logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
92 850 819
250 online
32 312 VIPy
Reklama

 

TU SIĘ ODBYWA
ODCHUDZANIE ŻONY ZA POMOCĄ
SUPER SPALACZA TŁUSZCZU
BIKINI BURN TiB

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

L-karnityna, to o wiele więcej niż ochrona mięśni i odchudzanie!

Powiedzmy to wprost: aminokwasy niezbędne są dla właściwie każdego aspektu zdrowia. To dzięki nim powstają proteiny, to dzięki nim odpowiednio funkcjonują Twoje mięśnie, skóra i włosy, a właściwie całe ciało.

L-karnityna nie znajduje się w wielu pokarmach (głównie w wołowinie, rybie i drobiu), jednak jest niezbędna do funkcjonowania ciała. Ten nie proteogenny aminokwas wzmaga osiągi sportowe, wspiera spalanie tłuszczu i ogólne zdrowie organizmu.

Nazwa karnityny pochodzi z łaciny od słowa caro, carnis, co oznacza mięso, bowiem największe jej ilości (prawie 90% całych zapasów) znajdują się właśnie w mięśniach szkieletowych oraz w mięśniu sercowym. Pozostałe 10% znaleźć można w nerkach, mózgu i innych narządach.

Czym jest l-karnityna?

Karnityna to typ aminokwasu, który wpływa na poziom energii w ciele poprzez transportowanie kwasów tłuszczowych do mitochondriów gdzie zostaje on spalany i zmieniany w paliwo dla organizmu.

Karnityna występuje w dwóch postaciach. Aktywnej L-karnityny i jako D-karnityna. Niedobór karnityny może być spowodowany chorobami wątroby i dializami, chorobami jelit (w tym biegunkami), użyciem niektórych leków i uwarunkowaniami genetycznymi. W większym stopniu narażeni na niedobór są weganie i wegetarianie.

Reklama

fantazy/pepsieliot.com

Tu znajdziesz świetną l-karnitynę kwas alfa-liponowy ALA w połączeniu z acetyl L-karnityną ALC w wegańskiej kapsułce


Chociaż wiele osób stosuje l-karnitynę jako sposób na przyśpieszenie odchudzania i spalania tłuszczu, korzyści z jej zażywania są znacznie większe!

1. Zwiększa wytrzymałość

Ponieważ l-karnityna odgrywa ogromną rolę w produkowaniu energii, wielu atletów przyjmuje ją aby zwiększyć swoje sportowe osiągi.

Według tureckiego badania piłkarzom regularnie przyjmującym l-karnitynę potrzeba trzy razy więcej czasu żeby odczuć zmęczenie!

2. Pomaga zapobiec uszkodzeniom mięśni

Poza zwiększeniem wytrzymałości oraz przyśpieszeniem i zwiększeniem efektów odchudzania, ten aminokwas jest doskonałym środkiem chroniącym mięśnie i zapobiegającym ich uszkodzeniom.

Obok glutaminy i HMB (który to kwas teraz wypada z obiegu), l-Karnityna to główny antykatabolik.

3. Przyśpiesza spalanie tłuszczu

L-karnityna nie tylko przyśpiesza spadek wagi, ale także spala tkankę tłuszczową. W niemieckim badaniu przez 10 dni obserwowano osoby na standardowej europejskiej diecie podzielone na dwie grupy: osoby przyjmujące karnitynę i te, które jej nie przyjmowały. Wyniki jednoznacznie wykazały, że l-karnityna zwiększa spalanie tłuszczu.

4. Poprawia funkcjonowanie mózgu

L- karnityna dobra jest nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu. Obiecujące badania wykazały jej znaczący wpływ na funkcje poznawcze.

We włoskim Uniwersytecie w Katanii podawano l-karnitynę starszym osobom po 100 roku życia. Badanie wykazało nie tylko utratę tłuszczu i poprawę stanu masy mięśniowej, ale także znaczące zmniejszenie zmęczenia i ogólną poprawę funkcji poznawczych.

5. Reguluje poziom cukru

Suplementacja l-karnityny może wpłynąć na utrzymanie w ryzach poziomu cukru i zwalczenie insulinooporności. Insulina jest hormonem odpowiedzialnym za transport cukru z krwiobiegu do komórek, gdzie służy on za paliwo.

W połączeniu z witaminą E l-karnityna chroni serce!

Przeciwwskazania

L-karnityna zazwyczaj nie skutkuje efektami ubocznymi, jednak może zdarzyć się reakcja alergiczna, mdłości, biegunka i bóle brzucha.

L-karnityny nie powinny przyjmować osoby cierpiące na epilepsję – aminokwas ten może zwiększyć ryzyko ataków.

Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy powinny skonsultować przyjmowanie karnityny ze swoim lekarzem lub naturopatą. Aminokwas może wzmagać symptomy choroby.

Tak jak w przypadku każdego innego suplementu, warto zacząć od ¼ dawki i stopniowo zwiększać ją do pożądanej ilości.

na margi 

L-Carnitynę podaje się również wcześniakom z niską wagą urodzeniową.

cześć

Źródła: draxe.com/nutrition/supplements/l-carnitine/

(Visited 4 623 times, 1 visits today)
Greg Sportello- Greg Sportello specjalista odnowy psychosomatycznej, autor jednej z pierwszych w Polsce prac magisterskich na temat suplementacji sportowców. Trener fitness i specjalista z zakresu dietetyki i suplementacji. Były kulturysta, obecnie zakochany w Street Workout. Prywatnie, tajemnicza postać G. z bloga Pepsi.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Małgorzata 26 sierpnia 2019 o 21:00

  Hej Greg!
  Jestem profesjonalna tancerka (taniec wspolczesny), codziennie takze praktykuje joge- takze prawie kazdego dnia od 5 lat pracuje fizycznie. Czy mozesz mi polecic konkretna l-karnityne ze sklepu wellness? Bylabym ogromnie wdzieczna, gdybys zasugerowal mi takze dawkowanie.
  Dziekuje!

  1. Pepsi Eliot 26 sierpnia 2019 o 21:04

   Hej, jest podany link we wpisie, bierz 1 kapsułkę rano na czczo, lub na kwadrans przed treningiem, pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *