Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 951 048
67 online
38 840 VIPy

Ile wody należy pić w ciągu dnia? Czy grozi Ci przewodnienie? Serio?

A gdy pijemy wodę często zwłaszcza małymi łyczkami to nadmiar wody kieruje się do mózgu i go rozmiękcza. Że chodzenie z butelką wody i jej popijanie jest szkodliwe i należy pić tylko wtedy gdy odczuwamy pragnienie.

To kompletnie odwrotny pogląd niż dotychczas słyszałam. Mnie ciągle suszy w buzi i często piję. Do tego nie mogę jeść dużo owoców, bo mam stan przedcukrzycowy. Bardzo proszę o Twój komentarz. Ten sam gość niedawno mówił o szkodliwości biegania. Dzięki z góry!

Ile wody należy pić w ciągu dnia?

Z pewnością wypicie 5 litrów wody w krótkim czasie grozi gwałtowną demineralizacją, pozbawieniem ciała elektrolitów, czyli prądu. Może to się wiązać ze śmiercią.

Paradoksalnie, przypadki nadmiernego nawodnienia przytrafiają się nie odwodnionym na wiór staruszkom, ale sportowcom wytrzymałościowcom.

Zaczynamy życie w ciałach, które w przybliżeniu składają się z 75% wody, co stopniowo spada do średnio 50% wody w późniejszych latach. W związku z tym, niektórzy sugerują, że proces starzenia się jest w rzeczywistości procesem wysychania.

Odwodnienie jest bardzo powszechne wśród ludzi starszych, którzy dostarczają sobie wody, tylko czując pragnienie. A to za późno, pragnienie w tym przypadku oznacza potężne odwodnienie.

Odwodnienie ciała może być kluczowym czynnikiem dla wielu problemów osób starszych (i nie tylko), w tym bólu stawów, złego trawienie, zaparć i trudności z pamięcią.

Idealną ilością płynu dla ludzi starszych jest co najmniej 6, najlepiej 8 szklanek wody dziennie. Jednak nie musi to być sensu stricte woda. Świeże soki owocowe, lub rozcieńczone wodą i odpowiednie herbaty ziołowe. Przyjemnie ciepła woda zmniejsza ryzyko wzdęć po wypiciu, ułatwiając więcej picia.

Należy też zminimalizować antagonistów nawadniania. Czyli napoi o właściwościach moczopędnych, w tym alko, kofeiny, czarnej herbaty, czeko, a nawet z niektórych moczopędnych ziół, takich jak herbata z mniszka lekarskiego, czy z pokrzywy.

W sumie obowiązkiem każdego człowieka wobec swoich tkanek, w tym stawów jest utrzymanie odpowiedniej wilgoci!

Nie ma absolutnie zweryfikowanych wytycznych dotyczących ilości wody, jaką należy codziennie pić.

To, ile potrzebuje Twój organizm, zależy od:

 1. Poziomu aktywności fizycznej
 2. Klimatu
 3. Masy ciała
 4. Stanu zdrowia
 5. Płci

Kobiety w wieku od 19 do 30 lat powinny wypijać dziennie około 2,7 litra wody. Mężczyźni w tym samym wieku potrzebują około 3,7 litra.

I właśnie, poleganie na odczuwaniu pragnienia często NIE działa, zwłaszcza u sportowców, osób starszych i kobiet w ciąży, karmiących piersią.

Co to jest za duże nawodnienie? Co się dzieje, gdy pijesz zbyt dużo wody? Jakie są oznaki, że pijesz za dużo wody?

Aby dobrze funkcjonować wszystkie komórki potrzebują wody, to wiesz. Problem może pojawić się, gdy pijesz ZA DUŻO wody, co nazywa się nadmiernym nawodnieniem.

Nie ma jednej formuły określającej, ile wody należy pić dziennie. Popularna rekomendacja 8 szklanek dziennie to dobry punkt wyjścia.

Ale co się dzieje, gdy pijesz zbyt dużo wody?

Kiedy wypijesz zbyt dużo wody, możesz doświadczyć zatrucia wodą, zatrucia lub zakłócenia funkcji mózgu.

Dzieje się tak, gdy w komórkach (w tym komórkach mózgowych) jest za dużo wody, co powoduje ich puchnięcie. A kiedy komórki w mózgu puchną, wytwarza się ciśnienie w mózgu. Możesz zacząć doświadczać takich rzeczy, jak dezorientacja, senność i ból głowy. Jeśli to ciśnienie wzrośnie, może spowodować nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi) i bradykardię (niskie tętno).

Sód jest elektrolitem najbardziej narażonym na nadmierne nawodnienie, co prowadzi do stanu zwanego hiponatremią

Sód jest kluczowym pierwiastkiem, który pomaga utrzymać równowagę płynów w komórkach i poza nimi. Kiedy jego poziom spada z powodu dużej ilości wody w organizmie, płyny dostają się do komórek. Następnie komórki puchną, co grozi atakami, zapadnięciem w śpiączkę, a nawet śmiercią.

Jakie mogą być oznaki, że pijesz za dużo wody?

 • Nudności, wymioty i biegunki. Pulsujące bóle głowy przez cały dzień.

Przy czym bóle głowy mogą oznaczać zarówno przewodnienie, jak i odwodnienie.

 • Nadmiar wody w organizmie powoduje obniżenie poziomu soli i puchnięcie komórek. Ten obrzęk powoduje, że zwiększają objętość, a te w mózgu naciskają na czaszkę. To ciśnienie powoduje pulsujący ból głowy i może prowadzić do upośledzenia mózgu i problemów z oddychaniem.
 • Przebarwienia dłoni, stóp i ust. Kiedy jesteś nadmiernie nawodniony, zauważysz obrzęk lub odbarwienie stóp, dłoni i ust. Kiedy komórki puchną, skóra również puchnie.
 • Słabe mięśnie, które łatwo się kurczą. Gdy poziom elektrolitów spada z powodu picia zbyt dużej ilości wody, spada równowaga organizmu. Niski poziom elektrolitów w organizmie może powodować skurcze mięśni.
 • Zmęczenie lub znużenie. Picie zbyt dużej ilości wody powoduje, że nerki ciężko pracują, aby usunąć nadmiar. To tworzy reakcję hormonalną, która powoduje, że czujesz się zestresowany i zmęczony.
 • Jeśli nie możesz wstać z tapczanu po wypiciu zbyt dużej ilości wody, to dlatego, że twoje nerki są przepracowane.
 • Mocz biały, częste wizyty w toalecie, to niekoniecznie oznaki przewodnienia, szczególnie, gdy jesteś zdrowa.

No dobra, jeśli naprawdę nie wiesz ile wody powinieneś pić dziennie, trzymaj się popularnej rady, zasady 8 szklanek dziennie.

Jednak te groźne książkowe przypadłości dzieją się o WIELE WIELE RZADZIEJ, gdyż ogromna ilość ludzi łazi po świecie w TOTALNYM ODWODNIENIU. Zasuszeniu wręcz.

Sportowcom wytrzymałościowcom, którym grożą skutki nadmiernej ilości nawodnienia w związku z psychiką, gdyż boją się jak ognia odwodnienia, radzi się WAŻENIE się przed i tuż po wysiłku i uzupełnienie takiej ilości wody.

w didaskaliach

Po ostatnim biegu (kwietniowym, było chłodno i wilgotno) 30 kilometrów okazało się, że tuż po treningu ważę mniej o 3 kilo. Jestem witarianką, a jednak nadal sporo piję w ciągu dnia.

Bardzo dużo alergii, w tym tych wiosennych na trawy, wiąże się z odwodnieniem ciała.

ciekawostka

Przy okazji taka wskazówka, że możesz być wrażliwa na gluten o czym nie wiesz.

Osoby wrażliwe na gluten słabo absorbują tłuszcze i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Tak więc, jeśli Twój poziom trójglicerydów, witaminy A, i metabolitu D są niskie, pomimo odpowiedniego odżywiania (żywność i suplementy), należy wziąć pod uwagę, że może mieć silną wrażliwość lub nawet alergię na gluten.

Jeśli zważysz się wieczorem i rano, po odwodnieniu nocnym, zobaczysz, że jest cię mniej na wadze więcej niż 1 kilogram.

Dlatego rytuał 4 szklanek rano jest jak najbardziej wskazanym działaniem prozdrowotnym

Uzupełniasz płyny po odwodnieniu nocnym, dostarczasz elektrolitów, tlenu do komórek i oczyszczasz ciało z wątrobą na czele.

Jeśli ktoś uważa, że woda zawarta w owocach i warzywach nawadnia lepiej niż czysta woda, to można się z tym zgodzić właśnie z powodu elektrolitów, które pomagają w nawodnieniu. Dlatego bazą naszych 4 szklanek jest woda z sokiem z cytryny. Po to właśnie dodajesz ten sok, aby wpłynął na dobrą jonizację wody.

Jednak czysta woda nawodni równie dobrze, jak woda z owocu.

Natomiast jeśli ktoś uważa, że ilość wody dostarczonej w soczystych owocach i warzywach jest w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na wodę, to wystarczy to policzyć. Czy pijesz tyle soków, aby zapewnić sobie te wymagane dla osoby nieruchawej (nie wolno Ci podobno biegać) 8 szklanek?

Podczas kuracji Gersona, gdy co godzinę wypija się szklankę soku marchwiowego, lub jabłkowo marchwiowego, rzeczywiście już nie ma powodu dodatkowo się nawadniać, szczególnie, że ludzie ci jedzą jeszcze dużo surowych sałatek i sporo wypoczywają.

w didaskaliach

Straszenie ludzi rozmiękczeniem mózgu, oraz bieganiem może w tym przypadku wskazywać na osobiste rozmiękczenie gdziekolwiek. Chyba, że jest to przemowa do tych na Gersonie, lub na wózku inwalidzkim. Wówczas rzeczywiście odradzam dodatkowe nawadnianie i bieganie. Nie jest to wycieczka osobista, ale już czas przestać traktować diety jak religii.

 1. Jeśli więc nie wiesz ile wody pić, niech 8 szklanek dziennie będzie Twoją normą.
 2. Jeśli jesz dużo soczystych owoców, warzyw i pijesz soki, po prostu sprawdź (kalkulator) ile tej wody w rzeczywistości pijesz.

Moim skromnym zdaniem 4 szklanki z rana ROBIĄ MI ZDROWIE. I niech Tobie też robią:)

Elektrolity (szczypta soli do drugiej szklanki z magnezem, ocet z potasem, i wapń w 4 szklance wraz z resztą elektrolitów) w 4 szklankach czynią to nawodnienie odpowiedzialnym, doskonałym narzędziem na rozpoczęcie aktywnego, w moim przypadku witariańskiego dnia.

Konklużyn

 • Ogromna ilość ludzi cierpi na wysuszenie ciała
 • Im starsi, tym bardziej
 • Ogromna ilość ludzi nie wypija swoich 8 szklanek (nawet w sumie z wodą w owocach i soczystych warzywach) i jest odwodniona
 • Zaś pewna grupa ludzi, przede wszystkim wytrzymałościowców ma skłonności do przedawkowania wody, bo się nie ważą
 • Gdy masz problem z nerkami szczególnie zwróć uwagę na gospodarkę wodną swojego ciała

Dzisiejszy bieg w temacie:)

owocek

(Visited 1 150 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Anastazja 8 maja 2021 o 20:19

  Pepsi jak zaakceptowac pewna sytuacje ? mam faceta, ktory mnie kocha, a ja jego, ale irytuje mnie fakt, ze ma narzucone przez Panstwo obligatoryjne alimenty na zone (do konca zycia jej), na dzieci (ok, to rozumiem) i to ze oni mieszkaja w jego domu, bo jest ustawa 15 zzu wiec nie da sie ich eksmitowac w Polsce, natomiast jego na nic nie stac przdz to. Ma srogie alimenty, ja nigdy od niego nie dostalam zadnego prezentu (choc ja mu na urodziny kupowalam, teraz juz tego tez nie robie), nie placi za mnie (uwazam, ze mezczyzna powinien za swoja kobiete w restauracji placic) itp. Za swoja byla zone zawsze placil, ona ma aktualnie 50 lat i NIGDY nie byla w pracy, tylko lezy na kanapie, dostaje 500+ za kilkoro dzieci + te alimenty od mojego faceta, mieszka w jego domu i on musi placic za wszystkie rachunki, a i jeszcze przeciez zafundowal jej dylizans, bo miala rozszczenia, ze niby dzieci potrzebuja samochodu. Absurd. Wiem, ze mam duze ego i w ogole, ale cholera mnie strzela gdy sobie o tym mysle. U nas zawsze bylo 50/50 i czuje sie troche malo kobieco przez to + zazdrosc, ze dla tamtej tyle robil i nadal robi, bo w sumie moglibysmy uciec do jakiejs Argentyny po prostu, a on, ze nie ? co tu robic? Zycze doslownie smierci tej babie, nienawidze jej! Nie raz widzialam jadac do jego domu z nim, zobaczyc, czy niczego nie sprzedala (co rusz sprzedaje elektronike zakupiona przez mojego faceta dzieciom lub jakies meble z jego domu, ostatnio sprzedala jego fortepian) to ja kopiaca i znecajaca sie nad psami. W Internecie publikuje jaka to ona nie jest obronczynia zwierzat, nalezy do znanego wolontariatu na czesc zwierzat, a takie rzeczy wyprawia. Jak taki podly czlowiek moze zyc w dostatku kosztem innych i jeszcze znecajac sie nad bezbronnymi zwierzetami? Czy nie ma czegos takiego jak karma? Szczerze mowiac przez pryzmat jej osoby, wiedzac, ze jej geny maja mojego mezczyzny dzieci to nie chce ich poznac nawet, czuje ze bym sie z nimi nie polubila. Zreszta, maja 15 lat i juz sa takie ponoc leniwe jak matka. Podobno w tym wieku z dziecmi chodzi do kibelka, one nie potrafia sie nawet same zalatwic, tak je wychowala ??‍♀️ Ja od malego zapieprzam, od zawsze bylam samodzielna, aktualnie zaraz bede bronila dyplom z matematyki i jestem po dyplomie z chemii, mam 2 prace na raz, pisze artykuly naukowe, jestem dosc mocno pracowita, a jestem 25 lat mlodsza od niej. Tak bardzo bym chciala, zeby on sie wymiksowal z tej rodziny i byl ‚czysty’ od tego bagazu. Dziwi mnie to, ze nie chce sie wyprowadzic poza UE, bo caly czas namawia mnie na bombelki, marzy mu sie kilkoro ze mna + adopcja. Ok, wszystko super, ale kto to wyzywi i utrzyma? :))))))

  PS jestem pracowita, wiec moze sie wydawac, ze jestem jakims babo chlopem, a tak nie jest. Bywalam tez modelka, w tym wcieleniu pofarcilo mi sie troche, bo jestem piekna kobieta, zawsze moglam miec kazdego faceta, bo moja inteligencja + wyksztalcenie + uroda to to do czego mezczyzni najbardziej lgna. Moze po prostu w poprzednim bylam jakims Quasimodo i teraz sobie moja dusza dryfuje w takiej pieknocie. 😉

  Mam nadzieje, ze nie poirytujesz sie nader Pepsi, gdyz jestem swiadoma, ze moj post to tak jakby tez i bomba egotyczna. :/

  1. avatar Pepsi Eliot 9 maja 2021 o 04:12

   Mam wrażenie, że to wszystko zmyślone, i że podobny post już czytałam. Ale jeżeli to prawda, to masz potężną rzecz do przerobienia ze sobą. Jesteś inteligentna, zastanów się co napisałaś. I gdy myślisz: karma, ZAWSZE pomyśl o własnej karmie. Tej Pani być może jest dobrze, ale to Ty emocjonalnie wysiadasz? A może nie wiązać się ze starcami z ogromnymi zobowiązaniami? Od początku do końca tego komentu jesteś w potężnym programie, jesteś jak zaprogramowana, jak nakręcona. Ta Pani nic i w niczym Ci nie przeszkadza, ona Cię uczy. Wysyłam mnóstwo miłości. <3

 2. avatar Valery 8 maja 2021 o 21:58

  Co Pepsi sadzisz o suchych postach przerywanych. Niektorzy zachwalaja i twierdza ze kumulujemy zbyt duzo wody umarłej/zastalej w ciele która ma negatywny skutek na zdrowie. Poza tym takie posty ponoć działają mega odmładzająco. Na dodatek wiele chorob można szybciej wyleczyć poprzez posty suche.

  1. avatar Pepsi Eliot 9 maja 2021 o 04:00

   Raz na jakiś czas, gdy chcesz zbadać stan nerek i tylko wtedy. Odmładzanie na sucho? jakieś żarty

   1. avatar Valerka 9 maja 2021 o 08:35

    No również sie dziwilam. Po przeczytaniu książki Tonia Zavasta quantum eating oraz na stronie fasting by design tak piszą

    1. avatar Pepsi Eliot 9 maja 2021 o 12:25

     Sumarycznie ma być tyle wody, ile napisałam. Jeśli ktoś pije 2 litry soku dziennie, i jeszcze je soczyste owoce i warzywa, dociągnie może do 3 litrów wody dziennie, i będzie ok. Ale tylko wtedy.

 3. avatar Saraa9 9 maja 2021 o 09:40

  Kochana Pepsi za 3 miesiące kończę 34 lata. Staram się od pół roku o dziecko. Wszystkie potrzebne badania mam w normie, oprócz AMH , które wynosi 1.8 Ginekolog powiedziała że to jak na mój wiek bardzo niski poziom rezerwy jajnikowej i że to nieodwracalne i muszę się spieszyć. Przeczytałam gdzieś , że DHEA, może lekko zwiększyć jego poziom bądź zatrzymać spadek. Polecisz jakieś środki zwiększające jego pioziom? A może znasz jakiś inny sposób ? Pozdrawiam ciepło

  1. avatar Pepsi Eliot 9 maja 2021 o 12:22

   Ciąża

   Podaję suplementację zarówno dla przyszłych mam i tatów, która pomaga w problemach z zajściem w ciążę, a także związana jest z produkcją plemników. Nie jestem jednak lekarzem, dlatego ostateczna decyzja należy do Ciebie i Twojego lekarza.

   Maca This is BIO do 4 szklanki https://thisisbio.pl/maca/101-maca-100-organic-110g-this-is-bio-5905344040178.html https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/
   (wyrównuje hormony u kobiety, też przy PCOS, jednocześnie działa „energetyzująco” na plemniki u mężczyzny, zwiększa libido (nie kiedyś tam, praktycznie zaraz)

   Kwas foliowy w idealnej formie folianów TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3922-foliany-90kaps-tib–5905344040734.html

   Selen 200 mcg 1-2 kapsułki Selen TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3930-selen-60kaps-tib–5905344040772.html (ale drugą kapsułkę dokładasz po zbadaniu poziomu selenu)

   Koenzym Q 10 400 mg  http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2175-coq10-100mg-60kaps-gg-5060040820445.html

   witamina C TiB codzienna suplementacja witaminą C   http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib–254475917398.html) może być witamina C +1000 TiB http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

   Naturalna witamina E, https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html

   L-karnityna +ALA G&G http://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/2171-alpha-lipoic-acid-acetyl-l-carnitine-50kaps-gg-5060040821084.html

   Cynk TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3929-cynk-60kaps-tib–5905344040741.html

   Arginina 5 do 6 g dziennie https://thisisbio.pl/aminokwasy/3271-l-arginine-90kaps-nutrione–8435483505643.html

   Witamina D w protokole z K2. Przede wszystkim należy zrobić badania 25(OH)D, a póki co przyjmować po śniadaniu 2 kapsułki D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html i 1 kapsułkę K2 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3933-witamina-k2-60kaps-tib–5905344040789.html
   Po badaniach zwykle okaże się, że trzeba będzie brać znacznie więcej, aby siedzieć w górnej normie.

   Uwaga, na 5 dni przed badaniem przerwać przyjmowanie witaminy D, aby wynik nie był przekłamany.

   PS
   A jakie masz TSH? Gdy poprawisz pracę tarczycy i nadnerczy, podniesie się i dehydroepiandrosteron.

   <3

   1. avatar Saraa9 9 maja 2021 o 12:32

    Dziękuję : * Tsh mam w normie. Nie pamiętam dokładnie ale wiem że mieściło się w średniej skali referencyjnej. A czy dodatkowo omega 3 jest w stanie polepszyć ten DHEA?

    1. avatar Pepsi Eliot 9 maja 2021 o 18:17

     Napisałam Ci rozpiskę, Maca, i oczywiście możesz wziąć antyzapalną Omega 3 TiB. <3

 4. avatar Iza 25 listopada 2022 o 21:37

  W temacie wody do 4 szklanek i oczywiście nie tylko do nich. Jaką wodę używać i jaką używa na co dzień Peps? Szukam i chyba nie znalazłam tego na blogu. Czy schłodzona przegotowana woda kranowa jest ok ? I jaką inną pić na co dzień? Pomocy bo już się zgubiłam.

  1. avatar Pepsi Eliot 26 listopada 2022 o 06:30

   z kranu NIGDY nie jest ok, kupna woda, lub z dobrej studni. Ja od 35 lat kupuję wodę nie tylko do picia, ale do gotowania i mycia warzyw. Plastik europejski na butelki do wody nie zawiera bisfenolu, a teraz do tego można wybierać butelki z recyklingu, więc jest eko. Oczywiście możesz też kupować wodę w szkle <3

 5. avatar Iza 26 listopada 2022 o 16:51

  Tyle się naczytałam o szkodliwości butelek z plastiku a tu proszę taka miła niespodzianka. Na pewno zostanę przy butelkowanej bo w szkle u nas na wiosce spotkać wodę to cud. Dziękuję. Chociaż jestem teraz spokojna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Twoje stawy Twój Osteocare TiB 

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum