Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 843 361
70 online
35 406 VIPy

Komary: jak zapobiec ugryzieniom i załagodzić swędzenie?

Jest gorąco. Wieczory jednak, kiedy temperatura spada osiągając pułap przyjazny ciału, są niemal stworzone do długich i leniwych spacerów nad rzeką. Jest tylko jeden problem: komary. Te, chociaż niezbędne do dopełnienia dzieła stworzenia, karmiąc nietoperze, pająki i ptaki, potrafią zepsuć człowiekowi przechadzkę. Dlatego dziś przedstawiam najlepsze sposoby na komary: zarówno ochronę przed nimi, jak i powstałe ugryzienia.

Dlaczego komary gryzą?

Komary, patrząc z perspektywy ekosystemu, są bardzo potrzebne, a w zasadzie użyteczne. Stanowią one element łańcucha pokarmowego. Same są owadzimi pasożytami, które żywią się krwią, a więc „gryzą”. Robią to jednak jedynie samice, które potrzebują krwi, a właściwie zawartego w niej białka, do produkcji jaj, z których wyklują się larwy. Samce z kolei są obliczem łagodności: żywią się nektarem i sokami roślin. Komarzyce szczególnie reagują na czynniki takie jak kwas mlekowy zawarty w ludzkim pocie, estrogeny, intensywny zapach perfum, ciepło ciała, a nawet dźwięki: szczególnie atrakcyjne są dla nich te wysokie, dlatego kobiety częściej padają ofiarami siekających krwiopijczyń.

Jak uniknąć pogryzień przez komary?

Higiena

Warto używać bezzapachowych kosmetyków do ciała i zachowywać odpowiednią higienę. Oczywiście latem nie da się uniknąć całkowicie pocenia się, ale im bardziej neutralny będzie zapach ciała, tym mniej komarów się do niego „przyklei”.

Ocet jabłkowy

Zmieszaj w proporcji 1:2 ocet jabłkowy i wodę i umieść miksturę w pojemniku z aerozolem. Spryskuj ciało przed wyjściem z domu. Jeśli będziesz codziennie pić ocet jabłkowy sprawi on, że Twoje ciało będzie wydzielało zapach nieprzyjemny dla owadów, stanowiąc dodatkowe zabezpieczenie.

Olejki eteryczne

Komary odstraszają niektóre olejki. Do najpopularniejszych należą: olejek cynamonowy, eukaliptusowy, lawendowy, z tymianku, drzewa herbacianego i olejek z kocimiętki. Wystarcza dodać kilku kropli do porcji balsamu lub używanego przez siebie olejku do ciała albo mydła.

Czystek

Babcina metoda, która nie zawodzi! Nie wiem dlaczego dowiedziałam się o tym tak późno. Czystek odstrasza komary, kleszcze i inne owady. Ot, po prostu drażni swoim zapachem wszelkiej maści żyjątka, które w kontakcie z ludzką skórą mogą stać się przyczyną trosk i swędzących bąbli. Spryskuj ciało schłodzonym naparem z czystka, pij go, wcieraj, kąp się w nim albo rób płukanki. To zioło sprawi, że unikniesz niepożądanych gości!

Czosnek

Niektórzy zacięcie utrzymują, że aby ochronić się przed komarami trzeba jeść dużo czosnku albo się nim nacierać. Jako że nie wynaleziono jeszcze lodów bananowo-czosnkowych, a ja wolę pachnieć olejkami niż pogromcą wampirów, nie udało mi się przetestować tej metody ani jednego lata. Ale może do Was trafi!


Jak załagodzić swędzenie będąc pogryzionym przez komary?

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma milion zastosowań. Jedną z nich jest łagodzenie ugryzień owadów. Przygotuj pastę z sody oczyszczonej i wody w proporcjach 2:1 i nakładaj tak powstałą papkę na swędzące bąble i inne zmiany skórne. Nie tylko zniknie nieprzyjemne uczucie, ale także zmniejszy się sam bąbel.

Tymianek

Przygotuj napar z suszonego tymianku, wykorzystując 2 czubate łyżki stołowe na szklankę wody. Gotuj mieszankę przez 15 minut, a później odstaw do wystygnięcia i, nanosząc miksturę na ściereczkę, przecieraj nią bąble.

Sól Epsom

Pod tą nazwą kryje się nic innego jak siarczan magnezu. Związek ten świetnie radzi sobie z łagodzeniem podrażnień. Działa kojąco na rany, oparzenia i ukąszenia owadów. Możesz stosować sól Epsom miejscowo w formie oliwy magnezowej albo dodawać jej do kąpieli. Sprawi, że bąble znikną szybciej i nie będą Ci bardzo doskwierać.

Kurkuma

Zmieszaj łyżeczkę kurkumy z ½ łyżeczki oleju kokosowego. Powstałą papkę nałóż na ugryzienia, zaklej plastrem i zostaw na noc. Rano zmyj ciepłą wodą. Niewielkie bąble zejdą w całości, a większe będą mniej swędziały i szybciej znikną.

Mięta pieprzowa

Zgnieć liście mięty pieprzowej w moździerzu lub zblenduj ją na papkę i nakładaj na ugryzienia. Zadziała kojąco, uśmierzy ból i przyśpieszy gojenie.

uściski:)

Źródła:  healthline.com/health/outdoor-health/home-remedies-for-mosquito-bites#witch-hazel gardenista.com/posts/stop-the-itch-natural-mosquito-bite-remedies/ almanac.com/content/how-deter-mosquitoes-and-treat-bug-bites healthline.com/health/kinds-of-natural-mosquito-repellant

(Visited 7 045 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Mag 13 czerwca 2019 o 18:38

    Skoro temat iście wakacyjny, to ja zapytam co na otwarte rany? Nie mam na mysli sytuacji kiedy już widać kość, tylko raczej zadrapanie, zdarta skóra i krew. I to najlepiej coś co można nosic przy sobie w torebeczce i rane odkazic sobie czy tez potomstwu.

    1. avatar Katerina 14 czerwca 2019 o 07:41

      Na otwarte rany pyłek z widłaka. Wysusza ranę i przyspiesza gojenie.

  2. avatar Joanna 13 czerwca 2019 o 18:42

    My z kolei używamy ekstrakt ze szczeci, pachnotka zwyczajna, ledum palustra oraz b complex i komar nie siada nawet 🙂

    1. avatar empi 13 czerwca 2019 o 21:06

      Ja zażywam B-complex codziennie i komary, a jakże, siadają i kąsają! Niestety 🙁

      1. avatar Joanna 15 czerwca 2019 o 08:29

        Ponoć ważną kwestią co do ukąszeń przez pajęczaki czy owady jest fakt czy organizm jest zakwaszony czy nie 🙂

        1. avatar empi 15 czerwca 2019 o 10:32

          Nie sądzę, żeby to miało znaczenie.

        2. avatar Niki 18 czerwca 2019 o 18:00

          Ależ tak, to byłaby odpowiedź 🙂 ponieważ organizm zakwaszony, np. jedzeniem mięsa, nabiału, dużej ilości jaj również i a jakże przemysłowym wysoko przetworzonym truciem oraz domowym przetworzonym truciem, komercyjnymi łakociami, jest zakwaszony, pot bez aplikowania deo ma ostry kwaśny duszący zapach i to je może wabić.

  3. avatar Mar Go 13 czerwca 2019 o 19:47

    Dzięki. Przed chwilą siedziałam na ogrodzie i wyszłam z tej „imprezy” nieźle pogryziona. Już biegnę po sodę <3

  4. avatar Katerina 14 czerwca 2019 o 07:44

    Do smarowania ciała olejek lemongrass rozcienczowy olejem bazowym.

  5. avatar maxgoha 14 czerwca 2019 o 22:00

    Na swędzące bąble pomaga także natka pietruszki roztarta tak,aby zazielenić to miejsce. Czasem po kilku godzinach znów swędzenie przypomina o ukąszeniu, ale po drugim wtarciu pietruchy już nie wraca i ślad znika.
    Pepsiu: dzięki że jesteś i rozkminiasz strefę mroku dzieląc się z innymi zdobytymi informacjami. Niech Ci się chce jeszcze ze sto lat!!!

  6. avatar Dominika Stryszowska 15 czerwca 2019 o 16:18

    W tym roku to prawdziwa plaga. Ostatnio pod wpływem przeczytania Pieszo i Beztrosko … mocno i dużo spaceruję, u mnie to forma medytacji, i niestety te okropne żyjątek bardzo mi dokuczają. I jak tu się rozkoszować przyjemną temperaturą. Wypróbuję sposób z czystkiem. Dziękuję

  7. avatar Niki 18 czerwca 2019 o 18:18

    Łagodząco neutralizująco na ugryzienia wpływa też sok z żyworódki, taki gotowy albo z liścia oraz ślina 😀 nieraz bywałam obficie zaśliniona tu i ówdzie, w ślinie bowiem znajdują się minerały alkalizujące takie jak wapń i fosfor. Podobnie zadziała też biała glinka, trzeba ją sobie zwilżyć, może być śliną tyle że zostawia ślady na skórze więc z domu tak nie wyjdziesz pomaziana na biało chyba że potraktujesz ten surowiec do aranżacji maskującego tatuażu 😉 a co! a tenże czosnek też można by sprawdzić, skoro stosuje się go w perfumach… olejek eteryczny zaaplikowany wraz z sokiem z czosnku na nadgarstki zahamuje jego woń dla nozdrzy człowieka, którą wyczują insekty.
    Wszyscy wokół nie mogą się opędzić w tym roku od komarów, a ja jak pod kloszem 🙂 nawet w nocy mając otwarte okno, sypiam nago (jest wiele korzyści zdrowotnych!) i bez przykrycia, nic, zero ukąszeń.

  8. avatar Alewan 17 sierpnia 2022 o 11:40

    A ja zapytam o ukąszenia meszek. Wyjątkowo zjadliwe robale. Mam swędzenie połączone ze szczypaniem i odrętwieniem mięśni,.

    1. avatar Pepsi Eliot 17 sierpnia 2022 o 11:50

      Może to co przy ukąszeniach komarów i innych owadów https://www.womenshealthmag.com/health/a19912493/bug-bite-relief/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum