Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
0
online
30 215 VIPy

Kwas foliowy i depresja, czy to się jakoś ze sobą łączy?

Tesle ładować się będą najeżdżając w garażu na bezprzewodowy emiter prądu, albo na bieżąco (na szosach podminowanych energią indukcyjną) mimowolnie ładując silniki podczas jazdy. Genialny Serb przyczynił się więc do naszego pokopanego życia w pokopanym polu elektromagnetycznym.Z drugiej strony Tesla nie był cynikiem, w przeciwieństwie do Edisona.

Edison owszem, wynalazł żarówkę, ale zaświecił ją Tesla. Wykorzystując prąd zmienny w przeciwieństwie do Edisona, który upierał się przy prądzie stałym, użytecznym jedynie w tramwajach. W nerwicy zazdrości mało przyjemna osobowość Edisona spektakularnie uśmiercała prądem zmiennym różne zwierzęta (wliczając w to słonia) na ulicach Nowego Jorku, w celu ostrzeżenia przed Teslą.

Tesla generalnie nie miał parcia na biznes, w przeciwieństwie do kolejnego wynalazcy Marconiego (dodatkowo dzianego z ęą domu), którego do 1943 roku uważano za twórcę radia. Nie wiem czy przypadkiem jeszcze się tego nie uczy. Tyle, że Marconi wykorzystał wynalazek Tesli, co doprowadziło do takiego paradoksu, że patent Tesli na radio został unieważniony. Czy dziwicie się więc, że uśpiony i uwieziony w Matriksie Tesla wpadł z tego powodu w depresję?

Zidentyfikował się z poczuciem niesprawiedliwości i smutku, zamiast te uczucia trochę poobserwować. Zapewne był też niedożywiony.

Zagadnieniem tym zajmuje się między innymi neuronauka, interdyscyplina naukowa zajmująca się badaniem układu nerwowego. Jedna z jej gałęzi bada powiązanie pomiędzy odżywianiem, a ludzkim poznaniem, zachowaniami i emocjami. Wiele badań w jej zakresie dowodzi nie tylko, że u osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym z depresją, występują te same niedobory odżywcze, ale także, że suplementacja niektórych substancji zmniejsza nasilenie objawów.(1)

Każdemu z nas od czasu do czasu bywa bardzo smutno. Chodzi o to, żeby się z tym smutkiem nie identyfikować. 1 na 8 osób dozna w swoim życiu takiego smutku, lęku, i poczucia rezygnacji, które okażą się być początkiem, a później w wielu przypadkach dotkliwą depresją. Potrafisz sobie wyobrazić rozczarowanie Tesli?

Wszystko minie…

Mózg jest skomplikowaną maszyną operacyjną, jelita są drugim mózgiem. Jak najlepszy stan ciała na dany moment sprawia, że trudniej jest cię nastraszyć i zasmucić. Twój ogromny smutek może wynikać po prostu z niedożywienia. A z pewnością niedożywienie może się przyczynić do chorobliwego pogłębienia smutku.

Wiesz jak bardzo może przygnębiać krótki szary dzień i długa czarna noc, jednak będzie chodziło przede wszystkim o braki witaminy D.

Wiesz jaki może mieć wpływ na poziom smutku słabe metabolizowanie witaminy B3, czyli niacyny, której podanie w większych ilościach może zadziałać jak Prozac? Dlaczego szpitale psychiatryczne milczą na temat niacyny, czyli Witaminy B3?

A Witamina B9?

Witamina B9 znana jest szerzej jako foliany lub kwas foliowy. Niedobór witaminy B9 daje bardzo subtelne objawy. Często zaczyna się nieuzasadnionym zmęczeniem i osłabieniem. Kolejnym objawem może być diagnoza anemii. Ta jednak różni się od innych rodzajów niedokrwistości. Zmniejszonej liczbie czerwonych krwinek towarzyszy w jej przypadku pojawienie się zniekształconych, „niedojrzałych” czerwonych krwinek zwanych megalocytami, które zawierają nieliczne cząsteczki hemoglobiny.

To z kolej powoduje zespół objawów, do których należy krótki oddech, osłabienie mięśni, bladość skóry, spuchnięty język, utrata apetytu, spadek masy ciała, mdłości, biegunka, przyśpieszone bicie serca i mrowienie lub brak czucia w dłoniach i stopach.

Witamina B9 ma także wpływ na występowanie i przebieg depresji, ponieważ foliany biorą udział w syntezie serotoniny i dopaminy. Brak równowagi w tych neuroprzekaźnikach może prowadzić do rozwoju depresji i zaburzeń lękowych.

Co więcej, kwas foliowy działa stymulująco na receptory serotoninergiczne w mózgu. Poprawia także odpowiedź selektywnego inhibitora wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) u pacjentów z depresją.(2)

Budda powiedział, że przebudzenie to brak cierpienia. To może być dla kogoś obce kulturowo i abstrakcyjne, ale nie znaczy, że nieprawdziwe. Cierpienie jest snem. Cierpisz, gdyż śpisz.

Bierzesz selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) należące do klasy leków farmaceutycznych stosowanych przez wiele lat do zarządzania depresją, chociaż często z niezadowalającymi wynikami i zawsze z szerokim spektrum skutków ubocznych. W rzeczywistości, wiele badań wykazało, że u pacjentów przyjmujących leki z grupy SSRI na łagodną, lub umiarkowaną depresję nie znajdziemy znacznej poprawy.

Ależeco? Nie tak dawne badania wykazały, że myszy z całkowitą niezdolnością do syntezy serotoniny nie wykazują zachowań depresyjnych, jak oczekiwano, co kwestionuje tezę, że serotonina jest jedynym neuroprzekaźnikiem, który ma wpływ na zaburzenia nastroju.

Może jednak większy sens ma zapewnienie składników odżywczych i kofaktorów, które organizm wykorzystuje w swoich licznych szlakach fizjologicznych, co wpływa na wiele neuroprzekaźników zamiast sztucznie podnosić tylko ten jeden, czyli serotoninę?

Pisałam już o niacynie i schizofrenii było o witaminie D i jesiennej depresji, o omedze-3 i pracy mózgu, o roli B12, ale tylko marginalnie wspomniałam o jednym z kluczowych składników odżywczych przy odżywianiu ciała z predyspozycjami do depresji jakim jest kwas foliowy. A więc kwasem foliowym go?

Foliany czy kwas foliowy? Co suplementować?

Zdecydowanie lepszym wyborem będą foliany.

Kwas foliowy jest syntetyczną formą witaminy B9. Wykorzystuje się go do suplementacji i dodaje do przetworzonej żywności, w tym mąki i fortyfikowanych płatków śniadaniowych.

W porównaniu do folianów, kwas foliowy nie jest w całości przekształcany w układzie pokarmowym do aktywnej formy witaminy B9, czyli 5-MTHF. Zamiast tego musi być konwertowany w wątrobie i innych tkankach.

Proces ten jest nie tylko powolny, ale u niektórych także nieskuteczny. Tym bardziej, że kwas foliowy potrzebuje czasu. Nawet niewielka dawka rzędu 200-400 mcg dziennie może nie zostać zmetabolizowana do przyjęcia kolejnej dawki. Z tego powodu problematyczne jest spożywanie fortyfikowanych produktów obok suplementacji kwasu foliowego.

Rezultatem może być wysoki poziom niezmetabolizowanego kwasu foliowego, który może być przyczyną problemów zdrowotnych, w tym podwyższonego ryzyka nowotworów i zamaskowania niedoboru witaminy B12. Na uboczu warto dodać, że w takiej sytuacji pomóc może wsparcie się suplementacją witaminy B6, która znacząco poprawia proces konwersji kwasu foliowego do przyswajalnej formy. (8)

Około 20 do 50 % ludzi (czyli, że nawet 50% populacji może być dotkniętych polimorfizmem MTHF, o czym nie mają pojęcia) nie potrafi metabolizować i zapełniać sobie żyły nieprzydatnym kwasem foliowym, który do tego wszystkiego, przekłamie wyniki badań.

Taka sytuacja często ma miejsce u kobiet w ciąży, które dostają słynny od złej sławy (nie wymienię więc jego nazwy) suplement żelaza z kwasem foliowym, podwójnie zły, pomimo tego, że ocenianie to główny element manipulacji uśpionych.

w ciąży, ważne

Wiadomo, że bioaktywna forma kwasu foliowego zawarta na przykład w unikatowym pożywieniu dla kobiet w ciąży, czyli chlorelli, ze względu na zawartość żelaza, witamin z grupy B (uwaga nie B12), w tym właśnie B9, czyli kwasu foliowego, nie mówiąc o pełnej puli ważnych aminokwasów egzogennych, a więc bioaktywna forma będzie najlepiej wchłaniana.

Niedobór kwasu foliowego w trakcie ciąży może doprowadzić do wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka, czy opóźnionego rozwoju płodu.

Wracając do psyche

Witamina B9 a zwalczanie depresji

Naukowcy wykazali, że osoby z depresją mają niższy poziom witaminy B9 we krwi niż osoby nie cierpiące z jej powodu.(3)

Co więcej, okazało się, że suplementacja folianów może zredukować symptomy depresji. W badaniu stosowano foliany obok leków przeciwdepresyjnych. To jednak nie wszystko. Wykazano również, że leczenie z pomocą folianów jest znacznie bardziej skuteczne w zwalczaniu objawów depresji, niż leczenie samymi antydepresantami.(4)

Pozytywne skutki stosowania folianów odnoszą się też do chorób takich jak schizofrenia.(5)

Bioaktywny kwas foliowy, jest kolejnym ogniwem łączącym właściwe odżywianie z poziomem homocysteiny, czyli udarami, zawałami, oraz nerwicami. Tak naprawdę to jest niezrozumienie i brak akceptacji, no i trzeci apel ciała z prośbą o odżywienie, nawodnienie i oczyszczenie. Następne apele mogą być już znacznie groźniejsze. Pojawiają się nawet raki.

Tylko bioaktywny kwas foliowy, czyli5-MTHF a bardziej ogólnie w formie L-metylofolianu wapnia, który dostał opatentowaną nazwę Metafoliny®, a ów lewoskrętny metylofolian jest stabilną solą wapniową kwasu L-5-metylotetrahydrofoliowego, czyli L-5-MTHF, znanego właśnie jako 5-MTHF. A więc tylko bioaktywny kwas foliowy jest w stanie przeniknąć barierę krew – mózg, czyli dostać się do ośrodkowego układu nerwowego.

Powtarzam, osoby dotknięte depresją mają zbyt niski poziom 5-MTHF i raczej jest to pewnik dla całej populacji, bowiem wykonano sporo badań w tym temacie.

Badacze doszli do wniosków oczywistych, że podawanie kwasu foliowego w formie 5-MTHF prawdopodobnie będzie wyciągać z depresji. Do tego w sposób ekonomiczny i pozbawiony negatywnych skutków ubocznych.

Przy samodzielnym leczeniu słabszych form depresji wystarczy tylko kwas foliowy, aby poczuć się znacznie lepiej. Badacze stwierdzili również fakt, że gdy chory nie reagował na leczenie farmaceutykami z grupy SSRI, podanie kwasu foliowego w bioaktywnej formie sprawiało, że lek okazywał się skuteczny.

Foliany a mózg

Niski poziom folianów we krwi koreluje z objawami pogorszenia funkcji poznawczych u dzieci, osób w podeszłym wieku, z padaczką i dolegliwościami psychicznymi.(6)

Jest on również związany ze zwyrodnieniem kory mózgowej, regionu mózgu koordynującego uczenie się i pamięć. Jest to prawdopodobnie spowodowane podwyższonym poziomem homocysteiny. Foliany tymczasem są kofaktorem w reakcji, która pomaga przekształcić homocysteinę w metioninę.(7)

Co więcej, wykazano, że krótkoterminowa suplementacja folianów znacząco poprawia wyniki IQ. Wpływa też na pamięć krótkotrwałą i zdolności motoryczne u starszych osób dorosłych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.6

Naturalnym źródłem kwasu foliowego w diecie są:

Jednak dostępność witaminy z naturalnych źródeł jest różna i zależna od stopnia uwolnienia ze struktur komórkowych w trakcie trawienia. Bywa, że wchłanianie odpowiedniej formy kwasu foliowego dochodzi nawet do 100%.

 • dlatego problem może rozwiązać polecany przeze mnie bardzo wysokiej klasy suplement diety

owocek

Referencje:

 • Angoa-Pérez M et al. Mice genetically depleted of brain serotonin do not display a depression-like behavioral phenotype. ACS Chem Neurosci. 2014;5(10):908-19
 • Miller AL. The methylation, neurotransmitter, and antioxidant connections between folate and depression. Altern Med Rev. 2008;13(3):216-26
 • Nelson JC. The Evolving Story of Folate in Depression and the Therapeutic Potential of L-Methylfolate. Am J Psychiatry 2012;169:12 Papakostas GI, Cassiello CF, Iovieno N. Folates and S-adenosylmethionine for major depressive disorder.Can J Psychiatry. 2012 Jul;57(7):406-13.
 • Papakostas GI et al. L-methylfolate as adjunctive therapy for SSRI-resistant major depression: results of two randomized, double-blind, parallel-sequential trials. Am J Psychiatry. 2012;169(12):1267-74.
 • Public Health Agency of Canada. Accessed on Dec. 14th, 2014 at phac-aspc.gc.ca/cd-mc/mi-mm/depression-eng.php
 1. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2738337/
 2. selfhacked.com/blog/16-proven-benefits-vitamin-b9-folate-folic-acid
 3. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28759846/
 4. journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0269881118756060?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200pubmed
 5. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29785555/
 6. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26508298/
 7. sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/homocysteine
 8. healthline.com/nutrition/folic-acid-vs-folate

Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.


Rzuć też może gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym wellness sklepie This is BIO


Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

(Visited 1 065 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. Berry 17 października 2021 o 10:16

  Mi po SSRI zaczęły się szumy uszne, z którymi męczę się do dzisiaj, a nie miałem ich nigdy wcześniej. Dlatego unikajcie tego jak tylko możecie i szukajcie innych sposobów.

  1. Pepsi Eliot 17 października 2021 o 16:53

   niektórzy mają lęki, o czym się nie mówi

 2. Smuteczek 10 listopada 2021 o 08:30

  Peps a co jezeli regularnie stosuje foliany i biore tabletki pregna przed planowaniem ciazy a caly czas poziom ferrytyny jest niski, bliski granicy.
  Co jakis czas jem mieso ale rzadko, szejka z Spirulina i jarmużem co drugi dzien a żelazo tez bardzo male
  Mozliwe ze zle przyswajam foliany? Nie wiem jak uzupelnic inaczej żelazo 🙁

  1. Pepsi Eliot 10 listopada 2021 o 08:38

   zrób kurację glicynianem żelaza z apteki i moje foliany TiB po 1 do śniadania. Jaki masz poziom kwasu foliowego, B12 i homocysteiny? W ciąży też bierz i moje foliany i glycuynian żelaza, ta forma żelaza jest najmniej powiązana z mdłościami, przepisuje się ją ciężarnym i dzieciom. W nasza Vitku dla dzieci też jest ta forma żelaza.

   1. Smuteczek 10 listopada 2021 o 10:00

    Oki! Tak zrobie! Dziękuje kochana ?

 3. Li na 10 listopada 2021 o 14:14

  Droga Peps, a Ty co miarkujesz na temat aborcji? Ja się pogubiłam. Nie wiem ile jest we mnie indokrynacji, kościelnego wkładania do głowy, ze kara piekło mord, a ile projekcji innych ludzi, a ile rzeczywistego mego osądu.
  Czuję, że decyzja kontynuacji ciąży to mnie zatrzyma na skrzyżowaniu życia forever. Nie rozwinę się absolutnie tak jak tego pragnę. A z drugiej, cożem czuję, że aborcji mogę nie unieść, że trauma, wyrzuty, żal i wstyd i tak czy siak na tym skrzyżowaniu zostanę.
  A logicznie myślę, ze dusza człowieka nadchodzi późno do ciała i że w takim działaniu nie ma obiektywnego czynienia zła…

  1. Pepsi Eliot 10 listopada 2021 o 17:31

   Jesteśmy zagubieni, jak dzieci we mgle, i wciąż i wciąż. I moje zdanie na ten temat niczego nie zmieni. To bardzo osobista sprawa, pomijając złe ustawodawstwo i tak dręczymy siebie sami. <3

   1. Li na 10 listopada 2021 o 21:46

    Czyli jednak udręka? ?Droga Peps, ja absolutnie nie proszę o poradę 🙂 Lubię tylko znać Twoje zdanie, bo masz duuużo światła w sobie i najczęściej ono rezonuje ze mną 🙂
    A co do ustawodawstwa, to żyję w kraju, który daje mi wolność w tej materii.
    Lowju

    1. Pepsi Eliot 10 listopada 2021 o 22:23

     <3 <3

 4. AnnT 28 stycznia 2022 o 16:18

  Pepsi, doradź proszę: Córka lat 20 ma poziom kwasu foliowego 5,9 (norma od 7,9). Kupiłam jej Foliany oraz Greensy, jak najskuteczniej dawkować? Pozdrowienia!

  1. Pepsi Eliot 29 stycznia 2022 o 08:39

   1 foliany TiB do śniadania, wraz z 1 G&F TiB i powinno być dobrze za miesiąc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum