Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 308 600
54 online
35 519 VIPy

Jak zapobiegać boreliozie? Skuteczna strategia walki z kleszczami i boreliozą

Jak zapobiegać boreliozie? Skuteczna strategia walki z kleszczami i boreliozą

ZAPOBIEGANIE jest najlepszym lekarstwem, a olejki eteryczne zarówno pomagają, jak i zapobiegają boreliozie.

Borelioza występuje tam gdzie są odpowiednie warunki dla życia kleszczy tzn. odpowiednia wilgotność, roślinność oraz zwierzęta. Najczęstszym miejscem występowania kleszczy są zatem lasy liściaste, zarośla przy uczęszczanych przez zwierzęta i ludzi szlakach, łąki oraz ogródki. Do grupy osób szczególnie zagrożonych zakażeniem krętkiem boreliozy należą pracownicy przemysłu leśnego oraz rolnicy. Większość nowych przypadków boreliozy jest notowana między 1 maja a 30 listopada, a 80% przypadków występuje w czerwcu i lipcu, w okresie żerowania mikroskopijnych, trudnych do zauważenia nimf kleszczy.

Najwięcej przypadków boreliozy odnotowuje się w Ameryce Północnej, Skandynawii, Rosji i Australii Europie Środkowej. W Polsce rejonami endemicznymi są Mazury, Białowieża, Suwalszczyzna, województwo podlaskie i zachodniopomorskie. Dla przykładu we Francji takimi ogniskami endemicznymi są Alzacja (gdzie roczna częstość występowania choroby jest cztery razy większa niż średnia w całej Francji) i Bretania. JEŻELI na jakimś terenie nie odnotowuje się zachorowań na boreliozę, to nie znaczy, że kleszczy tam nie ma, a oznacza jedynie, że borelioza nie jest tam rozpoznawana i/lub jej przypadki nie są ewidencjonowane.

Na hasło DR Z, googluje się to, ale to chyba nie nasz pan „Dr.Z”, tylko Suzuki DR-Z400 🙂

A teraz kilka słów o dr. Ericu L. Zielińskim  ( „Dr. Z”), który zajmuje się badaniem zdrowia, jest pisarzem w tym temacie i wykładowcą. I co ciekawe on również interpretując biblię, będąc totalnie zainteresowany ponadczasowymi zasadami zawartymi w biblii stosuje proste narzędzia oparte na faktach, pozwalające ludziom doświadczać obfitego życia. Dr.Z obficie żyje wraz z rodziną w Atlancie.

Oczywiście ta informacja przeleciałaby mi kiedyś koło uszu, ale w kontekście tego, że w Japonii powstają kliniki (Complementary and Alternative Medicine CAM), gdzie stosuje się połączenie metod leczenia tradycyjnych, alternatywnej medycyny i właśnie porad biblijnych co do samoleczenia, mocy etc (sic!), jestem podekscytowana takim holistycznym podejściem, pomimo tego, że biblia nawet ta tłumaczona bezpośrednio z aramejskiego (jest już po polsku), czyli z języka jakim posługiwał się Jezus i jego Apostołowie, jest oczywiście kontrolowana przez Kościół. O tej mocy będzie potężny wpis.

Wracając do artykułu Dr. Z, bo właśnie nim się posiłkuję na temat boreliozy i olejków eterycznych.

A więc:

Przyglądając się wszystkim naturalnym terapiom na rynku, podpierającym się literaturą naukową możemy zauważyć, że olejki eteryczne są idealnymi narzędziami w kontekście boreliozy, które należy mieć pod ręką.

Przyczyny i objawy boreliozy

Boreliozę  tradycyjnie postrzega się głównie, jako chorobę przenoszoną przez kleszcze spowodowaną przez krętki borrelia burgdorferi. Chociaż ostatnie badania potwierdzają także, że choroba ta może być również przenoszona drogą płciową, jednak pozostańmy przy tym, że to ukąszenie przez kleszcza jest odpowiedzialne za zdecydowaną większość przypadków boreliozy.

Zazwyczaj po ukąszeniu kleszcza może pojawić się obrzęk i lekkie swędzenie, i po bezpiecznym usunięciu go, po pewnym czasie wszystko mija, jednak nie przy zakażeniu boreliozą.

PRAWIDŁOWY sposób usuwania kleszcza i inne nieprzyjemne obrazki.

Jeśli nie lubisz oglądać takich filmików powiem w skrócie, że kleszcza (jak najszybciej!) należy wyjąć jednak precyzyjnie i powoli pęsetką, starać się wyjmować pionowo do góry. Nigdy nie smarować wcześniej go czymkolwiek, gdyż kleszcz wtedy zwykle wymiotuje, i to nie jest wskazane, a więc żaden tłuszcz i temu podobne. Dopiero potem należy zdezynfekować miejsce wkłucia.Najbardziej rozpoznawalnym wskazaniem zakażenia boreliozą jest owalne zaczerwienienie,”bycze oko”, czyli czerwone kółko, albo/i wysypka, ale wysypka i „bycze oko” może się nigdy nie pojawić, dlatego  nie powinno to być dla Ciebie jedynym wyznacznikiem. Inne początkowe objawy boreliozy obejmują grypopodobne bóle.Jeśli nie załatwi się tego problemu od razu, borelioza może przejść do bardziej przewlekłej postaci chorób, takich jak zapalenie stawów, ból mięśni i stawów, zaburzenia pamięci, bóle głowy, drętwienie lub osłabienie i ciężkie zmęczenie.

Prawdę mówiąc borelioza jest dość poważną sprawą, więc po pierwsze najlepiej byłoby uniknąć ukąszenia przez kleszcza.

Kluczem do uniknięcia boreliozy jest zapobieganie

Gdy często spędzasz czas w lesie, na łące w ogrodzie, kosisz dłuższą trawę, a przy okazji robisz to na terenach szczególnie zagrożonych boreliozą powinieneś rozważyć zastosowanie rozcieńczonej mieszanki pewnych olejków eterycznych.  Oprócz typowych, jakie przychodzą Ci do głowy, czyli cytryny, eukaliptusa i citronella (te najczęściej stosowane w świecach odpędzających komary) są jeszcze inne topowe na kleszcza:

1. Goździki

Badanie mówią, że owszem citronella była dość skuteczna, to jednak olejek goździkowy pokonał ją zasadniczo z ponad 90% skutecznością!

DIY 

Dodaj 8 kropli olejku goździkowego do 28 gramów oleju kokosowego i smaruj odkryte ciało przed wędrówkami po lesie i zaroślach.

2. Oregano

Oregano jest popularnym i kochanym przez nas ziółkiem w kuchni. Jednak olejek z oregano to mega silny antybiotyk. Oczywiście również wymaga rozcieńczenia, bo jest to coś co z powodzeniem mogłoby zastąpić lizol w szpitalu z chorobami zakaźnymi.  Jako bonus również w zastosowaniach miejscowych, olejek z oregano może odeprzeć boreliozę po ukąszeniu, ponieważ ma silne działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne.

DIY

Olejek z oregano musi być bardzo mocno rozcieńczony oliwą, lub olejem kokosowym. 1 kropla i dużo oleju.

3. Olejek wetiwerowy

Podobnie jak olejek goździkowy jest bardziej skuteczny przeciwko kleszczom niż citronellowy, tak olejek wetiwerowy jest bardziej skuteczny przeciwko kleszczom niż geranium, którego nie lubią komary.

DIY 

Miksujesz 30 kropli wetiweru z 450 g (mniej niż pół litra) wody i umieszczasz w butelce ze sprayem. Możesz sprayować otwory (okna, drzwi) w domu na wsi i nie tylko.  Z kolei rozcieńczony olejem kokosowym olejek goździkowy stosujesz miejscowo na skórę.

4. Czosnek

Naukowcy przyjrzeli się bliżej olejkowi z główek czosnku i przetestowali go przeciwko kleszczom. Po ekspozycji na olejek z czosnku wskaźniki śmiertelności kleszczy wynosiły prawie 100% !

DIY

Jeśli nie masz pod ręką olejku czosnkowego, aby posmarować ciało, okazuje się, że niekiedy zjedzenia pieczywa czosnkowego, czy sałaty z moim sosem z kurkumą i czosnkiem, gdy zamierzasz robić coś w lesie, czy ogrodzie może być bardzo pomocne.  Myślę, że można po prostu otworzyć kapsułkę z czosnkiem, popularny i tani suplement.

Plan zapobiegania boreliozie:

Nie możesz pozostać bez ochrony, jeśli masz zamiar przebywać w obszarach wysokiego ryzyka i ekspozycji na kleszcze. Olejek eteryczny wydaje się być najlepszym wyborem.

Skuteczna strategia walki z kleszczami i boreliozą

Zamierzasz wędrować? Jesteś obozowiczką? Uwielbiasz przyrodę? Zawsze miej pod ręką poniższy balsam. Przy czym pamiętaj, że te oleje są mocne, więc należy trzymać je z dala od oczu i ust.

DIY (podsumowujący)

Wystarczy połączyć:

 • 100 gramów oleju, który lubisz, czyli oleju kokosowego, albo oliwy z oliwek
 • 40 kropli (w sumie) mieszanki olejków eterycznych odstraszających kleszcze (wetiweru, goździków, oregano (oregano malutko),
 • Ylang Ylang (w Polsce mało znany olejek eteryczny, więc go pomiń),
 • i ewentualnych olejków cytrusowych dla równowagi może być przydatne)
 • Następnie mieszankę wlać do szklanej butelki i przechowywać.
 • Stosować w razie potrzeby do smarowania kostek, ramion itd.

Leczenie boreliozy olejkami eterycznymi

Zdarza się, że nawet wtedy, gdy robimy wszystko, co możemy, stanie się najgorsze. Borelioza może uderzyć w każdej chwili, i należy być przygotowanym. Oczywiście jest obowiązkowo lekarz, ale lekarz prawdopodobnie nie zna żadnych metod naturalnych. Wybór zależy od Ciebie, czy użyjesz zaraz antybiotyku zapisanego przez lekarza, czy nie zastosujesz miejscowo jak najszybciej i przez kilka dni starannie wybranych olejków eterycznych z własnej apteczki.

Tak przynajmniej radzi „Dr. Z”

Gdy do tego szybko dodasz jeszcze metody, czyli witamina C, MSM, kuracja wodą utlenioną, wówczas są duże szanse, że problem zostanie zażegnany w zarodku.

I jest jeszcze bardzo obiecujący ekstrakt z liści stewi. Okazuje się być bardziej skuteczny niż antybiotyki na patogen Borrelia burgdorfericszczególnie oporny na antybiotyki właśnie. Co zostało  opublikowane w European Journal of Microbiology & Immunology w postaci badania (1)

Źródła:

 • (1)greenmedinfo.com/article/stevia-leaf-extract-could-be-considered-effective-agent-against-b-burgdorferi
 • webmd.com/rheumatoid-arthritis/arthritis-lyme-disease?page=2#1
 •  webmd.com/skin-problems-and-treatments/lyme-disease-directory
 • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25199555
 •  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23218220
 •  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26359641
 • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21845941 7.
 • healthimpactnews.com/2013/success-treating-lyme-disease-naturally-without-antibiotic-drugs/

owocek

(Visited 16 747 times, 1 visits today)

Komentarze

 1. avatar sowka 29 sierpnia 2016 o 12:21

  Skoncentrowany płyn odstraszający owady o bardzo wysokiej zawartość olejków eterycznych – sama natura 🙂 i dostepne w Pl
  Skład repelentu;
  * Olejek z drzewa herbacianego
  * Olejek citronella
  * Olejek eukaliptusowy
  * Olejek lawendowy
  * Olejek pomarańczowy
  * Olejek miętowy
  * Olejek cedrowy
  * Aloes ekstrakt
  * Olej jojoba
  * Olej avokado
  * Olej migdałowy
  * Octan etylu – kleszcze nie cierpią tego zapachu
  Octan etylu obecny jest w żywych organizmach (śladowe ilości). To substancja łatwopalna, znakomity rozpuszczalnik do kwasów i żywic.Substancję można bez obaw aplikować na skórę, ma działanie lecznicze przy mięśniobólach, chorobach stawów.
  (Octan etylu zwalcza roztocza, można dodawać także do płynu do mycia podłogi.)
  * nalewka burszynowej na etanolu powyżej 70% ( tez mozna zrobic samemu )
  * Salicylan metylu ( lub zamiennie trochę nalewki z wiązówki błotnej (królowej łąki) to znakomite źródło salicylanu metylu. Kłącze jako surowiec należy oczyścić, rozdrobnić, zalać alkoholem 30% i doprowadzić do wrzenia )

  1. avatar pepsieliot 29 sierpnia 2016 o 14:42

   jest wiele takich miastur do samodzielnego zrobienia, ale gość wybrał te, które ma podstawie badań porównawczych wypadają najlepiej i o tym jest mój wpis

 2. avatar Magdalena 29 sierpnia 2016 o 12:53

  Słyszałam,że czystek i szczeć są bardzo skuteczne na boreliozę do tego czystek ponoć odstrasza kleszcze. Piję go co dziennie ze względu na inne właściwości, bywam dość często w lesie, i jeszcze żadnego kleszcza nie złapałam.

  P.S. Szukam również czegoś co ogromnie wzmacnia odporność i natknęłam się na grzyby reishi, Pepsi, masz jakąś na ich temat?

  1. avatar Magdalena 29 sierpnia 2016 o 12:59

   *wiedzę, umknęło mi 🙂

   1. avatar marek13 2 września 2016 o 18:52

    Witam.
    Ziola które napisałaś działają. Można dorzucić kilka innych, dla przykładu rdestownik japoński. Z wąskiej grupy ziół immunosupresyjnych jest szczególnie polecany w neuroboleriozie.
    Pozdrawiam.

  2. avatar pepsieliot 29 sierpnia 2016 o 14:40

   Jest wpis nawet chyba kilka

  3. avatar sowka 30 sierpnia 2016 o 07:27

   Pepsi wpis Twój oczywiscie jest bardzo wartościowy ,ale pozwól nam czytelnikom pouzupełniac pewne kwestie aby temat wyczerpać.Nie trzeba zakańczac tego tematu tylko na badaniach jednego goscia ….no ale możesz mieć inne zdanie 🙂 więc poprostu napisz ze sobie nie zyczysz wtedy wszysto będzie jasne
   Wracajac do kleszczy…..
   Żeby najeść się do syta, kleszcz musi ssać krew ofiary przez kilka dni. A co się stanie, gdy żywiciel zrzuci kleszcza przed zakończeniem uczty? Z jednej strony – niedożywiony nie będzie w stanie przepoczwarzyć się w kolejne stadium, z drugiej strony – obciążony krwią wyssaną dotychczas będzie nieruchawy, a więc niezdolny do zaatakowania kolejnej ofiary. Innymi słowy: kleszcz ma tylko jedną w życiu szansę wybrania odpowiedniego żywiciela. Jeśli źle trafi, niechybnie ginie. Dlatego imperatyw przetrwania gatunku każe kleszczom wybierać ofiary właśnie odpowiednie, a więc osłabione, niedbające o higienę, w tym o usuwanie ze skóry pasożytów.
   Zapewne wielu z was widziało, jeśli nie w naturze to przynajmniej na filmach, zwierzęta chore, na których żeruje kilkanaście, a nawet więcej kleszczy. Na pierwszy rzut oka można wyciągnąć mylny wniosek, że to stadny atak kleszczy tak osłabił ofiarę. Tymczasem jest akurat odwrotnie – kleszcze wybrały tę właśnie ofiarę nie dlatego, żeby ją osłabić, lecz dlatego, że była słaba.
   Wiele przesłanek pozwala sądzić, iż kleszcze, mimo że praktycznie ślepe, nie atakują na oślep. Prawdopodobnie na podstawie powonienia potrafią one wytypować osobniki chore, a więc z ich punktu widzenia spełniające warunki odpowiedniego żywiciela. Nie powinno zatem dziwić, że najczęściej kąsane przez kleszcze są osoby borykające się z jakimiś chorobami.
   Wniosek stąd, że najskuteczniejszą ochroną przed kleszczami jest po prostu ZDROWIE.

 3. avatar Całkiem Lubię Chwasty 29 sierpnia 2016 o 13:14

  Wiele innych olejków eterycznych również odstrasza kleszcze. Jest też olej, który swoim zapachem je odstrasza – to olej neem. Na bazie tego oleju wykonuję całą gamę zdrowych preparatów antykleszczowych, w tym też takie, które nadają się do stosowania dla dzidzi i mamy w ciąży.
  Przydatna w odstraszaniu kleszczy jest też nasza krajowa roślinka – wrotycz. Olejek eteryczny z tej rośliny lub wyciąg alkoholowy, octowy, olejowy, czy na octanie etylu, skutecznie odstrasza kleszcze. Łącząc ze sobą odpowiednie olejki i wyciągi można uzyskać preparaty, które skutecznie odstraszają również komary, meszki, muchy końskie i wyszystko inne, co próbuje nas zjeść podczas leśnych przechadzek.

 4. avatar Aśka 29 sierpnia 2016 o 18:04

  Witaj Pepsi!
  Jakis czas temu usłyszałam, że nie ważne jak wyciagniemy tudzież unicestwimy kleszcza. Ważne jest żeby zrobić to jak najszybciej. Nieżywy kleszcz nie będzie w stanie dalej zarażać a ciało samo usunie jego pozostałości. Jak się ma ta informacja do rzeczywistości? 😉

  1. avatar pepsieliot 29 sierpnia 2016 o 19:22

   wrzuciałam w poście film/link tam jest wyjaśnione dokładnie to zjawisko, łącznie z rysunkiem poglądowym, więc możesz zobaczyć

 5. avatar mKa 29 sierpnia 2016 o 19:11

  Peps, a co jeśli kogoś już uszamal kleszcz z borelioza, w badaniu wyszło że dziewczyna jest zakazona, ale nie choruje póki co, da sie tego pozbyć? Co z tą stewia?

  1. avatar pepsieliot 29 sierpnia 2016 o 19:21

   przytoczyłam badania, ekstrakt liści stewii bardziej skuteczny niż antybiotyk w przypadku groźnego szczepu boreliozy, który właśnie nie idzie na antybiotyki, oczywiście, że musi się tego pozbyć, bo choroba odezwie się później

   1. avatar Kiara 4 marca 2018 o 20:50

    Tylko in vitro jest potwierdzone działanie stewi na krętki, in vivo niestety nie działa…

    1. avatar Ewa 11 maja 2018 o 10:35

     Jestem ciekawa czy zostały przeprowadzone badania „in vivo” zeby tak twierdzic … Moim zdaniem absolutnie nie – bo i komu z sektora to by sie oplacalo ?

 6. avatar Ryba 29 sierpnia 2016 o 19:37

  A ja mam pytanie a co robić gdy borelioza się całkiem nieźle rozgościła? moja koleżanka ma wszystkie objawy opisane w artykule a do tego przykurcze dłoni i jakieś guzy w mózgu co do których żaden lekarz nie chce się określić… jak jej pomóc???

  1. avatar grzegorzadam 30 sierpnia 2016 o 07:14

   Natychmiast zrobiłbym biorezonans i po diagnozie zastosował metody dr Clark.
   (”Kuracja życia” i ”Profilaktyka i leczenie wszystkich chorób nowotworowych”)
   Możliwości rozwoju tej infekcji są praktycznie nieograniczone z nowotworami włącznie.
   Trzeba próbować.
   Można skutecznie ograniczyć, docelowo pozbyć się tego.
   Z tymże trzeba pamiętać, że można zarazić się ponownie.
   Na odkleszczowe zapalenie mózgu tworzymy przeciwciała, przy borelii nie.

   Jest to choroba stworzona w laboratorium:

   ==Bakteria wywołująca chorobę została wyizolowana dopiero w 1982 r. przez Williego Burgdorfer’a
   i nazwana jego nazwiskiem. Było to uwieńczenie badań prowadzonych nad tajemniczą chorobą z Old Lyme (Connecticut, USA), przebiegającą z zapaleniem stawów, głównie u dzieci.

   W Polsce po raz pierwszy opis przypadku rumienia wędrującego (erytema migrans) został przedstawiony przez Rosnera w 1948 r., natomiast zachorowania na boreliozę z Lyme zaczęto rozpoznawać dopiero od lat 80. XX wieku. Borelioza z Lyme podlega obowiązkowi zgłoszenia służbom sanitarnym od 1996 r. Liczba zachorowań systematycznie wzrasta, co niekoniecznie oznacza rzeczywisty wzrost częstości występowania choroby. Z pewnością na częstsze rozpoznawanie ma również wpływ większa świadomość objawów i lepsza dostępność diagnostyki.==

 7. avatar tiototamka 29 sierpnia 2016 o 21:51

  1. Czy jeśli borelioza była leczona antybiotykami w kilkanaście lat temu, to czy może się odnowić (bez ponownego ukąszenia)?
  2. Czy dobrze przeleczyć się ekstraktem ze stewii po tylu latach?
  3. Czy ekstrakt ze stewii to tego typu? http://thisisbio.pl/do-slodzenia/401-green-leaf-stevia-extract-100sasz-swanson-87614019161.html?search_query=stewia&results=6

  1. avatar pepsieliot 30 sierpnia 2016 o 06:56

   Swanson Polska miał dokładnie to o co chodzi czyli ekstrakt z zielonych liści stewii, ale teraz nie mają na stanie

  2. avatar grzegorzadam 30 sierpnia 2016 o 07:34

   Tak, może być wznowienie lub ponowne zarażenie/nia.. Niestety.,

  3. avatar grzegorzadam 30 sierpnia 2016 o 07:42

   Jak przy każdym zakażeniu bakteriologicznym kalibracja wit.C i potem konsekwentna aplikacja, najlepiej w połączeniu z MSM.

   Niedługo się okaże, że to nie gluten powoduje ciężkie powikłania (choć to niestrawne białko) ale GLIFOSAT!

   Właśnie ryję się społeczeństwu mózgi o wirusie ZIKA od komarów, a to szczepionka DDT i pestycydy są przyczyną małogłowia.

 8. avatar grzegorzadam 30 sierpnia 2016 o 06:45

  Tu jest temat o boreliozie, sporo szczegółów:
  http://www.pepsieliot.com/borelioza-czyli-naturalne-metody-jej-leczenia-na-filipinach/

  Po ukąszeniu natychmiast, jeżeli to możliwe, intensywnie nacierać wodą utlenioną, docelowo nawet 6-9%.
  Ustrzec się przed tym nie można, chociaż nie lubią pewnych gatunków ziół.
  Do zakażenia nie potrzebny jest kleszcz.

  Leczenie jest długotrwałe, przy konsekwencji, użyciu metod zapperowych skuteczne.

  1. avatar pepsieliot 30 sierpnia 2016 o 07:07

   napisałam, że można również zakazić się np.drogą płciową, ale jednak kleszcz jest to podstawowy winowajca. A przytoczone badania mówią jasno, że kleszcze nie znoszą pewnych zapachów, a olej czosnkowy je wręcz zabija. Więc nie rozumiem Twojego komentarza. Nikt nie mówi że można się na 100% ustrzec.

   1. avatar grzegorzadam 30 sierpnia 2016 o 08:38

    ==Dzieki ale znam doskonale te metody i bywałem stałym gosciem na tego typu forach. Jestjeszcze kilka innych metod. Mam to zasobą i jedyne co mi dały to powazny uszczerbek na finansach.
    Do artykułu dodam tylko ze wiekszosc chorób diagnozowanych jako stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, depresja, alzheimer, parkinson, zanikowe zapalenie boczne, alergie skorne mają swe podłoze lub są po prostu źle leczoną borelioza. Diagnostyka daje minimalne szanse na wykrycie choroby.Udowodniono, ze borelioze przenosza równiez komary, meszki, gzy. To doskonała broń.==

    ==Zajmuję się medycyną naturalną i z racji tego że gabinet mam na Podlasiu, to spotykam się z boreliozą na co dzień – niedawno zaczęli do mnie przychodzić funkcjonariusze ze straży granicznej, po tym jak udało mi się jednego z nich w dwa miesiące wyleczyć ze „stwardnienia rozsianego” które było boreliozą. Oczywiście nie mówimy o wyleczeniu, na razie o poprawieniu samopoczucia w wyniku zaleczenia, ale borelioza JEST ULECZALNA – wiem o tym, udaje mi się to już od ok 3 lat.
    Metod jest wiele, trzeba je łączyć i stosować zamiennie.
    Cysty borelii rozbija VIlcacora, niszcząc również same bakterie; ogromne ilości (nawet do 6 gramów, czyli 6000 mg) witaminy C są podstawą, ale tej lewoskrętnej, czyli naturalnej, nie aptecznego syntetyka, tylko trzeba pić więcej płynów; kluczowe jest podniesienie odporności przez wyleczenie pasożytów, zregenerowanie jelit i zredukowanie populacji Candidii do poziomu naturalnego dla organizmu; obowiązkowym punktem programu jest przegrzewanie organizmu, czyli sauna i kąpiele w gorącej wodzie z solą – większość cyst mikroorganizmów jest bardzo wrażliwa na podniesione temperatury i w ich wyniku rozpada się uwalniając swoją treść – leczono tym sposobem krętka bladeko w XIX w w szałasach potnych indian i poł. XX w leczono boreliozę wywołując prądkami gruźlicy ponad 40 stopniową gorączkę – ryzykowna kuracja, ale dawała rezultaty u tych pacjentów którzy przeżyli 😉
    Rewelacyjnym rozwiązaniem (właśnie testuję, również na pacjentach – ja ze swojej B wyleczyłem się dwa lata temu) jest zapper, tylko trzeba wiedzieć jaki kupić i jak go używać.
    Arsenał sposobów jest dużo większy, tylko to są metody z zakresu medycyny naturalnej, dlatego że borelioza (jak to powiedział sam Willi Burgdorfer już w 2001 r) jest antybiotykoodporna, a że lekarz potrafi jedynie podać antybiotyk, to zaraz będzie ludziom wmawiał że borelioza jest nieuleczalna.
    Względnie skuteczną metodą wykrywania krętków borelii jest test EAV – posługuję się aparatem salvia i rzadko mnie zawodzi, choć niezawodna oczywiście nie jest. Jest natomiast nadzieja kochani, także uszy do góry!==

    1. avatar Ania 19 lutego 2017 o 20:57

     cześć Właśnie dowiedziałam się, że mama ma boreliozę (np wyników Sylveco), czy mogłabym skontaktować się z Tobą mailowo w tej sprawie?

     1. avatar Jarmush 19 lutego 2017 o 21:23

      zostaw tutaj swojego mejla, gdy Grzead będzie miał czas odpowie, ale w komentarzach już właściwie wszystko zostało powiedziane, po prostu zmuś się przeczytaj

    2. avatar Grażyna 20 czerwca 2019 o 07:32

     Grzegorzu mam chorego męża na neuroboreliozę kto napisał ten artykuł i jakieś namiary na jego gabinet, gdybyś podał byłoby cudownie pozdrawiam wszystkich

  2. avatar maggie 30 sierpnia 2016 o 07:52

   GrzegorzuAdamie ja po ugryzieniu cały tydzień nacierałam miejsce wodą utlenioną zwykłą tak jak polecałeś i ładnie się zagoiło bez żadnego rumienia i innych rzeczy… także mam nadzieję ,że zdołałam unicestwić w zarodku. Pośrednio dzięki Tobie 🙂
   już dwa miesiące minęły i nie mam żadnych objawów. Zastanawiam się nad jakimś testem, ale ponoć są niemiarodajne…
   pozdrawiam 🙂

   1. avatar grzegorzadam 30 sierpnia 2016 o 09:20

    Super!
    Tu liczy się czas, to ”zwykłe” krętki, szybko utlenione (zabite) nie wyrządzą szkody.
    MMS też mógłby podziałać, smarowanie olejkami (lawendowy, inne) a nawet papką z wit.C.
    Test EAV (Volla) ma skuteczność koło 80-90%.
    Naturopata wyżej poleca inne, skuteczność się liczy.
    Na Twoim miejscu nie panikowałbym. 😉

    Dotarłem do rosyjskiego producenta urządzenia BIOFON, polecany na jednej usa-ńskiej stronie:

    ==Krister powiedział (29 sierpnia 2011):

    Rosyjski Urządzenie BIOFON został wyprodukowany specjalnie dla swoich astronautów i leczy choroby Lymes i wiele innych dolegliwości. Ale nie licz, że kiedykolwiek będą traktowane przez BIOFON w Stanach Zjednoczonych, jak cały świat zachodni placówki medycznej, około 110 lat temu przyszedł pod Controll z mafia- i haracz operacji, o nazwie Big Pharma. W ich interesie jest, aby mieć tak chory, jak to możliwe światowej populacji, kupując i zużywa tyle allopatic narkotyków, jak to możliwe i tak wysokich cen, jak to możliwe. Ów powód dlaczego uleczalna choroba z Lyme lub jakakolwiek inna choroba, nigdy nie zostanie wyleczony przez urządzenie BIOFON w USA lub w Europie Zachodniej.

    Jego najwyższy czas, aby rozmontować FDA: s tego świata, i to mafioso NERV-center w NSA i innych agencys intelligency. Jednym z najdalszych zbrodni naszych czasów, musi opodatkować ludzi z ich pieniędzy, a następnie za pomocą Ów pieniędzy, aby utrzymać je z Rech funkcjonalnych leczy Lymes i innych chorób. – Być może nadszedł czas, aby udać się na wakacje do Rosji w tym roku – przynajmniej dla ofiar choroby Lymes?==

    Są polskie podobne (Sweeper-4 tysie), są tańsze zwykłe zappery..

 9. avatar grzegorzadam 30 sierpnia 2016 o 07:33

  ==ale jednak kleszcz jest to podstawowy winowajca.==

  A ja twierdzę inaczej, jeżeli można. 😉
  To jest broń biologiczna- mykoplasma, pisze o tym Last i wielu innych

  ==V. MIKOPLAZMA BRUCELLI A AIDS

  Patogen AIDS został wytworzony z bakterii Brucella zmutowanej wirusem wisny, po czym wyekstrahowano toksynę w postaci cząsteczki DNA i nazwano ją mikoplazmą.

  Tej samej mikoplazmy użyto również do wywołania innych chorób powodujących kalectwo, takich jak stwardnienie rozsiane, zapalenie okrężnicy Crohna, choroba Lyme’a (artretyzm Lyme’a) etc. (…) ==
  Z tego linku:
  http://www.pepsieliot.com/zatruci-z-nieba-czyli-jak-sie-ratowac-przed-chemitrails/

  To są ”choroby” powiązane w różnych konfiguracjach genetycznych.
  Najważniejsze, że są metody, żeby te 'nieuleczalne’ likwidować, bo polega to nie na ”leczeniu” a uśmiercaniu-likwidacji.
  pasożytów i powiązanych z nimi synergistycznie grzybów, bakterii i wirusów.

  I żadne antybiotyki apteczne nie są w stanie tu pomóc. Tylko maskują objawy.

 10. avatar grzegorzadam 30 sierpnia 2016 o 07:50

  TRUDNE DO ZDIAGNOZOWANIA I LECZENIA

  Borelioza jest niezwykle ciężka do zdiagnozowania, chyba że masz dostęp do naprawdę dobrego mikroskopu. W ten sposób ją odkryto. Bakterię borelli ciężko wyhodować, dlatego standardowe testy na chorobę często zawodzą.Tak jak większość ludzi, ja również myślałam że infekcję poprzedza rumień skórny. Myślałam też, że można ją wyleczyć po 3-tygodniowej kuracji antybiotykowej, tak jak wmawiają nam ludzie z centrum epidemiologicznego. Rany, w jakim ja byłam błędzie! Rumień wprawdzie się czasami zdarza, ale lekarstwo…Nawet lekarze nie zawsze potrafią ją wyleczyć po latach kuracji antybiotykami.Słyszałam od innych chorych, że antybiotyki mogą załatwić ci kandydozę, co jest niemal równie złe jak sama borelioza. Dlatego prędzej czy później kierują się w stronę medycyny alternatywnej.Bakteria boreliozy to krętek, podobnie jak ta od syfilisa. Zarówno syfilis jak i borelioza, mogą być uznane za zupełnie inne choroby, takie jak chroniczne zmęczenie, depresja, schizofrenia, zaawansowana skleroza, toczeń i szereg innych przypadłości.

  Ta bakteria potrafi wykryć antybiotyki oraz się przed nimi bronić.

  Potrafi przyjąć formę cysty (przetrwalnikową) i w ten sposób broni się przed kuracją. Jako cysta będzie się reprodukować. Gdy kuracja ustanie, borelioza powraca jeszcze silniejsza.

  http://goodbyelyme.com/

  Tak jak inne bakterie, potrafi też pokryć się warstwą żelatynowej masy ochronnej.

  Spiralny kształt bakterii pozwala jej przeniknąć do większości rodzajów komórek – krwinek czerwonych, komórek nerwowych, mięśniowych, kostnych i mózgowych. Po czasie zacznie atakować serce i centralny system nerwowy i/lub mózg.

  http://www.hulu.com/watch/268761/under-our-skin

  I tak – rząd potrafi czasem zrobić coś dobrze!

  Potrafi np. stworzyć choroby odporne na wykrycie i leczenie.

  Słyszeliście może że boreliozę (Lyme disease) odkryto po raz pierwszy w roku 1975 w USA (miasteczko Lyme)? To tylko częściowo prawda, bo bakterię Borellia Burgdofori odkryto już w roku 1893 w Niemczech.

  BROŃ BIOLOGICZNA?

  W tym filmie były gubernator Jesse Ventura twierdzi, że borelioza jest bronią biologiczną.

  https://youtu.be/kDKBYTVdgTY

  Ventura przeprowadził wywiad z Neilem Grossmanem na potrzeby swojej serii telewizyjnej Conspiracy Theory – Grossman zajmuje się tematem Plum Island i położonym na niej Centrum Chorób Zwierzęcych. Powiedział że rząd amerykański wynajął byłego nazistowskiego naukowca Erica Trauba, który infekował kleszcze różnymi chorobami zwierzęcymi, w celu stworzenia zarazy atakującej wybrane społeczności.

  W tym samym odcinku Ventura rozmawia z dr. Breeze, byłym dyrektorem instytutu na Plum Island. Breeze zaprzecza pogłoskom jakoby borelioza była bronią biologiczną wszczepioną populacji kleszczy, potwierdza jednak, że niektóre choroby zwierzęce badane na Plum Island mogą przenosić się na ludzi. (Jeśli kleszcze nie były podrasowywane, to dlaczego dzisiaj stanowią problem, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie? – przyp. tłum). (….)

  1. avatar grzegorzadam 30 sierpnia 2016 o 07:51

   Likwidowanie borelii wit.C (w linku o boreliozie jest metoda Salt/C)

   http://www.newmediaexplorer.org/chris/2005/09/22/lyme_disease_wiped_out_by_vitamin_c.htm

 11. avatar Pati 30 sierpnia 2016 o 19:48

  Czy wiecie, jak pozbyć się rtęci (poszczepionkowej) u 2,5 letniego dziecka?

  Rtęć wyszła dziś na biorezonansie, chcemy ją jeszcze potwierdzić analizą pierwiastkową włosa.

  Podejrzewamy, że to właśnie rtęć powoduje małopłytkowość… (100 tys płytek/gdzie norma to 150 tys). Po dokładnych badaniach w szpitalu lekarze nic nie wiedzą! Zalecenia to suplementacja żelazem, już przekroczona norma. A poziom płytek się nie zmienił. Zgroza!!

  Proszę o wszelkie informacje! I z góry dziękuję

  1. avatar grzegorzadam 31 sierpnia 2016 o 11:14

   ==Rtęć wyszła dziś na biorezonansie, chcemy ją jeszcze potwierdzić analizą pierwiastkową włosa.==

   Warto potwierdzić.

   ==Po dokładnych badaniach w szpitalu lekarze nic nie wiedzą!==

   Tak ich uczą., mylą wit D2 z D3, K1 z K2, wit,C powoduje kamienie w nerkach i inne..

 12. avatar grzegorzadam 31 sierpnia 2016 o 10:13

  Wit.C do napojów systematycznie.
  Preparaty selenu świetnie wiążą rtęć w nieszkodliwe sole:

  ” Z chwilą, gdy rtęć zwiąże się z selenem albo cysteiną, nie ma możliwości, by utworzyłą ponownie
  jakiekolwiek wiązanie, np. w tkankach mózgu czy nerek, (..) Dr Sircus

  Można delikatnie ziarenkami tiosiarczanu i EDTA to wyprowadzać.
  Kolendra liściasta.
  Jest chlorella i spirulina jeszcze.
  Trzeba dopasować do wagi malucha.

  Last przestrzega przed suplementacją żelazem!

  Rtęć może powodować dziesiątki innych powikłań, nie tylko to.

  1. avatar Pati 2 września 2016 o 20:58

   Dzięki, Grzegorzu! A czy są jakieś ksiazki, które mógłbyś polecić lub artykuły na temat rtęci i sposobów na jej usunięcie?

   1. avatar grzegorzadam 3 września 2016 o 10:22

    Są różne szkoły.
    Przemawia do mnie chelatacja dr Gary Gordona, i earthclinic.com (USA), czyli EDTA, tiosiarczan.
    W polskich wydaniach nie ma.
    Sircus do wiązania rtęci zaleca preparaty selenu.

    Trzeba bezzwłocznie pozbyć się amalgamatu z dziąseł, jeżeli jest.

   2. avatar sowka 3 września 2016 o 10:36

    Chelatacja z metali ciężkich – zmagają sie z tym rodzice dzieci chorych na autyzm
    http://www.autyzmpomoc.org/2012-02-05-19-19-36/chelatacja.html
    są odpowiednie protokoły trzeba poczytac na stronkach i forach o autyzmie

 13. avatar Alok 2 września 2016 o 13:33

  Niestety zgadzam sie z Grzegorzem – po pierwsze to chyba nie tylko natura i kleszcze ale labolatorium. Po drugie nie tylko kleszcze ale komary oraz podobno mleko !!. Biorezonans na szczescie leczy borelioze nie podlecza – przekonałem sie osobiscie – ale tego farmacja nigdy nie dopusci.

 14. avatar grzegorzadam 4 września 2016 o 14:43

  ==Porada dla PT Leśników i osób lubiących lasy.

  W Polsce od lat 90. wmusza się Leśnikom szczepienie przeciwko kleszczom, pomimo wielkich skandali, jakie były z tą szczepionką w Niemczech i Austrii. Ale sprzedawca doskonale znał polskie warunki i doprowadził do wprowadzenia tej szczepionki na rynek polski i to w dodatku przez zakup centralny w Dyrekcji Lasów. Sam musisz się domyśleć Dobry Człeku, jakie mechanizmy zadziałały. Już to jest skandalem i wyciąganiem pieniędzy z kasy.

  Wprowadzenie odbyło się na podstawie fałszywych danych i rzekomych map zagrożenia. Dane epidemiologiczne zupełnie zaprzeczają podawanym w prospektach reklamowych wielkościom.

  Próby ostrzeżenia społeczeństwa przez podanie do Prokuratury faktu fałszowania dokumentacji, spełzły na niczym, ponieważ p. Kiełbasa nie widział problemu i oddalił wniosek.

  Dokonano semantycznej przestawki pod przykrywką boreliozy – czyli krętkowicy, bakterii gram – ujemnej spiralnego kształtu z peryplazmatycznymi wiciami [podobnej do kiły], a szczepi się na kleszczowe zapalenie mózgu, problem praktycznie w Polsce marginalny.

  Objawy boreliozy są znane od lat: bóle często mylone ze stwardnieniem rozsianym, przewlekłe zmęczenie, toczeń, problemy psychiczne. Częstym objawem są zapalenia stawów, najczęściej dużych, np. kolanowego.

  Leczenie praktykowane obecnie to wielotygodniowe podawanie antybiotyków. Doprowadza to do niszczenia flory bakteryjnej przewodu pokarmowego i wątroby. Otóż w Polsce nic się nie mówi o leczeniu boreliozy marihuaną.

  Zagraniczna prasa medyczna publikuje doskonale wyniki leczenia boreliozy za pomocą właśnie marihuany. W celu złagodzenia objawów można stosować palenie marihuany. Praktyczne wyleczenie osiąga się za pomocą oleju z konopi. W związku z faktem, że borelioza dotyczy głownie ludzi lasu, każdy leśnik powinien mieć własną grządkę konopi. Jest to lepsze, aniżeli trucie się antybiotykiem. (…)

  Dr Jaśkowski.

 15. avatar Ruda 13 stycznia 2017 o 20:38

  Właśnie mi wyszła borelioza…
  Prawie 3 lata chodzenia po lekarzach…..i w końcu zrobiłam sobie test i mam to cholerstwo!
  Przeczytałam komentarze i podsumowujac:
  Witam C, msm, zapper, VIlcacora, olej z konopi..
  Ktoś jeszcze coś podpowie. …..

   1. avatar Ruda 14 stycznia 2017 o 10:23

    Właśnie zaczęłam czytać. Dużo tego w komentarzach.. przydałby się jeszcze ktoś kto to w skrócie w punktach napisze po kolei co i jak 🙂
    Przeczytam wszystko ze 3 razy i pewnie się jeszcze odezwę. Oby więcej takich ludzi jak Ty!

    1. avatar Jarmush 14 stycznia 2017 o 13:45

     Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś to była Ty, napisz

 16. avatar Mery 14 lutego 2017 o 17:42

  Witam 🙂
  Dzis byłam w Krk na testach aparat MORA. Pani na wstępie zapytała mnie czy ugryzł mnie kiedys kleszcz. W prawdzie tak było, miałam 12 lat a teraz mam 33. po wyjęciu przez pielęgniarkę nie było zaczerwienienia.. ogolnie wygladał jakby sie mnie jedynie „uczepił” i za duzo tej krwi nie popił. Zadnych objawów pozniej nie miałam. Minęło 20 lat i dzis wyszło mi, ze mam borelioze. Tylko dziwne jest to, ze maja oni na każda bakterie, grzyba, pasożyta itp. Skale, ktora wynosi 1000. Ja mam borelioze ponoć w 80. Wiec mam, czy nie ? Bo nie rozumiem jak to rozpatrywac. Zaznaczam, ze nie mam ZADNYCH objawów z tym związanych. żadne bóle głowy, statywów, zmęczenia, braku koncentracji, bezsenności, rumieniow, problemów z czym kolwiek. Jestem pełna zycia i nic mnie nie boli Badnia moje krwi, pod kątem CPR, OB, i inne..wszystko super, bez zadnych problemów. Zatem o co chodzi ? Pani od razu mnie przekonywała ze powinnam wziac Zrobic terapie, i w trakcie badania, usilnie próbowała mi jakby zasugerować ze mam jakies określone objawy, ktorym
  Ja zaprzeczyłam, wiec Pani powiedziała, ze nie wie jak to interpretować. Tak samo wyszło mi ze mam gliste ludzka w skali 10 a uczulenie na laktozę w skali 6. Wiec stwierdziła, ze to sa tak minimalne kwestie, ze alergmia nie ma sie co przejmować. Test robiłam z ciekowosci, bo sie naczytałam o wpływie pasożytów na zdrowie itp. 🙂 zatem, o co chodzi ?:)

  1. avatar grzegorzadam 15 lutego 2017 o 08:03

   POdejrzana diagnoza.
   Proponowali jakieś suple?

 17. avatar Marta 28 czerwca 2017 o 20:47

  Ja mam nieco inny dylemat – za każdym razem gdy w naszej rodzinie ktoś złapał kleszcza to po usunięciu oddawaliśmy go do badania w sanepidzie, żeby sprawdzić czy był zarażony boleriozą. Ale zastanawiam się nad wiarygodnością takiego badania. Czy ktoś ma może orientację w temacie?

 18. avatar SAJ 26 lipca 2017 o 11:15

  Ja i mój ojciec jesteśmy leśnikami.U nas kleszcze to codzienność.Pomimo tysięcy ugryzień nie mamy powikłań pokleszczowych. Po usunięciu kleszcza przykładamy wacik nasączony spirytusem i przyklejamy go plastrem opatrunkowym.Wacik nawilżamy co jakiś czas żeby nie wysechł.Po ustąpieniu swędzenia usuwamy opatrunek.Nawet gdy jest rumień i zasinienie taki okład pomaga.WACIK MUSI BYĆ CAŁY CZAS MOKRY.U nas trwa to do dwóch dni.Jeśli ktoś ma delikatną skórę i wystąpią podrażnienia od spirytusu zamiast okładu bardzo często przemywać spirytusem.Spirytus stosuję na oparzenia gdy nie ma otwartych ran.Zalewanie oparzeń spirytusem powoduje szybkie zbicie temperatury i nie pozostają blizny a pieczenie szybko ustępuje.Dzięki tej metodzie żona;bratanek i wnuczek nie mają śladów po oparzeniach.

  1. avatar grzegorzadam 26 lipca 2017 o 18:10

   Spirytus to świetny lek.
   Borelioza ma niewiele wspólnego z kleszczami.
   bardzo często już się z nią rodzimy.

 19. avatar MM 4 sierpnia 2017 o 07:55

  Grzegorzuadamie właśnie przed chwila wyje kleszcza z przedramienia. Trochę spanikowalam i zapomniałam o wodzie utlenionej wiec pije Wit c z MMS i tym samym przecieram ślad po kleszczu. Czy woda utlenionej byłaby lepsza?

 20. avatar grzegorzadam 4 sierpnia 2017 o 09:06

  Raczej z MSM..?
  Nie panikuj, jak nie ma rumienia, nie ma wirusa, te są najgorsze z KLM włącznie, choć
  jest parę-set innych, nieprzebadanych, zmutowanych, wtedy trzeba działać doraźnie
  środkami antywirusowymi, witC i MSM, WU, jodem, nawet polopiryną (aspiryną) – są w tych zakresach i świetne BHT (antytutleniacz)
  oficjalnie w UE zakazany, a był konserwantem żywności.. Jak coś działa czasem zakazują.
  Boreliozę – 99% populacji nosimy po przodkach.
  Silny układ odpornościowy trzyma to w ryzach.
  Lugolą też można obficie miejsca ukąszeń smarować, warto mieć w torebce zawsze buteleczkę WU
  i jodu, nie wiadomo co kiedy sie przydaży.

 21. avatar Nina 8 maja 2018 o 15:38

  poradżcie co zrobić? właśnie znalazłam kleszcza powyżej pupy mojego 1,5 rocznego syna. Usunęłam, był całkiem malutki, przezroczysty (nienapity). Syn był wczoraj i dzisiaj z mamą w okolicach lasu na spacerze, więc kleszcz albo dzisiejszy albo wczorajszy.
  Posmarowałam jodyną, coś jeszcze należy zrobić? Miejsce lekko zaczerwienione (jak po ukąszeniu komara powiedzmy)

  1. avatar Jarmush 8 maja 2018 o 17:06

   obserwować, czy nie pojawi się rumień, pewnie wszystko będzie dobrze, ugryzienie kleszcza jest dopiero na 21 pozycji jeśli chodzi o boreliozę https://www.pepsieliot.com/czy-zdrada-meza-albo-kredyt-moze-aktywowac-wirusa-boreliozy/

 22. avatar Nina 8 maja 2018 o 16:00

  aha i nakleiłam plaster z wacikiem nasączony jodyną

 23. avatar Jane 10 czerwca 2018 o 21:48

  My wlaśnie z glowy,miedzy wlosami 4latkowi wyjelismy-na dyzurze,bo pompka aspivenin nie dala rade(nie mogla przez wloski sie przyssac).
  Mamy kleszcza,w sieci b.duzo ogloszen,ze badaja kleszcze-Pepsi,Grzegorzuadamie i inni doswiadczeni/oczytani tutaj goszczacy:co radzicie?Do Sanepidu bede rano dzwonic.Lejemy na ranke WU,ol.lawendowy,jodyne tez uzyje.Mysle tez o żyworodce na spirytusie.Wit.C,co mozna jeszcze?
  Dzięki!Sorry,zdenerwowana jestem,od pt.zabawy dla dzieci,maz sprawdzał ale no nie wiem jak,ech,niemały gad:(,A synek trochę zaziebiony z przedszkola,Więc odporność słabszą pewnie…
  Oby i niech ok!!!

  1. avatar Jarmush 11 czerwca 2018 o 07:08

   Jane bez paniki, obserwować czy nie pojawi się rumień przez 2 a nawet 3 miesiące, ale dzieci wciąż są gryzione przez kleszcze i nic się nie dzieje.

 24. avatar Ania 23 czerwca 2019 o 10:59

  Pepsi, jestem we francji i wlasnie ugryzl mnie kleszcz. Wyciaglam szybko, nie byl jeszcze opity. Zasmarowalam jodyna i woda utleniona. Co robic w tym momecie? Co zjesc co wypic? Ratuj

  1. avatar Jarmush 23 czerwca 2019 o 14:02

   Nic, nie panikować, obserwuj miejsce przez 2 miesiące, czy nie pojawi się rumień. Miliony ludzi na świecie gryzą kleszcze i nie ma żadnych konsekwencji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Twoje stawy Twój Osteocare TiB 

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum