logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
89 742 962
267 online
31 829 VIPy
Reklama

bcaa, pepsieliot, hemp protein

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Dlaczego radzę Ci, abyś nie stawiała tylko na osławione BCAA?

bcaa, pepsi eliot, this is bio

Czym są BCAA?

BCAA to trzy z dziewięciu niezbędnych aminokwasów, których Twój organizm potrzebuje do syntezy białka oraz budowania mięśni. Niestety Twoje ciało nie wytwarza własnych BCAA. Skąd w takim razie je brać? Muszą zostać dostarczone z innego źródła!

Z tych dziewięciu niezbędnych aminokwasów, trzy stanowią 35% naszych mięśni. Chodzi oczywiście o leucynę, izoleucynę i walinę. Te aminokwasy mają charakterystyczne rozgałęzione łańcuchy boczne, które pozwalają organizmowi łatwo przekształcić je w energię.

Aminokwasy egzogenne to zaś:

– Histydyna
– Izoleucyna
– Leucyna
– Lizyna
– Metionina
– Fenyloalanina
– Treonina
– Tryptofan
– Walina

Obecnie najlepszą formą suplementu zalecaną do spożycia po treningu są rozgałęzione aminokwasy BCAA.

Problem w tym, że BCAA mogą być nieskuteczne gdy są stosowane solo!

Badania istotnie dowodzą, że BCAA pomaga chronić i budować masę mięśniową ale istnieją suplementy, które są bardziej skuteczne w tym zakresie.

Wnioski te zostały potwierdzone na Uniwersytecie w Stirling. Badanie prowadzili naukowcy z uniwersytetów w Exeter i Birmingham i zostało ono opublikowane w Frontiers in Physiology.

Dane pokazują, że chociaż suplementy BCAA faktycznie pobudzają odpowiedź na budowę mięśni u osób trenujących, działając po zakończeniu treningu, to dopiero przy asyście reszty aminokwasów w 100% stymulują mięśnie do rozwoju.

thisisbio, pepsi eliot, bcaa

Jaki jest z tego wniosek?

Aby zapobiegać katabolizmowi i budować mięśnie, znacznie lepiej stosować izolat białka serwatki!

Przy redukcji tkanki tłuszczowej również.

Dlaczego?
Otóż dlatego, że zawiera ono pełny aminogram, a także wcześniej wymienione rozgałęzione aminokwasy (BCAA) i dużą dawkę protein.

To jakby porównać działanie BCAA w stosunku do placebo.

BCAA będzie wywierało 2-krotnie większy wpływ na rozwój Twojej muskulatury niż placebo. Tak samo izolat serwatki będzie znów 2-krotnie lepszy od BCAA.

Wybór jest prosty – sięgnij po dobry izolat (najlepiej CFM) białka serwatkowego po treningu!

TU KUPISZ 100% IZOLAT SERWATKI CFM TiB bez cukru, laktozy i kazeiny (słodzony stewią), o dużej zawartości glutaminy, oraz BCAA

Dla przykładu:

Aminokwasy zawarte w SHAPE SHAKE TiB
Izoleucyna (**BCAA/***EAA)
Leucyna(**BCAA/***EAA)
Walina(**BCAA/***EAA)
Arginina(***EAA)
Lizyna(***EAA)
Cysteina
Metionina(***EAA)
Glutamina
Fenyloalanina(***EAA)
Glicyna
Treonina (***EAA)
Kwas asparginowy
Tyrozyna
Prolina
Histydyna (***EAA)
Seryna
Alanina
Tryptofan (***EAA)

Musisz pamiętać, że aminokwasy są niezbędne do budowy mięśni, szczególnie po zakończonym treningu. Zwłaszcza osoby regularnie trenujące powinny zwrócić szczególną uwagę na właściwe uzupełnienie aminokwasów aby utrzymać odpowiednią siłę do uprawiania sportu.

Ciężarowcy twierdzą, że BCAA są bardzo pomocne przy ujemnym bilansie kalorycznym, czyli podczas redukcji wagi.

Spora część aktywnie trenujących osób popada w skrajności, czyli zmienia sposób myślenia o swoim ciele i zdrowiu. Doprowadza to do bardzo restrykcyjnych diet. Ponieważ takie diety są kataboliczne (czyli prowadzą do rozpadu mięśni), osoby trenujące czują osłabienie mięśni i spadek siły.

Im bardziej jesteś wycieńczona dietą i treningiem, tym bardziej ciało wykorzystuje mięśnie, dzięki którym może zaspokoić swoje potrzeby energetyczne

Twoje ciało ciągle szuka energii przez co nieustanie rozkłada białko, aż w końcu pobiera paliwo, czyli aminokwasy, z Twoich mięśni. Konsekwencją tego procesu jest zmniejszenie syntezy białek w wyniku ograniczenia spożycia energii.

Kiedy podnosisz ciężary, powodujesz mikrouszkodzenia włókien mięśniowych. To aktywuje proces nazywany syntezą białek mięśniowych, który używa aminokwasów do naprawy i wzmocnienia tych włókien. Dzięki temu robią się one bardziej odporne na przyszłe uszkodzenia.

Kulturystykę można więc podsumować prostym równaniem matematycznym:

Masa mięśniowa = Szybkość syntezy białka/Szybkość rozpadu białka

Problemem ekstremalnych diet może być popadanie w letarg i niemożność utrzymania odpowiedniej masy mięśniowej. W efekcie traci się siłę, a to przekreśla ćwiczenie na odpowiednich ciężarach i powstrzymuje wzrost mięśni. I tak wpadasz w błędne koło.

Rzuć okiem na ten wpis żeby dowiedzieć się więcej.

Profesor Kevin Tipton napisał dla Science Daily :

„Składniki białka i specjalna grupa aminokwasów, znana jako BCAA, stymulują odpowiedź na wzrost mięśni. Nasze wyniki pokazują, że powszechna praktyka przyjmowania suplementów BCAA w izolacji pobudzi syntezę białek (…) ale całkowita odpowiedź nie będzie maksymalna, ponieważ suplementy BCAA nie dostarczają innych aminokwasów niezbędnych do możliwie najlepszej odpowiedzi.”

Podsumowując: jeśli interesuje Cię utrzymanie bądź wzrost masy mięśniowej, wybierz izobat białka po zakończonym treningu!

Pozdro!

(Visited 5 619 times, 1 visits today)
Radek-Sojka Radek Sojka - zwolennik zdrowego stylu życia, sportowiec zgłębiający wiedzę z zakresu diety klinicznej, kulturystyki oraz mechaniki ćwiczeń. Twój pomocnik w osiągnięciu umięśnionej/wymarzonej sylwetki.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Greg 31 sierpnia 2017 o 16:24

  Wiataj Radku, dzieki za fajny art, mam oytanie czy wraz z BCAA mozna zamiast izolatu stosowac hemp protein, dzieki i pozdrawiam.

  1. Radek Sojka 31 sierpnia 2017 o 17:13

   Zawsze to lepiej niz bcaa solo, pamietaj ze to zupelnie inne smaki:)

 2. snail 1 września 2017 o 10:37

  A jak interesuje mnie wzrost siły mięśni bez wzrostu masy mięśniowej to co będzie najskuteczniejsze? Uprawiam sporty wytrzymałościowe i wspinanie więc przyrost masy jest dla mnie niepożądany nawet jeśli jest to masa mięśniowa.

  1. Radek Sojka 1 września 2017 o 14:09

   Jeśli zależy CI na sile spróbuj jabłczan kreatyny i beta alaninę. Dla poprawy wytrzymałości polecam spirulinę. Jako dodatek do suplementacji, który będzie wspierał wzrost twojego testosteronu,regeneracji oraz hamowanie kortyzolu będzie witamina D,C i DAA(kwas D-asparaginowy). Co w efekcie przełoży się na siłę. Pozdrawiam

 3. Gosia 2 września 2017 o 09:11

  A co brać jeśli chcę oprócz poprawy wytrzymałości przyrost mięśni?

 4. Aldona 3 września 2017 o 11:09

  może coś kręcę, ale chyba sam izolat to nie wszystko, bo z tego co pamiętam to potrzeba energii by z tego białka skorzystać. sama się zastanawiałam nad izolatem, ale skoro zwykłe jedzenie dostarcza mi pełnego białka, to czy izolat ma w sens? czy raczej to wygoda?

  1. Pepsi Eliot 3 września 2017 o 13:47

   miksujesz porcję izolatu z 2 dojrzałymi bananami i masz energię. Najtrudniej pozyskać czyste białko, a węgle są dosłownie wszędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *