Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 789 155
28 online
42 340 VIPy

Kamienie nerkowe? Poznaj 6 naturalnych sposobów żeby się ich pozbyć

Generalnie oczyszczanie ciała zaczynamy od banalnej herbatki oczyszczającej nerki 

Życzyć komuś kamieni nerkowych, to jak życzyć mu uderzenia meteorytem, którego odłamki uderzają o wieżowiec, który spada na jego blok, w którym zawala się sufit a pianino spada mu prosto na łeb.

Ale że kochamy wszystkich, albo chociaż mamy świadomość, że wszystko przyciąga się do siebie i odbija i wraca i znów przyciąga, to wiadomo, nikomu nie życzymy źle …

A już na pewno nie kamieni nerkowych.

Może i poniosła mnie fantazja, ale o kamieniach nerkowych, choć nie jest to najstraszniejszy problem zdrowotny jaki możesz mieć, mówi się, że są problemem ZDECYDOWANIE BOLESNYM.

Kamica nerkowa to częsta przypadłość zdrowotna i jedna z najczęstszych chorób układu moczowego.

Polega ona na obecności w układzie moczowym skrystalizowanych złogów (czyli kamieni nerkowych właśnie).

Są one zbudowane z substancji chemicznych, które prawidłowo znajdują się w moczu w formie rozpuszczonej.

Kamienie najczęściej przytrafiają się dorosłym pomiędzy 20 a 50 rokiem życia, a kiedy już się pojawią, wzrasta także prawdopodobieństwo ich nawrotu. Ilość przypadków zachorowań na kamicę moczową wzrosła w przeciągu ostatnich 30 lat, co zawdzięczamy przetworzeniu żywności oraz zmianom w trybie życia i odżywiania.

5 typów kamieni nerkowych:

1. Kamienie fosforanowo-wapniowe, częste i łatwe do pozbycia się wraz z moczem za pomocą witaminy C.

2. Kamienie wapniowe, także powszechne, ale nie rozpuszczają się w kwaśnym moczu

3. Fosforan magnezowo-amonowy (kamienie struwitowe) są znacznie rzadziej występujące, często pojawiają się po zakażeniu lub stanie zapalnym

Rozpuszczają się w moczu zakwaszonym witaminą C

4. Kamienie kwasu moczowego, które są spowodowane problemami z metabolizacją puryny (bazy chemicznej adeniny, ksantyny, teobrominy [w czekoladzie] i kwasu moczowego)

Mogą tworzyć się w stanie takim jak dna moczanowa.

5. Kamienie cystynowe, które są wynikiem dziedzicznej niezdolności do reabsorbowania cystyny.

Większość kamieni tego typu występuje u dzieci, ale są one bardzo rzadkie.

Aby dowiedzieć się więcej o zdrowiu nerek, przeczytaj artykuł co zrobić aby mieć zdrowe nerki, a jeszcze lepiej  nyry, pęcherz, kamienie, prostata.

Chociaż kamienie same w sobie są nieprzyjemną dolegliwością, mogą skończyć się znacznie poważniejszymi problemami zdrowotnymi takimi jak infekcje i stany zapalne, niedrożność dróg moczowych, a nawet trwałe uszkodzenie nerek.

Konwencjonalne metody zakładają przede wszystkim farmakologiczną prewencję i operacyjne usuwanie kamieni.

Trudno określić dlaczego jedni są bardziej podatni na kamienie nerkowe, inni mniej, istnieją jednak naturalne sposoby aby zapobiec ich powstawaniu

1. Zrównoważ poziom witamin rozpuszczalnych w tłuszczach

To priorytet, szczególnie dla osób, u których w przeszłości pojawiły się już kamienie nerkowe.

Aby zmetabolizować wapń potrzebujesz przede głównie witaminy D, ale to nie wszystko.

Lekarze często bagatelizują rolę witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w rozkładaniu wapnia na rzecz farmakologii.

Tymczasem witaminy takie jak K2 i D3, oraz A są praktycznie niezbędne w tym procesie.

Dzięki nim wapń trafia do kości, nie do arterii.

U wielu osób cierpiących nawracające kamice nerkowe te trzy witaminy są kluczem w sukcesywnym leczeniu.

Witamina K2 osobno, a raczej jej BRAK może także grać niezależną rolę w rozwoju kamicy nerkowej.

W jednym ze swoich przełomowych artykułów na temat witaminy K2, Christopher Masterjohn punktuje:

„Pacjenci z kamieniami nerkowymi wydzielają białko zależne od witaminy K2 w swojej nieaktywnej postaci, która jest od czterdziestu do dwudziestu razy mniej skuteczna niż jego aktywna forma w hamowaniu wzrostu kryształów szczawianu wapnia, co sugeruje, że NIEDOBÓR WITAMINY K2 JEST GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ POWSTAWANIA KAMIENI NERKOWYCH.”

2. Nie zapominaj dodawać cytrynę do swoich porannych 4 szklanek z wodą

Woda z cytryną to kolejny naturalny sposób na kamienie.

Głównym zawartym w niej składnikiem istotnym dla tej przypadłości jest kwas cytrynowy.

Kwas cytrynowy (nie myl go z witaminą C) hamuje tworzenie się nowych kamieni i rozbija małe kamienie, które dopiero zaczynają powstawać.

Działa on na kilka różnych sposobów.

Cytrynian wiąże się z wapniem w moczu, zmniejszając ilość wapnia dostępnego do tworzenia się kamieni złożonych ze szczawianów i wapnia.

Koniecznie zapoznaj się z 4 szklankami na czczo, które pomagają w detoksykacji ciała, dotleniają komórki i nawadniają je.

3. Uzupełnij magnez

Masz niedobory magnezu? Dowiedz się jakie są ich główne objawy.

Czasem zdaje się, że magnez może być lekiem na wszystko.

Skurcze mięśni, bóle głowy, zmęczenie, bezsenność, niepokój, ból pleców, zamglenie mózgu, zawał serca, możnaby wymieniać do rana.

Magnez to definitywnie jeden z tych suplemenciarskich must-have, bez których apteczka nigdy nie będzie kompletna, tym bardziej, że trudno jest przyjąć odpowiednią ilość magnezu spoza suplementów.

Istnieją badania (i to niejedne: patrz chociażby (1) i (2), które potwierdzają, że magnez zapobiega formowaniu się kamieni nerkowych.

Zadbaj o to żeby przyjmować co najmniej 400 mg magnezu dziennie w formie chelatu, na przykład cytrynianu magnezu, pij go z wodą lub zażywaj magnezowych kąpieli!

4. 'O sole mio, czyli zajrzyj do solniczki

Nadmiar soli może wpływać na formowanie się kamieni nerkowych. Cytując Chrissa Kressera, autora i specjalistę w sprawach żywienia i medycyny funkcjonalnej:

„U osób podatnych na kamienie nerkowe koniecznym może być zmniejszenie spożycia soli, ponieważ wysokie wydalanie sodu prowadzi również do wyższego poziomu wydalania wapnia z moczem.

Naukowcy nie są w tej kwestii zgodni, ale wykazano, że nadmiar sodu jest związany ze zwiększonym wydalaniem sodu i wapnia z moczem, a pacjenci spożywający najwyższe poziomy sodu mają największe wydalanie wapnia z moczem.

Wyższe wydalanie wapnia może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych, szczególnie jeśli spożycie płynów jest niewystarczające.”

Nawet jeśli nie jadasz dużo przetworzonej żywności, wciąż możesz przyjmować zbyt dużo soli. I chociaż sól jest dobra, zadbaj o to żeby nie przesadzić z jej ilością.

Pamiętaj też o spożywaniu odpowiedniej ilości potasu,  jedz:

 • banany,
 • sok pomidorowy
 • liściaste zielonki
 • i awokado.

5. Więcej, więcej, więcej węglowodanów

Dieta bardzo uboga w węglowodany może prowadzić do głębokich problemów zdrowotnych.

Wymieńmy chociażby obniżoną aktywność tarczycy, niedobory składników odżywczych, insulinooporność, czy szkorbut.

Dr Paul Jaminet poleca spożycie minimum 20-30% węglowodanów dziennie (oczywiście możesz przejść nawet na dietę 811 i jeść ich 80% w ciągu dnia).

Dla średnio aktywnej babeczki jedzącej 2 tysie kalorii, to około 150 gram węglowodanów z owoców, warzyw takich jak słodkie i niesłodkie ziemniaki i innych.

Dla średnio aktywnego faceta jedzącego circa 2600 kcal to będzie jakieś 200 gram węglowodanów dziennie.

6. Witamina C

Bardzo powszechne kamienie fosforanowo-wapniowe mogą występować w drogach moczowych tylko jeśli ich środowisko nie jest kwaśne.

Najbardziej powszechną formą witaminy C jest kwas l-askorbinowy, który rozpuszcza kamienie nerkowe i zapobiega ich powstawaniu.

Ten rodzaj witaminy C rozpuszcza także kamienie magnezowo-amonowe, które według wielu dochtore klasyfikują się już „pod nóż”.

Ten rodzaj kamieni wiąże się z chorobami i infekcjami dróg moczowych.

Zarówno kamienie jak i infekcje można wyleczyć (i im zapobiec) dzięki odpowiednio dużym dawkom witaminy C (1000mg i więcej).

Powszechne kamienie fosforanowo-wapniowe mogą wykształcić się w moczu z kwaśnym pH zarówno kiedy suplementujesz witaminę C, jak i kiedy jej nie suplementujesz.

Jednak jeśli do witaminy C dodasz B-kompleks i magnez, ten typ kamieni ma nikłe szanse żeby się unormować.

Oprócz suplementacji jednym gramem witaminy C dziennie, zaleca się dobry B-kompleks i ok. 400 mg magnezu.

Askorbinian (aktywny jon witaminy C) podnosi produkcję szczawianów w ciele. Nie robi tego jednak sama witamina C. Dr Emanuela Cheraskin, Dr Marshall Ringsdorf i Dr Emily Sisley w swojej książce „Połączenia witaminy C” (1983) tłumaczą, że odpowiednia ilość tej witaminy redukuje niebezpieczne połączenie szczawianu i wapnia, redukując tym samym prawdopodobieństwo powstania kamieni.

„Witamina C w moczu wiąże wapno i jego strukturę. To oznacza mniejszą szansę na to, że wapno oddzieli się i wytworzy kamienie fosforanowo-wapniowe.”

uściski:)

Badania i źródła

 • (1) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Biochemical+and+clinical+effects+of+the+prophylactic+treatment+of+renal+calcium+stones+with+magnesium+hydroxide
 • (2) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12636048
 • westonaprice.org/health-topics/abcs-of-nutrition/on-the-trail-of-the-elusive-x-factor-a-sixty-two-year-old-mystery-finally-solved/#gsc.tab=0
 • chriskresser.com/how-to-prevent-kidney-stones-naturally/

(Visited 14 311 times, 3 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica Kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Wieloletnia autorka na blogu Pepsi Eliot.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Kamyczek 27 lutego 2018 o 10:21

  nic nie rozumiem, to w końcu jakie pH ma mieć mocz? Kwaśny czy zasadowy?

  1. avatar Jarmush 27 lutego 2018 o 13:11

   rano na czczo 6-6,5 czyli leciutko kwaśny, o 12 już 7-8 czyli lekko zasadowy. To jest tak naprawdę warunek wchłaniania składników odżywczych.

 2. avatar Malgosia 27 lutego 2018 o 13:46

  No i Pepsi znów artykuł Mega?
  Kiedyś już wspomniałam,że moja córa boryka się z kamica nerkowa. Urodziła grubo ponad 20 sztuk. Kilka wyjęli lekarze wkładając szynę. Znów cierpienie,okaleczanie.
  Podobno ból nieziemski przy kolce . . Co gorsza stwierdzili,po zrobieniu analizy kamieni,że ma wszystkie rodzaje. I bądź mądry i ustaw dietę.
  Nic nie jeść najlepiej. Odradzam odstawienie białka zwierzęcego zastępując roślinnym jej. Wit d,k2Mk7, c,tj minimum. Nawet sodę kazałam jej pić przez tydzień i przerwa. Płynów pije dużo.
  Pytanie co jeść….co jeść jeśli ma się wszystkie rodzaje w jednym? Ktoś ma odpowiedź?

  1. avatar Jarmush 27 lutego 2018 o 15:16

   artykuł jest podlinkowany do artu, nyry, pęcherz etc masz tam sporo podpowiedzi.

 3. avatar Iwona 27 lutego 2018 o 13:47

  A jak pozbyc sie kamieni ze slinianek podzuchwowych ,ktore sa ze mna od 20lat ?☺

 4. avatar Kami 27 lutego 2018 o 15:33

  Pepsi Kochana coś mi Twój sklep internetowy szwankuje. Antywirus mi ją blokuje jako niezabezpieczoną. ?

  1. avatar Jarmush 27 lutego 2018 o 21:02

   minie, trwają prace, sorki

 5. avatar czytelniczka 27 lutego 2018 o 16:57

  Pepsi, czy to prawda, iz chlorek magnezu np ten z tib jako do uzytku zwenetrznego nie uzupenia niedobory magnezu?

  1. avatar grzegorzadam 28 lutego 2018 o 15:29

   kto twierdzi, że nie uzupełnia?

   1. avatar czytelniczka 28 lutego 2018 o 20:30

    🙂 trudno jednoznacznie odpowiedziec kto, raczej takie informacje mozna znalesc, iz od zew. nie bedzie spelnialo takiej roli.

    1. avatar grzegorzadam 28 lutego 2018 o 20:37

     No tak…
     Czytałem takie objawienia 😉
     Nie mają racji, przez skórę można się nawet odżywiać.
     Nawet medycy sądzą, że jest bardzo sterylna, nie jest.
     Dlatego kąpiele lecznicze czy sauny to świetny element terapii.

 6. avatar Malgosia 27 lutego 2018 o 17:36

  Dzięki Pepsi. Art Nyryy już kiedyś czytałam. Dla swojego zapytania nie znalazłam nic skutecznego niestety. :/

 7. avatar ewig 27 lutego 2018 o 23:07

  A ja miałam 'szczawiany wapnia’ – wyszedł dopiero przy operacji (ból nieziemski) i teraz jak czuję, a znam to odczucie „ucisku” w pasie, to biorę Cystone i ten ucisk znika. Tylko dlaczego ciągle się robią ?

  1. avatar grzegorzadam 28 lutego 2018 o 15:30

   Braki magnezu, D3, K2, to ewidentne.

   1. avatar ewig 1 marca 2018 o 10:12

    @grzegorzadam, całkiem możliwe, że mam braki tych witamin. Dziękuję serdecznie. muszę to skontrolować.

    1. avatar grzegorzadam 1 marca 2018 o 15:10

     To czysta ”matematyka” biochemiczna, nie ma tych składników, wapń migruje.
     Z wiekiem jest gorzej, chyba , że o to zadbamy odpowiednio wcześniej profilaktycznie.

  2. avatar grzegorzadam 28 lutego 2018 o 15:36

   Walter Last:

   Usuwanie zwapnień miękkich tkanek

   Wraz ze wiekiem nasze kości mają tendencję do relokacji wapnia i gromadzenia go w miękkich tkankach, takich jak naczynia krwionośne, stawy, mięśnie, mózg i gruczoły.

   Powoduje to nie tylko stan zapalny, ból i sztywność, ale również miażdżycę tętnic, ataków serca, udarów mózgu, choroby nerek, zaćmę i utraty pamięci lub w zasadzie tych samych warunków spowodowanych przez hipokalcemię.
   Podstawową przyczyną jest niedoczynność tarczycy i nadczynność gruczołu przytarczyc z powodu przewlekłej Candidy, problemów związanych z rtęcią oraz niedoborów boru i magnezu.

   Aby zapobiec lub zmniejszyć zwapnienie tkanek miękkich, konieczne jest kontrolowanie drobnoustrojów i pasożytów, jak w przypadku Ultimate Cleanse http://www.health-science-spirit.com/ul … eanse.html
   i użycie wystarczającej ilości magnezu i boru, (boraks).

   Jednak najbardziej skuteczny w przypadku ciężkich zwapnień wydaje się tiosiarczan sodu, zwłaszcza jeśli jest stosowany z enzymami fibrynolitycznymi lub po nich, aby zapobiec hipokalcemii i oczyścić naczynia krwionośne.
   To często prowadzi do szybkiego łagodzenia bólu.

   Tiosiarczan sodu (lub tiosiarczan = STS) jest przeciwutleniaczem, środkiem grzybobójczym, alkalizatorem i chelatorem metali ciężkich.
   Jest oficjalnie zalecany do chelatowania rtęci w nagłych przypadkach.
   Medycznie stosuje się do leczenia zatrucia toksyną i innymi toksycznymi substancjami, a także do ochrony normalnych komórek przed skutkami ubocznymi chemioterapii. ”
   Z:
   http://www.health-science-spirit.com/hypercoagulation.htm

   1. avatar ewig 1 marca 2018 o 10:22

    WOOOW @grzegorzadam, jesteś tak jak nasza Peps cudem.
    Ileż razy czytając WAS wprowadzacie nas w zachwyt połączony ze zdumieniem. Gdybyśmy mieli takich lekarzy, OCH rozmarzyłam się.
    Ale DZIĘKUJĘ, że jesteście 🙂
    Dziękuję teraz , za wszystkie rady, które wcześniej, przy okazji zapytań innych osób otrzymałam 🙂
    Uściski serdeczne 🙂

    1. avatar grzegorzadam 1 marca 2018 o 15:08

     Nie do mnie, to Walter Last 🙂

 8. avatar muszkavip 4 września 2018 o 12:39

  dlaczego po brzoskwiniach kłuje z tyłu w okolicy nerki i promieniuje na tej samej wysokości do przodu brzucha??

  1. avatar grzegorzadam 28 października 2018 o 13:54

   co to brzoskwinie? Pestycydowe sklepowe?

   1. avatar muszkavip 12 listopada 2018 o 11:16

    własne ogódkowe

 9. avatar muszkavip 11 października 2018 o 13:19

  to można pić sok z cytryny przy kamicy czy raczej nie bo na niektórych forach piszą ze ograniczyć ale np grejpfruta już wolno wiec co jest z tą cytryną?

  1. avatar Hania 6 listopada 2018 o 07:29

   Można, ale też bez przesady. Słyszalam tez o soku z ogorka.

 10. avatar kinga 26 października 2018 o 17:52

  A co w przypadku kamieni szczawianowo-wapniowych???

  1. avatar grzegorzadam 28 października 2018 o 13:55

   cytryna alkalizuje, więc tak

 11. avatar Łukaszz 28 listopada 2019 o 08:58

  Dzień dobry.
  Chciałbym się poradzić.
  Wczoraj dosalem bólu w lewej stronie pleców, okazało się, że może tam być jakiś kamyczek. W badaniu wyszło, że w lewej nerce jest powiekoszny kielich do 10mm.
  Dostałem 3 leki. Wczoraj wziąłem tylko przeciwbólowy, rozkurczowy i ból minął na trochę. Rano obudzil mnie mocniejszy ból tylko już niżej, bardzo nieprzyjemny.
  Wziąłem 1 tabsa, trochę pomógł, później drugiego który zniósł ból.
  Lek który mam na drogi moczowe to furazek, lekarz powiedział, że na dniach wysikam coś na pewno. Trochę mam obawy czy ból będzie mocny, i czy to pomoże.
  Co mogę zrobić jeszcze oprócz leków i porad podanych tutaj ?
  Pozdrawiam

  1. avatar Jarmush 28 listopada 2019 o 09:06

   Hej Łukaszu, trzeba się teraz postarać, żeby nie tworzyły się nowe, https://www.pepsieliot.com/nyry-pecherz-kamienie-prostata-czyli-wszystko-o-naturalnym-leczeniu-ukladu-nerkowego/. Od już zdrowa dieta i nawadnianie moczopędne,

 12. avatar Marta Bridgen 6 stycznia 2021 o 00:01

  Witajcie mam pytanie. Czy 4 szklanki moga spowodowac wydalanie kamieni nerkowych?
  2 miesiace temu zaczelam 4szklanki I po tygodniu dostalam takie bardzo angle I bardzo intensywne zapalenia ukladu moczowego ( poprzednio mialam to z 15 lat temu) wiec wstrzymalam 4szklanki na czas kuracji potem tak raz pilam raz nie. Teraz sie znowu wzielam za siebie I po swietach zaczelam je pic. Cztery DNI temu dostalam bardzo spontanicznego zapalenia drug moczowych tym razem trwalam zvczterema szklankami az do dzis. Wczoraj dostalam boli w prawym boku ktore sie nasilily do tego stopnia ze na pogotowie chcialam w nocy jechac ale jeszcze zem wypila jeszcze szllanke wody z cytryna I kurkuma I jakims cudem zasnelam. Dzis lekarz oznajmil ze wyglada ze wydalalam kamienie I ze beda tonic usg zeby sprawdzic.
  Do drugiej szklanki dodaje cytrynian magnezu, do trzeciej ocet jablkowy a czwarta to spirulina , bialko z groszku, matcha, kurkuma zielona mieszanka szpinak lub jarmuz.

  1. avatar Pepsi Eliot 6 stycznia 2021 o 07:36

   Bardzo nietypowy przypadek. Jeśli w ogóle miałaś kamienie nerkowe, to niewskazane żebyś jadła szczawiany, czyli szpinak odstaw, na wszelki wypadek jarmuż też. Odstaw też białko z groszku. Pozostań przy podstawowych 4 szklankach, lub na czas wyjaśnienia pij tylko wodę z cytryną. A matchę sobie zaparzaj jak herbatkę. Natomiast 4 szklanki zawsze działają oczyszczająco i ciało mogło zechcieć wyrzuć nie tylko odpady komórkowe, oczyścić jelita, ale również nerki i pęcherz. Jesteś też dobrze nawodniona. Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe?

   1. avatar Marta Bridgen 6 stycznia 2021 o 09:22

    Dzieki wielkie. Z tym nawodnieniem to roznie u mnie ale Bede musiala to unormowac… pH jeszcze nie badalam Bo nigdy nie mialam przypuszczen ze cos nie tak tam. Przetestuje I dam znac.
    Dzieki twoj blog to ogromna pomoc zwlaszcza dla rodakow poza granicami Polski gdzie ze sluzba zdrowia jest troche do tylu. Dziekuje ze jestescie xx

 13. avatar Aga.G 10 kwietnia 2021 o 12:10

  Witam Pepsi.Mąż ma 8 kamieni :szczwianowe,fosforanowe i amonowe.Czy możemy stosować duże dawki witaminy C?Czy przy magnezie ,b complexie ,wit adek i wit C jest szansa ,że się rozpuszczą?
  Pozdrawiam:)

  1. avatar Pepsi Eliot 10 kwietnia 2021 o 17:12

   czyje suple bierze?

   1. avatar Aga.G 10 kwietnia 2021 o 19:37

    Jeszcze żadnych nie bierze.Pytam co powinnam kupić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Polecam NAJWYŻSZEJ jakości Witaminę D3+K2 TiB zamkniętą w szklanym słoiczku:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum