Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 501 560
62 online
35 545 VIPy

Jeden popularny niedobór, który niszczy Twój mózg

W ostatnich latach dowiadujemy się coraz więcej o mózgu. Dzięki temu wiemy, że niemal każdy aspekt naszego życia może wpłynąć na rozwój demencji i Alzheimera. Problem oczywiście wydaje się odległy, dlatego zazwyczaj nie zaprzątamy sobie nim głowy. A przecież wywołać może go tak wiele czynników: nadwaga, niedomiar snu, zbyt mało czasu spędzanego ze znajomymi, dieta i niedobory. Jak się okazuje, szczególnie jeden niedobór.

Dieta dla mózgu

Wiele substancji odżywczych ma szczególny wpływ na mózg, począwszy od przeciwutleniaczy, przez kwasy tłuszczowe omega-3. Ostatnio okazało się, że kluczowy może być także jeden szczególny niedobór. Wykazano w badaniach, że anemia, czyli stan, w którym brakuje hemoglobiny, komponentu czerwonych krwinek odpowiedzialnych za transport tlenu do tkanek ciała, w tym mózgu, może mieć więcej wspólnego ze zdrowiem mózgu niż nam się dotychczas wydawało. Te niedawne badanie, opublikowane w magazynie Neurology, śledziło stan zdrowia 12000 osób na przestrzeni około 12 lat. Naukowcy wykazali w nim, że osoby z najniższymi poziomami hemoglobiny mieli 29% większe ryzyko zachorowania na demencję i 36% wyższe ryzyko choroby Alzheimera. Mechanizm jest prosty. Hemoglobina transportuje tlen i uwalnia go w tkankach. Jej niski poziom może wpływać szkodliwie na mózg, który bez tego pierwiastka nie może funkcjonować optymalnie.

Anemia i niedobór żelaza

Anemia lub niski poziom hemoglobiny może być spowodowany przez wiele dolegliwości zdrowotnych, ale najpopularniejszy jest niedobór żelaza, który może być spowodowany przez utratę krwi lub niedostateczną absorpcję żelaza. Główne objawy anemii to zmęczenie, poczucie osłabienia, zawroty i bóle głowy. Anemia często dotyka miesiączkujących kobiet: aż 29% ma z nią problem. Niedobory żelaza są zresztą jednymi z najbardziej powszechnych niedoborów odżywczych wśród ludzi na całym świecie. Zgodnie z danymi WHO ponad 30% światowej populacji ma anemię wywołaną niedoborem żelaza. Oczywiście anemia nie oznacza automatycznie, że zachorujesz na Alzheimera lub inną formę demencji. Wiele czynników decyduje o chorobie. Jeśli jednak w okolicach miesiączki czujesz osłabienie i inne towarzyszące dolegliwości zdrowotne, szczególnie warto zwrócić uwagę na żelazo w diecie. Alarmujące powinny być także wypadanie włosów, problemy z sercem i problemy poznawcze.

Jak wyeliminować szkodliwy dla mózgu niedobór?

Zadbaj o dobrej jakości źródła żelaza w Twojej diecie. Jedz bataty, groszek, rodzynki, daktyle, figi, suszone śliwki, melasę, karczochy, pestki dyni i dynię. Istnieje wiele innych substancji bogatych w żelazo, jak fasola, czy sezam, jednak niektóre z nich, mimo że zawierają żelazo, zawierają także substancje hamujące żelazo, dlatego mimo że warto wzbogacić o nie dietę, powinna być ona uzupełniona innymi pokarmami zawierającymi magnez.

Jedząc żywność bogatą w żelazo, łącząc ją z witaminą C

W badaniach wykazano, że 100 miligramów kwasu askorbinowego zwiększa absorpcję żelaza ponad 4 razy! Bogate w witaminę C są cytrusy, owoce jagodowe, mango, kiwi, papaja, słodka papryka czy dzika róża.


Unikając substancji zmniejszających wchłanianie żelaza co najmniej na 3 godziny przed i 3 godziny po spożyciu bogatego w żelazo pokarmu

Są to między innymi:

Żywność bogata w wapń: produkty mleczne, ryby, tofu, brokuły, orzechy Polifenole: jabłka, mięta pieprzowa, orzechy włoskie, maliny Białka jajek: ze względu na składnik zwany foswityną, który wpływa na wchłanianie żelaza Kawa, herbata i kakao Fityniany: produkty sojowe i pełnoziarniste mąki zbożowe, suszona fasola, nasiona sezamu, soczewica, produkty pełnoziarniste.

Suplementacja a niedobór żelaza

Nie należy suplementować samego żelaza. Suplementacja żelazem na własną rękę, albo tylko z mylnego założenia, że trzeba się nim suplementować, bo mamy niedokrwistość faktyczną, lub domniemaną, właśnie może doprowadzić do nadmiaru żelaza. Szczególnie, że niedokrwistość jest objawem, który może być spowodowany czym innym. I owszem, warunki te jak najbardziej obejmują niedobór żelaza, ale też niedobór witaminy B12, niedobór witaminy C, niedobór witaminy E, niedobór witaminy B6, oraz zaburzenia tarczycy. Oznacza to, że suplementując żelazo można mieć wysoki poziom żelaza we krwi i mimo to cierpieć na niedokrwistość. Tymczasem poziom żelaza w górnej granicy normy lub powyżej, może skutkować między innymi znacząco zwiększonym ryzykiem zawału serca, zaburzeniami flory jelitowej i szybszym starzeniem się wywołanym nadprodukcją wolnych rodników. Żelazo jest nam niezbędne do życia, ale jednocześnie to silny marker prozapalny.

Jak rozwiązać sprawę naturalnie?

Osha Key, ekspertka zdrowego żywienia i rozwoju, powołuje się na pewien przypadek. Jedna z jej klientek od dziecka cierpiała niedokrwistość i niedobór żelaza, których za nic nie mogła się pozbyć. Próbowała różnych suplementów i jedzenia dużych ilości mięsa, jednak żelazo stopniowo zaczęło się podnosić dopiero gdy przeszła na … wegańską dietę. W związku z tą tendencją Osha ułożyła dla niej jadłospis skupiający się na podaży żelaza i żywności bogatej w witaminę C, jedzonych w określonych porach i kombinacjach. Jednak, mimo że ciało otrzymywało dużą dozę dobrze przyswajalnego żelaza, nie przyswajało go ono odpowiednio. Naturopatka postawiła wszystko na jedną kartę i zamiast skomplikowanej diety powiedziała klientce, żeby ta raz dziennie wypijała wodę z cytryną lub lekkie smoothie w towarzystwie łyżeczki spiruliny (która jest jednym z najlepszych roślinnych źródeł żelaza i innych substancji odżywczych na planecie) i łyżeczki sproszkowanych jagód camu-camu, które stanowią doskonałe źródło witaminy C. Stosując się do tych zaleceń klientka Oshy w mniej niż 4 miesiące podniosła poziom ferrytyny z 8.18 ng/mL do 23.17 ng/mL (norma dla kobiet wynosi 12-150 ng/mL)!

uściski:)

Źródła:  n.neurology.org/content/early/2019/07/31/WNL.0000000000008003 mindbodygreen.com/0-11840/easy-ways-to-get-more-iron-on-a-plantbased-diet.html

(Visited 8 375 times, 3 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Ewaa 6 sierpnia 2019 o 19:09

    A co jeśli mam niską hemoglobine 11,9 a wysoki poziom żelaza? 145…

    1. avatar Jarmush 7 sierpnia 2019 o 06:59

      Jaka ferrytyna (bardzo ważne przy wysokim żelazie)? B12? kwas foliowy?

  2. avatar ania 6 sierpnia 2019 o 20:16

    Pepsi a powiedz co zrobić gdy żelaza mam za dużo a nie suplementuje go ani nie naduzywam za dużo produktów w ktorych jest go dużo. Jak go obniżyć? miałam problemy z b12i niskimi krwinkami którą biorę obecnie w tabletkach ale tylko to.

    1. avatar Jarmush 7 sierpnia 2019 o 06:57

      Jeśli poziom Ferrytyny (koniecznie trzeba zrobić to badanie) jest w normie, to nie ma potrzeby robić nic oprócz zwracania uwagi na to co się je, nawet na żelazo niehemowe zawarte w algach, i roślinach, nie tylko chodzi o odstawienie czerwonego mięsa. Natomiast jeśli ferrytyna jest niebezpiecznie wysoka, to może być hemochromatoza, czyli choroba wywołana nadmiernym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego. Wyróżnia się hemochromatozę pierwotną (dziedziczną), oraz postacie wtórne. Wtórne zespoły przeładowania żelazem i postacie mieszane dotyczą przypadków nadmiernej podaży żelaza z pokarmem, zmniejszenia zużycia żelaza w zaburzeniach układu krwiotwórczego, nadmiernego uwalniania żelaza z krwinek czerwonych i komórek wątrobowych oraz zwiększonej podaży w następstwie licznych przetoczeń krwi. Zwykle w postaciach wtórnych tkankowe złogi żelaza, nawet obfite, nie wywołują uszkodzeń narządów.
      Czasami wykonuje się upuszczanie krwi, pijawki.
      Zbadaj więc ferrytynę.

  3. avatar Karolina 7 sierpnia 2019 o 07:13

    Pepsi, a co w wypadku żelaza w normie (154) i niskiej ferrytyny (19). B12, kwas foliowy w normie. Mam Hashimoto, tsh wyrównane do 2. Piję zakwas z buraków i olej lniany. Coś jeszcze bys dorzucila?

    1. avatar Jarmush 7 sierpnia 2019 o 09:38

      ferrytyna to zapasy żelaza, a jakie to w normie B12? jaki kwas foliowy i homocysteina. Odradzam olej lniany, bardzo duże prawdopodobieństwo zjełczenia, radzę codzienną kurację 4 szklanek a do 4 szklanki hemp protein This is BIO kopiata łyżka stołowa. Na jakiej jesteś diecie? Jaki masz poziom 25(OH)D?

  4. avatar Ania 7 sierpnia 2019 o 07:35

    Ferrytyna jest w normie 🙂 Dziękuję za odp

  5. avatar doby 7 sierpnia 2019 o 08:31

    Przepraszam ze nie w temacie,probuje zlozyc telefoniczne zamowienie na suple i od wczoraj nikt nie odbiera,urlop?
    Pozdrawiam Serdecznie

    1. avatar Jarmush 7 sierpnia 2019 o 09:27

      napisz mi teraz swój numer w komentarzu, oczywiście nie ukaże się, tylko zaraz im zlecę telefon do Ciebie. Urwanie głowy, i urlopy też, ale Monka właśnie wróciła z urlopu!

  6. avatar Doby 7 sierpnia 2019 o 12:39

    Dzięki,mój numer to …
    czy mogę też liczyć na pomoc w doradzeniu suplementów bo pare wiem na pewno że wezme a nad innymi się zastanawiam bo nie wiem czy będą odpowiednie,chciałam też uzupełnić białko ale nie wiem ile?

    1. avatar Jarmush 7 sierpnia 2019 o 17:02

      przepisałam numer, jutro im podam, bo pracują od 8 do 16m, Monka zadzwoni. Natomiast jeśli chodzi o poradę, to ja Ci doradzę, napisz co i jak, to dobiorę.

  7. avatar PoZiomki 9 sierpnia 2019 o 17:24

    Masz problem z żelazem? Nic prostszego – 2-3 garści pietruszki dziennie. Po dwóch tygodniach znika anemia. Są jeszcze suple z buraka kiszonego. Sam sok z buraka kiszonego to dobra rzecz na krew. Sok z buraka, marchewki i jablka – tylko, że sok musi odstać z min 2h. Chlorofil dobre działa na poziom żelaza.

  8. avatar ewa 3 grudnia 2019 o 19:13

    Z tym mózgiem to mam nie lada problem. Jako dziecko i nastolatka dzielnie wchłaniałam wiedzę z podręczników szkolnych i szło bardzo dobrze. Potem po zakończeniu liceum cos się złego stało z moją pamięcią , opuściła mnie. Nie ma opcji bym zapamiętała przeczytany materiał czy może nauczyła się kilku słówek,.Mój mózg nie zapamiętuje a przepuszcza informacje i tyle. Proces trwa od 30 lat nie polepsza się ani na razie nie pogarsza, Żaden lekarz nie postawił diagnozy raczej słyszę , że to niemożliwe. Możliwe . Od około miesiąca zajadam spirulinę i chlorelle. Niby dbam o mózg na poziomie jedzenia ale to nic nie daje.
    Jedyne moje przypuszczenie że źródłem mogą być trzy amalgamaty. Ale wierzyć mi sie w to nie chce. Ludzie mają amalgamaty i pamieć też. Dobra jestem tylko w spojrzeniu na zegarek o 11.11, a od jakiegoś czasu a inne czterocyfrowe jednolite godziny. Czy ja jeszcze kiedyś coś zapamiętam? co robić?

    1. avatar Jarmush 3 grudnia 2019 o 20:19

      to się stało, gdy założyli Ci plomby?

  9. avatar Ewa 4 grudnia 2019 o 02:41

    Plomby założyli jak miałam chyba z 17 lat. Jeszcze chodzilam do liceum ..od razu nie miałam żadnych problemów . Mature zdałam problemów z wiedza nie miałam. skończyłam szkołę i jakby z automatu dostałam problem z pamięcią. Lekarze słuchając patrzyli z politowaniem ..to już 30 lat tej koszmarnej tempoty. Już myślę że to początek demencji… na szczęście przez te lata nie jest jeszcze gorzej. Tylko te plomby mnie intrygują.. Czy mając plomby i biorąc chlorella mogę jeszcze pogorszyc?

    1. avatar Jarmush 4 grudnia 2019 o 07:00

      nie pogorszysz

  10. avatar Ewa 4 grudnia 2019 o 10:26

    Dziękuję. To zajadam dalej . 17 grudnia idę usunąć plombe z amalgamatu..To w ogóle jest szokujące dla mnie perspektywy czasu bo przecież jako nastolatka w latach 80-tych nie miałam pojęcia w czym rzecz .Na feriach zimowych pani stomatolog zafundowała mi wtedy 5 takich plomb. Nie miałam pojęcia co mi wkłada. Dwie z nich już dawno usunięte nawet nie wiem kiedy.
    Może jakby „wyjąć „mózgu to świństwo co one niewątpliwie mi wniosły…..ale żeby taka utrata pamięci …..

  11. avatar Gruby Hubson 21 lipca 2020 o 09:24

    Czy surowa matcha dodana do szejka hamuje wchlanianie zelaza?

    1. avatar Jarmush 21 lipca 2020 o 09:53

      nie, jak już to kurkuma, ale musiałbyś jeść kurkuminę. Zbadaj żelazo.

  12. avatar Zankotoczy 11 marca 2021 o 14:54

    Dzień dobry
    Naturopatka postawiła wszystko na jedną kartę i zamiast skomplikowanej diety powiedziała klientce, żeby ta raz dziennie wypijała wodę z cytryną lub lekkie smoothie w towarzystwie łyżeczki spiruliny (która jest jednym z najlepszych roślinnych źródeł żelaza i innych substancji odżywczych na planecie) i łyżeczki sproszkowanych jagód camu-camu , które stanowią doskonałe źródło witaminy C.

    Lekkie smootkie- ale jakie mogą być owoce czy warzywa, żeby wchłaniać te żelazo w 100%? Proszę o jakiś przepis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum