adriana 7 marca 2018 o 04:50

    grzegorzu ja już nie wiem jak z nią walczyć, z grzybicą. nie je cukru, nie łącze owoców z tłuszczem, zaczyna dzień od magnezu i wody z cytryną. w ciągu dnia tez pije wode z cytryną, je duzo brokułów, buraków, jabłek, bananów, ananasa, papai. Pije zielone soki. Nie wie co to konserwanty. daje jej krzem. wit d3 ma na poziomie 60. wit c codziennie, wit e., zsiadłe mleko miało nie uczulać, uczuliło. ja juz nie wiem co robić. dysbakterioze czuć w bąkach. odrobaczałam kilka razy, ale wiem że tam jeszcze sa. zaskwaszenie dalej kuleje, ssie gożdzik prze jedzeniem, pije przed jedzeniem wode z solą, inhalacje wu od grudnia. na biorezonansie wyszło, ze ma zagrzybiony żołądek ale ona jest na większość ziół uczulona i tu nie moge szaleć. Myje zęby olejem kokosowym. może wyciąg z pestek grejfruta?

    1. avatar grzegorzadam 7 marca 2018 o 08:49
    2. avatar grzegorzadam 7 marca 2018 o 08:51

     Podniósłbym p[oziom wit.D do 250 np.

     Do tego niacynamid, nie niacyna:

     ”Niacynamid „silny zabójca Candidy” nowe badanie ..
     / kwas undecylenowy 6 razy bardziej skuteczny niż kwas kaprylowy
     Witam,

     Cieszę, że mogę zgłosić, że podczas słuchania podcastu jednego z moich 2 (wow dużych liczb) zaufanych źródeł, najwyraźniej było niedawne odkrycie dotyczące postaci witaminy B3, która może stać się „narzędziem w zestawie narzędzi” przeciwko candida albicans.

     „W obecnym badaniu naukowcy stwierdzili, że niacynafina bezpośrednio zakłóciła kluczowe enzymy rozrodcze Candida prowadzące do słabszych szczepów Candida, niezdolność do tworzenia zakaźnych biofilmów i aberracji brutto w DNA Candida. To dobra wiadomość dla ludzi i zła wiadomość dla Candidy.

     Niacinamide jest praktycznie wolny od działań niepożądanych, o ile całkowita dawka nie przekracza 3000 mg na dobę.
     Niacynamid jest podobny do niacyny, ale nie wykazuje właściwości czyszczących ani żadnej zdolności do obniżania poziomu cholesterolu „.
     http://www.curezone.org/aa/?623872

     Skopiowany z Kliniki Ziemi:

     06/19/2006: Ted z Bangkoku, Tajlandia pisze:
     „W kręgach naukowych było wiadome, że kiedyś witamina B3 w postaci niacynylu (nie-flushing) jest stosunkowo toksyczna dla drożdży. kilka lat temu i stwierdził (niewłaściwie), że przyjmowanie witaminy B3 niacynaminy skraca okres żywotności lub długowieczności poprzez wyeliminowanie genu silencingu SIR2, który jest odpowiedzialny za długowieczność.

     W wyniku tych małych dezinformacji ludzie przestali przyjmować niacynamid,
     an candidę i drożdże. Ujawniono, że u zwierząt wyższych, włączono muchy owocowe, efekt dodania niacynylu powodował dłuższy okres żywotności 15%, a także, jeśli chodzi o pomiary, że

     jeśli masz Candidę, zakażenie drożdżami, a nawet zakażenie układu moczowego (zakażenie dróg moczowych), przyjmowanie niacynamidu w dawce 100-500 mg na dobę może rozwiązać te problemy, a lekarze mają trudności z ich tłumieniem.

     W rzeczywistości można rozwinąć ten pomysł w zastosowaniu niacynylu NIE NIACINY jako środka zwalczania grzybów, ponieważ grzyb jest stosunkowo bliskim kuzynem drożdży.

     To interesujące, ponieważ w medycynie dwa najtwardsze organizmy do zabijania to grzyby i drożdże. To prawie wyrok śmierci, jeśli masz to i nie pozbycie się może oznaczać nieskończony koszmar.
     Kto wie, być może rozpuszczenie niacynamidu z octem będzie pomocne w złagodzeniu zakażeń grzybiczych paznokci.

     Dlatego istnieje możliwość z punktu widzenia biologicznego Candidy, drożdży i zakażeń grzybiczych jest formą niedoboru niacynamidu. ”
     http://www.earthclinic.com/CURES/yeast_infection.html

     Wydaje się, że” Ted z Bangkoku ” jest bardzo dobrze poinformowanym facetem.
     Zauważ, że napisał to w 2006 r., na długo przed tym ostatnie badania potwierdziły jego twierdzenia.
     http://www.curezone.org/forums/am.asp?i=1687495

     Jest tych środków troszkę 😉

    3. avatar grzegorzadam 7 marca 2018 o 08:53

     ”Drożdżyca, czyli plaga, ukrywana przez dzisiejszą „medycynę”

     Wywiad z włoskim naturopatą.

     – Zacznijmy od tego: twierdzi Pan, że w dzisiejszych czasach wszyscy powinniśmy stać się lekarzami siebie samych. Dlaczego?

     – Ponieważ żyjemy w doprawdy paskudnej epoce. Dzisiejsza medycyna to potworny wprost bubel, który jest tym straszniejszy od innych, że kosztuje nasze życie i zdrowie. Medycyna traktuje nas jak gdybyśmy byli maszynami – dla przykładu samochodem, w którym można naprawić hamulce, bez ingerowania w stan karoserii lub odwrotnie. Człowiek natomiast jest całością, co więcej zbudowany jest na zasadzie niekończącej się serii sprzężeń zwrotnych lub mechanizmu kostek domina. Dlatego więc podział medycyny na specjalizacje jest podstawowym absurdem, służącym do nakręcania businessu, jakim jest medycyna. Wszystkie specjalizacje i inne niestworzone rzeczy nie są w ogóle potrzebne gdy człowiek widziany jest jako całość.

     – Czemu nie dostrzegamy tego?

     – Pierwszym czynnikiem na pewno jest fakt, że do zrozumienia pewnych spraw potrzebna jest zaawansowana wiedza ze sporej ilości dziedzin, na co nie każdego stać intelektualnie. Następną sprawą jest to, że wszystkie oszustwa wykorzystują ludzkie lenistwo, a więc łatwiej sięgnąć po tabletkę, czy gotowy produkt z półki sklepowej niż zadbać o własne potrzeby w sposób od nikogo niezależny. Na końcu, powiedziałbym, że kładzie nas na łopatki łatwowierność, tam, gdzie w najwyższym stopniu powinniśmy być podejrzliwi, tzn. jesteśmy przekonani, że medycyna chce leczyć.

     – Co sprawiło, że zainteresował się Pan stanem medycyny?

     – Stwierdzono u mnie raka wątroby kilka dobrych lat temu, podłączono mnie do chemii, której jednak nie byłem w stanie znieść. Po dwóch jej aplikacjach – zaniechano. Wysłano mnie do domu, dając mi 2 tygodnie życia. Ten fakt uratował mnie od śmierci. Medycyna nie zdążyła mnie zabić.

     – Co stało się potem?

     – Po prostu sam się zająłem własnym zdrowiem. Wtedy to po raz pierwszy zetknąłem się z teorią mówiącą o tym, że podłożem raka jest grzyb, dokładniej mówiąc drożdżak. Zacząłem eksperymentować na sobie całą szeroką gamę naturalnych środków przeciwgrzybicznych, naturalnych środków odkwaszających i dotleniających organizm i dzięki temu dziś możemy rozmawiać. Oczywiście na rezultaty trzeba było trochę poczekać, ale doprawdy było warto.

     – Jakie są pańskie autorytety w tej dziedzinie?

     – Dr Walter Last i dr Tullio Simoncini.

     – Do jakich wniosków dochodzi Pan aktualnie, na podstawie własnego doświadczenia w walce z chorobą?

     – Najważniejszą sprawą sądzę jest fakt, że mogłem na sobie obserwować tak chorobę jak i jej ustępowanie. To nie zastąpi żadnej konsultacji. Oczywiście dziękuję wszystkim tym ludziom, którzy dali mi podstawy bym mógł zacząć rozumieć co się ze mną dzieje, tj. jakie są mechanizmy samej choroby i jakie są mechanizmy wychodzenia z niej. To wcale nie było takie proste, bazy musiały być mi dostarczone. Nie miałem pojęcia, że medycyna może do tego stopnia robić w konia chorych i ukrywać tę straszną plagę, jaką jest dziś drożdżyca.

     – Co powoduje drożdżycę i na czym ona polega?

     – Trzeba zacząć od tego, że człowiek nie jest środowiskiem sterylnym w swym wnętrzu. Organizm zawiera w sobie niesamowitą wprost ilość mikroorganizmów, dlatego stan ludzkiego zdrowia jest rezultatem ich proporcji. Jeżeli proporcje między tym, co jest złe (choć w małych ilościach to, co złe jest funkcjonalne, jak w przypadku drożdżaka bakterii) i tym, co dobre są właściwe jesteśmy zdrowi. Kiedy proporcje zaczynają w sposób trwały odchodzić od normy – zaczynamy chorować.

     Pułapka tkwi w tym, że początki drożdżycy są zupełnie niedostrzegalne – tak może być ciężkimi latami, a co gorsza, gdy zaczynają się jej objawy dzisiejsza medycyna traktuje je jako choroby całkowicie odrębne, nie wspominając w żaden sposób o ich grzybicznym podłożu. Stąd tak ważna jest wiedza na ten temat i profilaktyka.

     Dla przykładu, takimi są choroby układu sercowo naczyniowego, gdzie podobnie jak z rakiem choroba zaczyna się od dysbiozy jelitowej i zespołu nieszczelnego jelita, spowodowanych antybiotykami, hormonami, IPP, wieloma innymi lekarstwami, konserwantami, herbicydami, itp. które zwłaszcza dziś kumulują się w potwornych ilościach w ludzkim organizmie również za sprawą zmasowanego używania ich w rolnictwie i hodowli.

     Drożdżyca sprowadza do organizmu, a tym samym do krwi i ścianek naczyń ogromną ilość najrozmaitszych mikrobów, które powodują chroniczne stany zapalne naczyń krwionośnych. Sprawa w żartobliwy sposób może być porównana do środowiska przestępczego. Wokół najważniejszych bandziorów stopniowo rośnie cała galaktyka innych z nimi współpracujących. Dotyczy to wszystkich tkanek i organów. To są tzw. czynniki powodujące infekcje wtórne, są nimi bakterie i wirusy, mogą też dołączyć inne grzyby. Rzeczą zaskakującą jest fakt, że podczas progresywnego eliminowania drożdżaka z organizmu (tu należy podkreślić, że na etapie drożdżycy nie mamy do czynienia z drożdżakiem luźnym, ale drożdżakiem zapuszczającym korzenie w tkankach, jako że grzyby są organizmami wielopostaciowymi) spontanicznie ustępują „choroby” wywołane przez towarzyszy grzyba, jako że to grzyb jest dla nich magnesem. Te szkodliwe dla człowieka mikroorganizmy nawzajem się potrzebują.

     Jak powiedziałem na początku, warunkiem zdrowia jest równowaga w ilościach dobrych i złych organizmów w ciele człowieka. Ale aby ta równowaga mogła zaistnieć konieczne jest przede wszystkim właściwe odżywianie się. To właśnie jedzenie, które pojawia się w naszych jelitach (choć nie tylko) decyduje o tym jakie będą proporcje mikroorganizmów zamieszkujących je. To w jelitach zaczyna się problem. A my jesteśmy faszerowani i truci chemią od poczęcia i to już przez kilka pokoleń. Tu należy zauważyć, że drożdżyca często przekazywana jest płodowi podczas ciąży w przypadku chorej na nią przyszłej matki.
     Trucizny, jakie zawarte są w pokarmach i jakimi praktycznie rzecz biorąc są lekarstwa dziś używane powodują wymarcie właściwej i niezbędnej dla zdrowia mikroflory jelitowej i jednoczesny rozrost drożdżaka, który jak wspomniałem zmienia swą postać z bakteryjnej na roślinną, tj. zapuszcza korzenie w jelitach (później zrobi to samo w narządach sąsiednich, pomału kolonizując w ten sposób całe ciało). Oczywiście grzyby rozsiewają się także przy pomocy bardzo odpornych spor. Może dojść do sytuacji, że drożdżyca jelit nigdy nie ujawni się formie groźnej, zostanie opanowana na poziomie jelit, ale w tym samym czasie pojawi się „rak” w zupełnie odległej od jelit części organizmu. Podobnie jak w lesie, grzyby rozsiewają się jak się im podoba, gdy mają do tego warunki. Takimi optymalnymi warunkami dla grzybów ludzkich jest zatrucie organizmu pochodzące z pokarmu i skutkiem tego samonakręcające się, postępujące zakwaszenie. To jest coś w rodzaju staczania się po równi pochyłej dla zdrowia człowieka. Zakwaszenie powoduje także całkowite zablokowanie pracy systemu immunologicznego.

     Oprócz pokarmu drożdżycę może wywołać trwały ciężki stress, podnoszący poziom cukru we krwi (drożdżak żyje cukrem, mąką i pochodnymi) i wszystko to, co może wpłynąć na zachwianie proporcji jak chodzi o ilości zamieszkujących człowieka mikroorganizmów, a także zakwasić organizm i spowodować, że spory do tej pory śpiące zaczną żyć. Zakwaszenie tkanek, jakie pojawia się podczas zatruć, może spowodować rozpuszczenie się zwapnień, którymi organizm otacza spory grzyba i inne pasożyty, po to by je zneutralizować. Że takie zwapnienia funkcjonują, dowodzą tego sekcje zwłok po wypadkach. Bardzo często tzw. rak piersi u kobiet w początkowej fazie był znajdywany w otoczce wapiennej, tym samym unieszkodliwiony. Jednakże mammografia praktykowana przez medycynę może spowodować rozerwanie tejże otoczki, co zamiast profilaktyki choroby staje się jej przyczyną. Ostatnio w prowincji Trydent-Górna Adyga ludzie masowo odmawiają tak mammografii jak i kolonoskopii, nie mówiąc już o szczepieniach. Odnośnie kolonoskopii, jest ona również bezsensowna, bo rak w tych okolicach jest niczym innym jak zaawansowaną kolonizacją ostatniego odcinka układu pokarmowego.

     Warto w tym miejscu zauważyć także, że medycyna całkowicie ignoruje często pojawiający się w organizmie alarm, świadczący o silnym jego zatruciu, którym jest otyłość. Charakterystyczna otyłość (występująca jednakże w przypadkach gdy organizm jest jeszcze w stanie bronić się) wynikająca z silnie zatruwającej działalności grzyba w jelitach – manifestuje się najpierw w obrębie brzucha i ud. Pamiętam, gdy przyglądając się w USA otyłym Amerykanom kilkadziesiąt lat temu nie mogłem zrozumieć, skąd się to bierze. Dziś wszystko jest jasne. Należało jedynie wziąć pod uwagę ich odżywianie się. We Włoszech jeszcze 30, czy 20 lat temu tego nie było, ale od pewnego czasu jest to częste i u nas. Zjawisko to przyszło do kraju wraz narastającą amerykanizacją odżywiania się. Otyłość tego rodzaju nie daje się usunąć żadnymi dietami (co też powinno dawać do myślenia lekarzom), ponieważ wiązanie toksyn w tłuszczu jest formą obrony organizmu. Otyłość nie powoduje chorób, jak utrzymuje medycyna, otyłość to oznaka zaawansowanej już choroby.

     Drożdżyca będzie wkrótce zmiatać ludzi jak lawina. Oczywiście nie mówi się o tym jako o skutkach dożdżycy, ale środowiska lekarskie już dziś przygotowują nas na to prognozując, że za kilka lat w każdej rodzinie jeden jej członek obowiązkowo będzie chory na raka. Oczywiście, że tak będzie, bo to już co najmniej trzecie pokolenie zagrzybionych kobiet będzie rodzić zagrzybione dzieci. A swoją drogą, jeżeli głoszą takiego rodzaju prognozy, to znaczy, że wiedzą, co się dzieje i jakie będą tego skutki, co jednak nie sprawia, że kogoś w tej sprawie rusza sumienie.

     Drożdżyca to prawdopodobnie także Alzheimer i wiele tzw. chorób umysłowych. Wynika to stąd, że wzrastająca w organizmie ilość kolonii drożdżaka powoduje uwalnianie do krwi produktów jego metabolizmu, już dziś znane jest około 80 trucizn, w tym niektórych bardzo groźnych dla człowieka – w szczególnie drastyczny sposób rujnujących jego układ nerwowy, także mózg. Od chorób psychicznych można byłoby uwalniać ludzi odgrzybiając ich, podczas gdy psychiatria skazuje ich na dożywotnie przyjmowanie lekarstw, o których wiadomo, że stymulują dalszy wzrost grzyba. Zamiast leczyć, medycyna nakręca spiralę cierpienia i śmierci.

     Wszystkie problemy z niepłodnością są z całym prawdopodobieństwem skutkiem zagrzybienia organizmu, ponieważ grzyb swą chemią wydalaną do ludzkiej krwi jest w stanie rozregulować gospodarkę hormonalną (oddziałuje na przysadkę mózgową), to samo jak chodzi o tarczycę i inne problemy hormonalne. Oprócz tego przy zaawansowanej kandydozie jelit, ze względu na bliskość – jest najczęściej atakowany także układ rozrodczy, po prostu kolonizacja propaguje się na sąsiednie organy. Tyle, że zamiast leczyć drożdżycę, mamy in vitro.

     Problemy z żołądkiem to bardzo często właśnie drożdżyca, dodatkowo pogarszana leczeniem klasą leków o nazwie IPP. Dodatkowo okazuje się, że infekcja powodowana przez helicobacter ma miejsce jedynie podczas silnego zagrzybienia żołądka.

     Praktycznie rzecz biorąc nie ma zakątka w człowieku, który mógłby ocaleć przed działalnością drożdży w nim rozrośniętych. Następny taki mogący zaszokować lekarzy przykład do próchnica zębów czy paradontoza, halitoza, łuszczyca a nawet glaukoma – to też grzybica, wraz z jej następstwami w postaci infekcji wtórnych czy też zaburzeniami fizjologicznymi.

     – Co należy więc robić by bronić się jakoś?

     – Unikać jak ognia wszystkiego, co zatruwa. Leczyć się samemu poprzez zdobywanie wiedzy i działania społeczne przeciwdziałające globalizacji. To za sprawą globalizacji dostają się do Włoch trucizny, jakich wcześniej tu nie było. Z Kanady do włoskich portów przyjeżdża stare, zatrute, zmodyfikowane zboże, nie wiadomo jak stary i jak sfałszowany afrykański olej (w cysternach po ropie naftowej, których nikt nie mył), niemiecka wieprzowina i nabiał pełne antybiotyków i hormonów, to samo z izraelskimi kurczakami i wiele, wiele innych. Gdyby ludzie wiedzieli, jak bardzo globalizacja niszczy ich zdrowie – szybko byłoby po globalizacji. Jedynie produkcja żywności na miejscu, czyli samowystarczalność każdego państwa może zagwarantować jej jakość i poprawić radykalnie stan zdrowia obywateli.

     – Czy da się wykryć grzyba?

     – Są wykrywalne na dzień dzisiejszy jedynie formy luźne, które nie są groźne i to nie często. Formy wrośnięte dla dzisiejszej medycyny to „rak”, „polip”, „gruczolistość”. Nazwy, które niczego nie określają, niczego nie definiują, nie wskazują na powód tego, co się dzieje.

     – Czemu ukrywa się tę chorobę?

     – Bo daje ona możliwość niby to leczenia kilku setek nieistniejących samodzielnie chorób, które tak naprawdę są jedynie objawami kolonizacji organizmu grzybem i jego kolaborantami, a to z kolei daje obrót astronomicznymi wręcz pieniędzmi na skalę światową.

     – Co w takiej sytuacji powinien zrobić człowiek myślący?

     – Zabrać się sam za własne zdrowie, tym bardziej, że drożdżycę, jakby nie była, leczy się jedynie środkami naturalnymi, a procedury są dostępne w Internecie. Wyniki są oszałamiające. Można pozbyć się w ten sposób szeregu chorób, jakie dzisiejsza medycyna uważa za nieuleczalne, wypiąć się na wszystkich lekarzy i żyć w zdrowiu bez odwiedzania ich gabinetów.

     – W Polsce obecnie młodzi lekarze żądają bardzo dużych podwyżek ich płac. Co Pan na to?

     – Powinni domagać się aby uczelnie zaczęły kształcić prawdziwych lekarzy, a nie ogłupionych sprzedawców trucizn. Wielu lekarzy starej daty mówi, że dzisiejszego lekarza z powodzeniem mógłby zastąpić komputer posługujący się algorytmem, ponieważ zakazuje się im myślenia. To lekarze, mający najlepsze podstawy do oceny sytuacji, powinni walczyć o obalenie obecnego gangsterstwa medycznego. Tutaj dodam, że nieliczni, mądrzy lekarze zaczynają orientować się w sytuacji i do leczenia siebie samych i swych rodziny porzucają metody, którymi leczą dla zarobku. Na zakończenie powtarzam, ludzie leczcie się sami, ponieważ tylko to w obecnej sytuacji pozwala na długotrwałe rozwiązanie waszych problemów zdrowotnych i na uniknięcie tych, jakie może stworzyć medycyna.

     – Czemu mój rozmówca chce pozostać anonimowy?

     – Ponieważ jesteśmy wyśmiewani i obrażani – po co więc się narażać!”

 51. avatar Adriana 6 marca 2018 o 18:55

  acha ma 5 lat

  1. avatar grzegorzadam 6 marca 2018 o 20:59

   Wiek nie ma znaczenia.

 52. avatar Malgosia 9 marca 2018 o 19:56

  Niski poziom żelaza często jest wynikiem niedokwaszonego żołądka. Wiadomo. Generalnie nie powinno się suplementować Fe. Dr Jaśkowski twierdzi inaczej. Chodzi Mu min o hematokryt etc. To jak w końcu jest z tym zelazem?

 53. avatar OlaS 25 marca 2018 o 22:05

  Przeczytalam wszystkie komentarze i same juz nie wiem…. jestem wege od kilku lat, nie jem nabialu ani jaj, zaczely mi potwornie wypadac wlosy- w badaniach ferrytyna 7, hemoglobina 13, wit d niska i b12. Dostalam zelazo ktorego brac nie chce. Czy chlorella wystarczy?

  1. avatar Jarmush 26 marca 2018 o 09:01

   Kuracja Greens & Fruits TiB, D3 TiB i K2 TiB, i chlorella This is BIO, jaki poziom 25(OH)D? jaki B12 i kwasu foliowego?

   1. avatar OlaS 26 marca 2018 o 09:15

    dziekuje ze odpisalas! fascynujacy blog, nie moge przestac czytac. co to poziomu 25(OH)D ,b12 i kwasu foliowego to nie wiem- lekarka zlecila morfologie, ferrytyna wyszla niska wiec przepisala zelazo i po problemie. powiedziala mi tylko ze b12 niskie i slaba wit d. mieszkam w Wlk Brytanii tu wszystko jest troche inaczej. czy warto zrobic biorezonans i szukac problem w jelitach? oprocz wypadajacych wlosow mam jeszcze problem z gardlem ktorych zadnych lekarz nie jest w stanie wytlumaczyc i ogolnie soe zle czuje, problemy z koncentracja, oslabienie, problemy ze snem. tarczyce i inne hormony w normie

    1. avatar Jarmush 26 marca 2018 o 09:37

     jaki poziom TSH? przeciwciała tarczycowe? Robiłaś USG tarczycy?

     1. avatar OlaS 26 marca 2018 o 10:14

      nigdy nie widzialam wynikow wiec nie wiem, tutaj wyniki ida prosto do lekarza nie mam szansy ich zobaczyc. powiedziala mi tylko ze w normie, nie mialam usg bo nikt nie zlecil. nie ufam juz lekarza, jedyne co robia to pakuja chemie ktorej nie chce brac. chce jedynie wiedziec jakie zrobic badania I ewentualnie brac cos co mnie nie zabije (jak zelazo)

     2. avatar Jarmush 26 marca 2018 o 10:54

      przyjedź do Polski, sama sobie wykonaj badania z listy https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/ i zgłoś się do mnie

     3. avatar OlaS 26 marca 2018 o 12:33

      wow duza lista, mam nadzieje ze uda mi sie zrobic wiekszosc w jednym miejscu. a co z biorezonansem? czy jest jakis gabinet ktory mozesz polecic? opinie w internetach sa podzielone, niektorzy pizza ze to szarlatanstwo haha

     4. avatar grzegorzadam 26 marca 2018 o 15:42

      Niektórzy piszą, że ziemia jest płaska czy wklęsła, inni, że bigfarma dba o nasze zdrowie 🙂

      musi być profesjonalny gabinet, jak się czyta co wyprawiają niektórzy diagności
      to ręce opadają.
      I maja rację ci co na takich trafili, jeszcze za tauzena im syropków sprzedadzą.

      Gdzie mieszkasz?

     5. avatar OlaS 28 marca 2018 o 20:21

      moze tym razem uda sie dodac komentarz- Pepsi udalo mi sie zdobyc moje wyniki
      MMA 0.55umol/L (0-0.29)
      ferrytyna 7ug/L (9-120)
      zelazo 21umol/L (12-28)
      b12 323ng/L (200-1000)
      kwas foliowy 6.5 ug/L (4-18)
      free T4 10.4pmol/L (9-19)
      TSH 3.13 mu/L (0.3-5)
      25(oh)D 55nmol/L (80-150)
      Przeczylam na blogu ( nie spie nie pracuje czytam bloga) ze powyzej 1 to niedoczynnosc, czy tak? czy potrzebne usg tarczycy? dziekuje

     6. avatar Jarmush 28 marca 2018 o 21:04

      powyżej 2, ale niekoniecznie, powinny być jeszcze inne objawy, ale masz mało żelaza, B12, kwasu mało, szkoda że nie zrobiłąś homocysteiny. Zrobiłąbym to:
      ZWYKŁA NIEDOCZYNNOŚĆ:
      Zero cukru z cukiernicy

      Zero kazeiny

      Zero glutenu

      Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności

      Codziennie 10 000 kroków (biegnie się je znacznie szybciej, niż chodzi)

      Dużo surowych owoców i warzyw ( jedz krzyżowe, nie bój się)

      Długo śpij

      Całkowicie odstaw kofeinę

      Bierz 50mg cynku dziennie

      1 kapsułka ( nie łącz go z selenem) rano do śniadania razem z B complex
      https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2184-zinc-citrate-50mg-120kaps-gg-5060040827116.html

      cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosiś bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

      Bierz 200 mcg selenu dziennie, czyli 1 kapsułkę  https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2176-selenium-200mcg-120kaps-gg-5060040820971.html?search_query=selen&results=20 natomiast specjalista od niedoczynności tarczycy dr. Childs zaleca 400, decyzja należy do Ciebie, ja nie jestem lekarzem
      Selenu nie łącz go z cynkiem, ale bierz go z 1 witaminą E G&G i 1 C TiB około 17.

      Bierz witaminę C

      Witamina C albo kwas askorbinowy TiB 
      Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
      albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

      KALIBRACJA na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
      Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
      Następnie należy przyjmować codziennie 2 gramy kwasu askorbinowego TiB, albo przejść na Witaminę C 1000+TiB raz dziennie https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html
      Witamina E naturalna https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html
      jest jeszcze druga tej firmy, też naturalna

      Jod
      Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
      Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

       i/albo Kelp BIO G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2177-organic-kelp-120kaps-gg-5060040821770.html?search_query=kelp&results=5

      Bierz D3 w protokole z K2
      Badanie 25(OH)D obowiązkowe i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom około 80, a nawet wyżej, czyli zawsze w drugiej połowie normy). 
      Zanim nie poznasz wyników, należy przyjmować 4 D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/57-vitamin-d3-1500iu-100tabl-tib-254475917305.html po śniadaniu i 1 witamina K2 TiB
      https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2544-vitamin-k2-100mcg-60kaps-tib-254475917480.html
      Po śniadaniu wraz z D3 i K2, 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-5905344040048.html

      Bierz probiotyki
      https://thisisbio.pl/trawienie/3522-probio-forte-60kaps-amix–8594060004983.html?search_query=probiotyki&results=2

      Oczyść wątrobę
      https://www.pepsieliot.com/szybko-naturalnie-oczyscic-watrobe-toksyn/
      tam są namiary na bardzo dobrą, codzienną terapię 4 szklanek

      Bierz magnez
      Magnez
      MAGNEZ jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu
      np. chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–254475917428.html łyżeczka do szklanki wody zcytryną w godzinach rannych. Gdyby okazało się , że Cię rozwalnia bierz łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib-254475917442.html
      magnez w godzinach porannych, właśnie możesz zastosować moją kurację 4 szklanek na rozpoczęcie dnia https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/ 

      Bierz chlorellę, albo stosuj terapię 4 szklanek, tam w 4 są algi
      Terapia oczyszczająca i odżywiająca 4 szklanek. https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/ Jeśli nie brałaś nigdy alg, do 4 szklanki zacznij 4 greens This is BIO brać od 1/4łyżeczki i sukcesywnie zwiększaj o 1/4 łyżeczki. Jeśli nie masz  bio zielonych liści, do 4 szklanki dodawaj Kale(jarmuż ) This is BIO, lub szpinak This is BIO. 

      Nie denerwuj się byle czym, rozważ jakieś suplementy na nadnercza, dlatego na już zalecam kurację do śniadania 1 Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib-5905344040000.html, zawierający bardzo dużo minerałów i witamin, w tym z grupy B. 

      Usprawnij pracę jelit, zero wzdęć (pozbądź się dysbiozy – ssij olej kokosowy  i przeciekania jelit) – zakwaś żołądek – tu prosty test na ilość kwasu w żołądku
      WYPIJASZ 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej
      Czasy „odbicia”:
      Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia mikstury, to nadkwasota. Małe prawdopodobieństwo, ale oczywiście istnieje.
      Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
      Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka
      Jeśli od 90 do 3 minut, to słabe (im bliżej 3 minut, tym gorzej)
      Jeśli nie bekniesz powyżej 180 sek lub wcale, co się też zdarza, yyy … nie jest dobrze.
      Co robić więc?
      PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego, lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.
      Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit. Nie dopuść do tego, bo skutkiem tego mogą być choroby autoimmunologiczne, w tym Hashimoto.

      Do śniadania również 1 tabletka Greens& Fruits TiB oraz 1 kwasu foliowego G&G. Gdy bierzesz Bcompelx w te dni nie bierz Greesn & Fruits TiB

      Schudnij

      Zbadaj poziom kortyzolu

      Nie jestem lekarzem

     7. avatar grzegorzadam 29 marca 2018 o 07:09

      25(oh)D 55nmol/L (80-150) – ang.

      Niziutko, faktycznie jest to

      22 ng/ml.

      Podwyższaj bez zwłoki zbędnej od ”dzisiaj”

     8. avatar OlaS 28 marca 2018 o 21:41

      i dobrze ze nie jestes dochtorem! od fartucha to ja dostalam jedynie zelazo. dziekuje ze poswiecilas swoj czas zeby odpisac. zastasuje sie do wszystkiego. te badania zlecil moj lekarz rodzinny dlatego brakuje homocysteinyi kortyzolu. ale zrobie w Polsce prywatnie. z wynikow z maja 2016 wynika ze mialam ferrtyne 18.9 ale TSH ponad 4.5. nie pije kawy od 5 lat odkad jestem wege, nie jem nabialu, nie stosuje antykoncepcji hormonalnej, nie uzywam fluoru. moge miec przeciekajace jelito i mozliwe ze pasozyty, bylam przez 3 miesiace w Indiach. z aktywnoscia moze byc problem poniewaz czuje sie oslabiona i wiecznie zmeczona, kiedys regularnie cwiczylam na silowni, teraz wchodzenie po schodach sprawia trudnosc. czytalam o 4 szklankach i jutro zaczynam. blogoslawiony niech bedzie dzien w ktorym odkrylam Twojego bloga 🙂

     9. avatar Jarmush 29 marca 2018 o 05:44

      z miłością <3

     10. avatar OlaS 29 marca 2018 o 13:28

      podejrzewam ze moja mama ma to samo, mialam usg tarczycy I ma ”zimne” wole, oprocz tego ciesnie nadgarstka I mase innych problemow mysle ze zwiazanych wlasnie z tarczyca. Udalo mi sie namowic ja na rzucenie palenia. TSH w normie jak mowia fartuchy. namawiam ja na badanie homocysteiny I zmiane diety przede wszystkim.

  2. avatar grzegorzadam 26 marca 2018 o 09:05

   Jak z jodem , krzemem, selenem, borem?

   to jest przyczyna wewnętrzna.

   1. avatar OlaS 26 marca 2018 o 09:16

    nie mam pojecia, nigdy nie sprawdzalam. przepraszam jestem laikiem- czy mozna to sprawdzic poprzez badanie krwi?

     1. avatar OlaS 26 marca 2018 o 17:02

      Mieszkam na stale w Wlk Brytanii. Najdogodniejszy bylby poznan albo Szczecin. W ciagu ostatnich kilki dni czytalam rozne informacje i i jestem troche “przeciazona”, nie ufam lekarzom ich szczepionkom i innym wspanialym wynalazkom ale nie potrafie tez zeeryfikowac tych informacji. Dlatego podchodze sceptycznie

     2. avatar OlaS 27 marca 2018 o 21:22

      Grzegorzadam czy molgbys napisac czy sie sugerowac w wyborze gabinetu? w szczecinie jest chyba z 5…. mysle ze na 100% mam lokatorow, chcialabym tylko wiedziec jakich

     3. avatar grzegorzadam 28 marca 2018 o 08:35

      Spróbuj na łuczniczej 64, kosztów nie znam.

     4. avatar OlaS 28 marca 2018 o 14:37

      dziekuje bardzo Grzegorzadam, znalazlam rowniez gabinet w Poznaniu prowadzony przez neurologow ze Wschodu (Ukraina) wiec moze sprobuje ten. mam juz wyniki niektirych badan ale nie moge odpowiedziec na komentarz Pepsi… juz 3 razy probowalam….

     5. avatar grzegorzadam 28 marca 2018 o 16:29

      Ciekawe z tymi neurologami, pisz co i jak 😉

      Odpowiedz w innym miejscu z cytatem 😉

 54. avatar Tokyoeyes 27 kwietnia 2018 o 15:13

  Po 3 tygodniach brania 1 baletki dziennie Green&fruits, biotyny 5 mg, nikotynamidu zrobiłam badanie krwi bo coś znowu słabeusz ze mnie wyskoczył. Przedpołudniowe spadki energii, słabizna która przechodzi po półgodzinnym odpoczynku a już na pewno po posiłku. Czasem taki wewnętrzny dygot jakbym była na głodzie, zgaduję minerałowo-witaminowym. ?
  Ferrytyna 12,56 (4,63 ng/mol-204,0). OB 13 przy normie do 20. Hemoglobina 11,4 g/dl (11,2-15,7). Hematokryt 3,52 (3,4 -4,5).
  Mam jeszcze chlorellę TIB, może powinnam ją w końcu otworzyć 😉 Jaką dawkę rozpocząć?

  Wierzę już tylko w Was 🙂

  1. avatar Jarmush 27 kwietnia 2018 o 17:34

   zacznij od połowy tabletki, gdy nigdy nie brałaś alg, wprawdzie w G&F TiB jest trochę, ale małe ilości. I sukcesywnie dojdź do poziomu 3 gramy dziennie przed posiłkiem porannym, lub południowym.

   1. avatar Tokyoeyes 27 kwietnia 2018 o 21:08

    Dzięki Peps.
    Zwróciłam uwagę na chlorellę w G&F i miałam nadzieję, że skoro do tej pory nie było problemów to znaczy, że będzie z górki. No trudno. Jutro rano wezmę połówkę.
    Czy niska ferrytyna, niemal na granicy: 12 przy normie 10-200, to zawsze kierunek ku niedokrwistości z niedoborów żelaza? Czy może i kwas foliowy i b12? Czy warto badać pozostałe?

    1. avatar Jarmush 27 kwietnia 2018 o 21:13

     ferrytyna to żelazo, może być też kwas foliowy, ale bardzo często to są pasożyty, badanie B12, kwasu foliowego i homocysteiny to podstawowe badanie i bardzo ważne obok 25(OH)D

     1. avatar Tokyoeyes 1 maja 2018 o 17:09

      Pepsi, zrobię tę resztę badań: b12, kwas foliowy, homocysteina. Mam obfite miesiączki, może to winowajca? Pasożyty były. Owsiki. Niemal rok ? W końcu zniknęły po podwójnej kuracji nalewką z orzecha i chemii, niestety. Badań potwierdzających nie robiłam, widzę po kondycji skóry – mój trądzik zniknął, pojawia się tylko przed miesiaczką. Zniknęły tez oczywiste objawy jak notoryczne wzdęcia.
      Czy możliwe, że owsiki wespół z miesiączką mogą mnie tak drenować? Przy tej ferrytynie na poziomie 13 to niestety energia kończy mi się szybko, delikatne zawroty głowy.

  2. avatar grzegorzadam 30 kwietnia 2018 o 04:33

   Zrobiłbym analizę włosa i inne testy:
   https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci- ruszyc-ze-skrzyzowania/

   1. avatar Tokyoeyes 1 maja 2018 o 17:18

    Grzegorzuadamie, robiłam analizę w październiku zeszłego roku, pisałam o tym w wątku o niedoborze witamin B. Mam mało żelaza, cynku… „Wapń +288%, sód +7%, potas -37%, fosfor +89%, cynk -18%, magnez +63%, żelazo -39%, miedź +149%, nikiel -83%, mangan -65%, selen -37%, chrom -42%, molibden -55%, kobalt +84%, srebro -62%, krzem +61%, siarka +31%, jod -20%, cyna -37%, wanad, -43%, stront -24%, bor -59%, lit -77%, bar -2%. Toksyczne (pomoc-mg pierwiastka): arsen 0.057 (wartość dopuszczalna 0,5), rtęć 0.078 (w.d. 0.5), glin 0,45 (w.d. 20.0), kadm 0.01 (w.d. 0.3), ołów 1.15 (w.d. 4.0)„
    Zrobię biorezonans. Sama już nie wiem. Wkurzają mnie spadki energii

    1. avatar grzegorzadam 5 maja 2018 o 05:53

     Zrobię biorezonans. Sama już nie wiem. Wkurzają mnie spadki energii”

     Zrób.
     Jest napisane dokładnie czego brakuje.
     Jak zwykle wapnia opór.

 55. avatar EMMA 16 czerwca 2018 o 21:02

  Droga Pepsi, bardzo proszę o dobór suplementów na podstawie poniższych wyników:

  Hemoglobina poniżej normy: 11,86 g/dl
  Hematokryt poniżej normy:35,8%
  RDW powyżej normy: 16%
  PDW powyzej normy: 17,8 fL
  MPV poniżej normy: 9,2 fL
  LYM poniżej normy: 1,42
  BASO poniżej normy: 0,01

  UIBC powyżej normy: 378,0 ug/dl
  Saturcja transferyny poniżej normy: 11,29%

  Amylaza w surowicy powyżej normy: 118,0 UI/I

  TIBC powyżej normy: 426,12 ug/dl

  ASO powyżej normy !!!: 553 U/ml – od dziecka tak mam, że jest mocno podwyższone

  Ferrytyna poniżej normy: 5,9 ng/ml (norma: 10 – 291)

  Wszystko pozostałe w normie.

  Co robić? Co przyjmować?Chlorella? Co jeszcze?

  Poradź proszę.
  Emma

  1. avatar Jarmush 16 czerwca 2018 o 21:26

   Zrobić inne badania, bo jak hematokryt nie jest w normie, to i tak będą przekłamane. Miałaś reumatyzm dziecięcy? https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

 56. avatar EMMA 17 czerwca 2018 o 06:20

  Witam ponownie Droga Pepsi, dziękuję za rychłą odpowiedź.
  Poziom ASO od dzoecka jest wysoki, nikt nie zdiagnozował u mnie reumatyzmu dziecięcego, a jak twierdzi moja mama robiła mi wnikliwe badania, żeby to wyjaśnić.

  Pozostałe badania z Twojej listy też zrobiłam i wszystko inne jest w normie.

  Morfologia krwi (C55)
  · Krwinki białe WBC 4,8 10^9/L 4,0 — 10,0
  · Krwinki czerw. RBC 4,23 10^12/L 3,7 — 5,1
  · Hemoglobina HGB ¯ 11,86 g/dl 12,0 — 16,0
  · Hematokryt HCT ¯ 35,8 % 37,0 — 47,0
  MCV 85,0 fL 77,0 — 95,0
  MCH 28,03 pg 27,0 — 34,0
  MCHC 33,09 g/dl 32,0 — 36,0
  RDW ­ 16 % < 15
  · Płytki Krwi PLT 277 10^9/L 150 — 450
  PCT 0,26 %
  PDW ­ 17,8 fL 9,0 — 17,0
  MPV ¯ 9,2 fL 9,6 — 12,0
  Rozmaz automatyczny
  NEU% 60,7 % 45,0 — 70,0
  NEU 2,94 10^9/L 2,5 — 5,0
  LYM% 29,3 % 20,0 — 45,0
  LYM ¯ 1,42 10^9/L 1,5 — 3,5
  MONO% 5,8 % 1,0 — 10,0
  MONO 0,28 10^9/μL 0,2 — 0,8
  EOS% 3,9 % 1,0 — 5,0
  EOS 0,19 10^9/L 0,04 — 0,40
  BASO% 0,3 % 0,0 — 1,0
  BASO ¯ 0,01 10^9/L 0,020 — 0,100
  Odczyn Biernackiego (C59) 8 mm/h < 12
  Koagulologia
  Nazwa badania Wynik badania Zakres referencyjny
  Materiał: Krew zylna, osocze (cytrynian), data i godz. pobrania: 14-06-2018 07:28, data i godz. przyjecia: 14-06-2018 12:36
  Fibrynogen 327,00 mg/dl 200,00 — 500,00
  Biochemia
  Nazwa badania Wynik badania Zakres referencyjny
  Materiał: Krew zylna, surowica, data i godz. pobrania: 14-06-2018 07:28, data i godz. przyjecia: 14-06-2018 12:16
  P/c antytyreoglobulinowe (ATG) (O18) 10,0 IU/mL 45
  HDL % 39 %
  Triglicerydy w surowicy 86,8 mg/dL < 150,0

  Cholesterol LDL – wyliczany 78,4 mg/dl
  Nie-HDL 96 mg/dl

  Fosfataza alkaliczna (ALP) 41,00 UI/l 32,00 — 104,00
  Aminotransferaza asparaginianowa (AST) 17,4 UI/l < 32,0
  Aminotransferaza alaninowa (ALT) 10,2 UI/l =60 ml/min/1,73m^2 >60 ml/min
  Mocznik w surowicy 17 mg/dl 17 — 49
  Kwas moczowy w surowicy 4,1 mg/dl 2,4 — 5,7

  Sód w surowicy (O35) 140,0 mEq/l 136,0 — 145,0
  Potas w surowicy 4,5 mEq/l 3,5 — 5,1
  Chlorki w surowicy 102,10 mEq/l 98,00 — 107,00
  Magnez w surowicy 1,9 mg/dl 1,6 — 2,6
  Fosfor nieorganiczny w surowicy 3,55 mg/dl 2,50 — 4,50
  Wapn całkowity w surowicy (O77) 9,41 mg/dl 8,60 — 10,50
  Zelazo w surowicy 48 μg/dl 33 — 193
  Całkowita zdolnosc wiazania zelaza (TIBC) ­ 426,12 μg/dl 140,00 — 330,00
  Białko C reaktywne (ilosc) < 1,00 mg/l < 5,00
  ASO (test ilosciowy) ­ 553 U/ml
  Wskazana kontrola! Wynik do
  konsultacji z lekarzem !
  < 200
  Bilirubina całkowita w surowicy 0,38 mg/dl < 1,20
  GGTP 16,00 UI/l 5,00 — 36,00
  Kinaza kreatynowa (CK) 62,00 UI/l < 170,00
  Białko całkowite 7,5 g/dl 6,6 — 8,7

  Testosteron (O41) 25,7 ng/dL 8,4 — 48,1
  Tyreotropina (TSH) 2,08 mIU/L 0,27 — 4,20
  P/c przeciw peroksydazie tarczycowej (ATPO) (O09) < 5,00 IU/mL < 34,00
  metoda: ECLIA, analizator Cobas e601, firma: Roche
  FT3 3,68 pg/ml 2,00 — 4,40
  FT4 1,13 ng/dl 0,93 — 1,70

  Badanie ogólne moczu (A01)
  Barwa Zolty
  Przejrzystosc Klarowny
  PH 6,5 5,0 — 7,5
  Ciezar własciwy 1,011 1,005 — 1,030
  Białko nieobecne nieobecne
  Glukoza nieobecna nieobecna
  Urobilinogen 0,2 E.U./dl 0,2 — 1,0
  Bilirubina nieobecna nieobecna
  Ciała ketonowe nieobecne nieobecne
  Leukocyty nieobecne nieobecne
  Azotyny nieobecne nieobecne

  Krew nieobecna nieobecna
  Mikroskopowy osad moczu bez zmian patologicznych

  Progesteron (N55) 5,22 ng/ml
  Insulina (L97) 9,00 mU/l 3,00 — 25,00 A PB3027_04_15 wyd.2 / 12.10.2015
  metoda CLIA, analizator ADVIA Centaur XP, firma Siemens
  Witamina 25(OH)D Total (O91) 27,20 ng/ml
  normy:
  0-20 niedobór
  20-30 stezenie niewystarczajace
  30-50 stezenie optymalne
  50-100 stezenie wysokie
  100 stezenie potencjalnie toksyczne

  Kwas foliowy 10,4 ng/ml 4,6 — 18,7
  Ferrytyna (L05) ¯ 5,9 ng/ml 10 — 291

  Oto moje wyniki.

  Nie zbadałam poziomu homocysteiny, cynku i kobaltu. Okroiłam koszt badań.
  Jestem po biorezononsie, po kuracji odgrzybiającej oraz przeciwpasożytniczej preparatami firmy Joalis. Dwa miesiące temu odstawiłam lek psychotropowy Aciprex. Przyjmowałam go dwa lata z powodu nerwicy lękowej. Od 20 lat jestem wegetarianką. Piję dużo kawy. Ruszam się jak mucha w smole. Nie mam na nic siły. Mam ogromną potrzebę snu. Często jestem poddenerwowana. Psia kość, ja tak NIE CHCĘ! Nie wrócę już do psychotropów. Przeszłam też fajną terapię. Wiele wyprostowałam w swoim życiu. Tylko moje ciało nie ma siły. Zrobiłam badania z Twojej listy, żeby odkryć możliwą przyczynę. Może to brak żelaza?
  Na USG narządów rodnych jestem już umówiona.

  Pepsi pomóż proszę

  Emma
  36 lat
  Ściskam i pozdrawiam

  1. avatar Jarmush 17 czerwca 2018 o 06:40

   homocysteina niezbędna !!! i B12 koniecznie !! cynku i kobaltu nie musisz robić
   Masz niską 25(OH)D, na już bierz 6 tabletek D3 TiB i 2 K2 TiB po śniadaniu wraz z 1 Omega 3. Wejdź na codzienną kurację 4 szklanek https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/

   Cykl metylacji jest bardzo ważny, homocysteina to potężny marker zapalny, a przy zaburzeniach psychicznych jest ekstremalnie ważny,

  2. avatar grzegorzadam 20 czerwca 2018 o 03:55

   ”Witamina 25(OH)D Total (O91) 27,20 ng/ml
   normy:
   0-20 niedobór
   20-30 stezenie niewystarczajace
   30-50 stezenie optymalne
   50-100 stezenie wysokie
   100 stezenie potencjalnie toksyczne”

   za niskie, wnioski pod niezgodne z doniesieniami ludzi leczących się
   przy wysokich poziomach metabolitu.

   B12 też za niskie.

 57. avatar EMMA 17 czerwca 2018 o 07:10

  Dziękuję z całego serca. Nie marzyłam nawet o tak szybkiej odpowiedzi. Jutro zrobię pozostałe badania.
  Pozdrawiam
  EMMA

 58. avatar EMMA 17 czerwca 2018 o 08:09

  Przez nieuwagę nie wkleiłam wszystkich wyników:
  B12: 237, czyli w normie (197-771)

  ATG: 10,0 IU/ml
  UIBC: 378

  Jutro homocysteina.

  1. avatar Jarmush 17 czerwca 2018 o 08:39

   B12 nie w normie !! to jest za niskie, ma być przekroczona górna norma, to żelazo ma siedzieć w dolnych widełkach normy. A co do badania homocysteiny, upewnij się, czy to jest dobre laboratorium, i czy wiedzą, że krew musi się jak najszybciej znaleźć w urządzeniu, które cały czas ją porusza, bo nie może w najmniejszym stopniu zacząć krzepnąć.

 59. avatar EMMA 17 czerwca 2018 o 09:29

  Czuję, że w te wakacje wróci mi energia. Będą to wakacje z kuracją 4 szklanek. Choć odzywa się nerwica lękowa i mówi „szukasz, dłubiesz w tym ciele, aż wkońcu znajdziesz raka i koniec z Tobą”.

  Dziękuję raz jeszcze.
  EMMA

  1. avatar Jarmush 17 czerwca 2018 o 12:56

   zamówiłaś w naszym sklepie?

  2. avatar grzegorzadam 20 czerwca 2018 o 03:56

   podnieś poziom D do 200 i więcej.

   1. avatar EMMA 20 czerwca 2018 o 06:38

    Witaj Grzegorzu Adamie. Właśnie dzisiaj jest pierwszy dzień mojej suplementacji i kuracji 4 szklanek. Zbadam poziom D3 za dwa miesiące. Przyjęłam 6 tabletek D3 i 2 K2 po śniadaniu. Na śniadanie jogurt naturalny z moczonymi przez noc migdałami, porzeczkami i bananem. Moje śniadania to albo koktajle warzywno – owocowe z dodatkiem tahini lub migdałów albo kasza jaglana z owocami. Czy D3 dobrze się wchłania w takim zestawieniu? O poziomie kwasu żołądkowego pocztam dzisiaj po pracy. Ściskam i dziękuję za uwagę.
    EMMA

    1. avatar Jarmush 20 czerwca 2018 o 07:32

     uważaj na łączenie owoców z tłuszczem, jak tłuszcz to zawsze po fruktozie/cukrach prostych, nie razem! szczególnie jak są rodzinne tendencje do cukrzycy

     1. avatar grzegorzadam 21 czerwca 2018 o 04:35

      szczególnie jak są rodzinne tendencje do cukrzycy”

      raczej rodzinne błędy żywieniowe.

     2. avatar Jarmush 21 czerwca 2018 o 07:07

      no tak

    2. avatar grzegorzadam 21 czerwca 2018 o 04:38

     Zbadaj poziom D, nie wiesz na czym stoisz.
     D zawsze z czymś tłuszczowym jak to możliwe.

     1. avatar EMMA 21 czerwca 2018 o 12:01

      Poziom 25(OH)D: 27.20 ng/ml

     2. avatar Jarmush 21 czerwca 2018 o 12:15

      na już bierz 6 tabletek D3 TiB i 2 K2 TiB, badanie 25(OH)D za 2 miesiące, na 5 dni przed badaniem odstaw D3. W dni kąpieli słonecznych w bikini nie musisz brać D3

     3. avatar grzegorzadam 18 lipca 2018 o 13:16

      tyle można mieć zimą, do góry bez zbędnej zwłoki.

 60. avatar EMMA 17 czerwca 2018 o 13:32

  Tak. Nie ma tylko Omega 3. Ale wszystko u Was.

  1. avatar Jarmush 17 czerwca 2018 o 18:03

   przepraszam, rzeczywiście nie ma, dopiero nadeszła ogromna dostawa, więc nie sądziłam i właśnie sprawdziłam

 61. avatar EMMA 17 czerwca 2018 o 13:35

  Czytam cały dzień Twojego bloga. Wszystko zaczyna mi się w głowie układać.

 62. avatar EMMA 17 czerwca 2018 o 13:52

  B12 – to, co piszesz na blogu o niedoborze jest o mnie. Dieta roślinna, choć czasem zjadam nabiał i jajka, kłopoty z pamięcią, koncentracją, niepokój, brak siły, nerwowość. To wszystko o mnie. Żaden lekarz nigdy na to nie wpadł, ani psychiatra, która mnie prowadziła, ani lekarz pierwszego kontaktu., nawet homeopata, który znalazł mi grzyby i pasożyty, dobrał kurację. Nikt. Dopiero mój sprzeciw wobec medycyny alopatycznej, Ty i Twój blog. Mam teraz nadzieję, światełko, że wszystko będzie dobrze. Mój mąż mówi o mnie : Ty taka nie jesteś, ospała, nerwowa. To do Ciebie nie pasuje.
  A moje trudności z koncentracją, ciągłe zmęczenie spowodowały szereg niezbyt przyjemnych sytuacji w pracy.

  Dzięki, że jesteś.
  EMMA

  1. avatar grzegorzadam 20 czerwca 2018 o 03:58

   poziom kwasu żołądkowego?

 63. avatar EMMA 18 czerwca 2018 o 13:48

  Pepsi RATUJ !!! Homocysteina wywalona w kosmos 13,8 (norma: 5.5 – 12.0). Co robić?

 64. avatar EMMA 18 czerwca 2018 o 16:14

  Homocysteina 13,8 (5,5 – 12,0). Co robić?

  1. avatar Jarmush 18 czerwca 2018 o 17:00

   ma być max 8, ale w dolnej normie musi siedzieć, Greens & Fruits TiB 3 miesiące kuracja po 1 do śniadania, 1 B6 G&G i 1 kwas foliowy G&G badanie za 2 miesiące, na tydzień przed badaniem odstaw suple
   jaki masz pzoiom 25(OH)D? B12? kwasu foliowego?

 65. avatar EMMA 18 czerwca 2018 o 16:16

  Nie wyświetlił mi się komentarz. Miałam obawę, że nie dodałam.

 66. avatar EMMA 18 czerwca 2018 o 19:13

  Droga Pepsi, 2 paczki do mnie już w drodze. Dzisiaj zamawiam pozostałe suplementy.

  Żeby mieć pewność, czy wszystko prawidłowo, czy rzeczywiście tak dużo? Rozpiska:

  Kuracja 4 szklanek.
  6 tabletek D3 po śniadaniu (jak długo?)
  2 tabletki K2 po śniadaniu (jak długo?)
  1 tabletka Omega 3 po śniadaniu (jak długo?)
  Greens&Fruits przez 3 miesiące 1 tabletka do śniadania (czy przed badaniem też odstawić, po badanie mam zrobić za 2 miesiące)
  1 B6
  1 kwas foliowy

  Wszystko razem z kuracją 4 szklanek (czy kuracji zaprzestać przed badaniem?)

  Pozdrawiam
  Jestem spokojniejsza, będę działać, zażywać, a jak tylko lepiej się poczuję, to ruszę tyłek i znajdę jakiś sport.

  Pozdrawiam
  EMMA

  1. avatar Jarmush 18 czerwca 2018 o 20:37

   za 2 mniesiące badanie 25(OH)D , na 5 dni przed badaniem odstawiasz D3 i Greens& Fruits. Dążysz do poziomu 60-70,(osoby poważnie chora to nawet 90 i 100) Gdy już masz oczekiwany rezultat, bierzesz podtrzymująco połowę. W dni plażowe w bikini nie bierzesz.

   1. avatar EMMA 7 września 2018 o 03:51

    Droga Pepsi. Kuracja 4 szklanek trwa od 3 miesięcy, marszobiegi regularne. Nadal jest ciężko, ale najważniejsze, że jest poprawa. Tylko kolano pobolewa.

    Odstawiłam D3 tydzień temu i powtórzyłam badania.

    Jest tak:

    Witamina B12 480 (w badaniu sprzed 3 miesięcy było 237)
    Ferrytyna 9,3 (3 miesiące temu było 5,9)
    Witamina 25(OH)D total 44,00 (3 miesiące temu było 27,20)

    Nadal przyjmuję zamówione u Was
    Omega do śniadania,
    2xD3+K2 do ssania,
    3 x D3 tabletki do połknięcia,
    1 x do obiadu Greens&Fruits
    1 x wieczorem B6
    1 x wieczorem kwas foliowy

    Pojawiły się wypryski na twarzy, szczególnie na brodzie. Ne ma tragedii, ale jednak są. Nigdy nie miałam z tym problemu. Czy to znak oczyszczania?
    Po trzech miesiącach suplementacji czuję się lepiej, biegam i maszeruję.
    Czy powinnam coś zmienić, przestać coś brać? Czy nadal tak samo? Czy w suplementacji należy robić przerwy?

    Pozdrawiam
    EMMA

    1. avatar Jarmush 7 września 2018 o 07:33

     do 4 szklanki dołóż łyżeczkę kolagenu TiB, oraz pół łyżeczki MSM (ok 2 gramy) TiB i łyżeczkę kopiatą albo camu camu This is BIO, albo rosehip This is BIO, albo łyżeczkę Baobabu This is BIO, którys z tych 3 pokarmów.
     W następnych badaniach zbadaj jeszcze homocysteinę.
     Ciało oczyszcza się, wyrzuca na brodę

     1. avatar EMMA 7 września 2018 o 08:16

      Jeszcze pytanie czy nadal przyjmować wszystko tak, jak do tej pory, czyli Omega, D3 i K2, B6 i kwas foliowy. Tak samo wszystko? Bez przerwy?

     2. avatar Jarmush 7 września 2018 o 08:24

      jak skończysz kwas foliowy i B6, zrób 2 tygodnie przerwy i wejdź na kurację Greens & Fruits po 1 do śniadania przez 3 miesiące (wystarczy 1 opakowanie) i potem 3 tygodnie przerwy

    2. avatar grzegorzadam 7 września 2018 o 20:30

     Witamina 25(OH)D total 44,00 (3 miesiące temu było 27,20)”

     Dalej mało, lato już minęło.

 67. avatar EMMA 19 czerwca 2018 o 04:10

  JESTEM WDZIĘCZNOŚCIĄ ?

  EMMA

  Odezwę się.

 68. avatar EMMA 20 czerwca 2018 o 14:28

  Drodzy, kuracja rozpoczęta. Mam pytanie: moje siuśki zmieniły kolor, są jakieś seledynowe. Czy to dobra oznaką?

  1. avatar Jarmush 20 czerwca 2018 o 16:51

   jeśli bierzesz Greeens & Fruits TiB to naturalna i normalna reakcja, tak zmienia się spektrum światła (mocz robi się fluorescencyjnie żółty) po witaminie B2.

 69. avatar EMMA 20 czerwca 2018 o 17:13

  No to dobrze. Dzięki za odpowiedź. Chyba nie załapałam się na Omega 3 w sklepie. Czy wiadomo, kiedy się pojawi?

  1. avatar Jarmush 20 czerwca 2018 o 17:30

   Na koniec miesiąca powinno nadlecieć 🙂

 70. avatar Grzesia 24 czerwca 2018 o 07:19

  Droga Pepsi, a co zrobić na szybko z niedoborem żelaza. W ciągu ostatnich 2 miesięcy straciłam sporo krwi. Z mięśniakami (chyba) sobie poradzę. Póki co zalewają mnie krwią. Już wyglądam ja śmierć na chorągwi i bywa, że robi mi się słabo, włosy lecą jak głupie. wszystko to przyszło prawie w komplecie. Mięsa nie jadam a buraki śnią mi się po nocach… są takie pyszne. Jakby tak posłuchać swojego organizmu… to hemoglobina trzasnęła w dół…

  1. avatar Jarmush 24 czerwca 2018 o 09:45

   kuracja 4 szklanek, przy czym do 4 dodatkowo po łyżeczce Barleya i Kale This is BIO, oraz łyżkę stołową kopiatą Hemp Protein This is BIO, możesz jeszcze dosypać 1/2 łyżeczki spiruliny This is BIO.

  2. avatar grzegorzadam 19 lipca 2018 o 18:39

   a co zrobić na szybko z niedoborem żelaza.”

   Poziom kwasu żołądkowego?
   Badanie patogenów?

 71. avatar EMMA 18 lipca 2018 o 05:34

  Witam ponownie. Od miesiąca trwa moja kuracja 4 szklanek, suplementy przyjmuję regularnie. Czuję się znacznie lepiej. Kawa odstawiona. Czasem wypiję w niedzielę dla przyjemności. Dzisiaj zaczynam pierwszy trening. Rozgrzewka przed krótkim marszobiegiem. Pepsi, czy po kuracji czterech szklanek moje zęby mogą być nadwrażliwe? I jeszcze jedno, nie ma w Waszym sklepie K2, czy zamiast 6 D3 i 2 K2 mogę przyjmować ten preparat 2 w 1 czy też liposomal, jeśli tak, to napisz proszę dawkowanie. Wczoraj poszliśmy z familią do lekarza, aby zlecił nam okresowe badania, dla córek i męża. No i zlecił, na mocz i morfologię, o niczym z Twojej listy nie chciał słyszeć. Na nic innego nie chciał dać skierowania. Ech.

  1. avatar Jarmush 18 lipca 2018 o 07:19

   Tak skończyła się K2, bierz 2 D3+K2 TiB do ssania i do tego 3 D3 TiB i będzie ok. Niestety lekarze nie mają za zadanie nikogo wyleczyć.

 72. avatar Tokyoeyes 30 lipca 2018 o 12:14

  Pepsi, bardzo Cię proszę o pomoc z chlorellą. Mam obfite miesiączki, od 3 lat. Lekarz ginekolog zasugerował ostatnio tabletki antykoncepcyjne, żeby zmniejszyć krwawienia. Byłam skłonna je wziąć bo ciężki jest to dla mnie czas. W ulotce, jyz w domu przeczytałam jednak, że nie brać przy migrenami z aurą (zdarzają się u mnie) i problemach z cholesterolem (mam wysoki ale lekarze mówią, żeby się nim nie martwić). Zrobilam ostatnio badanie ferrytyny w kwietniu, wyniosła 12. Lekarz internista zalecił żelazo, tardyferon.Trochę brałam i odstawiłam bo bolała mnie po nim głowa. Zostałam na Twoim kompleksie B z niacyną. (Raz miałam flash! Na własne życzenie bo z roztargnienia popiłam kapsułkę kawą 😉
  Czuję się słaba, nerwowa, bez energii, usta blade strasznie i znowu przypałętało mi się zapalenie języka, potwornie suche usta. Poszłam do internisty, zlecił badania.
  Niedokrwistość jak byk.
  Poniżej normy osiem parametrów:
  Leukocyty (WBC) 3,87 10^9L przy normie 4,0-10,5
  Erytrocyty (RBC) 11,8 g/dl przy normie 12-16
  Hemoglobina 7,3 mmol/l przy normie 7,4 -9,9
  Hematokryt (HCT) 35,9% przy normie 37-40
  Średnia objętość płytki krwi (MPV) 7,8 fL przy normie 8-11
  Neutrocyty (NEU) 2,10 10^9L przy normie 2,50-5
  Limfocyty (LYMPH) 1,14 10^9L przy normie 1,5-3,50
  Żelazo 28 uq/dL przy normie 50-150

  Powyżej normy są komórki peroksydazoujemne (LUC%) 5,2% przy normie 0,0-4,0.

  Ferrytyna tym razem 39,3 ng/mL przy normie 15-150.

  Dzień przed badaniem zjadłam wątróbkę noni brałam kompleks B…

  Co on na to powie internista, dowiem się za 3 tygodnie. Międzyczasie wyjazd w góry, na jogę a zaraz potem miesiączka. Muszę się ratować. Wpadłam na pomysł z chlorellą TIB, która mam od Ciebie, czeka w szafie.
  Jak ją brać? Co polecisz mi jeszcze? Może zmiany w stylu życia? 😉

  Dziękuję, jesteś zawsze moim ratunkiem. Polecam Cię mojej siostrze, chorej na Sjogrena, przyjaciółce z Crohnem. Wysyłam artykuły etc. Love you!

  1. avatar Jarmush 30 lipca 2018 o 18:18

   kuracja 4 szklanek, do 4 jarmuż, 4 greens, jeszcze dołożyć chlorelli, potrzebuję takich Twoich badań: B12, kwas foliowy, homocysteina i 25(OH)D, kontrolnie przydałoby się TSH

 73. avatar Renata 28 sierpnia 2018 o 09:05

  Pepsi, nie ma mojego komentarza,czy muszę pisać drugi raz,czy czekam w kolejce?

 74. avatar Renata 29 sierpnia 2018 o 07:17

  Czy możliwe,że mój komentarz od wczoraj czeka na akceptację?Dopytuję, ,ponieważ sprawa jest dosć poważna i chciałabym Pepsi poznać twoje zdanie.

 75. avatar sylwia 19 stycznia 2019 o 11:39

  Witaj Pepsi , co myślisz o tych wynikach ?
  – limfocyty powyżej normy
  – żelazo powyżej normy
  – ferrytyna w normie , ale przy górnej granicy
  – glukoza powyżej normy
  – cholesterol powyżej normy
  – homocysteina prawie 10
  – witamina d3 25,6
  – CRP niskie
  – wit . b12 562 ( w normie )

  1. avatar Jarmush 19 stycznia 2019 o 12:07

   wiek, płeć

 76. avatar sylwia 19 stycznia 2019 o 12:08

  kobieta 57 lat

  1. avatar Jarmush 19 stycznia 2019 o 12:16

   dieta, dieta, dieta, zero czerwonego mięsa, i żółtek, rozrzedzać krew pokarmami, suplementacją, na już kuracja 4 szklanek. Do sniadania 1 Greens & Fruits TiB, po śniadaniu 6 D3 TiB i 1 K2 TiB – badanie 25(OH)D za 2 miesiące na 5 dni przed odstaw D3 i G&F TiB, po śniadaniu dodatwkowo 1 Omega 3 TiB.

   zbadaj dodatkowo insulinę na czczo, sód, potas, kwas foliowy, pH moczu, mocz, nie widzę wyników tarczycy,i porzeciwciał, to badanie jest niezbędne

 77. avatar sylwia 19 stycznia 2019 o 12:28

  insulina 108
  sód 137
  potas 4,12
  wapń 9,40
  fosfor 3,58
  kwas foliowy 9,56
  ph moczu 5,00
  czyli wszystko oprócz glukozy jest w nornie , TSH niestety nie mam

  1. avatar Jarmush 19 stycznia 2019 o 12:39

   Nie w normie, insulina na czczo jest bardzo wysoka, masz insulinooporność, za chwilę zacznie się cukrzyca, jesteś do tego totalnie zakwaszona, PH moczu bardzo złe, ograniczone wchłanianie składników odżywczych, nie mówiąc o markerze prozapalnym jakim jest żelazo

 78. avatar sylwia 19 stycznia 2019 o 12:54

  a co powiesz na temat wyników mojego męża ma 56 lat
  MCV, P-LCR , bazofile poniżej normy
  fosfor nieorganiczny poniżej normy
  glukoza 110
  vit d 3 33 ,10
  homocysteina 12,73
  cholesterol 356!
  trójglicerydy 233
  żelazo i ferrytyna w normie
  wit. b 12 576
  wapń 9,50
  sód 137
  potas 4,13

  dodam ,że ja też mam cholesterol powyżej normy bo 257 , natomiast trójglicerydy w normie

  1. avatar Jarmush 19 stycznia 2019 o 19:03

   Wyniki nie są dobre i powinien zacząć działać.

   Codiziennie oczyszczająca kuracja 4 szklanek, bardzo ważna, zawiera też magnez. Do drugiej szklanki niech bierze dodatkowo 1 kwas foliowy G&G, oraz 1 B6 G&G. Potem do śniadania 1 Greens & FRuits TiB, oraz po śniadaniu 5 D3 TiB i 1 K2 G&G, wraz z 1 Omega 3 TiB. Badanie 25(OH)D, homocysteiny, kwasu foliowego i koniecznie jeszcze raz cukru i insuliny na czczo za 2 miesiące, a na 5 dni przed badaniem niech odstawi D3 i G&F TiB. Z wynikami niech się zgłosi do mnie. Spodziewam się sporej poprawy. Nie jestem lekarzem.
   Dieta nich będzie antyzapalna. Ostatni posiłek o 18.

 79. avatar sylwia 19 stycznia 2019 o 12:56

  a ph moczu mąż ma 6,5

 80. avatar Meri 14 marca 2019 o 19:29

  Hejo pepsi, mam 23 lata, 172cm wzrostu i ważę coś koło 62kg. Od laaaaaat powtarzam badania i szperam w poszukiwaniu odpoiwedzi na to czemu lecą mi włosy. Garściami. Badanka z krwi zawsze były w normie i doktore machali rączkami, aż do momentu jak w kilka mscy temu wykonałam biorezonans, na którym wyszło paskudztwo w postaci przywry wątrobowej, glisty i candidka na trzech plusikach 🙂 Nie wiem gdzie się tak załatwiłam, ale po kuracji na to świństwo wszystkie moje dolegliwości żołądkowo jelitowe zniknęły i było supcio. Candidka oczywiście wciąż jest, ale zbijam z dobrym skutkiem. Włosy jednak jak leciały tak lecą, mam problemy z koncentracją i ogólnie lipne samopoczucie często. Właśnie odstawiłam piguły anty. I teraz tak, zrobiłam badania z krwi, mam nadzieję, że te co trzeba:
  Leukocyty 6,06 (3,98-10,04)
  Erytrocyty 4,2 (3,9-5,2)
  Hemoglobina 12,4 (11,2-15,7)
  Hematokryt 37,0 (34,1-44,9)
  MCV 87,3 (79,4-94,8)
  MCH 29,2 (25,6-32,2)
  MCHC 33,5 (32,2-35,5)
  Limfocyty 43,7 (20,0-40,0)
  Ciężar właściwy moczu 1,010 (1,015-1,030)
  PH moczu 6,0 (5,0-7,0)
  Homocysteina 9,45 (5,10-15,4)
  Ferrytyna 5,48 (4,63-204,0)
  25(OH)D 52,6
  Samego żelaza nie robiłam, bo już i tak moja studencka kieszeń ledwo to zniosła, poza tym niespodziewałam się takiej nędznej ferrytyny. Co robić Pepsi by żyć i nie wyłysieć? Supluję D+K2, zamierzam chlorelle i spiruline na to nieszczęsne żelazo, ale czy b12 też by się przydało? Dziena i całusy!

  1. avatar Jarmush 14 marca 2019 o 21:43

   to przez tę ferrytynę, a ile aminokwasów proteogennych w diecie?

   1. avatar Meri 14 marca 2019 o 22:04

    Raczej mięsa sobie nie żałuję, chociaż są to głównie jakieś kuraki. Sporo jajek, ser kozi, mleka i mlekopodobnych wyrobów unikam. Ale zieleniny pewnie za mało. Pszenicy unikam też, bo mi nie służy od zawsze, biorezonans też mówi, że nie powinnam. Dużo herbaty w siebie wlewam, a to niezbyt fajnie podobno.

    1. avatar Jarmush 15 marca 2019 o 08:08

     herbata zielona, przy dużej ilości zakwaszającego mięsa, jest doskonałym pomysłem na odkwaszanie ciała.

 81. avatar Meri 14 marca 2019 o 19:32

  Aha, TSH robiłam dawniej i było oki, ogólnie hormonalnie wszystko ze mną wporzo podobno, ale kto ich tam wie. Poskąpiłam na badanie B12 i kwasu foliowego – nadrobię, ale doradź co jeszcze. Lovki

 82. avatar Meri 14 marca 2019 o 23:03

  Pepsi, a czy ja właściwie dobrze zrobiłam odstawiając te piguły anty? W sumie jakoś intuicja mi kazała, nic konkretnego.

  1. avatar Jarmush 15 marca 2019 o 08:07

   Kochana zrobiłaś co dusza chciała, a teraz pomóż ciału, żeby to dobrze zniosło i naprawdę z tego skorzystało, i odstaw na chwilę ego na bocznicę, bo będzie Cię straszyło

   1. avatar Meri 15 marca 2019 o 08:22

    Dzięki ogromne Pepsi za odpowiedź
    :miłość:

    A czy z tą ferrytyną działać coś konkretnie, czy tylko dieta bogata w żelazo z Wit C i zakwaszaniem żołądka kwasem jabłkowym?

    1. avatar Jarmush 15 marca 2019 o 08:52

     kuracja 4 szklanek i czwarta szklanka to wspaniałe żelazo, ale jak masz jakiegoś pasożyta, jak tęgoryjec, to on zjada żelazo

 83. avatar Meri 15 marca 2019 o 10:46

  Pójdę wykluczyć w stu procentach pasożyty i zamawiam 4greensa, jarmuz, hemp protein i msm do 4 szklanki, bo resztę już mam i robiłam. Dzięki Peps <3

  1. avatar Jarmush 15 marca 2019 o 11:13

   <3

 84. avatar Meri 21 marca 2019 o 18:42

  Hej Pepsiaku, dorobiłam kilka badań i nie wiem co myśleć.
  Żelazo 155 (60-145)
  ALT 7,0 (0,0-35,0)
  TSH 1,646 (0,350-4,940)
  FT4 1,08 (0,70-1,48)
  Z jakiegoś powodu nie wykonali mi FT3, mimo, że miałam zawarte w skierowaniu, ale nie chce mi się już z nimi walczyć. Co myśleć o tej dziwnej zależności: Żelazo ponad normę, a ferrytyny tyle co nic? (5,48) W poniedziałek idę na biorezonans, jednak jestem praktycznie pewna, że przed nowym rokiem wytłukłam wszystko co miałam. Zaczęłam oczywiście pić 4 szklanki, do czwartej poza 4greensem dorzucam jeszcze Twój jarmuż, hemp protein i msm; druga szklanka nie do przejścia, ale daję rade!

  1. avatar Jarmush 21 marca 2019 o 20:15

   jeśli ferrytyna jest niska, to nic nie trzeba robić z takim żelazem, ale badaj ferrytynę. Wyniki co do tarczycy wydają się ok, a jak się czujesz?

 85. avatar Meri 21 marca 2019 o 20:25

  Przede wszystkim zmęczona i nie potrafię się skupić. Dodatkowo ostatnio mam potężne migrenowe bóle głowy, takie z mdłościami, światłowstrętem i dniem wyciętym z życiorysu. A to właściwie pierwszy raz w życiu, bo nigdy nie narzekałam. No i te włosy lecą potwornie, garściami, i skóra jak bibuła. Myślę jeszcze nad badaniami w kierunku B12 i kwasu foliowego, bo w ciemno raczej nie suplować, nie? Możliwe, że to żelazo takie wysokie ze względu wielu miesięcy brania piguł anty?

  1. avatar Jarmush 21 marca 2019 o 20:32

   piguły anty mają swoje miny, a na jakiej jesteś diecie? B12, kwas foliowy i homocysteinę zrób koniecznie, przy okazji 25(OH)D, kwas moczowy, kreatyninę, lipidy, glukozę i insulinę na czczo, oraz CRP, morfologię i OB, żelazo jest prozapalne

 86. avatar Meri 21 marca 2019 o 22:12

  Zrobię, ale muszę się odkuć finansowo po tym, co zrobiłam ostatnio 😛 To przebadałam: Homocysteina 9,45 (5,10-15,4)25(OH)D 52,6. Na podstawie waszych artykułów o objawach niedoborów, jestem właściwie pewna braków B12, dodatkowo mam te poprzeczne wgłębienia na paznokciach od dłuższego czasu i rogowaciejącą skórę. Na już lepiej kupić waszą liposomalną B12 czy zwyczajny Bcomplex?

  1. avatar Jarmush 22 marca 2019 o 06:41

   Przede wszystkim foliany, czyli 1 kwas foliowy G&G i do tego np Greens & FRuits TiB taka kuracja 3 miesięczna po 1 do śniadania, starcza 1 opakowanie.

 87. avatar Katarzyna Kumor 4 marca 2020 o 09:23

  Witaj Pepsi,
  Moje aktualne wyniki:
  – witamina 25(OH)D wynosi 53,1 ng/ml,
  – witamina B12 wynosi 1251 pg/ml (211-911),
  – kwas foliowy wynosi >20 ng/ml (4,6-18,7),
  – ferrytyna wynosi 23,1 ng/ml (10-291).

  Biorę: 2 tab. D3 TiB z 1 tab. D3+K2 TiB, 1 kap. Folianów TiB. Brałam zastrzyki z B12 i 1 kapsułek B6 compleks G&G.

  Czy w przypadku wit.D zmieniać coś w suplementacji?
  Czy przy takich wynikach kw. foliowego przerwać jego przyjmowanie?
  Mam witaminę B12 G&G w proszku, kupiłam zanim udało mi się dostać receptę na zastrzyki, czy mogę brać po 1 miarce? Czy powinnam się wstrzymać? A czy mogę brać Subligual B compleks G&G? W nim jest B12, a inne witaminy z grupy B powinnam suplementować?
  A co zrobić z ferrytyną?

  1. avatar Jarmush 4 marca 2020 o 12:55

   zrób pewną przerwę z B12, bo ona długo się utrzymuje, masz dobry wynik, i potem znowu wróć do B12 G&G. Ferrytyna niska ale w normie, a jakie żelazo? Kwas foliowy też odstaw. Badałaś homocysteinę?

   1. avatar Katarzyna Kumor 4 marca 2020 o 15:08

    Dziękuję za odpowiedź.
    Nie badałam żelaza i homocysteiny, zrobię te badania w przyszłym tygodniu.
    A jak suplementować witaminę D przy wyniku 53,1 ng/ml?

    1. avatar Jarmush 11 marca 2020 o 13:11

     3 D3 TiB i 1 K2, po śniadaniu , dobrze jak dołożysz 1 Omega 3 TiB

 88. avatar Werka 14 lipca 2020 o 12:48

  Droga Pepsi, a co w przypadku kobiety w 7 miesiącu ciąży? Hemoglobina 10,8 (norma od 11,5), lekarz każe łykać żelazo…, (po burakach i soku z pokrzywy wyniki bez zmian) po którym to objawy sibo (wyciszone w czasie ciąży) wracają od razu, pojawia się nerwowość, szybka praca serca itd. Może jest jeszcze jakiś sprawdzony sposób na podniesienie ppziomu hemoglobiny? Albo chociaż coś, przez co jelita by tak nie obrywały?
  Dziękuję :*

  1. avatar Jarmush 14 lipca 2020 o 19:16

   dla kobiet w ciąży i dzieci żelazo w formie glicynianu żelaza, nie podrażnia żołądka i nie wywołuje mdłości. No i oczywiście 4 Greens This is BIO bierz, jesli nie jadłaś wcześniej alg, zacznij od malutkiej ilości i codziennie zwiększaj dawkę. <3

 89. avatar Kinia 2 listopada 2020 o 18:00

  Hej!
  U mnie od kilku miesiecy leca wlosy na potege, do tego poziome bruzdy na paznokciach. Wirus hvs2 dajacy o sobie znac co miesiac!
  Moje wyniki:
  Leukocyty 3.7 (4-11)
  Glukoza 80 (75-110)
  Kreatinina 0,64 (0.66-1.09)
  Sod 140 (136-146)
  Potas 3.99 (3.5-5.1)
  Zelazo 112 (60-180)
  Ferratyna 26 (15-147)
  Transferina 249 (200-360)
  Ph moczu 5
  Zaczelam sie juz alkalizowac woda z cytryna
  Pije od tygodnia Twoja herbatke nerkowa.
  Jakie suplementy zaczac???
  Biore ostropez plamisty, skrzyp polny i wit C
  Kupilam Twoj kolagen i hemp proteine i ashwagande
  Co jeszcze mozesz polecic?
  Dziekuje!!!!!!

  1. avatar Jarmush 2 listopada 2020 o 19:38

   A masz może badanie TSH? Na już dołóż jeszcze Cynk TiB i kurację 3 miesiące po 1 Greens & Fruits TiB do śniadania, po śniadaniu D3 zK2 TiB (jaki poziom 25(OH)D?) i przeciwzapalną Omega 3 TiB. Do kolagenu szczyptę MSM TiB i kwasu askorbinowego TiB i to wypijaj z sokiem pomarańczowym, lub wodą z cytryną.
   Po oczyszczaniu nerek, dzień suchego postu i tydzień na owocach, potem napiszę Ci jakich, głownie chodzi o wodniste winogrona w różnych kolorach, melony, arbuzy. Ale najpierw chcę zobaczyć jeszcze TSH. <3

   1. avatar Kinia 2 listopada 2020 o 20:20

    TSH z tamtego roku ?128
    25(OH)D robic jezeli mieszkam w Hiszpanii i pracuje na zewnatrz.
    Dodam jeszcze B12 268 i kw. foliowy 14.1
    Dziekiiiiiii!

    1. avatar Jarmush 3 listopada 2020 o 12:27

     Nie pomyliłaś się z tym TSH?!!! Może jakaś inna jednostka i oznacza to 1,28, albo chociaż 12,8 co już oznacza dużą niedoczynność tarczycy?
     Masz bardzo niskie B12, jaki masz poziom homocysteiny? Trzeba to poprawić.
     Przeciwciała tarczycowe badałaś?

     1. avatar Kinia 3 listopada 2020 o 12:41

      Mega sie walnelam!??‍♀️
      TSH 1.28
      FSH 6.1
      LH 2.9
      Z tamtego roku.
      Zrobie homocysteine?
      Dziekuje!!!

     2. avatar Jarmush 3 listopada 2020 o 21:16

      Takie TSH bardzo dobre

   2. avatar Kinia 20 listopada 2020 o 18:46

    Mam jeszcze pytanko: czy jak jem do sniadania greens &fruits to mam jeszcze brac dodatkowo B12? Pisals ze mam jej za malo. Dodam ze biore tez chlorelle. Nie chce przedobrzyc?
    Mam wynik na wit D,
    Calcidiol vit D25 19,7 ng/mL. (12-54)
    Co o tym sadzisz, brac czy nie brac? (Juz kupilam?)
    Dzieki wielkie!!!!

 90. avatar Karolina 27 lutego 2022 o 15:15

  A co jeśli ktoś ma żelazo powyżej normy, norma do 150, a ma się 214. Jak obniżyć???Proszę o radę!!!!

  1. avatar Pepsi Eliot 27 lutego 2022 o 17:02

   jaka ferrytyna, to kluczowe badanie
   dla takiego żelaza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum