logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
104 333 872
online
32 894 VIPy
Reklama

TWÓJ ORGANICZNY
JARMUŻ This is BIO®

 

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Masz zmęczone mięśnie? Burak powinien załatwić sprawę

Jak donoszą brytyjscy naukowcy, picie soku z buraka może zmniejszyć uszkodzenie mięśni wynikające z intensywnego wysiłku fizycznego.

W ramach badania zespół naukowców z Uniwersytetu Northumbria zrekrutował trzydziestu aktywnych mężczyzn pomiędzy 18 a 28 rokiem życia, którzy ćwiczyli co najmniej dwa razy w tygodniu. Uczestnikom polecono wykonanie serii stu intensywnych ćwiczeń wymagających podskoku aby wywołać nadwyrężenie mięśni nóg.

Przez kolejne trzy dni podawano badanym, zależnie od grupy, 250 ml soku z buraka, 125 ml soku z buraka lub placebo. Napój placebo posiadał tyle samo kalorii i węglowodanów co napój z buraka.

Trzy dni konsumpcji soku z buraka faktycznie wspomogły regenerację uczestników badania. Już po dwóch dniach w grupie spożywającej sok z buraka mięśnie były zregenerowane o 18% bardziej niż w grupie placebo.

Zaobserwowano także zmniejszenie bólu nóg, co według badaczy może być ogromną zaletą u osób trenujących kilka razy w tygodniu.

Moc buraka

Nie tylko ostatnie badania udowadniają moc buraka w regeneracji mięśni!

Badanie z 2009 roku opublikowane w Magazynie Fizjologii Stosowanej (Journal of Applied Physiology) dowiodło, że suplementacja buraków zwiększa tolerancję mięśni na ćwiczenia o dużej intensywności.

Badanie opublikowane w tym samym magazynie w 2010 roku posuwa się o krok dalej. Według naukowców sok z buraka poprawia również siłę kurczliwości mięśni podczas ćwiczeń prostujących kolano u ludzi. Naukowcy postawili hipotezę, że zaobserwowany korzystny efekt może być spowodowany zmniejszeniem kosztu produkcji siły mięśniowej.

Reklama

Tu znajdziesz sproszkowany korzeń Buraka This is BIO®


Badanie opublikowane w 2014 roku dowodzi, że burak jest niezwykle efektywny w zwiększaniu wydolności, funkcjonowaniu i regeneracji mięśni. Potwierdzono to eksperymentem, którego uczestnicy (sportowcy) po powtarzającym się sprincie na maksymalnym poziomie intensywności przyjmowali sok z buraka lub placebo.

Badacze ustalili, że w testach zdolności motorycznych wyniki osób przyjmujących sok z buraka były wyższe. Naukowcy zauważyli również, że próg bólu u uczestników był o 10,4% wyższy po wypiciu soku z buraków.

Inne badanie, opublikowane w magazynie Circulation: Heart Failure wykazało, że picie soku z buraka może zwiększyć siłę mięśni. Uczestnicy tego badania przyjmowali sok z buraka, lub placebo, czyli sok z buraka, z którego usunięto azotany.

Naukowcy wykazali 13% wzrost siły mięśni po dwóch godzinach od wypicia soku z dużą zawartością azotanów. Efekty były znacznie bardziej odczuwalne przy ruchach o większej prędkości.

Co więcej, naukowcy nie zaobserwowali żadnych efektów ubocznych, takich jak zwiększone tętno lub obniżone ciśnienie krwi po wypiciu soku z buraka.

Burak na stany zapalne

Buraki rosną w środowisku niekoniecznie najbardziej czystym, ale za to pełnym mikrobów kochających darmową wyżerkę. Z tego względu natura wyposażyła buraka w naturalny system ochrony. Chroni on buraka, a w gratisie, zwalcza infekcje i stany zapalne organizmu.

Stwierdzono, że pektyna buraczana hamuje syntezę enterotoksyn gronkowców typu A i B. Ekstrakt z buraka z kolei zmniejsza zakażalność i śmiertelność na grypę typu A. Korzeń buraka tymczasem jest zdolny do hamowania powstawania guza związanego z wirusem Epsteina-Barra.

Jak pić sok z buraka?

Soku z buraka nie powinno się pić świeżo po wyciśnięciu, ponieważ jest wówczas zbyt obciążający dla żołądka. Po przygotowaniu możesz wycisnąć do soku ćwiartkę cytryny, przykryć go i odstawić na godzinę do lodówki.

Jeśli nie lubisz czekać możesz po prostu użyć sproszkowanego buraka i zmieszać go z wodą lub dodać do ulubionego koktajlu. Tu znajdziesz super zdrowy przepis na koktajl z burakiem. 

uściski:)

Źródła: 
superfood.news/2017-09-24-beet-for-muscle-recovery-scientists-reveal-how.html
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3753182/
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4997419/

(Visited 3 076 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Hanna 1 marca 2019 o 21:02

  Właśnie wróciłam do picia sokow na bazie buraka, marchwi i jarmuzu. Piję już 4 tyg. Nigdy nie odczułam dyskomfortu ze strony żołądka, wręcz odwrotnie. Świetne informacje odnośnie wpływu buraczka na regenerację mięśni i przyrostu ich siły. Muszę pokazać mężowi😀

 2. Neli 1 marca 2019 o 22:03

  Czy zakwas z buraków ma równie dobre właściwości zdrowotne?

 3. Ana 4 marca 2019 o 09:50

  Czy sok z buraków działa na mięsień sercowy ?

  1. Pepsi Eliot 4 marca 2019 o 10:06

   Wszystko działa na mięsień sercowy. A sok z buraków podnosi poziom żelaza, dzięki czemu krew ma więcej tlenu i serce jest lepiej dotlenione, poza tym obniża ciśnienie krwi, co też ma wpływ na pracę serca.

 4. Mo 5 marca 2019 o 16:58

  podbijam pytanie o zakwas, czy ma takie samo działanie jak sok?

  1. Pepsi Eliot 5 marca 2019 o 17:10

   może nawet jeszcze lepsze

 5. Emilka 15 kwietnia 2019 o 19:16

  A dodawanie witaminy C do świeżego koktajlu z buraka tak czy nie? Ja dodaję, bo mi lepiej smakuje taki kwaśniejszy.

  1. Pepsi Eliot 15 kwietnia 2019 o 19:21

   łaj not?

   1. Emilka 16 kwietnia 2019 o 11:14

    Dziękuję za odpowiedz! A dodawanie oliwy z oliwek do koktajli to dobry pomysl?

    1. Pepsi Eliot 16 kwietnia 2019 o 11:17

     nie do owocowych, ale jak same liście i zielonki możesz

     1. Emilka 16 kwietnia 2019 o 11:26

      Czyli do buraka nie bardzo ze wzgledu na stosunkowo wysoka zawartosc cukru jesli chodzi o warzywa…

     2. Emilka 16 kwietnia 2019 o 12:13

      Czyli do buraka nie bardzo ze wzgledu na stosunkowo wysoka zawartosc cukru jak na warzywo…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *