Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 788 828
42 online
42 340 VIPy

Jak niedobór żelaza wpływa na szumy uszne i niedoczynność tarczycy?

Szum w uszach
Szum w uszach.

… jego długotrwały szum w uszach uległ RADYKALNEJ poprawie …

Ciekawe, ciekawe, trzeba przekopać w takim razie badania. Wkrótce odkryjesz kilka ukazujących, że niedobór żelaza faktycznie może powodować utratę słuchu i szumy uszne. Kopiąc zaś dalej dowiesz się, że może również pogorszyć niedoczynność tarczycy.

Szum w uszach – niedobór żelaza

 • Jedno z badań przeprowadzone w Chinach (opublikowane na PubMed) wykazało niedobór żelaza (zwany również niedokrwistością z powodu niskiego żelaza) u 61% osób z nagłą utratą słuchu. (1)
 • Drugie badanie, opublikowane w Otolaryngology, Head Neck Surgery, wykazało bezpośredni związek między nagłą utratą słuchu a niedoborem żelaza. Związek ten był najbardziej wyraźny wśród osób w wieku 44 lat lub młodszych, ale dotyczył również osób w wieku do 60 lat. (2)

Jest to szczególnie istotne, ponieważ ponad 80% osób z szumami usznymi ma je z powodu, przynajmniej częściowego ubytku słuchu

 • Strona internetowa University of Maryland wymienia szumy uszne jako częsty efekt uboczny niedoboru żelaza lub niedokrwistości. (3)
 • Wreszcie, inny raport nazywa pulsacyjny szum w uszach częstym objawem niedokrwistości. Niedokrwistość powoduje niską lepkość krwi, co zwiększa przepływ krwi. Wszystko, co zwiększa przepływ krwi, może powodować pulsacyjny szum w uszach. (4)

w didaskaliach WAŻNE 4 punkty

 • 1. Z drugiej strony nie ma zgonu bez wysokiej krzepliwości krwi. Żelazo u starszych ludzi jest zwykle wyższe, co oznacza krew lepką. Dlatego żelazo owszem jest niezbędne, jednak jest również silnym markerem pro zapalnym. Dlatego w tym przypadku środkiem zaradzym będzie Omega 3 (z oleju rybiego), która redukuje szumy uszne (przy okazji obniża fibrynogen i trójglicerydy), magnez, o czym mowa we wczorajszym artykule, no i wiadomo, czosnek.
 • 2. Badanie żelaza i ferrytyny jest bardzo ważne, i uzupełnienie braków także. Jednak trzymanie poziomu nawet w górnej normie nie jest wskazane. Dlatego w wielu przypadkach lepiej jest wypijać z rana 4 szklankę „na bogato” w algi i trawy (trawa pszeniczna jest idealna, do tego to naturalny odsiwiacz:), oraz zielone liście.
 • 3. Jeśli jednak to poważna anemia z powodu braku żelaza, bierz glicynian żelaza z apteki. GLICYNIAN jest formą, która najlepiej jest tolerowana żołądkowo. Nie powoduje mdłości, i zaleca się ją ciężarnym. Nie przez przypadek właśnie glicynian żelaza znalazł się w składzie skutecznej multiwitaminy dla dzieci Vitek Kids TiB.
 • 4. U osób z szumami usznymi i niedoborem żelaza lub niedokrwistością suplementy żelaza MOGĄ ZMNIEJSZYĆ głośność i nasilenie szumów usznych oraz zapewnić ulgę w szumach usznych.

trawa pszeniczna, wheat grass this is biografia

Trawa pszeniczna – Twoje bogate źródło żelaza niehemowego
w doskonale czystej nowozelandzkiej Wheat Grass This is BIO


Szum w uszach – niedoczynność tarczycy

Niedokrwistość żelaza często występuje u osób z niedoczynnością tarczycy, którą badania identyfikują jako możliwą przyczynę niedokrwistości. Jedno z badań wykazało niedokrwistość występującą u 43% pacjentów z jawną niedoczynnością tarczycy i 39% subklinicznych pacjentów z niedoczynnością tarczycy. (5)

Artykuł dr Nikolasa Hedberga opisuje, jak niski poziom żelaza był brakującym ogniwem u niektórych pacjentów z niedoczynnością tarczycy. Nie mogli zrównoważyć poziomu i nadal mieli objawy po leczeniu hormonami tarczycy. Suplementacja żelazem pomogła zmniejszyć objawy niedoczynności tarczycy, w tym szumy uszne. (6)

Dlaczego pomimo brania hormonów ciało wciąż zamienia T4 na nieaktywny rewers T3 (rT3)?!

Dr Westin Childs nazywa niedobór żelaza jednym z najczęstszych niedoborów składników odżywczych u pacjentów z niedoczynnością tarczycy, nawet jeśli obecnie przyjmują leki na tarczycę. Połączenia są wyraźne. Nie tylko żelazo jest wymagane do tworzenia hormonu tarczycy, ale niski poziom żelaza jest również związany z niskim poziomem wolnego T3, aktywnej formy hormonu tarczycy.

Pacjenci z niedoczynnością tarczycy powinni mieć sprawdzony poziom żelaza. Tymczasem sprawdza się poziom żelaza tylko wtedy, gdy istnieje rażąco nieprawidłowy poziom hemoglobiny lub czerwonych krwinek. (7)

Jest widoczny związek między nasyceniem żelazem (ferrytyną) a poziomami TSH. Gdy nasycenie żelazem spada, TSH wzrasta, wskazując na niedoczynność tarczycy.

U typowej osoby z nieaktywną tarczycą poziom T4 we krwi (głównego hormonu tarczycy) będzie niski, podczas gdy poziom TSH będzie wysoki. Oznacza to, że tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu, a przysadka mózgowa rozpoznaje go i reaguje odpowiednio, wytwarzając więcej hormonu tyreotropowego (TSH), próbując zmusić tarczycę do większej produkcji.

Szum w uszach – jak żelazo wpływa na Twój organizm?

Żelazo jest kluczową częścią różnych białek i enzymów. Odpowiada za transport tlenu i regulację wzrostu komórek, a także wiele innych funkcji.

Jedną z jego najważniejszych ról jest hemoglobina, składnik czerwonych krwinek, który wiąże się z tlenem i przenosi go w całym ciele. Bez odpowiedniego dotlenienia komórki zaczynają umierać.

Zbyt mała zawartość żelaza prowadzi do problemów:

 • Zmęczenie
 • Głębokie wyczerpanie
 • Obniżona odporność
 • Słabość
 • Zawroty głowy
 • Szumy uszne, o wilku mowa
 • Utrata pamięci
 • Ból nóg i klatki piersiowej
 • I wiele innych objawów, jak swędzenie ciała, czy wysokie tętno nawet przy lekkim bieganiu

Lecz

Jak napisałam, przeciążenie żelazem może być również niebezpieczne i jest znacznie CZĘSTSZYM problemem niż niedobór żelaza, szczególnie u mężczyzn.

Zbyt dużo żelaza prowadzi do problemów:

 • Mgła mózgowa
 • Zmęczenie
 • Niski popęd seksualny
 • Wahania nastroju, zwłaszcza gniew
 • Problemy trawienne
 • Niepokój
 • Depresja
 • Inne

Szum w uszach – mężczyźni, kobiety i niedobór żelaza

 • Niewielkie ilości żelaza są tracone w moczu, kale i martwych komórkach skóry. Znacznie większe ilości traci się przez krwawienie. Dlatego kobiety przed menopauzą są najbardziej narażone na niedobór żelaza. Nawet kobiety po menopauzie mogą mieć niedobór żelaza, jeśli wcześniej rozwinęły duży niedobór i nie zbudowały zapasów żelaza.
 • Niedobór żelaza może również wynikać z krwawienia wewnętrznego (np rak jelita, hemoroidy, lub wrzody).
 • Ponieważ największym źródłem żelaza jest mięso, wegetarianie i weganie są również bardziej narażeni na rozwój niedoboru żelaza. Ci jedzący ryby mogą pozyskać żelazo z tuńczyka, czy tłustych ryby. Też z fasoli, tofu, jaj, pełnoziarnistego pieczywa, zielonych warzyw i 4 szklanek, oraz suszonych owoców.
 • Przyjmowanie witaminy C z posiłkami pomaga organizmowi wchłonąć więcej żelaza.
 • Dla tych, którzy mają PRZECIĄŻENIE ŻELAZEM, niektóre zioła i przyprawy, takie jak zielona herbata i rozmaryn, mogą zmniejszyć wchłanianie żelaza.
 • Kurkumina polifenolowa, znajdująca się w KURKUMIE, działa jak chelator żelaza i pomaga usunąć żelazo z organizmu.

Konkluzja

Osoby z nierozwiązanymi problemami niedoczynności tarczycy lub przewlekłego szumu w uszach, powinny mieć sprawdzony poziom ferrytyny, aby wykluczyć niedobór żelaza.

Pepsi Eliot

Źródła

 • (1) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9812800
 • (2) Chung SD, Chen PY Lin HC, Hung SH. Nagły ubytek słuchu związany z niedokrwistością z niedoboru żelaza. JAMA Otoleryngol Head Neck Surg. 2014 maj; 140(5):417-22.
 • (3) umm.edu/health/medical/reports/articles/anemia
 • (4) tinnitushearingsolutions.com/medicalsolutions/medical-causes-of-tinnitus/anaemia-and-tinnitus/
 • (5) Erdogan M, Koseni A, Ganidagli S, Kulaksizoglu M. Charakterystyka niedokrwistości u pacjentów subklinicznych i jawnych niedoczynności tarczycy. Endocr J. 2012:59(3):213-20.
 • (6) drhefberg.com/theferritintest
 • (7) restartmed.com/hypothyroidism-iron-deficiency/

(Visited 22 188 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Fasolka 8 listopada 2021 o 13:13

  Ja mam ferrytynę na poziomie 6…. :/ endokrynolog to olał a ja gubię się w gąszczu ingormacji i nie wiem co robić.. nie mam siły na nic, nawet jadąc autem nie mam siły wrzucać kierunkowskazów, naprawdę… 🙁

  1. avatar Pepsi Eliot 8 listopada 2021 o 19:34

   No to zrób kurację glicynianem. Trzeba też znaleźć przyczynę tego poziomu, może masz pasożyty, lubią żelazo. Masz może mięśniaka, obfite okresy?

   1. avatar Adrianna 10 listopada 2021 o 20:07

    A jaka zalecasz kurację na pasożyty dla osoby dorosłej i dziecka?

   2. avatar Anieta 12 listopada 2021 o 14:53

    Ja mam podobnie, niskie żelazo i ferrytyna wiecznie, obfite miesiączki od wielu lat. Lekarze proponują hormony + żelazo w tabletkach. Jak można zmniejszyć miesiączki metodami naturalnymi? Dodatkowo doszły mi problemy ze stawami, nagle zaczęły wszystkie chrupać, strzelać i przeskakiwać. Nie mam rzs ani zwyrodnień. Tu również lekarze są bezradni…. Please help

    1. avatar Pepsi Eliot 12 listopada 2021 o 15:36

     Ile masz lat, na jakiej jesteś diecie? Masz mięśniaka?

     1. avatar Anieta 13 listopada 2021 o 09:12

      Mam 43 lata, anemia częsta odkąd zaczęłam miesiączkować. Ginekologiczne wszystko w porządku, poza silnymi miesiączkami. Dieta wege od 20 lat, od kilku miesięcy zrezygnowałam z cukru i nabiału, jem masło i jaja. Reumatologicznie wszystko ok, byłam u kilku lekarzy.

     2. avatar Pepsi Eliot 13 listopada 2021 o 10:20

      Rób 4 szklanki z bardzo bogatą 4 szklanką, 4Greens this is bio, i duuużo zielonych liści miksuj. Do pierwszej szklanki nie dosypuj kurkumy. Oprócz tego zrób 3 miesięczną kurację po 1 Greeens & Fruits TIB do ś niadania, odżywi Cię, bierz po śniadaniu D3 z K2 i 1 Omega 3 TiB. Jaki masz poziom 25(OH)D? B12 i kwasu foliowego, oraz homocysteiny?

     3. avatar Anieta 13 listopada 2021 o 11:46

      Zrobię badanie w tym tygodniu i napiszę, dziękuję:)

  2. avatar Gosia 9 listopada 2021 o 07:38

   Ja polecam zakwas z buraków, naprawdę pomaga, ale trzeba pić go około 0,5 ltra dziennie, mnie postawił na nogi. Też miałam poziom ferrytyna 6.

   1. avatar Pepsi Eliot 9 listopada 2021 o 19:02

    ale przy niskim ciśnieniu można się przewrócić

 2. avatar Majjja Hiii Majjaaa Hooo 9 listopada 2021 o 12:08

  Pepsi, dzięki że niestrudzenie nam pomagasz..od wielu lat. Dziś myślałam o żelazie i kurkumie i jak to bywa dość często, myślę sobie co tam może Pepsi o tym pisze.. no i „przypadkiem” temat na głównej 🙂 Wspominałaś o kurkumie, że pochlania żelazo już w kilku postach.
  Więc osoby z niedoborami raczej powinny unikać regularnej dosypki kurkumy w 4 szklankach dopóki tematu niedoboru nie ogarną. Faceci, którzy tradycyjnie jedzą więcej mięsa i generalnie rzadziej mają niedobory żelaza niż kobiety, jak najbardziej kurkuma codzienna.
  U mnie ferrytyna 22 (norma 20 – 291)
  hemoglobina w środkowej normie ale nisko limfocyty 16% (norma 18 – 45) i eozynofile 0% (norma 1 – 7)
  a wysoko neutrofile 78% (norma 42 – 76)
  TSH 0.77 (norma 0.30 – 4.20)
  ft3 2.9 (norma 2.0 – 4.4)
  ft4 1.16 (0.9 – 1.7)
  Czyżby tarczyca też nieoptymalnie nisko przez problemy z żelazem?
  I kiedy mniej wiecej można liczyc na liposomalny glutathione oraz D3 + K2 w Waszym sklepie?
  Planujecie robić liposomalny B12 albo nawet komplex też bez alkoholu na bazie rokitnika?
  pozdrowienia

  1. avatar Pepsi Eliot 9 listopada 2021 o 18:59

   kurkumina jest helatorem, ją by trzeba było brać, lub liposomal kurkuminy. Taka ilość kurkumy nie będzie miała istotnego wpływu na poziom żelaza, oczywiście osoby bardzo skrupulatne mogą zmniejszyć dozę. A co do tarczycy, to akurat chodzi o niedoczynność, czyli podniesione TSH.

   1. avatar Pepsi Eliot 10 listopada 2021 o 09:00

    My już nie wrócimy do konserwowania alkoholem, odkąd okazało się, że rokitnik jeszcze lepiej pełni to zadanie. Na razie czekamy na surowce.

 3. avatar mama Ania 9 listopada 2021 o 19:44

  Pepsi, a u mnie ferrytyna 166 ng/ml (norma 13-150) a poziom żelaza 171 (norma 33-193). I naprawdę nie wiem, jak to zmniejszyć, masz jakiś pomysł?

  1. avatar Pepsi Eliot 10 listopada 2021 o 06:09

   Co jesz? Ile żelaza hemowego masz w diecie? Czy w rodzinie była hemochromatoza? Ile masz lat?

   1. avatar mama Ania 11 listopada 2021 o 18:44

    Nie, nie było-nic mi na ten temat nie wiadomo. Owszem, jem mięso, ryby – lubię, ale nie przesadzam. Tez dużo warzyw i surowizny. Oczywiście 4 szklanki. Lat-54. Co zmienić w diecie? Albo w ogóle?

    1. avatar Pepsi Eliot 11 listopada 2021 o 20:20

     Odstaw całkowicie żelazo hemowe na teraz

     1. avatar mama Ania 11 listopada 2021 o 21:19

      Zrobię to. I dziękuję Ci.

 4. avatar Sławomir Malczyk 10 listopada 2021 o 21:30

  Mam szum w uszach od wielu lat, nikt z lekarzy nie jest w stanie mi pomóc mam 62 lata. Coraz trudniej jest to znosić .

  Pepsi poradzisz coś ?

  1. avatar Pepsi Eliot 10 listopada 2021 o 22:24
   1. avatar Sławomir Malczyk 12 listopada 2021 o 00:27

    Tylko codziennie używam( wcieram pod pachą ) 1-2 razy olejek magnezowy, który sam zrobiłem po nim przestało mi oko latać ( drganie pod okiem ) Nie łykam żadnego magnezu ani Omegi. Napisz co mam kupić. Żyję w ciągłym stresie, wszystkim się przejmuję…..
    Dziękuję, że odpisałaś

    1. avatar janeczek 12 kwietnia 2022 o 00:11

     ja miałem szumy po stresach silnych w robocie, pare m-cy trwały, a ponieważ dużo czytam w tym ulubionej pepsi:), ale nie tylko, to zastosowałem następujący tercet: B KOMPLEX, MAGNEZ, D3k2, po 3 m-cach szumy zmniejszyły się z poziomu 7/10 do 3/10, czyli takiego normalnego , tylko b komplex to nie byle jaki, tylko dobrej firmy, co ma odpowiednio wysokie dawki. pomogło i mam spokój, zdrowo sie odżywiam, prowadzę i biorę dobre witaminy.
     Wg. mojej subiektywnej opinii szumy,( jełśi nie są od nadmiernego hałasu, czy mechanicznego uszkodzenia- wtedy najczęścije jest to szumy / lub pisk stały 24./h niezmienny), to słyszalny w uchu środkowym zaburzony przepływ krwi , wiec wit. z grupy B (antymiażdżycowe-homocysteina) mogą mieć tu kluczowe znaczenie i magnez.
     Ale to moje dywagacje, niemniej dużo o szumach czytam i wielu osobom to pomaga, ale wiele może mieć z różnych przyczyn szumy, acz wg. mnie najczęściej jest to stres i złe prowadzenie się i odżywianie przede wszystkim, niedobory witamin i minerałów.

     1. avatar Pepsi Eliot 12 kwietnia 2022 o 04:36

      Mamy doskonałe Bcomplex zarówno z niacyną, a kto nie lubi lub obawia się flesza z nikotynamidem https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2678-super-balanced-b-complex-50mg-w-nicotimade-120k-5060040820490.html

 5. avatar Karolina 15 listopada 2021 o 13:16

  Wpadłam dziś na Twoją stronę i aż mnie zatkało. Wygląda na to, że mam większość objawów niedoboru jodu i wit d3 🙁 Mam 39 lat, 68kg, mięśniaka na macicy, niedoczynność tarczycy, Hashimoto (od 3 lat biorę Euthyrox 25 i upieram się, że więcej nie wezmę!).
  TSH w okolicach 2,5/3, hemoglobina 11, żelazo od młodości ze względu na silne miesiączki zawsze poniżej normy, ferrytyna 6 🙁
  No i ostatnio tak sobie pomogłam zakwasem z buraków (no przecież nie będę brać tabletek z żelazem, sama sobie poradzę!), że TSH skoczyło do 6! Okazało się, że zakwas na czczo i tabletki po pół godzinie to jeden z głupszych pomysłów, na które wpadłam, bo żelazo ogranicza wchłanianie tyroksyny. Lekarka kazała brać 37,5 Euthyroxu i już po 2 tygodniach TSH spadło do 3,6.
  W zeszłym roku chwila strachu, bo w piersi pojawił się jakiś twór – po badaniach okazało się, że gruczolako-włókniak, a piersi generalnie torbielowate. Do tego 8cm mięśniak na macicy (który też żelazu nie pomaga). No po prostu super! Pod nóż nie pójdę! Gdzieś czytałam, że zielona herbata i wit D3 pomagają przy mięśniakach, a cuda w piersiach to min brak jodu.
  Witamina D3 – 20 🙁
  Za co zabrać się w pierwszej kolejności? Podnieść wit D, pilnować magnezu, smarować się płynem Lugola (wolę przez skórę, jakoś boję się pić przy Hashi), wcinać wołowinę? Wydaje mi się, że zielonego jem dużo.
  USG jamy brzusznej ok, mocz, glukoza, wątrobowe i cholesterol też ok.
  HELP 🙂

  1. avatar Pepsi Eliot 15 listopada 2021 o 16:53

   Przeczytaj to: https://www.pepsieliot.com/zdrowie/13544/jak-w-3-miesiace-pozbyc-sie-naturalnie-duzego-miesniaka.html

   Podstawowa suplementacja i rozszerzona przy Hashimoto na podstawie opracowania specjalisty od problemów z tarczycą dr Westina Childs
   ———————————
   Na końcu lista suplementów – ROZPISKA w skrócie
   ———————————-

   Po śniadaniu:
   D3 z K2
   Witamina D3 (w protokole z K2)

   Badanie 25(OH)D obowiązkowe i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom chociaż 80). 

   Bierz 2 D3+ K2 TiB do ssania, lub 4 porcje Liposomalu D3+K2 TiB

   Omega 3
   oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

   Selen
   Niedobór selenu upośledza pracę tarczycy!
   Bierz  1 kapsułkę selenu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3930-selen-60kaps-tib–5905344040772.html , dopóki nie zbadasz poziomu selenu, (być może trzeba będzie brać 2 kapsułki, czyli 200 mcg)
   Selen bierz z witaminą C i naturalną witaminą E https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2526-natural-vitamin-e-400iu-octan-90kaps-gg–5060040820766.html
   lub też naturalna, Witamina E https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html

   Jod
   Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
   Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

   4 SZKLANKI , bardzo wskazane

   Oczywiście jeśli dobrze tolerujesz składniki, np. Algi i Trawy z 4 szklanki
   Trawy nie zawierają glutenu, który jest tylko w ziarnach.

   Zaczynasz 1 szklankę rano na czczo, a potem następne.
   Jeśli bierzesz hormony, to w takim odstępie jak zalecił lekarz (20 minut?)

   https://www.pepsieliot.com/4-szklanki-poznaj-najprostszy-z-prostych-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/

   WAPŃ
   Gdyby dieta była uboga w wapń, szczególnie biorąc magnez, należy wziąć jeszcze 1 kapsułkę Cytrynianu wapnia G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3318-calcium-citrate-100mg-120kaps-gg–5060040827079.html

   MAGNEZ

   Magnez jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu

   Uwaga rozwolnienia!

   Jeśli masz częściej rozwolnienia z powodu jelita drażliwego, do drugiej szklanki bierzesz 2 Cytryniany magnezu TiB (połykasz 2 kapsułki) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html a chlorek magnezu używasz tylko jako oliwa magnezowa.

   Uwaga zatwardzenia!

   Jeśli cierpisz z powodu zatwardzeń, możesz brać chlorek magnezu  https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–254475917428.html  do drugiej szklanki, pomimo, że jest do użytku zewnętrznego, to według dr Sircusa, też Waltera Lasta znanego naturopaty jest to jakby skrystalizowana woda morska i można prozdrowotnie używać chlorku doustnie. Gdy bierzesz chlorek magnezu do drugiej szklanki, nie bierzesz już doustnie więcej magnezu.

   Witamina C albo kwas askorbinowy TiB
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
   albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

   Braki witaminy C wiążą się z przewlekłymi i ostrymi stanami zapalnymi!
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html

   KALIBRACJA na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
   Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
   Następnie należy przyjmować codziennie 2 gramy kwasu askorbinowego TiB z wodą z cytryną, lub z drugą, czy 4 szklanką., albo przejść na Witaminę C 1000+TiB raz dziennie https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

   B complex
   Do śniadania dobry B complex G&G, albo z niacyną https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html, albo z nikotynamidem https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2678-super-balanced-b-complex-50mg-w-nicotimade-120k-5060040820490.html, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.

   Probiotyki

   Idealne probiotyki przy IBS, to S.bulardii to https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html

   NIESZCZELNOŚĆ JELITA:

   Zrób domowy domowy test kwasowości żołądka https://www.pepsieliot.com/badania-i-interpretacje/4657/prosty-test-czy-masz-nadkwasote-czy-raczej-niedokwasote.html

   ZAMIAST protokołu z dużą dawką glutaminy można https://www.pepsieliot.com/diety/4706/l-glutamina-czyli-protokol-testowania-glutaminy-przy-nieszczelnym-jelicie.html , wskazane byłoby stosować szejk białkowy składający się z jednej miarki odtłuszczonego izolatu serwatki CFM Shape Shake TiB, (zawiera wszystkie aminokwasy proteogenne, w tym glutaminę), dodatkowo wraz z 1 miarką glutaminy w proszku, banana, oraz garści truskawek.

   SHAPE SHAKE szejk

   https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html

   To jest ten sam szejk, który idzie do programu „Jem i chudnę” https://jemichudne.com

   GLUTAMINĘ testujesz powoli, najpierw zaczynamy od małej dawki tego aminokwasu (na przykład od 1/4 miarki), żeby powoli odbudowywać jelita, a nie zaszkodzić sobie. Na blogu jest protokół testowania glutaminy.

   Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo. https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

   WŁOSY
   Do 4 szklanki dodatkowo kuracja łyżeczka Kolagenu TiB https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–5905344040291.html

   Kolagen
   https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib—254475917435.html – uwaga, nie dla wegan i wegetarian!
   Dla wegetarian – Białko izolat serwatki CFM https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html
   Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

   Chlorella 100% Organik This is Bio
   https://thisisbio.pl/chlorella/46-chlorella-100-organic-410tab-254475917299.html

   3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw i daj przyjaciółce.
   Jeśli decydujesz się na 4 szklanki nie musisz brać jeszcze dodatkowo chlorelli!

   Siarka organiczna MSM
   MSM TiB można stosować wraz z witaminą C kwasem askorbinowym TIB, zgodnie z tym protokołem Lasta:
   https://www.pepsieliot.com/diety/4829/witamina-c-i-msm-najlepsze-alternatywne-zrodla-tlenu-czyli-leczenie-w-pigule.html

   Omega 3

   Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
   1 kapsułka po śniadaniu (razem z D3 i K2)

   Cynk późnym popołudniem, lub pod wieczór
   1-2 kapsułki https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3929-cynk-60kaps-tib–5905344040741.html?search_query=cynk&results=31 , lub 1 gdy nie badałaś miedzi i cynku (nie łącz cynku go z selenem) dobrze jest wziąć go wieczorem przed snem wraz z kąpielą z dodatkiem chlorku magnezu, lub soli Epsom TiB
   Cynk jest też antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

   Ashwagandha adaptogen

   Ashwaghandha https://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

   Ogólne zalecenia uzupełniające:

   Zero cukru z cukiernicy
   Zero kazeiny
   Zero glutenu
   Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności
   Codziennie dużo chodzenia, kup krokomierz, gdyż 10 000 kroków byłoby idealnie
   Dużo surowych owoców i warzyw (nie przesadzaj z ilością krzyżowych, ale jedz je)
   Długo śpij, liczy się bardzo prozdrowotnie sen przed 12 w nocy, śpij 8 godzin, jak możesz.
   Całkowicie odstaw kofeinę

   Rozpiska dzienna
   Przed śniadaniem

   4 szklanki
   Zawierają: kurkuma, magnez, ocet jabłkowy, C, algi, trawy
   Opcja dodatkowa: kelp, kolagen i MSM

   Do śniadania
   Selen
   Witamina C i witamina E
   Kelp do 4 szklanki, o ile dobrze reagujesz, lub dla bezpieczeństwa płyn Lugola ( z apteki) przez skórę robiąc plamę o średnicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)
   B complex z niacyną , albo z nikotynamidem, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.
   Lub zamiast B complex, 1 tabletka Greens & Fruits TiB (jest w nim wyciąg z owsa, to białko glutenopodobne, więc przy celiakii może nie być wskazane)

   Po śniadaniu:
   D3 z K2
   1 kapsułka Omega 3 TiB
   Kolagen
   lub białko izolat serwatki CFM
   Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

   W godzinach wieczornych

   Cynk
   (dobrze jest wziąć go wieczorem przed snem wraz z kąpielą z dodatkiem chlorku magnezu, lub soli Epsom TiB)
   Cynk jest też antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę z miedzi

   Ashwagandha opcjonalnie

   1 łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

   UWAGA:
   Jeśli kupiłaś zestaw TARCZA H https://thisisbio.pl/zestawy/4120-zestaw-tarczah.html wówczas Rosehip (witamina C) dodajesz kopiatą łyżeczkę i bierzesz Chlorellę do 4 szklanki. Jeśli nigdy wcześniej nie jadłaś alg zaczynaj od mikro dawki i powolutku zwiększaj dozowanie dzień po dniu. Nie musisz już dodawać 4 Greens This is BIO.
   —————————-
   Nie jestem lekarzem
   <3

 6. avatar Ulmar 11 kwietnia 2022 o 17:55

  To ciekawe bo ostatnio zauwazylam pogorszenie sluchu. Mam kilka miesniakow i to powoduje obfite krwawienie, oraz dodatkowo inne symptomy jesli jem duzo produktow miesnych. Jesli nie jem miesa lub bardzo malo, to obfite krwawienie jest ale inne symptomy ustepuja (ucisk na pecherz i bole w podbrzuszu).

  Przekonalam sie o tym kiedy poszlam na wizyte kontrolna i lekarka mi powiedziala, ze mam za malo czerwonych krwinek i mam jesc wiecej miesa, szczegolnie wolowiny, jak rowniez brac ferrous gluconate. Po pierwszym wystapily wczesniej wspomniane objawy odmiesniakowe, po tym drugim mnie strasznie zatwardzalo. Wiec zaprzestalam jednego i drugiego.

  Zelazo mam nadal niskie ale jem szpinak i inne zielone liscie, biore chlorelle i witamine C i magnez. Czy ktos wie, czy glicynian żelaza powoduje zatwardzenie?

  1. avatar Pepsi Eliot 11 kwietnia 2022 o 20:03

   chlorkiem magnezu do drugiej szklanki to uregulujesz , robisz mam nadzieję 4 szklanki?

 7. avatar Ulmar 11 kwietnia 2022 o 21:06

  Dzieki Pepsi za odpowiedz. Trenuje sie poki co w czterech szklankach. Rano tylko smak kawy nie jest mi odrazajacy, wiec poki co pije tylko wode z cytryna. Na poczatku bylo ciezko, ale idzie mi coraz lepiej. Jak mi woda z cytryna bedzie wchodzic jak z nut, to zaczne dodawac inne rzeczy.

  1. avatar Pepsi Eliot 12 kwietnia 2022 o 04:34

   to co trzeba robić nie zawsze jest przyjemne, powiem więcej, raczej nigdy nie jest. kawa z drożdżówką wchodzi bez problemu 🙂

 8. avatar Ulmar 12 kwietnia 2022 o 14:10

  Lol, rano nawet drozdzowka mi nie wchodzi. Ale widzisz, jest 8 rano a ja popijam ciepla wode z cytryna dziekujac wszechswiatowi za Pepsi Eliot 🙂

  1. avatar Pepsi Eliot 12 kwietnia 2022 o 14:41

   <3 :D

 9. avatar Kasiadg 14 kwietnia 2022 o 11:44

  Pepsi, a co jeśli żelazo w normie i THC też, a objawy wymienione w poście występują? Co to może być?

  1. avatar Pepsi Eliot 14 kwietnia 2022 o 15:39

   jaka ferrytyna, przeciwciała tarczycowe jakie, TSH jakie, pozostałe hormony tarczycy jakie?

 10. avatar Sylwia 7 grudnia 2022 o 12:02

  Witaj Pepsi mam pytanie trochę z innej beczki. Leczę się na niedoczynność tarczycy od niedawna bo sama odkryłam że ją mam. TSH 12,6. Mój problem dotyczy jednak braku kwasu solnego w żołądku. Mam silna niedokwasote. Normalnie nic nie mogę jeść bo czuję jakbym połknęła kamień i do tego w ustach ciągle taki dziwny posmak słodki i codziennie nudności to jest najgorsze. Jak coś zjeść skoro ja mam ochotę wymiotować bo mnie mdli. Co mogę z tym zrobić. Już nie mam siły. Gastroskopię robiłam jest ok.

  1. avatar Pepsi Eliot 7 grudnia 2022 o 14:28

   Badałaś przeciwciała tarczycowe? Robiłaś USG tarczycy?
   Tu masz pomocny wpis:
   https://www.pepsieliot.com/10-sposobow-naturalnego-zakwaszenia-zoladka-i-o-paskudnym-dzialaniu-pewnych-lekow/

   I podaję Ci rozpiskę (może się przyda), czyli zalecania suplementacja przy niedoczynności tarczycy BEZ Hashimoto na podstawie opracowania dr Westina Childs (specjalisty od problemów z tarczycą). Ja nie jestem lekarzem.

   Zestaw podstawowy
   Tarcza 2
   https://thisisbio.pl/zestawy/4119-tarcza2.html
   —————-

   4 szklanki

   Przed śniadaniem:

   https://thisisbio.pl/zestawy/4108-4-szklanki-silver-z-jablczanem-magnezu.html

   Zaczynaj dzień od oczyszczająco/odżywiającej kuracji 4 szklanek

   Jeśli nie brałaś nigdy alg (idą do 4 szklanki z 4 Greens) zacznij od czubka łyżeczki. Jeśli nie masz  bio zielonych liści, do 4 szklanki możesz dodawać Kale(jarmuż ) This is BIO, lub szpinak This is BIO. Są też takie złote zestawy bogatsze i wtedy wychodzi korzystniej.

   Uwaga
   1. Żurawina (Cranberry This is BIO) w zestawie Tarcza 2 może iść do 4 szklanki (witamina C)
   2. Zarówno w zestawach 4 szklanki jak i TARCZA2 jest 4 Greens This is Bio, ale jego zjada się szybciej niż pozostałe dodatki.

   Jeśli wypadają WŁOSY

   Do 4 szklanki dodatkowo kuracja łyżeczka Kolagenu TiB https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–5905344040291.html

   Chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–5905344040246.html niech używa jako oliwa magnezowa (trochę rozrób z wodą) i smaruj nadgarstki, kostki i łydki, oraz wieczorem do kąpieli.

   Wraz z drugą szklanką bierz albo płaską łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib–5905344040277.html?search_query=jablczan&results=3, albo 2 kapsułki cytrynianu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html.

   Selen
   Do śniadania:
   Niedobór selenu upośledza pracę tarczycy! Selen pomaga zwiększyć produkcję T3.
   Bierz  1 kapsułkę selenu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3930-selen-60kaps-tib–5905344040772.html , dopóki NIE ZBADASZ poziomu selenu nie bierz więcej selenu.
   Wprawdzie w naturze cynk występuje z selenem w pokarmach, jednak w wyizolowanej suplementacji nie łącz selenu z cynkiem, gdyż są antagonistami.

   Witamina C
   Selen bierz za to z witaminą C https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib–5905344040147.html i naturalną witaminą E https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2526-natural-vitamin-e-400iu-octan-90kaps-gg–5060040820766.html
   lub też naturalna, Witamina E https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html

   B complex i reszta
   Też do śniadania:
   Do śniadania 1 tabletka Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib-5905344040000.html zawierający bardzo dużo minerałów i witamin, w tym z grupy B.

   Jod
   Przy selenie konieczne jest branie jodu.
   Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o średnicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

   Magnez

   Magnez jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu
   Jeśli nie decydujesz się na 4 szklanki i tak bierz 2 cytryniany magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html

   Uwaga rozwolenienia!

   Jeśli masz częściej rozwolnienia, lub normalne wypróżnienia, do drugiej szklanki bierzesz 2 Cytryniany magnezu TiB (połykasz 2 kapsułki) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html a chlorek magnezu używasz TYLKO jako oliwa magnezowa.

   Uwaga zatwardzenia!

   Jeśli cierpisz z powodu zatwardzeń, możesz brać chlorek magnezu do drugiej szklanki, pomimo, że jest do użytku zewnętrznego, to według dr Sircusa, też Waltera Lasta znanego naturopaty jest to jakby skrystalizowana woda morska i można prozdrowotnie używać chlorku doustnie. Gdy bierzesz chlorek magnezu do drugiej szklanki, nie bierzesz już doustnie więcej magnezu.

   D3 z K2

   Po śniadaniu:

   Bierz 2 kapsułki D3 + K2 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3934-witamina-d3k2-60kaps-tib–5905344040796.html

   Na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw suplementy! Wtedy okaże się czy nie dołożyć D3 TiB solo https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html

   Omega 3
   Po śniadaniu wraz z D3 z K2
   1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

   Cynk
   Popołudniu, lub pod wieczór

   1 (ewentualnie 2) kapsułka https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3929-cynk-60kaps-tib–5905344040741.html?search_query=cynk&results=31 . Tylko 1 cynk, gdy nie badałaś miedzi
   Uwaga: cynk w formie wyizolowanej tylko 1 opakowanie i przerwa, podobnie selen.
   Cynk dobrze jest wziąć wieczorem przed snem wraz z kąpielą z dodatkiem chlorku magnezu, lub soli Epsom TiB, lub 1 kapsułką cytrynianu magnezu TiB, ale wtedy rano bierzesz tylko 1 kapusłkę cytrynianu magnezu.
   Cynk jest też antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

   Jeśli nie masz  bio zielonych liści, do 4 szklanki dodawaj Kale(jarmuż ) This is BIO, lub szpinak This is BIO. Jeśli obawiasz się goitrogenes w krzyżowatych, nie jedz jarmużu i brokułów surowych, tylko lekko sparowane.

   Nie denerwuj się byle czym, rozważ jakieś suplementy na nadnercza, dlatego wspomniałam o kuracji do śniadania 1 Greens & Fruits TiB 

   Usprawnij pracę jelit, zero wzdęć (pozbądź się dysbiozy i przeciekania jelit) – zakwaś żołądek, bo to zwykle jest główna przyczyna problemów z trawieniem. Paradoksalnie nawet refluksu. Możesz spróbować zrobić domowy test na zakwaszenie żołądka. Nie jest to dowód naukowy, ale często się sprawdza. https://www.pepsieliot.com/prosty-test-czy-masz-nadkwasote-czy-raczej-niedokwasote/

   PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego (4 szklanki załatwiają sprawę), lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.

   Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit.
   Nie dopuść do tego, bo skutkiem tego mogą być choroby autoimmunologiczne, w tym właśnie Hashimoto.

   Nie jestem lekarzem, nie mogę radzić, należy więc wszystko skonsultować z pracownikiem służby zdrowia

   pozdrawiam Cię

 11. avatar Patrycja 25 czerwca 2023 o 22:08

  Pepsi mam przypadek w rodzinie. Hemochromatoza wykluczona, żelazo i ferrytyna ponad normę. Do tego jeszcze szereg objawów, takich jak problemy ze snem, brak apetytu wręcz niechęć do jedzenia, zmęczenie, wypadanie włosów. Gdzie szukać przyczyny?

  1. avatar Pepsi Eliot 26 czerwca 2023 o 05:52

   w złej diecie! ODSTAWIĆ żelazo hemowe należy, dieta roślinna zalecana, nigdy nie łączyć pokarmów z żelazem i witaminą C.

   1. avatar Patrycja 26 czerwca 2023 o 09:10

    Jest niewielka poprawa na diecie bez mięsa. Jak je mięso to czuję smak krwi w ustach dlatego odstawiła. Ma wysycenie transferyna na poziomie 56%, do tego ślinotok, dużo pije a jest problem z oddaniem moczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Vitek TiB potrzebny dziecku!

I Omega 3 Kids TiB też

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum