Żółte są z tego powodu, nosiłaś na przykład za ciasne buty, biegacze też tak mają. Paznokieć, gdy zejdzie już nigdy…
Wiadomo, że w matriksie dla samicy gatunku ludzkiego przemiana jest łatwiejsza niż dla samca.
Kobieta opuszcza ojcowski dom, zrzuca z siebie stare nazwisko jak wąż skórę i wkłada nazwisko męża (bardziej wyemancypowana dopisuje nowe do starego) niczym ślubną suknię.
Jej ciało zmienia się i staje się zdolne do przechowywania, a potem rodzenia człowieka.
Kobiety są przyzwyczajone, a bardzo często pragną tego, żeby nosić w sobie innych, którzy NARZUCĄ im przyszłość.
Z tego powodu, pomimo tego, że jesteśmy tą samą świadomością, nasze programy ego różnią się bardzo.
Kobietom łatwiej jest przyznawać się do błędu, czy zmiany zdania. Ba, masa kobiet nawet woli wbić rockową pinezkę dajmy na to zamążpójścia w swoje wygodne legowisko. Mężczyźni niekoniecznie.
Omówmy wpływ witaminy D na fizjologię tarczycy i inną rockową pinezkę, czyli wciąż nie w pełni przejrzysty temat suplementacji witaminą D, szczególnie w odniesieniu do zaburzeń tarczycy.
Wielkie mi mecyje chciałoby się powiedzieć. Wystarczy przyjmować suplementy witaminy D3 lub zażywać więcej słońca.
Jednak, nie tak szybko.
Badania prowadzone w ciągu ostatnich dwóch dekad wykazały różne mechanizmy, wpływające na zmniejszanie wchłaniania, produkcji i aktywności biologicznej witaminy D w organizmie.
Ponieważ witamina D jest wchłaniana w jelicie cienkim, a zdarza się, że ta część przewodu pokarmowego jest nieszczelna i podatna na zapalenia. To powszechne zjawisko u osób z niedoczynnością tarczycy znacznie zmniejsza wchłanianie witaminy D.
Wysoki poziom kortyzolu (spowodowany przez stres lub leki, takie jak sterydy) jest związany z niskim poziomem witaminy D.
Synteza aktywnej witaminy D dostarczanej z promieni słonecznych zależy od cholesterolu. Hormony stresu są również wytwarzane z cholesterolu. Organizm w reakcji na stres, przeznacza większość cholesterolu do wytworzenia kortyzolu, a zbyt mało dla witaminy D.
Ależeasztak?
Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, co oznacza, że wymaga przyswojenia tłuszczu.
Osoby z dietą niskotłuszczową oraz z zaburzeniami wchłaniania tłuszczu (IBS, IBD, woreczek żółciowy lub choroba wątroby) częściej mają niskie poziomy witaminy D.
Niestety obejmują leki, które są jednymi z najpopularniejszych i najczęściej przepisywanych, takie jak leki zobojętniające (ipp), hormony, kortykosteroidy, antykoagulanty i leki rozrzedzające krew.
Teoretycznie tak, lecz.
Okazuje się, że osoby z prawidłowym poziomem witaminy D mogą nadal cierpieć na objawy niedoboru. Jak to możliwe?
Waląc prosto z mostu:
W sytuacji zapotrzebowania na wyższe poziomy witaminy D w stosunku do przeciętnej Nowakowej, czy Kowalskiego ze względu na jedną z wad genetycznych należy się zastanowić jakie powinny być tak naprawdę te właściwe poziomy?
Badania sugerują, że optymalny poziom 25(OH)D wynosi 35 ng/ml dla przeciętnego człowieka. To dosyć nisko w porównaniu z tym, co mówią alternatywni.
Taki poziom podają laboratoria duńskie, a przynajmniej to, w którym robiła badanie moja czytelniczka. Co dziwniejsze, górna granica była wyższa niż nasze 100.
Jednak jak to bywa w matriksie inni autorzy badania doszli do zupełnie odmiennych wniosków na podstawie tych samych danych.
W artykule opublikowanym w American Journal of Clinical Nutrition napisali, że ich dane potwierdziły wcześniej uznany optymalny poziom 35 ng/ml a nie 50 ng/ml sugerowany przez dr. Cannella.
Co więcej, niektóre z ostatnich badań wykazały, ŻE WYŻSZE, NIE ZAWSZE ZNACZY LEPSZE W PRZYPADKU WITAMINY D.
Badania w American Journal of Medicine wykazały, że u większości ludzi maksymalna gęstość kości występuje na poziomie 25(OH)D między 32-40 ng/ml.
Kiedy poziomy są windowane powyżej 45 ng/ml, zgodnie z zaleceniami dr Cannella, gęstość kości zaczyna się zmniejszać.
Inne badanie opublikowane w European Journal of Epidemiology wykazało, że Indianie z poziomami 25(OH)D powyżej 89 ng/ml byli 3 razy bardziej narażeni na choroby serca niż osoby z niższymi poziomami.
Co do wysokiej gęstości kości, szczególnie w starszym wieku, wypowiedziałam się w dość kontrowersyjnym, ale bardzo logicznym arcie: Wysoka gęstość kości, to więcej szkody niż pożytku.
A co do Indian, POWIĄZANIA WITAMINY D Z POZIOMEM WAPNIA wskazują podobny mechanizm, dzięki któremu zwiększone poziomy 25(OH)D mogą zwiększać ryzyko chorób serca.
Jest to słynny paradoks wapnia i niepozornej witaminy K2.
Rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D i K2 działają synergistycznie, jak opisał to Mistrzjohn w swoim artykule na temat oleju z wątroby dorsza oraz niedawno opublikowanego artykułu naukowego.
Hipoteza Masterjohna wskazuje, że wyższe poziomy 25 (OH) D związane z niższą gęstością kości i chorobami serca, pozostają bezpieczne, pod warunkiem że poziomy witaminy A i K2 są wystarczające. Oraz magnezu!
Odpowiedź nie jest taka prosta. Niektóre badania wskazują, że 35 ng/ml to minimalny poziom zapewniający optymalne funkcjonowanie dla osób zdrowych.
Osoby z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy często mają zaburzenia układu pokarowego, stany zapalne, stres, nadwagę, polimorfizmy VDR i inne czynniki, które upośledzają produkcję, wchłanianie i prawidłowe wykorzystanie witaminy D.
Ludzie z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy leczeni przez dr. Chrisa Kressera są powoli wprowadzani do poziomu 25(OH)D w surowicy krwi w zakresie 60-70 ng/ml.
Jeśli ich objawy ulegają poprawie na tym poziomie, stosuje on dawkę podtrzymującą, cały czas wypatrując klinicznych symptomów toksyczności witaminy D.
Należą do nich:
Ważne jest monitorowanie poziomu wapnia, ponieważ zwiększone jego stężenie we krwi jest oznaką toksyczności witaminy D i istotnym czynnikiem chorób sercowo-naczyniowych (szczególnie w przypadku niedoboru witaminy K2).
Źródła witaminy A, to:
Natomiast weganie przede wszystkim powinni spożywać beta karoten, czyli prowitaminę witaminy A i najbardziej aktywnego jej izomera neutralizującego wolne rodniki w organizmie.
uwaga
Jest pewien problem.
Przy niedoczynności tarczycy jest trudność w przekształcaniu beta karotenu, czyli prowitaminy A w witaminę A.
Naturalnymi źródłami witaminy K2 są:
Te ostatnie są źródłami K2 w postaci nietrwałej mk4, dlatego niepolecanej w formie suplementów. Dobry suplement witaminy K2 powinien mieć formę mk7, która jest trwała. Ewentualnie może być mieszaniną mk4 i mk7.
Wracając do polimorfizmu VDR, który często dotyczy ludzi z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy, należy skupić się na tym jak polimorfizm VDR wpływa na metabolizm witaminy D w każdym indywidualnym przypadku.
To wciąż jest kwestia, którą należałoby przeanalizować za pomocą „prób i błędów” opisanych powyżej.
Z czasem możemy liczyć na to, że postęp badań nad witaminą D doprowadzi do większej przejrzystości w kwestii odpowiedniego poziomu 25(OH)D we krwi u osób z chorobami autoimmunologicznymi.
Jest też książka, która napisał Jeff.T Bowles na podstawie tysięcy (sic!) badań klinicznych opublikowanych w ogólnie dostępnym PubMed, książka ma tytuł „Kuracja witaminą D3 w wysokich dawkach” i przy okazji dobrze tłumaczy zagadnienie tak zwanej toksyczności witaminy d.
Na koniec kolejne mega ważne info, że ciało nie może wykorzystywać witaminy D bez magnezu!
marchewka:)
Źródło:
Powiązane artykuły
Komentarze
Polecamy bardzo dobrą Witaminę D3+K2 TiB
Do ssania!
O wyższym wchłanianiu z receptorów podjęzykowych:)
Biorę witd3 17000IU i 375 k2mk7, zatem ile powinnam brać wit A?
gdy będziesz kupować suplementy w naszym sklepie zawsze chętnie udzielimy Ci odpowiedzi, musisz pytać tam, gdzie kupujesz. Nie znamy supli, które bierzesz.
Pan Doktor Hubert Czerniak w swoim wykładzie pt. „Jak i czym SUPLEMENTOWAĆ się bezpiecznie i skutecznie / Witaminy i minerały” wspomina, że przy większych dawkach witaminy D3 powinno się przyjmować 1,5-2 razy więcej (jednostek) witaminy A. W Pani przypadku zatem będzie to 25500-34000 IU witaminy A. Ponieważ witamina D3 zwiększa wchłanianie wapnia z pożywienia aby uniknąć odkładania się złogów wapnia w tętnicach (prawdziwa przyczyna miażdżycy) oraz innych układach (np. ostroga piętowa) należy dodatkowo przyjmować witaminę K2 w jej najbardziej trwałym wariancie MK7 w ilości 100 mcg na każde 1000 IU witaminy D3, przy czym dawka maksymalna wynosi 1000 mcg. Nawet przy ogromnych dawkach witaminy D3 nie ma potrzeby aby brać więcej niż 1000 mcg. Tego przelicznika 100 mcg na każde 1000 IU witaminy D3 nie jestem do końca pewien ponieważ 10000 IU to nie jest wcale taka duża dawka i nie chce mi się do końca wierzyć, że należałoby przy niej brać maksymalne 1000 mcg. Pan Doktor jest bardzo zapracowanym człowiekiem i być może po prostu się przejęzyczył albo pomylił. 350 mcg K2 MK7 brane przez Panią powinno zatem wystarczyć. Dodatkowo ważne jest aby suplementować witaminę E TiB w postaci kompleksu tokotrienoli i tokoferoli (szczególnie ważny jest delta tokotrienol) w ilości 3 razy dziennie po 2 tabletki (czyli razem 6 na dzień) po 400 IU (czyli razem 2400 IU).
Kochana Pepsi, dziekuje za bloga. Otrzymalam wlasnie paczuszke z Twoimi subciami:) rozpoczynam przygode z chlorella. Prosze poradz mi cos na … Trzesace sie rece. Zawsze gdy jestem zdenerwowana, w kazdej nawet tylko lekko stresujacej sytuacji trzesa mi sie rece. Juz nie wiem co mam robic. Nawet wyjscie do kawiarni to dramat.:(
https://www.ayurvediccure.com/8-effective-herbal-remedies-for-hand-tremors/
https://www.livestrong.com/article/490375-herbal-remedies-for-essential-tremors/
http://vkool.com/how-to-stop-hand-tremors/
Ja bym jeszcze wprowadziła kąpiele z solą Epsom TiB, do tego kurację 4 szklanek (do drugiej poszedłby jabczan magnezu TiB), tak czy siak magnez koniecznie.
Jod przez skórę, płyn Lugola z apteki,
Czarna melasa,
Witamina C 1000+ TiB
B complex G&G lub Greens & Fruits TiB
Lecytyna
A co do chlorelli, to jeśli jeszcze nie brałaś, to zacznij od malutkiej dawki 1/2 tabletki i powoli co tydzień zwiększaj dzeinną dawkę o pół tabletki.
<3
mam wszystkie objawy procz braku apetytu ten jest ogromny, czy biorac samo k2 bez d pomoze to cos? czym procz magnezu i k2 mozna wplynac na wapn?
jestem przed badaniami i watpie abym miala tak wysoki poziom d 3 aby to z tego powodu…jednak cos mi od ponad 2 tyg ogromnie dokucza…dusznosci, meczliwosc nawet po niewielkim wysilku zawroty glowy, zimne poty kolatanie serca…
bierz 2 K2 TiB, mamy naprawdę bardzo dobrą witaminę K2, wysokiej klasy i bierz magnez np Jabłczan TiB.
a cytrynian mg z octem balsamicznym? zamiast jablczanu? czy to inna reakcja zachodzi? jablczan polecasz na pozbycie sie aluminium czy taki cytrynian z octem jablkowym da podobny efekt czy kupic jablczan konkretnie?
zrób kurację tym co masz akurat, a potem przerzuć się dla pewności na jabłczan magnezu TiB
mam cytrynian i chlorek, jablczanu akurat nie, magnez przyjmuje juz od ok roku caly czas, czasem kapiel i oliwa magnezowa,
zauwazylam ze jak jestem” odwodniona” tzn mniej pije i mocz jest bardziej zolty i sikam niez byt czesto to czuje sie duzo lepiej , wczoraj sporo soli ssalam i poprawilo mi sie, wnioskuje ze cos mi brakuje jakiegos mineralu i jak duzo sikam i duzo pije to jeszcze sobie to wyplukuje…sama jestem zdziwiona ze nie odwrotnie …ze nawdodnienie mi „szkodzi” a nie pomaga, ale w ostatnich 2 tygodnich zauwazylam to juz ktorys raz…
gdy szkodzi nam przeciąg nie obcinamy sobie uszu.
znalazlam taka tabelke i faktycznie w wiekszosci pokarmow , ktore jadam, a przez ostatnie prawie rok , glownie surowe sa te azotyny/azotany…dlatego postanowilam to bardzoe zglebic…np seler naciowy , ktory przez jakis czas pilam caly peczek w soku dziennie ma ich bardzo duzo do tego te buraki tez duzo i inne warzywa..zastanawiam sie po prostu jak to jest…
oczywiscie…dlatego pic nadal bede duzo ,a le wiecej soli uzywac i obserwowac….
ogolnie przez ostatnie 2 tyg ponad to moj organzim „wariowal” i pomysly sie konczyly co robic…wiem ze cos mu albo „brakuje”, albo czegos ma „nadmiar”, szukam kombinuje…czy to nie jakas witamina, mineral..bialko…cokolwiek…kiedy przychodza momenty najgorsze, „czuje sie jakbym miala zejsc”…to mija czasem po chwili , czasem po kilku godzinach, czasem nastepne dni dopiero…i nijakiej logiki…zadnego schematu, nic czego by sie „zlapac” ze to pomaga, albo szkodzi…najpierw wszytsko co bralam odstawilam, po ponad tyg zero roznicy, wzielam b comlex d z k2 omega jodyna przez skore, dorzucilam kasze gryczana do diety surowej i wiecej przypraw typu „kminek, kozieradka, surowe kakao ect , cos co ma sporo zelaza
chlorelle bralam regularnie ok polrota tyg temu odstawilam wraz z reszta …ogolnie czuje sie „glupia” jak przychodzi ten moment ..kiedy mi najgorzej, potem zaczynam znow myslec co i jak..
organizm cos mi przekazuje…cos mu jest nie tak, ale ja nie wiem co…nigdy wczesniej tego nie bylo , takich stanow…wrec zprzeciwnie od czasu diety surowej i wprowadzenia supli moje zdrowie jakby polepszalo sie i samopoczucie i badania to pokazywaly…a tu nagle jakies g…dopadlo i trzyma juz prawie 3 tyg…cukier , cisnienie i natlenienie w tych momentach jest „idelane”
dlteatego tak dopytywalam o ta toksycznosc d…bralam jej ok 14000 raze z ok 200/300/400 nie kazdego dnia k2 tyle samo , jadlam duzo marchewki dyni, batatow(soki) tak ze wit a bardziej sie obawialam nadmiaru niz braku…wit c chlorelle , magnez,bor…no kurcze wydawalo sie ze biore wszystko co ttrzeba…a jednak cos gdzies zrobilam za duzo lub za malo…a juz bylo tak „dobrze” ze zaczelam z domu wychodzic…wczesniej lezalam tylko plackiem nie moglam…powoli , powoli..licze sie z tym ze to minie…nawet nie chodzi o to zeby przyspieszyc…tylko wyeliminowac to co szkodzi lub zrobic cos co pomoze…sorki za taki dlugi wywod…
jaki masz teraz poziom 25(OH)D? Za dużo kombinujesz, jest dobrze, robisz dobrze. To co opisujesz to mogą być też reakcje nerwicowe
nie ddalam, ze temp mamcaly czas 37 lub 37, 2 a jest mi zimno mam takie jakby dreszcze , zimne stopy i dlonie , zadnego przeziebienia to dosc charakterystyczny objaw
odstawione na 5 dni, zbadam, 2 miesiace temu zaledwie 46 startowe 32 po 4 miesiacach uzupelniania ok 2000-10000 roznie dawki dziene , dlatego zwiekaszylam do 14000,
nie kombinowalam..spokojnie sobie czekalam /zdrowialam…az …
bralam pod uwage reakcje zwiazane z neurologicznymi objawami, zwlaszcza ze mma bole glowy typu napieciowego i zawroty po kreceniu szyja…czyli cos tam nie bardzo z odcinkiem szyjnym…rezonans glowy , kregoslupa i usg tetnic szyjnych …zbyt wiel nie daly w od szyjnym zmiany degeneracyjne reszta ok…w tej chwili nie mam zbyt wiel sytuacji do aktywnosci nerwow…
pilam przez jakis czas wode zuber ona bardzo duzo litu, objawy nasilaja sie po zmniejszeniu potasu i sodu nawet przy prawidlowej ilosci litu we krwi a co dopiero przy nadwyzce ..tak mi sie skojarzylo…ale to gdybanie…na pewno objawy nasilaja si eu mnie zarowno po sikaniu jaki po defekacji, ssanie soli o ile to nie placebo to pomaga…
magnez bierzesz na kilka sposobów?
tak pesi , masz racje , obajwy sa „typowo nerwicowe/nerwowe” mozna by rzec ze wrecz klasyczne, ale to jednak nie to, dawno, dawno temu bylam bulimiczka i podobne…lagodniejsze ,a le zblizone obajwy mialam gdy mialam takie kilkudniowe rzuty…czyli kilka sesji wymiotow w wc dziennie plus przeczyszczjaco/odwadniajace /stymulujace. ect do tego glodowka i wysilek fizycz..czyli krotko mowiac kiedy bylam totalnie odwodniona niedozywiona zmeczona i wyplukana z mozliwie wszystkiego co organizm potrzebuje…wtedy zazwyczaj potas magnez i jakis owoc pomagaly…teraz to nie daje nijakiej zmiany do tego teraz nie przeczyszma sie nie wymiotuje, jem i to naprawde wartosciowo…wysilek umiarkowany bo czuje ze wiecej nie moge , czyli spokojny spacer jedynie,
rzadko , najczesciej niecala 1/3 cala oto ok 80% dziennego zapotrz miarke cytrynianiu rano, potem jeszcze po niecalej raz albow cale a jak nie biore w ten sposob to czasem kapiel albo troszke oliwki, ale pilam wody typu jan, helena i tam tez dosc sporo mg , wtedy nie bralam juz innego nie wiem czy nie za duzo… tez obawialam sie czy nie zaduzo i przez to np wapn nie wyplukal sie za bardzo np..i stad te drgania powieki i dreszcze jakby, delirka…po dstawieniu mg calkiem nie bylo lepiej,
myslisz ze jak wezme toche cytrynianu wapnia to cos da? wapnia nie uzupelniam w suplach
to sa jakies zaburzenia „sercowo-elektrolitowo-miesniowe” wiec cos tu taj mi dokucza, nie wiem co…teraz sporo tej soli ssam i tez nie wiem czy dodac nieco potasu?w pokarmach ktore spozywam niby jestpotas ale soli troszke dodalam, wczesniej raczej mialam diete niskosodowa…nie chce przedobrzyc…po soli mi ciut lepiej mniej mnie „trzesie”te objawy sa bardzo dokuczliwe, taka jakby wewnetrzna febra…okropne…i z cala pewnoscia to nie jest nerwica tylko cos to powoduje z „pokarmu” wody…teraz tylko kinge w szklanej butelce pije…supli tez praktycznie zadnych..cos przychodzi ci do glowy, chce zrobic biorezonans…ale na neuroborelioze tez mi to nie wyglada…bardiej cos z elektorlitami, „przewodnienie” ? kurcze az tak duzo nie pije…ale tak jak wczesniej pisalm jak mniej to jakby lepeij…
wnioskuje ze cos mi brakuje jakiegos mineralu i jak duzo sikam i duzo pije to jeszcze sobie to wyplukuje…”
Jeżeli pijesz samą wodę bez minerałów z soli to wypłuczesz sobie wsio.
troszke mi nogi podpuchly i twarz jak wczoraj i dzis sporo tej soli sie nassalam…nie wyszystko sie wie…wody pilam bardzo duzo i sikalam na przezroczysto…soli do wod nie czesto dodawalam, ale do jedzenia juz tak i czasem na jezyk , ale niewiele tego bylo…tak ze to wyplukanie wydaje sie realne…
i co teraz? jak to unormowac jakos…caly czas mnie prawie „trzesie”…tak jakby zimno ale to taka jakby „delirka” „febra” jem , pije…ale mamjakies zawirowania z defekacja…to nie rozwolnienie, ale sporo i czesto sie zalatwiam tak do ok 14 co dzien…potem czuje sie jeszcze gorzej…jutro juz nie bede brala mg…rano …
a dzis co jeszcze moge zrobic? jak to ogarnaac…to juz ponad 2 tyg…umeczona jestem…nie wiem co mi jest i jak to powstrzymac…
Już się pogubiłem.
Robiłąś test bioR, analizę włosa?
no i pilam te wody wysokozmineralizowane, helena , stefan, jan…zuber niewiele …tam mineraly sa…wnioski moje nadal te same…albo mam czegos zaduzo albo za malo..i to zaburza cala „homeostaze” , staram sie spokojnie do tego podejsc i znalexc przyczyne…ale …po 2 tyg nadal nie jest dobrze
Co w yszło z analizy włosa?
biorezonans 3 miesiace temu, teraz na nowy innym miejscu czekam i apw, tamten praktycznie zadnych odpowiedzi na nic nie dal i i czulam sie zupelnie inaczej wtedy, badania laboratoryjne 2 mies temu tez wszystko calkem ok i nie bylo takich dolegliwosci
”Poziomy wapnia powyżej 11-12 mg /dl (lub 2,8-3 mmol/l) wskazują na toksyczność witaminy D.”
Wskazują na niedobór magnezu i boru- regulatorów wapnia.
bor bralam i magnez… i k2 to raczej nie to
bor bralam i magnez…”
Przestałaś?
czym procz magnezu i k2 mozna wplynac na wapn?”
Borem i krzemem- bezpośrednie wzajemne reakcje.
Przy niedoborach wapnia (niezwykle rzadkie!) organizm potrafi przekonwertować krzem na wapń.
Tylko pytanie kto ma nadmiary krzemu przy chlorowanej wodzie i braku kwasu krzemowego w diecie ? 😉
jem co dnia teraz kasze gryczana, nie pije wody z kranu nawet te kasze gotuje na mineralnej
każdy tak robi od lat 🙂
Ok, ale to nie są nadmiary, raczej właściwa dieta.
no wlasnie…patrzac obiektywnie z boku sobie…nie widze w czym moglam popelnic bledy…ajesli takowe nawet malonprawdopodobne zauwaze, probuje to „naprawic” ,ale skads te dokuczne objawy sa…w nocy bylam cala w wodzie…tak sie spocilam, okno uchylone, kaloryfer wylaczony….zmiana ubrania, prysznic, woda do picia zmienilam z kingi na muszyne
pozatym ciagle slyszalam grzmoty jakby serducha..tak szybko i glosno bilo, a przynajmniej ja tak to odbieralam, temp wlasciwie caly czas mam 37 moze taka u mnie akurat jest…normalna
staram sie mimo to jakos funkcjonowac, nie analizowac kazdego ruchu, oddechu ect…ale sa momenty ze czuje sie naprawde zle…
pepsi mam pytanie, znalazlam taki tekst
Okazało się, że to co działa w burakach to AZOTANY, do niedawna uznawane za bezwzględnie szkodliwy składnik diety. Ich działanie może wręcz wywoływać anemię – azotany (V) są przetwarzane w azotyny (III) które utleniają żelazo przyczyniając się do powstawania methemoglobiny, niezdolnej do przenoszenia tlenu. Dlatego przestrzega się przed podawaniem pokarmów bogatych w te związki niemowlętom, małym dzieciom czy osobom chorym czy starszym. Innym objawem toksycznego działania azotynów jest niedokrwistość. Jest ona wynikiem zaburzenia enzymatycznego krwinek czerwonych co skraca ich czas przeżycia i ułatwia hemolizę (rozpadanie się). Krótko mówiąc – sok z surowych buraków może przyczyniać się do nasilania się lub utrzymania anemii, pomimo tego że redukuje odczucie zmęczenia! Ich wpływ na poprawę ciśnienia tętniczego krwi, jest związany z dalszym przetworzeniem azotynów (III) do tlenku azotu, który reguluje ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne oraz hamuje agregację komórek krwi. Jednak zwiększenie tolerancji wysiłku, nie ma nic wspólnego z poprawą parametrów krwi – a wręcz przeciwnie mogą przyczyniać się do jej zahamowania. Poza tym niestrawności wywołane są wpływem azotynów i azotanów na ba funkcje błony jelita cienkiego, co może objawić się nasiloną biegunką prowadzącą do odwodnienia pacjenta. Azotyny przyczyniają się też do powstawania związków rakotwórczych i mutagennych (uszkodzenie DNA), a także toksycznym na płód (teratogenny). Wpływają też na metabolizm węglowodanów, białek, witaminy A i E jak również funkcje tarczycy. Dzienna dawka dla azotanów wynosi 7,0 mg / kg masy ciała na dobę (czyli około 500 mg na przeciętną osobę). Głównym źródłem tych związków są warzywa takie jak ziemniaki, buraki czy szpinak. Azotany i azotyny występują także w przetworach, produktach mlecznych i substancjach dodatkowych stosowanych w przemyśle mięsnym.
a ze soku z buraka pilam niedawno co dnia conajmniej 200/300 ml a teraz chcialabym zakwas buraczany to naprawde mnie to zastanowilo…wydaje sie conajmniej dziwne jak info o szkodliwosci oleju kokosowego..ale …moze odniesiesz sie do tego nawet nie do calego bo brzmi idiotycznie ale np czesci o azotanach/azotynach
azotyny masz w każdym gotowanym/smażonym pokarmie, dlatego przeszłam na surowy, ale o tym nie słyszam
można zbadać poziom wapnia z krwi?
można
Witam.
Mam pytanie: syn mój (13 lat) miał zbadany latem poziom wit. D – 16. Podawałam mu witaminę D3 – 4000 + 1 kapsułkę K2 TiB. Wczoraj zbadany poziom wit.D – 32,2.
Czyli nadal za mało, ale poziom wapnia jest za wysoki – 2,68, poziom fosforu nieorganicznego za wysoki – 1,58, poziom parathormonu PTH w normie – 23,7. Syn ma stwierdzoną tendencję do hiperkalciurii – zwiększone wydalaniu wapnia z moczem.
Co teraz robić?
Czy podwyższać mu dawkę witaminy d3 i K2, czy tylko K2?
Bierze magnez? Je nabiał?
Syn bierze (ale nieregularnie) cytrynian magnezu. Mam chlorek magnezu Tib(biorę razem z mężem) – czy mogę mu podawać? Czy lepiej jabłaczan? 1/2 łyżeczki czy całą?
Nabiał je czasami.
”szkodliwe skutki toksyczności witaminy D są spowodowane przez równoległy niedobór witamin A i K2.”
Przede wszystkim magnezu.
Czyli nie zwiększać już witaminy D, tylko dodać K2? Czy 200ug witaminy K2 wystarczy?
Chlorku magnezu ile?
nie zwiększaj, K2 też nie, a tu masz wytyczne co do chlorku: http://www.pepsieliot.com/jak-po-co-i-ile-brac-magnezu-czyli-mega-wazne-porady-doktora-sircusa/
A jaka witaminę A Pani poleca ?
ja polecam Beta karoten z natury (soki z marchwi), ewentualnie w preparacie złożonym Greens & Fruits TiB
Pepsi czy bóle ręki (łokieć, łopatka), które oboje z mężem mamy( a nie mieliśmy żadnych urazów) mogą być wywołane wit d3? Poziom mam 45, chorobę Hashimoto- ja, co robić? odstawiłam witaminę d3 i k2 i ręka mniej boli. Mąż bierze i dalej go boli…Co robić? Brać nie brać? Jakie badania zrobić? Co sugerujesz?
No skąd, wręcz przeciwnie, przeczytaj jeszcze raz artykuł uważnie. Przy Hashimoto bywają bóle kostne, można mieć opuchnięte stawy, zespół cieśni nadgarstka http://www.pepsieliot.com/czy-zespol-ciesni-nadgarstka-moze-sugerowac-ze-masz-chora-tarczyce/
To jest przejściowe (J. Bowles), a poziom zwiększyłbym 2 krotnie.
witam..
proszę o pomoc w odczytaniu wyniku..witaminy d
a mianowicie chciałam zbadać poziom witaminy d, dzisiaj odebrałam wynik a tam..
„Witamina D3 metabolit 1,25 (OH) 2 -118 pg/ml norma 25-85 pg/ml”
nie to badanie mi zrobili..
czy takie badanie też mi coś mówi??
pozdrawiam;*
W laboratorium możesz oznaczyć poziom aktywnej witaminy D (1, 25-dihydroksycholekalcyferolu), czyli metabolitu 1,25(OH)D lub nieaktywnej jej formy (25-hydroksycholekalcyferolu), czyli metabolitu 25(OH)D3. Właściwym wyborem jest wykonanie badania nieaktywnej formy witaminy D, ponieważ tylko ona podaje informację o wypełnieniu magazynów witaminy D (czasem zdarzają się zaburzenia aktywacji witaminy D3 i wówczas oznacza się także metabolit 1,25(OH)D). Metabolit 25(OH)D3 w przeciwieństwie do 1,25(OH)D ma długi okres półtrwania (2-4 tyg.), a jego stężenie zależy od syntezy skórnej i wchłaniania jelitowego.
Więc tak naprawdę Twój wynik niewiele mówi. Zrób nowe badanie, tym razem 25(OH)D.
A czego mogę się dowiedzieć po tym badaniu? Poziom jest ok?
Pepsi w lutym vit d3 55, zrobilam biorezonans i zaczelam brac suple i w listopadzi wynik 248, co wg tabelki pokazuje ze jest ponad norme. nie wiem o co chodzi, jak to mozliwe ze tak poszlo w gore? odstawic?
odstaw na 2 tygodnie, potem dawka podtrzymująca tak pod 100 może być.
dzieki, jestem Ci niezmiernie wdzieczna bo bezinteresownie pomoglas mi wrocic do zdrowia. Dziekuje
Do drefet. Zbadaj boreliozę. Być może borelioza naurologiczna. Witaminy mogą nie dać sobie z tym rady. Pozdrawiam
Proszę o radę, córka ma 17 letnia ma świeżo stwierdzoną tężyczkę, próba wybitnie dodatnia. Oczywiście w zaleceniach magne b6, thionerv600, urydynox.Wszystkie zlecone wyniki w normie, mało wit d, bo 27. Jaką iść drogą? Co podawać?
Suplementacja doustna magnezu w tym przypadku często to o wiele za mało. Większość z neurologów nie bardzo będzie wiedziało cokolwiek o tężyczce utajonej. Kumaty neurolog zrobi test obciążenia kroplówką z siarczanu magnezu i zaleci dobową zbiórkę moczu-wszystko najlepiej w warunkach szpitalnych. Wtedy można ocenić stopień hipomagnezemii. Później najskuteczniejsze i najszybsze są wlewy z siarczanu magnezu. Po drodze trzeba wykluczyć wszystkie inne przyczyny utraty magnezu. I tyle, po wlewach powinno być dobrze. Trzeba dojść do momentu, kiedy po podaniu kroplówki organizm przyjmie góra 20% z podanej dawki, wtedy można uznać, że organizm wysycił się magnezem. Po uzupełnieniu magnezu, trzeba pilnować, żeby dieta była bogata w magnez, lub brać co jakiś czas suplementy doustnie, aby nie dopuścić więcej do takiej sytuacji. Z witaminą D podczas hipomagnezemii trzeba bardzo ostrożnie, gdyż witamina D rzeczywiście zwiększa wchłanianie magnezu, ale jednocześnie dużo go zużywa, co może doprowadzić np do arytmii serca i zaostrzenia objawów hipomagnezemii. U pacjenta po dwóch wlewach 2g siarczanu magnezu, przykładowo drżenia mięśni zmniejszyły się o jakieś 90%, zostały jeszcze drętwienia i mrowienia i wiele innych objawów braku magnezu, ale trzeba cierpliwości, gdyż zwykle zaleca się 10 wlewów, po 2 wlewy w tygodniu przez 5 tygodni.
Sircus poleca do wlewów roztwory chlorku magnezu, a nie sól Epsom.
Przy arytmii i zaostrzeniu objawów hipomagnezemii oprócz magnezu warto pamietać o dostarczeniu wody z solą.
Nawodnienie (i pH) to podstawa.
Bardzo dziękuję!
Cześć. Jestem chory na stwardnienie rozsiane. Za małolata przeszedłem ciężko mononukleoze (wirus EBV). Z literatury wynika że EBV może zmienić gen VDR. Próbuję zrobić badanie polimorfizmów VDR (w tym allelu C polimorfizmu TaqI):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4320885/?fbclid=IwAR0oDI8gnrnbTNlhU1gEcQGl1NjVxVQN7rWp0HWxFFYMRKwjdt0Bsqh_YLc#!po=63.2353 W innych badaniach także genotypy AA ApaI oraz FF FokI.
Niestety nie mogę znaleźć laboratorium w Polsce, które podjełoby się takich badań. Czy możesz coś tutaj podpowiedzieć?
ps. suplementuje 10k ui/d i obecnie mam poziom 64ml.jednak według Coimbra Protocol dawki Wit D mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy dziennie. Zanim się tego podejmę, chcę jednak sprawdzić mój gen VDR.
Nie wiem, ale może i tak będzie dla Ciebie pomocny mój darmowy e-book jest na stronie po prawej, trzeba się jedynie zapisać
Hej proszę poleć mi jakąś witaminę a . Oraz proszę o informację czy siarkę która u ciebie zakupiłam stosować rano czy wieczorem? Stosuje kurację 4 szklanek plus szklanka zero i zastanawiam się czy to nie za dużo razem wszystko do czwartej szklanki dodaje jeszcze Mace chlorele
do 4 szklanki możesz śmiało dodać jeszcze MSM. Jeśli chcesz podawać sobie wyizolowaną witaminę A, to dla bezpieczeństwa bierz prowitaminę witaminy A w postaci beta carotenu https://thisisbio.pl/antyoksydanty/3598-natural-beta-carotene-15mg-120kaps-gg–5060040826027.html, albo w postaci Greens & Fruiits TiB, taka kuracja 3 miesięczna po 1 do śniadania, tam jest i A i Betacaroten, i poza tym duży wypas idealnie dobranych wobec siebie witamin, minerałów, ziół i dodatków warzyw i owoców. O tej porze roku doskonałe wsparcie odporności.
Pepsi , Grzegorzadam , może mi coś podpowiecie……
Biorę od kilku lat suplementy , min d 3 . Cały czas miałam wyniki niemalże idealne .
Co pół roku robiłam badania labolatoryjne kontrolne . Wszystkie zawsze ok. Od zawsze miałam problem ze zbieraniem się wody w tkankach . Bardzo dużo też sikam . Ostatnio ograniczyłam węglowodany , tzn nie tak drastycznie , ale nie jem słodyczy i staram się nie jeść wysoko węglowodanowych produktów . Zrobiłam kilka badań , wszystkie były ok .
Po ok 2 tygodniach diety z ograniczeniem węglowodanów , super seszła mi woda z tkanek, poszłam też dorobić kilka dodatkowych bwdań min poziom d 3 . I tutaj szok ! Z żył nie leciała krew , laborantka nie mogła jej pobrać . Trzy razy podchodziłam do badań i za każdym razem hemoliza . Przy trzecim razie wypiłam 3 litry wody , krew lekko leciała , ale i tak wyszła hemoliza . W labolatorium powiedzieli mi ,że może uda im się wyznaczyć d 3 , i wyznaczyli , ale kolejny szok ! Poziom wit d 3 początkowy 22 , po roku brania d3 z k2 5 tyś , jednostek codziennie , razem z magnezem wzrósł raptem do 30 tu . To mozliwe???? Chyba raczej kolejny błąd ? Kolejne moje pytanie ….. skąd ta ciągła hemoliza ? Czy tylko słabo nawodniony organizm ? A może za wysoka d 3 , tyle że badanie jest błędne i wykazuje jej poziom 30 .
A ja właśnie jestem po badaniu D3, mam ponad 300 ng/ml, dokładnie nie wiem bo aparat tylko do tylu sprawdził 😉 jak żyć?
przyznaj się ile brałeś? A może nie zbadali Ci 25(OH)D tylko 125
25(OH) :)… 10-20 tys jednostek dziennie, w tym roku 2 razy miałem takie osłabienie ala jednodniowa infekcja i w tym okresie brałem po 1-2mln (czyli sumarycznie powiedzmy 3-4 mln dodatkowo). To nie wydaje się tak dużo.
No to co się dziwisz? Przesadziłeś, to są ilości toksyczne. Bierz koniecznie magnez, oraz witaminę A (bezpieczny beta caroten). Ile brałeś K2?
Ok 100 µg. Ok dzięki, no fakt braki witaminy A zauważyłem (pomimo, że przyjmuje regularnie) – wysuszająca się skóra itp, ok dzięki za radę 🙂
za mało K2, bierz 2 K2 TiB
[…] Wpis o toksyczności witaminy D […]
Wszystko cacy, ale jedno be! „…bardziej wyemancypowana dopisuje nowe /nazwisko/ do starego…”, to nie emancypacja, a jedynie niedojrzałość do założenia nowej rodziny! Absolutnie nigdy bym się nie zgodził, aby żonuś doczepił moja familia do ogona swojego tatula! Albo zostaje przy swoim, abo co najmniej moje z przodu, jeśli byle dwuczłon godności przydaje?!
Julek Brzenczyszczykiewicz-Oreszczynianski
widzę tu trochę męskiego szowinizmu, po pierwsze nie zmienią kolejności ot tak sobie, a po drugie logicznie, najpierw miała to pierwsze, po czym dopisała to drugie, a więc trzeba by sądowo zmienić nazwisko. Ale już we Francji kobieta czy chce czy nie chce, musi przyjąć nazwisko męża po ślubie. Więc co kraj, to obyczaj.
Kurczę ja mam podobnie! Co Pepsi na to?