Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 877 379
online
42 358 VIPy

Kilka prostych rad jak się nie zestarzeć na starość i co to jest glikacja

W Twoim ciele stale zachodzą tryliony reakcji biochemicznych, tych powodujących rozpad, innych budujących, i dopóki tych drugich jest więcej, sytuacja przedstawia się nienajgorzej.

Ciekawa przypowieść z yyy … krypty:

Pewna sędziwa wdowa i doświadczona bizneswoman, dwa w jednym, zabrała przedpołudniem swego wnuka na cmentarz.

Po przybyciu  rzuciła w eter: – Wnuku, jak sądzisz, jaka jest najważniejsza informacja na tym nagrobku?

Wnuk, po namyśle: – Pierwsza data, bo wtedy wiadomo kiedy się człowiek urodził.

Babka uśmiechnęła się półgębkiem: – Nie wnuku, spróbuj ponownie.

Wnuk użył swoich analitycznych umiejętności i odpowiada: – Data śmierci, bo właśnie tę wszyscy zapamiętają.

Babka z peryferycznym spojrzeniem utkwionym gdzieś w nieokreślonej dali: – Nie wnuku, najważniejsza na tym nagrobku jest …  hmmm … ta kreska między datami.

Nagle pociemniało wokół, gdzieś grzmotnęło, nadleciał jeden czarny kruk i mignęły między drzewami dwie zakonnice, w tym jedna na białym koniu i niewiadomo skąd, jak spod ziemi wylazło trzech mężczyzn w okularach, w tym jeden kominiarz bez.

Wnuk na szczęście zdążył złapać się za guzik, bowiem prawda od mądrej babki przemówiła do jego dziecięcej wyobraźni.

Owszem, data narodzin i śmierci to pozornie ważne informacje, naprawdę liczy się tylko to pomiędzy, czyli co robisz ze swoim życiem teraz.

Wnuk z błyszczącymi jak supernowe oczami rzekł tylko: – Babko i bizneswomen, dwa w jednym, ŻYJMYŻ WIĘC TERAZ!

Pogadajmy więc o starzeniu się

Właściwie do końca nie wiadomo co jest najważniejszą przyczyną starzenia się.

Zgódźmy się więc, że jest to normalny proces kontrolowany przez kilka czynników, jak wolne rodniki tlenowe, czyli stres oksydacyjny i ten zwykły, różne toksyny, w tym dieta i styl życia i w bardzo niewielkim procencie  genetyka.

Naukowcy nie odkryli sposobu na powstrzymanie starzenia się, ale poznali metody spowalniania tego procesu, a nawet w wielu sytuacjach cofania niektórych przedwczesnych zniszczeń.

Jednak pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, gdy znajdziesz się w rowie, jest przestać kopać

Tę radę pojmij niemal dosłownie, bo im głębiej będziesz kopać, tym bardziej znajdziesz się w głębszym dole.

Kopanie to katastrofalna w skutkach glikacja

Unikaniem procesu zwanego glikacją, gdy jesteś w stanie go kontrolować, możesz faktycznie odwrócić wiele oznak starzenia.

Glikacja oznacza glikację białek, a końcowy zaawansowany produkt glikacji nazywa się z angielskiego skrótu AGE.

AGE powstaje przez glikację, (ale nie tylko) w procesie chemicznym, gdy cząsteczka białka (też tłuszczu) wiąże się z prostymi cukrami, bez udziału enzymu mogącego kontrolować tę reakcję.

Chociaż nazwa „glikacja” pochodzi od „glukozy”, co jest mylące, bo również fruktoza, też cukier prosty, może i często jest najbardziej zaangażowana w owe procesy.

dla dociekliwych inaczej:

Nowy związek glukozy i białka, jest czymś co nazywa się produktem Amadori, znanym jako wczesny proces, natomiast zaawansowane produkty końcowe glikacji AGE są wynikiem dalszych modyfikacji chemicznych wczesnych produktów Amadori. Jest to klasyczna reakcja Maillarda, której proces został odkryty w 1912 roku.

Muszę jeszcze dodać newsa, że niedawno badacze stwierdzili o AGE, że mogą również zostać utworzone przez wiele innych ścieżek, w tym przez proces utleniania zamiast glikacji, czyli w reakcji z (nad-reaktywnym) tlenem zamiast glukozy, czy fruktozy.

Tłuszcze, zwłaszcza PUFA, czyli wielonienasycone kwasy tłuszczowe zostają zakłócone procesem utleniania w taki sam sposób jak glikacja zakłóca normalne funkcjonowanie białek, a utlenianie niszczy normalną strukturę tłuszczu.

Dlatego owszem, być może nie powinnaś się już obawiać cholesterolu, zaprzestać demonizować LDL, jako ten zły, ani nie cieszyć się HDL jako tym dobrym, bo tak czy siak jest tylko jeden cholesterol.

Lecz już refleksja powinna się pojawić z uwagi na UTLENIONY CHOLESTEROL. Dlatego cały świat kręci się wokół antyoksydantów.

Jagoda Acai Berry This is BIO Twój superantyoksydant


w didaskaliach

Powiem szczerze, że ten proces utleniania tłuszczy w zastępstwie cukru (szczególna uwaga na fruktozę) mnie nawet rozbawił, bo zdejmie się buta z mojej 811 i jedzenia owoców, czytaj fruktozy.

A tu ups, utlenianie tłuszczu, to dopiero AGE 

Żebyś łatwiej mogła zobrazować sobie proces glikacji, wyobraź sobie świeży kawałek mięsa. Nawet weganin potrafi sobie wyobrazić kawałek mięsa, świeży, różowy i plastyczny, szczególnie po zmieleniu na hamburgera.

Następnie wyobraź sobie ten sam kawałek mięsa po gotowaniu, albo usmażeniu. Zmieni kształt, straci plastyczność, a w przypadku grillowania, lub smażenia jego skórka zrobi się brązowa i chrupiąca.

Właśnie to brązowienie żywności, polega na reakcji białka z cukrami (w mięsie również mamy do czynienia z niewielkimi ilościami cukru w postaci glikogenu).

Masz już jasność w temacie?

Właśnie w bardzo podobny sposób przebiega proces glikacji w Twoim ciele. Tkanki stają się grubsze, twardsze, mniej giętkie i elastyczne. To jest właśnie ta katastrofa.

Proces ten prowadzi do:

Zaćmy – soczewka oka mętnieje i grubieje, a proces ten jest bardzo podobny do gotowania białka jajka. Stwardnienia tętnic Zmarszczek i utraty jędrności Uszkodzenia nerek i niewydolności Utraty elastyczności mięśni Uszkodzenia nerwów Niestety u chorych na cukrzycę proces glikacji robi się agresywny, co powoduje, że jest to tak bardzo niebezpieczna choroba. Możemy wyobrazić sobie jak wyglądają komórki ciała przy dużej ilości cukru we krwi.

Nie nadwyrężaj swojego głosu Elizabeth.

Jak zwykle w takich przypadkach proces odwracania glikacji, czyli włączenie działań naprawczych odbywa się na kilku płaszczyznach:

W chemii, aby zmniejszyć ilość zachodzących reakcji w probówce, po prostu odejmuje się jakiś odczynnik chemiczny. W przypadku glikacji jest tak samo.

Im więcej cukru będzie płynąć we krwi, tym proces glikacji będzie przebiegał gwałtowniej, bowiem praktycznie każda komórka ciała zawiera białko.

Dlatego zmiana stylu życia, a przede wszystkim diety będzie miała ogromny wpływ na AGE.

Sporo osób pisze do mnie, że przecież nie jedzą dużo słodyczy, że za słodyczami nawet nie przepadają, tyle, że kochają chleb, makarony, płatki zbożowe.

Oczywiście, że cukier rafinowany z cukierniczki jest fatalny, czy jak twierdzi doktor Mercola, jeszcze znacznie gorsza jest fruktoza, na szczęście ostatnio już nie straszy tak owocami jak kiedyś ten Mercola, a więc syrop kukurydziany, czy z agawy to jedne z najskuteczniejszych narzędzi glikacji, ale nigdy nie należy zapominać o mące i ziarnach.

Kolejnym krokiem, obok mądrej diety, jest po prostu spożytkowanie tego nadmiaru cukru, który zjadasz nie dopuszczając, aby siał spustoszenie w Twoim ciele.

Im więcej ćwiczysz, im więcej biegasz, tym mniej cukru będzie dostępne do procesu glikacji

Owszem wtedy mogą dojść do głosu procesy utleniania wolnymi rodnikami, ale od czego są antyoksydanty? Odkryto też, że ilość pewnych składników odżywczych w diecie odgrywa istotną rolę w kontrolowaniu glikacji, a niekiedy nawet cofania się.

Związki te obejmują:

 • Beta-alaninę, jest to aminokwas, który jest prekursorem karnozyny.

Najnowsze badania sugerują, że beta-alanina znacznie zwiększa produkcję karnozyny w mięśniach.

Zalecana dawka Beta – alaniny wynosi 1000 mg dwa razy na dobę.

 • Właśnie Karnozynę, czyli połączenie dwóch aminokwasów, beta-alaniny i histydyny.

Karnozyna chroni też przed utlenianiem się cholesterolu.

 • Kwas Alfa-liponowy Benfotiaminę, która jest rozpuszczalną w tłuszczach formą tiaminy.
 • Taurynę Jeśli masz zespół metaboliczny (o zespole X, albo inaczej ZM raczej każdy wie, że ma, czy nie ma), lub cukrzycę wtedy zapewne zechciałabyś bardziej radykalnie wpłynąć na cofnięcie zniszczeń w wyniku glikacji

Można wtedy po konsultacji z dochtore podjąć suplementację powyższą.

 • Witamina C i E

Polecam organiczne białko konopne Hemp Protein This is BIO świetne źródło antyzapalnej Omega 3


Konklużyn:

Wniosek być może jest bolesny, ale z pewnością prawdziwy, że ludzie nie zostali zaprojektowani do życia wiecznego.

Nasz cykl życia obejmuje spadek sprawności wraz wiekiem.

Musimy uświadomić sobie, że elementy, które napędzają produkcję AGE są integralnymi elementami naszego pożywienia, jak aminokwasy, cukry i tłuszcze.

Byłoby niewskazane więc całkowicie ograniczyć któryś ze składników odżywczych, bo wówczas jeszcze wcześniej od zmniejszenia ilości AGE odłożylibyśmy widelec.

Przede wszystkim, obok łączenia cukru z tłuszczem nie należy jeść potraw rozgotowanych

 • Gdy jednak decydujesz się na makaron, musi być al dente, co oznacza po włosku „na ząb”, czyli nierozgotowany.
 • To samo dotyczy warzyw i każdego pokarmu.
 • Nie należy też jeść tego co jest zabrązowione, chrupiące, przepyszne, czyli podsmażanego, grillowanego, w tym warzyw.
 • Oraz jak zwykle, wysokie ilości fruktozy z wysoko przetworzonych produktów,
 • Dieta śmieciowa, czyli jedzenie złomu ze złomowiska  z dużą ilością rafinowanych cukrów, no i niestabilne tłuszcze PUFA, zwłaszcza mam na myśli ogromne ilości omega 6 z orzeszków ziemnych (które oczywiście nie są nawet orzeszkami, tylko strąkami).
 • To wszystko przyczynia się do nienormalnie wysokiego stężenia AGE u osób z insulinoopornością, nie mówiąc już o tych z cukrzycą.
 • Wszyscy zresztą na takiej diecie starzeją się szybciej.
 • Może za wyjątkiem ludzi w typie wiosna, coś jak Roman Polański, czy Rafał Zaorski nasz wielki spekulant.

Stres oksydacyjny, a co za tym idzie zabójczy utleniony cholesterol, fatalne nieracjonalne metabolizowanie pożywienia, czy czegoś w tym guście, czyli złomu

Tych rzeczy unikaj i zrób coś z tą kreską pomiędzy datami:)

owocek

 

Źródło: „Leczenie Dobrą Dietą” Katarzyna Lewko

 

(Visited 9 710 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Vivi 14 marca 2018 o 11:51

  Madre i jak zwykle dobre. Takie kazanie troche ;-), potrzebe z reszta dla slabeuszy

 2. avatar grzegorzadam 14 marca 2018 o 11:57

  Trzeba mnie jeść z wiekiem, a więcej pić, soków również.

  1. avatar Zyraffa 14 marca 2018 o 17:11

   Jak Cię zjemy to kto nam będzie dupsko ratowal?? poza tym to blog frutarianski ?

   1. avatar grzegorzadam 15 marca 2018 o 14:14

    no pacz 😉
    Jak zjadanie liter zaburza dietę.

    1. avatar Zyraffa 21 marca 2018 o 15:34

     Oj taj ,oj tam?

  2. avatar ewig 14 marca 2018 o 17:40

   Tak to prawda, grzegorzadam 🙂 Ale pomóż, jak poradzić sobie z momentami „wilczego głodu”?
   Wiem, że nie jestem głodna, bo czuję, ale jeszcze bym coś przekąsiła.
   Jednak jak zacznę, to …
   Help !!!

   1. avatar grzegorzadam 15 marca 2018 o 12:27

    Silna wola, łyżka miodu jak cukierek, owoc.

 3. avatar Lili 14 marca 2018 o 13:16

  Idealny wpis dla mnie dziś na urodziny 😉

  1. avatar Emanuela Urtica 14 marca 2018 o 13:41

   Wszystkiego najlepszego! <3

   1. avatar Lili 14 marca 2018 o 18:01

    Dziękuję <3

 4. avatar Asia 14 marca 2018 o 16:21

  Pepsi, Grzegorzadam, proszę o pomoc. Od dłuższego czasu spływa mi po gardle wydzielina (flegma), powoli zaczynam czuć ból w skroniach. Czym mogę sobie pomóc/co mam zmienić w odżywianiu? Nie chcę do lekarza….

  1. avatar Jarmush 14 marca 2018 o 20:51

   Oczyścić trzeba wątrobę

  2. avatar grzegorzadam 15 marca 2018 o 12:23

   gronkowce, paciorkowce, ,grzyby, 1/2 bloga jest o tym.
   Nie szukaj leku, oczyść organizm: wątroba, a najpierw jelita i nerki.

 5. avatar Evva 14 marca 2018 o 16:38

  Dziękuję za ten artykuł, podsunął mi trop dlaczego po tym jak wzięłam antybiotyk X przepisany przez gastrologa (Xifaxan – ostrzegam przed nim kogo mogę) zaczęłam mieć niesamowite bóle jelit przez wiele miesięcy. Teraz od 3 lat jestem na diecie, przy której nie mogę jeść własnie wymienionych: cukru, smażonych potraw i tłuszczy. Glikacja musi mieć coś z tym wspólnego. Dzięki za tę wskazówkę.

 6. avatar ewig 14 marca 2018 o 17:37

  Uśmiałam się do łez, gdy przeczytałam : „…Gdy znajdziesz się w rowie …” 🙂

 7. avatar Aneta D Falkiewicz 14 marca 2018 o 17:39

  Im starsza się robię, tym niby mądrzejsza i pełniejsza, ale i też czasem przebłyski bywają, gdzie ja i jaka w wieku 60-70lat..? 😀 😀 a jasne, witarianka na sokach na gorących czystych plażach 😀 tam mogę umrzyć 😀

 8. avatar Ewa 14 marca 2018 o 19:33

  Strasznie trudny temat, zwłaszcza, że po raz kolejny wyłania się z niego wizja rezygnacji z cukrów 🙁 Mam pytanie odnośnie detoxu jabłkowego, który pojawił się kiedyś na blogu, czy w czasie pierwszych 4 dni jemy tylko jabłka?

 9. avatar malena 14 marca 2018 o 21:18

  Dwie zakonnice, w tym jedna na białym koniu ? sikłam ?

 10. avatar Monika Micija 14 marca 2018 o 22:01

  Zainteresowały mnie typy ludzi np. wiosna jak R. Polański. Co to znaczy wiosna? a jak z innymi typami? Czy można o tym gdzieś poczytać?
  Poza tym dzięki za tekst. zatrzymanie młodości i sprawności jest dla mnie ważne. To trochę już moja obsesja.

  Potwierdzam słowa GrzegorzAdama, żeby mniej jeść np. jeden lub dwa dni w tygodniu ograniczyć kalorie do 500 w celu spowolnienia starzenia. Oglądałam na ten temat ciekawy program, w którym przeprowadzano badania na skuteczność tej metody. Mnie łatwiej jest stosować intermediate fasting.

  1. avatar Kats 16 marca 2018 o 11:44

   Myślę, że to chodzi po prostu o typy urody; wiosna, lato, jesień i zima;)

 11. avatar veiolet 15 marca 2018 o 18:23

  Mam pewien dylemat. Robię bardzo zdrowe soki z kwiatu bzu , igieł sosny, świerku czy mlecza i jest w nich dużo cukru jako konserwantu. Bardzo zdrowe, pomagają mi jak coś mnie łapie i posiadają dużo wartości odżywczych i działają prewencyjnie. I tu ten dylemat zdrowe ale z cukrem. W tym przepisie nie da się zastąpić miodem, czytałam ostatnio że ksylitol też nie jest dobry.

 12. avatar Kasia 17 marca 2018 o 12:28

  Szukałam wątku, w którym zadałabym pytanie, mam nadzieję, że nie bałaganię.

  Co na chrupotanie w kolanach? Od wielu lat?Nie puchną. Raczej nie bolą (chyba, ze schodzę z góry z obciążeniem).

  Wolałabym uniknąć jedzenia galaretowanych wywarów.

  Sezam jem w sporych ilościach, palenie rzuciłam rok temu, staram sie o zbilansowaną dietę, gdzieś tam zgubiłam częste i intensywne picie alkoholu; czuję, ze potrzebna mi pomoc dla kolan.
  Sporo maszeruję.
  Lat mam 28, waga w normie.

  Zaglądałam do sklepu TiB, czy suplement glukozaminy z wit.C + kolagen to dobry wybór?

  Pozdrawiam ciepło 🙂

  1. avatar Jarmush 17 marca 2018 o 15:34

   dobry, może też być taka opcja:z chondroityną https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2186-glucosamine-chondroitin-c-120kaps-gg-5060040827789.html?search_query=glukozamina&results=9
   oraz MSM TiB z kwasem askorbinowym TiB Siarka organiczna MSM TiB można stosować wraz z witaminą C kwasem askorbinowym TIB, zgodnie z tym protokołem:

   Witaminę C i MSM najlepiej jest stosować razem
   Walter Last zaleca 10 g witaminy C (kwas askorbinowy, lub askorbinianu sodu) i 10 g MSM. Można rozpuścić te proszki w 1 litrze wody lub świeżego soku i sączyć w ciągu dnia. W razie biegunki przerwać, albo zmniejszyć dawkę

  2. avatar dorota 18 marca 2018 o 13:24

   Na zapalenie kolan bardzo pomocne jest picie cynamonu cejlonskiego.

   1. avatar grzegorzadam 18 marca 2018 o 18:07

    DOBRA ALTERNATYWA, TYLKO MUSI BYĆ ORYGINALNY.

 13. avatar Bluetopaz 10 września 2018 o 20:43

  Szukam o tych owocach bo robia z nich demonow a lubie. U mnie wszystko bierze w leb jak za duzo zboza, pszenicy nie jem od lat ale widze ze I na produktach bezglutenowych potrafilam poplynac. Zaczelam post przerywany I widze fajne efekty, staram sie oszczednie z weglowodanami. Czy taka owsianka z garscia owocow jagodowych I orzechow jest okey? Dobrze sie z nia czuje, wrzucam sobie kefir albo mleko roslinne, dodaje chroella, maca. Pyszne. Raz dziennie owoc jest miedzy lunchem a ostatni posilkiem, tak do niczego. Czy to jest w porzadku? Rozny owoc, banan, gruszka, jablko, kiwi.

 14. avatar Stefan Emil 11 maja 2019 o 20:52

  radykalne rozwiązanie jest możliwe. Gdy komuś ciężko pić bez cukru, to może pić rumianek. Piłem i to proste, dodatnie. Właściwie uwielbiam surówki i nic nie musi być. Oczywiście można zjeść i wypić rzadko coś dobrego, słodzonego, przed i po wysiłku. I na tym to polega, że rzadko, a waga lekko spada.

 15. avatar Ggg 29 sierpnia 2022 o 15:35

  Mam pytanie o glikację, a właściwie o same końcowe produkty (AGE’s), mianowicie: czy autofagia je niszczy ? Czy wchodząc w stan autofagii mozna odwrócić skutki niezdrowego jedzenia i odratować białka/ struktury białkowe? Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. avatar Pepsi Eliot 29 sierpnia 2022 o 17:12

   Niby jest coś na rzeczy, jednak rola autofagii w proliferacji i migracji indukowanej przez AGE nie została jeszcze w pełni wyjaśniona. Tutaj badanie na szczurach https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6015251/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Ale już dzisiaj rozpoczęłam przygodę

z 4 szklankami:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum