Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
0
39 online
30 221 VIPy

Fioletowa kukurydza. Słyszałaś o ogromnym potencjale przeciwzapalnym C3G?

Propagatorzy diet wszelakich, coby tu dużo nie mówić, starają się podlizać pokoleniu, które che być zdrowe, młode, energetyczne i piękne, ale też chce cieszyć się jedzeniem.

Wiele z popularnych diet celuje w wyspecyfikowane przypadłości jak cukrzyca, choroby serca, czy rak, a inne apelują do naszego ego, cobyśmy zgubiły kilogram i centymetr w pasie, bo będziemy bardziej kochane, albo tylko (może aż) bardziej pożądane.

Diety pełne obietnic, które nigdy się nie spełnią, ale przy których można się świetnie bawić? Diety tak modne jak jednosezonowe i takie, które działają zawsze i od bardzo dawna?

Niestety, zazwyczaj gdy super zdrowy pokarm smakuje jak pizza albo słone paluszki, to prawdopodobnie jest tak samo zdrowy jak pizza czy słone paluszki. Tak to działa.

Razem z poszukiwaniem idealnych diet, poszukuje się idealnych pokarmów i to na całym świecie. I o ile są to nieprzetworzone naturalne pokarmy roślinne, często okazuje się, że mają również niesamowite właściwości odżywcze.

Do takich roślin zalicza się fioletowa kukurydza, czyli purple corn

Tak samo jak spirulina, chlorella, maca, kurkuma, acai, czosnek, zielona herbata, brokuły i wiele, wiele innych, fioletowa kukurydza, należy do tak zwanej żywności funkcjonalnej.

Fioletowa kukurydza (często określana też jako niebieska kukurydza) jest botanicznie tym samym gatunkiem co kukurydza żółta, tyle, że wytwarza jeden z najgłębszych odcieni fioletu nie spotykany w żadnej roślinie. A ten kolor, co wykazało wiele badań, sprawia, że taka kukurydza ma moc najsilniejszego antyoksydantu

Kraje wysoko uprzemysłowione, zapominają o tym, że klucz często tkwi w prostocie, dopiero niedawno otworzyły się na nowe pokarmy.

Co tak naprawdę wiemy o fioletowej kukurydzy? Że jest bardzo bogata w antocyjany!

Antocyjany (lecąc greką anthos oznacza kwiat, a kyanos niebieski), czyli piękne, naturalne barwniki spożywcze, rozpuszczalne w wodzie pigmenty.

Antocyjany, które należą do jeszcze szerszej grupy flawonoidów, są odpowiedzialne za purpury, fiolety i czerwone kolory wielu roślin. W tym za wspaniały kolor borówek, jagód acai, czerwonej kapusty i winogron.

Naukowcy z Wydziału Nauk Ogrodniczych A & M University w Teksasie, nie tak dawno stwierdzili, że średnia zawartość antocyjanów w świeżej peruwiańskiej fioletowej kukurydzy wynosi 16,4 mg/g, co w porównaniu do uważanych za najbardziej wypasione w antocyjany świeże jagody 1,3 do 3,8 mg/g wygląda bardzo imponująco.

Fioletowa kukurydza to super antyoksydant

W badaniu in vitro ekstrakt z purpurowej kukurydzy w teście DPPH (2,2-1-picrylhydrazyl) na poziom przeciwutleniaczy, wypadł radykalnie lepiej niż borówki. Lepiej też niż inne komercyjnie, uważane za najlepsze, przeciwutleniacze.

A wszystko to dlatego, że wśród antocyjanów też są lepsze i gorsze przeciwutleniacze.

Szczególnie zwraca się uwagę na tak zwany „C3G” (3- O – P-D-glukozydu), znany też jako glukopiranozyd, który ma bardzo silne działanie antyoksydacyjne.

Występuje w soku pomarańczowym, w jeżynach, ale też w czerwonym winie, chociaż wino pomimo tego, że zawiera duże ilości C3G, to inne przeciwutleniacze w nim przeważają.

W fioletowej kukurydzy występuje bardzo dużo C3G, dlatego purple corn ma tak świetne właściwości i ratuje przed wolnymi rodnikami tlenowymi!

W uzupełnieniu dodam, że w jednym z badań C3G dostał się na sam szczyt właściwości przeciwutleniających, spośród badanych 13 antocyjanów, w teście ORAC. (a trzeba wiedzieć, że test ORAC to najbardziej popularny test na badanie mocy antyoksydantów). W jednym z badań in vitro, C3G był testowany na potencjał zapobiegania uszkodzeniom w wyniku promieniowania ultrafioletowego (UV) i okazało się, że jest co najmniej 40 razy mocniejszy niż witamina E!

Stres oksydacyjny

Czym jest stres oksydacyjny pisałam już wiele razy. Przypomnę tylko, że tworzy się nadmiar wolnych rodników tlenowych i potrzeba nadmiaru wolnych elektronów, które są w stanie zneutralizować to rdzewienie.

Antyoksydanty potrafią dzielić się z nami swoim nadmiarem elektronów na ostatniej orbicie.

Potencjał przeciwzapalny C3G jest ogromny. W badaniu, również na biednych szczurach, okazało się, że roślina o dużej ilości pigmentu antocyjaninowego może hamować odpowiedź zapalną w chorobach zwanych właśnie stanami zapalnymi.

Czy w takim razie pigment antocyjanów będzie również pomocny przy zapobieganiu i leczeniu różnych rodzajów raka?

I znowu badania na chorych szczurach (rak gruczołu sutkowego, prostaty i jelita grubego), którym dodatkowo aplikowano rakotwórcze heterocykliczne aminy, najobficiej występujące w gotowanym mięsie i rybach. A więc w tych badaniach okazało się, że fioletowy pigment w diecie chorych zwierząt (tylko 5% w paszy przez 32 tygodnie), sprawił, że zarówno wczesne objawy raka jelita grubego jak i liczba guzów złośliwych i łagodnych u szczurów zmniejszyła się i to znacznie. Do tego bez żadnych efektów niepożądanych.

Okazuje się, że ekstrakty i soki roślinne zawierające duże ilości antocyjanów hamują mutagenezę indukowaną przez aminy heterocykliczne.

Utlenianie tłuszczów w surowicy krwi przyczynia się do stanu zwanego miażdżycą tętnic.

Fioletowa kukurydza a inne schorzenia

W przypadku samców szczurów karmionych dietą zawierającą dużą ilość C3G (0,2% paszy przez 2 tygodnie), zamiast zawartości sacharozy w diecie, w ich surowicy krwi wykazano znacząco niższy poziom utlenienia, przy znacznym spadku podatności lipidów w surowicy na utlenianie. Jednocześnie naturalne utleniacze w ich ciałach, jak witamina C, czy glutation, pozostały na tym samym poziomie.

Kolejnym intrygującym odkryciem tego badania był fakt, że zwierzęta te karmione C3G w paszy wykazały znaczące zmniejszenie poziomu cholesterolu całkowitego, około 16% mniej.

Potencjał kukurydzy fioletowej w zbijaniu nadmiaru tłuszczu

A co by się działo, gdyby tak szczury na diecie wysoko tłuszczowej karmić dodatkowo C3G? Takie pytanie zadał sobie zespół japońskich naukowców.

Szczurom do paszy dodawano 2g C3G (czyli fioletowego barwnika z purple corn) na kilogram paszy. Wyniki zdziwiły wszystkich, bowiem po 12 tygodniach u myszy dodatkowo karmionych fioletowym pigmentem zauważono znacznie mniej symptomów otyłości, niż w drugiej grupie kontrolnej.

To są właśnie powody, dla których kukurydzę fioletową zalicza się do żywności funkcjonalnej

Purple corn 100% Organic This is Bio, w formie zmielonego proszku, może być dodawana podczas przygotowywania każdego pożywienia, do którego używamy mąki. Czyli do wypieków, jak chleb i inne.

Możesz dodawać ją również jako zagęstnika do sosów, czy zup, a przykład do zupy Hipokratesa. Można też zaparzać herbatę albo dodawać do zielonej herbaty, nie odpowiadam za smak, ale wiem, że tak się robi.

Niewielkie ilości surowej skrobi (płaska łyżeczka od herbaty, lub nawet dwie) nie powodują niepożądanych efektów ubocznych. Dojrzały surowy banan ma 1% skrobi, a taki mniej dojrzały 5%. Jednak kukurydza jest najzdrowsza właśnie na surowo. Dlatego możesz śmiało dodawać ją, podobnie jak organiczną jagodę acai do 4 szklanki.

Jednak przede wszystkim należy znać swój organizm. Są osoby, które źle się czują już po jednym bananie, a są takie, które zjadają ich naście, i więcej, dziennie. I bardzo sobie ten stan yyy… chwalą.

Fioletową kukurydzę każdego ranka możesz dosypywać albo do 4 szklanki, albo do zielonego szejka. Wystarczy łyżeczka od herbaty. Każda kukurydza jest najzdrowsza jedzona na surowo, ale ludzie jedzą gotowane pokarmy, a purple corn dosypywana do ciast i wypieków, albo pierogów nada dodatkowo śliczny fioletowy kolor.

Półwysep Nikoya należący do jednej z „błękitnych stref”, gdzie ludzie żyją niepokojąco długo i w zdrowiu, nagminnie spożywa się kukurydziane tortille. Co by było, gdyby jedli fioletowe?

łyżeczka do 4 szklanki, czy szejka i luzik

Źródła:

onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/cas.12078
onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1541-4337.12249
purplecornglimpses.blog/2014/09/26/purple-corn-found-with-zero-toxicity-in-a-pubmed-report/

(Visited 560 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum