Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 363 565
7 online
42 277 VIPy

Jagoda Acai, czyli super żywność wszech czasów

Jagoda Acai, czyli super żywność wszech czasów

Acai Berry, albo po polsku Jagoda Acai, jest owocem palmy występującej w Puszczy Amazońskiej. Wyglądem przypomina duże borówki, ale jej składu nie da się z niczym porównać.

Dlaczego jagoda Acai została uznana za super żywność wszech czasów?

 Jagoda Acai zawiera tak wiele składników odżywczych, witamin, enzymów i minerałów, że żadna inna znana roślina na świecie nie jest w stanie jej dorównać! Zawiera również niespotykaną zawartość antyoksydantów i antocyjanidyn.

Mówiąc prościej, jest jedynym z owoców posiadającym najwyższe stężenie przeciwutleniaczy na świecie. Posiada 100 razy wyższy poziom antyoksydantów niż zielona herbata i zawiera 30 razy więcej antocyjanidyn niż czerwone wino.

Wskaźnik ORAC (zdolność pochłaniania wolnych rodników) dla 100 gramów zamrożonych suszonych owoców Acai wynosi 102 700 jednostek

Są to niemal niewiarygodne liczby, jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że większość populacji konsumuje mniej niż 1000 jednostek ORAC na dobę.

( Czym są wolne rodniki tlenowe, znajdziesz na końcu wpisiku)

Chociaż istnieje wiele rodzajów raka, tym, co je wszystkie łączy, są wolne rodniki, które przyczyniają się w znacznym stopniu do powstania chorób nowotworowych. Bardzo ważny jest fakt, że antyoksydanty są skuteczne zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu raka.

 „Super Antyoksydanty” James F. Balch

Mając na uwadze jak silnym antyoksydantem jest jagoda acai, możemy dać jej jedną z najważniejszych pozycji, obok trybu życia, w profilaktyce antynowotworowej.

Acai Berry jest nowością w naszym kręgu kulturowym, ale w swojej ojczyźnie, tj. w dorzeczu Amazonki, jest znana i wykorzystywana od lat. To jeden z podstawowych pokarmów tubylczych plemion, uznawany zresztą za skuteczne remedium na wszelkie dolegliwości.

TU KUPISZ w 100% ORGANICZNĄ, doskonałą ACAI BERRY This is BIO 

Ciekawostki

Wszystko zaczęło się od Oprah, która acai, jako tzw. superfood, promuje na swojej stronie internetowej.

Popularność acai zaczęła rosnąć w lutym 2008 roku, kiedy to w telewizyjnym show Oprah Winfrey poruszyła temat cudownych właściwości zdrowotnych tego owocu.

Gość programu, nowojorski kardiolog, zaprezentował wówczas listę produktów najbogatszych w zapobiegające starzeniu antyutleniacze, wśród których czołowe miejsce zajęła właśnie jagoda brazylijska (acai).

Jak się okazało zawiera ona dwa razy więcej antyoksydantów niż bogata w nie borówka amerykańska.

Tuż po programie Oprah Winfrey opublikowała na swojej stronie internetowej listę 10 super produktów żywieniowych (według dr Perricone), umieszczając na pierwszym miejscu jagodę brazylijską. Acai znalazła się wyżej niż m.in. fasola, zielone warzywa, czy orzechy.

Promowanie jagody spowodowało, że Amerykanie w produktach zawierających w swoim składzie acai zaczęli poszukiwać sposobu na utratę wagi, spalanie tłuszczu, spowolnienie procesów starzenia, na co w rezultacie w 2008 roku wydali 104 miliony dolarów.

Eksport acai z miejscowości Para w Ameryce Południowej wzrósł przez to aż o 53%

Od momentu gdy jagoda acai stała się hitem żywnościowym i wzrosło jej zainteresowanie wśród amerykańskich konsumentów,  cena jagód wielokrotnie wzrosła w Brazylii, gdzie owoc ten stanowi aż  40% całego pokarmu jaki mieszkańcy tego regionu spożywają w ciągu dnia.

Brazylijska żyła złota

Acai, czyli inaczej jagoda palmy brazylijskiej, rośnie na drzewach palmowych w dorzeczu Amazonki. Palmy acai wydają owoce wielkości ok. 25 mm dwa razy do roku. Niestety owoce ze względu na dużą zawartość tłuszczu dość szybko się psują.

W jadłospisie mieszkańców tego obszaru acai jest spożywana pod różnymi postaciami, np. z mięsem, rybami, krewetkami. Smakiem przypomina dzikie jagody z czekoladą. Lokalne władze wręcz rekomendują spożywanie owoców acai, ponieważ dzięki swoim wartościom odżywczym wpływają one korzystnie na kości i mięśnie, zapobiegają procesom starzenia, zmniejszają poziom glukozy i cholesterolu, poprawiają krążenie oraz wzmacniają system immunologiczny.

Rodziców zachęca się do tego, by podawali owoc swoim dzieciom już od 6 miesiąca życia

Jagody acai są bowiem bogatym źródłem witamin i minerałów zawierającym witaminy B1, B2 , B3 , E, C,  fosfor , wapń , potas , białko , kwasy tłuszczowe Omega 6 i Omega 9. Zawierają także bardzo cenne dla zdrowia antyoksydanty.

Czy jagody Acai są u nas dostępne ?

Niestety, jeżeli nie mieszkasz w Puszczy Amazońskiej trudno będzie Ci spróbować świeżej jagody zerwanej prosto z palmy i zjedzonej w ciągu doby, gdyż bardzo szybko się psuje. Najlepszym sposobem aby eksportować produkt z Amazonii, jest zamrozić miąższ zaraz po zebraniu. Ważne jest, że proszek Acai zawiera wszelkie właściwości świeżej jagody Acai w skoncentrowanej formie. Najlepsza proporcja koncentratu to 4:1.

Jakie składniki zawiera Acai Berry ?

Z najważniejszych dla nas witamin i minerałów w Acai Berry znajdziemy:

 • witaminy z grupy B czyli B1, B2, B3
 • witaminy z grupy przeciwutleniaczy, tj. witaminę C i witaminę E
 • minerały: potas, wapń, żelazo, fosfor i cynk
 • kwasy tłuszczowe – w tym Omega 6 oraz Omega, białka i aminokwasy oraz wyjątkowo duże ilości błonnika.

Spośród aktywnych, ważnych dla naszego zdrowia i życia substancji, w acai berry znajdziemy 18 aminokwasów i 29 kwasów tłuszczowych, oraz 21 pierwiastków śladowych. Każdy ze składników ma zbawienny wpływ na nasze funkcje życiowe. Dlatego jagoda acai naprawdę zasługuje na miano panaceum.

 

Działanie Acai Berry

Wydatnie przyspiesza metabolizm

Dostarczy Ci białek i aminokwasów (składowych białek), przez co staje się jednym z budulców organizmu. Białkami są też enzymy regulujące funkcje życiowe (wydzielanie hormonów, procesy trawienne i mnóstwo innych przemian). Acai berry wzmacnia więc organizm, przyczynia się też do poprawienia kondycji skóry, włosów i paznokci, Witaminy i mikroelementy odpowiedzialne są za witalność Twojego organizmu i to dzięki nim jagody acai poprawiają Twoją zdolność regeneracji po wysiłku, a przy okazji spowalniają procesy starzenia

Odmładza i upiększa

Aktywne składniki jagody Acai poprawiają przemianę materii i usprawniają procesy oczyszczania organizmu z toksyn i innych szkodliwych złogów – to niezmiernie istotne z punktu widzenia współczesnego człowieka, który wraz z pożywieniem obciąża organizm ogromnymi ilościami konserwantów i wszelkiego rodzaju uzdatniaczy spożywczych W acai berry znajdują się też składniki, które wspomagają walkę ze stresem. Łagodzą reakcje organizmu pojawiające się w sytuacjach stresowych Bogata zawartość minerałów poprawia kondycję wszystkich tkanek. Acai uznano za doskonałe źródło wapnia, który decyduje o masie kości, dzięki czemu jagody będą doskonałym uzupełnieniem diety przeciwko osteoporozie. W jagodach acai zawarte są polifenole, które zapobiegają chorobom sercowo – naczyniowym. Mechanizm ten działa na zasadzie uzdatnienia przepływu krwi, co ściśle wiąże się ze wspomnianym już wyżej oczyszczaniem i regeneracją organizmu oraz z poprawą metabolizmu Kwasy omega zawarte w acai berry redukują poziom złego cholesterolu.  Dobry cholesterol pod wpływem Acai Berry utrzymuje się na optymalnym (zdrowym) poziomie Fitosterole i antocyjanidyny zawarte w jagodach jeszcze bardziej stabilizują przepływ krwi (fitosterole są doskonałe na problemy z nadciśnieniem) i poprawiają kondycję naczyń krwionośnych (antocyjaniny zmniejszają ryzyko uszkodzeń naczyń)

Acai Berry – opinie

Dr Nicholas Perricone

wprowadził temat Jagody Acai do programu Winfrey Oprah, która stała się ich fanką.

Jagoda acai została uznana przez dr. Nicholasa Perricone z Uniwersytetu Michigan w jego bestsellerze „The Perricone Promise” jako pierwsza wśród wszystkich najlepszych i najbardziej wartościowych dla zdrowia produktów spożywczych, ze względu na zawarte w niej składniki odżywcze, antyoksydanty, aminokwasy i fitosterole.

Sumner Redstone

85-letni potentat mediów za Viacom i CBS, o jagodzie acai mówi:

cud, nigdy nie czułem się lepiej, wiem, że wyglądam o wiele młodziej, a czuję się jakbym miał 40 lat.

Rachel Ray

znana osobowość telewizyjna, szef kuchni i autorka książek kucharskich, wybrała Jagodę Acai jako wiodący temat swojego show.

Lailina Wisoff

dietetyk z Kaiser Permanente, na konsorcjum zajmującym się zdrowiem od 1945r. Mówi

Jagoda Acai stosowana jako uzupełnienie diety, jako suplement diety, czy pita jako sok, znacząco zwiększa ilość przeciwutleniaczy w diecie.

Jagoda acai jest zalecana przez Amerykański Departament Rolnictwa (United States Department of Agriculture) do zwiększania naszych przeciwutleniaczy. Wysoka ilość przeciwutleniaczy we krwi zwiększa proporcjonalnie reakcję na zwalczanie choroby i profilaktycznie wzmacnia ogólną odporność organizmu.

półeczka:)

Keri Glassman

dietetyk, która wystąpiła w „The Early Show”, popularnych amerykańskich porannych wiadomościach telewizyjnych w formie talk show, nadawanych przez CBS z Nowego Yorku mówi:

Jagody Acai są jednymi z najbardziej pożywnych, pochądzą z amazońskiej dżungli, bogate w witaminy N, witaminy z grupy B, minerały, błonnik, białka i kwasy tłuszczowe omega-3.

Wall Street Journal

Jagoda Acai zastępuje trawę pszeniczną. Podbiła już Barry Juice, pijalnię soków i sieć sklepów ze zdrową żywnością w całym kraju. Ta ciemnofioletowa jagoda z czekoladowym posmakiem, rosnąca na szczytach palm w brazylijskiej dżungli, niebawem stanie się hitem na całym świecie.

ABC News – Chicago

w raporcie „pożywienie na nowy rok” z 7 stycznia 2007

Przejdźmy od pięknych wzgórz Toskanii do ogromnych, ciemnych regionów brazylijskiej dżungli, gdzie odkrywamy nowe gwiazdy super żywności, jagody Acai. Będziesz słyszał o wiele więcej o tych owocach lasu deszczowego w przyszłości. Jagoda Acai przebija swoimi właściwościami odżywczymi i pro zdrowotnymi każde pożywienie Jagoda Acai nie tylko jest wskazana, dla sportowców światowej klasy, która wraz z białkiem może być kompletnym, doskonałym posiłkiem. Nie trzeba być sportowcem, można być po prostu zajętą mamą lub dzieckiem. 

Podsumix

Pomimo wszystkich opinii dotyczących jagody acai, ludziom wciąż trudno uwierzyć, że ten mały owoc może być tak zdrowy, jednak wystarczy spojrzeć na dotychczas odkryty profil odżywczy jagody Acai i widać dlaczego może to być jeden z najdoskonalszych owoców jakie stworzyła natura…

Wolne rodniki tlenowe – uzupełnienie

Wolne rodniki, działanie w organizmie, wolne rodniki toatomy cząsteczki lub jony posiadające na zewnętrznej orbicie pojedynczy, niesparowany elektron. Dążąc do przyłączenia lub oddania elektronu wykazują dużą aktywność chemiczną utleniając każdy związek z którym mają kontakt. Obiektem ataków wolnych rodników w organizmie człowieka są głównie związki posiadające w cząsteczkach wiązania podwójne jak: białka, DNA lub nienasycone kwasy tłuszczowe wchodzące w skład błon komórkowych, polisacharydy, lipidy (cholesterol) znajdujący się w krwi.

Podczas utleniania lipidów powstają wolne rodniki lipidowe (nadtlenki lipidowe) wyzwalające niszczącą reakcję łańcuchową. Wolne rodniki powstają w organizmie w wyniku reakcji metabolicznych a zwłaszcza w procesie spalania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Właściwie każda aktywność fizyczna, nawet ta bardzo pożądana jest przyczyną powstawania tego wewnętrznego jakby rdzewienia. Mogą również pochodzić z zewnątrz ze skażonego powietrza, dymu z papierosów, występują w zjonizowanym powietrzu, wysoko przetworzonej lub zepsutej żywności, lekach itp. Wolne rodniki tworzą się w wielu produktach spożywczych jak: wyroby cukiernicze o długich terminach przydatności do spożycia, produkty mięsne i roślinne. Dotyczy to szczególnie tłuszczów zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które bardzo łatwo ulegają utlenieniu. Najwięcej tych kwasów zawiera olej kukurydziany i słonecznikowy a najmniej oliwa z oliwek i olej lniany. W produktach smażonych lub długo przechowywanych, tłuszcze ulegają szybkiemu utlenieniu i pokarmy te zawierają bardzo dużo wolnych rodników. Spożycie takich pokarmów jak chipsy, frytki, krakersy, ciastka, ciasto do pizzy, sosy sałatkowe itp. jest w Polsce powszechne, zwłaszcza wśród młodzieży i staje się niebezpiecznym dla zdrowia przyzwyczajeniem żywieniowym.

W każdej komórce ciała w reakcjach chemicznych uczestniczą cząsteczki tlenu z których pewna część nie ulega pełnej redukcji. Wytwarzają się wtedy wolne rodniki tlenu np. rodnik hydroksylowy OH

Powstaje on w wyniku reakcji nadtlenku wodoru (H2O2) z jonami miedzi(I) lub żelaza(II). W wyniku uszkodzenia błony komórkowej komórka nie jest wstanie pełnić swych właściwych funkcji metabolicznych, uszkodzenia kodu genetycznego prowadzą do powstawania nowotworów, zaburzeń czynnościowych układu krążenia, mózgu i innych narządów. Utleniając cholesterol LDL powodują zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych nawet u osób młodych żyjących w warunkach skażonego środowiska i odżywiających się niewłaściwie.

Uważa się że jest to jedna z głównych przyczyn procesu starzenia się organizmu

Wolne rodniki spełniają również ważne funkcje korzystne. Są używane przez ciała odpornościowe do niszczenia bakterii chorobotwórczych i utleniają substancje toksyczne. Makrofagi – komórki żerne układu odpornościowego – wytwarzają wolne rodniki i z ich pomocą niszczą niepożądane mikroorganizmy. Nasze organizmy wykształciły funkcje obronne przeciwko wolnym rodnikom. W komórkach wytwarzany jest glutation, który chroni je przed ich niszczącym działaniem. Z wiekiem ilość glutationu jaką organizm może wytwarzać ulega zmniejszeniu i organizm staje się coraz bardziej bezbronny. Dlatego ważne jest spożywanie pokarmów zawierających, przeciwutleniacze czyli antyoksydanty pokarmowe

owocek:)


reklamablogBlog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba. Rzuć też może gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym Wellness Sklep


Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

(Visited 10 613 times, 1 visits today)

Komentarze

 1. avatar Lidka888 16 czerwca 2013 o 11:34

  Ja poznałam moc jagód acai dzięki suplementowi diety …. Zauważyłam, że oprócz pomocy w zrzuceniu zbędnych kilogramów dał mi on więcej energii i sprawił, że moje samopoczucie pozostawało przez całą dietę na wysokim poziomie. Bardzo ciesze się, że zachód odkrył te małe niesamowite jagody 🙂

 2. avatar Lotus 17 sierpnia 2014 o 17:23

  Jakieś spamy się tu wpychają :/

  1. avatar Jarmush 1 czerwca 2017 o 05:20

   no raczej 🙂

 3. avatar SiempreSonriente 28 kwietnia 2016 o 10:21

  Czy spożywanie jagody acai razem ze spiruliną i chlorellą spowoduje zaburzenie wchłaniania żelaza zawartego w algach przez wzgląd na zawarte w acai polifenole?

  1. avatar pepsieliot 28 kwietnia 2016 o 11:04

   nie, w jedzeniu to tak nie działa

   1. avatar Niki 1 czerwca 2017 o 07:07

    ufff 🙂 bo mam acai giganta i żywię się tylko póki co bardzo krótko a spożywam właśnie ze spirulinką – chlorellę na razie odstawiłam, przerwa wymuszona obserwuję się…

   2. avatar einie 9 czerwca 2017 o 06:39

    no ale jest tam witamina C i w ogole acai jest mocnym przeciwutleniaczem… czyli jak zrozumialem, co pozbiera chlorella, to witamina C ORAZ acai bedaca rowniez suma sumarum mega przeciwutleniaczem porozrzuca nam po organizmie… czy jak? 🙂
    a przy okazji – ten acai burn mozna polaczyc z fruitsami z tib? (m.in. z powodu chlorelli)? i czy ktos ma jakis patent jak fruitsy dobrze rozpuscic by nie zostaly granulki? 😉

 4. avatar Katharina Zak 24 lipca 2016 o 16:50

  Czesc Pepsi ,mam pytanie poniewaz posiadam Acai ale nie wiem czy mozna to jesc z jogurtem albo pic z woda ?jak sie z tym obchodzic
  z gory dziekuje za odp.

  1. avatar pepsieliot 24 lipca 2016 o 16:53

   oczywiście, że można, smacznego Kochanie <3

  2. avatar Niki 1 czerwca 2017 o 07:10

   wręcz wskazane z pokarmem zmieszać, a i też dlatego że wszystkie te sproszkowane mają specyficzny smak ziemisty piaskowy czy nawet cierpki (acai raczej cierpki dzięki polifenolom) doznania smakowe takie sobie, a w koktajlu niewyczuwalna cierpkość

 5. avatar sisi 1 czerwca 2017 o 08:08

  czy można ją w ciąży jeść?

  1. avatar grzegorzadam 1 czerwca 2017 o 10:40

   Przecież to pożywienie 😉

 6. avatar Początkujący T. 14 czerwca 2017 o 21:37

  „Jak się okazało zawiera ona dwa razy więcej antyoksydantów niż bogata w nie borówka amerykańska.”
  A wiadomo jak ma się acai do borówki czarnej (jagody czarnej)?

  1. avatar grzegorzadam 15 czerwca 2017 o 05:18

   Nasze leśne są doskonałe, po proistu.

 7. avatar Izabela 20 lipca 2017 o 17:23

  Właśnie wróciłam z Amazonii, miałam okazję dwa razy jeść to przepyszne cudo 🙂 nie wiem jak to będzie u nas w kraju, ale zamierzam włączyć acai do swojej diety chociaż raz w tygodniu. Pewnie inaczej będę spożywać niż tam (rozdrobnione jagody z lodem, taka zimna gładka pulpa, smak podobny do naszej rodzimej jagody z dodatkiem kakao), ale na pewno zajadać będę 🙂

 8. avatar Izabela 20 lipca 2017 o 17:42

  dodam jeszcze, że ze względu na to, iż owoce rosną na bardzo wysokiej palmie o gładkim pniu zdarza się, że wspinający się po nie mężczyźni czasem spadają ponosząc śmierć…muszą oni wspiąć się korzystając z takiej taśmy plastikowej zakładanej na stopy, która ułatwia im wspinaczkę i zapobiega ześlizgiwaniu się, a ta czasem się przeciera… na czubku z kolei muszą odciąć grono z jagodami (ok. 25kg jedno) – ścinają po dwa i kładą je sobie na uda, i z tym 50kg balastem schodzą w dół…bez zabezpieczeń..licząc tylko na własne umiejętności, siłę ramion i nóg, zręczność…stojąc pod palmą i patrząc w górę byłam pełna podziwu dla nich, choć nie widziałam jak się wspinają – tylko nasz przewodnik pokazał jak to się robi…my próbowaliśmy, ale nawet na 1 metr w górę nie udało nam się „wejść”, a co dopiero tam na górze trzymając się jedna ręką machać maczetą a potem z balastem zejść… Pełen szacunek, naprawdę 🙂

 9. avatar Sara.sornat1994@gmail.com 6 grudnia 2018 o 11:44

  W czasie posilku brac tabletki czy po ?

  1. avatar Jarmush 6 grudnia 2018 o 17:37

   najlepiej na czczo i najlepiej w proszku Acai This is BIO na przykład dodawać do 4 szklanki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum