Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 939 533
140 online
38 795 VIPy

Masz wzdęcia po roślinach krzyżowych? Zapobiegnij im!

Brokuły, kalafiory, jarmuż, brukselki i inne rośliny krzyżowe uwielbiamy jeść wczesną jesienią. Są odżywczym dodatkiem do diety i potrafią nieźle smakować, ale – niestety – może zdarzyć się też tak, że nieźle Cię wydmą. Co wówczas?

Po co w ogóle jeść warzywa krzyżowe?

Mają one ogromny potencjał zdrowotny. Badania wykazały między innymi ich działanie przeciwzapalne oraz pozytywny wpływ na zdrowie serca, układu pokarmowego i odpornościowego.

Do tego zawierają rozliczne przeciwutleniacze i składniki o ogromnym odżywczym działaniu. Na przykład wiele organicznych roślin kapustnych i ich kiełków z rodziny krzyżowych, w tym (w największym stężeniu) brokuł, zawiera pewien wyjątkowy izotiocyjanian. Chodzi o naturalnie występującą w roślinach siarkę organiczną – sulforafan. Do tego są źródłem substancji takich jak kwas foliowy, witaminy A, K i C oraz błonnik.1

Co to sulforafan?

To niezwykły związek, który rozpoczyna swoją pracę w ciele jako coś zupełnie niepozornego, a później jest przetwarzany przez organizm w super potężną broń. W broń, która może powstrzymać komórki rakowe przed rozmnożeniem, pomóc cukrzykom wyrównać poziom cukru we krwi i zrobić dziesiątki innych, udowodnionych naukowo wspaniałości.2 A przy okazji zrobić cuda dla cery i świeżego wyglądu ciała!

Od lat badacze uwielbiają ten związek za wspierania naturalnych systemów detoksykacji organizmu; jedno badanie pokazuje nawet, że sulforafan z kiełków brokułów aktywował enzymy w ciele, które wychwytywały zanieczyszczenia z krwiobiegu i wypłukiwały je z moczem.3

Jak jeść warzywa krzyżowe bez wzdęć?

Warzywa krzyżowe są złożone, a przez to trudne do strawienia. Jedząc je należy więc skupić się szczególnie na kilki kwestiach.

Przeżuwanie

Pokarm przeżuwaj dokładnie i pieczołowicie. Przeżuwaj powoli żeby z warzyw wydobyć enzymy, a z mózgu komunikat, że już wystarcza. Jeśli chcesz dobrze strawić pokarm i uniknąć wzdęć należy przeżuć każdy kęs 20-30 razy (serio!).

Jedzenie w jamie ustnej powinno być niemal płynne. Wynika to z faktu, że żucie pomaga wyprodukować więcej śliny, która zawiera enzymy trawienne. Te natomiast pomagają w rozkładaniu pokarmu. Ot, im więcej żujesz, tym mniej pracy dla Twojego brzucha.4

Nie wszystko złoto co surowe

Zgodnie z zasadami ajurwedy warzywa jedzone na surowo są bardziej ciężkostrawne, a ich obróbka cieplna może pomóc w trawieniu. Oczywiście nie jest to powód żeby całkowicie rezygnować z surowych warzyw i ich bogatych profili odżywczych.

Warto kierować się jednak prostą zasadą: im trudniej jest przeżuć pokarm na surowo, tym trudniej będzie go strawić.

Jedz to w proszku

Sproszkowane warzywa krzyżowe zachowują swoją moc odżywczą, a w zasadzie są jej koncentratem. Na ich 100 gramów zużywa się około 700-900 gramów świeżego warzywa, w związku z czym mają ogromną wartość odżywczą, a co za tym idzie w opór aktywnych substancji zbawiennych dla ciała.

Stanowią doskonałe wsparcie diety.

Odpowiednio je preparuj

Na przykład taki brokuł nie jest wcale tak oczywisty w przygotowaniu jak mogłoby się wydawać.

Na surowo możesz jeść zarówno jego kwiaty jak i łodygę (obierz łykowatą część, posiekaj i delikatnie blanszuj – w smaku przypomina kalarepę). Użyj brokułu do sałatek, koktajli, soków i past, albo chrup jako przekąskę z domową pastą lub w jakikolwiek sposób, jaki podpowiada Ci fantazja. Wówczas brokuły są najzdrowsze i mają najwięcej wartości odżywczych.

Jeśli chcesz zjeść brokuły poddane obróbce termicznej, pokrój roślinę na 40 minut przed gotowaniem. Uwolni się z niej wówczas katalizator – mirozynaza, która przyczynia się do powstania sulforafanu. Sam sulforafan jest dosyć odporny na ciepło.

Gotuj brokuł nie dłużej niż 5 minut, nie doprowadzając wody do wrzenia. Możesz przyrządzić go także w 3 minuty w wersji stir-fry z olejem kokosowym.

Mrożony brokuł nie zawiera mirozynazy!

Dzieje się tak, ponieważ przed mrożeniem jest on poddany działaniu wysokich temperatur, co przedłuża okres jego przechowywania. Jeśli kupujesz mrożone brokuły, dostarcz tego katalizatora dodając do posiłku inną roślinę krzyżową (wszystkie zawierają mirozynazę) – na przykład gorczycę lub macę (ok. pół łyżeczki na spory posiłek).5

Przypominam nasz osławiony przepis na kalafiora z kurkumą, to jest dopiero uczta. Oraz na bardzo kontrowersyjną brukselkę na surowo, ale da się, niezwykle zdrowo i w dodatku pycha.

uściski:)


Emanuela Urtica

Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.

Źródła:

 1. eatright.org/food/vitamins-and-supplements/nutrient-rich-foods/the-beginners-guide-to-cruciferous-vegetables
 2. examine.com/supplements/sulforaphane/
 3. cancerpreventionresearch.aacrjournals.org/content/early/2014/06/07/1940-6207.CAPR-14-0103
 4. healthline.com/health/how-many-times-should-you-chew-your-food#how-many-times-to-chew
 5. sciencealert.com/best-way-to-cook-broccoli-sulforaphane-stir-fry-healthy

(Visited 3 928 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
  Kategorie
  
  Archiwum