Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 388 347
23 online
42 282 VIPy

Korzeń Maca i jod: wszystko co musisz wiedzieć

Maca korzystnie wpływa na ciało bez względu na to kto ją przyjmuje. W końcu jest adaptogenem, co oznacza w skrócie, że adaptuje się do potrzeb i możliwości człowieka. Wzmacnia i uodparnia na stresory, pomaga regulować pracę organizmu, a przy okazji odżywia.

Maca:

 • zawiera 20 aminokwasów, łącznie z 8 niezbędnymi
 • jest wolna od niezdrowych kwasów tłuszczowych
 • zawiera polisacharydy
 • zawiera witaminy B1, B2, B3 C, E
 • zawiera minerały: wapń, magnez, potas, cynk, mangan, fosfor, selen, sód, miedź i jod.1

I właśnie o tym ostatnim dzisiaj porozmawiamy.

Czym jest jod i dlaczego jest nam potrzebny?

Jod jest substancją odżywczą niezbędną dla witalności naszych ciał. Jest właściwie kluczowy aby pomóc tarczycy w produkcji jej hormonów.

Poza tym wspiera zdrowy metabolizm, reguluje nastrój i zdrowe ciśnienie krwi, a do tego może być częścią prewencji przed niektórymi typami nowotworów.

Niedobór jodu w diecie może prowadzić do niedoczynności tarczycy, spowolnienia metabolizmu, problemów z zajściem w ciążę, zwiększonego ryzyka depresji, zaburzeń nastroju, zmęczenia i innych stanów wynikających z braku równowagi hormonalnej.

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o jego roli w suplementacji i sugeruje się włączenie do diety bogatych w niego pokarmów, jak morski kelp. Naukowcy odnotowują w swoich badaniach pozytywny wpływ włączenia jodu do terapii licznych schorzeń.2

Ile jodu powinno się przyjmować?

Zalecana dawka jodu u osób dorosłych wynosi około 150 µg, ale nie więcej niż 2 mg dziennie, jednak w medycynie holistycznej zaleca się czasem większe dawki.3

Co ciekawe w Japonii średnia dzienna dawka jodu wynosi ponad 3 mg dziennie, ze względu na dużą zawartość alg, ryb i owoców morza w diecie. Jak wiadomo Japonia to kraj z długą średnią życia i niewielką ilością nowotworów. Oczywiście wpływa na to wiele czynników, ale zawartość jodu w diecie podawana jest często jako jeden z nich.4

Jeden ze współczesnych pionierów stosowania jodu w celach leczniczych, Dr Abraham5, w późnych latach 90 wykorzystywał u swoich pacjentów, z pozytywnym skutkiem, dawki dochodzące nawet do 12.5 mg jodu dziennie. Z kolei Dr Gabriel Cousens, jeden ze światowej klasy ekspertów żywienia, zaleca zwiększenie jodu do 7 mg dziennie.6

Jak więc widać liczby te znacząco się różnią.

Warto jednak zwracać uwagę na ilość spożywanego jodu. O ile bowiem przyjmując go z diety, na przykład z korzenia Maca, bardzo trudno jest jod przedawkować, o tyle jego nadmiar może być szkodliwy.

Nadmiar jodu prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów przez tarczycę oraz może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu tego organu. Również nadmierne spożycie jodu przez kobiety w ciąży może prowadzić do niedoczynności tarczycy u dzieci. Taka sytuacja wymaga jednak stałej, nadmiernej podaży jodu.7

Maca a jod

Ile jodu jest w korzeniu Maca?

Każdych 10 gramów korzenia Maca to około 52 µg, czyli 0.052 mg, a więc około 35% zalecanego dziennego spożycia.8

Oznacza to, że:

 • 1 łyżeczka to 0.026 mg – 17% zalecanego dziennego spożycia
 • 2 łyżeczki to 0.052 mg – 35% zalecanego dziennego spożycia
 • 3 łyżeczki to 0.080 mg – 53% zalecanego dziennego spożycia
 • 4 łyżeczki to 0.104 mg – 70% zalecanego dziennego spożycia
 • 5 łyżeczek to 0.130 mg – 86% zalecanego dziennego spożycia
 • 6 łyżeczek to 0.156 mg – 104% zalecanego dziennego spożycia

Tymczasem zalecana dziennie dawka korzenia Maca to najczęściej równowartość dwóch łyżeczek bądź jednej łyżki stołowej. Oznacza to, że Maca jest świetnym źródłem codziennej, dodatkowej suplementacji i trudno żeby samodzielnie była źródłem nadmiaru jodu w diecie.

Maca a wole tarczycy

Wole tarczycy to powiększenie tarczycy powodujące widoczne zgrubienie szyi, które jest efektem nieprawidłowego funkcjonowania tego gruczołu. Pojawia się ono między innymi w przypadku NIEDOBORU jodu.

W kontekście jodu i korzenia maca jest to kwestia niezwykle interesująca.

Maca bowiem jest bogata w jod, jednak jest także warzywem z rodziny krzyżowych. Niektóre badania wykazały, że warzywa z rodziny krzyżowych mogą przyczyniać się do niedoczynności tarczycy.9 W badaniach jednak dawki warzyw z tej rodziny były znacznie większe. Kilogramy brokułów! Maca sama w sobie nie powinna więc mieć takiego efektu.

Ogólnie rzecz biorąc jod w korzeniu Maca jest biodostępny, a jej całościowy profil odżywczy doskonale wspiera gospodarkę hormonalną, chociaż maca sama w sobie hormonów nie zawiera.

uściski:)


Emanuela Urtica

Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.

Źródła:

 1. healthline.com/nutrition/benefits-of-maca-root
 2. ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine-Consumer/
 3. thyroid.org/iodine-deficiency/
 4. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3204293/
 5. mbschachter.com/iodine.htm
 6. treeoflifecenterus.com/blog-posts-by-gabriel-cousens-m-d-iodine-97-open-letter-to-dr-mercola-2/
 7. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3976240/
 8. themacateam.com/maca-and-iodine-content
 9. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6337782/

(Visited 4 132 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Marzena 16 lipca 2020 o 17:12

  Dzieki za informacje, od tygodnia biorę mącę jako środek na problemy hormonalne ale okazuje się że nie jest dla mnie wskazana przy zdiagnozowanym Basedowie….

  1. avatar Jarmush 16 lipca 2020 o 18:23

   Tak, raczej nie przy nadczynności

   1. avatar Marzena 18 lipca 2020 o 20:44

    Dziękuję?.
    A czy coś „w zamian” możesz polecić?
    Tak się cieszyłam tym, że wreszcie znalazłam środek na problemy hormonalne, (trądzik hormonalny),duże nadzieję z tym wiązałam, bo nie mogę sobie dać rady z hormonalnym trądzikiem mimo diety, 4 szklanek itd.

 2. avatar Czytelniczka 24 listopada 2020 o 16:53

  Dzień dobry, co poza suplementacją macą i kelpem stosować przy wyciętej tarczycy, mięśniakach i licznych zmianach łagodnych piers. Pozdrawiam

  1. avatar Jarmush 24 listopada 2020 o 18:29
   1. avatar Czytelniczka 24 listopada 2020 o 18:44

    40.Standardowe badania morfologia zawsze ok. ob i crp niskie, próby wątrobowe ok. TSH w normie patrząc na fakt że wycięta, brak objawów odrostu w USG. Po badaniach na nietolerancję pokarmowe nie wykryto nietolerancji na gluten więc raczej jem. Wykluczylam laktozę. Warzywa i owoce w średjich ilościach. Jem w oknie żywieniowym 11-20. Dodam że wzdęcia i gazy to też problem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum