Ogólnie rzecz biorąc, trawienie jedzenia trwa od 24 do 72 godzin, tyle potrzeba, aby wszystko co dostało się do otworu gębowego przejszło przez układ pokarmowy.

Dokładny czas zależy od ilości i rodzaju zjedzonej żywności. Są też inne czynniki odgrywające rolę, jak indywidualny metabolizm, problemy trawienne, co mogłoby spowolnić lub przyspieszyć ten proces, no i coś o czym może nie wiesz, mianowicie płeć.

Badania w Mayo Clinic dowodzą, że średni czas jaki pokarm spędza w jelicie grubym to 33 godziny u mężczyzn i 47 godzin u kobiet.

Przy czym we wcześniejszych częściach układu trawiennego jedzenie siedzi znacznie krócej, gdyż w ciągu 6 do 8 godzin przebywa drogę przez żołądek i jelito cienkie dostając się do jelita grubego.

I właśnie w jelicie grubym, częściowo strawiona zawartość Twojego posiłku może się zasiedzieć dłużej niż jeden dzień, bo nawet 3 dni. Współczynnik trawienia opiera się też na tym co zjadłaś.

Mięso i ryby możesz trawić nawet 2, lub 3 dni, zwykle najdłużej, gdy jesteś kobietą. Białka i tłuszcze w nich zawarte są wybitnie złożonymi cząsteczkami, które ciało musi rozłożyć na podstawowe aminokwasy (białka) i kwasy tłuszczowe.

W przeciwieństwie do owoców i warzyw, które są bogate w błonnik, i mogą przejść przez system trawienny w czasie krótszym niż jeden dzień. W rzeczywistości, te pokarmy w związku z błonnikiem generalnie uskuteczniają szybsze trawienie.

Przy czym słodki złom ze złomowiska, w postaci batoników, strawi się bardzo szybko, po łebkach, i zaraz chce Ci się znowu zjeść coś ze złomowiska.

I siedzi sobie taka para w kawiarni Ritz, czy innej miejscówce wypasie, są sporo dorośli, mając więc za sobą parę doświadczeń z kolacją przed, co rozłożyła seks na łopatki, rezolutnie wybierają opcję z kolacją po. Jednak o ile wczorajszy późny dinner mężczyzny już go właściwie nie uwiera, o tyle w jelicie grubym kobiety wciąż trwa z lekka Armagedon.

Walka między siłami zła i dobra, a to bulwa z bąkiem, jak pięta nienarodzonego dziecka wysadza jej część postrzępionej rozpoznawalnym kodem, spódnicy CC opinającej podbrzusze, a to odgłos pracujących w pocie czoła jelit usiłujących wydobyć z lekka strawionej polędwicy aminokwasy esencjonalne, a to laktoza z drogiego parmidżiani  podrażnia jelito podobnie jak gouda z Lidla.

I jak tu uprawiać inicjujący związek seks, z czym do gościa, o czym tu mowa?

Reklama

Idealna kuracja uodporniająca i silne odżywianie GREENS & FRUITS TIB minerałowo-witaminowy , też bogate źródło B complex plus 50 warzyw, owoców, ziół, enzymów i probiotyków, zawiera zarówno fosfor, jak i inozytol, oraz jak najbardziej CYNK i MIEDŹ, oraz Tu znajdziesz swoją WITAMINĘ D3+ K2 TiB (cholekalcyferol + mK7 z natto, z renomowanego laboratorium w Gnosis) do ssania, wchłania się do krwiobiegu już z receptorów podjęzykowych!


Co dzieje się z awatarem podczas trawienia?

Trawienie to proces, w którym organizm rozbija żywność i wyciąga z niej odżywcze składniki, których potrzebuje do działania. Reszta są to odpady metabolizmu, które organizm usuwa.

Twój układ pokarmowy składa się z pięciu głównych części:

usta

przełyk

żołądek

jelito cienkie

jelito grube

Usta przeżuwają, a jest tam z lekka zasadowo, gruczoły uwalniają ślinę, w której już pojawiają się pierwsze enzymy trawienne rozkładające skrobię. Ciekawostka jest taka, że małpy nie mają w ślinie enzymów do trawienia skrobi, dlatego małpa wybierze zawsze bardzo bardzo dojrzałego banana.

Potem połykasz, im bardziej rozdrobnioną masę, tym lepiej. Jedzenie przesuwa się w dół przełyku, czyli przewodu łączącego jamę ustną z żołądkiem. Tam nie powinno nic palić, powinno być neutralnie. Następnie umięśniona brama zwana dolnym zwieraczem przełyku ma się otworzyć, nie wcześniej, ani nie później i zaprosić pokarm do środka żołądka.

Ooo tak, tutaj powinno być już kwaśno, bowiem kwasy żołądkowe mają rozbić pokarm jeszcze bardziej. W żołądku otrzymamy mieszankę soków żołądkowych, w tym pepsyny czyli enzymu żołądkowego trawiącego białko, tworzącej wraz z częściowo strawionym pokarmem materiał do dalszej drogi w kierunku jelita cienkiego.

W Twoim jelicie cienkim znowu jest zasadowo, a trzustka i wątroba dokładają swoje trzy grosze. Soki trzustkowe przyczyniają się do rozłożenia węglowodanów, tłuszczu i białka. Szczególnie enzym trzustkowy trypsyna jest ważny do trawienia białka. Z kolei żółć z wątroby rozpuszcza tłuszcz. Teraz witaminy, i inne składniki odżywcze wraz z wodą przedostają się przez ścianki jelita cienkiego do krwiobiegu.

W jelicie cienkim powinno być prawie jałowo, czyli bez bakterii, a następnie niestrawione części pokarmu przechodzą dalej, do jelita grubego.

Tutaj dla odmiany powinno być niewiele kwaśno. Zdrowe jelito grube, teraz będzie absorbować wszelkie pozostałości substancji odżywczych z pożywienia.

Reszta jest milczeniem, żarty na bok, reszta uformuje się w stolec. Teraz jesteś gotowa do wypróżnienia.

Załatwiasz sprawę i dopiero wtedy dzwonisz do swojego nowego chłopaka, że jesteś gotowa na randkę. I to może być bardzo udane spotkanie, szczególnie, gdy jesteś na programie jem i chudnę z przerywanym postem.

Możliwe problemy trawienne

Pewne rzeczy, o czym zapewne wiesz, chociaż szkoda, mogą zakłócać trawienie i pojawią się wówczas nieprzyjemne skutki uboczne takie jak zgaga, gazy, zaparcia lub biegunki.

Są to:

Refluks, wiadomo, dolny zwieracz przełyku jest osłabiony. Jeśli z kolei dolny się zaciska jest jeszcze gorzej. Tak czy siak pojawi się zgaga. Pozbądź się zgagi, pieczenia i refluksu skutecznie, łatwo, czyli lewą nogą do lusterka. 

Celiakia polega na tym, że układ odpornościowy atakuje i uszkadza jelita, gdy jesz gluten. Tutaj świetną opcją jest protokół glutaminowy, lub zadziałanie pysznym szejkiem z dużą ilością glutaminy, czyli odbudową jelit, kości, mięśni i jak ktoś chce mega odchudzanie.

Reklama

men/ pepsieliot.com

Tu znajdziesz idealne białko serwatkowe 100%
IZOLAT CFM bez cukru, tłuszczu, laktozy i kazeiny SHAPE SHAKE TiB (słodzone stewią)
Z NATURALNIE DUŻĄ ILOŚCIĄ GLUTAMINY i wszystkimi aminokwasami egzogennymi

Jak to działa?

1 porcja (30g) Shape Shake TiB zawiera:

26 gramów białka dostarczy 26 x 4 = 96 kalorii

26 gramów czystego białka potrzebuje do strawienia  30% (w przypadku izolatu serwatki można nawet uznać 50%, ale pozostańmy przy wersji mniej optymistycznej) tych kalorii, czyli 29 kalorii

96-29 = 67 kalorii faktycznie dostarczy porcja białka

Jednak to nie wszystko, taka porcja zwiększy wydatnie metabolizm ciała w ciągu następnych 3 godzin. Zapotrzebowanie  energetyczne  ciała  w ciągu 3 godzin to średnio 375 kalorii, natomiast, w przypadku zwiększonej termogenezy poposiłkowej po zjedzeniu czystego białka (bez węglowodanów i tłuszczu), oraz przyspieszonego metabolizmu, zapotrzebowanie kaloryczne może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Gdy przyjmiemy, że w ciągu 3 godzin po spożyciu białka nie zjesz nic, a 3 godziny wcześniej również nic nie jadłaś, bo takie są zalecenia programu „jem i  … chudnę” można założyć, że ciało będzie na minusie około 450 kalorii, a nawet 500 i więcej kalorii, w przypadku, gdy masz dużą masę mięśniową. 

Gdybyś z kolei zastosowała tylko głodówkę, wówczas metabolizm jest spowolniony, a mięśnie stają się zabiedzone, czyli nieodżywione, wiotkie, obwisłe.  

-450 kalorii!!!

Czyli tyle ile spalasz na godzinnym, intensywnym treningu aerobowym.


Zaparcia, czyli  jest mniej wypróżnień niż powinno być. Stolec jest twardy i trudno przechodzi. Pojawiają się nawet kamienie kałowe, i objawy takie jak wzdęcia i bóle brzucha. Na szczęście codzienna oczyszczająca i nawadniająca kuracja 4 szklanek wspaniale i bezboleśnie pozbawi Cię tego problemu.

Uchyłkowatość tworzy małe, zapalne torebki w jelitach. Objawy to bóle brzucha, zaparcia, i wzdęcia.

Choroba zapalna jelit obejmuje zarówno chorobę Leśniewskiego – Crohna, jak i wrzodziejące zapalenie okrężnicy. Stany zapalne w jelitach są wybitnie nieprzyjemne i niebezpieczne.

Zespół jelita drażliwego (IBS) powoduje nieprzyjemne objawy, takie jak gazy, biegunki, albo zaparcia.

Nietolerancja laktozy oznacza, że ciału brakuje enzymu niezbędnego do rozkładania cukru w produktach mlecznych. Gdy jesz nabiał, masz wzdęcia, gazy i biegunki.

Śmiało można dołożyć jeszcze problemy z białkiem mlecznym, czyli kazeiną, z którym możesz mieć poważne problemy, gdy nie masz wybitnie dużych kości, rogów, oraz kopyt, czy chociażby racic.

intestines/ pepsieliot.com

Jak polepszyć swoje trawienie, żeby randewu wypadło naprawdę dobrze?

Skonsumowana przez Ciebie żywność, nie złom ze złomowiska, powinna przechodzić przez Twój układ trawienny subtelnie, bezboleśnie, niemęcząco, i płynnie.

Jedz więcej surowych warzyw i owoców, korzystaj z blendera i bądź ostrożna jedząc pełne ziarna.

Pij soki warzywne i owocowe, jednak tych drugich nigdy nie łącz z tłuszczem, ani nawet z dietą średnio-tłuszczową, czyli tak jak się najczęściej je. Bowiem fruktoza i tłuszcz, to dla wątroby i trzustki fatalne połączenie.

Ogranicz czerwone mięso i produkty przetworzone. Jeśli skusisz się na dietę Paleo, zanim to od Ciebie odpadnie nie umawiaj się z potencjalnymi. Możesz się umawiać tylko na biznesowe spotkania.

Bierz probiotyki, a Saccharomyces boulardii, to jest opcja wybitnie dobra, jedna z najlepszych. No i oczywiście jedz dobre kiszonki.

Codziennie biegaj, lub rób cokolwiek ruchliwego, co polepszy perystaltykę jelit.

Długo śpij, a przed randewu obowiązkowo bądź wyspana.
Medytuj, w tym, aktywnie biegając, naucz się oddychać głęboko do brzucha, przede wszystkim wydychać, budź się ze snu, czyli przestań się w końcu tak stresować.