Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 455 252
67 online
34 916 VIPy

Jedna naturalna kapsułka zamiast wszystkich leków przeciwbólowych

Na szczęście jest ratunek! Ona, jedyna słuszna tabletka. Sprytna jak diabli, bo dokładnie wie co Cię boli i potrafi trafić w miejsce bólu. Jaki tam układ pokarmowy? Jak boli Cię głowa, to wiadomka, że tableteczka cyk, trafi prosto w miejsce nieprzyjemnie bolesne.

Leki przeciwbólowe tymczasem to przede wszystkim substancje chemiczne powodujące analgezję, zniesienie czucia bólu. Oznacza to w skrócie, że przyczyna bólu (np. stan zapalny, silne skurcze) wciąż funkcjonuje, tyle tylko, że dopływ informacji o niej zostaje odcięty od mózgu. Przyjmując taki środek nie leczysz bólu, a jedynie przestajesz go tymczasowo czuć.1

Co jednak zrobić kiedy ból jest nie do zniesienia?

W końcu nie zawsze da się pozbyć objawów w szybkim tempie, a przyczyny bólu bywają skutkiem dolegliwości chronicznych i złożonych.

Są naturalne substancje, które mają działanie o potwierdzonej naukowo skuteczności porównywalnej do popularnych środków przeciwbólowych. Gwiazdą świecącą wśród nich najjaśniej jest z pewnością imbir.

Imbir: przeciwbólowy środek z natury

Okazuje się, że rozgrzewający korzeń o delikatnie ostrym smaku, którego lubimy dodawać do herbaty i potraw, ma właściwości przeciwbólowe, które z łatwością zostały udowodnione w licznych badaniach.2

Imbir a bóle menstruacyjne i PMS

Badania w 2009 roku wykazały, że kapsułki imbiru (250 mg cztery razy na dobę) były tak skuteczne, jak kwas mefenamowy w ibuprofenie w łagodzeniu bólu u kobiet, związanego z cyklem menstruacyjnym.3

W innym z badań w tym zakresie przebadano uczennice liceum z Iranu, które regularnie miesiączkowały i przechodziły dotychczas przez co najmniej jedno ciężkie krwawienie miesięczne. Uczestniczki badania nie miały żadnych chorób ginekologicznych. Nie przyjmowały też regularnie leków hormonalnych ani przeciwzapalnych leków niesteroidowch, nie miały infekcji intymnych, ani nie były otyłe.

Poziom utraty krwi menstruacyjnej drastycznie spadł podczas trzech cykli w grupie stosującej imbir i był znacznie lepszy niż w grupie placebo. Średni spadek ciężkich krwawień miesięcznych w grupie przyjmującej imbir wystąpił już w pierwszym miesiącu, a był jeszcze lepszy w drugim miesiącu, a następnie nieco lepszy w trzecim miesiącu. W grupie placebo nie stwierdzono zmian w średniej ilości krwi miesięcznej. Po badaniu w grupie przyjmującej imbir średnia ilość krwotoków zmniejszyła się o 46,6%, a w grupie placebo o 2,1%. Łącznie u 3 kobiet pojawiły się objawy niepożądane. W grupie z imbirem była to zgaga u jednej z badanych. W grupie placebo u jednej z badanych wystąpił ból brzucha, a u innej biegunka.4

Imbir a ból głowy

W badaniu przeprowadzonym w Iranie, zespół neurologów porównał imbir i leki na migrenę przepisywane na receptę na grupie 100 kobiet i mężczyzn cierpiących na migrenę od średnio 17 lat. Pacjenci byli losowo przydzielani do grup: pierwszej, która przyjmowała środek z imbiru (250 mg w kapsułce) i drugiej, która przyjmowała medykament (50 mg sumatryptanu).

Imbir okazał się tak samo efektywny jak leki na receptę i dawał 90% ulgi już po 2 godzinach od przyjęcia tabletki!

Dodatkowo, podczas gdy po przyjęciu imbiru „skutki uboczne” raczej się nie zdarzały (4%), po sumatryptanie 20% pacjentów skarżyło się na zawroty głowy, senność i zgagę. Dawka imbiru wykorzystana w badaniu była bardzo niska – wynosiła tylko 250mg suszonego korzenia imbiru.5

Imbir a ból brzucha po jedzeniu

Znasz to uczucie, które następuje po zjedzeniu ciężkiego posiłku, który jak cegła zalega w żołądku? Zdaje się wówczas, że organizm prowadzi strajk włoski i będzie trawił spożyty godzinę temu obiad już do końca świata. Do tego dochodzi uczucie niestrawności, zgaga, odbijanie i refluks. Nic przyjemnego. W takich sytuacjach nie możesz zrobić dla siebie nic lepszego niż zaprzyjaźnić się z imbirem!

Dyspepsja czynnościowa jest terminem klinicznym stosowanym do opisania dyskomfortu w górnej części brzucha, takiego jak refluks, który uważa się za związany ze spowolnieniem pracy układu pokarmowego. Imbir okazuje się być pomocny w tych problemach! Imbir pomaga przyśpieszyć proces opuszczania pokarmu z żołądka. Przy tej zwiększonej ruchliwości w układzie trawiennym mniej prawdopodobne jest zgaga lub niestrawność.

Jedno z badań przeprowadzonych na zdrowych uczestni(cz)kach wykazało, że przyjmowanie imbiru w kapsułkach (1200 mg) z posiłkiem stymuluje trawienie tak bardzo, że szybkość opróżniania żołądka zostaje podwojona! Co więcej, im bardziej wydajne jest trawienie, tym więcej ma się energii! Wynika to z prostego faktu, że nawet 60% zasobów energii jest wykorzystywanych na funkcje metaboliczne.6

Imbir a stany zapalne

Stany zapalne generalnie są potrzebne i pojawiają się nawet u najzdrowszych osób. Mówiąc prosto, jeśli zatniesz się kartką papieru w pracy, komórki odpornościowe Twojego organizmu wkroczą aby chronić Cię przed patogenami i leczyć rany. To nazywa się ostrym stanem zapalnym.

Tak to już jest, białe krwinki zajmują się swoją robotą w uszkodzonym miejscu, a później odchodzą. Takie stany zapalne są w porządku i nie są groźne dla Twojego organizmu. O ile przebiegają prawidłowo, nie ma potrzeby ich demonizowania, bo nie są one same z siebie szkodliwe ani niebezpieczne dla organizmu.

Inaczej jest z chronicznymi stanami zapalnymi, czyli takimi, które czasem rozwijają się przez lata zanim dostrzeżesz ich pierwsze objawy. Nie biorą się one znikąd: prozapalna dieta, stres oksydacyjny, niedotleniony, zakwaszony organizm, szczególnie w komplecie z innymi chorobami, to zapalenie instant. Dochodzą do tego leki na receptę (i nie tylko), chroniczny stres, antybiotyki, w tym te w żywności i brak snu. Stany zapalne mogą być przyczyną chorób jelit i serca, chorób autoimmunologicznych, nowotworów i wielu innych, równie nieprzyjemnych, dolegliwości.

Na szczęście jest imbir. Zawarty w nim aktywne substancje, czyli gingerol, paradol i szoagol odpowiedzialne są za liczne przeciwzapalne właściwości tego korzenia. I tak też wykazano między innymi, że imbir hamuje produkcję prozapalnych cytokin. Brzmi prosto, ale to wielka sprawa!7

uściski:)


Emanuela Urtica

Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.


Źródła:

 1. K. D. Rainsford, Michael Powanda Safety and Efficacy of Non-Prescription (OTC) Analgesics and NSAIDs s. 114
 2. health.howstuffworks.com/wellness/natural-medicine/herbal-remedies/ginger-better-than-drugs-for-pain.htm
 3. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19216660/
 4. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25298352
 5. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23657930/
 6. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18403946/
 7. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665023/

(Visited 6 518 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica Kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Wieloletnia autorka na blogu Pepsi Eliot.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Lila Dmochowska 7 czerwca 2020 o 08:58

  Dziękuję ❤

  1. avatar Jarmush 7 czerwca 2020 o 17:01

   <3

 2. avatar KasiaMi 7 czerwca 2020 o 10:16

  Jak wy to robicie 🙂 Dzisiaj rano szukalam info o farmaceutykach na bolesny okres bo po abrazji 3 lata temu, co miesiąc mam 2 dni wycięte z życiorysu. ..
  Spróbuję imbiru, chociaż- zupełnie przypadkiem- od wczoraj jem żelki imbirowe znanej firmy H, ale chyba nie działają 😉
  Dzięki, Emanuelo!

 3. avatar Farmaceuta 7 czerwca 2020 o 10:54

  Widać, że autorka tekstu nie ma pojęcia o mechanizmie działania leków przeciwbólowych. Opisano tu mechanizm działania leków miejscowo znieczulających, bo one odcinają dopływ bodźców bólowych do mózgu, tymczasem leki przeciwbólowe hamują syntezę prostaglandyn, a więc działają również przeciwzapalnie. Odsyłam do jakiegokolwiek podręcznika z Farmakologii.

  1. avatar Jarmush 7 czerwca 2020 o 16:59

   Nie jest aż tak źle u Emanueli z tymi wiadomościami https://www.pepsieliot.com/diety/11313/czy-mozna-naturalnie-zastapic-popularne-srodki-przeciwbolowe-mozna.html
   artykuł stary jeszcze nie przerobiony na nowe konfiguracje bloga, ale widać że coś tam kumamy 😀 pozdrawiamy

 4. avatar Majka 8 czerwca 2020 o 18:48

  Czy można imbir w ciąży stosować ?

  1. avatar Jarmush 8 czerwca 2020 o 19:25

   tak, zaleca się nawet przy mdłościach porannych, woda z imbirem

 5. avatar Nela70 13 grudnia 2020 o 22:33

  Piję wodę z imbirem i jem potrawy z imbirem od lat niestety nie działa na mnie przeciw bólowo . Mam duże bóle kręgosłupa oraz bóle duże stawów i bóle głowy , bóle menstruacyjne tak duże że po ścianach mogła bym chodzić , może ten imbir pomaga komuś na jakieś drobne bóle , ja mam od lat ogromne bóle i niestety tylko przeciwbólowy tramal obecnie mi pomaga.

  1. avatar Pepsi Eliot 14 grudnia 2020 o 06:43

   No tak, u Ciebie rozcieńczanie krwi nie działa już przeciwbólowo. Dlaczego tak cierpisz, co jesz? Ile masz lat?

  2. avatar Przemko :-) 21 grudnia 2020 o 11:16

   Nelu70! Kluczem do zdrowia będzie znalezienie i zlikwidowanie przyczyn tych wszystkich bóli. Na pewno nie szukanie substancji, które będą je uśmierzać. Nie ważne czy to leki sztuczne czy jakieś naturalne. Przede wszystkim naprawa kręgosłupa to jest podstawa. Bez zdrowego kręgosłupa bóle na pewno nie miną. Nawet nie dawno na YT widziałem filmik, w którym jakiś trener podzielił się za darmo całym zestawem prostych ćwiczeń na zdrowy kręgosłup we wszystkich jego odcinkach. Także możliwości samodzielnego działania jak najbardziej są dostępne.
   Oczywiście artykuł jest dość ogólny żeby dawał rezultaty w każdym konkretnym przypadku. Niemniej na pewno znajdą się osoby, które zeń skorzystają.
   Powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum