wpisz w szukałkę kolano np https://www.pepsieliot.com/czy-bieganie-na-pewno-nie-jest-dobre-dla-kolan-a-moze-wrecz-przeciwnie/ jedz sezam, co też możesz wyczytać na blogu zasada podstawowa podczas kontuzji/bólu podczas biegania…
Jak donoszą badania, jeden z głównych markerów zdrowia ma wpływ na mózg. Kojarz fakty!
Jedno z nowszych badań w tym zakresie, opublikowane w magazynie naukowym Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, wykazało, że osoby z cukrzycą typu 2, u których poprawia się poziom cukru we krwi, wykazują również pozytywne zmiany na polu pamięci i funkcji poznawczych.1
Naukowcy z Pennington Biomedical Research Center w Luizjanie przeanalizowali dane 1100 osób z cukrzycą typu 2. Osoby uczestniczące w badaniu, w wieku pomiędzy 45 a 76 rokiem życia, były podzielone na dwie grupy.
Pierwsza grupa uczestniczyła w trzech sesjach na rok, które skupiały się na diecie, aktywności fizycznej i wsparciu społecznym.
Druga grupa realizowała plan utraty wagi, na który składała się dieta i aktywność fizyczna zakładające roczny spadek masy ciała o więcej niż 7%.
Obie grupy były zachęcane do wprowadzania w życie nowej wiedzy i/lub programu odchudzania w czasie badania.
Po 8 do 13 lat od rozpoczęcia tych działań osoby uczestniczące w badaniu rozwiązywały testy sprawdzające ich zdolność uczenia się, zapamiętywania i myślenia.
Ku swojemu zaskoczeniu badaczki i badacze odkryli, że to wcale nie osoby z największym spadkiem wagi i najlepszymi nawykami zdrowotnymi wykazali największą poprawę pracy mózgu.
Największą poprawę odnotowano u osób z najlepszą kontrolą poziomu cukru we krwi!
Jak skomentował główny autor badania, dr Owen Carmichael:
Każda niewielka zmiana w kontroli poziomu cukru we krwi była powiązana z poprawą funkcji poznawczych. Obniżenie poziomu cukru we krwi z poziomu cukrzycy do poziomu zbliżonego do tanu przedcukrzycowego działało dokładnie tak dobrze, jak spadek z poziomu stanu przedcukrzycowego do całkiem zdrowego poziomu.2
No dobra? Ale w takim razie nie warto się ruszać i zachowywać wagi ciała nie przyczyniającej się do zwiększenia ryzyka chorób?
Otóż u niektórych osób ćwiczenia i spadek wagi przyczyniły się do poprawy zdrowia mózgu, ale tylko częściowo. Wykazano u nich poprawę funkcji wykonawczych, czyli pamięci krótkotrwałej, planowania, skupienia i uwagi, kontroli impulsów i wielozadaniowości. Nie wykazano poprawy funkcji długotrwałych jak ogólna pamięć.
Wykazano też, że osoby – według kryteriów przyjętych przez zespół badawczy – mające nadwagę, były bardziej skłonne do odczucia poprawy, niż osoby z otyłością. W obu przypadkach jednak kontrola poziomu cukru we krwi była skuteczna.
Oznacza to, że w przebiegu cukrzycy warto kontrolować poziom cukru we krwi, chociażby dla zdrowia mózgu, ale tak naprawdę dla całego ciała.
Dzięki temu można uchronić się nie tylko przed cukrzycą typu 2, ale także chorobami układu nerwowego i neurodegeneracyjnymi, jak choroba Alzheimera.
uściski:)
Emanuela Urtica
Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.
Źródła:
Powiązane artykuły
Komentarze