Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 254 222
196 online
35 508 VIPy

Jesteś rannym ptaszkiem i o 21 chodzisz spać? Ciekawe dlaczego?

Jesteś rannym ptaszkiem, a nie, jak większość osób, nocnym markiem? Wcześnie się kładziesz i wcześnie wstajesz? Zgodnie z nowym badaniem w Twoim cyklu snu może pojawiać się modyfikacja, która dotyczy tylko 1 na 300 osób! Nazywa się ją zaawansowaną fazą snu. Wiąże się ona bezpośrednio z Twoim rytmem dobowym. Rytm dobowy, czyli wewnętrzny zegar Twojego ciała, ma za zadanie między innymi zarządzać cyklem snu i budzenia się. I tak też rano Twoje ciało wydziela kortyzol żeby podnieść Cię z łóżka. Później poziom tego hormonu spada, a wieczorem ciało wydziela melatoninę, czyli hormon snu.

Zaawansowana faza snu

Tym, u których pojawia się zaawansowana faza snu ciało daje znać, że pora kończyć dzień wydzielając melatoninę i dostosowując temperaturę ciała do snu już o godzinie 8 rano. Te osoby również budzą się wcześnie rano, około 4-5 rano. Pozostali zdecydowanie mogą mieć problem ze wstawaniem o tej porze. Te ekstremalnie poranne ptaszki mają tendencję do funkcjonowania dobrze w dzień, ale mogą mieć trudność z niezaśnięciem podczas wieczornych zobowiązań towarzyskich. Naukowcy ze szkoły medycznej UCSF, zbadali nawyki senne ponad 2400 pacjentów i odkryli, że około 1 na 300 osób spełnia kryteria dla zaawansowanej fazy snu. Wszyscy uczestnicy zostali przebadani przez tych samych neurologów i zapytani o swoją historię medyczną i dotychczasowe nawyki senne. Dane z dzienników snu i testów, które mierzyły poziomy melatoniny fal mózgowych uczestników, poziomy tlenu i częstość akcji serca zostały również uwzględnione w ocenie. Badanie zostało opublikowane w magazynie SLEEP (ang. SEN) i wykazało, że osoby z zaawansowaną fazą snu śpią generalnie lżej niż osoby kładące się spać później. Tacy ludzie zazwyczaj w weekendy śpią tylko 10 minut więcej niż zwykle, podczas gdy u większości osób jest to około 30 minut. Zaawansowany sen jest bardziej powszechny niż sądzono i nie jest skorelowany z depresją, wiekiem i innymi czynnikami, które mogą wpływać na sen.

Co zrobić kiedy się nie wysypiasz i wcześnie chce Ci się spać?

Jak zresetować swój czas snu? Zawsze dbaj o to żeby mieć sen rozplanowany na 8 godzin, tak żeby w razie awaryjnej sytuacji móc wyspać się przez 7. Najlepiej jest zasypiać o godzinie 22-23. Warto też zwracać uwagę na to co Cię pobudza i usypia. + Zwróć uwagę na długość czasu kiedy jesteś przebudzona. Chęć snu zwiększa się z każdą godziną na nogach. Kiedy chcesz wcześnie się położyć, musisz także wcześnie się obudzić. + Ćwiczenia i aktywność fizyczna na początku pobudzają, ale ostatecznie zwiększają chęć snu, szczególnie te na zewnątrz. + Czas spożycia kofeiny: kofeina zmniejsza senność i pozwala dłużej być pobudzonym. Zmniejszenie jej spożycia po południu jest dobrą praktyką.

Co możesz zrobić aby poprawić jakość snu?

Zmniejsz temperaturę w mieszkaniu

Jeżeli możesz, zmniejsz temperaturę w swoim domu. Przed snem dobrze wywietrz sypialnię, a jeśli warunki pogodowe na to pozwalają, nie zamykaj okien. Nie zasypiaj pod zbyt wieloma warstwami pościeli.

Nie sprawdzaj godziny kiedy obudzisz się w nocy lub nad ranem

Światło z tych urządzeń uruchomi Twoją melanopsynę. To białko z grupy opsyn zaangażowane w rytm dobowy i odruch źreniczny, które jest bardzo czułe na światło niebieskie, przez co działa jak wewnętrzny zegar. Naprawdę nie ma znaczenia, która jest godzina, kiedy budzisz się w środku nocy. Nie ma żadnej korzyści w tym, że zaczynasz się martwić niedostarczeniem sobie wystarczającej ilości snu. Skorzystaj z dobrodziejstwa adaptogenów i użyj Ashwagandhy. Uważa się, że ashwagandha ma uspokajające, antystresowe właściwości. Od zarania czasów używa się jej jako środka na uspokojenie i na sen. Doskonałym atrybutem ashwagandhy jest jej zdolność do uspokajania i wyciszania układu nerwowego, a także wpływ na regulację neurotransmiterów takich jak serotonina i kortyzol. Badania potwierdzają, że to indyjskie zioło może być użyteczne w terapii osób, które przyjmowały wcześniej silne antydepresanty jak Xanax i Valium.

Pobudź się z rana

Kiedy rano czujesz się dobrze ale Twój poziom energii szybko spada, postaw na korzeń maca. Wstań, wpuść do pokoju światło, odpal ulubioną muzykę, napij się delikatnie pobudzającej herbaty matcha lub napoju z guaraną. Idź na 15 minutowy spacer albo chociaż wyjdź na balkon żeby złapać trochę słońca.

 Zoptymalizuj rytm dobowy i zachowaj stałość

Aby w pełni zresetować swój rytm dobowy, zadbaj o stałe godziny snu, posiłków, aktywności oraz relaksu. Przypatrz się swojemu ciału i zastanów się kiedy masz najwięcej energii, kiedy najlepiej Ci się myśli, kiedy chce Ci się spać i jeść. To zmiana, która potrafi postawić życie na nogi.

uściski:)

Źródła: eurekalert.org/pub_releases/2019-08/uoc–1i3080519.php

(Visited 3 827 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar A 13 sierpnia 2019 o 09:36

  link do źródła nie działa

  1. avatar Jarmush 13 sierpnia 2019 o 09:40

   skopiuj i wklej i zobacz że działa idealnie

 2. avatar A 13 sierpnia 2019 o 09:42

  Page not found.

  The page you are looking for has moved. Please go to the main EurekAlert! homepage to locate the section you are interested in and reset your bookmarks.

  For further assistance, please contact webmaster@eurekalert.org.

  pozdrawiam 😉

  1. avatar Jarmush 13 sierpnia 2019 o 09:50

   masz coś zepsute, albo coś Cię nie lubi, może ten krzywy uśmieszek przy pozdrawianiu 🙂
   https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-08/uoc–1i3080519.php
   pozdrawiam

 3. avatar A 13 sierpnia 2019 o 09:54

  dziwne, dzieki

 4. avatar D 13 sierpnia 2019 o 10:39

  Pepsi oni maja racje, wlasciwy link zawiera 2 myslniki pomiedzy uoc, a 1i3080519 🙂
  Pozdrawiam pepsiora <3

 5. avatar Aga 24 maja 2021 o 19:39

  A ja mam pytanko o sen, a właściwie o senne poranki. Strasznie ciężko jest mi rano wstawać, ciężko tez położyć sie spać wcześniej niż 23, zazwyczaj zasypiam miedzy 23 i północą, i potrafię do 8 przespać… budzik o 6 dzwoni, ja go snuzuje, i lipa, śpię dalej. Nie jestem dumna z tego powodu 🙁 Ale momentami ciężko. Będę wdzięczą za jakiś pro tip… rankiem świat jest cudny, jak mi sie uda wstać, to czuje te cudna energię.. ale rankiem mam na myśli 5-6 rano… kiedy większość świata jeszcze śpi. Ściskam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum