Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 442 094
68 online
34 840 VIPy

Kurzajka na stopie – domowe sposoby leczenia, które działają

Kurzajka na stopie

Kurzajka na stopie.

Czy zmagasz się z nieestetycznymi i bolesnymi kurzajkami na stopach? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś!

Co to jest kurzajka?

Kurzajka na stopie, znana również jako kurzajka plantarna, to niewielka, niebolesna zmiana skórna, która występuje na podeszwowej części stopy. Jest to rodzaj brodawki skórnej spowodowanej zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Kurzajki na stopie są zazwyczaj twarde, mają nierówną powierzchnię i często wywołują uczucie dyskomfortu podczas chodzenia.

Kurzajka na stopie – to to samo co modzel?

Nie, modzel to po prostu odcisk. Jest to miejscowe pogrubienie skóry, które występuje na stopach i innych obszarach narażonych na tarcie i ucisk. Powstaje w wyniku przewlekłego urazu mechanicznego, takiego jak niewygodne (za ciasne) obuwie, chodzenie na wysokich obcasach lub nadmierne obciążenie stóp. Modzele są zazwyczaj płaskie, twarde i suche, a czasem mogą być bolesne.

Wiedza

Najważniejszą różnicą między kurzajką a modzelem jest przyczyna ich powstawania. Kurzajka na stopie jest spowodowana zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), podczas gdy modzele wynikają z przewlekłego tarcia i ucisku na skórę. Ponadto, kurzajki na stopie często mają charakterystyczne czarne punkty (które są małymi zakrzepami krwi), podczas gdy modzele zazwyczaj nie posiadają tych punktów.

Ważne jest, aby odróżnić kurzajkę na stopie od modzela, ponieważ wymagają one różnego podejścia terapeutycznego.

Kurzajka na stopie – domowe sposoby leczenia

Zastosowanie domowych sposobów na pozbycie się kurzajek na stopach może być skuteczną i bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych metod leczenia.

Ważne jest, aby być cierpliwym i konsekwentnym w ich stosowaniu. Efekty mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Wiedz też, że nie każda metoda będzie skuteczna dla każdej osoby. Dlatego spróbuj kilku różnych sposobów, aby znaleźć ten, który przyniesie najlepsze rezultaty.

Oczywiście nie możesz zapomnieć o higienie stóp i unikaniu czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi kurzajek. Takich jak noszenie obcisłego obuwia czy chodzenie boso w miejscach publicznych.

Oraz, czym Cię może zadziwię, odpowiednim poziomem 25(OH)D (bardzo ważne), cynku, selenu, witaminy C, oraz elektrolitów.

Kurzajka na stopie – ocet jabłkowy działa

Stosowanie octu jabłkowego w leczeniu kurzajek na stopie to popularna metoda. Dzięki zawartości kwasu octowego, ocet jabłkowy pomaga zmiękczyć i stopniowo usuwać kurzajki.

Aby skorzystać z tej metody, wystarczy namoczyć wacik w occie jabłkowym, a następnie przyłożyć go do kurzajki i przytrzymać za pomocą plastra.

Zabieg ten najlepiej wykonywać codziennie, aż do całkowitego usunięcia kurzajki.

Ocet jabłkowy raz, że jest bezpieczny dla skóry, a dwa, że jest niedrogi.

Jednak ocet jabłkowy może być mniej skuteczny w przypadku dużych lub głęboko osadzonych kurzajek.

No i stosowanie octu jabłkowego wymaga cierpliwości, gdyż pełne efekty mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Kurzajka na stopie – czosnek i cebula

Naturalne antybakteryjne pokarmy/przyprawy na kurzajki

Obie rośliny zawierają związki siarkowe, które pomagają zwalczać wirusy i bakterie odpowiedzialne za powstawanie kurzajek.

Aby skorzystać z ich dobroczynnych właściwości, wystarczy przygotować prostą mieszankę:

 • z rozgniecionego czosnku i posiekanej cebuli,
 • a następnie nałożyć ją na kurzajkę i przykryć bandażem.

Pozostawienie takiego kompresu na kilka godzin lub nawet przez całą noc może przynieść zauważalne efekty już po kilku dniach regularnego stosowania.

Oczywiście, jak zwykle, skuteczność tej metody może być różna w zależności od indywidualnych predyspozycji oraz stopnia zaawansowania kurzajek.

Dlatego stosuj czosnek i cebulę jako uzupełnienie innych sposobów. Niech to będzie działanie kompleksowe.

Sok z cytryny i olejek z drzewa herbacianego 

Obie substancje są znane ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych, co sprawia, że są skuteczne w eliminacji wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnego za powstawanie kurzajek.

Dla lepszych rezultatów połącz te dwa składniki w odpowiednich proporcjach:

 • Weź równą ilość soku z cytryny i olejku z drzewa herbacianego i wymieszaj
 • Następnie patyczka higienicznego, nałóż preparat bezpośrednio na kurzajkę, starając się unikać kontaktu ze zdrową skórą wokół.
 • Pozostaw na kilka godzin, a potem zmyj ciepłą wodą.
 • Powtarzaj zabieg codziennie, aż do całkowitego zniknięcia kurzajki.

Jak zawsze ważne jest regularne stosowanie tej metody, aby osiągnąć optymalne rezultaty.

Pamiętaj również, aby dbać o higienę stóp i unikaj czynników sprzyjających rozwojowi kurzajek, takich jak wilgotne i ciepłe środowisko. Nie przegrzewaj stóp i nie siedź w wilgotnych skarpetach.

Kurzajka na stopie – moczenie stóp w soli Epsom

Proces ten przynosi wiele korzyści, takich jak złagodzenie bólu, zmniejszenie stanu zapalnego oraz przyspieszenie gojenia.

 • Przygotuj miednicę z ciepłą wodą
 • Dodaj 1-2 szklanki soli Epsom TiB
 • Mocz stopy przez 20-30 minut dziennie
 • Powtarzaj zabieg regularnie dla uzyskania najlepszych efektów

Bonus

Tymi kąpielami uzupełniasz magnez.

Mocz stopy wieczorem, dodatkowo weź 1 Cynk TiB i będziesz cieszyła się, czy cieszył świetnym snem i regeneracją ciała. 

Plaster z aspiryną – nietypowe zastosowanie leku NLPZ

Aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, który ma właściwości keratolityczne, co oznacza, że może pomóc w złuszczaniu naskórka. W przypadku kurzajek na stopie, aspiryna może pomóc w usunięciu zrogowaciałego naskórka, co może przyspieszyć proces gojenia.

 • Najpierw zmiażdż tabletkę aspiryny na proszek
 •  Następnie zmieszaj z kilkoma kroplami wody, aby uzyskać pastę
 • Nałóż pastę na kurzajkę, a następnie przykryj plastrem
 • Pozostaw na kilka godzin, a potem zdejmij plaster i delikatnie zetrzyj martwy naskórek
 •  Powtarzaj ten proces raz dziennie, aż do momentu, gdy kurzajka zniknie

Uwaga

Metoda ta może nie być odpowiednia dla osób z alergią na aspirynę lub inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Kurzajka na stopie – mleczko chlebowe

Sposób ten ma swoje korzenie w dawnych, ludowych metodach leczenia.

Aby przygotować mleczko chlebowe:

 • Wystarczy namoczyć kawałek chleba w mleku
 • I pozostawić na kilka godzin, aby chleb wchłonął mleko i zmienił konsystencję na papkowatą.
 • Teraz należy nałożyć papkę na kurzajkę, a następnie przykryć bandażem lub opatrunkiem.
 • Pozostaw na noc, a rano zmyj ciepłą wodą.
 • Procedurę powtarzaj codziennie, aż do momentu, gdy kurzajka zacznie się zmniejszać i ostatecznie zniknie.

Uwaga

Pamiętaj, aby zachować higienę i regularnie zmieniać opatrunki, aby uniknąć infekcji oraz przyspieszyć proces gojenia.

Witamina D3

Braki witaminy D – historia przypadku z wieloma kurzajkami na stopie

Pewien znajomy miał wiele kurzajek na stopach. Znajomy był wciąż w pretensjach, a więc bardzo martwił się wyglądem swoich stóp.  Bez eufemizmów – były paskudne.

Pozwolicie, że nie wrzucę zdjęcia stopy z kurzajkami. Hardcorowcy mogą wpisać w wyszukiwarkę Google i obejrzeć grafiki. Chociaż odradzam.

Tak czy siak, znajomy robił dosłownie wszystko, łącznie z metodami zapisanymi przez znanego krakowskiego dermatologa.

Przypadkowe badanie poziomu metabolitu D (a dokładnie 25(OH)D) zaskoczyło naszego pacjenta, gdyż poziom 3 (sic!) zupełnie nie pasował do śniadego mężczyzny, oraz, raz na jakiś czas, bywalca SPA na Sri Lance.

Jakież było zdziwienie, gdy po dwumiesięcznej suplementacji akurat tymi (3 tabletkami dziennie) Witaminami D3+K2 TiB do ssania, kurzajki po prostu zniknęły.

Uwaga

Jeśli jednak kurzajki stają się bolesne, krwawią, powodują dyskomfort lub nie ustępują po kilku tygodniach stosowania domowych środków, skonsultuj się z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania FAQ

Czy kurzajka na stopie to to samo co odcisk?

Modzele (odciski) mogą być mylone z tzw kurzajkami. Jednak kurzajki to coś zupełnie innego, są to brodawki wirusowe powstające w wyniku zarażenia się wirusem HPV.

Czy naturalne metody leczenia kurzajek są bezpieczne dla każdego?

W większości przypadków tak. Jednak w przypadku uczulenia na któryś ze składników, koniecznie trzeba zmienić metodę. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Jak długo trwa leczenie kurzajek naturalnymi metodami?

Może trwać różnie długo. Niektóre metody, takie jak ocet jabłkowy czy czosnek, mogą przynieść efekty już po kilku dniach stosowania, podczas gdy inne, jak mleczko chlebowe, mogą wymagać dłuższego czasu.

Czy można łączyć różne metody leczenia kurzajek?

Tak, można. Jednak postępuj rezolutnie zachowując umiar i nie przesadzaj z ilością stosowanych środków. Wybierz kilka metod, które wydają Ci się najbardziej skuteczne i stosuj jejednocześnie lub naprzemiennie, obserwując efekty.

Czy kurzajki mogą wrócić po zastosowaniu naturalnych metod leczenia?

Kurzajki mogą wrócić, szczególnie jeśli nie zostaną wyeliminowane przyczyny ich powstawania, takie jak osłabienie układu odpornościowego (niski poziom metabolitu D, cynku, leukocytów) czy zaniedbanie higieny stóp.

Czy naturalne metody leczenia kurzajek są skuteczne u dzieci?

Oczywiście, że mogą być skuteczne również u dzieci. Jednak pamiętaj, że skóra dzieci jest delikatniejsza i bardziej wrażliwa. Dlatego zachowaj ostrożność przy stosowaniu niektórych środków, takich jak ocet jabłkowy, sok z cytryny, czy olejek herbaciany, bo mogą podrażniać skórę. Dla bezpieczeństwa dziecka, gdy nie masz doświadczenia i czujesz się niepewnie, pytaj lekarza.

(Visited 2 328 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Makana 22 czerwca 2023 o 14:59

  Pepsi a mięczak zakaźny? Poratujesz Moja 5 latka złapała i się rozsypał po nodze

  1. avatar Pepsi Eliot 22 czerwca 2023 o 20:28

   Tę maść już na pewno Ci przepisali: Conzerol Plus

   Domowa metoda to należy dodać jedną szklankę octu jabłkowego do wody do kąpieli i zanurzać się w niej wieczorem na około 10 minut. Zimne okłady można również stosować na swędzące lub podrażnione guzy. Bardzo zakaźne, uważaj, żebyś się nie zaraziła.
   Można go nakładać raz dziennie na nieuszkodzone (nieotwarte, lub czerwone guzki – które będą szczypać) guzki. Namocz mały kawałek waty w occie jabłkowym, połóż go na guzie i przykryj nasączoną ACV bawełnę bandażem.
   To się samo wyleczy, ale może trwać kilka miesięcy, a nawet kilka lat. https://www.childrenshospital.org/sites/default/files/2022-03/Longwood%20-%20Molluscum.pdf <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Polecamy bardzo dobrą  Witaminę D3+K2 TiB

Do ssania!

O wyższym wchłanianiu z receptorów podjęzykowych:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum