Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 453 758
43 online
34 915 VIPy

Egzema na dłoniach: jak jej zapobiec i uniknąć

Osoby z egzemą pewnie wiedzą, że ta lubi pojawiać się w najbardziej frustrujących miejscach, w najróżniejszych formach. Czasem to będą tłuste, białe płatki opadające ze skóry głowy. Czasem reakcja występująca na skórze gdziekolwiek, gdzie ciało kontaktowało się z wywołującym ją czynnikiem. W jeszcze innym przypadku jej skutkiem będą usta beznadziejnie spękane i suche. Albo na przykład dłonie.

Jeśli zdarzyło Ci się kiedykolwiek doświadczyć egzemowych wykwitów, wiesz jak bardzo potrafią być nieprzyjemne i niekomfortowe. Szczególnie na rękach, bo tych nie zasłonisz ubraniem aby móc o nich zapomnieć, choćby na chwilę. Dłońmi operujesz praktycznie cały czas.

Czym jest egzema dłoni?

Egzema dłoni charakteryzuje się zaczerwienieniem, powstawaniem pęcherzy, pękaniem, łuszczeniem się i swędzeniem dłoni i palców. Zasadniczo są to te same objawy, które mogą wystąpić na twarzy lub w innym miejscu na ciele, tyle tylko, że zlokalizowane na palcach i dłoniach.

Co powoduje egzemę w tym obszarze?

Zaostrzenia są często wywołane przez czynniki zewnętrzne, które negatywnie wpływają na skórę dłoni. Może być to nawet mycie dłoni preparatem, który wysusza ich skórę. Mogą to być środki do dezynfekcji rąk z alkoholem w składzie. Może to być nawet krem pełen sztucznych substancji.

Co więcej, egzema jest wywoływana przez czynniki genetyczne i środowiskowe. Przez to alergeny kontaktowe i czynniki drażniące mogą dodatkowo zaostrzać jej objawy.

Jak uniknąć objawów egzemy dłoni?

Uważność

Zwracaj uwagę na wypryski zapalne. Kiedy się pojawiają? Co jadłaś przed ich wystąpieniem? Czy to był okres wzmożonego stresu, niewyspania lub osłabienia? Czy masz niedobory? Kiedy choroba jest silniejsza a kiedy lżejsza w przebiegu? Obserwuj uważnie reakcje swojego ciała. Możesz założyć sobie atopowy zeszyt, w którym będziesz spisywać spostrzeżenia, tworzyć listy niebezpiecznych pokarmów i wyzwalaczy choroby. Uważność może być kluczem do zminimalizowania atopowego wyprysku i przywrócenia sobie komfortu życia.

Codzienne oczyszczanie

Zrób coś dla swojej wątroby i jelit tym samym zmniejszając szansę na wystąpienie stanów zapalnych. Wprowadź do codziennej rutyny doskonałe 4 szklanki, która pozwolą Ci oczyścić wątrobę, usunąć pasożyty, odtruć inne organy jak nerki, przy okazji dotleniając ciało. Zmniejszy też stany zapalne, odżywi Cię i wesprze florę bakteryjną jelit. Co lepszego możesz zrobić dla siebie każdego dnia?

Sen

Sen jest niezwykle ważny z perspektywy regeneracji Twojego ciała i zapobiegania jego nadmiernemu przeciążeniu, sprzyjającemu wystąpieniu stanów zapalnych. Śpij co najmniej 7 godzin dziennie. To zmienia grę!

Kontrola stresu a egzema

Stres szkodzi zdrowiu na milion sposobów, a długotrwały może zaostrzyć egzemę. Dbaj więc o robienie rzeczy dla siebie: o spacery, głębokie medytacyjne oddechy i przerwę na czynności podnoszące Ci samopoczucie.

Dieta a egzema

Dobrej jakości przeciwzapalna żywność to taka, której właściwości pozwalają wzmocnić odporność i oczyścić organizm zmniejszając jednocześnie stany zapalne. Niektóre rośliny zdają się być wręcz zaprojektowane przez naturę do tego celu.

Nie tylko włącz do diety zdrowe pokarmy, ale przede wszystkim wyeliminuj żywność, która Ci szkodzi i wywołuje stany zapalne: jedzenie wysoce przetworzone, z zagadkowo brzmiącym składem, rafinadę wszelkiej maści, wyroby z pszenicy, nabiał i inne.

Szczególnym składnikiem przeciwzapalnym jest kurkuma!

Kurkuma znana jest przede wszystkim jako aromatyczna, indyjska przyprawa. Jest jednak popularna również w ajurwedzie i medycynie chińskiej. Jej właściwości potwierdzają nie tylko dowody anegdotyczne, ale także mnóstwo badań. Uważa się ją właściwie za jeden z najlepiej przebadanych pod kątem zdrowotnych właściwości pokarmów. Swoje niezwykłe właściwości kurkuma zawdzięcza obecności kurkuminy, aktywnej substancji, która odpowiada między innymi za jej przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości. Te mogą być wykorzystywane między innymi w leczeniu problemów skórnych, w tym egzemy. I nie jest to żadna nowość, bo korzystano z tej wiedzy już w przeszłości.1

Mimo że kurkuma od wieków jest wykorzystywana jako naturalne wsparcie w leczeniu chorób skóry, wciąż nie ma wielu badań skupiających się konkretnie na jej wpływie na egzemę.2 Jeśli jednak się pojawiają, zazwyczaj przedstawiają potencjalne korzyści tego korzenia. W jednym z badań sprawdzono wpływ kremu zawierającego kurkumę na 150 osób z egzemą. Po 4 tygodniach stosowania zauważono niemal 30% i 32% spadek łuszczenia się skóry i swędzenia. Warto jednak mieć na uwadze, że badany krem zawierał także inne przeciwzapalne zioła, co mogło przyczynić się do korzystnego wyniku. 3 Co więcej, w 2016 przegląd 18 badań wykazał dowody wspierające działanie kurkuminy, zarówno miejscowo jak i doustnie, w leczeniu chorób skóry, w tym AZS i łuszczycy.2,4,5

Doustnie

Aby aktywować zawartą w kurkumie kurkuminę warto połączyć ją z piperyną, czyli aktywną substancją znajdującą się w pieprzu.6 Niektóre badania sugerują także, że pomóc może również spożywanie kurkumy w towarzystwie tłuszczu. 7 Przyjmując ją doustnie należy jednak pamiętać, że nie jest to złote remedium: jej nadmiar może powodować wysypkę, bóle głowy, biegunkę i problemy żołądkowe. Należy także pamiętać, że kurkuma rozrzedza krew. W związku z tym warto traktować ją raczej jako potężne wsparcie w radzeniu sobie z egzemą, nie faktyczne lekarstwo.

Stosowanie zewnętrzne

Kurkumina zawarta jest w wielu kosmetykach. W badaniach wykazano, że stosowanie jej zewnętrznie w kosmetykach pozwala na odpowiednią absorpcję kurkuminy. 2,8 Przy stosowaniu maseczek z kurkumy najbardziej nieprzyjemnym skutkiem ubocznym może być intensywne zażółcenie skóry, które najczęściej znika dopiero po kilku godzinach. Warto też upewnić się wcześniej czy kurkuma nie uczula w stosowaniu miejscowym.

Pamiętaj, że wykwity po prostu się zdarzają

Czasem, mimo troski o dietę, noszenia rękawic przy spełnianiu domowych obowiązków, nawilżaniu dłoni naturalnymi balsamami i spożywania tonami przeciwzapalnych pokarmów, miewa się napady egzemy. W tym wypadku najlepszym co można zrobić jest odpuszczenie sobie i traktowanie się z podwójną troską.To po prostu czasem się zdarza.

uściski:)


Emanuela Urtica

Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.

Źródła:

 1. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17569207
 2. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27213821
 3. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19480603
 4. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18249471
 5. onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/fct.12211
 6. healthline.com/nutrition/turmeric-and-black-pepper
 7. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24461029
 8. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31509968

(Visited 2 036 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Glutenek 22 września 2020 o 16:24

  Pepsi prosze doradz jak mam oczyscic najlepiej organizm (oprocz 4 szklanek) jesli przypadkowo zjadlam cos z glutenem (zawsze unikam). Moze to glupie ale jestem troche zrozpaczona :p

  1. avatar Jarmush 22 września 2020 o 19:42

   To już ortoreksja i hipochondria, samo się oczyści, kontynuuj 4 szklanki, jesteś nadwrażliwa na gluten? masz celiakię dorosłych`?

 2. avatar Mader 23 września 2020 o 08:11

  Dziękuję za ostatnie zdanie. Czasami wiem od czego a czasami mimo obserwacji nie potrafię dojść co się dzieje i dlaczego. Będę od teraz myśleć, że tak po prostu się zdarza mimo uważności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum