Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
203 503 459
21 online
30 273 VIPy

Lista 66 chorób związanych z niskim poziomem witaminy D

I dlaczego promienie słoneczne, to za mało?

Ludzie bywają sceptyczni, i bardzo dobrze. Osoby chcące podjąć eksperyment z wysokimi dawkami witaminy D3 mogą się zastanawiać, czy można w podobnej ilości suplementować naturalną witaminę prosto ze słońca.

Zastanówmy się więc, czy ewolucja tak zaprojektowała człowieka, aby zaledwie 10 minut kontaktu z promieniami słonecznymi wystarczyło mu do zachowania zdrowia? To byłoby yyy… absurdalne.

Ludzkość jeszcze niedawno (mam na myśli perspektywę ewolucyjną) w dużej mierze żyła w okolicach równika, gdzie jak wiadomo słońce wali z góry bez pardonu. Można też podejrzewać, że mieszkańcy tamtych rejonów łazili dość skąpo odziani. Skoro słońce pobudza w ludzkim ciele produkcję zdrowego hormonu, można założyć, że ewolucja przewidziała chociaż 1 godzinę ekspozycji dziennie i to na pełną lampę.

Zaś osobniki, które zawinęły się na tereny północne, ewolucja wyposażyła w inne narzędzia pomagające przetrwać długie zimowe wieczory, noce, składające się na miechy z ograniczoną ilością słońca. Na przykład hormon T3?

Jednak te narzędzia ewidentnie nadal podlegają ewolucyjnemu udoskonaleniu, bo tak wielu z nas cierpi z powodu niedoborów płynących z braku słońca. O dziwo, nawet Włosi chowający się przed słońcem, mają niedobory metabolitu D, nie mówiąc o nas, czy Skandynawach.

U większości nam współczesnych, poziom 25(OH)D waha się w granicach 20 a 30 ng/ml, podczas, gdy optymalny powinien być 3 razy wyższy

Jeśli podjęłaś eksperyment z dużymi dawkami witaminy D3, powinnaś monitorować poziom 25(OH)D badając krew, oraz jeszcze wcześniej zwracać uwagę na swoje samopoczucie.

Badanie, jakie Jeff T. Bowles wykonał po zakończeniu rocznego eksperymentu z witaminą D3 i kilkumiesięcznym przyjmowaniu codziennie dużej dawki 30 000 jednostek międzynarodowych, wykazało stężenie metabolitu D na poziomie 120 ng/ml, czyli takie jak u ratowników ze Słonecznego Patrolu:), czyli ratowników plażowych, którzy nie stosują filtrów przeciwsłonecznych.

Testy potwierdziły także, że nerki Bowlesa funkcjonowały prawidłowo, a poziom cystatyny C jest w normie. Potem doszedł nawet do poziomu 168 ng/ml. Chociaż dla innych mogą to być toksyczne ilości.

Jest pytanie, po co to robić?

Ponieważ w wielu przypadkach chorobowych, potrzeba jak najszybciej osiągnąć wysoki poziom metabolitu D, aby można było wyzdrowieć. Po prostu.

Niski poziom 25(OH)D jest powiązany z następującymi chorobami

  1. Otyłość, niemal u wszystkich osób otyłych występuje niski poziom metabolitu D
  2. Depresja, tak zwane sezonowe zaburzenie afektywne atakuje zimą
  3. Reumatyzm, 80% ludzi skarżących się na problemy kostne i stawowe ma mało D
  4. Autyzm, największa ilość dzieci z autyzmem przypada na miesiąc ich narodzin marzec i listopad, a w grudzień, luty, gdy słońce odbija się od śniegu jest więcej światła i mniej autyzmu.
  5. Stwardnienie rozsiane, generalnie jego przyczyną jest niedobór witaminy D
  6. Stwardnienie zanikowe boczne
  7. Schizofrenia dziecięca
  8. Astma
  9. Sklerodermia
  10. Alergie
  11. Wszelkie mało groźne zaburzenia autoimmunologiczne, jak łupież i łuszczyca
  12. Wiele odmian nowotworów, jak raki prostaty, piersi, jelita grubego, trzustki, białaczka
  13. Gruźlica
  14. Przeziębienie
  15. Grzybica paznokci (i stóp i łap)
  16. Cukrzyca typu 1
  17. Cukrzyca typu 2
  18. Zespół metaboliczny
  19. Nadciśnienie
  20. RZS
  21. Choroba Leśniewskiego-Crohna, IBS i wrzodziejące jelito
  22. Alkoholizm
  23. Torbiel galaretowata
  24. Kaszak
  25. Trądzik, receptor witaminy D3 konkuruje z receptorem trójjodotyroniny, hormonu wytwarzanego przez tarczycę, a także z receptorami retinoidów, przeciwdziałających trądzikowi.
  26. Wieńcówka
  27. Przewlekła obturacyjna choroba płuc
  28. Choroby płuc (inne, w tym powikłania płucne covid-19)
  29. Toczeń
  30. Zwyrodnienie plamki żółtej
  31. Ból wzrostowy u dzieci
  32. Choroby nerek (wszystkie wiążą się z niskim poziomem witaminy D)
  33. Wcześniactwo
  34. U niemowląt, słaby rozwój, egzema, częste przeziębienia
  35. Powikłania ciąży
  36. Poronienie wynikłe z autoagresji płodu
  37. Wrzody i ostre zapalenie żołądka
  38. Śmierć podczas porodu
  39. U dzieci problemy z nauką i deformacje mózgu
  40. Anoreksja
  41. Dwubiegunówka
  42. Udar mózgu
  43. Bóle kości nieokreślonego pochodzenia
  44. Nadmierna senność w ciągu dnia
  45. ADD i ADHD (tu też braki magnezu)
  46. Jaskra, dr Kaufman z Instytutu Jaskry wykazał, że u małp, którym zakraplano do oczu witaminę D3, ciśnienie śródgałkowe zmalało o 30%
  47. Migreny
  48. Parkinson
  49. Zakażenie układu moczowego
  50. Napięcie przed okresem
  51. Bóle menstruacyjne
  52. Obsesje, kompulsje
  53. Próchnica zębów, zwłaszcza u dzieci
  54. Łuszczyca
  55. Zapaleni powięzi podeszwowej
  56. Lęk wysokości
  57. Niegojące się rany i wrzody
  58. Uszkodzenie stawu kolanowego
  59. Blisko i dalekowzroczność
  60. Rogowacenie słoneczne
  61. Oparzenia słoneczne
  62. Osteofity
  63. Hipoglikemia/hipogonadyzm
  64. Żylaki na nogach
  65. Nietrzymanie moczu
  66. Bezpłodność, okazuje się, że ponad 90% bezpłodnych kobiet ma niedobór witaminy D. Jest to całkiem zasadne, gdyż ewolucja mogła wyłączyć płodność przeczuwając nadejście zimowego głodu, aby zapobiec traceniu zasobów na reprodukcję i zaoszczędzić je na przetrwanie.

Lista ta wydaje się aż nazbyt imponująca, a wiadomo, że co piękne może okazać się nieprawdziwe.

Jednak Bowles systematycznie i z mozołem przeglądnął wszystkie 52 000 badań klinicznych na temat witaminy D ogólnie dostępnych w PubMedzie, oraz kilku indywidualnych przypadków ze swojej praktyki i spisywał wyniki najbardziej przebadane. Każdy z wątpiących może przecież zrobić to samemu, jeśli chce rzecz zawetować, bo jest zbyt piękna.

owocek

Źródła:

Jeff T. Bowles „Kuracja witaminą D3 w wysokich dawkach”

(Visited 5 332 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. Madzia2014 . 24 lipca 2020 o 13:04

  Pepsi,
  Czy mogłabyś napisać o tak mało znanych a jednak częstych schorzeniach tkanki łącznej ( kolagenozy) tj. zespół antyfosfolipinowy, toczeń układowy, twardzina, zespół Sjörgena, zespół Raynauda itd.
  Na polskich stronach mało na ten temat.

  1. Jarmush 24 lipca 2020 o 14:08

   stare wpisy, ale znajdziesz coś na blogu, wpisuj w szukałkę

   1. Madzia2014 24 lipca 2020 o 20:26

    Tak, szukałam już na blogu wcześniej dlatego też postanowiłam napisać.
    Coś tam jest…. ale coś to mało.

 2. kasiadg 24 lipca 2020 o 17:21

  Peps,
  Ile dziennie brać tabsów D3 z K2 (TiB of course), skoro choruję na jaskrę i generalnie immunologia szwankuje?

  1. Jarmush 24 lipca 2020 o 20:54

   Przez miesiąc 8 D3 i 2 K2 TiB, do tego 2 cytryniany magnezu TiB, jeśli masz mało wapnia w diecie (np nie jesz nabiału), to jeszcze 2 cytryniany wapnia G&G. Tak przez miesiąc, i badanie 25(OH)D i zobaczymy. Nie jestem lekarzem, przed badanim odstaw D3 i K2 na 5 dni,

 3. Alexa 24 lipca 2020 o 20:54

  Proszę o wpis na temat poprawy parametrów nasienia, płodności u mężczyzn

  1. Jarmush 25 lipca 2020 o 12:03

   Na już Maca This is BIO, naturalnie przyspiesza ruch plemników, i działa jak afrodyzjak, nie kiedyś tam, tylko natychmiast. Do tego Tribullus Terrestis This is BIO, naturalnie podwyższa testosteron, ale sam nie jest hormonem, do tego witamina C TiB, L-Carnityna G&G, Arginina (mamy na stronie) powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych i lepszy przepływ nasienia, D3 z K2 TiB i Koenzym Q10 G&G. Z tego są potem dzieci w kołyskach 🙂

 4. Maria Krupińska 25 lipca 2020 o 17:18

  Pepsi, co mam robić jeśli podczas brania witaminy D miałam wrażenie jakby ze brakuje mi powietrza? Dziwne żeby to opisać. Ogólnie mam chorobę hashimoto ostatnie badanie witaminy D pokazało poziom 12, na wiosnę zaczęły się u mnie problemy z jelitami jestem przed badaniem genetycznym w kierunku celiaki, miałam robione badania alergiczne z krwi wyszła mi nietolerancja pszenicy, kazeiny oraz białka jaja kurzego. Najgorsze są dla mnie te duszności, najgorzej dokuczają mi w połowie cyklu oraz po miesiączce – myślałam ze są związane z niedoborami żelaza bo miałam także w tamtym roku z tym problemy (poziom ferryrtyny wynosił 7) i po pół roku suplementowania żelaza zaczęły się problemy z jelitami takie jakich nigdy w życiu nie miałam. Po odstawieniu pszenicy i glutenu ogólnie jest trochę lepiej, cykle menstruacyjne się unormowaly ( miała po40-43 dni będąc w wieku 31 lat) teraz po odstawieniu glutenu mam cykl 29-30 dni. Ginekolog podejrzewał endometriozę dlatego zasugerował odstawienie glutenu również przez hashimoto. Badałam ostatnio poziom homocysteiny bo czytam Twojego bloga i dowiedziałam się z niego ze tez lipa z tym jeśli się ma ją wysoko moja wyszła 11,2 :/ do tego zbadałam także poziom b12 i mam poziom 317 – nie wiem co robić już z tym wszystkim i co badać. Najbardziej dokuczają mi te wrażenie braku powietrza, zastanawiałam się czy może być to związane z niedoborami wapnia – czytałam dziś ze powinnam dostarczać 1300 mg dziennie na pewni tego nie dostarczam gdyż nabiał ze względu na kazeine z testów pokarmowych ograniczyłam również … 🙁

  1. Jarmush 26 lipca 2020 o 07:39

   przede wszystkim nie wiem jaką witaminę D3 brałaś, polecam TiB, po drugi KONIECZNIE z K2 TiB, po trzecie przede wszystkim dostarcz jednocześnie 2 kapsułki cytrynianu magnezu TiB, oczywiście K2 i jeśli w Twojej diecie jerst mało wapnia (np nie jesz nabiału) weź jeszcze 2 cytryniany wapnia G&G. Do tego B12 G&G, oraz 1 foliany TiB. Poziom metabolitu D u Ciebie jest o wiele za niski. Nie jestem lekarzem.

  2. Janek Hash 12 maja 2022 o 11:10

   Sprawdz ile masz białka w diecie dziennej, ja tez mam Hashimoto i jak poodstawiałem rózne pokarmy w tym nabiał – to po pierwsze organizm zaczął pobierac wapń z zebów- zaczeły sie nagle sypac , tak ze moja dentystka przepytwała mnie co zorbiłem a potem maiłam wszytskie objawy ekstremalnego braku białka – teraz biore izolat białka grochu i jest w miare ok,

 5. […] Owszem nadmiar słońca może być szkodliwy, jednak ogromna ilość ludzi dozna statystycznie znacznie więcej problemów zdrowotnych poprzez jego unikanie. Zbyt niski poziom metabolitu D (poziom 25(OH)D) jest groźny (lista 66 chorób związanych z niskim poziomem witaminy D) […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum