logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
83 008 199
online
31 253 VIPy
Reklama

TWÓJ ORGANICZNY
JARMUŻ This is BIO®

 

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum
 • Masz zmęczone mięśnie? Burak powinien załatwić sprawę

  Jak donoszą brytyjscy naukowcy, picie soku z buraka może zmniejszyć uszkodzenie mięśni wynikające z intensywnego wysiłku fizycznego.

  W ramach badania zespół naukowców z Uniwersytetu Northumbria zrekrutował trzydziestu aktywnych mężczyzn pomiędzy 18 a 28 rokiem życia, którzy ćwiczyli co najmniej dwa razy w tygodniu. Uczestnikom polecono wykonanie serii stu intensywnych ćwiczeń wymagających podskoku aby wywołać nadwyrężenie mięśni nóg.

  Przez kolejne trzy dni podawano badanym, zależnie od grupy, 250 ml soku z buraka, 125 ml soku z buraka lub placebo. Napój placebo posiadał tyle samo kalorii i węglowodanów co napój z buraka.

  Trzy dni konsumpcji soku z buraka faktycznie wspomogły regenerację uczestników badania. Już po dwóch dniach w grupie spożywającej sok z buraka mięśnie były zregenerowane o 18% bardziej niż w grupie placebo.

  Zaobserwowano także zmniejszenie bólu nóg, co według badaczy może być ogromną zaletą u osób trenujących kilka razy w tygodniu.

  Moc buraka

  Nie tylko ostatnie badania udowadniają moc buraka w regeneracji mięśni!

  Badanie z 2009 roku opublikowane w Magazynie Fizjologii Stosowanej (Journal of Applied Physiology) dowiodło, że suplementacja buraków zwiększa tolerancję mięśni na ćwiczenia o dużej intensywności.

  Badanie opublikowane w tym samym magazynie w 2010 roku posuwa się o krok dalej. Według naukowców sok z buraka poprawia również siłę kurczliwości mięśni podczas ćwiczeń prostujących kolano u ludzi. Naukowcy postawili hipotezę, że zaobserwowany korzystny efekt może być spowodowany zmniejszeniem kosztu produkcji siły mięśniowej.

  Reklama

  Tu znajdziesz sproszkowany korzeń Buraka This is BIO®


  Badanie opublikowane w 2014 roku dowodzi, że burak jest niezwykle efektywny w zwiększaniu wydolności, funkcjonowaniu i regeneracji mięśni. Potwierdzono to eksperymentem, którego uczestnicy (sportowcy) po powtarzającym się sprincie na maksymalnym poziomie intensywności przyjmowali sok z buraka lub placebo.

  Badacze ustalili, że w testach zdolności motorycznych wyniki osób przyjmujących sok z buraka były wyższe. Naukowcy zauważyli również, że próg bólu u uczestników był o 10,4% wyższy po wypiciu soku z buraków.

  Inne badanie, opublikowane w magazynie Circulation: Heart Failure wykazało, że picie soku z buraka może zwiększyć siłę mięśni. Uczestnicy tego badania przyjmowali sok z buraka, lub placebo, czyli sok z buraka, z którego usunięto azotany.

  Naukowcy wykazali 13% wzrost siły mięśni po dwóch godzinach od wypicia soku z dużą zawartością azotanów. Efekty były znacznie bardziej odczuwalne przy ruchach o większej prędkości.

  Co więcej, naukowcy nie zaobserwowali żadnych efektów ubocznych, takich jak zwiększone tętno lub obniżone ciśnienie krwi po wypiciu soku z buraka.

  Burak na stany zapalne

  Buraki rosną w środowisku niekoniecznie najbardziej czystym, ale za to pełnym mikrobów kochających darmową wyżerkę. Z tego względu natura wyposażyła buraka w naturalny system ochrony. Chroni on buraka, a w gratisie, zwalcza infekcje i stany zapalne organizmu.

  Stwierdzono, że pektyna buraczana hamuje syntezę enterotoksyn gronkowców typu A i B. Ekstrakt z buraka z kolei zmniejsza zakażalność i śmiertelność na grypę typu A. Korzeń buraka tymczasem jest zdolny do hamowania powstawania guza związanego z wirusem Epsteina-Barra.

  Jak pić sok z buraka?

  Soku z buraka nie powinno się pić świeżo po wyciśnięciu, ponieważ jest wówczas zbyt obciążający dla żołądka. Po przygotowaniu możesz wycisnąć do soku ćwiartkę cytryny, przykryć go i odstawić na godzinę do lodówki.

  Jeśli nie lubisz czekać możesz po prostu użyć sproszkowanego buraka i zmieszać go z wodą lub dodać do ulubionego koktajlu. Tu znajdziesz super zdrowy przepis na koktajl z burakiem. 

  uściski:)

  Źródła: 
  superfood.news/2017-09-24-beet-for-muscle-recovery-scientists-reveal-how.html
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3753182/
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4997419/

  (Visited 2 558 times, 1 visits today)
  Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
  Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
  Może rzuć też gałką na to:

  Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
  Disclaimer:
  Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

  Powiązane artykuły

  Komentarze

  1. Hanna 1 marca 2019 o 21:02

   Właśnie wróciłam do picia sokow na bazie buraka, marchwi i jarmuzu. Piję już 4 tyg. Nigdy nie odczułam dyskomfortu ze strony żołądka, wręcz odwrotnie. Świetne informacje odnośnie wpływu buraczka na regenerację mięśni i przyrostu ich siły. Muszę pokazać mężowi😀

  2. Neli 1 marca 2019 o 22:03

   Czy zakwas z buraków ma równie dobre właściwości zdrowotne?

  3. Ana 4 marca 2019 o 09:50

   Czy sok z buraków działa na mięsień sercowy ?

   1. Pepsi Eliot 4 marca 2019 o 10:06

    Wszystko działa na mięsień sercowy. A sok z buraków podnosi poziom żelaza, dzięki czemu krew ma więcej tlenu i serce jest lepiej dotlenione, poza tym obniża ciśnienie krwi, co też ma wpływ na pracę serca.

  4. Mo 5 marca 2019 o 16:58

   podbijam pytanie o zakwas, czy ma takie samo działanie jak sok?

   1. Pepsi Eliot 5 marca 2019 o 17:10

    może nawet jeszcze lepsze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *