logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
87 811 280
405 online
31 706 VIPy
Reklama

this is bio, pepsi eliot

SHAPE SHAKE TiB
TWÓJ SPOSÓB
NA IDEALNE CIAŁO

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Jeszcze nie dodałaś białka grochu do diety? No nie gadaj Halina!

Białko jest niezbędnym elementem każdej diety. To nie tylko środek do budowy mięśni czy utraty wagi, ale niezbędny warunek zachowania zdrowia. Białko to budulec, bez którego nie możesz prawidłowo funkcjonować.

Kiedy myślisz o białku, groch zapewne nie jest pierwszym co przychodzi Ci do głowy. A jednak, mimo stosunkowo niewielkiej popularności, jest to jedno z najlepszych (a na dodatek roślinnych) źródeł białka, które nie zawiera alergenów, nie zakwasza i nadaje się dla osób w każdym wieku.

Czym jest białko grochu?

Zamiast przetwarzania chemicznego stosowanego do izolacji wielu innych rodzajów białek, groch jest przetwarzany mechanicznie. Dzięki procesowi ekstrakcji i oczyszczenia zostaje z niego usunięta skrobia i błonnik, a finalny produkt zawiera nawet 80% białka.

Białko grochu występuje nie tylko solo! Może ono stanowić dodatek do koktajli i wegańskich potraw. Zależnie od stopnia przetworzenia białko grochu sprzedawane jest w formie izolatów, które mają największe stężenie białka (zazwyczaj koło 30g/100g produktu, a w przypadku Pea Protein This is BIO 78,89g/100g produktu); koncentratów o mniejszej zawartości białka i z dodatkiem tłuszczu i węglowodanów oraz w formie teksturowanej, dodawanej na przykład do roślinnych substytutów mięsa.

Reklama

TU ZNAJDZIESZ 100% ORGANICZNE BIAŁKO Z ZIELONEGO GROSZKU PEA PROTEIN This is BIO, świetna opcja dla wegan budujących mięśnie


Korzyści z supementacji

Białko grochu ma wysoką zawartość aminokwasów rozgałęzionych (BCAA), ale warto zwrócić uwagę na to, że ma niską zawartość metioniny i tryptofanu. I chociaż ze względu na potrzebę podaży wszystkich 9 aminokwasów, białko grochu nie powinno być jedynym źródłem białka w diecie, jest ono doskonałym wyborem na diecie odchudzającej oraz jako dodatek do potreningowego, budującego mięśnie i regenerującego koktajlu.

Białko grochu jest naturalnie wolne od nabiału, glutenu i orzechów, idealnie więc nadaje się dla osób z wrażliwymi jelitami, alergików i osób z restrykcjami dietetycznymi. Jest ono także najzwyczajniej lżejsze dla organizmu niż nabiałowe źródła białka.

Istnieje jeszcze jeden doskonały powód by stosować białko grochu: roślinne białka są lepsze także dla środowiska! Ich produkcja wymaga mniej wody i mniejszego nakładu energii niż produkcja białek mlecznych, a dodatkowo wzmacniają one glebę.

Białko grochu versus białko serwatki

Kto wygrałby tę walkę?

Białko serwatki izolowane jest z krowiego mleka. Wyprodukowane w nowoczesny, zrównoważony sposób (CFM) pozbawione jest lakozy, czyli cukru mlecznego. Ponieważ jest to produkt nabiałowy, izolat serwatki zawiera komplet wszystkich niezbędnych aminokwasów i tym zdecydowanie wygrywa. W innych kwestiach jakość w ogromnej mierze stoi po stronie producenta. Przed zakupem warto upewnić się, czy produkt zawiera cukier lub sztuczne słodziki, czy pozbawiony jest alergizującej frakcji serwatki mleka krowiego laktoglobuliny, czy zawiera składniki GMO lub sztuczne substancje smakowe.

iałko grochu ma właściwości podobne do białka serwatki, z tym że jest całkowicie pozbawione alergenów znajdujących się w produktach nabiałowych. I chociaż białko grochu nie zwiera wszystkich niezbędnych aminokwasów, badania potwierdzają, że białko grochu wspiera wzrost mięśni równie efektywnie co białko serwatki. Sparowanie ich jako dodatku do treningu wytrzymałościowego wykazało porównywalny efekt. Wysoki poziom BCAA i naturalnie występującego sodu w białku grochu czyni go doskonałym po treningu alternatywnym źródłem energii.

Odchudzanie

Także jeśli Twoim celem jest odchudzanie, warto spróbować białka grochu. W badaniu porównującym źródła białka ci, którzy spożywali białko grochu przed posiłkiem, zjadali w następstwie znacznie mniej kalorii niż ci, którzy spożywali białko serwatki. Może to wynikać z faktu, że białko grochu jest wolniej trawione przez co zwiększa ono uczucie sytości. Należy oczywiście pamiętać, że bilans kaloryczny jest tylko jedną składową procesu odchudzania.

Jeśli zależy nam na spalaniu kalorii, warto postawić na izolat białka serwatki CFM, który pity z wodą pomaga spalić tyle kalorii co lekki trening, jeżeli jednak chcesz ograniczyć porcje i czuć się syta, białko grochu powinno być Twoim pierwszym wyborem.

Jak wybrać najlepsze białko grochu?

Po pierwsze, sprawdź ewentualną zawartość cukru, który może pojawić się w aromatyzowanych produktach. Upewnij się także, że to czysty produkt bez dodatków, które osłabią jego działanie.

Istotną jest także metoda uprawy i jakość ziemi, w której hodowany był surowiec. Białko grochu zawsze powinno być organiczne lub mieć odpowiedni certyfikat, który jest potwierdzeniem jakości produktu. Rośliny mogą wchłaniać w glebie metale ciężkie, takie jak ołów i arsen i groch nie jest wyjątkiem.

Jeśli szukasz kompletnego białka, możesz stosować je zamiennie z innymi roślinnymi białkami, jak białko z brązowego ryżu, dzięki czemu zapewnisz sobie wszystkie niezbędne aminokwasy.

Nie ważne jakie są Twoje cele, białko grochu to jeden z najlepszych wyborów dla Twojego zdrowia.

uściski:)

Źródło: mindbodygreen.com/articles/pea-protein-guide

(Visited 2 077 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Keyt 16 listopada 2018 o 18:07

  Pół miarki białka z grochu i pół z ryżu, jako codzienna dawka białka byłoby dobrą opcją?Czy jednak lepiej zamiennie?

  1. Pepsi Eliot 16 listopada 2018 o 22:35

   możesz tak pomieszać, zobacz jak to trawisz

 2. empi 16 listopada 2018 o 23:13

  Lepsze białko z grochu czy konopne?

  1. Pepsi Eliot 17 listopada 2018 o 09:48

   konopne bierzesz głównie jako źródło Omega 3, a jak masz na myśli przede wszystkim aminokwasy to groch, lub rice This is BIO

   1. empi 17 listopada 2018 o 10:45

    Dzięki za odpowiedź 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *