Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 365 153
43 online
42 277 VIPy

Kiedy Twoja wątroba woła na ratunek i jak łatwo jej pomóc?

Wątroba to jeden z najważniejszych trybów w maszynie Twojego ciała: jego główny filtr, przez który odpady i szkodliwe substancje zostają usunięte z krwiobiegu. Stanowi pierwszą linię obrony i złożony system oczyszczający zarazem. Nie jest to jednak wszystko co robi wątroba! Jest ona także częściowo odpowiedzialna za metabolizm węglowodanów, tłuszczy i białek, produkcję i przetwarzanie hormonów, magazynowanie witamin, funkcje immunologiczne i wiele więcej. Właściwie ma ona aż 500 funkcji, co czyni ją niezbędną dla prawidłowej pracy Twojego organizmu. Skrótowo i dosadnie: wątroba odpowiada za Twoje zatrucie się (lub nie) i za poziom Twojego odżywienia. (1)

Twoje ciało, kiedy jest zdrowe, nie potrzebuje pomocy w oczyszczaniu z zewnątrz. Jego naturalna bariera i systemy oczyszczania są jednak codziennie osłabiane przez zanieczyszczania środowiskowe, dietę, stresory i ogólne przeciążenie organizmu. Jeśliby porównać je do komputera, sprawne i zdrowe ciało działa jak nowy laptop o świetnych parametrach. U mnóstwa osób ciało to jednak stary, zawirusowany komputer, który jest włączony bez przerwy od 5 dni. Monitor rozmiaru skrzynki na listy od czasu do czasu w nim gaśnie i trzeba go trzepnąć w odpowiednim miejscu żeby na chwilę odżył. Do tego te buczące odgłosy jakby miał zaraz odlecieć w kosmos jak rakieta…

Przyczyn takiego stanu może być wiele. To chociażby nadmierne spożycie alkoholu, nadmiar cukru w diecie, otyłość, nieprawidłowe przyjmowanie leków, ekspozycja na toksyny i zanieczyszczenia, stres, zaburzenia mikroflory jelitowej i wiele innych czynników. (1) Jak je rozpoznać? Często masz ochotę na cukier. Czujesz się zamglona i zmęczona. Miewasz częste zatwardzenia. Masz alergie sezonowe. Jesz zdrowo, ale nie czujesz się zdrowo. Na Twojej skórze pojawiają się wypryski i przebarwienia. Swędzi Cię skóra. Bolą Cię mięśnie. Masz nadwagę i problem ze zrzuceniem wagi. Jesteś wrażliwa na zapachy, leki i chemię gospodarczą. Stresujesz się i odczuwasz niepokój. Twoje ciało nieprzyjemnie pachnie. Masz huśtawki nastrojów. Masz nieprzyjemny oddech. Często zdarzają Ci się gazy i wzdęcia.


5 sposobów na naturalne oczyszczanie wątroby

Przyjazna wątrobie dieta

Na początek wyrzuć z diety przetworzoną żywność, alkohol i rafinadę wszelkiego rodzaju. Pij więcej wody, jedz w sposób zbilansowany i odżywczy, stawiając na nieprzetworzoną, roślinną żywność. Potrzebujesz zbilansowanej, zdrowiej diety, która wspiera wątrobę i jelita. Jeśli masz nadwagę, rozważ sposób odżywiania, który będzie Cię odżywiał i wspierał Twoje zdrowie, a jednocześnie pozwoli Ci schudnąć. Zgodnie z badaniem opublikowanym w 2016 w JAMA Internal Medicine, zrzucenie już 3-6% masy ciała może zmniejszyć poziom otłuszczenia wątroby aż o 35-40%. (2)

Jagody

Owoce jagodowe, takie jak jagody, jeżyny, aronie i borówki, zawierają fitochemikalia zwane antocyjanami, które są silnymi przeciwutleniaczami zmniejszającymi stany zapalne całego ciała, w tym wątroby. (3, 4) Polecam codzienne stosowanie faworyta Pepsi Eliot, czyli Jagody Acai This is BIO®.

Buraki

Badania dowiodły, że buraki działają ochronnie na wątrobę i leczą jej uszkodzenia. Burak to prawdziwy tonik dla wątroby, na przykład taki Burak This is BIO®. (5) Dzieje się tak za sprawą betainy, która reguluje pracę komórek wątroby. Betaina i metionina zawarte w buraku podkręcają na maksa proces detoksyfikacji i wydalania toksyn z organizmu. Mówi się, że burak stymuluje komórki wątroby do odbudowy i ciągłej pracy i powstrzymuje powstanie toksyn. (6)


Brokuł

Warzywa krzyżowe zawierają fitochemikalia zawierające siarkę zwane glukozynolanami, które chronią przed nowotworami, działają przeciwzapalnie i mogą pomóc organizmowi w usuwaniu toksyn. (7) Nie każdy ma ochotę na świeży brokuł, jak znalazł sprawdzi się Brokuł This is BIO®, który z łatwością wkomponujesz do soków, koktajli i potraw.

Fermentowana żywność

Fermentowany pokarm, od popularnej, polskiej kapusty kiszonej przez jogurt, po egzotyczne kiszonki jak kimchi, wspierają trawienie i jelita, które pomagają utrzymać toksyny z dala od krwiobiegu.

Pokarm podkręcający poziom glutationu

Glutation jest przeciwutleniaczem skoncentrowanym w wątrobie gdzie jest produkowany. Jest obecny we wszystkich Twoich komórkach. Podkręca system odpornościowy, działa anty-starzeniowo, przeciwdziała toksynom każdego rodzaju i poprawia ogólne funkcjonowanie psychiczne i fizyczne Twojego organizmu. Znajdziesz go między innymi w szpinaku, izolacie serwatki i brokule. (8) Co powiesz na Szpinak This is BIO®?

Zielona herbata

Oprócz zmniejszenia stanu zapalnego, fitochemikalia w zielonej herbacie mogą pomóc w detoksykacji wątroby zarówno w fazie pierwszej, jak i drugiej oczyszczania. W fazie pierwszej toksyny stają się rozpuszczalne w wodzie przez enzymy, a w fazie drugiej toksyny są wiązane z ochronnymi chemikaliami, które je neutralizują i umożliwiają ich eliminację z żółcią lub moczem. (9) Szczególnie godna uwagi jest matcha. Zawarte w tej herbacie w ogromnej ilości przeciwutleniacze wspierają pracę wątroby i chronią ten organ przed działaniem szkodliwych substancji. Dodatkowo matcha zapobiega kumulacji tłuszczu. Przetestuj ponoć najpyszniejszą Matchę This is BIO®.

Liściaste zielonki

Liściaste zielonki, takie jak szpinak i jarmuż, zawierają chlorofil, który pomaga oczyszczać krwiobieg z metali ciężkich i pestycydów. Wstępne badania pokazują, że chlorofil może zmniejszać ryzyko uszkodzenia wątroby spowodowane przez aflatoksyny (niebezpieczne związki wytwarzane przez grzyby, które mogą być obecne w różnych produktach spożywczych, w tym orzeszkach ziemnych) poprzez aktywację niektórych enzymów. (10) Nie masz czasu ani pomysłu na liściaste zielonki? Sprawdź te w formie proszku, na przykład organiczny Jarmuż This is BIO®, którego możesz dodać do koktajli, dań i sałatek.

Post przerywany

Czas przyjmowania pokarmu jest głównym czynnikiem wpływającym na rytmiczną ekspresję większości genów w wątrobie, jak wykazały badania opublikowane w magazynie naukowym Cell Reports. Badania wykazały, że funkcje całego organizmu są napędzane rytmicznym przyjmowaniem pokarmu. To z kolei znacząco przyczynia się do regulacji rytmu czynności metabolicznych wątroby i ekspresji genów. (11) Regularne spożywanie posiłków i zapewnienie ciału dostatecznej ilości czasu na regenerację, to dwa czynniki, które sprawiają, że dietą-faworytem jest w tej kwestii post przerywany. W ramach przypominajki, jeżeli ktoś jeszcze o tym doskonałym sposobie odżywiania nie słyszał, post przerywany polega na tym, że codziennie jesz w oknie trwającym maksymalnie 8 godzin, a przez resztę czasu pościsz, pijąc tylko wodę, herbaty, zioła, kawę i inne napoje pozbawione kalorii, z wyłączeniem tych gazowanych typu zero. To sposób na znaczącą poprawę zdrowia i regenerację organizmu, który nie będąc ciągle zajęty trawieniem może spożytkować więcej energii na pozostałe funkcje.

Naturalna suplementacja dla wątroby

Niektóre pokarmy to potężni detoksykanci wątroby o mocy rażenia znacznie większej niż ustawa przewiduje. Mają najróżniejsze właściwości! Jedne obiecują wspierać zdrowie wątroby poprzez zmniejszenie stanów zapalnych. Inne przez ochronę przed uszkodzeniem przez chemikalia lub toksyny albo stymulowanie produkcji żółci i tak dalej. Zwrócić uwagę należy szczególnie na dwa poniższe superpokarmy.

Kurkuma

Korzeń ten bogaty jest w szczególną formę przeciwutleniaczy, czyli kurkuminoidów, które silnie hamują rozwój stanów zapalnych i wspierają oczyszczanie ciała. Kurkuma może także wspomagać leczenie chorej i nadwyrężonej wątroby oraz pozytywnie wpływać na zdrowie nerek i produkcję żółci. (12) Sprawdź bardzo dobrą, indyjską Kurkumę This is BIO®. Czyli wiadomo, że 4 szklanki zawsze, jak najbardziej TAK!

Młode trawy i algi, czyli ostatni jeździec 4 szklanek

Dla przypomnienia, 4 szklanki polegają na tym, że codziennie rano, rutynowo jakby to było mycie zębów, zaczynasz dzień od zrobienia dla siebie czegoś dobrego i wypicia 4 specjalnie spreparowanych szklanek. Każdy może w razie indywidualnych preferencji pominąć którąś ze szklanek danego dnia zastępując ją po prostu szklanką wody z cytryną. Chociaż wątrobę wspierają substancje zawarte we wszystkich 4 szklankach, kluczowa jest ta ostatnia. Zawiera ona moc chlorofilu do potęgi czwartej: spirulinę, chlorellę, młody jęczmień i trawę pszeniczną, czyli to, co wątroba lubi najbardziej. (13, 14) Jak ją przygotować? Do czystej i dobrej wody dodaj sporą garść zielonych liści jarmużu, szpinaku, łodyg selera naciowego albo brokułu. Dorzuć koniecznie 1 lekko wypukłą łyżeczkę 4 Greens This is BIO® i dokładnie zmiksuj.

Spoć się

Pocenie się odbiera wątrobie część trudu oczyszczania. Detoksykacja opiera się o dwa kluczowe filary: unikanie ekspozycji na toksyny i usuwanie toksyn, które są obecne w ciele. To drugie można robić na dwa sposoby: z pomocą wątroby lub porów w ciele, przez które wydobywa się pot. Pocąc się można wspomóc wątrobę w dwójnasób, bo wysiłek fizyczny dodatkowo pomaga zwiększyć produkcję glutationu w ciele. (15) Jeśli jeszcze nie ćwiczysz, zacznij od codziennego 20-30 minutowego spaceru. Zwiększaj ilość wysiłku aż stanie się on czymś równie codziennym jak wiązanie butów po ich założeniu. Od czasu do czasu, dla relaksu i wspomagania detoksykacji, wybierz się do sauny albo zrób sobie kąpiel z solą Epsom.

Bądź dla siebie miła

Za dużo stresu może negatywnie wpłynąć na całe Twoje zdrowie, co odczuje również wątroba. Jeden z przeglądów badań wykazał, że stres wydaje się zaostrzać choroby wątroby. Niekontrolowany stres jest również szkodliwy dla zdrowia na wiele innych sposobów, przyczyniając się do problemów trawiennych i chorób autoimmunologicznych.

Oczyszczanie wątroby to zmiana stylu życia

Nie ma magicznej pigułki dla zdrowia wątroby. Kilkudniowe detoksy, po których wraca się stopniowo do dawnych nawyków, nie przynoszą pożądanych skutków. Jak zawsze w przypadku zdrowia, ważne jest spojrzenie całościowe i maksymalnie holistyczne. Wątroba będzie Ci za to wdzięczna!

uściski:)

Źródła/badania: (1) medicalnewstoday.com/articles/305075.php (2) health.harvard.edu/diseases-and-conditions/the-skinny-on-fatty-liver-disease (3) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5842687/ (4) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2880779/ (5) greenmedinfo.health/article/dietary-nitrate-through-beetjuice-root-reduces-02-cost-low-intensity-exercise- (6) jstage.jst.go.jp/article/jnsv/58/5/58_371/_pdf (7) npr.org/sections/thesalt/2014/06/18/323214050/eating-broccoli-may-give-harmful-chemicals-the-boot?t=1573049764743 (8) webmd.com/vitamins-and-supplements/glutathione-uses-risks (9) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4538013/ (10) draxe.com/nutrition/chlorophyll-benefits/ (11) cell.com/cell-reports/pdf/S2211-1247(19)30394-8.pdf (12) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073929/ (13) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29849880 (14) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4303853/ (15) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17925621

(Visited 8 430 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Marta Bridgen 14 listopada 2020 o 09:53

  Witaj Pepsi
  W ktoryms ze swoich filmikow mowisz ze pierwsza szklanka z kurkuma wyprowadza zelazo z organizmu a ja wlasnie mam jego niedobory…. Czy moge dalej stosowac 4 szklanki? Jak je suplementowac? Jak poprawic wchlanianie I czy czwarta szklanka moze byc zbledowana z jakims bananem czy czyms takim…. Bo nie moge…..
  Mogla bym prosic twin przykladowe jadlospis tak dla weny…?
  Czy wasze suplementy wysylacie poza granice Polski?

  1. avatar Jarmush 14 listopada 2020 o 16:00

   nie takie ilości, mało kurkuminy, nie dla Ciebie jednak liposomal kurkuminy <3

   1. avatar Jarmush 14 listopada 2020 o 17:32

    nie takie ilości, mało kurkuminy, nie dla Ciebie jednak liposomal kurkuminy <3
    Wysyłamy na cały świat
    Nie układam diet z powód braku czasu, ale na blogu znajdziesz masę zdrowych przepisów

 2. avatar Magda 14 listopada 2020 o 19:03

  Witaj Pepsi
  Mam troche dziwne pytanie….. witamina c oczywiscie Tib zauważyłam że data ważności upłynęła w maju tego roku i moje pytanie wyrzucic? Mam jeszcze jedna opakowanie wazne do 2022. Coś mnie bierze i muszę kalibracja zrobic.
  Z góry dziękuję za odpowiedź buziaki

  1. avatar Jarmush 14 listopada 2020 o 20:41

   Wyrzuciłabym. Życzę zdrowia <3

 3. avatar Maja7 27 lutego 2022 o 15:50

  Droga Pepsi,

  jem tylko owoce ze wzgledu na problemy trawienne i pije duzo sokow, głównie z ananasa i selera. Mam niskie enzymy trzustkowe i podwyższone wątrobowe, wysokie GGTP. Mam również niskie FT4. Masz może jakiś pomysl vo moze byc przyczyna? Lekarze nie widzą problemu. Dziekuje!!

  1. avatar Pepsi Eliot 27 lutego 2022 o 19:22

   stan zapalny trzustki może dawać takie wyniki. Jakie masz problemy trawienne, co jesz oprócz soków? USG brzucha?
   Ile jesz tłuszczu w diecie?

 4. avatar Maja7 27 lutego 2022 o 20:22

  Oprócz soków tylko owoce, warzyw nie trawie prawie, o gotowanym nie ma mowy bo wszystko leży, mam okropne zaparcia, zaleganie jedzenia. Tluszcz calkowicie wyelminowalam bo tez zalegał. USG wskazywalo na odkładający się płyn i refluks żółciowy, ale lekarze powiedzieli ze to nie szkodzi, teraz bede powtarzala badanie.

  1. avatar Pepsi Eliot 28 lutego 2022 o 06:32

   takiej sytuacji żyłą wrotną wszytko idzie odrazu do wątroby pomijając trzustkę, dlatego to jest dla Ciebie do zniesienia, i nie możesz innego pokarmu, ale problem jest z trzustką na pewno. Bierzesz jakieś enzymy trzustkowe?

 5. avatar Maja7 28 lutego 2022 o 07:42

  Obecnie nie, ponieważ słabo pomagały. Zapomniałam dodać, że w ciągu ostatniego półtora roku znacznie schudłam a chwile wcześniej okazało sie, ze miałam bardzo dużo przywr w trzustce. W końcu je usunęłam, ale trawienie się nie poprawiło. Dodatkowo mam wysoki poziom leukocytów i niski neutrofili. Nie wiem już co robić dalej…

  1. avatar Pepsi Eliot 28 lutego 2022 o 08:35

   krew z rozmazem robiłaś ?

 6. avatar Maja7 28 lutego 2022 o 08:40

  Tak, kilkukrotnie, nawet rozmaz reczny, od co najmniej 2 lat caly czas takie rozjazdy.

  1. avatar Pepsi Eliot 28 lutego 2022 o 14:52

   może tak po prostu masz, sjeśli chodzi o leukocyty, chyba, że hematolog ma inne zdanie, bo ma większy wgląd w cały obraz Twojego badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum