Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 010 137
110 online
35 461 VIPy

Zboża a choroby autoimmunologiczne. Nawet gdy jesteś człowiekiem ciapata?

Motto:

Odrzucenie zbóż  jest pierwszym elementem protokołu autoimmunologicznego

Choroby autoimmunologiczne są coraz bardziej powszechne i coraz częściej diagnozowane. W związku z tym ludzie szukają coraz to nowszych rozwiązań, dzięki którym będą mogli poprawić swoje samopoczucie. Jednymi z pierwszych zmian tego typu są często zmiany w diecie.

Pojawia się konieczność diety eliminacyjnej

  • To jak się odżywiasz może mieć bowiem ogromny wpływ na rozwój, częstotliwość, a nawet potencjalne COFNIĘCIE choroby
  • Jeśli cierpisz na chorobę autoimmunologiczną pewnie wiesz już o niej co nieco i szukałaś informacji na temat zabiegów, które mogłyby ci jakoś pomóc
  • Wiesz więc na bank (nie na Lehman Brothers:), że to, co jesz każdego dnia może mieć wpływ na twoje zdrowie
  • O efektach diety mówi wiele osób, które od lat cierpią na choroby autoimmunologiczne, włączając Hashimoto najczęściej powiązanego z niedoczynnością tarczycy

Po doświadczeniach tych osób widać, że szkodliwe często okazują się nawet pokarmy, które powszechnie uznaje się za zdrowe. To może być mylące dla osób, które chcąc sobie pomóc przechodzą na tak zwaną zdrową dietę. Jedzą teraz mniej wysoko przetworzonego pokarmu, zwiększają ilość warzyw i owoców, a i tak czują się źle.

  • Niektórzy próbują też bardzo restrykcyjnych diet, jak polecana w internecie dla osób z chorobami autoimmunologicznymi dieta paleo, czy wysoko tłuszczowa keto dieta, której poplecznicy ignorują potencjalnie szkodliwy wpływ produktów odzwierzęcych na zdrowie.

A co z roślinnymi pokarmami, jak ziarna zawierające gluten?

Czy gluten jest szkodliwy tylko dla osób z alergią i celiakią, czy może powinny unikać go też osoby z innymi problemami zdrowotnymi, jak Hashimoto?

Co z osobami, które nie chorują na żadną chorobę autoimmunologiczną? Czy im gluten szkodzi?

To nie są proste pytania. Warto rozważyć kiedy te pokarmy powinny być kompletnie wyeliminowane z diety, a kiedy ich spożywanie jest w porządku.

Jak przez 10 dni oczyścić ciało surową dietą roślinną?

Doskonały e-book detoks hormonalny z tygodniowymi przepisami na każdą (polską!) porę roku i z listami zakupów może być również dla Ciebie wstępem do nowego stylu życia!


Zacznijmy od glutenu

Chociaż myśli się o nim jak o białku samym w sobie, tak naprawdę to mieszanina białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, występująca w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, żyta i jęczmienia.

Te zboża, zawierające gluten, zwyczajowo stanowią element współczesnej diety. Nie mówimy w końcu wyłącznie o kaszach, ale także o pieczywie, wypiekach, płatkach śniadaniowych i mnóstwie innych produktów zawierających te zboża.

Trudne trawienie

Jaki jest problem z tymi białkami?

Taki, że są wysoce oporne na enzymy trawienne, a ich trawienie w układzie pokarmowym nie należy do prostych. Dotyczy to wszystkich, nie tylko osób z chorobami autoimmunologicznymi.

Zonulina i przeciekanie jelit

Problemem tych glutenowych białek jest także fakt, że mogą powodować wydzielanie ZONULINY będącej markerem jelita przesiąkliwego.

Zonulina to białko, które moduluje przepuszczalność ciasnych połączeń między komórkami ściany przewodu pokarmowego. Jej nadmiar zwiększa przepuszczalność jelit, co może prowadzić do tzw. przeciekania jelit.

Może to przyczynić się do przenikania glutenowych białek, które nie zostały jeszcze do końca przetrawione, przez ścianę jelita cienkiego do krwiobiegu.

To z kolei może wywołać odpowiedź immunologiczną, a w rezultacie przyczynić się do autoimmunologicznych dolegliwości.

Właśnie z tego powodu, w przypadku jakiejkolwiek choroby autoimmunologicznej, warto jest WYELIMINOWAĆ Z DIETY GLUTEN.

Tak naprawdę nie zalecam produktów glutenowych nikomu, w tym sobie. Pomimo tego, że jestem człowiekiem ciapata. Bo nic mi tak w życiu nie smakowało jak mąka dobrze wyrobiona z wodą i rzucona na blachę, czyli hinduska ciapata.

  • W przypadku chorób autoimmunologicznych warto zrezygnować również z białek glutenopodobnych
  • Ale też z wysokoskrobiowej choć bezglutenowej kukurydzy i pokarmów takich jak kasza jaglana czy quinoa

Chociaż niektórzy nie odczuwają silnie skutków spożywania glutenu, u wielu rezygnacja z nich doskonale wpływa na stan zdrowia.

Dlatego obserwuj swoje ciało i zwracaj uwagę na jego reakcje na poszczególne pokarmy.

owocek

Źródła:

  • rawsomehealthy.com/autoimmune-disease-dietproblem-grains-people-hashimotos/
  • youtube.com/watch?v=bempzuJQX8Y&feature=emb_title

(Visited 6 907 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Izabella 31 stycznia 2021 o 12:54

    Pepsi, masz na myśli żeby również unikas kaszy jaglanej i quinoa?

    1. avatar Pepsi Eliot 31 stycznia 2021 o 14:58

      raz, że glutenopodobne, dwa, że lektyny https://www.pepsieliot.com/zdrowie/17911/slyszalas-o-tuczacych-lektynach-obierasz-pomidory-ze-skorki.html, 3 że magla niewskazana przy niedoczynności niekoniecznie magla https://www.pepsieliot.com/4-szklanki/12053/mit-czy-prawda-przy-niedoczynnosci-tarczycy-nie-powinnas-jesc-kaszy-jaglanej.html

      Ale tak naprawdę poznajesz siebie, dla jednych coś źle działa, a innych odśluzowuje

      1. avatar siymia 31 stycznia 2021 o 20:38

        no właśnie. Mnie głównie odśluzowało. Miałam 3 tygodniowy eksperyment w grudniu. Teraz też walczę 😉 ale mniej się pilnuję i nie mam aż takich efektów, ale w szoku byłam, że nos mi się odetkał 😮

  2. avatar YhyJasne 18 lutego 2021 o 00:41

    Hej Pepsi, mam problem, w ciągu ostatnich miesięcy straszliwie zwiększył mi się brzuch (jestem mężczyzną), zmieniłem dietę na zdrowszą, i nie mam otyłości, nawet schudłem. Czy mogą to być nieszczelne jelita? co może powodować duży brzuch?

    1. avatar Pepsi Eliot 18 lutego 2021 o 05:42

      np wodobrzusze, albo gazy z powodu dużej ilości błonnika, moja rada, zrób USG brzucha )nerki i prostata też), zbadaj mocz, oraz oddaj kał do badania kalprotektyny.

      1. avatar YhyJasne 18 lutego 2021 o 21:11

        ale od czego jest to wodobrzusze? i jak temu zaradzić? co to w ogóle takiego?

        1. avatar Pepsi Eliot 18 lutego 2021 o 21:15

          przede wszystkim USG zrób, nie ma co konfabulować, zaraz będzie wiadomo

  3. avatar Karolina Szymczak 23 lutego 2021 o 12:32

    Czy gluten ze zbóż ekologicznych też jest taki zły, czy może za nieszczelne jelita głownie odpowiadają opryski, glifosat?

    1. avatar Przemko :-) 23 lutego 2021 o 14:06

      Gluten to gluten. To tak jak cholesterol. Jest jeden. Nie ma ani dobrego ani złego. Rewolucja upraw zbóż spowodowała, że w zbożach jest go o wiele więcej niż za dawnych lat. Zatem ilość zjedzonych bochenków chleba na osobę się nie zmieniła. Ale ilość spożytego glutenu wzrosła niepomiernie. Dawka czyni truciznę. To tak jak z Napoleonem Bonaparte. On był systematycznie podtruwany strychniną. Ale dawkę aplikowano mu zbyt małą aby go otruć na amen. Najprawdopodobniej nawet jego organizm uodpornił się na truciznę. Niemniej sądzi się, że mimo wszystko było to przyczyną raka żołądka, na którego ostatecznie zmarł. I to jest taka mniej więcej analogia jak z tym glutenem. A opryski to swoją drogą, że poprzez nieszczelne jelita mają łatwiejszy dostęp do krwiobiegu zamiast lądować w kanalizacji. Jeśli już przeniknęły do organizmu.

      1. avatar Przemko :-) 23 lutego 2021 o 14:15

        To tak jak z opisem na opakowaniu jakiegoś produktu spożywczego, że może zawierać śladowe ilości glutenu. Np. jakaś czekoladka bezzbożowa (ale wymyśliłem 😉 No gdzie w niej gluten? Ale jest wpis na pudełku, bo na tej samej maszynie pakują też ciasteczka z mąki. No ale ile tego glutenu przeniknie na taką czekoladkę? Prawie nic. I nie ma znaczenia czy ciasteczka były z mąki ekologicznej. Informacja jest, bo każdy będzie inaczej do niej podchodził. Zależnie czy ma celiakię, hashi, alergię jakąś inną albo nic nie ma.

  4. avatar martaaaa 6 lipca 2022 o 21:42

    😩😩 jestem głównie na warzywach i owocach ale póki co nie potrafię zrezygnować ze śniadań na ciepło, myślałam, ze kasza i płatki jaglane to mniejsze zło a okazuje się, ze tez nie wskazane.
    Może komosa ryżowa ? już pomysłów brak

    1. avatar Pepsi Eliot 7 lipca 2022 o 06:54

      komosa, owsiane bez glutenu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Szpinak zawsze jedz bio Idealny sproszkowany Szpinak This is BIO załatwia sprawę:)

Idealny do 4 szklanki!

Panna Młoda nienażarta Szpinaku This is BIO

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum