Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 454 266
57 online
34 916 VIPy

Kolagen morski. Twój sposób na problemy trawienne i nie tylko

Kolagen jest jednym z najbardziej potrzebnych białek w ciele. Znajduje się w ścięgnach, więzadłach, skórze, mięśniach, kościach i naczyniach krwionośnych. Odgrywa przez to istotną rolę w utrzymaniu naszej ogólnej integralności strukturalnej. Niestety, nasz organizm produkuje około 1% mniej kolagenu z każdym mijającym rokiem podczas gdy spożywamy go znacznie mniej ze źródeł naturalnych niż kiedyś. W literaturze naukowej wykazano, że w niedoborze kolagenu suplementacja poprawia wiele różnych objawów. Obniża stany zapalne, wspiera zdrowie stawów i skóry i gęstości kości, jak również bilans cukru we krwi i wzrost włosów.

Czym jest kolagen morski?

Kolagen rybi Peptan F, to to peptydy kolagenu rybiego charakteryzujące się ponad 90% biodostępnością i wysokim na tle innych białek stężeniem kluczowych aminokwasów: glicyny, proliny oraz unikalnej dla kolagenu hydroksyproliny. Aminokwasy te są identyczne z tymi znajdującymi się w skórze, stawach i kościach. Peptydy to po prostu mniejsze jednostki białka uzyskane w procesie hydrolizy. Dzięki temu rozpuszczają się one w ciepłych i zimnych cieczach. Co jednak czyni kolagen morski dobrym wyborem? Poza tym, że jest źródłem wysokiej jakości białka, jest to typ kolagenu powszechny w naszych ciałach: kolagen typu I. Chociaż w ludzkim ciele można znaleźć aż 28 „typów” kolagenu, tylko trzy pierwsze stanowią 90% całości. Kolagen typu I znajduje się w niemal całym ciele, z największą koncentracją w kościach, więzadłach, ścięgnach, skórze, włosach, paznokciach i wyściółce jelita. Tak jak w przypadku innych źródeł kolagenu, ciało nie absorbuje po prostu morskiego kolagenu dostarczając go tam gdzie jest potrzebny. Zamiast tego organizm rozbija kolagen na poszczególne aminokwasy, które są następnie absorbowane i wykorzystywane. Unikalny profil aminokwasowy kolagenu morskiego czyni go naprawdę korzystnym źródłem białka. Zawierający 18 aminokwasów, kolagen morski charakteryzuje się przede wszystkim wysokim poziomem glicyny, proliny i hydroksyproliny. Te aminokwasy, które trudno znaleźć w znaczących ilościach w innych źródłach, są kluczowymi elementami budulcowymi kolagenu, ścięgien i więzadeł skóry. Wykazano, że zwiększają zdrowie na wiele innych sposobów, takich jak zmniejszenie stanu zapalnego i wzmocnienie układu odpornościowego. Warto wspomnieć, że kolagen morski zawiera tylko osiem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów, więc nie jest uważany za kompletne białko. Chociaż zawiera aminokwasy, których często brakuje w diecie, nadal ważnym jest, aby spożywać białko z różnych źródeł.

Czym kolagen morski różni się od znanego kolagenu bydlęcego?

Badanie sugeruje, że kolagen typu I pochodzący z ryb może być około 1,5 razy bardziej biodostępny (lub łatwiejszy do rozbicia i wchłonięcia) niż kolagen bydlęcy ze względu na mniejszy rozmiar cząstek białka. Tak więc, jeśli masz problemy z trawieniem i zastanawiasz się czy wybrać kolagen morski i bydlęcy, morski może być mądrzejszym wyborem.


Co robi dla Ciebie morski kolagen?

Poprawia wygląd i samopoczucie skóry

Produkcja kolagenu naturalnie maleje wraz z wiekiem, jednak jego sumplementacja może spowolnić ten proces. Badania na zwierzętach wykazały, że spożywanie kolagenu morskiego zwiększa grubość skóry, zwiększając liczbę i aktywność fibroblastów skóry lub komórek skóry właściwej, które wytwarzają kolagen i inne włókna. Badania na ludziach wydają się potwierdzać ten efekt. W jednym z badań 15% kobiet, które przyjmowały suplement zawierający zhydrolizowany kolagen rybi typu I pochodzący z tilapii, miało mniej zmarszczek po 60 dniach. 32% kobiet odczuło poprawę w zakresie fotostarzenia (uszkodzenie skóry spowodowane przedłużoną ekspozycją na słońce), a u 39% poprawiło się nawilżenie skóry.

Wspiera zdrowy sen

Najobficiej występujący w kolagenie morskim aminokwas, glicyna, ma obiecujący wpływ na poprawę jakości snu. Jedno z badań wykazało, że spożycie glicyny przed snem poprawiło samopoczucie wśród osób podatnych na bezsenność. Zasugerowano również, że glicyna może pomóc w obniżeniu podstawowej temperatury ciała, co wiąże się z lepszym snem. Nieregularne skoki i spadki cukru we krwi również mogą wpływać na jakość snu, podczas gdy kolagen morski (który często zawiera około 10 gramów białka na porcję) może pomóc je powstrzymać.

Pomaga uregulować poziom cukru we krwi

Skoro już o tym mówimy, to nie tylko zawartość białka w kolagenie morskim pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. Wysokie poziomy glicyny mogą odgrywać wyjątkową rolę w zapobieganiu tym nieregularnym skokom i spadkom i zapobiegać cukrzycy typu 2. Badania wykazały związek między niskim poziomem glicyny, a upośledzoną tolerancją glukozy, a jedno z badań wykazało, że osoby z cukrzycą typu 2 częściej mają niskie stężenie glicyny we krwi.

Leczy jelita i poprawia trawienie

Wszystko, od zbyt dużego stresu do złej diety, może uszkodzić delikatne tkanki wyściełające jelita. Przyczynia się to do „nieszczelności jelita. Jest to stan, w którym obce cząsteczki mogą przedostać się do krwiobiegu i siać spustoszenie w organizmie. Prowadzi to do zwiększenia stanów zapalnych i ryzyka wystąpienia chorób autoimmunologicznych. Dobra wiadomość! Kolagen morski jest nie tylko łatwo przyswajalny, ale dzięki swojemu profilowi aminokwasowemu może także pomóc w leczeniu uszkodzonego jelita. Dwa aminokwasy, glicyna i glutamina, mogą być szczególnie pomocne, ponieważ oba odgrywają rolę w odbudowie tkanki, która wyścieła przewód pokarmowy. Glicyna jest szczególnie pomocna w łagodzeniu stanów zapalnych, dzięki czemu jest pomocna w schorzeniach takich jak IBS. Glutamina natomiast jest niezbędna dla zdrowia i wzrostu enterocytów, które wyścielają przewód pokarmowy. Tutaj przepis na leczący jelita „prawie wegański” bulion z kości z kolagenem. Dla zainteresowanych lewatywami przy przeciekających jelitach:

2 lewatywy, jedna po drugiej 

Według zaleceń dr (chirurga) Siergieja Batieczko, działanie raczej jednorazowe (można po pewnym czasie w razie potrzeby powtórzyć) 1. 3 łyżki stołowe sody zmieszaj w 800 ml letniej wody, temp pokojowa ok 25 stopni. Zrób sobie lewatywę i zatrzymaj płyn 15 do 30 minut. Im trudniej zatrzymać tym stan jelit jest gorszy. 2. Następnie 3 stołowe łyżki Kolagenuzmieszaj z 500 ml też letniej wody i zrób lewatywę , tym razem wytrzymaj 10 minut. Wielka poprawa dla jelit

Wzmacnia efekt treningu

Kolagen jest skoncentrowanym źródłem szczególnego aminokwasu, czyli glicyny, który pomaga Twojemu organizmowi wytwarzać kreatynę. Kreatyna pomaga zwiększyć masę mięśniową i poprawić wydajność ćwiczeń. Jest również doskonałym źródłem proliny, która działa jako przeciwutleniacz i pomaga zapobiegać uszkodzeniom komórek, które mogą powodować obolałość po treningu.

Zwiększa wytrzymałość kości

Podczas gdy kolagen morski nie zawiera minerałów, które zazwyczaj kojarzą się ze zdrowiem kości, jedno z badań w tym zakresie sugeruje, że może pomóc zwiększyć wchłanianie wapnia, fosforu i innych minerałów do organizmu. Zwiększone wchłanianie jest również związane ze zwiększoną aktywnością osteoblastów, komórek w kości odpowiedzialnych za syntezę i mineralizację kości.

Wspiera wzrost włosów i paznokci

Uważa się, że kolagen pozytywnie wpływa na wzrost włosów i paznokci. Potwierdzenie można znaleźć np. w badaniu zleconym przez markę Nutrafol. Tam specyfik zawierający 1680 miligramów kolagenu morskiego wykazał zwiększenie tempa wzrostu, objętości i grubość włosów.

Czy występują jakieś skutki uboczne?

Podobnie jak kolagen bydlęcy, kolagen morski naprawdę nie ma wielu istotnych skutków ubocznych. Praktyk medycyny funkcjonalnej, dr Cole mówi, że dla niego, jako lekarza, największą zaletą kolagenu rybiego jest to, że jest dobrze tolerowany przez niemal wszystkich, nawet osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym, a do tego widać skutki jego spożywania.

uściski:)

Źródła: mindbodygreen.com/articles/marine-collagen-101

(Visited 8 733 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Alice73 7 maja 2019 o 19:50

  Jak przy nieszczelnym jelicie przyjmowac kolagen – lyzeczka dziennie z woda czy wiecej? Czy cos dodac? Pozdrawiam Alice

  1. avatar Jarmush 8 maja 2019 o 05:08

   Trzeba zadziałać na kilku frontach, bulion kolagenowy, zakwaszenie żołądka, kuracja 4 szklanek, do 4 kolagen, albo tylko szklanka soku pomarańczowego, lub wody z cytryną z łyżeczką kolagenu, kwasem askorbinowym też TiB, i szczyptą MSM TiB,

 2. avatar Misza 8 maja 2019 o 09:03

  Pepsi, kupiłam u Ciebie:
  Maca
  Kolagen
  Wit. C
  Siarka

  Zastanawiam się, czy mogę to jakoś łączyć?
  Macy nie chce łączyć z niczym bo REWELACYJNIE pomogło mi na cerę! Natomiast czy mogę połączyć kolagen z wit c a siarkę np z magnezem? Pisząc „połączyć” mam na myśli wsypać po łyżeczce do butelki, wlać wodę, cytrynę, szejk, szejk i piję.

  Pozdrawiam Cię ciepło!

  1. avatar Jarmush 8 maja 2019 o 12:53

   możesz, mieliśmy nawet kiedyś taką gotową mieszankę, ale teraz mamy o wiele lepszy kolagen z opatentowaną formułą

 3. avatar rolka88 4 czerwca 2019 o 09:03

  Witam czy kolagen może suplementowac osoba z zylakami?

  1. avatar Jarmush 4 czerwca 2019 o 10:29

   nie widzę przeciwskazxań, do tego MS< C, magnez , `D3 i co najważniejsze w protokole z K2

  2. avatar Aa 6 sierpnia 2019 o 19:10

   Właśnie niedobór kolagenu przyczynia się do powstania żylaków,więc jak najbardziej się powinno.

 4. avatar rolka88 7 sierpnia 2019 o 13:10

  A jeszcze pytanko wysoka homocysteina na jest przeciwskazaniem do kolagenu ?

  1. avatar Jarmush 7 sierpnia 2019 o 16:59

   dlaczego? przede wszystkim jest zaproszeniem do suplementacji kwasu foliowego https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2505-folic-acid-5-mth-400mcg-90kaps-gg–5060040826195.html?search_query=kwas+foliowy&results=1174, B12 G&G i B6 G&G, wszystko znajdziesz na stronie, gdzie zlinkowałam Ci kwas <3

 5. […] Pomocny wpis o kolagenie morskim leczącym jelita i nie tylko […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum