Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 323 400
122 online
35 520 VIPy

Jesz codziennie zielonki? Ten tekst sprawi, że zaczniesz!

Zielonki prażą się w blasku chwały jak jarmużowe chipsy w piekarniku. Wiemy, że są super zdrowe i odżywcze i staramy się aby jak najczęściej gościły w naszym menu. Kto jednak je zielonki codziennie? Niewielu śmiałków. A szkoda, bo ich właściwości odżywcze są spektakularne i mogą zmienić zdrowie na lepsze jeśli dodamy do diety już jedną garść liści dziennie. Chociaż są kwaśne i jedzone zbyt często w nieprzetworzonej formie potrafią pęcznieć w ustach, to kiedy znajdzie się na nie sposób są wyłącznie źródłem korzyści: zawierają mnóstwo dobrego dla jelit błonnika, odmładzających przeciwutleniaczy i magnezu o cudownej mocy wyciszania ciała.

Dlaczego zielonki mają kwaśny smak?

Kwaśny smak zielonek wynika z zawartych w nich glukozynolatów. Te organiczne związki chemiczne wykazują a właściwości antykancerogenne, czyli antynowotworowe. Uważa się, że mogą odgrywać istotną rolę w zapobieganiu nowotworom. Mają one również działanie przeciwutleniające, chronią komórki ciała przed szkodliwym stresem oksydacyjnym. Naukowcy zwracają też uwagę na ich działanie bakteriostatyczne w stosunku do bakterii Helicobacter pylori, nawet w przypadku szczepów antybiotykoopornych! Odnotowuje się też ich korzystny wpływ na prewencję choroby Parkinsona, reumatoidalne zapalenie stawów i inne jednostki chorobowe.


Korzyści jedzenia garści zielonek dziennie

Powaga, jedz codziennie garść świeżych albo łyżkę sproszkowanych zielonek! To eliksir zdrowia. Dlaczego?

Bogactwo substancji odżywczych

Zielonki są pełne substancji odżywczych. Witamin A, C i K, potasu, magnezu, wapnia i sodu oraz innych substancji odżywczych zależnych od konkretnej rośliny. I nie są to niewielkie dawki witamin! Na przykład jarmuż ma w 100 gramach więcej witaminy C niż pomarańcza, a jego jedna garść dziennie spełnia 134% zapotrzebowania na tę witaminę. Do tego zaspokaja więcej niż jakakolwiek roślina, bo aż 133% zapotrzebowania na witaminę A. To jeszcze nie wszystko! Stanowi on bardzo dobre źródło kwasu alfa-linolenowego (ALA) i kwasu tłuszczowego omega-3 niezbędnego dla zdrowia mózgu i poprawnego funkcjonowania całego organizmu. Według książki Dr. Drew Ramsey’a „50 Shades of Kale” jedna szklanka jarmużu zawiera aż 121 mg ALA!

Moc przeciwutleniaczy

Zielonki są ultra bogate w przeciwutleniacze, witaminy, polifenole i flawonoidy, które chronią przed starzeniem, zapobiegają chorobom i działają ultra odżywczo. Ale że o co cały ambaras? A no o wolne rodniki. Najlepszym systemem zapobiegania wolnym rodnikom są właśnie przeciwutleniacze. Wolne rodniki, a właściwie wolne rodniki tlenowe to molekuły (profesjonalnie mówiąc indywidua molekularne), które zdolne są do uczestniczenia w reakcjach chemicznych, które odgrywają znaczącą rolę w metabolizmie i starzeniu się organizmów żywych. Oznacza to, że mogą one osłabić ściany komórkowe, zakłócić DNA i upośledzić mitochondria, czyli centra energetyczne komórek Twojego ciała. Uszkodzenie to, zwane stresem oksydacyjnym, prowadzi do zmian takich jak powstanie zmarszczek, spadek zdolności poznawczych i przewlekłe choroby. Niestety wolne rodniki są generowane przez wszystko, od zanieczyszczeń powietrza do promieni słonecznych. Nawet oddychanie przyczynia się do ich powstania i nie da się ich uniknąć. Naszą linią obrony są przeciwutleniacze, które neutralizują je i powstrzymują przed „kradzieżą” elektronów z komórek ciała. Właściwie potrafią one powstrzymać nawet 99% rodników uszkadzających komórki!

Zapobieganie nowotworom

Istnieje wiele dowodów naukowych wskazujących zielonki jako źródło ochrony przed nowotworami i wsparcie w ich leczeniu. Szczególnie korzystne są tu rośliny krzyżowe.


Wsparcie zdrowia jelit

Zielonki stanowią źródło roślinnego błonnika, który jest pokarmem dla dobrych bakterii układu pokarmowego. Zdrowa mikroflora jelit to nie tylko dobre trawienie, ale zdrowie właściwie całego ciała, dlaczego to takie ważne by codziennie spożywać zieleninę.

Wyciszenie

Zielonki mogą zmniejszyć uczucie chronicznego niepokoju. W badaniach wykazano, że u osób ze zdiagnozowanym zespołem lęku uogólnionego przyjmowanie przeciwutleniaczy zmniejszyło symptomy choroby. Naukowcy zauważyli, że grupa przyjmująca suplementy zareagowała lepiej niż osoby przyjmujące medykamenty. Dodatkowo zielonki są pełne magnezu, który redukuje stres i niepokój!

uściski:)

Źródła: zppnr.sggw.pl/ZPPNR_2017_T_n588_s3.pdf standardmedia.co.ke/evewoman/article/2001343014/red-carpet-looks-at-the-2019-emmy-s

(Visited 2 684 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum