fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 500 525
110 online
46 237 VIPy

Foliany, czyli witamina B9, która może uchronić przed udarem

Witamina B9, znana z korzystnego wpływu na płód, może okazać się zbawienna i zdecydowanie niezbędna dla jeszcze jednej grupy osób: to dorośli z nadciśnieniem. Zgodnie z badaniem opublikowanym w magazynie akademickim Journal of the American College of Cardiology, dorośli z nadciśnieniem, którzy przyjmowali suplement witaminy B9 i enalapryl (organiczny związek chemiczny stosowany przy nadciśnieniu) mieli aż o 73% niższe szanse udaru w porównaniu do osób przyjmujących wyłącznie enalapryl.

To istotne badanie zważywszy na fakt, że udar jest drugą na świecie wiodącą przyczyną zgonów1

Naukowcy doszli do tej konkluzji po przebadaniu 10 000 kobiet i mężczyzn z nadciśnieniem. Badani byli w wieku pomiędzy 45 a 75 rokiem życia. Osoby, które wcześniej przeszły udar lub choroby układu krążenia nie zostały uwzględnione w badaniu. Uczestnicy przyjmowali doustnie mieszankę 10 mg enalaprylu i 0.8 mg kwasu foliowego lub sam enalapryl. Czas trwania badania wynosił 4,2 roku. W grupie przyjmujące enalapril odnotowano w tym czasie 210 udarów, podczas gdy w grupie z kwasem foliowym było ich 161.2

Foliany a udar

Foliany, ale także inne witaminy z grupy B, rozkładają homocysteinę, która uszkadza wewnętrzne ściany tętnic, zwiększając tym samym ryzyko udaru, ale także ataku serca

Główny autor badania, dr Yong Huo, powiedział, że wyjściowa mała liczba płytek krwi w połączeniu z wysokim poziomem homocysteiny zwiększa ryzyko pierwszego udaru mózgu.

Dzięki temu pomiarowi można skutecznie zidentyfikować pacjentów z podwyższonym ryzykiem udaru i zastosować suplementację folianami by znacząco zmniejszyć ryzyko. Co najważniejsze, zaznacza naukowiec, witamina B9 jest bezpieczną, niedrogą i nieskomplikowaną formą wsparcia leczenia.

Uwaga, reklama powyższa dotyczy Folianów TiB, polecamy je, gdyż są wysokiej jakości, nie zawierają glutenu, laktozy, soi, pszenicy, cukru, konserwantów, GMO, sztucznych barwników i wypełniaczy, zapakowane w szkło.

Jednak wybór zawsze należy do Ciebie i Twojego lekarza 

Badanie pokrywa się z innym dowodem naukowym, zgodnie z którym kwas foliowy redukuje ryzyko pierwszego udaru o 21%.

W tym badaniu nie zauważono jednak efektów u osób z wysoką liczbą płytek krwi i niskim poziomem homocysteiny. Dyrektor Centrum Badań nad Udarami i Centrum Miażdżycy Instytutu Robarts Research Institute, Dr J. David Spence, napisał w edytorialu uzupełniającym badanie, że pacjenci, którzy mieli wyższy poziom homocysteiny i niższy poziom płytek krwi prawdopodobnie mieli podwyższone ryzyko ze względu na niedobór witaminy B12.3

Dodał on także, że badanie obala pewien mit:

Powszechne przekonanie, że witaminy z grupy B nie zmniejszają ryzyka udaru, jest błędne. Te badanie nie tylko potwierdza korzystne działanie witamin z grupy B, ale także otwiera drzwi do szerszych zastosowań tych substancji.

Naukowcy w następnym kroku pragną sprawdzić czy wyższe dawki folianów mogą mieć jeszcze większe korzyści. Planują także badania określające parametry płytek krwi w czasie obserwacji.

Jak zwiększyć poziom witaminy B9?

Popularny kwas foliowy w suplementach niekoniecznie jest tym, o który chodzi naukowcom, a zawsze chodzi o aktywną postać kwasu foliowego w formie L-5-MTHF, czyli foliany.

Naturalnie B9 znajduje się w pokarmach takich jak liściaste zielonki (algi, szpinak, liście boćwiny, jarmuż), brokuły, szparagi, kukurydza, grzyby i inne.

Jeśli zdecydujesz się zwiększyć ilość kwasu foliowego w diecie, nie tylko zapobiegniesz ewentualnemu udarowi. Dodatkowo zmniejszysz lub wyeliminujesz problemy takie jak biegunki, problemy z układem nerwowym, drażliwość, czy zapalenie dziąseł. To także sposób na poprawę nastroju!

Świetnym wsparciem jest także suplementacja folianów.

Dlaczego foliany a nie kwas foliowy?

Kwas foliowy jest syntetyczną formą witaminy B9. Wykorzystuje się go do suplementacji i dodaje do przetworzonej żywności, w tym mąki i fortyfikowanych płatków śniadaniowych.

W porównaniu do folianów, kwas foliowy nie jest w całości przekształcany w układzie pokarmowym do aktywnej formy witaminy B9, czyli 5-MTHF. Zamiast tego musi być konwertowany w wątrobie i innych tkankach. Proces ten jest nie tylko powolny, ale u niektórych także nieskuteczny. Tym bardziej, że kwas foliowy potrzebuje czasu. Nawet niewielka dawka rzędu 200-400 mcg dziennie może nie zostać zmetabolizowana do przyjęcia kolejnej dawki. Z tego powodu problematyczne jest spożywanie fortyfikowanych produktów obok suplementacji kwasu foliowego.

Rezultatem może być wysoki poziom niezmetabolizowanego kwasu foliowego, który może być przyczyną problemów zdrowotnych, w tym podwyższonego ryzyka nowotworów i zamaskowania niedoboru witaminy B12. Na uboczu warto dodać, że w takiej sytuacji pomóc może wsparcie się suplementacją witaminy B6, która znacząco poprawia proces konwersji kwasu foliowego do przyswajalnej formy.4

uściski:)


Emanuela Urtica

Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Długoletnia autorka na blogu Pepsi Eliot.

Źródła:

  1. thelancet.com/journals/laneur/article/PIIS1474-4422(19)30030-4/fulltext
  2. medicalxpress.com/news/2018-05-hypertensive-patients-benefit-folic-acid.html
  3. health.harvard.edu/blog/folic-acid-a-b-vitamin-lowers-stroke-risk-in-people-with-high-blood-pressure-201503187810
  4. healthline.com/nutrition/folic-acid-vs-folate

(Visited 4 705 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica Kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Wieloletnia autorka na blogu Pepsi Eliot.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Małgorzata 28 października 2020 o 20:52

    Czy nie lepiej po prostu brać B-complex – ma się wszystko w jednym pakiecie?

    1. avatar Jarmush 29 października 2020 o 03:44

      Przy wysokiej homoaysteinie, nalezy dostarczyć głownie B12, folianow i B6, nawet pomimo brania B complex. Nie jestem lekarzem. Po prostu zbadaj poziom kwasu foliowego, B12 i homocysteiny.

  2. avatar Anias 3 listopada 2020 o 15:13

    Witam. Czy w ciąży wystarcza jedna tabletka dziennie, tak jak jest na opakowaniu?

    1. avatar Jarmush 3 listopada 2020 o 21:14

      moim zdaniem wystarczy, ale najlepiej zapytać lekarza

  3. avatar Sylwia 7 września 2022 o 21:53

    A czy jest jakiś sposób na pozbycie się blaszek miażdżycowych w tętnicach żylnych szyi?

    1. avatar Pepsi Eliot 8 września 2022 o 05:53

      Dieta roślinna, magnez, witamina K2 w protokole z D3, witamina A- bezpieczny beta karoten, zero papierosów, działać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Nie garb się, ale skoro już, na ból pleców

się nada

Osteocare TiB

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum