Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
207 464 027
19 online
32 704 VIPy

Dlaczego radzę Ci, abyś nie stawiała tylko na osławione BCAA?

BCAA to trzy z dziewięciu niezbędnych aminokwasów, których Twój organizm potrzebuje do syntezy białka oraz budowania mięśni. Niestety Twoje ciało nie wytwarza własnych BCAA. Skąd w takim razie je brać? Muszą zostać dostarczone z innego źródła! Z tych dziewięciu niezbędnych aminokwasów, trzy stanowią 35% naszych mięśni. Chodzi oczywiście o leucynę, izoleucynę i walinę. Te aminokwasy mają charakterystyczne rozgałęzione łańcuchy boczne, które pozwalają organizmowi łatwo przekształcić je w energię.

Aminokwasy egzogenne to zaś:

– Histydyna – Izoleucyna – Leucyna – Lizyna – Metionina – Fenyloalanina – Treonina – Tryptofan – Walina Obecnie najlepszą formą suplementu zalecaną do spożycia po treningu są rozgałęzione aminokwasy BCAA.

Problem w tym, że BCAA mogą być nieskuteczne gdy są stosowane solo!

Badania istotnie dowodzą, że BCAA pomaga chronić i budować masę mięśniową ale istnieją suplementy, które są bardziej skuteczne w tym zakresie. Wnioski te zostały potwierdzone na Uniwersytecie w Stirling. Badanie prowadzili naukowcy z uniwersytetów w Exeter i Birmingham i zostało ono opublikowane w Frontiers in Physiology. Dane pokazują, że chociaż suplementy BCAA faktycznie pobudzają odpowiedź na budowę mięśni u osób trenujących, działając po zakończeniu treningu, to dopiero przy asyście reszty aminokwasów w 100% stymulują mięśnie do rozwoju.

Jaki jest z tego wniosek?

Aby zapobiegać katabolizmowi i budować mięśnie, znacznie lepiej stosować izolat białka serwatki!

Przy redukcji tkanki tłuszczowej również.

Dlaczego? Otóż dlatego, że zawiera ono pełny aminogram, a także wcześniej wymienione rozgałęzione aminokwasy (BCAA) i dużą dawkę protein. To jakby porównać działanie BCAA w stosunku do placebo. BCAA będzie wywierało 2-krotnie większy wpływ na rozwój Twojej muskulatury niż placebo. Tak samo izolat serwatki będzie znów 2-krotnie lepszy od BCAA. Wybór jest prosty – sięgnij po dobry izolat (najlepiej CFM) białka serwatkowego po treningu!


Dla przykładu:

Aminokwasy zawarte w SHAPE SHAKE TiB Izoleucyna (**BCAA/***EAA) Leucyna(**BCAA/***EAA) Walina(**BCAA/***EAA) Arginina(***EAA) Lizyna(***EAA) Cysteina Metionina(***EAA) Glutamina Fenyloalanina(***EAA) Glicyna Treonina (***EAA) Kwas asparginowy Tyrozyna Prolina Histydyna (***EAA) Seryna Alanina Tryptofan (***EAA) Musisz pamiętać, że aminokwasy są niezbędne do budowy mięśni, szczególnie po zakończonym treningu. Zwłaszcza osoby regularnie trenujące powinny zwrócić szczególną uwagę na właściwe uzupełnienie aminokwasów aby utrzymać odpowiednią siłę do uprawiania sportu. Ciężarowcy twierdzą, że BCAA są bardzo pomocne przy ujemnym bilansie kalorycznym, czyli podczas redukcji wagi. Spora część aktywnie trenujących osób popada w skrajności, czyli zmienia sposób myślenia o swoim ciele i zdrowiu. Doprowadza to do bardzo restrykcyjnych diet. Ponieważ takie diety są kataboliczne (czyli prowadzą do rozpadu mięśni), osoby trenujące czują osłabienie mięśni i spadek siły.

Im bardziej jesteś wycieńczona dietą i treningiem, tym bardziej ciało wykorzystuje mięśnie, dzięki którym może zaspokoić swoje potrzeby energetyczne

Twoje ciało ciągle szuka energii przez co nieustanie rozkłada białko, aż w końcu pobiera paliwo, czyli aminokwasy, z Twoich mięśni. Konsekwencją tego procesu jest zmniejszenie syntezy białek w wyniku ograniczenia spożycia energii. Kiedy podnosisz ciężary, powodujesz mikrouszkodzenia włókien mięśniowych. To aktywuje proces nazywany syntezą białek mięśniowych, który używa aminokwasów do naprawy i wzmocnienia tych włókien. Dzięki temu robią się one bardziej odporne na przyszłe uszkodzenia.

Kulturystykę można więc podsumować prostym równaniem matematycznym:

masa mięśniowa = szybkość syntezy białka łamane przez szybkość rozpadu białka

Problemem ekstremalnych diet może być popadanie w letarg i niemożność utrzymania odpowiedniej masy mięśniowej. W efekcie traci się siłę, a to przekreśla ćwiczenie na odpowiednich ciężarach i powstrzymuje wzrost mięśni. I tak wpadasz w błędne koło. Profesor Kevin Tipton napisał dla Science Daily :„Składniki białka i specjalna grupa aminokwasów, znana jako BCAA, stymulują odpowiedź na wzrost mięśni. Nasze wyniki pokazują, że powszechna praktyka przyjmowania suplementów BCAA w izolacji pobudzi syntezę białek (…) ale całkowita odpowiedź nie będzie maksymalna, ponieważ suplementy BCAA nie dostarczają innych aminokwasów niezbędnych do możliwie najlepszej odpowiedzi.” Podsumowując: jeśli interesuje Cię utrzymanie bądź wzrost masy mięśniowej, wybierz 100 % izobat białka CFM po zakończonym treningu!

cześć

(Visited 3 537 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. Atea 30 lipca 2019 o 16:14

  A czy można poprosić o jakieś wskazówki dla ektomorfików? Przyrost masy lub przynajmniej nie utrata ;). I jak zastosować post przerywany?

  1. Jarmush 30 lipca 2019 o 17:27

   będą porady

 2. Megi 1 sierpnia 2019 o 07:06

  A jezeli staram sie jeść witariańsko, na co dzień wegańsko i nie chcę się suplementować to czym mam dostarczyc to białko? Porcja grochu po treningu? ?

  1. Jarmush 1 sierpnia 2019 o 10:08

   Pea Protein This is BIO, Rice Protein This is BIO, Hemp Protein This is BIO, to nie są suplementy,. to idealne pokarmy,. porcja grochu jest bardzo obciążająca i nie nadaje się na szybkie białko potreningowe

 3. Hubertx7x 3 sierpnia 2019 o 14:13

  Hejoo, jakby do porannego szejka z bananów, szpinaku i jagód dodawać pea protein, a po treningu szejk tez z bananów, ale juz z rice protein to będzie si, czy raczej zamienić miejscami te źródła białka? ?

  1. Jarmush 3 sierpnia 2019 o 19:54

   może być tak jak mowisz, rice ma jeszcze więcej czystego białka, więc tak lepiej

 4. ania 6 sierpnia 2019 o 06:44

  Hej,
  a jak używać shape shake’a jeśli nie zależy mi specjalnie na odchudzaniu, ale na budowaniu mięśni, gdy ćwiczę rano na czczo, a odżywiam się głównie owocami? Mówisz Pepsi w filmiku, żeby połączyć biało z łyżką oleju kokosowego, ale jeśli zjadłabym tłuszcz to nie powinnam jeść już owoców, dobrze rozumuję? Czy gdyby jeść to białko połączone z tłuszczem na koniec okna żywieniowego to będzie działać dobrze na mięśnie jeszcze kolejnego dnia, przy porannym treningu?

  1. Jarmush 6 sierpnia 2019 o 07:03

   połącz z owocamim,bananami, mango!!! będzie idealnie, dostarczysz energii do wbudowania białka w mięsień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum