Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 369 488
108 online
42 279 VIPy

Foliany i ich niezwykłe właściwości, o których nie masz pojęcia

Foliany swoją nazwę zawdzięczają łacińskiemu słowu folio oznaczającemu liść. Tak jak popularny kwas foliowy są one formą chemiczną witaminy B9, tyle że o stokroć lepszą. Czym się od niego różnią? Są nie tylko najbardziej naturalną, ale też najlepiej przyswajalną formą tej witaminy! Występują w postaci kwasu lewomefoliowego lub inaczej kwasu 5-metyltetrahydrofoliowego (5-MTHF).

Dlaczego foliany, a nie kwas foliowy?

To forma suplementacji znacznie bardziej skuteczna i bezpieczna niż kwas foliowy. Dzieje się tak z kilku powodów. Naturalne foliany nie są aktywnymi formami metabolicznymi. Dopiero w organizmie człowieka związki te zostają przekształcone w aktywną formę kwasu 5-MTHF, która przedostaje się do krwiobiegu. Różnica polega na innej drodze metabolicznej kwasu foliowego w organizmie. Jest dużo bardziej skomplikowana i wymaga obecności innych związków i enzymów. Proces ten wymaga czasu i często jest mało skuteczny.

Kwas foliowy może szkodzić, a jego przyswajalność pozostawia wiele do życzenia

Kwas foliowy jest syntetyczną formą witaminy B9. Wykorzystuje się go do suplementacji i dodaje do przetworzonej żywności, w tym mąki i fortyfikowanych płatków śniadaniowych. W porównaniu do folianów, kwas foliowy nie jest w całości przekształcany w układzie pokarmowym do aktywnej formy witaminy B9, czyli 5-MTHF. Zamiast tego musi być konwertowany w wątrobie i innych tkankach. Proces ten jest nie tylko powolny, ale u niektórych także nieskuteczny. Tym bardziej, że kwas foliowy potrzebuje czasu. Nawet niewielka dawka rzędu 200-400 mcg dziennie może nie zostać zmetabolizowana do przyjęcia kolejnej dawki. Z tego powodu problematyczne jest spożywanie fortyfikowanych produktów obok suplementacji kwasu foliowego. Rezultatem może być wysoki poziom niezmetabolizowanego kwasu foliowego, który może być przyczyną problemów zdrowotnych, w tym podwyższonego ryzyka nowotworów i zamaskowania niedoboru witaminy B12. Na uboczu warto dodać, że w takiej sytuacji pomóc może wsparcie się suplementacją witaminy B6, która znacząco poprawia proces konwersji kwasu foliowego do przyswajalnej formy.

Jak rozpoznać niedobór witaminy B9?

Niedobór witaminy B9 daje bardzo subtelne objawy. Często zaczyna się nieuzasadnionym zmęczeniem i osłabieniem. Kolejnym objawem może być diagnoza anemii. Ta jednak różni się od innych rodzajów niedokrwistości. Zmniejszonej liczbie czerwonych krwinek towarzyszy pojawienie się zniekształconych, „niedojrzałych” czerwonych krwinek zwanych megalocytami, które zawierają nieliczne cząsteczki hemoglobiny. To z kolej powoduje zespół objawów, do których należy krótki oddech, osłabienie mięśni, bladość skóry, spuchnięty język, utrata apetytu, spadek masy ciała, mdłości, biegunka, przyśpieszone bicie serca i mrowienie lub brak czucia w dłoniach i stopach.


Co mogą dla Ciebie zrobić foliany?

Kobiety oczekujące na poród chyba lepiej niż ktokolwiek są zapoznane z tym jak istotne są foliany, które pomagają zapobiec uszkodzeniom płodu i wspierają jego prawidłowy rozwój. Witamina B9, poza znanymi właściwościami, ma jednak także parę tych niezwykłych i zaskakujących, dlatego warto zadbać o jej odpowiednią podaż.

Działanie przeciwnowotworowe

Foliany mają ambiwalentną relację z nowotworami. Z jednej strony przewlekłe, niedostateczne spożycie folianów może zwiększać ryzyko raka mózgu, piersi, szyjki macicy, jelita grubego, płuc, jajnika, trzustki i prostaty. Z drugiej strony nadmierne spożycie kwasu foliowego może zwiększać ryzyko niektórych typów nowotworów, głównie raka prostaty. Istnieją jednak dowody naukowe wskazujące na to, że wysokie spożycie folianów może znacząco obniżyć ryzyko niektórych nowotworów, głównie tych powszechnych u kobiet.

Przeciwdziałanie zatruciu arsenem

Chroniczna ekspozycja na arsen podwyższa ryzyko nowotworów, chorób serca i zawałów. Chociaż zatrucie nie jest częste, należy pamiętać, że arsen znajduje się między innymi w produktach takich jak ryż i owoce morza. Badania wykazały, że u dorosłych będących narażonych na działanie arsenu suplementacja witaminy B9 była w stanie zmniejszyć poziom arsenu we krwi ułatwiając wydalanie go z moczem.

Działanie przeciwstarzeniowe

Stwierdzono, że nawet niskie dawki folianów wydłużają żywotność glist (Caenorhabditis elegans) poprzez zwiększenie czynników odporności na stres oksydacyjny, co wskazuje, że suplementacja może być użyteczna w opóźnianiu procesu starzenia u ludzi.

Zapobieganie chorobom serca

Podwyższone stężenie homocysteiny we krwi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem stwardnienia tętnic i chorób serca. Stwierdzono, że suplementacja wysokimi dawkami folianów skutecznie obniża poziom homocysteiny i poprawia funkcję naczyniową u pacjentów z chorobą wieńcową. W innym badaniu wśród mężczyzn, którzy spożywali więcej kwasu foliowego, występowało mniej przypadków udaru mózgu i zawału serca.

Działanie przeciwdepresyjne

Pacjenci z depresją często mają niższy poziom kwasu foliowego. Foliany biorą udział w syntezie serotoniny i dopaminy. Brak równowagi w tych neuroprzekaźnikach może prowadzić do rozwoju depresji i zaburzeń lękowych. Co więcej, kwas foliowy działa stymulująco na receptory serotoninergiczne w mózgu. Poprawia także odpowiedź selektywnego inhibitora wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) u pacjentów z depresją. Badania wykazały, że wzrost poziomu kwasu foliowego u osób z zaburzeniami odżywiania doprowadził do znacznego zmniejszenia objawów depresji.

Działanie przeciwutleniające

Kwas foliowy wykazuje zdolność wychwytywania wolnych rodników, porównywalną z innymi popularnymi przeciwutleniaczami, witaminami C i E. U szczurów narażonych na działanie arsenu suplementacja kwasu foliowego, dzięki swoim przeciwutleniającym właściwościom, była w stanie złagodzić uszkodzenia DNA i mitochondriów.

Produkcja czerwonych krwinek

Kwas foliowy jest niezbędny do replikacji i podziału czerwonych krwinek, a jego niedobór może prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej. Ten stan jest odwracalny po leczeniu witaminą B9.

Wsparcie dla mózgownicy

Kwas foliowy ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania mózgu. Niski poziom folianów we krwi koreluje z objawami pogorszenia funkcji poznawczych u dzieci, osób w podeszłym wieku, z padaczką i dolegliwościami psychicznymi. Jest on również związany ze zwyrodnieniem kory mózgowej, regionu mózgu koordynującego uczenie się i pamięć. Jest to prawdopodobnie spowodowane podwyższonym poziomem homocysteiny. Foliany tymczasem są kofaktorem w reakcji, która pomaga przekształcić homocysteinę w metioninę. Co więcej, wykazano, że krótkoterminowa suplementacja folianów znacząco poprawia wyniki IQ. Wpływa też na pamięć krótkotrwałą i zdolności motoryczne u starszych osób dorosłych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.

uściski:)

 • Źródła: verywellhealth.com/folate-for-high-blood-pressure-1763888 selfhacked.com/blog/16-proven-benefits-vitamin-b9-folate-folic-acid/ ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10967371?dopt=Abstract ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18950248 ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23212058 ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21311704 ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23848107 ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26546011 ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2042963/ ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17209196?dopt=Abstract ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1141959 researchgate.net/publication/8518428_New_Insights_into_Erythropoiesis_The_Roles_of_Folate_Vitamin_B12_and_Iron ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26508298

(Visited 4 071 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar kotek 9 października 2019 o 15:19

  cyt. „wśród mężczyzn, którzy spożywali więcej kwasu foliowego, występowało mniej przypadków udaru mózgu i zawału serca”a z drugiej strony cyt. „nadmierne spożycie kwasu foliowego może zwiększać ryzyko niektórych typów nowotworów, głównie raka prostaty.” hmmm i co wybrac oto jest pytanie ?

  1. avatar Jarmush 9 października 2019 o 22:50

   badać poziom kwasu foliowego i homocysteiny

 2. avatar iwoblo 9 października 2019 o 15:40

  Od 6 miesiecy do drugiej szklanki z magnesem brałam 1 kwas foliowy G&G a teraz już biorę FOLIANY – 90kaps [TiB®]. Czy powinnam robić jakąś przerwę?

  1. avatar Jarmush 9 października 2019 o 22:49

   tak, tydzień i powinnaś zbadać kwas foliowy i homocysteinę i wtedy się okaże

 3. avatar fish 10 października 2019 o 06:32

  a jak biore od 2 lat kwas foliowy( wcześniej w saszetkach do picia, a od pol roku w tabletkach) to nie brac i zbadac jego poziom?? wystraszyłam się tym „nadmierne spożycie kwasu foliowego może zwiększać ryzyko niektórych typów nowotworów, głównie raka prostaty.” ??

  1. avatar Jarmush 10 października 2019 o 06:51

   oczywiście że nie brać, zbadaj też koniecznie homocysteinę, bo jak nie brałaś czegoś takiego jak nasze Foliany TiB, to we krwi może być dużo kwasu, ale nie w komórkach, więc badanie homocysteiny jest niezbędne. Możesz też mieć mutację genu MTHFR

   1. avatar fish 10 października 2019 o 07:16

    Ok zbadam napewno!dziekuje!, ale sie serio serio przestraszylam tym artykulem a gin mi mowil ze brac caly czas.. Nie zlecajac badania poziomu k.foliowego

    1. avatar Jarmush 10 października 2019 o 11:02

     Może mieć większe doświadczenie w tej kwestii i okaże się że rzeczywiście trzeba brać ciągle, nie przestraszaj się, ale ja bym zbadała

     1. avatar fish 10 października 2019 o 11:26

      OK, TAK ZROBIE 🙂 DZIEKUJE <3

 4. avatar AnnT 1 grudnia 2019 o 13:00

  Dzień dobry, chcę kupić foliany TiB, córce (lat 17,5), której wynik poziomu kwasu foliowego (M41) jest sporo poniżej normy: 5,9 ng/ml. Mam prośbę o dobranie dawkowania. Pozdrowienia!

  1. avatar Jarmush 1 grudnia 2019 o 13:14

   To są dobrze przyswajane foliany, wystarczy niech bierze po 1 kapsułce do śniadania, mogłaby śmiało brać do tego jeszcze 1 Greens & Fruits TiB i badanie za 2 miesiące przed badaniem odstawić należy suple. Jaki ma poziom 25(OH)D?

   1. avatar AnnT 1 grudnia 2019 o 13:21

    Piękne dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Córka nie miała badanego poziomu 25(OH)D ale suplementuje vit D 2000

    1. avatar Jarmush 1 grudnia 2019 o 13:35

     To moze być mało, zbadajcie

 5. avatar AnnT 1 grudnia 2019 o 13:44

  Dzięki, tak zrobię. O co chodzi z ceną vit D3 i K2 na Allegro, na koncie This is bio? Wynosi 699 zł.

  1. avatar Jarmush 1 grudnia 2019 o 13:47

   Nie tylko z tą witaminą (mammy na szczęście świetną inną D3, D3+K2 i K2 TiB), ale też inne rzeczy się skończyły. Allegro z sobie tylko wiadomych powodów, nie pozwala wygaszać produktów, gdy się skończyły, a w piiątek mieliśmy ogromną sprzedaż.

   Budowanie nowej strony produktu na Allegro długo trwa, i pracownik musi jeszcze raz robić to, co już zrobił.

   Jest więc ten popularny sposób i stosowany przez wszystkich wystawców i producentów, na to, żeby nie musieć wygaszać produktu, gdy nie mamy go teraz na stanie. A potem nie budować strony na nowo, gdy produkt znowu jest w sprzedaży.

   Nikt nie kupi produktu w tej cenie, bo jest absurdalna, tak po prostu się robi, można wstawić cenę milion 🙂

 6. avatar AnnT 1 grudnia 2019 o 13:48

  Jasne:)

 7. avatar Aleksandra Chrabąszcz 18 marca 2021 o 23:32

  Zatem czy brać foliany jeśli planuje się ciążę a poziom kwasu foliowego jest w górnej granicy normy? Jeśli tak to przez jaki czas?

 8. avatar Lui 23 lutego 2022 o 10:33

  Witam serdecznie…jaki zatem jest najlepszy poziom kwasu foliowego we krwi? Nie mogę znaleźć takich danych, a sama mam we krwi 9,5 ng/ml (zakres referencyjny 3,89-26,8)

  1. avatar Pepsi Eliot 23 lutego 2022 o 17:22

   śmiało możesz zrobić kurację Folianami TiB po 1 do śniadania, no i zbadaj homocysteinę, nie jestem lekarzem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum