Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 984 890
109 online
35 456 VIPy

Czy ktoś jeszcze pamięta genialne młode trawy?

Niby wciąż wchodząc do sklepu ze zdrową żywnością znajdzie się je na półce, ale jakby niżej, bo nikogo już toto nie pociąga. Skończyły się przepisy na genialne napoje oczyszczające, detoksykujące wątrobę szoty, maseczki cofające siwienie włosów i takie, które nawilżają i odmładzają twarz.

Czy świat słusznie zepchnął je z piedestału w alei superpokarmów? Niekoniecznie. Na kapitalistyczną modłę oferuje się więcej i bardziej nowocześnie, także w przypadku superpokarmów i suplementów. I chociaż powiew nowości jeszcze nikomu nie zaszkodził, to najlepsze są czasem sprawdzone rozwiązania. Na przykład takie stosowane od setek lat! I dlatego dzisiaj wszystkim nam należy się powtórka z wiedzy o genialnym działaniu młodych traw, które mają w sobie odżywczą moc po stokroć większą niż wiele znanych superpokarmów.

Trawa pszeniczna

Trawa pszeniczna to nic innego jak ledwie wykiełkowana pszenica. Jest młodą trawą, z której dopiero wyrosną kłosy, więc nie zawiera glutenu. Zawiera za to całe mnóstwo substancji odżywczych, ponieważ zbiera się ją w jej odżywczym szczycie, kiedy koncentracja witamin, minerałów, aminokwasów, przeciwutleniaczy, chlorofilu i enzymów jest najwyższa.

Trawa pszeniczna to genialne źródło oczyszczającego i dotleniającego chlorofilu, dzięki któremu maksymalnie wspomaga układ odpornościowy. Trawa pszeniczna zawiera go nawet do 70%, dzięki czemu ma nieoceniony wpływ na zdrowie układu krwionośnego.

Wynika to z faktu, że cząsteczki chlorofilu bardzo przypominają cząsteczki hemu, pigmentu, który łączy się z białkiem, tworząc hemoglobinę. Główna różnica polega na tym, że cząsteczka chlorofilu zawiera magnez jako centralny atom, a cząsteczka hemu zawiera żelazo. Dlatego właśnie chlorofil wpływa na organizm w ten sam sposób jak hemoglobina, podwyższając poziom tlenu!

Trawa pszeniczna zawiera też niezbędne minerały i mnóstwo witamin, w tym witaminy A, C, D, K i witaminy z grupy B.

To jeszcze nic, bo jest także źródłem białka i zawiera 17 aminokwasów! Całkiem nieźle jak na zwykłe ździebełko trawy.1

Trawa jęczmienna

Trawa jęczmienna to młody jęczmień. Analogicznie do trawy pszenicznej nie zawiera glutenu. Jest uważana za roślinę z najbardziej zbilansowanym profilem odżywczym i największą ilością substancji odżywczych z jednego źródła.

To w rzeczy samej pokarm kompletny, który zawiera aż 20 aminokwasów, włączając w to 8 niezbędnych dla ludzi. Do tego jest źródłem witamin A, C, E i K i witamin z grupy B. Beta-karotenu ma w 100 gramach aż dwa razy więcej niż słynące z niego marchewki!

Jakby tego było mało, ma w opór minerałów: cały przekrój od boru po cynk oraz 50 pierwiastków śladowych, czyli takich, na które zapotrzebowania wynosi poniżej 100 mg na dobę (zalicza się do nich na przykład jod).

Trawa jęczmienna to także źródło 16 enzymów wspierających zdrowie układu pokarmowego.

Młody jęczmień odkwasza też organizm i działa przeciwutleniająco, a przy okazji oczyszcza i podnosi poziom energii.2,3

Czym różni się trawa pszeniczna od trawy jęczmiennej?

Nie sposób mówić o tym co je dzieli nie zaczynając od tego co je łączy

  • obie są źródłem chlorofilu,
  • każda z tych młodych traw jest doskonałym źródłem magnezu,
  • obie trawy mają fantastycznie dużo substancji odżywczych
  • każda z nich zawiera wapń, żelazo, magnez i potas
  • każda z nich jest źródłem witamin A, C, E, K i kwasu foliowego.

Czym w takim razie się różnią?

  • trawa jęczmienna zawiera trochę więcej białka niż trawa pszeniczna,
  • trawa pszeniczna jest lekko kwaskowata, podczas gdy trawa jęczmienna ma bardziej neutralny posmak,
  • młody jęczmień trawi się łatwiej niż młoda pszenica.

Jak można je wykorzystać?

W 4 szklance

„4 szklanki” to codzienny rytuał będący formą nie tylko oczyszczania, ale także nawadniania ciała, po odwodnieniu nocnym, które zawsze ma miejsce. Składniki 4 szklanek odżywiają też ciało i mają silne właściwości przeciwzapalne. Ostatnia szklanka wypełniona jest odżywczą, pełną chlorofilu zieleniną, na czele właśnie z młodymi trawami oraz algami. Tu znajdziesz wszystkie informacje o stosowaniu 4 szklanek.

4 szklanka

Do szklanki wody z cytryną dodajesz 1 łyżeczkę (lekko wypukłą) mieszanki spiruliny, chlorelli i obu młodych traw, w równych proporcjach po ¼, możesz też po prostu użyć tego doskonale sprawdzającego się 4 Greens This is BIO®, oraz garść zielonych liści jarmużu, szpinaku, czy łodyg selera naciowego, fenkuła, czy brokuła i dokładnie miksujesz.

Jeśli nie masz pod ręką świeżych liści opcjonalnie możesz poprzestać tylko na łyżeczce 4 Greens This is BIO®, albo dołożyć jeszcze sproszkowany Jarmuż lub Szpinak This is BIO®.

Możesz dodać jeszcze kopiatą 1 łyżkę stołową tegoHemp Protein This is BIO® oraz pół łyżeczki tego Kelp This is BIO® (chodzi oczywiście o jod). Mocno miksuj i wypij (nie jest to pyszny napój, ale rozwala system).

Uwaga

Jeśli nigdy wcześniej nie jadłaś alg, zawsze należy zacząć od bardzo małej ich ilości i powolutku, każdego dnia zwiększać dawkowanie.

W super pożywnym koktajlu

Zblenduj:

  • 2 dojrzałe banany (wcześniej zamrożone nadadzą napojowi kremowej konsystencji),
  • łyżeczkę sproszkowanej trawy pszenicznej,
  • łyżeczkę sproszkowanej trawy jęczmiennej,
  • garść świeżego szpinaku,
  • 2 łyżeczki posiekanej mięty,
  • sok z połowy limonki,
  • ½ szklanki wody.

W sosie sałatkowym

Chcesz podnieść zdrowotność swojej ulubionej sałatki o 1000 punktów? Przygotuj ten zaskakująco pyszny i super zdrowy dressing.

Połącz w miseczce:

  • 8 łyżek oliwy,
  • 4 łyżki octu jabłkowego lub sok z ½ średniej cytryny,
  • ½ łyżeczki tahini (pasty sezamowej),
  • szczyptę soli himalajskiej,
  • odrobinę czarnego pieprzu,
  • ¼ łyżeczki trawy pszenicznej,
  • ¼ łyżeczki trawy jęczmiennej.

W porannym szocie

Szocik z rana brzmi kontrowersyjnie? Nie musi. Ten bowiem pobudza, rozjaśnia umysł i pomaga oczyścić ciało, przy okazji dając niezłego kopa metabolizmowi.

Zblenduj:

  • ½ łyżeczki sproszkowanego młodego jęczmienia,
  • ½ łyżeczki sproszkowanej trawy pszenicznej,
  • 60 ml wody,
  • 30 ml świeżego soku z cytryny (około ½ cytryny),
  • grubą szczyptę mielonego imbiru.

Nie zrażaj się smakiem, który jest dość intensywny. Wypij lufę „na jeden strzał” i ciesz się pobudzająco-oczyszczającymi korzyściami tego napoju. Dla uzyskania najlepszych efektów pij go codziennie rano lub nawet dwa razy dziennie, jednak za każdym razem przygotowuj świeży napój.

uściski:)


Emanuela Urtica

Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.

Źródła:

  1. healthline.com/nutrition/wheatgrass-benefits
  2. organicfacts.net/health-benefits/cereal/barley-grass.html
  3. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5904770/

(Visited 1 673 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar justa 17 czerwca 2020 o 18:03

    Hejka Pepsi. Możesz polecić coś na wrażliwe zęby i odsuwające się szyjki? Odkąd pije 4 szklanki (już grubo ponad 2 lata) i owocowe szejki niestety moje zęby ucierpiały i bardzo odsłoniły się szyjki i są mega wrażliwe. Oczywiście płuczę zębiska po zjedzeniu owocków. Pytałam o radę panią stomatolog i poradziła mi ona Elmex do wrażliwych zębów, ale niestety nie ma takich efektów. No i te szyjki …
    Olej kokosowy zajadam regularnie – aktualnie robię sobie herbatkę leczącą 60 chorób, kiedyś też ssałam olej kokosowy.

    1. avatar Jarmush 18 czerwca 2020 o 18:52

      Myślę, że generalnie byłby taki problem, bo 4 szklanki nie mają wpływu na szyjki, jeśli już, to kwas, sok owocowy, czy ocet mogłyby mieć wpływ na szkliwo, ale w 4 szklankach to wszystko jest bardzo rozcieńczone. Może powinnaś pić to przez słomkę.

      1. avatar justa 19 czerwca 2020 o 09:52

        Zacznę, ale możliwe że też owoce mają na moje zęby taki wpływ. A można coś z tym zrobić? W naturalny sposób zadbać o szyjki i ogólnie szkliwo zębów?

        1. avatar Jarmush 19 czerwca 2020 o 10:31

          witamina A, D3 z K2

  2. avatar porada 17 czerwca 2020 o 18:38

    czy czerwona twarz na wieczor jak po niacynie moze miec jeszcze jakies powody? cos jak motyl na twarzy ale to nie ma zwiazku z toczniem itp bo znika na dlugo ale pojawia sie chyba po jakis produktach bo czasem tak mam zwlaszcza jak sie schyle to widac

    1. avatar Jarmush 18 czerwca 2020 o 18:49

      zwykły flesz, normalna sprawa, jeśli znika do pół godziny. Tak może się pojawić później, po produkcie pobudzającym, np z cofeiną.

  3. avatar Margo 18 czerwca 2020 o 20:38

    Pepsi, jak zrobić maseczkę na siwiejące włosy z traw?

    1. avatar Jarmush 19 czerwca 2020 o 07:31

      to się je 🙂

  4. avatar annnna 20 czerwca 2020 o 11:13

    hej Peps, wiadomo coś może kiedy będzie w końcu greens and fruits?

    1. avatar Jarmush 20 czerwca 2020 o 12:24

      wiadomo, że wyleciał z NY, więc w przyszłym tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum