Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 821 795
199 online
42 347 VIPy

Endometrioza. 9 symptomów, których nie możesz lekceważyć

Endometrioza dotyka około 200 milionów kobiet na całym świecie. Właściwie była ona jedną z najczęściej wyszukiwanych chorób 2018 roku! Mimo to jej objawy często są pomijane lub ignorowane. Wynika to z kilku powodów. Zanim jednak do tego dojdziemy, rozwiejmy wszechobecny i krzywdzący mit o endometriozie: to nie jest tak, że kobiety boją lub wstydzą się podzielić objawami ze swoim lekarzem. Problem polega na tym, że wiele kobiet po prostu nie wie, jakie są możliwe objawy choroby. Przyzwyczaja się kobiety do myślenia, że bolesna miesiączka to „element urody” i coś normalnego. Jednym się poszczęściło, innym nie, ot cały ambaras. Wiele symptomów endometriozy zostało znormalizowanych przez naszą kulturę, unosząc się nad parasolem z etykietą „kobiece problemy”, pod którym wszyscy stoimy. Tymczasem przewlekły ból miednicy i męczące skurcze to coś więcej niż niefortunny cykl menstruacyjny, a objawami warto podzielić się z ginekologiem. Przecież choroba odpowiednio wcześnie zdiagnozowana jest łatwiejsza w „zarządzaniu”. Nawet jeśli nie ma znanej przyczyny lub lekarstwa, diagnoza ma kluczowe znaczenie przy tworzeniu planu opieki, który pomoże złagodzić uciążliwe objawy. https://www.youtube.com/watch?v=3Fgd6IUxryU Według The Endometriosis Foundation of America i The Endometriosis Association of America, następujących potencjalnych objawów endometriozy nie należy lekceważyć i traktować jako typowego bólu. Chociaż żaden symptom nie może potwierdzić w 100% diagnozy, jeśli cierpisz na którykolwiek z poniższych skutków ubocznych skonsultuj się z lekarzem.

Nieznośne bóle menstruacyjne

Jednym ze znaków ostrzegawczych w przebiegu endometriozy są silne skurcze menstruacyjne. Nie chodzi o łagodną formę skurczy, które przechodzą po ćwiczeniach rozciągających i użyciu termoso, ale o bólu, który zwala z nóg i kładzie do łóżka co najmniej na jeden dzień w miesiącu.

Ból podczas seksu (dyspareunia)

W przebiegu endometriozy endometrium, zamiast zostać wydalone z krwią menstruacyjną, trafia do jajowodów, skąd może przedostać się do jamy brzusznej. Stamtąd komórki endometrium docierają na przykład do otrzewnej, jajników, ścian pęcherza lub jelit, gdzie wszczepiają się i narastają, powodując powstawanie guzów, torbieli, zrostów. Kobiety aktywne seksualnie mogą doświadczać w związku z tym bólu w trakcie penetracji. Jeśli zdarza się to regularnie, może oznaczać, że endometrioza rozprzestrzeniła się na wyściółkę miednicy.

Ból miednicy pomiędzy miesiączkami

Dla niektórych osób cierpiących na endometriozę ból w obrębie miednicy między kolejnymi cyklami wydaje się jednym długim okresem, który nigdy się nie kończy. Krwawienie ustaje, ale bolesne skurcze są zawsze obecne.

Długie miesiączki

Krwawienie menstruacyjne zazwyczaj kończy się w około pięć dni. W przypadku kobiet z endometriozą miesiączki potrafią być znacznie dłuższe. Przypominają gościa, który nie wychodzi z domu mimo późnej godziny i ciągłych, coraz mniej delikatnych, aluzji. Według The Endometriosis Foundation of America, kobiety z endometriozą mogą cierpieć na silne krwawienie i okresy dłuższe niż siedem dni. Jeśli po całym tygodniu nadal konsekwentnie unikasz białych spodni, zacznij śledzić cykl i udostępnij kalendarz swojemu lekarzowi.


Chroniczne zmęczenie

Przewlekły ból może prowadzić do zakłócenia normalnych wzorców snu i powodować odczuwanie chronicznego stresu oraz dyskomfortu. Ciągłe zmęczenie, na które nie pomaga regularny, 8-godzinny sen, stanowi jeden z czołowych objawów choroby.

Ból w dolnej części pleców, podbrzuszu lub pachwinach

Niektórzy cierpią na ból pleców, podbrzusza lub pachwin podczas miesiączki. Czasem ból ten jest ostry, innym razem tępy. Wynika to z faktu, że nerwy związane z miednicą głęboką nakładają się na nerwy dolnej części pleców, brzucha, pachwin i kończyn dolnych. Ekstremalne zapalenie i podrażnienie mogą prowadzić do przewlekłego bólu tych powiązanych ze sobą struktur.

Wzdęcia

Wzdęcia związane z endometriozą mają to do siebie, że podczas ich występowania skóra jest najczęściej napięta do tego stopnia, że można używać jej jak trampoliny. Wiążą się one także z poczuciem dyskomfortu, niemieszczeniem się w ulubione spodnie i kształtem brzucha sugerującym ciążę.

Zaburzenia układu pokarmowego i moczowego

Endometrioza znacząco wydłuża czas spędzony w toalecie. Ponieważ może rozprzestrzeniać się na wszystkie narządy jamy brzusznej, jelita, pęcherz moczowy i błonę śluzową brzucha, często powoduje ból przy wypróżnianiu i oddawaniu moczu.

Ból w klatce piersiowej

Społeczność medyczna twierdzi, że to rzadkość. Okazuje się jednak, że także w jamie klatki piersiowej, chociaż rzadziej niż w innych lokalizacjach, mogą pojawić się fragmenty śluzówki macicy . Większość lekarzy nie potrafi połączyć kłującego bólu w środku klatki piersiowej z endometriozą, jednak nauka potwierdza, że może to być kolejny objaw endometriozy. Fragmenty śluzówki macicy mogą pojawiać się na więzadłach i nerwach.  Wówczas mogą prowadzić do bólu w klatce piersiowej, szczególnie w okolicach miesiączki. Kaszel z krwią to kolejny bardzo rzadki objawy spowodowany przez fragmenty śluzówki macicy znajdujące się w okolicy klatki piersiowej. Zajrzyj też tutaj: Jak leczyć endometriozę według Andrew W. Saula?

uściski:)

Źródła: sheknows.com/health-and-wellness/articles/2015305/endometriosis-symptoms/

(Visited 9 969 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica Kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Wieloletnia autorka na blogu Pepsi Eliot.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum