Ale to jest dobry tekst, szczególnie dla mnie ten fragment o agresji. Przekułam dzisiaj agresję do ludzi na agresję do…
Jak przy większości chorób cywilizacyjnych zwanych przewlekłymi uważa się (kto uważa ten uważa), że nie mają znanej przyczyny więc będą trwały wiecznie. Hurra?
Owszem wiadomo, że nie polepszą sprawy czynniki genetyczne (genetyka może się ograniczać do tej samej rodzinnej kuchni, jak twierdzą alternatywni sceptycy), środowiskowe, w tym tzw. „zachodnia” dieta, czyli jedzenie zatrutego złomu ze złomowiska, darcie faj i przewlekły stres maklera giełdowego. Ale odwrotu tą samą drogą już nie ma?!
Tym bardziej, że leczenie dietą jest zabronione, w przeciwieństwie do jedzenia złomu i darcia faj, które są dozwolone, a marihuana, która jakoś tam sprawdzała się przy Crohnie, akurat zabroniona, ustala się odgórnie, że są to choroby nieuleczalne, można je za to zaleczać praworządnymi lekami i cieszyć się z krótszych, lub dłuższych remisji. Basta.
Nieswoiste zapalenie jelit to wspólna nazwa dla zapalnych chorób jelit takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) czy choroba Leśniowskiego-Crohna.
Wielu osobom żyjącym z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego zaleca się zmniejszenie spożycia błonnika aby wspomóc ciało w zarządzaniu symptomami.
Tymczasem badanie opublikowane w magazynie naukowym Journal of Human Nutrition and Dietetics sugeruje jednak, że zmniejszenie ilości błonnika w diecie może być yyy… fatalne w skutkach.
Przebadano 92 osoby z tym samym rodzajem nieswoistego zapalenia jelit, jak choroba Crohna. Po przeanalizowaniu dziennego spożycia błonnika przez badane osoby naukowcy zauważyli, że w ich diecie jest zdecydowanie niedomiar błonnika.
Owszem, niektóre rodzaje błonnika mogą pogorszyć stany zapalne powiązane z chorobą (np pieczywo pełnoziarniste, nie mówiąc o minie przeciwczołgowej zawartej w samym słowie pieczywo), ale nie wszystkie, a eliminacja całego błonnika z diety na dłuższą metę może być jeszcze bardziej szkodliwa.
Jak to się ma do badania? Tylko 38% badanych osób jadło tę najniższą ilość błonnika, a spożycie skrobi opornej było jeszcze niższe. Chociaż zalecana dzienna dawka opornej skrobi wynosi 20 gramów dziennie, badane osoby spożywały jej średnio 2.9 grama dziennie.
Dlaczego to ma znaczenie?
Pokarmy bogate w błonnik są prebiotykami karmiącymi dobre bakterie jelitowe. Dobrze wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego, a w bonusie wykazano, że dobrze śpisz i mniej się wszystkim przejmujesz.
Innymi słowy, błonnik jest śniadaniem, lunchem i obiadem dla probiotyków (dobrych bakterii w jelitach), które budują wręcz dobry stan układu pokarmowego.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego zazwyczaj ogranicza wchłanianie wapnia przez ściany jelit, co może prowadzić do niedoboru tego minerału. Mleka pasteryzowanego raczej nie pij, bo to prawie plastik, ale zielone liście, trawy pszeniczna i jęczmienna, zawierają i wapń, a także wraz z kurkuminą z kurkumy pomagają rozkładać tłuszcze. Biorąc magnez, nie zapominaj o suplemencie wapń, gdyż są antagonistami, chociaż nie mogą bez siebie żyć.
Nigdy nie zapominaj o odpowiednio wysokim poziomie metabolitu D, co w naszym klimacie wiąże się z suplementacją D3 w protokole z witaminą K2.
Wybierz przeciwutleniające owoce, takie jak jagody i czereśnie, radzi Centrum Medyczne University of Maryland.
Antyoksydanty w tych pokarmach, które zawierają witaminy C i A, mogą pomóc zapobiegać uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki w komórkach, zwłaszcza w tych tworzących osłonę jelita, pisze Phyllis Balch w swoim bestsellerze „Recepta na odżywcze uzdrawianie„.
Dodaj świeży sok truskawkowy. Truskawki są bogatym źródłem witaminy K1, co może pomóc redukować krwawienie z wrzodów jelitowych.
w didaskaliach
Nie zapominaj, że truskawki zajmują czołowe miejsce na liście „parszywej dwunastki” (obok jabłek, jagody amerykańskiej i zielonych liści warzyw) dlatego muszą być organiczne, czyli z certyfikatem BIO.
Dodaj 1 łyżkę stołową świeżo zmielonych nasion lnu na szklankę świeżego soku i zmieszaj.
Nasiona lnu są bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią wyściółkę jelit i wspierają naprawę komórek.
Przypominam 5 dniowe oczyszczanie jelit z przerostu Candida za pomocą organicznego Psyllium Husk (babki płesznik)
W badaniu z podwójną ślepą próbą, u pacjentów z wrzodziejącym jelitem grubym po podaniu 2 razy dziennie wraz z lekiem mesalazyną 20 g zmielonych nasion psyllium husk wraz z wodą, STWIERDZONO ZMNIEJSZENIE OBJAWÓW, takich jak krwawienie i pozostawanie w remisji dłużej, niż ci pacjenci, którzy brali tylko sam lek.
Wyciśnij sok ze świeżych marchewek i dodaj do soków owocowych. Marchewki są bogatym źródłem pirydoksyny, znanej również jako witamina B6.
Ważna witamina, regeneruje uszkodzone komórki i poprawia trawienie wszystkiego, aby dostarczyć energii.
Nie zapominaj też o śliskim wiązie, lukrecji (uwaga na lukrecję), boswelli serrata (kadzidło)
Dobrze zrobić układowi pokarmowemu mogą też:
Błonnik jest Twoim przyjacielem. Jak sugerują najnowsze badania, odnosi się to nie tylko do osób z nieswoistym zapaleniem jelita, ale w zasadzie do wszystkich. Zapewnij więc sobie w diecie wystarczająco dużo probiotyków i prebiotyków.
Nie bój się rozpuszczalnego błonnika, to nie on załatwił ci jelita.
Jednak w tym przypadku idea „co za dużo to niezdrowo” działa, więc zastanów się, czy soki z pokarmów bogatych w błonnik, takich jak jabłka, albo szpinak natenczas będą się nadawały dla Ciebie.
Bowiem za wysokie spożycie błonnika może pogorszyć objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (zgodnie z poglądem University of Maryland Medical Center (2))
Źródła:
Powiązane artykuły
Komentarze
Szpinak zawsze jedz bio Idealny sproszkowany Szpinak This is BIO załatwia sprawę:)
Idealny do 4 szklanki!
Panna Młoda nienażarta Szpinaku This is BIO
Pepsi Ratunku!! Mojemu synowi wyszła kolonoskopia nie za dobrze. Błona sluzowa że skapym przewleklym naciekiem zapalnym, nieznacznym włóknieniem o zaburzonej architekturze krypt. Błona zbliznowaciala, o widocznej nieprawidłowej siatce naczyń haustracja w esicy spłycona ~ ok. 50 cm. Czy da się to wszystko odwrocić? Co robić? Jestem przerażona
Nie do końca wiem o czym piszesz lecz spróbuj poczytać i obejrzeć coś takiego:
https://www.pepsieliot.com/czego-lekarz-nie-powie/8826/5-krokow-jak-leczyc-sie-sokami-przy-wrzodziejacym-zapaleniu-jelita-grubego.html
Syn chyba ma wzjg właśnie. A czy zbliznowacenie i zwłóknienie da się całkowicie odwrócić? Dzisiaj w kale miał jakby ciemnobrazowe nitki w kilku miejscach, lekka biegunka, w ndz. Jadł banany i wypił przed snem kubek herbaty Matcha. Co to może być krew? Strasznie wariuje
przy takich schorzeniach może się pojawić krew nie wiem, czy da się wszystko odwrócić, ale znam człowieka, który wyszedł za pomocą soków owocowych, oczywiście świeżych i bio z tego, to jest ten Paul Nison z filmu. On brał pomoce z ośrodka Hipokratesa w Stanach, i z pewnością trzeba działać holistycznie, braki odżywcze uzupełniać, ale najpierw trzeba wszystko podleczyć. A to nie jest zespół drażliwego jelita? Często są biegunki? Napisałaś chyba, czyli nie ma ostatecznej diagnozy? Bo przy IBS trzeba by podać specjalny probiotyk, mamy go.
Czy to jest dobre dodawac tluszcz do owocow ? Nasiona lnu, niektorzy dodaja orzechy .
Mowilas ze owoce najlepiej bez dodatkow , a tu tluszcz . Mam sibo metanowe , trawie opornie .
Czy te polaczenie jest dobre dla kazdego?
normalni ludzie jedzą tłuszcz z węglowodanami prostymi dzień w dzień. Czasami jest to kuracja, czasami ciało reaguje inaczej. Frutarianie muszą jednak bardzo uważać.
Mam stwierdzone WZJG dopiero po kilku latach od pierwszych objawów. Schudłam dużo i mam anemie. Chciałabym spróbować leczenia sokami ale czytam że najpierw trzeba podleczyć jelito. Czy możesz Pepsi poradzić jak to zrobić czym leczyć i jak długo zanim wprowadzi się soki? I jeśli chodzi o soki to ile trwa taka kuracja?
tu masz artykuł https://www.pepsieliot.com/5-krokow-leczenia-sokami-przy-wrzodziejacym-zapaleniu-jelita-grubego/ nie jestem lekarzem