Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
217 653 068
140 online
44 758 VIPy

Kurkuma a AZS. Czy kurkuma to Twój nowy sposób na egzemę?

Atopowe zapalenie skóry (AZS), egzema, czy wyprysk atopowy, to przewlekłej i nawrotowa choroba zapalna skóry. AZS nie jest chorobą zakaźną. Powoduje ją tworzący się w skórze stan zapalny. Do egzemy może dojść z przyczyn immunologicznych, środowiskowych i, w 80% przypadków, genetycznych. Bez względu na źródło przyczyny te łączy jeden czynnik: defekt naskórka. W przebiegu choroby skóra nie stanowi wystarczającej bariery przed wnikaniem drażniących substancji ze środowiska. Reakcja chorobowa zazwyczaj obawia się wykwitem na skórze stanu zapalnego: czerwonych grudek , które pieką i swędzą. Do pojawienia się tych symptomów niezbędne jest nie tylko uwarunkowanie genetyczne, ale także wystąpienie konkretnych czynników chorobowych, zazwyczaj kontakt z alergenem, który powoduje zmiany skórne. AZS rozwinąć się może już u kilkumiesięcznego dziecka. W niektórych przypadkach mija z wiekiem, ale wielu chorym towarzyszy do końca życia. Poza konwencjonalnym leczeniem istotna jest właściwa pielęgnacja skóry i znajomość mechanizmów wywołujących objawy skórne oraz ich unikanie.

Kurkuma a AZS

Kurkuma znana jest przede wszystkim jako aromatyczna, indyjska przyprawa. Jest jednak popularna również w ajurwedzie i medycynie chińskiej. Jej właściwości potwierdzają nie tylko dowody anegdotyczne, ale także mnóstwo badań. Uważa się ją właściwie za jeden z najlepiej przebadanych pod kątem zdrowotnych właściwości pokarmów. Swoje niezwykłe właściwości kurkuma zawdzięcza obecności kurkuminy, aktywnej substancji, która odpowiada między innymi za jej przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości. Te mogą być wykorzystywane między innymi w leczeniu problemów skórnych, w tym egzemy. I nie jest to żadna nowość, bo korzystano z tej wiedzy już w przeszłości. (2)

Czy jest to skuteczna i bezpieczna metoda?

Mimo że kurkuma od wieków jest wykorzystywana jako naturalne wsparcie w leczeniu chorób skóry, wciąż nie ma wielu badań skupiających się konkretnie na jej wpływie na egzemę. (3) Jeśli jednak się pojawiają, zazwyczaj przedstawiają potencjalne korzyści tego korzenia. W jednym z badań sprawdzono wpływ kremu zawierającego kurkumę na 150 osób z egzemą. Po 4 tygodniach stosowania zauważono niemal 30% i 32% spadek łuszczenia się skóry i swędzenia. Warto jednak mieć na uwadze, że badany krem zawierał także inne przeciwzapalne zioła, co mogło przyczynić się do korzystnego wyniku. (4) Co więcej, w 2016 przegląd 18 badań wykazał dowody wspierające działanie kurkuminy, zarówno miejscowo jak i doustnie, w leczeniu chorób skóry, w tym AZS i łuszczycy. (3, 5, 6)


Jak i czy w ogóle stosować kurkumę w przypadku AZS?

Doustnie

Aby aktywować zawartą w kurkumie kurkuminę warto połączyć ją z piperyną, czyli aktywną substancją znajdującą się w pieprzu. (7) Niektóre badania sugerują także, że pomóc może również spożywanie kurkumy w towarzystwie tłuszczu. (8) Przyjmując ją doustnie należy jednak pamiętać, że nie jest to złote remedium: jej nadmiar może powodować wysypkę, bóle głowy, biegunkę i problemy żołądkowe. Należy także pamiętać, że kurkuma rozrzedza krew. W związku z tym warto traktować ją raczej jako potężne wsparcie w radzeniu sobie z egzemą, nie faktyczne lekarstwo.

Stosowanie zewnętrzne

Kurkumina zawarta jest w wielu kosmetykach. W badaniach wykazano, że stosowanie jej zewnętrznie w kosmetykach pozwala na odpowiednią absorpcję kurkuminy. (3, 9) Przy stosowaniu maseczek z kurkumy najbardziej nieprzyjemnym skutkiem ubocznym może być intensywne zażółcenie skóry, które najczęściej znika dopiero po kilku godzinach. Warto też upewnić się wcześniej czy kurkuma nie uczula w stosowaniu miejscowym.

Stosowanie u dzieci: bezpieczeństwo

W przypadku AZS u dzieci często szuka się nieinwazyjnych, naturalnych sposobów aby wesprzeć zdrowie najmłodszych. Czy kurkuma jest bezpieczna u dzieci? Generalnie uważa się ją za bezpieczną w stosowaniu zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Przeciwwskazaniami mogą być nadkwasota żołądka, stosowanie leków rozrzedzających krew, problemy z pęcherzykiem żółciowym, cukrzyca lub bliskość zabiegu medycznego. (10) Warto stawiać na ekologiczną i certyfikowaną kurkumę ze sprawdzonych źródeł, ponieważ w przeszłości odnotowywano zatrucia ołowiem po spożyciu mielonej kurkumy i jej suplementów, spowodowane chromianem ołowiu, który jest dodawany do kurkumy w celu wzmocnienia żółtego koloru. (11) Tylko odpowiednia certyfikacja będzie gwarantem, że wykonano na kurkumie niezbędne badania dotyczące poziomu zanieczyszczeń.

uściski:)

Źródła/badania: (1) medicalnewstoday.com/articles/14417.php (2) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17569207 (3) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27213821 (4) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19480603 (5) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18249471 (6) onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/fct.12211 (7) healthline.com/nutrition/turmeric-and-black-pepper (8) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24461029 (9) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31509968 (10) momjunction.com/articles/is-turmeric-safe-for-children_00368073/#gref (11) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5415259/

(Visited 8 058 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Weronika26 10 stycznia 2020 o 16:38

    Mam pytanie od tygodnia mam problemy ze snem wogole nie mogę spac a jak usnę to budze się w nocy 2,3 i się kręcę po całym łóżku a w dzień jestem wymęczona. Dwa razy miałam tak ze obudziłam się w nocy i byłam cała mokra spocona plus mokra poduszka kołdra i musiałam zmieniać pościel. Bardziej martwi mnie to ze budze się i nie mogę spac. Masz jakiś sposób na to?

  2. avatar Laura 10 stycznia 2020 o 16:42

    Wlasnie dowiedzialam sie ze u mojego niemowlaka karmionego tylko piersia stwierdzono azs narazie tylko plamka na policzku, smaruje octem jablkowym i wykluczylam nabial podaje mu probiotyk i witamine c sama przyjmuje chlorelle i witamine d3z k2 od was czy jesli ja bede zazywac kurkume to wplynie to na poprawe u dziecka

  3. avatar Justynaes 11 stycznia 2020 o 01:11

    Pomocy Pepsi jak odstawić Klacid antybiotyk ? Podobno nie można. Wzięłam już 3 dawki. Szumi mi w uszach. Pozdrawiam serdecznie.

    1. avatar Jarmush 11 stycznia 2020 o 08:20

      jak szumi w uszach oznacza, że z tym antybiotykiem jest coś nie w porządku, ucieka Ci podłoga?

      1. avatar Justynaes 11 stycznia 2020 o 21:25

        Lekkie osłabienie biorę od czwartku

  4. avatar Dorcia62 22 stycznia 2020 o 13:17

    SZum w uszach wystepuje rowniez pod wplywem sytuacji stresujacych.Mam nadzieje,ze jest to u Pani chwilowe.Niestety w wiekszosci nie sa one do wyleczenia.Nalezy sie do nich przyzwyczaic.

  5. avatar Marcin Kulicki 28 czerwca 2020 o 08:52

    Pepsi ratuj.
    Ojciec choruje na małopłytkowość i w związku z tym problemy z krzepliwością krwi.
    Czy może stosować kurkume?

    1. avatar Jarmush 28 czerwca 2020 o 15:49

      w bardzo małej ilości, tu masz starszy wpis, niewątliwie wskazane foliany TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3922-foliany-90kaps-tib–5905344040734.html i B12 https://www.pepsieliot.com/badania-i-interpretacje/7637/maloplytkowosc-jak-rozpoznac-oraz-7-naturalnych-lekarstw.html

      Jaki ma poziom B12, kwasu foliowego i homocysteiny?

  6. avatar Aleksandra 9 sierpnia 2020 o 19:32

    Dobry wieczór. Po przeczytaniu tekstu nasuwają mi się pytania. W jakiej formie podawać dziecku te kurkumę? Mieszać z czymś? Znaleźć tabletki? Jeżeli masc, to jaka? Jakie stężenie itd, gdzie takiej szukać? Chętnie bym wypróbowała, ale nie wiem od czego zacząć. Proszę o odpowiedź.

  7. avatar Ewe123 10 lutego 2021 o 17:52

    Droga Pepsi, karmię piersią i u małej 8 miesięcy zdiagnozowano AZS. Wykluczyłam nabiał gluten i cukier. Czy jeśli będę dodatkowo stosować kurkumę dostatnie to czy pomoże to małej? Czy raczej dla niej tylko zewnętrznie? Czy coś jeszcze mogę zrobić aby zmniejszyć AZS podczas gdy karmię?

    1. avatar Pepsi Eliot 10 lutego 2021 o 18:02

      Kwas: Lecznicza serwatka dla osesków

      Najbardziej podatne na zakłócenia mikroflory układu pokarmowego i rozwój dysbakteriozy z ciężkimi postaciami skazy białkowej są dzieci karmione piersią. Najlepiej zatroszczyć się o rozwój mikroflory przewodu pokarmowego dziecka celowo umieszczając w jego jelitach najsilniejsze formy kwaśnych bakterii mlecznych z serwatki mleka rodzonej matki. Jak ją uzyskać?
      Zlać 100 ml mleka z piersi. Dodać do niego 3-5 kropel kwasu nr 1, zakwasić mleko. Odfiltrować serwatkę, rozlać ją do buteleczek penicylinowych.
      Jak ją stosować?
      Zagotować wodę do picia dla dziecka. Najlepiej jeśli doda się do niej nasiona kopru na końcu noża (w celu zapobieżenia wzdęciom brzuszka), ochłodzić do temperatury pokojowej i kapać do odwaru 1-2 krople serwatki na pół szklanki odwaru. Napoić dziecko. Jego mikroflora otrzyma szczepy silnego, zdrowego, czystego kwasu mlekowego, wzmocnionego energią i informacją organizmu rodzonej matki.
      Uzyskaną serwatką można zakrapiać uszka, oczka, nosek. Serwatka wzmacnia obronne właściwości mleka matki i przynosi silny efekt uzdrawiający.

      Kwas nr 1. Czysta kwaśna kultura mleczna

      Środowisko odżywcze: 3 litry przegotowanej schłodzonej wody, 1 szklanka cukru;
      Zakwas: Jedna łyżka stołowa śmietany [kwaśnej];
      Wypełniacz na 28 dni: 1szklanka ziela glistnika w postaci świeżej lub suszonej.
      Wsypać cukier do pojemnika z wodą i rozpuścić go. Rozpuścić śmietanę w ciepłym słodkim roztworze. Glistnika (wyłącznie ziele) pociąć i umieścić w woreczku z gazy z obciążeniem z czarnego krzemienia. Stanie się on dla kwasu źródłem krzemu. Glistnik jako najbardziej trujące zioło w farmakopei unieszkodliwi w ciągu 28 dni wszystko co niesie z sobą jedna łyżka stołowa śmietany. Przykryć naczynie gazą złożoną w 2-3 warstwy i pozostawić w ciepłym ciemnym miejscu.
      W ciągu 2-3 tygodni w naczyniu powstaną bardzo silne jednostki kwaśnych bakterii mlecznych. Produkt sfermentowany w obecności glistnika dysponuje właściwościami oczyszczającymi przestrzenie nosogardzieli, uszu, płuc. Oczyszczeniu podlega przewód pokarmowy, macica, wagina i drogi moczowe. „Enzymy te dysponują silnymi właściwościami stymulującymi. Jeśli kwas nr 1 będzie się spożywać przez dwa tygodnie po pół szklanki na pół godziny przed jedzeniem, to praktycznie w pełni zostaną odbudowane powierzchnie nabłonkowe żołądka i jelit”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum