Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 515 028
133 online
35 288 VIPy

Kurkumina i jej prozdrowotne właściwości

Kurkuma jest niepozorna, ale włada ogromną mocą.

Ten korzeń to złoto i to całkiem na serio!

Swoją moc zawdzięcza zawartości kurkuminy: aktywnej substancji, która odpowiada za jej barwę i silnie przeciwutleniające, nieocenione właściwości.

Już sam korzeń kurkumy, najlepiej z odrobiną pieprzu, który zawiera aktywujący kurkuminę składnik – piperynę, to potężna broń.

Jednak w porównaniu do wyizolowanej kurkuminy, właściwości samego korzenia to wierzchołek góry lodowej, pod powierzchnią której znajduje się tyle dobroci, że trudno to sobie wyobrazić!(1)

Kurkumina – co jest

Kurkumina to tonik na odporność i mocne wsparcie zdrowia! Dowiedz się co potrafi zrobić.

Kurkumina może zastąpić popularne leki

Badania wykazały, że kurkumina jest co najmniej tak samo skuteczna jak między innymi:

 1. Metformine
 2. Aspiryne
 3. Korkosteroidy (hormony steroidowe)
 4. Leki na cholesterol
 5. Metformina

Badanie z 2009 roku opublikowane w magazynie naukowym Biochemistry and Biophysical Research Community tłumaczy sposób w jaki kurkumina może być korzystna w leczeniu cukrzycy.

Aktywuje ona enzym AMPK znajdujący się między innymi w mózgu, wątrobie i mięśniach szkieletowych, wspierający produkcję glukozy.

Wykazano, że reakcje chemiczne zachodzące z pomocą kurkuminy mają nawet 400 razy większy potencjał niż w przypadku metforminy!(2)

Aspiryna

Badanie in vitro z 1986 roku opublikowane w Arzneimittelforschung uznało kurkuminę za posiadającą działanie przeciwpłytkowe i modulujące prostacyklinę porównywalne do aspiryny.

Kurkumina pomaga także rozrzedzać krew i działa przeciwzakrzepowo.(3)

Uważka: Kurkuma This is BIO wchodzi w skład wszystkich 4 szklanek,
dodajemy szczyptę czarnego pieprzu, aby zwiększyć wchłanianie kurkuminy z kurkumy


Korkosteroidy (hormony steroidowe)

Badanie z 1999 roku opublikowane w magazynie Phytotherapy Research ustala, że główny polifenol zawarty w kurkumie, czyli kurkumina, działa porównywalnie do steroidów w leczeniu przewlekłego zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej oka, zapalnej choroby oczu.(4)

Z kolei inne badanie, przeprowadzone w 2008 roku, opublikowane w Critical Care Magazine, potwierdza tezę o podobieństwie kurkuminy do kortykosteroidów.

Naukowcy wykazali ochronny wpływ kurkuminy na ochronę ran związanych z przeszczepem i regulację pro-zapalnych genów.(5)

Leki na cholesterol

Badanie z 2008 roku opublikowane w magazynie naukowym Drugs in R & D porównało standaryzowany preparat z kurkuminą z korzenia kurkumy z lekiem na bazie atorawastatyny (pod nazwą handlową Lipitor) i ich wpływ na dysfunkcję śródbłonka.

Dysfunkcja śródbłonka to patologia naczyń krwionośnych, która wpływa na miażdżycę w połączeniu ze zmniejszeniem stanu zapalnego i stresem oksydacyjnym u chorych na cukrzycę typu 2.

Okazało się, że kurkumina wypada korzystniej w porównaniu do atorwastatyny w oddziaływaniu na dysfunkcję śródbłonka.

Pod wpływem kurkuminy zmniejsza się stres oksydacyjny i stany zapalne u chorych na cukrzycę typu 2. (6)

Kurkumina działa przeciwbólowo

Badania sugerują, że ekstrakt z kurkumy może zostać użyty do łagodzenia bólu. Co najmniej pięć różnych badań udowadnia, że kurkumina w dawce 1000 mg dziennie może być skuteczniejsza od syntetycznych leków przeciwbólowych.(7)

W jednym z badań z 2004 roku, opublikowanym w magazynie Oncogene, ustalono, że kurkumina (a także resveratrol) stanowi efektywną alternatywę nie tylko dla aspiryny, ale także dla ibuprofenu, naproksenu i wielu innych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.(8)

Wspiera mózg i chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi

Nie ma obecnie farmaceutyków, które efektywnie i skutecznie odwrócą choroby mózgowo-naczyniowe związane ze starzeniem się, takie jak choroba Alzheimera i udary. Badanie ekstraktu z kurkumy, czyli kurkuminy, wykazuje jednak jej spowalniające i zatrzymujące tego typu choroby działanie.

Jak mówią sami naukowcy:
Nasze odkrycia dostarczają pierwszego dowodu, że przewlekła farmakologiczna aktywacja szlaku AMPK / UCP2 poprzez wykorzystanie kurkuminy może być skuteczną strategią terapeutyczną służącą do odwrócenia związanej z wiekiem dysfunkcji mózgowo-naczyniowej”. (9)

Chociaż zarówno te, jak i wiele innych badań dotyczących kurkuminy, jest w fazie klinicznej, wciąż i wciąż pojawiają się doniesienia, że kurkumina przyczynia się do znaczącej poprawy stanu zdrowia osób w chorobach dysfunkcji naczyń mózgowych, takich jak choroba Alzheimera.

Dzieje się tak z wielu powodów.

Pozostałe właściwości kurkuminy

Działa między innymi przeciwzapalnie, przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu, chroni przed niszczycielskim działaniem białka β-amyloidu na komórki i działa odbudowująco na układ nerwowy.

Kurkumina może pomagać w leczeniu egzemy

Mimo że kurkuma od wieków jest wykorzystywana jako naturalne wsparcie w leczeniu chorób skóry, wciąż nie ma wielu badań skupiających się konkretnie na jej wpływie na egzemę.(10)

Jeśli jednak się pojawiają, zazwyczaj przedstawiają potencjalne korzyści tego korzenia.

W jednym z badań sprawdzono wpływ kremu zawierającego kurkumę na 150 osób z egzemą.

Po 4 tygodniach stosowania zauważono niemal 30% i 32% spadek łuszczenia się skóry i swędzenia.

Warto jednak mieć na uwadze, że badany krem zawierał także inne przeciwzapalne zioła, co mogło przyczynić się do korzystnego wyniku.(11)

Co więcej, w 2016 przegląd 18 badań wykazał dowody wspierające działanie kurkuminy, zarówno miejscowo jak i doustnie, w leczeniu chorób skóry, w tym AZS i łuszczycy.(10,12,13)

Dlaczego wyizolowana kurkumina?

Naturalne metody sprawdzały się przecież od lat! Czy to oznacza, że teraz zamiast jeść kurkumę żółciutką z pieprzem mam szukać jakiejś tam laboratoryjnej kurkuminy?

Halooo?!

No jasne, że nie. Holistyczne podejście do zdrowia obejmuje spojrzenie na człowieka nie tylko możliwie najbardziej intuicyjne i naturalne, ale także – a może przede wszystkim – całościowe.

Kurkumina, która wzmocni Twoje ciało kiedy zjesz kurkumę z odrobiną pieprzu, nadal jest potężną bronią, tu nic się nie zmienia.

Czasem jednak występują choroby i stany, w których potrzebujesz zastrzyku mocy, którego źródła trudno upatrywać w domowych metodach, szczególnie jeśli chcesz efektów bezkompromisowo szybkich i skutecznych, a przy okazji bezpiecznych.

To nie tak, że moc natury w pewnym momencie się kończy, a dalej jest tylko produkt laboratorium.

Żyjemy w pięknych czasach, w których natura może być wsparta mocą ludzkich umysłów i laboratoryjnej maszynerii, która z dzieła stworzenia uczynić potrafi cud skuteczności.

I tak też z korzenia możemy otrzymać kurkuminy, zależnie od miejsca uprawy i sposobu przetworzenia, od mniej niż 1% do 10%.

Mówi się, że dobra kurkuma zaczyna się od 3-4%.

Wyizolowana kurkumina, to 95% tego dobroczynnego składnika!(14)

uściski:)


Źródła:

 • (1) healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric
 • (2) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19665995
 • (3) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3521617
 • (4) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10404539
 • (5) atsjournals.org/doi/full/10.1165/rcmb.2008-0012OC
 • (6) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18588355
 • (7) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/
 • (8) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15489888
 • (9) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24335167
 • (10) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27213821
 • (11) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19480603
 • (12) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18249471
 • (13) onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/fct.12211
 • (14) healthline.com/nutrition/turmeric-dosage

(Visited 6 802 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica Kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Wieloletnia autorka na blogu Pepsi Eliot.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Natalia 23 czerwca 2021 o 09:13

  Pepsi jak zwiększyć przyswajanie białka ? Mam refluks z nadzerkami i raczej nie trawie dobrze bo są resztki pokarmowe w kale np jak jem ziarenka. Zażywam kolagen. Ale oprócz problemów z układem pokarmowym mam problem z puchnącymi nogami. Głównie widać to na łydkach. Rano nie jest zle. Ale tak w godzinę od wstania z łóżka czuje ze nogi są nabrzmiałe i widać ze pod skóra jakby zbierała się woda. I tak cały dzień. Czasem mniej czasem bardziej są obrzęknięte. Wypijam półtora litra lub 2 wody. Nerki pobolewają ale tez mam problem z żyłami. Jak leżę to nogi są lżejsze i opuchlizna trochę schodzi. Czytałam ze obrzęki są również gdy brakuje białka.

  1. avatar Pepsi Eliot 23 czerwca 2021 o 11:30

   Przeczytaj to https://www.pepsieliot.com/jem-i-chudne/7939/10-sposobow-na-spuchniete-stopki-w-tym-pietruszkowy-przepis.html
   i ten wpis ważny https://www.pepsieliot.com/bieganie-trening/8234/hipoalbuminemia-czyli-dlaczego-nie-nalezy-lekcewazyc-puchnacych-nog.html

   Trzeba zbadać białko całkowite, rozkład na albuminy, do tego sód i potas, kreatyninę, kwas moczowy, mocznik i badanie moczu, pH moczu badaj sobie też w domu rano na czczo i o 12 w południe, mamy bardzo dobre paski wskaźnikowe <3

 2. avatar Natalia 8 lutego 2024 o 14:13

  Pepsi, czy codzienne picie kurkumy w 4 szklankach nie zabarwi zębów?

  1. avatar Pepsi Eliot 9 lutego 2024 o 08:08

   nie, kurkumy używa się nawet do czyszczenia i wybielania zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Polecam NAJWYŻSZEJ jakości Witaminę D3+K2 TiB zamkniętą w szklanym słoiczku:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum